NK-zwemmen gedevalueerd Molenaar ziet laatste V-l nóg vallen... Rijpwetering is Joop nog lang niet vergeten. Hillegom erg sterk bezet Vierdaagse Nijmegen vandaag van start PAGINA 10 SPORT DINSDAG 19 JULI 1977 GEBREK AAN MOTIVERING BU DE HEREN AMERSFOORT - Het heren-zwemmen zit volledig in het slop. Oorzaak: Gebrek aan motivatie in vergelijking met het Olympisch jaar. Daar kon ook de geslaagde recordpoging van René van der Kuil op de 200 vrij (Nederlands record in 1.5535) niets aan veranderen. De Schiedammer bleef, evenals Kees Vervoorn op de vlinder, iets boven de limiet voor Zwe den, en dat stemde bondscoach Bert Sitters vrij somber. "Nu blijft alleen de estafette nog over en dan alleen nog maar de mo gelijkheid van de 4 x 100 vrij. Vorig jaar", stak Sitters de heren een riem onder het hart," waren de verschil len op de 200 vrij erg gering, nu liet alleen Van der Kuil de klok op 1.55 stoppen. De rest finishte rond de 1.58. Van inzet dus geen sprake en op de EK geen estafette 4 x 200 vrij. Die tijd lag al vijf seconden boven de limiet van 7.46." "Bovendien", wees Sitters er nog eens op, "zal er niet gemarchan deerd worden met de limiettijden voor de Europese zwemkam- pioenschappen. Ik heb de tijden (limieten) vooraf met de clubtrain ers doorgenomen en iedereen kwam tot de conclusie, dat zij niet te zwaar waren. In grote lijnen overeenkomstig die voor de OS. Als je er nu de hand mee gaat lichten, komt er van de motivatie helemaal niets terecht." Trainer Wim van Kranenburg achtte die mogelijkheid voor de man, die gisteravond het enige Ne derlandse record op zijn naam bracht, nog niet uitgesloten. Hij: "René is begin dit jaar in militaire dienst gegaan, liep al gelijk het trainingskamp op Las Palmas mis en kreeg van zijn commandant geen extra vrij om te trainen." In het begin trainde de 20-jarige hofmeester van de marechaussee nogal eens met Henk Elzerman, de verslagen rivaal gisteravond op die 200 vrij, "maar ik heb zelf cluburen te weinig", vulde Haagse trainer Jan Schouten aan. Van Kranen burg: "De laatste weken heeft René helemaal niet meer kunnen trainen en ging ten einde raad maar met vakantie naar Spanje. In drie we ken voor de EK in Zweden moet hij nog sneller kunnen en daarom hoop ik op clementie. Zo niet, dan zal vanavond op de 100 vrij de be slissing gaan vallen." Voor Kees Vervoorn gold in feite hetzelfde. De 17-jarige Hagenaar raakte na twee valse starts op de 100 vlinder uit zijn concentratie", ter wijl hij bovendien", lichtte Jan Schouten toe, "vorige maand - na de ziekte van Pfeiffer - weer met de training is begonnen. Ook hij kan voor half augustus, wanneer de EK begint, alleen maar sneller wor den." Hier was de limiet 57.5 en Kees Vervoorn werd Nederlands kampioen in 58.78. De dames vormden bij dit alles we derom een gunstige uitzondering. Enith Brigitha experimenteerde andermaal, nu op de 400 vrij en nam en passant in 4.18.57 de zoveelste ticket voor Zweden in ontvangst. Hoewel enigszins teleurgesteld, voegde winnares Annelies Maas er gelijk aan toe alleen maar voor de limiet (4.26) te hebben gezwom- Enith Brigitha was met haar zilveren medaille op de 400 meter vrije slag Afgebroken partij remise GENEVE - De zesde partij het de tweekamp in de halve finales van het kandidatentoernooi om het we reldkampioenschap tussen Por- tisch en Spasski, die zondag na de 41ste zet van Portisch (wit) was af gebroken, is gisteren na 5 zetten in remise geëindigd. Spasski en Por tisch hebben nu beide drie punten. De zevende partij van de schaaktweekamp in de halve fina les van het kandidatentoernooi om het wereldkampioenschap tussen Kortsjnoj en Poloegajevski is we gens ziekte van Poloegajevski uit gesteld tot morgen. Kortsjnoj leidt na zes partijen met NEURENBERG - De Limburgse eredivisieclub Roda JC heeft gis teravond in Neurenberg een vriendschappelijke wedstrijd te gen het in de tweede liga uitko mende FC Nürnberg met 4-1 ge- Bij de rust stond Roda JC met 2-0 voor. Kolding en Nanninga scoor den elk twee keer voor Roda, Sommer maakte de enige treffer voor de thuisclub. KATWIJK - Van de twee toer nooien, die deze week in het district Leiden worden gespeeld, het toer nooi van de Katwijkse LTV en het toernooi van de T.C. Hillegom, is het laatstgenoemde het sterkst be zet. Terwijl in Katwijk de finale in het HEB hoogstwaarschijnlijk zal gaan tussen Ch. Asselbergs en Ma-' rinus Brooshooft, is die aangele genheid in Hillegom alleen op pa pier een "uitgemaakte zaak". Ge plaatst werden in Hillegom: Frans de Haan, vorig jaar winnaar van het altijd als zeer sterk te kwalificeren toernooi van de Noordwijkse SV (HEB), Ronald Groen, Mike Ver kerk en Eugène van Woerkom. In het district Leiden wellicht niet zulke bekende namen, maar uit het feit dat in het district wel bekende spelers als Blommendaal, Arnold van der Capellen, Herman van der Capellen, Alfred Gelevert, Marcel de Bakker en Peter Pauwels niet werden geplaatst kan worden afge leid dat het genoemde kwartet wél geplaatsten het racket zeer degelijk weet te hanteren. Bij de dames kan het toernooi in Hillegom ook op een sterke bezetting bogen met Joke Bosch, Jannie Hogenkamp (Zand- voort), Tonny de Vilder (Breder- ode) en Annette Meinigen (Nieuw-Vennep), maar het verschil met het toernooi in Katwijk is in deze klasse, het DEB, minder groot. In Katwijk werden geplaatst I. Zwenstra, M. de Boer, M. Verbraak, M. van Boeckel en J. Blanken. In het HEC zijn in Hillegom geplaatst W. Kuyk, de Ligt, E. de Weerdt en H. de Jong. De winnaar van het toernooi van Forescate in dit num- men. Haar tijd - 4.16.75 - sprak zij meer tevreden dan Annelies Maas met haar eerste plaats AMERSFOORT - Twee zwemmers uit de Leidse regio hebben gisteren in Apeldoorn op de ederlandse kampioenschappen zwemmen voor uitstekende prestaties gezorgd. Zowel Zijl/LGB-zwemmer Edward Maasdijk als BZPC-lid Gijsbert vaji der Leden veroverde een gouden medaille op de 100 meter vlinderslag. Edward Maasdijk toonde zich de snelste bij de jongens onder de zestien jaar, terwijl Bodegraver Van der Leden de beste was bij de allerjongsten. Voor Edward Maasdijk, die in het weekeinde ook al enkele goede prestaties verrichtte, werd het gisteren trouwens hele maal een goede dag, want ook op de 200 meter vrije slag zwom hij zich in de prijzen. Achter Frank van Resteren werd hij tweede. Een zilveren medaille was er ook weggelegd voor Edwin van Houten van BZPC op de 100 meter rugslag (onder 11 jaar). Wilco van der Zeeuw van LZ'86 werd op dit nummer derde. juist vorige week in Santa Clara al zij van de derde plaats op de Euro tot 4.13.95 kwam en daarmee het pese lijst afzakte naar de twintigste nationaal record verscherpte. Dat deed haar weinig. Brigitha bleef, uitgezonderd de tweede 100 meter, lekker bij." Be halve de 800 ben ik van plan alles in Zweden te zwemmen op die vrije slag, inclusief dan de 100 vlinder en estafettes." Maritzka van der Lin den kwam vrij snel over de teleur stelling heen van haar matige tijd op de 100 school; 1.16.18. "Maze- reeuw heeft acht jaar meer erva ring, mag zij!" Niettemin zette bondscoach Sitters vraagtekens bij haar tijd. Vorig jaar werd zij nog geklokt in 1.15.77, maar berustte er toch wel in dat de 15-jarige Rotter damse in goede handen is van trainer Dries Peute. Overigens straalde ook Wijda Mazereeuw in 1.15.78. Zij werd er wel nationaal kampioen mee, maar de limiet voor de EK was nog altijd 1.15. NIJMEGEN - Met de traditionele vlaggenparade is in Nijmegen de eerste schrede gezet van de 61ste vierdaagse. In een - ondanks de wat minder gunstige weersomstandigheden - volledig bezette Goffert stadion speelde zich gisteravond weer het gebruikelijke ritueel af van het hijsen der vlaggen. Nadat een aantal vendelzwaaiers en enkele muziekcorpsen een proeve van bekwaamheid hadden afgelegd werd het dundoek van de 24 aan de vierdaagse deelnemende naties in de mast gehesen. Dit gebeurde door manschappen van de 107ste radiocom pagnie, een landmachtonderdeel dat toevallig op 18 juli 25 jaar beston Overigens wordt de 107ste radio-compagnie eind augustus overgeplaatst naar legerplaats de Wittenberg, waarmee Nijmegen zijn laatste stukje landmacht verliest. Na het hijsen der vlaggen besloot een défilé van de detachementen van de deelnemende landen de vlaggenparade. Ongeveer 15.000 lopers beginnen vandaag aan de eerste van vier dagen wandelen. De tocht voert op de eerste dag door de Betuwe met Eist als etappeplaats. mer, Rik Hins, staat als no. 8 ge waardeerd. Gisteren bleef hij, ten bewijze van de goede vorm waarin hij momenteel verkeert, Hein Hui- zenberg vlot in twee sets de baas. In Katwijk worden J. Lucassen en P. van Duyvenvoorde als de grote kanshebbers in het HEC aange merkt. De strijd om de winst in het DEC in Hillegom gaat op papier tussen Rosemarie Verdegaal, Ber- nadette Tombrok, Hanneke Rother en L. Offenberg. In Katwijk worden J. Blanken en P. Heyligers in de fi nale verwacht. Tot dusver hebben zich noch in het toernooi te Hille gom noch in dat te Katwijk verras singen voorgedaan. De geplaatste spelers en speelsters wisten zich te handhaven, voorzover zij in actie kwamen. Opmerkelijk was overi gens wel de zege van Peter Wolte- rink in twee sets 6-2, 6-4 op Peter Pauwels. Een uitslag, die zonder aan de prestatie van Wolterink te willen afdoen, toch wel aantoont dat de no 1 van de Leidsche Hout lang niet in zijn beste doen ver keert. Wereldtitel motorcross voor Rahier LEXINGTON - Gastorr Rahier heeft zijn wereldtitel motorcross in de 125 cc-klasse geprolongeerd. De 29-jarige Belg eiste gisteren in Lexington de Grote Prijs van de Verenigde Staten op en werd daar door onbereikbaar in het klasse ment om de wereldtitel voor zijn concurrenten. De Nederlander Gerard Rond won de eerste manche en begon ook in de tweede voortreffelijk. Tot de elfde ronde had hij de leiding. Een blessure aan de knie maakte dat hij daarna ver achterraakte. Rahier, die in de eerste manche derde was geworden, greep daardoor gemak kelijk de overwinning. Rond, die in de competitie om de wereldtitel tweede staat, werd tiende in de eindklassering van de Amerikaanse Grand Prix. ZEILEN - De Deen Christensen heeft gisteren de eerste wedstrijd van de strijd om het wereldkam pioenschap in Yngling-klasse, die op het Ijsselmeer bij Stavoren wordt gehouden, gewonnen. Peter Eiling werd vierde, Heukefeld- Jansen vijfde. De traditionalistische aanhan gers van emeritus aartsbisschop Lefebvre, die sinds eind februari de Parijse parochiekerk Saint Nicolas du Chardonnet bezet houden, moe ten het gebouw uiterlijk 31 augus tus verlaten. Met deze beslissing van het gerechtshof in hoger be roep zijn de bezetters allerminst te vreden. Hun woordvoerder, pastor Ducaud-Bourget, heeft laten weten dat hij zich slechts met geweld uit het gebouw zal laten slepen. Ver moedelijk zullen de traditionalis ten een beroep doen op het hof van cassatie. De bemoeienissen van de door de rechtbank benoemde be middelaar, de filosoof Jean Guit ton, waren op niets uitgelopen. Ook het voorstel om naar een kerk aan de rand van de stad te verhuizen was door de bezetters afgewezen. In eerste instantie had de rechter 1 april bepaald dat de traditionalis ten gelijk het veld moesten ruimen. De primaat van Argentinië, kar dinaal Juan Carlos Aramburu, heeft zijn gelovigen opgeroepen "niet aan handelingen deel te ne men, die de kerk kunnen benade len". Dit in verband met het ver wachte bezoek van de Franse tradi tionalistische bisschop Marcel Le febvre. Lefebvre zou dezer dagen in Argentinië aankomen. Aramburu, die als gematigd be kend staat, beschreef Lefebvre als "reactionair, rebels, onbillijk agressief en beledigend". Of Le febvre met zekerheid zou komen, kon Aramburu niet zeggen. Ook de Chileense bisschoppen hebben gewaarschuwd, dat indien Levebvre naar Chili komt, hij geen kerkdienst zal mogen leiden. Le vebvre, die momenteel in Colum bia is op bezoek bij zijn zuster die daar woont, wordt eind juli in Chili verwacht. President van de Chi leense bisschoppenconferentie, bisschop Juan Francisco Fresno, zei dat de Chileense bisschoppen "dezelfde houding hebben als het vaticaan in de zaak-Lefebvre." Beroepen door de generale sy node der Nederlandse Hervormde kerk tot predikant voor buitenge wone werkzaamheden (secretaris raad voor de zending der Ned. Herv. Kerk) mevr. T. de Nie, kandi daat te Rijswijk (Z.H.) Aangeno men naar Oosterwolde (Gld): K.ten Klooster, kandidaat te Katwijk aan Zee, die bedankte voor 's- Heeijansland, Bleskensgraaf, Haaften, Jaarsveld en Kamerik. Bedankt voor Delft: (vac. C.A. Helms) M.J. Kalvenhaar te Nieuw- leusen. door Herman van Amsterdam Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. Toen de in het Keukenhofbos in Lisse gelegerde Duitse troepen in het voorjaar van 1945 overhaast de aftocht moesten blazen, zorg den ze er eerst nog wel even voor dat vanaf de V-l lanceerinstallatie in het bos, het restant aan raketten richting Engeland werd afge vuurd. De allerlaatst afgeschoten V-l kwam, zoals toen trouwens met veel van die vliegende bommen het geval is geweest, niet erg ver. Nog maar na uwelijks uit het Keukenhofbos dook de V-l alweer naar be neden richting Hoogeveense- polder en boorde zich daar met een enorme klap in de drassige grond. Geraas. Die V-l ligt er nog steeds. Op nog geen 50 meter afstand van de molen van Leo Cozijn. De nu 70-jarige molenaar, die te vens het beroep van bollenk- wéker uitoefent, kan die plek nog precies aanwijzen. ,Jk zie het nog gebeuren", zegt hij. ,Jiet was Witte Donder dag. Vlakbij de molen was ik op het land aan het werk. Opeens een enorm geraas in de lucht en terwijl ik opkijk zie ik pal voor me een V-l in de slootkant staan Het ding ontplofte echter niet. Dat was mijn redding. Ook voor mijn gezin en de molen". Het is inmiddels 32 jaar later. De situatie is niet veranderd Leo Cozijn woont nog steeds naast zijn molen in de Hoog- eveensepolder in Noordwij- kerhout en de vliegende bom ligt nog in de slootkant. De mijnopruimingsdienst heeft gezegd dat de bom geen kwaad meer kan en daar ver trouwt de molenaar dan maar op. De 70-jarige oefent in de zo mermaanden nog een derde beroep uit. Eén maal .per week, op de dinsdagmorgen, is hij in functie als gids. Dan laat hij belangstellenden ,ïijn" molen zien, een acht kantige bovenkruiser. Het is J oop Zoetemelk mag dan al een jaar of drie weg zijn uit Rijpwetering, vergeten is men hem blijkbaar nog lang niet. Want toén ik mij zon dagmiddag laat in mijn grootste verzet door Jopie's jeugddorp spoedde, ontwaarde ik aan menig gevel de Hollandse driekleur in top. één van de oudsten in Neder land. Neergezet in 1654. De molen heeft wieken van lou ter ijzer (totaal gewicht tien ton; en hij is bijna geheel van eikenhout gebouwd.Sommige balken zijn zo'n acht meter lang, met een doorsnede van een halve meter. Vroeger niet gezaagd, maar met de hand gehakt. De molen, die nog steeds in zijn eentje de waterhuishouding in de polder regelt, is nooit bewoond geweest. Met een be dstee als slaapplaats. Je vraagt je af hoe de molenaar en zijn gezin ooit rust hebben kunnen vinden in dit wereldje van wind, krakend hout en rammelende ankerkettingen. Volgens molenaar Cozijn is het een kwestie van wennen. En hij kan het weten. Hij stamt uit een rasechte molenaars familie, waarvan de stam boom terug gaat tot 1650. De Cozijnen hebben door de eeu- heen hun mannetje ge staan op molens in heel Neder land. Een echte dagtaak zit er nu niet meer in. Hij ziet het in de ga ten houden en bedienen van de achtkanter als een ont spanning en natuurlijk het voortzetten van een familie traditie. „We zijn vegroeid met de molens", zei Colijn mij, „dit is het leven waar wij van houden". Traditie Vanaf 1926 heeft hij met zijn ge zin in de schaduw van de achtkanter gewoond. En zo lang hij leeft blijft hij daar ook. Inmiddels heeft hij al wel zijn 29-jarige zoon Bart de kneepjes van het molenaars vak bijgebracht. Die zet de traditie voort. En Bart heeft ook alweer kinde ren die hém in de toekomst kunnen opvolgen. Bij een revatillering halverwege het dorp kwam ik snel aan de weet waarom. "Omdat 'ie de tijdrit heeft gewonnen en nu ook de tourzege gaat pak ken", werd mij vanuit een ge opend bovenlicht van een voorkamerraam triomfante lijk uiteengezet. Dus Rijpwetering kan toch nog warm lopen voor Joop Zoe temelk. Smeulen Ik had verwacht dat het feest comité "Vrienden van Joop", vier jaar geleden spontaan uit het Ripse hart opgeweld, in middels wel ter ziele zou zijn omdat de prestaties van (Franse) Joop niet die curve heeft vertoond die veel dorpsgenoten als vanzelf sprekend hadden aangeno men. Maar nu de 28-jarige in de las tige Alpen toch serieuze plannen lijkt te maken het dit keer het verst te schoppen, begint er weer wat te smeulen in Rijpwetering. Wat is er nog overgebleven van het feestcomité "Vrienden van Joop"? Van de zes leden van toen zijn er inmiddels twee verhuisd naar Roelofa- rendsveen, een derde haakte af omdat hij trouwde. Blijven over buschauffeur Jan van Berkel, slager Anton v.d. Geest en handelaar in sport en textiel Sjaak v.d. Bos, die inmiddels een pro-Joop spandoek in huis heeft opge hangen. V.d. Bos gelooft er dit keer hei lig in. Heeft voor zichzelf al een beetje uitgemaakt hoe het feestje van de grond moet komen. Punt één: het feestcomité, al thans wat daar nog van over is, moet niet de hele ORGA NISATIE op zijn schouders torsen maar de krachten bundelen met de vereni gingsraad, een overkoepe lend orgaan waarin alle ver enigingen uit Rijpwetering zitting hebben. Punt twee: de festiviteiten die nen zich niet te concentreren in het DORPSHUIS alleen, zoals een paar jaar geleden het geval was, toen Zoete melks tweede plaats in de tour het dorp nog op stelten kreeg. Gedacht wordt in dit geval aan het betrekken in de feest vreugde van de plaatselijke bekende lokaliteiten zoals café De Vergulde Vos, café Bakker en wellicht café Da leman, al moet dat laatste niet waarschijnlijk worden ge acht, omdat de eigenaresse en tevens kasteleines van het ca fé, opoe Daleman, kort gele den haar levensjaar 102 liet noteren. Aan de andere kant; opoe heeft zich in het verleden doen kennen als een groot Zoetemelk-fan. Punt drie; de FINANCIEN. Op de bankrekening van het co mité prijkt nog een (beschei den) batig saldo. Ter bestrij ding van de algemene onkos ten zal er een zgn. 'grote pot' moeten komen waarin Joop's sympathisanten vrijblijvend een bijdrage kunnen depone- Geen moeite Wat v.d. Bos betreft kan Zoete melk met een gerust hart za terdag de Tour winnend af sluiten, Rijpwetering zal dan geen moeite hebben met het bouwen van een feestje, denkt hij. Alleen Joop zelf kan het feest nog in de war sturen

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 10