Engeland beschermt kolonie Belize Bemiddelingen in impasse Eis van anderhalve eeuw ER KOMT SCHOT IN TURKSE FOR NAAST HET NIEUWS Immoraliteits- wet overbodig" Neutronenbom door Amerika al beproefd VRIJDAG 8 JULI 1977 NEW YORK (UPI) - Guatemala eist Belize, laatste Britse kolonie in Noord-, Midden- en Zuid- Amerika, al anderhalve eeuw als deel van zijn eigen grondgebied op en heeft gedreigd er binnen te vallen als Groot-Brittannië zijn voornemen uitvoert en het volle dig onafhankelijk maakt. Belize wil onafhankelijkheid maar, pas nadat zijn conflict met Gua temala is bijgelegd en alleen wanneer Groot-B rittannië doel treffende waarborgen geeft tegen een invasie uit Guatemala na het Britse vertrek. Groot-Brittannië voelt voor zo'n alle-kanten-waarborgniet veel en alle partijen zijn in Washing ton aan de ronde tafel gaan zitten om te proberen eruit te komen. De Verenigde Sta en hebben sinds 1965 geprobeerd te bemiddelen. Britse kolonisten arriveerden voor de eerste keer in het tropische Be lize in het midden van de zeven tiende eeuw, op zoek naar tim merhout. Het gebied werd al gauw een handelscentrum, ook' voor kokosnoten, rijst, bananen Spanje gaf de souvereiniteit over het gebied op 10 september 1798 op,na de nederlaag tegen de Brit ten in de slag van St. Georges Cay. In 1821 eiste Guatemala Belize als eigen grondgebied op. Hoewel het op 30 april 1859 een verdrag met Engeland ondertekende waarin het van die eis afzag, zijn de ver dragsartikelen nooit vn het pa pier gekomen en heeft Guatemala zijn eis gesteld tot op de huidige dag. Aanvankelijk Brits Honduras ge heten, kreeg Belize in 1964 zelfbe stuur op alle gebied uitgezonderd defensie, buitenlandse zaken en binnenlandse veiligheidDaartoe werd een nieuwe grondwet van kracht. Belize heeft een bevolking van 125.000 mensen, van wie ruw ge schat 70 procent mulat en 24 pro cent indiaan is. Ruim de helft der inwoners is rooms-katholiekeen groot deel van de rest protestant. Hoewel Engels de officiële voer taal is, wordt in brede kring Spaans gesproken. Conflict met Guatemala LOKDEN, BELIZE STAD (Rcuter/UPI) - Een dreigend conflict in Midden-Amerika tus sen Guatemala enerzijds en het buurland Belize, een Britse kolonie, anderzijds, zal moge- graus bij de plaats Graus aan de voet van de Pyreneeën is een lijk langs diplomatieke weg worden opgelost zonder dat er een gewapend conflict hoeft te autobus in een ravijn van 18 meter gevallen. komenVierentwintig inzittenden zijn daarbij om het leven gekomen en vierender- Dit werd vanmorgen door waarnemers bericht, nadat in Washington de onderhandelaar tiganderenwerdengewond.IndebuszatenbejaardeSpanjaardendieeeT, van Guatemala met Londen, minister van buitenlandse zaken Adolfo Molina Orantes, had g®* Beweat m teru<>keerden naar hun benplaats aan de verklaard, dat de basis van een overeenkomst met zijn Britse gespreksgenoot Ted Row- Er wordt nog naar slachtoffers gezocht. Over de oorzaak is nog niets be- lands aanwezig is. LAS VEGAS (UPI) - De Ver enigde Staten hebben al proeven gedaan met hun con troversiële "neutronenbom" -een wapen dat de mensen in een doelgebied door hevige straling doodt, maar gebou wen en installaties onverlet laat. Medewerkers van "Er- da" - het overheidsbureau voor energie-research en ontwikkeling - bevestigde gisteren dat er onder de woestijn van Nevada op zijn minst een proefexplosie van de neutronenbom is uitge voerd. De proef of proeven vonden "waarschijnlijk" vorig jaar plaats in de ondergrondse testzone, 112 kilometer ten noorden van de gokstad Las Vegas. De Erda-medewerkers wilden of konden geen na dere tijdsaanduiding geven. De regering Carter moet vol gende maand een beslissing nemen ever de eventuele verdere ontwikkeling van de neutronenbom. Een groot aantal senatoren heeft zich reeds uitgesproken tegen dit zuiver op de vernietiging van mensenlevens gerichte wa pen. De neutronenbom is een kleine tactische kernkop die ondermeer zou kunnen wor den aangebracht op de Lance-raket. Hoewel het wa pen bij explosie wel de typi sche "paddestoel" veroor zaakt zijn de drukgolven en de radio-actieve neerslag aanmerkelijk minder intens dan die van conventionele tactische kernwapens. De "angel" van het wapen is een verhoogde neutronens traling die al het hogere le ven in een straal van een kleine kilometer doodt of do delijk kwetst. De afgegeven straling is 8000 maal zo groot als die van een neormale röntgenfoto bij arts of tan darts. Aangezien de straling van betrekkelijk korte duur is, zouden soldaten het ge troffen gebied vrij kort na de explosie al kunnen binnen rukken en bezetten. Voorstanders beschouwen de neutronenbom als een aan winst voor het geval de NAVO in oorlog zou komen met de numeriek talrijkere landstrijdkrachten van het Warschau-pakt. Als een ver der voordeel wordt in die kring beschouwd dat men bij het oprukken niet hele steden of materieel hoeft te ver woesten. Het ministerie van Defensie in Washington wilde de Erda-mededeling uit Las Ve gas gisteren niet met even veel woorden bevestigen. Pentagon-woord voerder Tom Ross bepaalde zich tot de mededeling: "De bewuste oorlogskop is in ontwikke ling en wapens die in ont wikkeling zijn worden ge test". Ross leek het bericht uit Las Vegas daarmee impli ciet te bevestigen. Groot-Brittannië had gisteren mili tairen, gevechtsvliegtuigen en oor logsschepen naar Belize gestuurd ter versterking van de kolonie te gen het buurland Guatemala. De regering in Londen motiveerde haar besluit met te verwijzen naar „recente stappen in Guatemala", onder meer het concentreren van soldaten aan d grens en het oproe pen voor actieve dienst van reser visten. In Guatemala verklaarde ondermi nister van buitenlandse zaken Al fredo Obiols, dat de Britse verster kingen zouden kunnen „ontaarden in een gewapend conflict". Guatemala vond dat de versterkin gen niet bevordelijk zijn voor de bi laterale besprekingen die over de toekomst van Belize gaande zijn in - Washington, zetel van de Organisa tie van Amerikaanse Staten. Defensief Maar de Britse regering betitelde haar besluit als zijnde „zuiver de fensief bedoeld". „De regeringen van Belize en Groot-Brittannië verklaren met' nadruk dat dit defensieve maatre gelen zijn, die niet impliceren, dat zij minder vastbesloten zijn om te streven naar een vreedzame oplos sing", aldus een gisteren uitgege ven verklaring. Tegen het volk van Belize werd in de verklaring gezegd: „U kunt bouwen op onze paraatheid en de strijdkrachten van Belize en Groot-Brittannië zijn zeer wel in staat aan elke situatie het hoofd te rel- heeft gisteren bekendgemaakt NEW LONDEN-De generatiekloof ten voeten uit. Het uitstapje van de bejaarden in het Amerikaanse New Londen werd verstoord door de komst van de wat schaars geklede juffrouw rechts. Misprijzend werd zij gadegeslagen door de vakantiegangers. i kunnen 1 Een radiostation in Belize maakte melding van groeiende bedrijvig heid van troepen aan de Guatema- laanse kant van de grens. Toen pre sident Kjell Eugenio Laugerud Garcia van Guatemala over de Britse „luchtbrug" hoorde, gaf hij de generale staf van zijn 15.000 man sterke leger opdracht, versterkin gen naar de grens te sturen. Belize heeft een „krijgsmacht" van 1.000 man. De kolonie, vroeger Honduras, geniet binnenlands zelfbestuur en Engeland wil haar volledige onafhankelijkheid verle nen. Guatemala zegt dat he het ge bied in de zestiende eeuw erfde van Spanje. dat met Necmettin Erbakan die het parlementaire evenwicht in han den heeft, overeenstemming in principe is bereikt over hernieu wing van de rechtse coalitie die tot aan de verkiezingen van vorige Uitgeweken piloot: „In China geen mensenrechten" maand aan de macht was geweest. Erbakan is leider van de Islamieti- sche Partij voor Nationale Red ding. Op een persconferentie zei deze dat hij en Demirel ongeveer eender denken over de problemen van het land. De derde mogelijke deelnemer aan de coalitie van Demirels rechtvaar digheidspartij en de NSP van Er bakan is de ultra-rechtse partij voor de Nationale Beweging van Alpas- lan Turkes. Demirel schijnt alzekr te zijn van deelneming door Tur kes. De wankele coalitie die 26 maanden aan de regering geweest was bleek in die tijd niet te kunnen komen tot ingrijpende maatregelen ten aan zien van de kritieke betali gsba- lans van Turkije en tegen de stijge nde politieke geweldpleging en liet de kwestie Cyprus ook grotendeels zoals zij was. De coalitie greep echter opnieuw de kans tot regeren nadat de so ciaaldemocratische leider Bulent Ecevit niet in staat bleek voldoende steun te verkrijgen voor de min derheidsregering die hij na de ver kiezingen had gevormd. De drie partijen die mogelijk in een nieuwe rechtse coalitie gaan sa menwerken beschikken over 229 van de 450 zetels in de nationale vergadering. NEDERLANDS „BIMBAM" De "Gloriosa"een monument van Nederlandse klokkengiet- kunst, heeft de Oostduitse plaats Erfurt gisteren met eigen stem herinnerd aan haar 480ste verjaardag De klok, gegoten door meester Gerhard Wou van Kampen, is het sieraad van de Erfurter domkerk. Zij werd in 1497 op de heuvel van de domkerk gegoten. Dat gebeurde op een vrijdag en de laat-middeleeuwse kronieken maken gewag van een groot "geboortefeest". Met haar diameter van ruim 2,5 meter en haar gewicht van 13.750 kilogram is de „Glomiosa" één van de grootste kerkklok ken van Europa. Zij werd enkele jaren geleden gerestaureerd en laat op bijzondere hoogtijdagen haar bronzen stem weer horen. VAN ZICH AFBIJTEN Een politieagent in Lafayette in de Amerikaanse staat Indiana die gebeten werd door een jongen van 14 die hij naar zijn naam vroegwil nu de ouders vervolgen wegens vergaande onbe schoftheid De agent had het incident van 6 juni aanvankelijk willen verge- ten. maar de beet veroorzaakte een infectie die hem 28 dagen thuis hield. De ageiit heeft een advocaat in de arm genomen en van zijn collega's 28 dollar gekregen als bijdrage in de kosten... KRANT PER SATELLIET Voor het einde van dit jaar zal in de Sovjet-Unie gebruik worden gemaakt van satellieten om het zetsel van krantenpagina's over te seinen, zo is gisteren bekendgemaakt door het Russische rege ringsdagblad Isvestia. Hierdoor wordt het mogelijk dat belangrijke Russische dagbla den als de Pravda en Isvestia nog dezelfde dag verschijnen in plaatsen als Chabarovsk, aan de kust van de Stille Oceaan. Bij proeven is gebleken dat het ongeveer 2,5 minuut duurt om en hele krantepagina over te seinen. De kwaliteit van de reproduk- tie is uitstekend wat niet gezegd kan worden van het systeem dat nu wordt toegepast in de SovjetUnie: telefoto. Dit geeft vaak vertekening en en eist dat na elke 200 a 300 kilometer de kopij in een tussenstation wordt gecorrigeerd. In eerste instantie zal het nieuwe systeem worden toegepast voor het overseinen van pagina's tussen Moskou en Chabarovsk. La ter zullen ook afgelegen dorpen en steden in Siberië en Centraal-Azië er vermoedelijk op worden aangesloten, aldus Isvestia. Minister Botha: JOHANNESBURG (UPI) - Wetten die sexuele omgang tussen men sen van verschillend ras. verbie den (de "immoraliteitswetten") zijn niet noodzakelijk voor de overleving van Zuid-Afrika. Dat zegt minister van Buitenlandse Zaken Roelof Botha in een inter view met de Rand Daily Mail. De uit de jaren vijftig daterende wet ten verbieden sexuele omgang en huwelijken tussen mensen van verschillend ras. Botha heeft zich al eerder uitge sproken voor geleidelijke af schaffing van de kleine apartheid (de rassenscheiding in het dage lijks leven). In mei zei hij op een verkiezingsbijeenkomst dat hij Zuid-Sfrika zou verdedigen, maar dat hij niet "bereid was te sterven voor apartheidsbordjes in de lift". Botha beklemtoonde in het interview dat hij zijn pers oonlijke mening gaf, en dat ande ren anders kunnen denken over deze "netelige zaak". Eerder deze week zei minister van Landbouw Hendrik Schoeman dat Zuid-Afrika de immorali teitswetten niet nodig heeft. "We zullen wel het enige land ter we reld zijn met zo'n wetgeving". De wetten zijn overbodig, meende Schoeman, want "negers zijn niet geneigd een blanke vrouw te trouwen, en niemand in deze zaal zou met een zwarte vrouw trou- Maar gisteren nam Schoeman zijn uitspraak terug, en zei dat het hem speet dat hij een controverse de wetten op gang had ge lichting Connie Mulder staat zelfs op het standpunt dat deze wetten "nooit" ingetrokken mogen wor den. Ter verdediging voert de re gering onder meer aan dat de wet zwarte vrouwen beschermt tegen misbruik door blanke mannen. De wet heeft geleid tot tal van pijn lijke rechtszaken, waarvoor door bespieding van de partners het bewijsmateriaal voor de "on tucht" moest worden verzameld. In sommige gevallen wordt één van de partners veroordeeld en de ander vrijgesproken. Volgens het Zuidafrikaans instituut voor de betrekkingen tussen de rassen heeft de staat in 1975 235 mensen op grond van deze wet vervolgd, waarop 199 veroordelingen volg den. Premier Egypte maant moslims CAIRO (Reuter/UPI) - Premier Machmoed Aalem van Egypte heeft de fanatieke moslims die een terreurcampagne hebben aange kondigd, gewaarschuwd dat de re gering hard tegen hen zal optreden. In een verklaring voor het dagblad Al Achram zei de premier dat Egypte "terreur, ondergrondse ac tiviteit en fanatisme" afwijst, en degenen die zich eraan schuldig bracht. Hij verklaarde dat hij het maken, hard zal aanpakken. met het regerings- De premier werd tot zijn verklaring >m de aanbevelingen bewogen door een bedreiging van de {noslimbroeder- schap die een oudminister heeft ontvoerd en vermoord en twee bo maanslagen heeft gepleegd die tien an de kleurlingen mensen verwondden. De broeder- gemengd ras) in de schap, die van Egypte een mo hammedaanse theocratie wil standpunt van het rapport-Theron op dit de kant punt niet te volgen. Het rapport der leiding van Erica Ther de plaats (mensen v£ Zuidafrikaanse samenleving vroeg om afschaffing van de im moraliteitswetten wat betreft de contacten tussen kleurlingen en blanken, maar de regering wees dat van de hand. Premier John Vorster heeft eerder verklaard dat de immoraliteits wetten gehandhaafd moeten worden, en minister van voor ken, heeft president Sadat de "oor log verklaard". President Dadat heeft een militaire rechtbank belast met het berechten van sekteleden. Hij deelde mee dat reeds 150 aanhoudingen zijn ver richt en dat het zoeken naar de kop stukken van de broederschap ver der gaat. TAIPEI (UPl-Reuter)- De Chinese vlieger, die gisteren met zijn Mig-19 straaljager naar Taiwan uitweek, had volgens plaatselijke radio- verichten belangrijke militaire do cumenten bij zich. Stoom afblazen De twee partijen hebben elkaar toegezegd „snelle en terzake die nende maatregelen" te zullen ne men, om de snel gestegen spanning Het Taiwanese persbureau bericht- T/-.-,OAT, a rond de kolonie stoom af te blazen, te, dat de uitgeweken 41-jarige Fan LUESAKA (Reuter) - Tijdens ge- Juan-jen een hoeveelheid goud ter ^ss®n afgezanten In een communiqué dat Rowlands waarde van ongeveer 2 miljoen *wT" 3~ c"*~' en Molina gezamenlijk uitgaven, guln als beloning zal ontvangen, stond dat beide partijen hadden be- Fan zou de Taiwanese militaire Amerikaans-Britse poging in Rhodesië: Engeland en de Verenigde Staten met Josua Nkomo, een van de lei- vij^ü uuuuvu ders van het Patriottisch Front in sloten eikaars voorstellen te zullen functionarissen gezegd hebben, dat diepgaande bestuderen. Rowlands vliegt zo spoedig moge lijk naar Guatemala om te spreken over middelen om de spanning te verminderen en over de volgende fasen der onderhandelingen. Op de vraag of de Britse troepen in Belize zouden blijven tot aan zijn bezoek in Guatemala en wat daar het resultaat van is, antwoordde Rowlands ja". hij uitgeweken is "omdat er op het ningsverschillen aan de dag getre- Chinese vasteland geen mensen- ?en' Nkomo sprak na afloop van rechten zijn". et onderhoud met John Graham en Stephen Low, van „verschillen in benadering" op belangrijkepun- Zijn toestel, de Mig-19 en rugge- ten, zoals het tijdschema voor het graat van de Chinese luchtmacht, opstellen van een grondwet voor landde op een basis in Zuid- een onafhankelijk Rhodesië en de Taiwan. regeling van een overgangsrege- r an had een onbekend aantal vlieg- ring. tuigen aangevoerd op een pa trouille over de Straat van Taiwan toen hij plotseling afweek in de De Brit Graham zei dat „het erg richting Taiwan. 'moeilijk zal zijn. Verscheidene ontwikkelingen maken het niet gemakkelijker", et Patriottisch Front is juist deze week door de Or ganisatie van Afrikaanse Eenheid erkend als „speerpunt van de be vrijdingsoorlog" in Rhodesië. Nkomo meent dat over een grond wet pas gesproken kan worden na dat een Afrikaans overgangsbe wind tot stand is gekomen. Hij had geen bezwaar tegen de vier gronds lagen die Engeland in een grond wet vastgelegd wil zien: paragrafen over de burgerlijke vrijheden, al gemeen kiesrecht, onafhankelijke rechtspraak en een democratisch gekozen regering. „Maar we willen zinloos is", aldus Nkomo. Wat nu aan de orde is, aldus Nkomo, zijn vragen als wie zal zeggenschap hebben over leger en politie nadat een wapenstilstand van kracht wordt, en hoe het overgangsbe wind er uit zal zien. De nationalisti sche leider zei dat hij verdere be- Volgens waarnemers is Londen ook niet bereid - of in staat - Smith te dwingen tot aanvaarding van die gang van zaken. Engeland meent dat een verklaring over de burgerlijke vrijheden opge steld moet worden voordat een sprekingen wil die de besluiten in de Britse regering, en niet met de Brits-Amerikaanse missie. Nkomo heeft de laatste dagen dui delijk gemaakt dat hij streeft naar een, overgangsbewind onder de hoede van het Patriottisch Front, dat tevens de zeggenschap moet krijgen over leger en politie. Pre mier Ian Smith van Rhodesië wijst geen mooie grondwet die verder dat idee volkomen van de hand. met de overgangsregering de macht neemt, opdat de 270.000 blanke Rhodesiërs enige waarborgen heb ben tegen een mogelijke antiblanke reactie in een onafhankelijk Zim babwe. Maar Nkomo wil eerst de machtsoverdracht geregeld zien. Graham en Low zijn gisteravond naar Salisbury vertrokken, en zul len mogelijk daarna nog terugke ren naar de Zambiaanse hoofdstad Loesaka.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9