,rVkn Agts neen staatsrechtelij k gezien onjuist" Toch nog akkoord over haringvangst Aardolie in Haagse duinen nog veiliger Ambtenaren weldra naar omstreden "Westraven" Alarmregeling kerncentrale Dodewaard niet feilloos Oordeel Wiegel en Terlouw: UW EIGEN DAGBLAD 00K IN DE VAKANTIE? IJ DINSDAG 19 JULI 1977 BINNENLAND ARNHEM - De instructies aan waarnemers en hun vervangers, omtrent de alarmregeling voor de kerncentrale in Dodewaard moe ten worden verbeterd. Dat heeft mr. Geertsema, commissaris van de koningin in Gelderland ge zegd na een alarmoefening, die hij had laten houden. Wegens vakanties kwam een aantal functionarissen helemaal niet of veel te laat opdagen. De drie be langrijkste functionarissen zaten na twee uur op hun post, een laat ste kwam na drie uur binnen. Ook bleek, dat telefonistes het co dewoord voor het alarm niet kenden en het daarom niet had den doorgegeven aan de betrok kene. Het ging ditmaal niet om een telefonische oefening. Een aantal mensen begreep niet dat ditmaal naar de BB-bunker in Arnhem of naar het provinciaal kantoor van de BB in Oosterbeek moesten. Onmiddellijk na het alarm kon worden begonnen met het ver zamelen van gegevens van de kerncentrale zelf en van het KNMI. Wel mankeerde het een en ander aan de verbindingen tus sen de meetwagens en de cen trale post. Bij een werkelijk onge luk zouden echter onmiddellijk maatregelen kunnen worden ge nomen. 'Ik ben blij de oefening in deze (va kantieperiode te hebben gehou den. Er is uitgekomen, dat de in structies aan waarnemers moe ten worden verbeterd en dat het misschien beter is de functiona rissen in één gebouw onder te brengen", aldus mr. Geertsema na afloop. DEN HAAG (SP) - De veiligheids maatregelen voor het winnen van aardolie in het waterwingebied van de Duinwaterleiding in Den Haag worden verder verbeterd. Daartoe word overlegd gepleegd tussen het Duinwaterleidingbe drijf, de inspecteur voor de volksgezondheid, de Neder landse Aardolie Maatschappij (NAM) en het Staatstoezicht op de Mijnen. Minister Lubbers (Economische Zaken heeft de verbetering van de veiligheid aangekondigd in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Terlouw (D'66). De vragen werden gesteld naar aan leiding van de ramp met boorei land Bravo eerder dit jaar en het ongeluk met een stoominjectie- put in Schoonebeek november vorig jaar, waardoor de omgeving werd bedekt met oliedeeltjes. Minister Lubbers acht een derge lijk ongeluk bij de Haagse pro- duktieputten vrijwel uitgesloten omdat er bij geen enkele put vol doende druk achter zit om spon taan te kunnen produceren, eze putten liggen midden in het waterwingebied dat een belang rijke functie heeft voor de regio nale drinkwatervoorziening. Overigens heeft het ongeluk in Schoonebeek - ontstaan door on zorgvuldig werken - reeds aan leiding gegeven maatregelen te nemen die een betere controle op het winnen van aardolie in ons land mogelijk maakt. Tegenover een vertegenwoordiger van het consulaat-generaal in het Amerikaanse Houston heeft oliespuit-bedwinger Red Adair ontkend dat hij heeft gezegd dat half Nederland zal moeten wor den geëvacueerd bij een ramp als met het booreiland Bravo. Minister Lubbers (Economische Zaken) heeft in antwoord op vra gen van het Tweede Kamerlid Terlouw (D'66) gezegd dat de olieputten in ons land onvol doende druk hebben om spon taan te kunnen werken. Wel zou een ramp met de gasput in Groningen leiden tot ontruiming van woningen en andere gebou wen in de directe omgeving. De spuiter die vorig jaar november in Schoonebeek 48 uur werkte, ontstond door onzorgvuldig werken met een stoominjectie- put, waardoor met stoom olie deeltjes naar buiten werden ge blazen. Nagegaan zal worden volgens Lubbers of de veiligheidsvoor schriften voor onderhoudswerk moeten worden verbeterd. Acht miljoen liter vet in de Linge ELST - Het zuiveringschap Ri vierenland in Gelderland gaat deze week proberen acht mil joen liter vet uit het riviertje de Linge en de sloot de Bemmelse Zeeg in Eist te zuigen. Het vet is daar tijdens de grote brand in het vriesveem in Eist vorige week woensdag samen met het bluswater ingestroomd. Volgens het hoofd van de tech nologische dienst van het zui veringschap ir. Franses is de Bemmelse Zeeg, die langs het vriesveem stroomt, vervuild over een afstand van twee kilo meter. De Linge, waar de Bemmelse Zeeg in uitkomt, is eveneens over twee kilometer vervuild. Volgens ir. Franses worden de reinigingsactiviteiten bemoei lijkt doordat het vet op het wa ter stolt, zodat alleen bij warm weer "gezogen" kan worden. Hij verwacht 500 tankwagenla dingen nodig te hebben om al het vet te vervoeren naar vets- melterijen. de aanvang van het Minister Van der Stee schudt zijn Ierse collega Lenihan (links) de hand EG- visserijoverlegdat tot veler verrassing toch nog tot resultaten leidde. Voor Nederland: 11.000 ton BRUSSEL (SP) - De ha ringvloot kan uitvaren. Vlak voor hun vakanties bereik ten de Europese ministers van Visserij gisteravond laat tot veler verrassing in Brus sel een akkoord voor de ver deling van de vangsten ge durende 1977. Nederland mag dit jaar met inbe grip van wat al gevangen is in totaal ruim 15.000 ton vangen, dat is zelfs nog iets meer dan minister Van der Stee aanvankelijk op het oog had. "Het is een enorme touwtrekkerij geworden. Wij kunnen nu gelukkig weer even vooruit", zo was gisl avond het eerste commentaar de minister. overbodig geworden r de financiering van een stilli gregeling. Nadat het Europees par- De volgende afspraken kwamen tot lement deze voorstellen begin ok- stand: ten westen tot 1 september 3000 ton haring worden gevangen. Ten westen Ierland blijft het vissen tot 1 sep- tober heeft beoordeeld kunnen de Schotland mag ministers in de herfst tot besluit- orming komen over het beleid oor 1978. De Nederlandse visserij mag (Vervolg van pagina I) DEN HAAG (SP) - Van Agt vindt dat gezien de sociale en economische problemen een abinet is vereist dat steunt op een "brede parlementaire basis". De CDA-leiden "Daar aan voldoet alleen een kabinet waarin althans PvdA en CDA zitting hebben". Hij zei dat zijn weigering een ka'binet met de VVD te vormen niet moet worden gezien als teen gebaar van genegenheid aan het adres van de socialisten. "Daar is geen enkele reden voor na de gebeurtenissen van vorige week". WD-leider Wiegel en Terlouw van D'66 menen dat Van Agt beter wel zijn opdracht van de Koningin had kunnen aanvaarden. Zij vinden het staatsrechtelijk gezien niet juist dat Van Agt weigerde, omdat de Ko ningin haar opdracht had geba seerd op de adviezen van een meer derheid in het Parlement. Daarnaast vreest Wiegel dat de vorming van een nieuw kabinet nog lang op zich zal laten wachten "ten koste van de werkloosheid en inflatie". "Diepe verdeeldheid over de aanpak daarvan bestaat er tus sen PvdA en CDA. Een kabinet we liswaar steunend op een kleine meerderheid in de volksvertegen woordiging maar eensgezind en vol onderling vertrouwen kan deze problemen beter aanpakken dan een monsterverbond van partijen die principieel van inzicht verschil len en elkaar in wezen wantrou wen", aldus Wiegel. tember verboden. Daarna mag daar nog bijna 12.000 ton haring vangen. nog 15.000 ton haring gevangen worden, waarvan Nederland 8333 toegewezen kreeg. Dat is ongeveer wat de regering, ge zien de terugval van de visstand, maximaal toelaatbaar had ge- Voor de Noordzee blijft het acht. Vorig jaar mochten onze Groningse automobiliste Britse visserijverbod tot 1 oktober s overigens nog e gelden, hoewel de Denen zich daar rijke buit binnenhalen. In 1 i drie keer z ADVERTENTIE Dal kan, doch uitsluitend met deze bon Graag 14 dagen voor u vertrekt opzenden naar: Alphens Dagblad, JuliSnastraat 19. Alphen aan den Rijn. Leidsch Dagblad, Witte Singel 1, Leiden. Plakt u dan wel een postzegel? (55 cent). Huli ftdrM: S v.p. In bloklttttri Invultonl In l«d«r v«k|, ,.v.p. «en tetter NIET INVULLEN NIET INVULLEN rosinummer Wijknummer Opzending is gratis in Nederland en België Overige landen 1.90 per dag. 7 De praktijk heeft geleerd dat ondanks al PLzorgen de bezorging in sommige landei overlaat Wij kunnen dus helaas geen verantwoording voor het niet tijdig arriveren van kranten op fel tegen verzet hebben. Tussen 1 oktober en de 10e van die maand kunnen er weer vervelende dingen gebeuren. Op 10 oktober komen de ministers namelijk weer bijeen om opnieuw over de verdeling van de vangsten te onderhandelen. De Europese Commissie, dage lijks bestuur van de EG, kreeg van de ministers opdracht nog voor eind september een allesomvat tend schema voor het EG- visserijbeleid te maken. Daarbij komen ook zaken aan de orde over verdeling van de vangsten in 1978, de maaswijdte, het gebruik van be paalde netten en dergelijke. haalt in: de Nederlandse haringvangst nog 169.000 ton. Bovenstaand akkoord betekent dat de Britten komend jaar niet zomaar weer kunnen overgaan tot het af kondigen van een vangstverbod op haring in de Noordzee. Zij hebben daarvoor de medewerking nodig van andere landen. Sprekend over het totale compromis zegt minister uit Groningen heeft gisteren vier doden Opvang Al die regelingen dienen op 1 ja nuari aanstaande van kracht te worden. In die voorstellen moeten regelingen zitten voor de opvang Van der Stee: "Het is niet bevredi gend. Gezien de omstandigheden is het echter ook niet tegengevallen". Hij verwacht overigens dat de ha ring "aan de dure kant blijft". De minister verwacht dat de rechtszaken die door de Europese Commissie voor het Europese Hof van Justitie zijn aangespannen te gen Groot-Brittannië en Ierland te- mensen het leven gekost. Een tegenligger op de natte weg bij Steinfurt moest plotseling remmen toen hij haar auto zag opdoemen, raakte aan het slingeren en botste frontaal tegen een vrachtwagen. Alle vier de inzittenden - een jong echtpaar, hun kind en de grootva der - kwamen om het leven. De studente reed na het ongeluk ruggetrokken worden. Dat is echter door, en werd later op de autoweg allereerst een kwestie van de Euro pese Commissie zelf, zo voerde hij daaraan toe. door de politie achterhaald. Ze i gearresteerd op verdenking dood door schuld. Gebouw nu veilig verklaard UTRECHT (ANP) - Het ministerie van Landbouw verwacht dat op 28 juli een begin kan worden gemaakt met de verhuizing van 450 ambte naren van staatsbosbeheer en de cultuurtechnische dienst naar het veelomstreden kantoorgebouw Westraven in Utrecht. Dit is gis termiddag meegedeeld na afloop van een vergadering van de bijzon dere commissie van overleg voor het ministerie van Landbouw en Visserij over het rapport van het bureau explosieveiligheid van TNO inzake de veiligheid van het gebouw. Formeel moet minister Van der Stee de beslissing tot de verhuizing nog nemen. Het kantoorgebouw heeft ongeveer een jaar leeggestaan omdat de dui zend ambtenargn voor wie het was bestemd weigerden er in te trek ken. Ze vonden de situatie te ge vaarlijk. Het gebouw ligt tussen het tcommissies Tijdens het overleg in Den Haag is vastgesteld, dat de door de diens- staatsbosbeheer de Cultuurtechnische dienst ge vraagde veiligheidsmaatregelen tanks, vlakbij het verkeersknoop- zijn verwezenlijkt. Ten Niet tot uiterste Bij het raadplegen van de fractie voorzitters van PvdA, CDA, WD en D'66 vandaag, kreeg koningin Juliana van Van Agt net als vrijdag het advies een socialist als informa teur te benoemen. Nog steeds meent de CDA-fractievoorzitter dat Den Uyl bij zijn mislukte formatie niet tot het uiterste is gegaan. Pas als gebleken is dat echt tussen PvdA en CDA geen akkoord te slui ten is wil Van Agt overwegen de deur naar de WD open te zetten. D'66-leider Terlouw opperde giste ren het idee een kleine commissie van politici uit PvdA, CDA en D'66 te benoemen die de problemen over de VAD moet oplossen. Hij heeft dat ook aan de Koningin ge adviseerd. De kans dat een derge lijke commissie er ook werkelijk komt is echter praktisch nihil. Vanmiddag komen diverse fracties in vergadering bijeen om zich op de nu ontstane situatie te beraden, zo dat de fractievoorzitters advies kunnen uitbrengen aan de Konin gin. CDA-aanvoerder Van Agt is de. vijfde die sinds de oorlog een formatie-opdracht van de koningin heeft geweigerd. Hem gingen in de jaren na 1945 voor. KVP-leider Romme en PvdA- voorman Drees. Beiden op 23 juli 1952 (tijdens de formatie van het derde kabinet-Drees). Romme die op 22 augustus 1956 twee formatie-opdrachten af wimpelt en daarvoor van Kónin gin Juliana een berisping krijgt (tijdens de formatie val het vierde kabinet-Drees). Oud-minister Van den Brink (KVP) van Economische Zaken die op 26 maart 1959 "wegens •persoonlijke omstandigheden" de koningin vraagt naar een an der om te zien (tijdens de forma tie van het kabinet-De Quay). KVP-topman Schmelzer die op 15 maart 1965 weigert (tijdens de formatie van het kabinet-Cals, la ter door hem ten al gebracht*. Op 24 mei 1955 drong Koningin Ju liana er bij Drees sr. op aan de breuk in zijn kabinet over de huur verhoging te lijmen. Drees weiger de. Voor reconstructie bestond volgens hem niet "voldoende poli tieke grondslag". PvdA- fractievoorzitter Burger - dezelfde die een belangrijke rol speelde bij de vorming van het kabinet-Den Uyl in 1973 - slaagdè. er wel in het kabinet weer op poten te krijgen. Officieel worden formatie opdrachten nooit geweigerd. Men vraagt de koningin altijd de op dracht niet te behoeven te aanvaar den. Zo deed ook Van Agt gisteren. Pehalve de weigering van een formatie-opdracht of lijmpoging is ]iet ook al verscheidene keren voorgekomen dat politici die de DEN HAAG - Het Tweede- Kamerlid K. Wierenga (PvdA) wordt de nieuwe burgemeester van Enschede als opvolger van AJ. Vleer. De benoeming bij koninklijk besluit is dezer dagen te verwach ten. De nieuwe Enschedese burgemee ster, die 44 jaar oud is, kwam in februari 1967 in de Tweede Kamer. De laatste jaren was hij ondermeer voorzitter van de vaste kamercom missie van economische zaken. Voor de opvolging als lid van de Tweede Kamer komt in aanmer king H. de Hamer uit Groningen. punt Oudenrijn. Wel hebben vijf honderd ambtenaren van rijkswa terstaat de onderste verdiepingen betrokken. Hun collega's van de landbouw- diensten bleven weigeren, ondanks het begin van deze maand versche nen TNO-rapport waarin werd ge concludeerd, dat er vanuit veilig heidsoverwegingen geen bezwaren meer behoefden te bestaan tegen het in gebruiknemen van de hogere verdiepingen. De ambtenaren wil den zwart op wit garanties voor het nakomen van de veiligheidsvoor- .schriften. de gevraagde garanties deelde secretaris-generaal Van Setten mee dat Calpam schriftelijk heeft ver zekerd dat de directeur van de rijksgebouwendienst ruimschoots tevoren te horen krijgt als de tanks van Calpam zouden worden be stemd voor de opslag van benzine. Dat is overigens niet de bedoeling. Er kunnen dan in onderling overleg aanvullende veiligheidsvoorzie ningen worden getroffen. De daar aan verbonden kosten komen voor rekening van de overheid. Alle veiligheidsmaatregelen die TNO noodzakelijk acht zullen wor den uitgevoerd. 1 Beslissing Oosterschelde in augustus DEN HAAG - Minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat zegt dat het kabinet nog vóór 1 september een beslissing zal nemen over de grootte van de doorstroomopening van de stormvloedkering in de Oos terschelde. Hij schrijft dit in een brief aan de vaste commissie van Verkeer en Waterstaat. De commissie had de suggestie ge daan de beslissing over de grootte van de doorstroming eerst na de kabinetsformatie te nemen. Minis ter Westerterp wijst deze suggestie van de hand, omdat het ontwerp geen verdere vertraging kan heb ben. Zolang er geen keuze is gemaakt moet er aan de drie varianten wor den gewerkt. Dat doet een zwaar beroep op de toch al zeer sterk be laste ontwerpteam. Verder uitstel van de beslissing over de door stroomopening zal de datum van voltooiing van het werk in gevaar brengen, aldus minister Wester terp. Ook ontstaat volgens hem ver traging in het ontwerp van de slui zen in de Philipsdam. Stichting Best: nog subsidie tot 1 oktober AMSTERDAM - Het ministerie van CRM en de gemeente Amster dam hebben besloten de Surina amse welzijnsstichting Best in de hoofdstad nog tot 1 oktober subsi die te geven. Binnen die tijd zal de koningin met een informatie wilde stichting haar boekhouding over belasten voor de eer bedanken. Dat dit jaat moeten overleggen. Op wordt nooit bekend gemaakt. Maar grond daarvan zullen CRM en Am- het lekt in de regel wel uit. Zo is algemeen bekend dat de anti revolutionair prof. mr. De Gaay Fortman - de huidige (demissiona ire) minister van Binnenlandse Za ken - eind 1972 een informatie- opdracht heeft geweigerd. Hij vond dat dit na de grote verkiezings overwinning van de PvdA door een socialist opgeknapt moest worden. Na enig zoeken vond Koningin Ju liana zijn partijgenoot dr. M. Rup- pert - thans vice-voorzitter van de Raad van State - bereid om te gaan informeren. sterdam beslissen over de voortzet ting van de subsidie. De subsidie voorwaarden zullen in elk geval strenger worden, aldus blijkt uit mededelingen van het ministerie. B en W van Amsterdam adviseer den CRM verleden maand de sub sidie aan Best op grond van fina ncieel wanbeheer in de afgelopen driejaar stop te zetten. De stichting zou bijvoorbeeld een forse huur schuld hebben. De gemeente ver weet Best bovendien de subsidie gelden te gebruiken voor niet-sub- sidiabele projecten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7