Nog te weinig aandacht voor arbeiderskinderen Spoordijk in Noord werd recreatiepark Overtreding van opiumwet Stijgende lijn in Leids busvervoer LEIDEN - 'Toen ik hier vijf jaar geleden in Noord kwam, had ik een beetje vettig sociaal gevoel. Dat kwam eigenlijk door de problematiek zoals die onder andere door sociologen op mij was overgebracht. Zoals: ouders die niet gemotiveerd zouden zijn om hun kinderen onderwijs te laten volgen. En zelfs werd er gesuggereerd dat ouders in deze wijk hun kinderen verwaarloosden. Later heb ik daar een veel genuanceerder beeld van gekregen". Rene Reniers (35) gaat per 1 augus tus weg als hoofd van de r.k. Heilig Hartschool in Leiden-Noord. Hij is dan zo'n vijfjaar aan de school ver bonden geweest. Op zichzelf geen bijzonder lustrum. Ware 't niet dat hij in die vijfjaar mede vorm heeft gegeven aan een belangrijke on derwijsontwikkeling in een wijk met een zeer specifiek karakter. Een wijk die nog steeds - en vaak tot groot verdriet van de mensen die er wonen en werken - wordt af geschilderd als de buurt van de sociaal-zwakken, de achterblijvers. Dat beeld stond Reniers aanvanke lijk ook voor ogen, maar hij is daar heel anders over gaan denken. "Het gevoel van medelijden dat ik aan vankelijk had, is veranderd in een gevoel van recht", zegt hij. "Je kunt waarschijnlijk een grote reeks van negatieve opmerkingen maken over deze wijk, maar nog veel meer positievere. En als je 't hebt over dat gevoel van recht, dan vind ik dat de mensen in deze wijk een he leboel te vertellen hebben over hun eigen huis en hun straat. Als je dat ziet, dan is het nooit een probleem wijk geweest. Wat wel is gebeurd is dat Leiden deze wijk heeft genege erd. Mensen werden er min of meer bij elkaar gestopt. Ze kwamen er Door Wim Wirtz wel wonen, maar het is hun nooit gevraagd. Nooit is hun gevraagd met welke mensen ze in de wijk wilden wonen. Daar ligt eigenlijk de basis van de problemen". Engagement Reniers stapte vijfjaar geleden de wijk binnen met de gedachte om in navolging van ontwikkelingen in Amsterdam, de specifieke onder wijsproblemen in Noord centraal te gaan aanpakken. Hij constateert nu dat dat niet is gelukt zoals het in de hoofdstad gelukt is. Wel wist hij met een groep mensen "vanuit een stuk engagement" de basis te leg gen voor de cursus "Ouders Op Herhaling". Een cursus die erop ge richt is volwassenen weerbaar te maken, hen in staat te stellen zelf standig-hun weg te zoeken in de maatschappij. "We kropen bij el kaar in een brainstormgroep, eens in de veertien dagen bij mij thuis. Probeerden mensen bij elkaar te krijgen, nieuw materiaal te maken en, om dat materiaal te kunnen toe passen, goed contact te ontwikke len met de ouders. We ontdekten toen tekorten aan inzicht en kennis bij de ouders. En op dat moment stond Ouders Op Herhaling voor de deur". "Het belangrijkste thema op grond waarvan we dat deden was dat het onderwijs naar vorm en inhoud niet aanslootop de kinderen. Inmiddels zijn we in de vorm wel aardig ge slaagd. Alleen moeten we naar de inhoud nog zoeken. We zijn er nog niet achter of het materiaal aan sluit. Of er iets mee gebeurt". Kritisch In meer algemene zin laat Reniers zich kritisch uit over de geringe aandacht die er in het onderwijs gegeven wordt aan wat hij noemt "arbeiderskinderen". "In wezen deugt het onderwijs voor arbeid erskinderen nog steeds niet", zegt hij. "Een van de manco's is dat de pedagogische academies leer krachten afleveren die niet voor dit soort onderwijs gemotiveerd zijn. Kijk maar waar de pedagogische academies hun leerscholen zoeken, Rene Reniers zal worden opgevolgd door Jan Duijnho- ven, die al vier jaar op de Hei lig Hartschool werkzaam is. waar hun studenten stage lopen. Allemaal prima scholen hoor, on derwijskundig zit het prima in el kaar. Maar het zijn geen scholen waar ze gemotiveerd worden om les te geven aan arbeiderskinderen. Als een student van een p a. hier voor gemotiveerd raakt, dan ge beurt dat op eigen kracht". "Tweede punt is de uitgever van schoolboeken. Neem een hulp boekje uit de eerste klas. Gaat over winkelen. Een verhaaltje. Pa zit thuis en de kinderen vragen of hij nog wat wil voorlezen voordat ze naar bed gaan. Pa staat op en loopt bij de boekenkast alle boeken na, die op de plank staan. Het blijkt dan dat al die boeken al voorgelezen zijn. De volgende dag gaat moeder een nieuw boek kopen. Kijk, voel je? Dat sluit niet aan bij de realiteit van onze kinderen". "En waar ik me ook altijd geweldig kwaad over heb gemaakt zijn de ge schiedenisboekjes. Ik zit daar ge weldig tegenaan te hikken. Het gaat altijd over belangrijke figuren en gebeurtenissen. Maar hoe de men sen toen leefden, woonden en werkten, dat vind je er niet in te rug". Ouderparticipatie Reniers vindt dat er in Noord tot nu toe betrekkelijk veel is bereikt. Hij VRIJDAG 8 JULI 1977 René Reniers na vijf jaar onderwijservaring in Leiden-Noord O ~T] "H den met twee "multi-mediale" se ries over de open school. Het coör dineren van programma's, die via televisie en radio zullen worden uitgezonden. Ook zal hij nog een halve dag per week les gaan geven op de streekschool voor beroeps begeleidend onderwijs in Leiden. Het werk in Noord vindt hij nog lang niet af. "Ik ben steeds minder in termen van achterstand gaan denken. En meer in termen van ontwikkeling. Het werk in Noord is niet af. In die zin dat er nu een periode van consolidatie is aange broken. De overheid maakt haar stimuleringsbeleid duidelijk een pas op de plaats. Kijk maar naar de leerlingen-schaalverlaging van 33 naar 31 Prachtig hoor. Maar in tussen blijven de stimuleringsscho- len op de 28-25 schaal staan. En dat is een beetje vreemd. Als dat zo doorgaat is heel Nederland straks een stimuleringsgebied. Het is in ieder geval wel duidelijk dat de ac centen zijn verlegd. En ik denk dat er daarom een flinke push zal moe ten komen". y. Reniers: ik denk dat er een flinke push zal moeten komen. wijst op de huiswerkcursus, het feit dat steeds meer kinderen uit Noord naar het VWO gaan en de ouderpar ticipatie. Het enorme karwei dat de ouders van zijn school hebben ge had aan het maken van een krantje ter gelegenheid van zijn afscheid. De grote inzet van de ouders van de openbare Marnix van St. Aldegon- deschoon kleuterschool "De Goudsbloem" aan de Maresingel om in hun vrije tijd een nieuwe speelplaats aan te leggen. Hij er kent: "Ik weet ook wel dat het de meest gemotiveerden zijn, die dit soort dingen doen. Noem het een toplaag. Maar als je die toplaag be reikt, sta je al kilometers dichter bij de grote groep. Want die toplaag weet beter dan jij wat er in die grote groep leeft". Reniers noemt de relatie tussen school en wijk overigens een hele moeilijke. "Op werkersniveau wordt daar van twee kanten aan ge trokken met een heel verschillend verwachtingsniveau". De manier van werken is dan ook wel eens tegengesteld. De wel zijnswerkers hebben niets te ma ken met een leerplan, zijn veel meer ingesteld op zaken in de wijk. De onderwijzer richt zich daar natuur lijk ook op, maar voor hem is dat geen doel op zich. De laatste jaren wordt het vormingsopbouwwerk steeds meer de tendens in de wijken. De onderwijzer daar ook bij betrokken, maar heeft dan nogal eens het idee dat hij voor het kar retje wordt gespannen. Hij wil wel processen ondersteunen, maar zijn doel is toch kinderen iets te leren". "Dan kom je op de onderwijsop- bouwwerker, waar wij als school hoofden in Noord tegen zijn. Wij willen gewoon een telefoonnum mer van een maatschappelijk wer ker aan wie je je problemen kunt voorleggen. Dat is veel harder no dig. Daarom zeggen wij ook: als er nou toch geld vrij komt, besteedt het dan daar aan". Open school Reniers gaat zich straks bezighou LEIDEN - In de jaren dat steenkool nog de belangrijkste verwarmingsbron was, lag op de hoek van Herensingel en Kooilaan een spoorwegemplacement, compleet met een klein stationnetje en perrons. Het goederenlijntje liep evenwijding aan de Kooilaan - het gebied is bekend als "Het Spoortje" - en kruiste ter hoogte van de Pieter Both- straat de Willem de Zwijgerlaan. Vandaar liep de spoorbaan achterlangs de hoven ten noorden van de Willem de Zwij gerlaan in de richting van het Zwarte Pad, waar het achter de Dr. van Voorthuijsenschool aansluiting gaf op een tweede spoorlijntje. Dat liep evenwijdig aan het Zwarte Pad naar het terrein van de Stedelijke Licht Fabrieken aan de Maresingel. Op de foto boven een beeld van het begin van de werkzaamheden. Bomen werden gekapt en de grond werd geëgaliseerd. Op de foto on der: het recreatiepark zoals het er nu bij ligt: fraaie grasgazons, voet paden en perken met planten en jonge bomen LEIDEN DEN HAAG - Wegens overtreding van de Opiumwet ver oordeelde de Haagse rechtbank een 20-jarige Leidse opperman tot tien maanden gevangenisstraf waarvan twee maanden voorwaardelijk met Zakennieuws LEIDEN - Aan de Vestestraat 40-64 is het Grafisch Service Bu reau Schenk verplaatst naar Lei derdorp. Aan de Rijnstraat 8 is de fotostu dio Paul Graafland gevestigd. Aan de Donizettilaan 23 is de tandartsenpraktijk L. P. W. van Broekhuysen gevestigd. De praktijk was tot usver gevestigd op het Bevrijdingsplein 60. In de voormalige winkel in luxe- en huishoudelijke artikelen v.d Grijp aan de Lage Morsweg 24 is de slagerij De Graaf gevestigd. Aan de Breestraat 165 wordt tot en met 16 juli bij het schoenen magazijn Corona een ophef fingsuitverkoop gehouden. zit te zijn van dertig gram verdo vende middelen. Hij zou die voor zichzelf gekocht hebben, maar ver ondersteld werd, dat hij daarin handelde om op die geld te komen. Langs beide lijntjes werden vele ja ren steenkolen getransporteerd, enerzijds voor de Leidse gebrui kers anderzijds om bij de SLF stroom en gas te kunnen produce ren. In de jaren zestig werden beide lijntjes buiten gebruik gesteld. Rails en biels werden verwijderd maar op diverse plaatsen bleef het dijklichaam bestaan. Bijvoorbeeld in het gedeelte tussen Pieter Both- straat en Marnixstraat. Tegenover de Pieter Bothstraat werd een ver- keerstuin aangelegd. In die jaren een "modeverschijnsel" om de ADVERTENTIE DEALER VAN O A BOUSSAC GORDIJNEN PLOEG GORDIJNEN BESOUW TAPIJT Interieurverzorging V/. J. ZIRKZEE b.v. Zeemanlaan 22 - Lelden Telefoon 071-142627 jeugd te laten keer. Van het terrein is nooit erg intensief gebruik gemaakt het maakt dan ook al snel een vallen indruk. Datzelfde gold de spoorbaan waar het onkruid hoog opschoot en waar zich langs de spoorsloot ook een broedplaats voor ratten ontwikkelde. Inmiddels verrees in de directe omgeving het sportpark van Rood- enburg en werd een deel aan de noordkant ingericht als speelpark. In 1974 maakte Jean Piret afdeling Stedebouw van de gemee nte een plannetje om het gebied "facelift" te geven en beter d tbaar te maken Bovendien zou het een welkome aanvulling kunnen betekenen voor het schaarse groen in Leiden Noord. De verkeerstuin en de ernaast gele gen rolschaatsbaan was inmiddels, zo verwaarloosd, dat men geen kans meer zag om die te handha ven. Het plannetje voorzag in een multi-functioneel gebruik van het terrein, wat zoveel wil zeggen als, dat het voor meerdere doelen ge schikt zou worden gemaakt. Een deel als parkeerplaats, een deel als wandelpark en weer een ander deel als speelplaats. LEIDEN - Minister Trip van Wetenschapsbeleid heeft donderdag in het Leidse Kamerlingh Onneslaboratorium twee koninklijk onderscheidingen uitgereikt. Prof. dr. G£. Uhlenbeck en Prof. dr. SA. Goudsmittwee uit Nederland afkomstige natuurkundigen die zijn genaturaliseerd tot Ame rikaans staatsburger, werden benoemd tot commandeur in de Oxde van Oranje Nassau. Beide hoogleraren zijn vooral bekend geworden door hun gezamenlijkeuit 1926 daterende werk over het roterend elektronOok daarna hebben ze nog belangrijke bijdragen tot de natuurkunde geleverd .Zij hebben volgenshet ministerie van onderwijs en wetenschappen een grote rol gespeeld bij het bevorderen van de wetenschappelijke contacten tussen Nederland en de Verenigde Staten. Om voor subsidie volgens de rege ling Openluchtrecreatie in aan merking te komen werd het plan netje opgestuurd naar het ministe rie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk. Daar zag men er wel wat in en mem besloot een sub sidie te verlenen van 400.000 gul den. Bij de nadere uitwerking van de plannen bleek dat bedrag niet voldoende te zijn, maar ook de ge meenteraad zag de noodzaak van het plan in en in 1975 besloot men een bedrag van f 245.000 beschik baar te stellen om de tekorten te dekken. Eind vorig jaar werd er een begin gemaakt met het verwijderen van de aanqezige -beplanting en met egalisatie van de grond. Bij die ge legenheid ontdekt men ook dat in het gebied nog steeds tientallen rat ten huisden, die een goed heenko men probeerden te zoeken in de aangrenzende hoven. In het gebiedje werden nieuwe slo ten gegraven of bestaande uitge baggerd, en grasgazons gebouwd. Op de jaarlijkse boom plantdag - dit jaar op 16 maart - plantten zes- deklassers van de Willem de Zwij- gerschool, de Dr. van Voorthuij senschool, de Karei Doorman- school en de Wilhelminaschool op diverse plaatsen jonge boompjes. Onder het toeziend oog van de wet houders Verboom en Waal. De werkzaamheden van de Ge meentelijke Plantsoenendienst zijn inmiddels op een oor na gevild en er is een fraai recreatieterrein ont staan. Voetpaden slingeren zich langs grasvelden en perken waarin planten staan. Indirect gevolg van de plannen is ook geweest, dat de voetbalvereniging Roodenburg de beschikking kon krijgen over een extra terrein. Bovendien kan er door de bezoekers gebruik ge maakt worden van het aanwezige parkeerterrein. LEIDEN - Het openbaar vervoer in Leiden vertoont een stijgende lijn. Dat valt af te leiden uit de cijfers in het vandaag gepubliceerde jaarver slag van de NZH. In het Leidse ge bied, waar het stadstarief geldt werden in 1976 25.000 reizigers vervoerd, een stijging met 1.1 procent. De stijging in Haarlem bij de NZH was aanzienlijk minder (17.000 0.3 pet.), terwijl in Alkmaar zelfs een sterke daling plaatsvond met 67.000, ofwel 6.6 pet. Over de gehele lijn is het aantal reizigers ongeveer gelijk gebleven ten op zichte van 1975. Voor het eerst sinds vele jaren ont lopen de cijfers van de stijgende exploitatiekosten en van de stijge nde vervoersopbrengsten elkaar niet meer zoveel: 5,8 procent ten opzichte van 4,7 procent. Die ex ploitatiekosten stegen het afgelo pen jaar tot 106 miljoen gulden. Nadat de bijdragen van rijk en ge meenten in de verlies- en winstre- Beroep ds. Steenstra LEIDEN - Ds. R. Steenstra, één van de predikanten van de (hervormde) Vredeskerk, heeft een toezegging van beroep gekregen uit Wassena ar. Vroeger is hij al eens vicaris in deze gemeente geweest. De toezeg ging is gedaan in de komende vaca ture van dr. Frederikse, die naar Ermelo gaat. Het beroep kan pas officieel worden als dr. Frederikse afscheid heeft genomen. kening van de NZH waren opge nomen resteerde er over het afge lopen jaar een tekort van ruim 850.000 gulden. De NZH beschikte het afgelopen jaar over 577 auto bussen. Per lijndienstbus werd gemiddeld ruim 84.000 kilometer afgelegd. ADVERTENTIE erlovingsringen De beste voegloze 14 k. rin gen o.a. 1 paar met geslepen zijkant170,- Dit model met briljant 245,- Met 2 briljanten 320,- Gratis graveren. Blijvende service Desgewenst handgraveren Desiree Anjer A.S. De Koning der Verlovingsringen v. d. WATER UW JUWELIER HAARLEMMERSTRAAT 181

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3