Veel urgente aanvragen om hulp blijven liggen Heibel rond verplaatsing garage LEIDSE KANTONRECHTER Rijdend een vuurtje geven door autoraam In Leiden duizendste niertransplantatie CPN-RAADSLID VERWIJT BEN LEZERS SCHRIJVEN NORIÏ«--^,ïhE!£I DINSDAG 19 JULI 1977 LEIDEN We hebben het al vorige week kunnen lezen, er zijn mensen die in staat zijn vele dingen te gelijk te doen. Ze scheren zich achter het stuur gezeten of lezen zelfs onderweg naar Wassenaar de krant. Ditmaal vertelde de rechter dat het voorkomt dat mensen op een zonnige zomerdag hun been in de verkoelende lucht door het autoraam heen naar buiten laten bungelen. De lijst werd nog aangevuld met ie mand die zijn collega aan een vuurtje hielp. In Griekenland is het strafbaar om met een sigaret tussen je vingers of lippen achter het stuur te zitten; maar het betrof hier de Hoge Rijndijk, dus daar ging het niet om. De politie trof om één uur 's nachts twee naast elkaar rij dende vrachtauto's aan. Daar van trok vooral de linker de aandacht omdat hij enigszins slingerde. De bestuurder van die wagen zat namelijk niet ach ter het stuur; hij had die plaats verlaten om zijn maat, die dus rechts naast hem reed, door het geopende raam heen een doosje lucifers aan te reiken. Op dat tijdstip van de nacht was er weinig verkeer, behalve de politiewagen die deze situatie meemaakte, en er werd proces-verbaal opgemaakt. De rechterlijke macht vond ook dat dit soort bravourstukjes wat moest worden afgeremd en strafte met een fiks bedrag. Is het wel eens opgevallen datje maar zelden iemand op de fiets ziet met een sigaret? Het com fort van een auto nodigt daar kennelijk sneller toe uit. Gisteren waren er wat overtre dingen van de maximumsnel heid; er was verkeerd gepar keerd en er waren auto's door het rode licht gereden. Al die auto's ook, het maakt de samenleving er maar gecompli ceerd door. En duurder ook. De diender van vroeger tegen over de aan de "eisen" van het hedendaagse verkeer aange paste elektronische contró- leapparatuur het is nogal een verschil. Grotere objectiviteit? De objectiviteit van een foto kan een heel ander beeld geven dan de weggebruiker met zijn gedrag bedoelde. Een vrouw ging in Rijnsburg, uit de richting van Leiden ko mend, met haar wagen linksaf de Floralaan op. Ze zette haar bocht te veel naar rechts in. Zodat toen de politie de stoplichtfoto's ging oogsten, de bureaubeambte in Rijnsburg een auto met dat-en-dat num mer zag die door het rode licht in de richting van Katwijk reed. Gelukkig beschikte de vrouw over voldoende overtuigings kracht om voor de rechter haar eerlijke intenties duidelijk te maken, nl. dat ze links af sloeg en het stoplicht voor die rich ting op groen stond. Dan was er nog iemand, een in genieur, die de maximumsnel heid overschreed. Op de vraag van de rechter waarom hij 70 in plaats van 50 reed antwoordde hij zoiets als: "Wir haben es nicht gewusst". Na aandringen van de officier en de rechter gaf hij te kennen dat het onbewust was gebeurd. Hij kon dit aannemelijk maken met de gegevens van zijn werk als ingenieur. Als automobilist word je maar al te snel verleid je snelheid aan die van de file, waarin je rijdt, aan te passen. Psychologie dus. Maar hij was er net door de diender uitgepikt en werd be boet. Ik zou zeggen dat hij ook zou kunnen gaan fietsen. HANS DE REGT LEIDEN - In het Academisch Zie kenhuis in Leiden is de duizendste niertransplantatie uitgevoerd, zo heeft een woordvoerder van de Stichting Eurotransplant gisteren meegedeeld. De eerste niertransplantatie werd in Nederland verricht op 3 maart 1966, eveneens in het Leidse Aca demisch Ziekenhuis. Sindsdien worden er in zes Nederlandse cen tra, waaronder het Wilhelmina Gasthuis in Amsterdam, het Dijk- zichtziekenhuis in Rotterdam, het Academisch Ziekenhuis in Utrecht, het Academisch Zieken huis in Groningen en het Rad- boudziekenhuis in Nijmegen, niertransplantaties verricht. dP^ran^nl1aVta!^s9(nPtr«tanrtV^l worden weer met de kunstnier meer doiiomiereVte krijgen! prö^ komenm et hehu 1 ifV an n i e r e n va^i ,nierd'alvse) ^handeld in af- beert Eurotransplant st«ds haar Komen met oenuip van meren van wachting van een tweede trans overleden donoren, namelijk 172 piantatiepoging. in het afgelopen jaar. Bijna 70 pro- cent van deze nieren functioneert Overigens is de behoefte aan nier - nog na een jaar. Bij zes transplan- transplantaties volgens Euro- kriJg;endat ze een zg. Codicil- taties werd gebruik gemaakt van transplant vele malen groter dan modeI bij zich dragen, waarin ze nieren van nog in leven zijnde er nieren beschikbaar zijn. Bo- verklaren dat ze na hun dood hun bloedverwanten. Patiënten bij vendien is volgens de stichting de nieren willen afstaan ten behoeve wie de transplantatie mislukt, capaciteit van de transplantatie- van de niertransplantaties. centra te klein. Wil men de be hoefte dekken, dan zouden er jaar lijks 400 transplantaties verricht moeten worden, aldus de stich ting. Eurotransplant is al vele jaren be zig de transplantatiecapaciteit uitgebreid te krijgen. Maar ook hier stuit men op geldgebrek. Om beert Eurotransplant steeds haar voorlichtingsactiviteiten te ver beteren en uit te breiden. Zo wil men nog steeds Stichting Gezinsverzorging speelt staatssecretaris Zwarte Piet toe LEIDEN - Burgemeester Vis heeft gisteren de bronzen ere medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, uit gereikt aan de heer W. P. Ranse laar, die 40 jaar werkzaam is bij de Leidse Wolspinnerij NV. De medaille werd de jubilaris opgespeld tijdens een bijeen komst in het kantoor van het be drijf aan de Zoeterwoudseweg LEIDEN - Bij de Leidse Stichting Gezinsverzorging zijn het afgelopen jaar 128 urgente hulpaanvragers blijven liggen. Een dikke zestig procent van de hulpvragers moest langer dan een week wachten, een kwart kreeg zelfs pas na een maand gezinshulp. In het dezer dagen verschenen jaarverslag over 1976 speelt de Stichting Gezinsverzorging de Zwarte Piet toe aan staatssecretaris Meijer van CRM, die met zijn be zuinigingsmaatregelen - waardoor personeels- en vacaturestops van kracht werden - het functioneren van de gezinszorg er niet makkelij ker op heeft gemaakt. "Nergens in Nederland zijn de ver schillen in de sociale levensstan daard tussen stad en omliggende gemeente zo groot als in de Leidse zaak wordt de taakverzwaring ren door het ministerie beschik- werden beëindigd, zijn er 252 geval- baar worden gesteld. len waarin gedurende zes maanden Hoewel het ziekteverzuim van de of langer hulp is gegeven, medewerkers van de stichting nog Een verbetering van de positie van steeds onder het landelijk gemid delde in de sector maatschappe lijke dienstverlening ligt, was er aan het einde van '76 een aanmerke-' lijke stijging van het ziekteverzuim, met name onder de full-time krach ten. Een tendens, zo wordt door de samenstellers van het verslag ge vreesd, die zich ook dit jaar zal voortzetten. Als belangrijke agglomeratie", aldus directeur Van der Mey van de stichting. "Verge leken met steden met eenzelfde de werksters aangegeven. Door een tekort aan personeel en door het streven om toch zoveel mogelijk wonertal heeft Leiden het relatief huipaan vragen te beantwoorden, moeten de helpsters nu per week in een groter aantal gezinnen helpen. kleinste en slechtste woningbe stand, is de werkloosheid groot en vooral hardnekkig, ligt het gemid delde inkomen en vermogen zeer laag en behoort het opleidingsni veau tot het allerlaagste", zo ver volgt hij. Voorzitter Marck van het stich tingsbestuur wijst er in het jaarver slag op dat juist door het ver scherpte opnamebeleid van de ver zorgingstehuizen en door de reno vatie het aantal hulpaanvragen van bejaarden nog steeds blijft groeien, terwijl niet meer hulpverleningsu- Het aantal zg. niet-productieve uren van de helpsters werd vorig jaar al tot een minimum beperkt. Sinds september '76 bijvoorbeeld werden de uren, besteed aan het bijwonen van cursussen, niet meer uitbetaald. Het leeuwedeel van de hulpverle ning van Gezinsverzorging gaat nog steeds op aan de bejaarden hulp. Van de 841 aanvragen, die in '76 Het verwijt de staatssecretaris met name dat hij met zijn bezuin igingsmaatregelen te weinig oog heeft voor achterstandsituaties zoals die zich plaatselijk, in dit ge val in Leiden, kunnen voordoen. Zou er meer geld voor hulpverle ning beschikbaar komen, dan is het werven van personeel geen pro bleem. Uit het jaarverslag blijkt dat de belangstelling om gezins- of be jaardenhelpster te worden, groot is. "Een bundeling van krachten", acht voorzitter Marck voor het oge nblik van groot belang. Hij denkt daarbij ook aan familie- en buren hulp, om in te springen op plaatsen waar de stichting dat niet kan. De Stichting Gezinsverzorging, gehuisvest aan de Mare en de Haar lemmerstraat, zal deze behuizing overigens aan het einde van dit jaar verlaten, om haar intrek te nemen in het voormalige pand van pla tenmaatschappij CNR aan de Rembrandtstraat, dat op het ogenb lik voor dit doel wordt verbouwd. LEIDEN - De Leidse postduiven vereniging De Vriendenclub hield een wedvlucht vanaf Vilvoorde over een afstand van 136 km. Uit slag: 1,3 Jac. Siera, 2,5,7 J. Knijnen- burg, 4. Comb. B.B., 6 W. Vijlbrief, 8. J. Beekman, 9. M. Noordervliet, 10. J. van Seggelen. De uitslag van de wedvlucht vanaf Chateauroux was: 1,3 J. Beekman, 2,5,6,8,9 T. Gijsman, 4 Jac. Siera, 7 S. Pracht sr. 10 W. Vijlbrief. Uitslag van de wedvlucht van PV Columba vanaf Chateauroux: 1,3,5,6,8 W. v.d. Nieuwendijk en Zn. 2,7,9,10 C. v.d. Nieuwendijk, 4 J. Schipper. En vanaf Vilvoorde: 1,4 W. v.d. Nieuwendijk en Zn, 2,5,6 C. v.d. Nieuwendijk, 3,9,10 W. Siera jr., 7. J. Schipper, 8 H. Kettenis. Uitslag van de wedvlucht van PV Het Oosten vanaf Chateauroux: 1. C. Gijsman, 2. P. Juffermans, 3,4,9 J. Gijsman, 5,10 W. Gijsman, 6,7 W. van Klink, 8 D. Koet. En vanaf Strombeek: 1,4 T. van As, 2. W. van Klink, 3 C. Gijsman, 5,7,8 D. Fok ker, 6 B. Singeling, 9 J. Stouten, 10 J. Gijsman en 12 H. Gijsman. Uitslag van de wedvlucht van de Leiderdorpse PV De Rijnklievers vanaf Chatrauroux: 1,3,4 J. v.d. Wal, 2,6,8,10 Zwaan den Oude, 5,7 Gebr. Kok, 9 B. van Mil. En vanaf Vil voorde: 1 Gebr. Hoogervorst, 2 A. Dubbelaar, 3,6 Gebr. Kok, 4 B. van Mil, 5,7,9,10 J. v.d. Wal, 8 S. J. van Goozen. Uitslag van de wedvlucht van PV Leiderdorp vanaf Vilvoorde: 1. W. Hoogervorst, 2,3 M. Reyerse, 4,7,8,10 Th. Habraken, 5 Fr. Hoog ervorst, 6 H. van Laar, 9. L. Robb^- Uitslag van de wedvlucht van de Leidse PV De Snelvlieger vanaf Strombeek: 1,2 M. de Lange en Zn., 3,6,9 Comb. Montanje, 4. L. van Berge Henegouwen, 5,7 J. Degen en Zn, 8. N. Bink, 10 Gebr. v.d. Heijden. Uitslag van de wedvlucht van De Sleutelstad vanaf Chateauroux: 1,3,8 A. Singeling, 2 A.v.d. Dop en Zn, 4 W. van Berk, 5 Comb. Kooy- Leemans, 6 K. Lafebre en Zn., 7 A. Pracht en Zn. Vanaf Strombeek: 1. FX Kiel, 2,6,7,8 N. Nievaart, 3 K. Lafebre en Zn., 4 Comb. Kooy- Leemans, 5 C. H. Kop, 9 J. Schrij vers, 10. H. Bodijn. Vincent van Gogh, tekeningen, door Evert van Uitert. Uitgeverij Landshoff, Bentveld-Aerdenhout. ƒ24.50 Operatie farao's, Egyptische tem pels gered, door Auke A. Tadema en Bob Tadema Sporry. Uitgeverij Unieboek, Bussum. ƒ19.50, na 1 ok tober 27.50 In het rode hemd van de verdoem de, oorlogsroman, Uitgeverij De Boekerij, Baarn. ƒ19.90 Keizerwals, door Hermann Schreiber. Zuid-Hollandsche Uit geversmaatschappij, Baarn. ƒ26.90 ADVERTENTIE Gouden en Zilveren Ringen, Armbanden, Colliers en Sieraden, Briljant Een uitgelezen collectie. Altijd voordelig. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 Eigen ateliers voor het repare ren en ontwerpen van Uw sie raden. LEIDEN - Het CPN-gemeenteraadslid Dries Hoeven heeft in een brief aan het college van B en W opheldering ge vraagd over de houding van het college rond de verplaat sing van garagebedrijf Kempeneers van de Langestraat naar de Meren wijk. Naar aanleiding van een brief van mr. Geelkerken, de advocaat van Kempeneers, aan het college, verwijt Hoeven het college inconsequent beleid, trage be sluitvorming, verspilling van tijd en benadeling van de be langen van de burgerij. Kagerplassen Gevonden voorwerpen gesloten LEIDEN - Het Bureau "Gevonden voorwerpen" (Nieuwsteeg 8) is ge sloten. De politie meent dat het bu reau niet voldoende service ver leende aan de bévolking. Het bu reau was tot voor kort op woens dagmiddag geopend. De politie stelt het publiek nu in de gelegenheid van maandag tot en met vrijdag, telkens van 14.00 tot 17.00 uur, bij de receptie in de hal van het hoofdbureau, Zonneveld straat 10, te informeren naar verlo ren geraakte voorwerpen. Het Bu reau "Gevonden fietsen" blijft in het pand Nieuwsteeg 8 gevestigd. Dat bureau is alleen op woensdag van 14.00 tot 16.00 uur geopend. In verband met vakantie is het bureau overigens op woensdag 20 juli ge sloten. Voorwerpen die in de maand juni zijn gevonden: portemonnee, san daal, tas met agenda, hondenpen ning, damesschoen, spijkertasje, gouden ring, dameshorloge, bro che, zilveren ketting. 65+ pas, te kenspullen, postzegels, gouden plaatarmband, pléstic tas met kle ding, gympak, herenbril, rol pak papier en windscherm. Naar aanleiding van uw artikel over de drukte op de Kagerplassen vraag ik me het volgende af: 1. Waarom mag men niet in de Grote Sloot varen. Stellen ze hem open dan een maximum-snelheid van 3-5 km., vaart men harder dan proces-verbaal ad f300. Dat moet ook betaald worden als men niet over een vaarvergunning beschikt. 2. Waarom zijn er obstakels aan de Aan de Léidse universiteit zijn ge slaagd voor het doctoraal examen Nederlands recht: mej. A.J.M. Ad- riaansz, Th. Bakker, H.W. Knebel, P.C. Bodes, A.W. de Boer, C.F.M.A.W. van Cleef, P.V.U. van Grevenstein, F.W.T. de Hoop Scheffer, H.A.G. Huisman, E.M. Jens, J.A. de Jonge, F. Jonker, R.A. Kiek, J.H. Beek, P v.d. Kolk, J.M. Koning, mej. A.J. Waterloo (cum laude), M.A. Lamme, J.R. v.d. Leek, L.G.N. Marchesini, mevr. I.I. Merkx-Froger, E.W. Roessingh, mevr. H.A.E.L. Roolvink, T. Schol- tes, mej A. Tirta Soejatna, mej. E. e. Kooper, doctoraal psychologie F. van Mastrigt (Noordwijk), W.M.J. Straatman (Leiden), mevr. S.M. Wagener-Antheunissen (Leiden), twee bruggen bij het Schuttersveld en de Steenstraat. Dan kan men (om de Kaag te mijden) ook in de Rijn en Vliet komen met kleine bo ten. Zeilers, ik vraag ook uw medewer king. Jullie hebben dan minder last van de kleinere toerboten. En de kleine boten hebben dan ook geen last meer van de Kaag, die ze moe ten bevaren om uit de stad te ko men richting Zijl-Does. J. BEKOOY Fr. van Mierisstraat Leiden P.M. de Groot (Leiden), doctoraal geschiedenis C.J. van Golen (Lei den), doctoraal Engels mej. M.G.H. Boxen (Leiden), doctoraal Neder lands A. H. den Boef (Leiden), doc toraal sociologie P.T.M.J. van Ee- ten (Leiden), L. van Zijp (Leiden), G.J. Thomassen (Leiden), C.J.C.M. Hommel (Leiden), E.S.A. Bloemen (Leiden), cum laude, P.R. Unger (Leiden), cum laude, J.P. Bronk- horst (Leiden), doctoraal Egyptisch C.D. Blokhuis (Leiden), doctoraal geschiedenis P.A.B. Hoek (Leiden), doctoraal fiscaal recht A. v.d. Veef (Voorschoten), P.J.J. Reekers (Lei den), T.M.F. Debicki (Leiden), L. A. de Blieck (Leiden), doctoraal Ne derlands C. H. Snoek (Leiden), cum laude, H.P. Tetteroo (Leiden), doc toraal geschiedenis A.P.G. v.d. Linde (Oegstgeest). Aan de Technische Hogeschool in Delft is J. Lekkerkerk (Boskoop) geslaagd voor het doctoraal exa men bouwkundig ingenieur. ADVERTENTIE Al enige jaren geleden heeft Kem peneers te kennen gegeven zijn be drijf te willen uitbreiden. Aanvan kelijk dacht hij daarbij aan een uit breiding bij zijn bedrijf aan de Lan gestraat. Deze straat is echter op genomen in het bestemmingsplan Herengracht/Zijlsingel, het gebied waar op het ogenblik een nieuwe stadswijk wordt gebouwd. Het be stemmingsplan liet een uitbreiding van het garagebedrijf ter plekke niet toe. Door de nieuwbouwwerkzaamhe- den werd onder meer de Lange straat gedurende enige tijd afgeslo ten, werden vrijwel alle panden rondom het garagebedrijf gesloopt en werd de garage nogal geïsoleerd. Kempeneers en de gemeente tra den daarop in overleg om de moge lijkheden van verplaatsing te be zien. Gekozen werd voor een plek aan de Gooimeerlaan in de Meren- wijk. Kempeneers liet zijn architect een plan opstellen, diende dat bij de gemeente in en naar zijn zeggen ging het college daar in eerste in stantie mee akkoord. Het betrof een kavel grond ter grootte van 12.000 •m2. Op 10 mei van dit jaar echter schreef het college Kempeneers een brief waarin voorgesteld werd om met de helft van de grond te volstaan. Kempeneers is daar niet over te spreken en op het ogenblik berust de kwestie bij de advocaten van beide partijen: Geelkerken voor Kempeneers en De Ruyter de Wildt voor de gemeente. Hoeven schrijft in zijn brief aan B en W dat hij van plan is in één van de eerste raadsvergaderingen na het zomerrecès de kwestie aan de orde te stellen. Hij wil weten wat het college heeft bewogen om met Het huidige pand van garagebedrijf Kempeneers aan de Langestraat: uitbreiding niet toegestaan. een ander voorstel te komen. Wethouder Van Aken van Econo mische Zaken wil "in principe in dit stadium", nu de zaak bij de ad vocaten berust, geen commentaar geven. Zijn collega's Verboom en Waal, beiden bij de kwestie betrok ken, zijn op vakantie. Van Aken stelt echter wel dat hij zich niet kan herinneren dat het college ooit ak koord is gegaan met een voorstel om 12.000 m2 beschikbaar te stel len. "Kempeneers", aldus de wethou der, "heeft in de Langestraat een kleine 1000 m2 en ik vraag me af waarom hij in de Merenwijk opeens twaalf keer zo veel nodig heeft. In onze brief vragen wij of de helft niet voldoende kan zijn. Dan zijn er voor hem uitbreidingsmogelijkheden genoeg, dachten wij". Als Kempeneers zich overigens in de Merenwijk zou vestigen, zou hij de enige garagehouder van de wijk zijn. LEIDEN - De afdeling Leiden van het Instituut voor Natuurbe schermingseducatie (I.V.N.) orga niseert een ongeveer twee uur du rende natuurwandeling onder lei ding van natuurgidsen en wel op zondagmiddag 24 juli in de Leidse Hout. De wandeling begint om twee uur bij het hertekamp. Ieder een kan, zonder opgaaf vooraf, aan de wandeling meedoen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3