"Ierse zone is nekslag voor onze visserij" Sovjet-Unie toeschietelijker in Belgrado Pech met Cruise-raket VS Verkiezingen en devaluatie staan Spanje te wachten winnaar in Bonn weer in opspraak door wapenleveranties Japanse Senaat Foekoeda toch Verdediger Baader vlucht Nederland toch naar Europese Hof DINSDAG 12 JULI 1977 BUITENLAND PAGINA 13 BELGRADO (Reuter) - De Sowjet-Unie heeft gisteren op de conferentie in Belgrado over ontspanning en mensenrechten laten doorschemeren mis schien bereid te zijn de voorstel len te aanvaarden die negen neutrale landen in petto heb ben. Afgevaardigden van de landen van het Warschau-Pact, de neu tralen en lidstaten van de NA VO, hebben in het weekeinde intensieve informele bespre kingen gevoerd in een poging de voortdurende impasse te doorbreken. Op een besloten voltallige bij eenkomst van de voorberei dingsconferentie diende de lei der van de Sowjet-delegatie, Yoeli Worontskov. een Rus sisch stuk in, maar liet tegelij kertijd los dat het Oostblok be reid was tot een wat verzoenen- der benadering, zo zeiden afge vaardigden van westerse en neutrale landen later. Sinds de voorbereidende con- ferentieop löjuniom de agenda en de procedure vast te stellen van de eigenlijke conferentie in de herfst, heeft de Sowjet-Unie tot tweemaal toe gewaar schuwd dat de besprekingen zouden mislukken als zij niet volgens de Sovjet-richtlijnen verlopen. Westerse afgevaardigden waren van mening dat de Sovjet-Unie en haar bondgenoten niet be reid zijn mee te werken aan voorstellen die de herfstconfe- rentie in staat zouden stellen tot een grondige doorlichting van de Oosteuropese staat van dienst op het stuk van de mens enrechten sinds het in 1975 ge sloten akkoord van Helsinki. Neutrale en westerse afgevaar digden merkten echter op dat Worontsov gisteren enige teke nen van flexibiliteit liet zien en dat zijn optreden een meer ver zoenende indruk maakte dan voorheen. De neutrale landen, die worden gesteund door het Westen, heb ben hun tweede blauwdruk voor de herfstconferentie prak tisch klaar. Het voorstel zou uit eindelijk aanvaardbaar kunnen zijn voor Oost zowel als West, zo meenden enkele afgevaardig den. Zoals bekend is het probleem dat de Sowjet-Unie de agenda vaag wil houden om te voorko men dat teveel aandacht naar haar zin wordt besteed aan de kwestie van de mensenrechten in de communistische wereld. De neutrale en de westerse lan den willen echter dat alle be langrijke vraagstukken, in het bijzonder dat van de mensen rechten, op de herfstconferen tie duidelijk uit de verf komen. De neutrale landen schijnen met hun compromisvoorstellen zover gereed te zijn dat deze spoedig ter tafel kunnen wor den gebracht. Deze krachtige uitspraak deed mr. M. J. Kuiper gisteren namens de Nederlandse regering in het kort geding voor het Europese hof van justitie, dat de Europese commissie tegen Ierland had aangespannen. Ierland heeft eenzijdig de visserij verboden in zijn wateren tot 50 mijl uit de kust. Volgens mr. Kuiper is door dit verbod de werkgelegen heid van 650 vissers op 42 Neder landse treilers op het spel gezet. Daarnaast worden tal van visver- werkende bedrijven door de Ierse maatregelen gedupeerd. Mr. Kui per wees er voor het hof op dat één zo'n bedrijf zijn faillissement hier door heeft moeten aanvragen. Nederland zou aanvankelijk niet vertegenwoordigd zijn tijdens dit kort geding. Men wilde de „hoofd zaak" over de Ierse visserijkwestie afwachten die in september voor het hof zal dienen. "Maar gezien het enorme belang van onze vissers zijn we toch maar gekomen", aldus mr. Kuiper. Het Europese hof zal waarschijnlijk MADRID (AFP) - Nog dit jaar zul len in Spanje gemeenteraadsver kiezingen worden gehouden, aldus een officieel communiqué dat gis teravond na een kabinetsbijeen komst in Madrid is uitgegeven. De regering zegt tevens dat het on vermijdelijk is. voor de peseta een „realistische koers" vast te stellen. "De ongelijkheid tussen de ver snelde inflatie in Spanje en de voortdurende prijsverhogingen in We meeste geïndustrialiseerde lan den. de niet te handhaven oneven wichtigheid van de betalingsbalans en de toestand van de peseta op de internationale markt hebben ertoe geleid dat elk uitstel van deze be slissing tot gevolg zou hebben dat er nieuwe offers van het Spaanse volk zouden moeten worden ge vraagd", aldus het communiqué. Het vermeldt niet met hoeveel pro cent de peseta devalueert. De regering wil de huidige econo mische moeilijkheden bestrijden „door het opleggen van directe be lastingen en niet. zoals in het verle den de gewoonte was,' door indi recte belastingen". De regering zal met onmiddellijke ingang een buitengewone erfelijk- heidsbelasting instellen waar kleine vermogens niet onder vallen en de belastingen op de hoogste in komens verhogen. Ter bestrijding van belastingont duiking wil de regering tot ambte lijke controle op bankrekeningen komen en zal belastingfraude voortaan als een misdaad worden beschouwd. Ontvoeringszaak Fiat-directeur: F amilie betaalde losgeld pas vandaag een uitspraak doen over deze kwestie. Volgens advocaat-generaal Ger hard Reischl is de Ierse 50- mijlszone in strijd met het EG-recht en de maatregel moet daarom ge schorst worden. Het is volgens hem niet mogelijk voor het Europese hof om Ierland op te dragen de vis- sertjplannen van andere landen te accepteren. Op die manier zou het mogelijk zijn om (voorlopig) de 50-mijlazone te handhaven en toch buitenlandse vissers de gelegen heid geven in de Ierse wateren te vissen Reischl acht dit niet goed mogelijk omdat hiermee teveel de tailkwesties zijn gemoeid waarin het Europese hof zich tijdens een kort geding niet kan verdiepen. Mr. Kuiper had in zijn betoog wel op deze mogelijkheid gewezen. "Nederland wil genoegen nemen met een quotum van zo'n kleine 11.000 ton haring, wat aanzienlijk minder is dan vorig jaar door de Nedrlandse schepen werd gevan gen. Nederland wil op alle moge lijke manieren meehelpen bij de controle op de naleving van de af spraken", aldus mr. Kuiper. De advocaat van de Ierse regering, prof. R. O'Hanlon, vond dat de zaak moest worden aangehouden omdat de Ierse regering nog niet vol doende is geïnformeerd over de vi- splannen van andere landen. Er is al geruime tijd overleg tussen de regering in Dublin en de andere EG-lidstaten over hun visserij plannen. Er wordt echter geen vooruitgang geboekt. Reden ge noeg voor de Europese commissie om de zaak voor het hof te brengen. Advocaat-generaal Reischl toonde zich onder de indruk van de schade die de Ierse maatregel de Neder landse visserij berokkent. Volgens hem is schorsing van de maatregel „absoluut noodzakelijk". "Bemoedigend" De heer N. Parlevliet, voorzitter van de Redersvereniging Neder landse Zeevissers noemde het ad vies van de advocaat-generaal bij het Europese hof van justitie "be moedigend". Hij verwacht dat de Ieren ongelijk zullen krijgen. Ier land zou na een dergelijk vonnis met een visserijplan op de prop pen moeten komen, aldus Parle vliet. Dat plan bestaat al in grote trekken en wijst Nederland 11.000 ton haring toe in de Ierse wateren. AMMAN - De 21 jarige dochter van de Jordaanse koning Hoesseinis gisteren in het huwelijk getreden Prinses Aha trouwde gisteravond onder het toeziend oog van haar vader in het koninklijk paleis in Amman Aan Zuid-Afrika BONN (SP) - Ondanks hardnek kige ontkenningen van officiële zijde houden de geruchten aan. dat de Bondsrepubliek wapens aan Zuid-Afrika levert. In een gisteren in het weekblad Der Spiegel gepu bliceerd vraaggesprek herhaalt de leider van de bevrijdingsorganisa tie Swapo in Namibië. Sam Nujo- ma, dat hij bewijzen voor deze wa penleveranties heeft: "Wij zullen die binnenkort voorleggen". Ook tijdens de top van de Organisa tie van Afrikaanse Eenheid in de hoofdstad Libreville van Gabon kwamen vorige week de betrek kingen tussen de Bondsrepubliek en Zuid-Afrika aan de orde. Be halve Nujoma maakte daar ook de leider van het Afrikaanse Nationale Congres, Oliver Tambo, ernstige verwijten aan het adres van Bonn. PARIJS (UPI) - De familie van de gisteren door zijn ontvoerders vrij gelaten Fiat-directeur Luchino Revelli-Beaumont heeft een lo sprijs betaald. Een zoon van Revelli-Beaumont maakte dit be kend maar zei niet hoe groot het bedrag was dat de ontvoerders hebben gekregen. Deze hadden aanvankelijk 70 miljoen gulden geëist, maar lieten dat bedrag later zakken tot 20 miljoen. Het autocon cern Fiat heeft steeds geweigerd losgeld voor zijn directeur- Frankrijk te betalen. UW EIGEN DAGBLAD 00K IN DE VAKANTIE? Dat kan. doch uitsluitend met deze bon Graag 14 dagen voor u vertrekt opzenden naar: Alphens Dagblad, Julianastraat 19. Alphen aan den Rijn. Leidsch Dagblad, Witte Singel 1Leiden Plakt u dan wel een postzegel? (55 cent). Postnummer Opzending is gratis in Nederland e Wijknummer i Belgie Overige landen 1 90 per dag De praktijk heeft geleerd dat ondanks al onze goede zorgen de bezorging in sommige landen te v overlaat Wij kunnen dus helaas geen verantwoording n voor het niet tijdig arriveren van kranten op u kantieadres "Tegenwoordig is het de grootste handelspartner van Zuid-Afrika. En wat nog erger is: het ontkent de militaire samenwerking. Een der gelijke ontkenning blijft in Bonn overigens wel achterwege als het gaat om de omvangrijke over- heidsgaranties, die Bonn voor Westduitse exporten naar Zuid- Afrika in de afgelopen jaren ter be schikking heeft gesteld. Sinds be gin 1976 is het totaal-bedrag aan exportgaranties van rond 656 mil joen tot ruim 2.7 miljoen mark ge stegen. Die waarborgen hebben onder meer betrekking op de betaling voor een door Babock geleverde fabriek ter vergassing van kolen (515 miljoen). een Siemens- Mannesmann-energiecentrale (93 miljoen) en een automobielfabriek (36 miljoen). Deze garanties zijn door een interdepartementale commissie goedgekeurd, zonder dat de Westduitse ministers van Buitenlandse Zaken Genscher en zijn collega van Economische Za ken, Friderichs. daarvan op de hoogte waren gesteld. Vooral Genscher moet door de pu bliciteit rondom deze zaak pijnlijk zijn getroffen. Zijn buitenlands be leid is er de laatste tijd onmisken baar op gericht de betrekkingen met de nieuwe staten in Afrika te verstevigen en zich behoedzaam te distantiëren van het regime- Vorster in Pretoria. De Bondsre publiek zit toch al in een moeilijk parket omdat het als enige staat nog een consulaat heeft in Windhoek, de hoofdstad van het nog steeds door Zuid-Afrika bestuurde Nami bië. Voor de Afrikaanse bevrij dingsorganisaties is dit consulaat een steen des aanstoots. De hand having ervan betekent voor hen een feitelijke erkenning van het Zuid- afrikaanse beheer over Namibië. Het valt Bonn echter zwaar het consultaat te sluiten, omdat het dan de belangen van de 25.000 landge noten die nog in deze vroegere Duitse kolonie wonen, officieel niet meer kan behartigen. TOKIO (UPI/AP) - Onverwacht sterk is de liberaal- democratische partij (LDP) van premier Foekoeda uit de gisteren gehouden verkiezingen voor 126 van de 252 leden tellende Senaat tevoorschijn gekomen. Toen de uitslagen van vier zetels nog on bekend waren, waren de liberaal-democraten al zeker van 63 zetels. De voornaamste oppositiepartij, de socialistische partij, behaalde 24 zetels en de boeddhistische Ko- meito 14, de (gematigde) Democratisch-Socialistische Partij zes, de communisten vier en de (conservatieve) Nieuwe Li berale Club drie. Acht zetels gaan naar onafhanke- lijken en één naar splintergroe pen. "De verkiezingsuitslagen tonen duidelijk dat het Japanse volk een stabiele regering wil onder leiding van de Liberaal- Democratische Partij", aldus premier Foekoeda op een pers conferentie". Voorspellingen voor de verkiezin gen hadden de liberaal- democraten gevoelige verliezen De gegeven. 2ijTl j Algemeen wordt de uitslag van de verkiezing voor het Japanse Ho gerhuis gezien als een terugslag voor de linkse partijen Zowel de socialisten als de communisten verloren in vergelijking met de vorige verkiezing. De communis tische partijleider Kenji Miya moto slaagde er echter in om winst te boeken door in zijn aller eerste poging om een zetel te te slagen. (SOVJET-UNIE) - Mijnwer kers van de Frunzemijn bij het Russische Magadan hebben een sensationele vondst gedaan. In de door eeuwige vorst gekoelde bodem vonden zij het stoffelijk overschot van een jonge mam moet. Het dier, dat ongeveer een halfjaar oud is geworden, heeft naar schatting 12.000 jaar in de versteende bodem gelegen en is daardoor bijzonder goed gecon serveerd gebleven. WASHINGTON (ANP UPI) - De Cruise-raket, waarvan de Ameri kaanse regering de ontwikkeling wil bespoedigen na het schrappen van de B-l bommenwerper, is bij de zes proefvluchten die tot dusver zijn gemaakt drie keer neergestort. Volgens zegslieden in kringen van het Congres heeft het ministerie van defensie nooit geantwoord op eerder dit jaar in een rapport van de Algemene Rekenkamer gestelde vragen. Het rapport leverde kritiek op het besluit zowel een versie voor de marine als voor de luchtmacht te ontwikkelen en het plaatste vraag tekens bij de bewering dat de proefvluchten van de luchtmacht versie. die ALCM wordt genoemd, aan de gestelde eisen hadden vol daan. De Democratische senator William Proxmire maakte in april gedeelten van het geheime rapport van de Rekenkamer openbaar. Daarin stond dat twee van de zes proeven met de ALCM waren mislukt. Een ^/oordvoerder van de luchtmacht bevestigde later dat de ALCM- raket ook bij een derde proefvlucht was neergestort. De oorzaak lag in een voortijdig gesloten brandstof ventiel. waardoor de raket zes ki lometer van haar doel terecht was gekomen. Volgens deze woord voerder kon echter niet van een mislukking worden gesproken aangezien de doelstelling, het tes ten van de vluchteigenschappen en het navigatiesysteem, wel waren verwezenlijkt. De andere twee keren dat de ALCM neerstortte lag de oorzaak m een motorstoring en het slecht functio neren van een gyroscoop in het na vigatiesysteem. het "hart" van de Cruise-raket, waarop haar grote nauwkeurigheid berust. Het rapport veroorzaakte een scherpe se. Deskundigen van het Pentagon zeiden dat de onderzoe kers van de Rekenkamer onvol doende ervaring hadden en niet de bekwaamheid bezaten om een be trouwbaar techniscl^ oordeel van de Cruise-raket te geven. In krin gen van het Congres merkte men echter op dat het ministerie geen antwoord had' gegeven op de vra gen die het rapport had opgewor pen. In december werd een zevende proefvlucht van de ALCM afgelast. Toen hoorde men de veronderstel ling dat het programma van de luchtmacht in moeilijkheden ver keerde. Maar in januari vond een beleidsgroep op hoog niveau dat de testresultaten bevredigend waren. De groep zette het sein op veilig voor de voortzetting van de ont wikkeling van de ALCM van de luchtmacht en de "Tomahawk" van de marine. Voor het lopende begrotingsjaar zijn geen nieuwe proefvluchten voorzien, maar men verwacht dat het aantal van 26 proefvluchten, die op het programma staan van het op 1 oktober beginnende begrotings jaar, zal worden opgevoerd. STUTTGART (DPA) - Baader-Meinhof-Verdediger Klaus Croissant heeft een gerechtelijk verbod om het land te verlaten genegeerd en zal in Frank rijk politiek asiel vragen. Dit is gisteravond door het kantoor van de advo caat inomtoaxgedeeld. Een bevel tot hechtenis tegen Croissant werd een jaar geleden door een rechtbank in Stuttgart tegen een borgsom van 80.00 mark buiten werking gesteld. De advocaat moest zijn papieren toen inleveren en zich tweemaal per week bij de politie melden. LUXEMBURG (SP) - "Als de Ierse 58-mijlszone van kracht blijft is de Nederlandse vissersvloot ten dode opgeschreven".

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13