Was de Tour non boeiend of Merckx :'Wat ik vroeger kon gaat nu niet meer' VRIJ UIT 1 3SV£Q c/sr- 8£0//<- 8ü fbt-o) DINSDAG 19 JULI 1977 SPORT PAGINA Ij De Bruyne In de Tour de France zijn we nu beland in de week van de beslis singen. Het werd tijd, na die twee weken durende verveling die er aan vooraf gingvond ie dereen het eigenlijk wel zo saai? Fred de Bruyne, vele jaren terug één der Belgische topcoureurs en nu tv-verslaggeverwas het er bepaald niet mee eens,al had ook hij zich „in al die tijd wel geërgerd in het zoeken naar commentaar en het vullen van driekwart uur televisie-uit zending per dag". In een ko lommetje dat hij gisteren in NRC-Handelsblad schreef, legt hij uit waarom hij zich toch niet verveelde. ,Jk liet me inspire ren door de rangschikkingIk heb het boeiend gevonden dat een jonge Duitser, Thurau, in het geel reed. Ik vond het prach tig dat een Merckx op zoek naar een zesde overwinning lag te loeren vanuit de tweede positie. En dat Thevenet, Van Impe en Zoetemelk daar achter nog maar moesten bewijzen dat ze klimmers waren. Maar blijk baar dachten de meesten niet zoals ik", aldus De Bruyne. Nee, de meesten dachten niet zo. Ik begrijp het ook niet zo best. Het is misschien leuk om Thu rau twee dagen in het geel te zienmaar wat er voor boeiends aan is om hem twee weken in de leiderstrui te aanschouwen (zonder dat er één aanval op hem wordt gedaan) ontgaat me. Dat Merckx loerde vanuit tweede positie, kan heel span nend zijn, als hij dan maar op zeker moment ook iets anders doet dan loeren.. Coppi. Omdat er nu een algemene rang schikking is met vijf man bin nen de minuut vraagt De Bruyne zich af: hebben we een boeiender ronde gehad de laat ste jaren? nu wordt het aardig, maar daarmee doe je die twee weken verveling niet teniet. De Bruyne zegt er dan meteen achteraan: ,fieel even wil ik toch de mensen die graag vitten er op wijzen dat er een tijd is geweest met Fausto Coppi, de grote Italiaanse meester. Zo sterk was hij dat hij de tegen standers gewoon belachelijk maakte. Na een week in de ronde van 1949 reed Coppi al met zoveel minuten voorsprong in het geel dat de wedstrijd niet meer het bekijken waard was. Toen werd er door de persmen sen) niet gezeurd, maar gewoon geschreven dat Fausto een mee ster was. De volgende drie we ken bleef men zich vermaken met het volgen van de meester en het spel van de etappes". Ik kan niet anders zeggen dan dat De Bruyne hier ontzettend uit zijn nek praat. De Tour van 1949 was één der boeiendste uit heel de historie. In volstrekte te genstelling met wat De Bruyne hier beweert was Coppi de eerste week nergens. Hij en Bar- tali hebben alleen maar oog voor elkaar, bewaakten elkaar nauwgezet, met grote haat. Coppi viel in de vijfde etappe en dacht even aan opgeven. In de Pyreneën werd zowel Coppi als Bartali duidelijk verslagen door de kleine Fransman Robic. Aan de vooravond van de Al penetappes had het tweetal een dusdanige achterstand op de gele trui dat het de vraag was of die nog wel in te lopen was. Op de rustdag in Cannes riepen ploegleider Binda en de voor zitter van de italiaanse wieler bond, Rodoni, de twee kempha nen bij zich. ,A-ls jullie door gaan elkaar het leven zuur te maken, zullen jullie geen enkele rol spelen. En je hoeft dan geen stap in je vaderland meer te doen want ze zullen jullie steni gen". Op die dag werd het z.g. „akkoord van Cannes" geslo ten, een verdrag om elkaar niet langer te pesten. In de Alpen vermorzelden Coppi en Bartali, in ig samenwerkend, de con currentie. Maar pas vier dagen voor de finish in Parijs tooide Coppi zich met de gele trui. Dat is een heel ander verhaal dan De Bruyne ons voorzet over ,Jiet volgen van de meester en het spel der étappes". Hij moet ge dacht hebben: Coppi is een le gendarische naam en wie weet nou nog wat er dertig jaar ge leden in de Tour gebeurde. He laas, niet ieders geheugen is zo slecht als dat van De Bruyne. Duys Ademloos volg is altijd Willem. Duys op zijn pad als tennisver- slaggever; werk dat hij betiteld als zijn liefste bezigheid. Elk jaar weer als hij met die driekwart-fluisterstem de ge beurtenissen op de banen van het Hilversumse Melkhuisje- aan ons doorgeeft, sta ik stijf van verbazing. Het veld spelers dat daar aantreedt mag nog zo tweederangs zijn, als je Willem hoort lijkt het of er louter ge nieën aan het werk zijn. Ook dit weekeinde bakte hij ze weer bruin. De partij Pa- run-Alvarez in de halve finale was gewoon niet om aan te zien Spelers met gebrek aan durf die eindeloos bleven prikken. Met toptennis had het weinig te ma ken. Willem was ook enigszins gereserveerd in zijn commen taar en daarmee ging hij voor zijn doen al zeer ver, want doorgaans lijkt zijn enthou siasme alleen te temperen met de brandspuit. Maar toen kwam het. Nadat Al varez de partij tenslotte in zijn voordeel had beslist, werd de Argentijn door de hem inter viewende Duys gecomplimen teerd met zijn .geweldige spel". Het was om door het gravel te gaan. Het verslaan van tennisweds trijden is, vrees ik, toch iets an ders dan het interviewen van een op zijn handen lopende fi guurzager in de „Vuist". Pfrommer De schaatsenrijdersbond doet me steeds meer denken aan een op vele concoursen geridderde goochelaar. Altijd een vat vol smoezen bij de hand en een doos vol trucs met een dubbele bo dem. En trainers worden vlot uit de mouw geschud. Het was duidelijk dat de KNSB van Pfrommer af moest, on danks alle verklaringen,enkele maanden terug, dat het bonds- bestuur achter hem stond. Zonder kernploeg - want de rij ders die in 1976 zo hard op ver lenging van zijn contract had den aangedromgen, moesten hem na het rampzalige seizoen 1977 niet meer - was majoor Pfrommer te vergelijken met een vorst zonder land. Het v onbegrijpelijk dat hij de bui niet heeft zien hangen en de eer al op een veel eerder tijdstip aan zichzelf heeft gehouden. De "operatie verwijdering Pfrommer" van de KNSB ver liep verbluffend eenvoudig. (Midden in de zomer als het woord ijs alleen associaties met de ijscoman oproept). De schaatsbond liet Pfrommer zo genaamd in functie, maai plaatste gewoon een vent boven hem. Dat zou de majoor, die r gen jaar lang alleen het com mando over de kernploeg had gehad, uiteraard niet pikken. Dat wisten de heren van de KNSB zeer goed. Bijna beledi gend voor Pfrommer moet het zijn geweest om te horen dat de man die boven hem werd ge plaatst uit een heel andere sport (roeien) afkomstig was. Duide lijker kon de KNSB niet zeggen dat zijn rol totaal was uitge speeld. Zijn opvolger stond vrijwel meteen klaar: Egbert van 't Oever. Ziezo, nu kan er tenminste weer een kernploeg worden samengesteld. Kortom, een gaaf werkstukje van KNSB-adel. Als er ooit nog e< een gouden Olympische i daille wordt gegeven voor het onderdeel manipulatie dan dient de plak ogenblikkelijk c de nek van de schaatsbond te worden gehangen. Met lof v de jury. Kopstukken handhaven zich voor in het klassement 14.23, 15. Martins (Por-Kas) op 15.18, 30. Lubberding (Ned- Raleigh) op 37.52, 39. Knetemann (Ned-Raleigh) op 51.06, 64. Schui ten (Ned-Lejeune) op 1.21.16, 67. Bal (Ned-Fiat) op 1.23.56, 80. Kar stens (Ned-Raleigh) op 1.34.38, 84. Van Katwijk (Ned-Raleigh) op 1.43.44, 85. Van den Hoek (Ned- Raleigh) op 1.46.14. Algemeen ploegenklassement:l. Raleigh 275 uur, 16 min. en 13 sec., 2. Mercier op 24 sec., 3. Kas op 3.57, 9. Frisol op 1.45.24. Bergklassement:l. Van Impe (Bel-Lejeune) 177 punten, 2. Kuiper (Ned-Raleigh) 127, 3. Torres (Spa- Teka) 117, 4. Zoetemelk (Ned- Mercier) 62 punten. Puntenklassement: 1. Esclassan (Fra-Peugeot) 208 punten, 2. Van Linden (Bel-Bianchi) 192, 3. Thaler (Wdl-Teka) 143. PAARDENSPORT - De Westduit ser Hartwig Steenken, die vorige week zwaargewond raakte bij een auto-ongeluk, is weer bij bewust zijn gekomen. Zijn toestand blijft evenwel nog zeer ernstig. Tom Ulolenkomp met de hamer de mt"1 J J Haarlemmerstraat 1-3 Telefoon 071 - 12 37 84 VOETBAL - Nederlandse oud internationals, waaronder Van Ha- negem en Jongbloed, zullen op 9 augustus in Belfast een liefdadig heidswedstrijd spelen tegen Noord-Ierland. De opbrengst is voor de slachtoffers van de al jaren durende strijd tussen katholieken en protestanten. C ALI - Peru heeft zich als tweede Zuidamerikaanse land geplaatst voor de eindronden van het toer nooi om het wereldkampioenschap voetbal dat volgend jaar juli Ar gentinië wordt gehouden. In de laatste wedstrijd van het drielan- dentoernooi in Cali versloeg Peru zondagavond met 5-0 Bolivia. De ruststand was 2-0. De Bolivianen zullen nu twee wedstrijden tegen Hongarije spelen met als inzet één plaats in het eindtoernooi. Noord wijk - Ajax NOORDWIJK - Zaterdageerste klasser Noordwijk speelt morgen avond een oefenwedstrijd tegen landskampioen Ajax Amsterdam. Na een onderbreking van één jaar - vorig seizoen was de trainerswissel bij de Amsterdammers er oorzaak van, dat zij niet kwamen - wordt hiermee de traditie van een Ajaxop- treden aan de Duin Wetering voort gezet. Ajax verschijnt met zijn complete selectie. International Wim Suurbier zal vermoedelijk zijn debuut maken als vocrstopper. Op zijn backplaats speelt de van Feye- noord overgenomen Jan Everse. De wedstrijd begint om half acht. CHAMONIX MONT BLANC - De schittering werd niet verder doorgevoerd. In de voorlaatste Alpenrit was het voor de kopstukken van de Tour niet mogelijk om verschillen in het klassement aan te brengen. naar IJsboerke? Didi Thurau en Bert Pronk, de Raleigh-rijders die volgend sei zoen voor IJsboerke zouden uit komen moeten hoogstwaarschijn lijk naar een andere werkgever uitzien. Gisteren werd de Belgi sche ijsfabriek door een brand vol ledig verwoest en de toekomst voor de wielerploeg is momenteel hoogst onzeker. •k Een gedesillusioneerde MerckSc moést het zelf constateren: het gaat niet meer. Uitslag van de 16e etappe van Mor- zine naar Chamonix over 121 km: 1. Thurau (Wdl.-Raleigh) 3 uur, 29 min. en 52 sec., 2. Pozo (Spa-Kas), 3. Zoetemelk (Ned-Mercier), 4. The venet (Fra-Peugeot), 5. Van Impe (Bel-Lejeune), 6. Vallet (Fra- Mercier), 7. Martins (Por-Kas), 8. Agostinho (Por-Teka), 9. uiper (Ned-Raleigh), 10. Galdos (Spa- Kas), 11. Martin (Fra-Mercier), 12. Thurau niet IZAM F&/J 0 Ravitaillering ABerg ïn de laatste kilometers naar 1527 meter hoogte knapte Merckx vol ledig. Thurau reed zijn eigen ritme en loste Merckx eenvoudig. De Westduitser, die na zijn zege ver heugd sprak van een revanche: "Wat mij in de bergtijdrit over kwam, zal mij nooit meer gebeuren. Ik ben te snel naar boven gereden, waardoor ik nimmer het ritme vond. Vanaf nu zal ik alle beklim mingen in m'n eigen tempo doen. Ondanks de 1.40 minuut achters tand op de top, ben ik nimmer ang stig geweest". In tegenstelling tot Merckx, die op twee minuten bovenkwam, reed Thurau met de Spanjaard Pozo, de Portugees Agostinho en de Frans man Martin terug naar de kop groep, waarin Hennie Kuiper tus sen Joop Zoetemelk, Lucien van Impe en gele truidrager Bernard Thevenet uitstekend stand hield. Eddy Merckx zag echter zijn voor naamste tegenstrevers niet meer terug en liep met Laurent 2.37 min. achterstand op, waardoor de Belg zijn droomwens om de Tour voor de zesde keer te winnen, wel kan vergeten. Somber constateerde hij: "Ik kan niemand enige verwijten maken. Wat ik vroeger wél kon, dat gaat nu niet meer. Ik had nog een kans ge had, als ik bij Thurau had kunnen •blijven. Dan was ik in de finale ook nog teruggekomen. Het is pijnlijk om dit te ervaren, maar men moet niet de ogen sluiten voor de reali teit". Merckx zou de karaktervolle Merckx niet zijn, als hij in de laatste Tour-dagen nog wat zou onderne men op het vlakke. Wellicht een ondoenlijke zaak, omdat hij in de bergen nog meer klappen zal moe ten incasseren. En met hem ook Didi Thurau, die zijn belangrijkste examen naar Alpe d'Huez (met drie cols van de eerste categorie) moet afleggen. Joop Zoetemelk, die naar een derde plaats in Chamonix spurtte: "Thu rau heeft nu de gelegenheid gekre gen om zich te herstellen. Hij zag voor zich de auto's rijden en dat was voor hem een mikpunt. Maar in de zeventiende rit zal dat er niet bij zijn als we op de top eindigen". En over zijn aanvallen op de col de la Forclaz "Ik heb niets meer te ver liezen. Na twee kilometer heb ik al een afscheiding veroorzaakt. Maar de besten waren niet van het wiel te rijden, omdat de wind juist uit de verkeerde richting kwam en vol op kop stond. Als je dan gaat beulen, zit je jezelf af te matten, terwijl de anderen uit de wind keurig in het wiel blijven rijden". "Maar mijn kans komt nog wel. Daar kan men van overtuigd zijn. De steun, die ik ondervind van m'n ploeggenoten is formidabel. Vallet, Martin en Delisle hebben alles ge daan, om mij het zo gemakkelijk mogelijk te maken. Niet alleen ik heb me helemaal op deze ronde van Frankrijk afgesteld, maar ook m'n ploeg. Ik heb nog nimmer zoveel goede en sterke coureurs om me heen gehad". Vol vertrouwen gaat Joop Zoete melk de laatste en belangrijkste Alpenrit tegemoet. Ondanks de we tenschap, dat Bernard Thevenet over een even sterke Peugeot- formatie kan beschikken, er ook nog de moeilijk te stuiten Lucien van Impe is en terwijl Hennie Kui per eveneens een sterke indruk achterlaat, meent Zoetemelk toch een kans te hebben. Na zijn passivi teit van de laatste jaren, heeft hij nu het sterkste wapen, de aanval ge vonden. Iedereen is benieuwd of hij ermee overweg kan. Slechts de zwakkeren liepen ach terstand op in de rit naar Chamo nix, waar Didi Thurau naar zijn vierde Tour-zege sprintte. Thurau onderscheidde zich op weg naar het vakantieoord. In tegenstelling tot Eddy Merckx kon de jonge West duitser het verloren terrein op de ccl de la Forclaz nog wel goedmaken. Een dag voor de zware beproeving in Alpe d'Huez, was het wegvallen van Eddy Merckx en ook de jonge Fansman Michel Laurent het op vallendste gebeuren. De grote Merckx, die vijf keer in de Tour overheerste en slechts eenmaal een nederlaag moest dulden, is de grote kampioen niet meer. Pijnlijk moest de Belg dat ervaren, toen de vedet ten zich op de Zwitserse grens naar boven begaven. Zes kilometer voor de top kon Merckx en ook Thurau het tempo niet meer volgen en moesten ontluisterd de spits laten gaan. Delisle (Fra-Mercier) allen dezelfde tijd als Thaler 3.29.52, 13. Merckx (Bei-Fiat) op 2.37, 14. Laurent (Fra-Peugeot) z.t., 15. Mendes (Por-Teka) z.t., 22 Pron (Ned- Raleigh) z.t., 30. Lubberding (Ned-Raleigh) op 7.27, 40. Schuiten (Ned-Lejeune) z.t., 51. Knetemann (Ned-Raleigh) op 13.33,65. Van den Hoek (Ned-Raleigh) z.t., 70. Kar stens (Ned-Raleigh) z.t., 71. Bal (Ned-Fiat) z.t., 72. Wesemael (Bel- Frisol) op 16.10, 78. Van Katwijk (Ned-Raleigh) z.t. Algemeen klassement: 1. Thevenet (Fra-Peugeot) 91 uur, 34 min. en 50 sec., 2. Thurau (Wdl- Raleigh) op 11 sec., 3. Van Impe (Bel-Lejeune) op 0.33, 4. Kuiper (Ned-Raleigh) op 0.49,5. Zoetemelk (Ned-Mercier) op 1.13, 6. Galdos (Spa-Kas) op 1.56, 7. Merckx (Bei- Fiat) op 3.07, 8. Delisle (Fra- Mercier) op 3.40, 9. Laurent (Fra- Peugeot) op 4.07, 10. Villemiane (Fra-Gitane) op 11.16, 11. Aja (Spa- Teka) op 12.43, 12. Mesiet (Fra- Gitane) en Pronk (Ned-Raleigh) op 13.00, 14. Martin (Fra-Mercier) op

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11