"Stranddienst is een stuk gemoedelijker..." JNF plant bomen in Israël I Expositie "wetlands" Burgerlijke stand 1 eidse agenda Mr. Staab: "Het had ook wel anders gekund" WASSENAAR - „Het is niet zomaar een beetje lekker in je eentje aan het strand zitten. Je hebt hier een duidelijke taak en, zeker als het druk is op het strand, er is veel werk. Zoveel dat we hier eigenlijk met veel te weinig mensen zitten." HOOFDAGENT DEELMAN: ,J5igen manier van benaderen" Hoofdagent Deelman, in korte broek, op gympjes PAGINA 2 OEGSTGEEST - Mevrouw S. Les gever uit Oegstgeest, heeft zeer onlangs het commissariaat voor Leiden en omstreken van het JNF (afkorting voon Joods Na tionaal Fonds) neergelegd. Zij heeft dit werk zo'n jaar of drie ge daan, maar vindt dat een ander het nu maar eens moet gaan doen. Het JNF is een wereldomspan nende organisatie die in 1901 is opgericht en tot doel heeft de ontginning en beplanting van de staat Israël te bevorderen. Daar voor is geld nodig. In Nederland probeert het JNF op verschil lende manieren geld bijeen te brengen. Zo wordt er hier (als enig land ter wereld) een jaar lijkse loting gehouden ten be hoeve van het NJF. Nog een bron van inkomsten zijn de legaten, die het JNF ontvangt uit de erfe nissen. Maar de meest spectacu laire manier van hulpverlening aan Israël is toch wel de verkoop van z.g. "boomcertificaten" door het JNF. Mevrouw Lesgeven "Dit idee slaat enorm aan. Voor de somma van f 2,50 kan men in 't bezit komen van een boomcertificaat. Dit be tekent dat Israël uit naam van de gever een boom rijker wordt". Was het land eerst onvruchtbaar en zijn er opeens bomen nodig om de vruchtbaarheid te bevorde- Nee, het was en is een zeer vrucht baar land. Maar het moest be plant worden en dat komt niet vanzelf. Er wordt van alles ver bouwd: groenten, vruchten (ci trusvruchten vooral) en bloemen. Nes Ammim (een Christelijke kibboets) heeft een beroemde ro zenkwekerij". Vormt het zeer warme klimaat geen probleem? 'Er zijn werkelijk grandioze irriga- tiewerken in Israël. Ook dat is een onderdeel van de werkzaamhe den van het JNF. Vorig jaar, toen ik op bezoek was in Israël, waren we in de Negev-woestijn ge strand. We hadden autopech. En dan sta je daar midden in die woestijn en dan zie je daar alle maal bomen. Dat is een krank zinnige gewaarwording". Hoeveel bomen zijn er tot nu toe in Israël geplant? 'Ik weet het niet precies, heel veel. Er zijn een groot aantal parken en bossen aangeplant, verspreid over heel Israël. De namen ervan weerspiegelen in zekere zin de geschiedenis van het Joodse volk en de staat Israël. Zo is er bij voorbeeld een Woud der Martela ren (ter nagedachtenis aan de slachtoffers van de Nazi's) een Joop Westerweel woud (een om gekomen verzetsheld), een Anne Frank woud, een Ben Goerion woud, enzovoort". Het wordt dus langzamerhand wel aardig vol met bomen in Israël? 'Nee, er kunnen er nog heel wat bij. Maar het verschil met de omrin gende landen, b.v. Syrië, is lang zamerhand wel frappant. Toen wij vorig jaar het meer van Gali- lea overvoeren en vooruitkeken naar Syrië was alles dor en grauw, maar achteromkijkend naar Is raël zagen we een hele groene strook land. Een opmerkelijk ge zicht". Het gaat in Oegstgeest, maar ook daarbuiten, goed met het JNF. "Ik heb heel wat bomen - in de vorm van boomcertificaten - aan niet-Joodse mensen verkocht. Iemand belt me soms en zegt: "Ik moet zo en zoveel bomen hebben, breng ze me even". Maar zoals ge zegd, ik stop er nu mee, maar het werk gaat gewoon door". De agent aan het strand is niet lan ger meer een wat vormelijke figuur die verkrampte pogingen doet een wat zomers tintje te geven aan een uniform dat zich daar volstrekt niet toe leent. Van een lange zwarte pan talon is nauwelijks een zomerse broek te maken. De nieuwe stran- dagent loopt in korte broek, op gymschoenen en met een ijsco- mannen-achtig wit shirt aan. Alleen de strepen op de schouder en het „Filiat en unctad" op de knopen verrraad dat men werkelijk met een politieman te doen heeft. Gezelliger Toch wil hoofdagent E. Deelman van de Wassenaarse politie - hij zit nu een jaar of zeven aan het strand - wel kwijt dat hij het naar zijn zin heeft. „Je hebt hier eigenlijk nooit wat. Dat wil niet zeggen dat ik lui ben, maar het is hier gewoon veel gezelliger, veel gemoedelijker dan in het normale politiewerk. Je hebt hier geen grote vechtpartijen, geen harde misdaad en wat dies meer zij. Hier verleen je EHBO breng je een kind weer bij zijn moeder en hou je de zaak gewoon een beetje in de ga ten." Toezicht op baders en zwemmers", heet het officieel. Het verschil tus- leek veelal volslagen onduidelijk, ligt bij het middel. Wie zich slechts tot aan het middel in het water waagt brengt het voor de politie nooit verder dan „bader", wie wel verder gaat, al is het maar tot de oksels, mag zich van de Herman dad in de rijen der zwemmers scha- Door Hans Meijer Dat toezicht is er op het Wassena arse strand vanaf 16 juni tot en met 15 september dagelijks, de eerste weken daarvoor alleen in de week ends. En omdat de Wassenaarse po litie nu eenmaal geen agenten voor alleen de zomermaanden dienst heeft draaien de heren Deelman, Vossel en Mooijman, die samen de stranddienst vormen, 's winters gewoon mee in de algemene sur veillancedienst van de Wassena arse politie. Parkeren Tot het dagelijks werk aan het strand behoort ondermeer par- keercontrole, waarvoor parkeer- controleur Mooijman op het strand aanwezig is. De beide hoofdagenten doen het lopende werk. Wanneer ze begin nen en ophouden hangt af van de drukte: „Is het erg druk dan begin je gewoon wat eerder, ga je eens een uurtje eerder van huis. Officieel zijn we hier van negen tot vijf, maar je kunt natuurlijk niet weggaan als het druk is op het strand. Vaak wordt het wel een uurtje of half ze ven voor je naar huis gaat," aldus Deelman. Evenals de Wassenaarse Red dingsbrigade heeft de stran politie het druk met het verlenen van EH BO, niet in de laatste plaats aan mensen die te ver de zee ingaan. Daarom is de EHBO-kast in de strandpost uitgerust met het meest moderne materiaal. „We hebben hier alles, ook reani- matieapparatuur (om het leven weer op te wekken door beademing en/of hartmassage) want dat heb je gewoon nodig. Om snel ergens ter plaatse te kunnen zijn staat er hier een landrover." LEIDEN - Bij Elmi's overhemden- fabriek aan de Lammenschansweg is in het afgelopen weekeinde inge broken. De daders gingen er van door met een aantal jurken ter waarde van 1000,-. Ze wisten zich toegang tot e fabriek te verschaf fen door een ruit te vernielen. Ook werd een inbraak gepleegd in de kantine van een rugbyclub in het sportpark „Kikkerpolder". Men maakte hier o.m. een platenspeler, een cassetterecorder en een aantal grammofoonplaten buit. Een deur bleek te zijn geforceerd. LEIDEN - De 20-jarige motorrij der R. P. D. uit Leiden raakte gis termiddag gewond bij een verkeer songeval op de Aalmarkt. Het ongeluk gebeurde doordat een automobilist even voorbij de voet gangersoversteekplaats plotseling naar links zwenkte om er te parke ren. De achter de auto rijdende mo torfietser, die juist bezig was vaart te meerderen, kon een botsing niet voorkomen. „Helemaal" bruin Veel meer dan vroeger, of mis schien alleen maar veel openlijker, gaan strandplezier en sexualiteit hand in hand. Alhoewel het Sche- veningse naaktstrand nog geen twee kilometer verderop ligt liggen er tussen de gewone badgasten nog opmerkelijk veel badgasten die „helemaal" bruin willen worden. „We zijn soepel in ons optreden, maar als het nou uit de hand loopt, als de andere badgasten er aanstoot aan gaan nemen, dan wijzen we de mensen wel op de mogelijkheden, die in Scheveningen geboden wor den." Tegen bijvoorbeeld ontucht met minderjarigen heeft men een heel eigen manier van optreden ont wikkeld. Omdat de op het strand surveillerende landrover opviel en de vogels daardoor vrijwel steeds gevlogen waren, heeft men nu „niets gezien taktiek". De wagen rijdt achteloos een acht bij de plek, waar een verdacht paartje zit, en rijdt vervolgens weer terug. Niets aan de hand, denkt het be wuste paartje, maar intussen wan delt de strandpolitie, boven langs de duinenrij, opnieuw naar de be wuste plek. Aan de achtvormige sporen van de jeep is de plek her kenbaar en van bovenaf kan de be trokken agent zonder op te vallen, bezien wat er werkelijk aan de hand is en zo nodig ingrijpen. Rustig optreden Pedofilie (sexuele sexuele betrek kingen van volwassenen met kin deren) komt volgens hoofdagent Deelman veel minder voor dan ou ders denken. „Je krijgt vrij rege- lmati meldingen, maar in de regel blijkt er niets aan de hand te zijn. We hebben de laatste jaren wel een enkel geval gehad, maar het is niet noemenswaardig." De Wassenaarse politie treedt rus tig op, maakt proces verbaal op en behandelt de zaak zo onopvallend mogelijk: „Je kunt het ook eigen lijk geen misdaad noemen", aldus Deelman, „zo iemand heeft alleen maar hulp nodig en het is jammer dat dat er via een proces verbaal uit moet komen." WASSENAAR - Met de reizende tentoonstelling "Waterland-Watervogels" die vanaf nu tot 17 augus tus in het bezoekerscen trum van het Wassena ars/Haagse natuurpark "Meijendel" te zien is, hoopt de Raad van Eu ropa enige voorlichting te geven over de gang van zaken rond het behoud van waterrijke natuurge bieden. Deze gebieden, die met een uit het Engels overgenomen term "wetlands" worden genoemd, lopen door kanalisatie, vervui ling, drooglegging, ontginning en inpoldering ernstig gevaar. Behoud van die waterrijke ge bieden is belangrijk, omdat het zogenaamde "overgangsgebie den" zijn - plaatsen waar twee Zon, zee, rietkragen, campings, badminton en de krant. Zomerse berichten uit de soms warme, soms regenachtige Leidse streken. Op bezoek bij niets vermoedende re creanten, kroegbazen, waterspor ters en globetrotters. Elke dag een verhaal over gewone mensen, met vakantie of juist aan het werk. Bij elkaar geraapt in Lei den, Leiderdorp, Oegstgeest, Zoe- terwoude, Warmond, Voorschoten en Wassenaar. "Vrije tijding". Wie een aardig onderwerp heeft mag bellen. Naar de stadsredaktie: 071-144941. De stranddienst heeft het verder druk met gevonden oorlogstuig. Met name handgranaten en „grote" munitie wordt nogal eens op het strand gevonden, elk jaar opnieuw. „En verder hebben we dan natuur lijk olie op het strand, gelukkig vrijwel altijd in heel kleine hoe veelheden." Tenslotte zijn er dan nog de diefs talletjes, maar vrijwel altijd gaat het om kleine bedragen en ligt heh aan de badgasten zelf, die hun spullen onbeheerd op het strand achterla- Niet moeilijk Wassenaar, zo meent hoofdagent Deelman, is geen moeilijke plaats om te werken: „Maar er wordt wel een speciale manier van benaderen geëist. Met overdonderen bereik je hier niets, je moet hier met kracht, maar vooral met takt overreden. Je moet je een heel eigen manier van benaderen eigen maken." Voor Deelman zit het er overigens bijna op. Hij gaat zo goedals zeker naar de rijkspolitie te water, omdat het water hem toch het meeste trekt. Deelman gaat naar de nieuwe groep, die in Alphen wordt opge richt. Een artikel vorig jaar in het Leidsch Dagblad, over de moei lijkheden van de waterpolitie en het tekort aan mankracht, maakte hem er op attent dat er plannen wa ren voor een nieuwe groep in Al phen aan den Rijn. „Er zijn geen advertenties geweest. Ik heb alleen op grond van dat artikel gaan solli citeren. En nu heb ik die job vrijwel zeker." verschillende werelden zoals in dit geval water en land, elkaar ontmoeten. Dat betekent een zeer eigen biologisch milieu, dat vaak erg kwetsbaar is. De "wetlands" zijn vaak broed en pleisterplaatsen van water vogels. Het verdwijnen van "wetlands" zou onmiddelijk een achteruitgang van de wa tervogelstand met zich mee brengen. Op de tentoonstelling komen beken, rivieren, sloten en vaar ten, scharren en slikken, wad den, meren en plassen, moeras sen en drassige weilanden aan de orde. De "Waterlandactie", waarover Drs.Ter Mul overleden VOORSCHOTEN - Nadat hij tien dagen geleden plotseling in het zie kenhuis was opgenomen is het Voorschotense raadslid drs. L. ter Mul dit weekend overleden. De heer Ter Mul, die lid was van het CDA, was vijftig jaar oud. Drs. ter Mul was werkzaam op het ministerie van Landbouw en Visse rij. Hij zat sinds de verkiezingen van 1974 in de Voorschotense ge meenteraad. De heer Ter Mul was verder jeugdouderling bij de gere formeerde kerk in Voorschoten. WASSENAAR - Burgemeester mr. K. Staab van Wassenaar heeft gis teravond in de raad gezegd het te betreuren dat de Wassenaarse Reddingsbrigade (WRB) zich door middel van een beroep heeft verzet tegen de ontheffingen, die het col lege heeft gegeven aan de Wassena arse Kustzeilvereniging (WKV). "Daarvoor waren ook andere we gen geweest", aldus mr. Staab. De WRB heeft bezwaar gemaakt tegen het feit dat naar haar mening te weinig rekening wordt gehouden met de veiligheid op het strand. Vooral baders en zwemmers zou den gevaar kunnen lopen. De WRB wil een duidelijke markering van het stuk strand, waarvan de boten vertrekken. Tegen de huidige plaats, midden op het drukke ge deelte van het strand, heeft de WRB erg veel bezwaren. Verder zouden de zeilers van de WKV zeker hon derd meter buiten de baders om moeten varen. Burgemeester Staab zegde de raad gisteravond toe een afschrift van het antwoord aan de WRB aan de raad te sturen. Dat antwoord is nog niet geformuleerd. De Wassenaarse raad nam gister avond voorbereidingsbesluiten voor het landgoed Duinrell en het villapark van dezelfde naam. Het voorbereidingsbesluit (de voorlo per van een bestemmingsplan) dat nu geldt is bijna verlopen. Met dit besluit heeft Wassenaar een jaar langer de tijd om een bestem mingsplan voor de betrokken ge bieden uit te werken. LEIDEN - Geboren: Ayla, d v A. Sonme- zer en S. Toptede. Diana d v J. Brandt en M. G. J. van Cleef. Michiel Hubert, z v A. D. Hak en M. H. van Versendaal. Jeroen Anthonius, z v A. J. Zwetsloot en H. M. van Velzen. Famke Saskia Ilona, d v N. J. Bavelaar en P. A. J. van den Bogaard. Mylène Yvette, d v J. A. M. van der Kooij en Y. J. M. Collignon. Sandra d v A. van Polanen en C. M. van der Lans. Paula, d v M. J. A. Borst en T. A. Rol. Suzanne d v A. J. van der Weijden en M. E. H. van de Kooy. Overleden: L. Zaal (1899) vrouw; K. W. Visser (1895) man. Getrouwd: H. J. Daalmeijer en C. Zand bergen. ZOETERWOUDE - Geboren: Joyce M., d v J. C. J. A. en M. van Hooidonk. Kay, z v A. J. M. Lubbe en J C. van Hijningen. Sarina M. A., d v H. J. Siegers en A. C. J. van Leeuwen. Martijn Q. C. N., z v Q. S. M. van Swieten en M. C. van Diemen. Overleden: G. L. M. Onderwater (43), J. R. Ekcl (68). L. G. de Jong (54). W. Th. Hoogervorst (63). Ondertrouwd: Th. J. N. Elderhorst en E. Szitas; A. J. Oostrum en M. B. C. G. van Galen; E. Hulsbos en D. C. van Schaar- enburg; J. W. A. Borst en S. A. M. Ver- meij; J. P. van Velden en M. C. M. M. de Jong; H. Th. J. Heijker en M. W. C. van der Salm; L. P. J. van Es en M. J. Rotte veel. Getrouwd: H. A. Verheij en M. A. C. de Greef; J. G. H. M. Mensch en J. C. G. M. Mooijman; G. C. J. Vahrmeijer en M. B. van Zanten; G. A. Mets en J. G. Zeven hoven; E. Hulsbos en D. C. van Schaar- enburg; A. J. van Oostrum en M. B. C. G. van Galen; J. P. Overdijk en A. G. M. Opdam; A. Th. Meijer en A. Th. M. Berg. WARMOND - Getrouwd: R. van Veen en E. N. de Lange. deze tentoonstelling een on derdeel vormt, loopt al een poosje. Het startsein werd ge geven tijdens de wereldmilieu- dag op 5 juni jl. Met name wor den scholen bij de actie betrok ken. Zo kregen alle scholen voor basis- en voortgezet on derwijs al een boekje over "Sloot en plas", het boekje "Lucht, water en grond" en de brochure over de vervuiling van de Rijn, die is uitgegeven door de vereniging Milieudefensie. Als onderdeel van de actie is in tussen besloten om aan typi sche Nederlandse "wetlands", de Grote Peel, de Weerribben in Overijssel, het Naardermeer, de Boschplaat op Terschelling en het eiland Griend in de Wad denzee. De tentoonstelling die nog het hele jaar op verschillende plaat sen in Nederland te zien zal zijn, bestaat voor het merendeel uit foto's van watervogels, die in de "wetlands" voorkomen. DINSDAG 19 JULI 1977 Dinsdag Gerard Brandtstraat 6, informatieavond Baha'i gem., 8 uur nam. Nieuwe Rijn 20a, vrouwencafé, 9-1 uur Morsweg 10, vergadering werkgroep stedelijke ontwikkeling en werkgroep verkeer en vervoer, 8 uur nam. Woensdag Kennedylaan 11, Oegstgeest, informa tieavond Baha'i gem., 8 uur nam. Volkshuis, informatie en inschrijving kinderclubs, 2-3.30 uur nam. Vijfhovenhuis, Hoflaan 169, spreekuur Alg. Ned. Invalidenbond, do. van 9-11 Witte Poor-kazerne, Noordeinde 2, tel. 120833, V7 7adviescentrum voor werk lozen, do. van 10.30 uur vm. 12.30 uur nam. Hoge Rijndijk 28, spreekuur rechtskun dige dienst leden van het CNV Leiden, 7.30—.ij* uur nam. Morsweg 10, vergadering werkgroep leefbaarheid en stedelijk wonen en werkgroep monumenten, 8 uur nam. Donderdag Pieterkerkstraat 1, werkgroep diens- tweigeren in juli en augustus inlichtin gen tel. 140866. Pieterskerkhof 19, architektenburo, gra tis advies, 8-9 uur nam. Nieuwe Rijn 20 a, werkgroep homofilie, open-café avond, 9-12 uur nam. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur Alg. Ned. Invalidenbond, 7-8 uur 3e Binnenvestgracht, kantine Clos en Leembruggen, ruilavond philatelica, 7.30 uur nam. Tom-Menken hal, opn//hal, opening tentoonstelling Aqua-Flora '77, 8 uur nam. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 15 to 22 juli, door Centraal-Apotheek, Breestraat 74, Leiden, tel. 120552. SOS-dienst Telefonische hulpdienst. telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijk heden verkeren. Dag en nacht bereik baar, vertrouwelijk. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverlening aan verongelukte hon den. katten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden en Leiderdorp. Dag en nacht be reikbaar, tel. 134687. Weduwen en weduw naars Adviesbureau voor weduwen en we duwnaars, Roomburgerlaan 55, Leiden, telefoon 123235. Moeders voor Moeders Mevrouw zuster E. Janssen-Niemeyer, Hofdijck 32, Oegstgeest, telefoon 071-153652. Volkshuis Volkshuis, Haarlemmerstraat. Koffies hop voor jonge werklozen en anderen, dag. van 14-16.30 uur, di., informatie middag; woe., klaverjassen, woe en vr. van 9.30-12 uur. Moederhulp Bureau Moederhulp (niet gehuwde moederzorg), Terweepark 2, tel. 151068. Mej. J. Schrama, maatschappelijk werk- Dienstencentrum Noordeindsplein 2b, tel. 140483. Alge mene informatie dag. 9.00-10.00 uur. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Aanvragen hulp voor bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging, Mare 45, tel. 149441 (maandag t/m vrijdag 9.00-10.00 uur). Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad. Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, N oord, van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi, Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier. Buurt huis Morskwartier. Topaaslaan, tel. 761198. woensdag 10.00-13.00 uur.Tuin- stadwijk. Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Onderwijswinkel Sophiestraat 36, tel. 126325. Geopend maandag t/m vrijdag 12.00-17.30 uur. Van 18juli-8aug. wegens vakantie geslo- Leidse Rechtswinkel Juridische Adviesbureau. Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775. Geopend: de maanden juli en aug., al leen di. en do. van 18.30-20.30. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 39,80 per post 57,65 Jaarabonnement 147,70 Jaarabonnement per post ƒ219,10 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2