LEIDSCH DAGBLAD Kapers laten kinderen en vrouwen vrij Gewapende Rotterdams overval op postkantoor mm KBOT vandaag Ontvoerde directeur van Fiat vrijgelaten Russisch vliegtuig in Aanslag in Zwitserland \p 4 weken lang het lEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor halt geld heden als Naam Adres Woonplaats Gironr. Hokje aankr Dagblad De twee Russische vliegtuigka pers hebben op het vliegveld van Helsinki alle vrouwen en kinderen van boord laten gaan (foto). De ka pers houden nu nog 50 mensen in gijzeling en eisen brandstof om verder te vliegen naar Stockholm. Barnard wil binnen twee jaar stoppen DETROIT (AFP) - De bekende Zuidafrikaanse chirurg Chris tian Barnard heeft te kennen gegeven, dat hij over een of twee jaar de chirurgie eraan wil geven om zich meer aan zijn ge zin te kunnen wijden. In een vraaggesprek met de „Detroit News", zegt de pionier op het gebied van hartoverplan- tingen, dat hij reeds twintig jaar aan gewrichtsreumatiek in zijn handen lijdt, die steeds erger wordt. „Ik kan zo niet veel lan ger doorgaan", aldus Barnard. De chirurg vindt bovendien dat hij op het professionele vlak bijna even ver gevorderd is als hij zou kunnen vorderen. De Zuidafrikaanse cardioloog is thans 54 jaar. Hij verrichtte op 3 december 1967 zijn eerste harttransplantatie. PARIJS (AFP/UPI) - De directeur van het Ita liaanse autoconcern Fiat, Lu- chino Revelli-Beaumont, is van morgen vrijgelaten, bijna drie maanden nadat hij voor zijn Pa- rijse woning door vier gewa pende mannen werd ontvoerd. Volgens de politie kreeg zij een anoniem telefoontje dat Revelli-Beaumont was vrijgela ten op het Alexander de Eerste- plein in Versailles, dat ongeveer 22 kilometer van Parijs ligt. Bij aankomst van de politie zat de di recteur rustig en vermoeid, maar ongedeerd te wachten. Vrijwel onmiddellijk nadat hij was gevonden, begon de politie, met toestemming van de directeur, met een ondervraging om zo snel mogelijk meer te weten te komen over de identiteit en mogelijke verblijfplaats van de ontvoer ders. Het is niet bekend of voor de vrijla ting van de op 13 april j.l. ont voerde directeur, een losgeld is betaald. In verband met de ontvoering van Revelli-Beaumont, werd halfjuni de vroegere ambassadeur bij de Verenigde Naties van de Domi nicaanse Republiek, Hector Aris- ty, gearresteerd. Hij trad op als bemiddelaar tussen de ontvoer ders en de familie. Hij zit nog steeds gevangen en wordt be schuldigd van ontvoering en we derrechtelijke vrijheidsberoving. Aristy is een goede vriend van de familie Revelli-Beaumont. De ontvoerders, die zichzelf het „comité voor de eenheid van de socialistische revolutie" noem den, hebben vier maal een ulti matum gesteld waarbinnen het losgeld van 30 miljoen dollar (la ter acht miljoen) moest zijn be taald. Het bedrag werd vermin derd toen Fiat op 9 juni nadruk kelijk stelde niet te willen bijdra gen aan een losgeld, n een van hun communiqués zei den de ontvoerders ondermeer dat Fiat groot is geworden door de uitbuiting van zijn arbeid- Verloor Joop Zoetemelk gis teren de Tour De tijd zal het moeten uitwijzen. Feit is in ieder geval dat de Nederlan der in Franse dienst zijn kansen op de eindzege aan merkelijk zag dalen nu hij anderhalve minuut verloor op de andere favorieten, Van Impe, Merckx, Thevenet, Kuiper en uiteraard gele trui drager Didi Thurau. In de vrij rustige etappe naar Rennes sloeg het noodlot voor de man uit Rijpwete- ring toe. Vóór in het peloton de zaken controlerend raakte Zoetemelk betrokken bij een massale valpartij. De overige groten bleven wel overeind en draaiden, onder aanvoering van Merckx, me teen de kraan open. Waar door Zoetemelk kansloos werd. Drie dagen nationale kam pioenschappen in Sittard hebben aangetoond, dat de Nederlandse atletiek toch mogelijkheden heeft om in ternationaal gezien op een wat hoger niveau te komen. Vooral de jeugd deed flink van zich spreken. Weliswaar bleek de aanstormende garde nog niet in staat de macht volledig naar zich toe te trekken, maar opvallend veel jongeren wisten zich toch te plaatsen voor de fina les. Koen Gijsbers uit Was senaar, de laatste tijd toch al erg goed in vorm, manifes teerde zich uitstekend in Sit tard. Op de 800 meter brak hij het nationale jeugdre- cord en werd in het veld van gevestigde namen heel knap derde. Joke van Gerven deed opnieuw van zich spre ken. Na vrijdag al de 3000 meter gewonnen te hebben, zegevierde de Lisser atlete gisteren ook op de 1500 me ter. De Leidse snelwandelaar Nico Schroten behaalde een uitstekende tweede plaats. Wil Hartog, de man die twee weken geleden voor een op zienbarende prestatie zorgde door „Assen" te win nen, bewees ook gisteren zijn klasse. Op Zandvoort kon niemand de Abbekerker be dreigen. Helaas viel er bij de races een dode te betreuren. Loek Sanders en Elly Vessies maakten van het internatio nale toernooi op de METS- banen een volkomen Neder landse aangelegenheid. Vooral Sanders demon streerde een goede vorm. PAGINA 9-14 Schipper Arie Jonker: „Vis serijbeleid van de EG moet op de helling" ROTTERDAM (ANP) - Drie gewa pende mannen hebben vanochtend een overval gepleegd op een post kantoor aan het Samuel Esmeper- plein in de Rotterdamse wijk Alexanderpolder. Terwfjl twee Wisselmarkt overvallers de drie personeelsleden en zeven klanten onder schot hiel den, sprong de derde man over de bali en deed een greep in de kas. Hoeveel geld er weg is, weet de po litie nog niet. Volgens getuigen waren twee mannen gewapend met revolvers, de derde overvaller droeg een pis toolmitrailleur. De aanwezige klan ten werden gedwongen hun porte feuilles en portemonnees af te ge- De mannen verdwenen in een ge reedstaande auto, die is terugge vonden in de Prinsenlaan, waar de overvallers zijn overgestapt in een andere wagen. Deze is inmiddels leeg teruggevonden in Capelle a/d IJssel. Een andere overval vond de afgelo pen nacht in Eindhoven plaats. Twee mannen overvielen in de bin nenstad een benzinestation en maakten daarbij ongeveer vijfhon derd gulden buit. Zij bedreigden de pompbediende, de 47-jarige M. van de Berk, met een vuistvuurwapen. De overvallers eisten dat hij ook de kluis zou openen. Toen Van de Berk vertelde dat dat niet ging omdat de sleutel er niet was werd hij in een achter het kantoortje ge legen kamer opgesloten. De over vallers hebben daarna tevergeefs naar die sleutel gezocht en zijn uit eindelijk verdwenen. Jongetjes van zes en vier jaar verdronken ROTTERDAM/AMSTERDAM (ANP) - De vierjarige Marcelino Braaf uit Rotterdam is gisteren verdronken in het water van het Kralingse strandbad. Het kind was met een 14-jarig nichtje naar het strandbad gegaan en aan haar aan dacht ontsnapt. Het lichaam van het kind werd gisteravond gevon den. Vanmorgen werd het lichaam van het zesjarige Turkse jongetje Turham Yesilkanat uit het water van de Amsterdamse Da Costakade opgehaald. Het jongetje woonde in de Allard Piersonstraat en werd sinds gisteravond door zijn ouders, die bij de politie om opsporing hadden verzocht, vermist. MAANDAG 11 JULI 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 35289 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 16 PAGINA'S HELSINKI (Reuter/AFP/UPI) - De kapers van het Russische vliegtuig op het vliegveld van Hels inki hebben vanochtend alle vrouwen en kinde ren laten gaan. Eerder hadden zij al een vrouw met haar baby vrijgelaten. Volgens de Finse voorlichtings dienst betekende de vrijlating dat er van de oorspronkelijke 72 men sen nog 50 aan boord waren. De twee Russisch sprekende ka pers dwongen het toestel een Toe- polev 134, gisteren op een binnen landse vlucht naar Helsinki te vlie gen. Zij zeiden naar Stockholm te willen. De Finse politie heeft het terrein waar het vliegtuig staat afgezet. De gesprekken met de kapers kwamen pas op gang nadat een tolk was ge vonden. De politiebewaking op het Zweedse vliegveld Arlanda bij Stockholm, reeds tachtig man sterk met het oog op de aankomst van ministers van de olielanden die morgen in Salstjoebaden bij Stockholm een vergadering hou den, werd snel versterkt. Zweden heeft intussen laten weten dat het vliegtuig niet in Stockholm zal mogen landen. Op 26 mei was al eerder een gekaapt Russisch vliegtuig te Stockholm geland. De kaper, een uit de Oos tzeelanden afkomstige ingenieur gaf zich aan de Zweedse politie De Zweedse autoriteiten hebben hem niet willen uitleveren aan de Sovjet-Unie, die dat had geëist, maar de kaper zal in Zweden moe ten terecht staan. Op vliegtüigka- ping staat in Zweden zes jaar ge vangennis straf. Onder het neutraliteitsverdrag tus sen Finland en de Sovjet-Unie moet Finland alle politieke vluchte lingen naar de Sovjet-Unie terug sturen en kan het dus geen politiek asiel aan de kapers verlenen. Het is de eerste keer dat een ge kaapt vliegtuig in Finland terecht kómt. Wel is de afgelopen jaren tweemaal geprobeerd van Fins grondgebied af een vliegtuig te ka pen. Het is de derde vliegtuigkaping in vijf dagen. Gisteravond gaven ze ven Arabische kapers zich over aan de Syrische autoriteiten in Dama scus (zie ook pagina 7), na een vlucht van Koeweit in een vliegtuig waarvan zij zich meester hadden gemaakt na vertrek uit Koeweit. Vorige week dwongen vijf kapers een Chileens vliegtuig naar Lima in Peru te gaan. Zij hebben in Cuba politiek asiel gekregen. Vliegtuigkapingen hebben in de Sovjet-Unie zelden succes. In november 1973 schoot de Russi sche politie twee van de vier jon gemannen dood die probeerden een vliegtuig van Moskou naar Stockholm te dwingen. In 1973 wilde een man uit Lenin grad een vliegtuig naar Stockholm laten gaan, maar de piloot bleef romdcirkelen en landde weer in Leningrad, waar de kaper eer) handgranaat liet ontploffen waar door beiden werden gedood. In 1970 wilde een 34 mensen tel lende groep, voornamelijk uit Jo den bestaande, een AN-2 van Le ningrad naar Zweden laten gaan, maar dat mislukte. Twee van hen werden ter dood veroordeeld maar kregen gratie. De anderen gingen voor 1 tot 15 jaar naar de gevange- In oktober 1970 kaapten twee Li touwers een AN-24, doodden daar bij een stewardess en verwondden de piloot ep een passagier voordat het in Turkije landde. ZURICH (AFP) - Vannacht is een bomaanslag gepleegd op het ge bouw van de Iraanse luchtvaart maatschappij „Air Iran" in Zürich. Er zijn geen slachtoffers maar de schade is groot. Aan wie de aanslag moet vyorden toegeschreven is nog niet bekend. van Spanje voorlopig gesloten TOKIO - De Japanse premier Foekoeda plakt een kunstroos op de naam van een vooraanstaand lid van de liberaal-democratische partij (LDP). Rechts van hem staat de secretaris-generaal van deze regeringspartij te In het weekeinde zijn in Japan verkiezingen voor de Senaat gehouden. Na telling van de eerste stemmen (de definitieve verkiezingsuitslag wordt pas morgen verwacht), wordt voorspeld dat de LDP van Foekoeda haar meer derheid in de Senaat zal verliezen. Volgens de voorspellingen zal Foekoeda drie zetels tekort komenHoewel de kiezers de conservatieve politiek lijken te verwerpengaan de stemmen niet naar de linkse socialisten of communisten. Zoals ook al het geval was bij de verkiezingen voor het Lagerhuis in december vorig jaar is er een verschui ving te bespeuren in de richting van het gematigde centrum. MADRID (ANP) - De Spaanse cen trale bank heeft vanmorgen mee gedeeld dat de handel in vreemd geld in Spanje is stopgezet in ver band met het overleg over het eco nomische beleid van de regering van premier Adolfo Suarez. De woordvoerder van de bank kon niet zeggen hoe lang de wissel markt gesloten zal blijven. "Dat hangt helemaal af van de besluiten van het kabinet", zo verklaarde hij. De nieuwe Spaanse regering komt vandaag bijeen voor beraad over de steeds ernstiger wordende econo mische crisis waarin Spanje ver keert. Economische deskundigen zijn van mening dat een devaluatie van de peseta tot de oplossing van de problemen kan bijdragen. Weinig verandering Droog weer met in het binnenland flinke zonnige perioden, maar in de noordelijke provincies ook wolkenvel den vooral aan zee. Vannacht weinig wind met minima omstreeks 13 graden. Morgen overdag overwegend matige wind uit noord to< noordoost. Maxima van 19 graflen aan zee tot 26 graden in het binnenland. Opgemaakt óm 11.15 uurl 12 juli zon op 05.34, onder 21.57 uurmaan op 02.41 uur, onder 18.28 uur; hoogwater 0.15 en 12.53 uur; laagwater 8.19 uur en 20.54 uur.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1