Maatwerk in tiideliik ss; Films deze week VRIJDAG 8 JULI 1977 FILM PAGINA 17 De inzet waarmee De Niro aan zijn rollen werkt mag exemplarisch he ten voor een nieuwe generatie ac teurs. Mensen als Dustin Hoffman en Al Pacino, die niet even een "rol letje komen spelen", maar zich he lemaal op zo'n rol storten en bereid zijn daarvoor uitgebreid research te verrichten. Hoffman en De Niro spannen daarbij wel de kroon. Van de eerete is het verhaal bekend dat hij voor zijn rol in "All the.pre sident's men", de door hem en Ro bert Redford gespeelde journalis ten Bob Woodard en Barl Bernstein tot in de kleine uurtjes lastig viel. Of dat ook de reden was voor de schei ding van het befaamde journalis tenkoppel, vermeldt de historie niet. In elk geval doen op dit terrein ook enkele aardig anekdotes over Ro bert de Niro de ronde. In de helaas nooit in Nederland uitgebrachte film "Bang the drum slowly" van Brian de Palma (nu bekend van "Carrie" en "Obsession") speelt Robert de Niro een honkbalspeler die aan kanker lijdt. De Niro be steedde niet alleen weken aan het observeren van bekende honkbal spelers, maar reisde ook naar het zuiden van de Verenigde Staten om het nu van Jimmy Carter welbe kende accent uit de staat Georgia op de bandrecorder vast te leggen en vervolgens aan te leren. Om het dialect voor Francis Ford Coppo la's "Godfather 11" onder de knie te krijgen ging Robert de Niro zelfs naar Sicilië. Dat lukte met zoveel succes dat iedereen niet beter wist dan dat De Niro op Sicilië geboren De Niro moest in de tweede Peet vader de jonge Don Corleone spe len, die in het eerste deel met zoveel succes door Marlon Brando was ge speeld. Hij zei zelf daarover "Vanaf het begin heb ik geweigerd Brando te imiteren. Natuurlijk heb ik me moeten aanpassen aan de manier waarop hij Don Corleone had ge speeld. Ik heb samen met Coppola de eerste film een aantal malen doorgedraaid om Marions moto riek te bestuderen. Dat wil zeggen zijn motoriek als Don Corleone. Er moest in elk geval een fysieke con tinuïteit in de rol zitten, maar het zou een belachelijke rol zijn als ik geprobeerd had Marlon na te doen. Ik heb alleen mijn best gedaan een verbinding te vinden tussen mijn stijl van acteren en zijn motoriek. 'Het was als een wetenschappelijk probleem. Iets meer snelheid in het gedrag van Corleone brengen. Niet helemaal die geraspte stem, maar al wel een beetje, gebroken". Misschien nog wel het meest teke nend voor De Niro's manier van werken zijn de herinneringen van de toneelschrijfster Julie Bovasso. Zij had hem in het begin van zijn carrière geëngageerd voor een rol in haar komedie "Schubert's last serenade". "De eerste weken van repeteren dacht ik: daar gaat mijn mooie toneelstuk! Het leek er op alsof hij via een soort omweg tot die rol probeerde te komen. Hij wilde bijvoorbeeld één scène spelen, kauwende op een tandenstokertje. Ik liet hem maar zijn gang gaan, hoewel ik drie dagen lang niets an ders hoorde dan krakende tandens tokertjes. Toch kon je zien dat er iets gebeurdeje zag dat hij een ver band probeerde te leggen. Op de generale repetitie verscheen hij zonder die stokjes. Ik vroeg hem waar die dingen waren en hij ant woordde: Ik heb ze niet meer no dig". De Niro ten voeten uit. p het eerste gezicht chaotische manier en via allerlei omwegen probeert hij er achter te komen hoe hij op de juiste wijze gestalte kan geven aan een bepaalde rol. Regisseurs Literatuur: Newsweek mei '7' Telegraaf juli '76 Skoop januari '77/april '77/ok- tober '76 Het is daarvoor natuurlijk wel noodzakelijk dat hij met regisseurs kan werken die hem die tijd, vrijheid en ruimte tot improvisatie gunnen. Tot nu toe heeft hij dat ge luk (en de regisseurs natuurlijk want er kwam altijd iets goeds uit) altijd gehad. Van zijn hier in Neder land doorgedrongen films was hij alleen in "Godfather II", sterk ge bonden. "Dat kon ook niet anders door de manier waarop het scenario was gereconstrueerd en omdat de rol zo ver van mijn eigen ervaring afstond", aldus De Niro. De ruimte die hem tot nu toe werd gelaten lag volgens hem zelf in het feit dat de meeste regisseurs waarmee hij heeft gewerkt van dezelfde leeftijd waren. "Het is erg fijn om films te maken met leeftijdgenoten, omdat je ze kunt tegenspreken. Ik heb ook wel met regisseurs gewerkt die je hun wil opleggen. Ik was destijds niet in de positie om van de set weg te lopen, dus heb ik de rol gespeeld zoals zij vonden dat het moest. Ik heb nu wel de status om regis seurs de rug te kunnen toekeren, maar het lijkt me afschuwelijk om dat ik de pest aan ruzies heb. Maar mensen als Brian de Palma, Martin Scorsese, Francis Ford Coppola en Bernardo Bertolucci respecteren hun acteurs. Tegen hen kan je zeg gen: jij beweert nu wel dat hij dit doet, omdat hij zich zó voelt, maar volgens mij voelt hij iets heel an ders. Ook al hebben ze die rol zelf bedacht, ze laten hem toch acteren op mijn manier. Ze willen op zijn minst zien hoe het werkt op mijn manier". Een uitzondering op de régel vormt regisseur Mike Ni chols. Hij stuurde De Niro weg van de opnamen voor zijn komedie "Bogart slept here". Een project overigens dat kort da'arna strandde. Volgens Nichols was De Niro niet te regisseren. "Dat is niet waar", zegt actrice Shel ley Winters die ook bij "Bogart slept here" was betrokken, "Bobby is de meest plooibare acteur die ik ke Hij moet alleen zijn eigen ma nier vinden om het te ontwikke len". Robert de Niro werd 32 jaar geleden geboren in Greenwich Village een wijk in New York. Hoewel zijn va der en moeder allebei schilderden, voelden ze toch weinig voor een carrière als filmacteur, een ambitie die Bobby al op 10-jarige leeftijd koesterde. "Mijn ouders schreven me onmiddellijk in voorde Drama tic Workshop. Misschien hoopten ze wel dat het over zou gaan. Dat ging het ook: een 10-jarige kan geen tegenslagen hebben. Maar het kwam ook weer terug, na college toen ik zestien was. Ik ben toen me teen naar de toneelschool gegaan, eerst bij Stella Adler, die Marlon Brando ontdekt heeft, en later bij Luther James". Na in enkele to neelstukken te hebben gespeeld, debuteerde De Niro in de eerste film van Brian de Palma "The wed ding party". Met het daarmee ver diende geld vervulde hij een oude wens: Europa zien. Na een tijdje niets doen kwam hij in Parijs bij een Engelstalige toneelgroep te recht. Lang duurde dat niet want Brian de Palma telegrafeerde van uit de VS dat enkele scènes uit "The wedding party" opnieuw moesten worden gedaan. Bij terugkeer in New York kreeg hij een baan als observator in de beroemde Actors Studio van Lee Starsberg. Behalve enkele theaterklussen werd hij ook gevraagd voor wat filmrollen. Na ast de al eerder genoemde Shelley Winters speelde hij in "Bloody Mama" en De Palma koos hem voor "Greetings" en "Hi Mom". Rollen die door de filmrecensenten wer den gewaardeerd, maar het publiek niet naar de bioscoop konden lok ken. "Toch was ik niet ontevre den", zegt De Niro nu, "want ik had altijd mensen om me heen en ik hou van mensen". De uiteindelijke doorbraak kwam met "Mean Streets" van Martin Scorsese. Deze had voor de rol van Johnny Boy de uit "Midnight Cow boy" bekende Jon Voight willen vragen, maar de film leek hem uit eindelijk authentieken met acteurs die vertrouwd waren in het milieu van Brooklyn en Manhattan. Bo vendien acteurs die nog niet zo be kend waren. Deze film die in Nederland pas te zien was na latere successen van Scorsese en De Niro, maakte onder andere Coppola attent op de talen ten van De Niro. Hij zag "Mean Streets", vlak nadat Brando had la ten weten niet in het vervolg van "Godfather II" te willen spelen en mede naar aanleiding van het suc ces van De Niro in "Bang the drum slowly", contracteeïjde Coppola hem voor "Godfather II". Voor zijn rol van de jonge Vito Corleone kreeg Robert de Niro een Oscar en zijn bedje was gespreid. Hij had toen al de rol van landeigenaar Al fredo Berlinghieri gespeeld in Ber- tolucci's inmiddels al legendari sche film "1900". Het is tot nu toe overigens alleen het Europese pu bliek geweest wat De Niro in die rol mocht bewonderen, want de film is nog steeds niet in roulatie in Ame rika. De maatschappij die de film daar moet uitbrengen, 20th Cen tury Fox, vindt de film niet alleen te socialistisch maar bovendien veel te lang (in Nederland waren de vij- feneenhalf uur in tweeën verknipt, niet ideaal maar misschien nog de beste oplossing). Bertolucci wei gert in de filrn te knippen en er is nu een proces tussen hem en produ cent Alberto Grimaldi. die zelf de schaar ter hand wil nemen, gaande. res/actrice al suggereert is "New York, New York" een musical. Hoe de film ook uitpakt, je moet De Niro prijzen (net als Scorsese trouwens) voor zijn durf om zich te wagen aan dit voor hem volkomen vreemde aspect van het acteursvak. Niette min zijn de eerste berichten tame lijk gunstig en wordt met name Ro bert de Niro's spel geroemd. "New York, New York" speelt zich afin de jaren veertig, waarin Robert de Niro een saxofonist is, die hevig verliefd wordt op de gevierde zan geres Francine Evans (Liza Minel- li). Het spannende is dat De Niro helemaal geen saxofoon speelt (pas na afloop van de opname is hij er mee begonnen) en heeft hij "noot voor noot" moeten simuleren wat zijn leraar George Auld (een be faamd saxofonist die nog in het or kest van van Benny Goodman) heeft voorgespeeld. "Ik kom na tuurlijk lang niet aan wat George in al die jaren heeft bereikt", zegt De Niro, "maar ik kan wel net doen alsof, wat ook mijn job als acteur is. Het was erg moeilijk, maar ik heb net zo lang geoefend tot ik het ge voel kreeg dat ik hèt had". Persoonlijkheid Wie zo het rijtje van De Niro's fil mactiviteiten eens naloopt moet haast wel de indruk krijgen dat hij helemaal geen persoonlijkheid heeft, omdat hij zo gemakkelijk in de huid van een ander kan kruipen. Zijn rollen van chauffeur in "Tax id river", die in opstand komt tegen de buitenwe reld, de eenzame filmproducent in "The last tycoon", die alleen zich zelf kan zijn met het meisje in wie hij zijn vrouw herkent en de een zame landeigenaar in "1900" die geen stelling durft te nemen tegen het de kop opstekende fascisme, lijken op het eerste gezicht totaal verschillend te zijn. Maar zoals het steeds gebruikte bijvoeglijke na amwoord "eenzaam" al aangeeft zijn er zeker overeenkomsten te ontdekken. Wie op zoek zou willen naar de persoonlijkheid van Robert de Niro zou daar eens moeten zoe ken. Bovendien houden die gelij kenissen niet op bij de situatie van eenling tegenover de agressieve of niet begrijpende buitenwereld. In al zijn rollen weet De Niro een dub bele bodem te leggen. Steeds is er in die personen een bepaalde zelf vernietigende zwakheid te ontdek ken. De drie genoemde films zijn daar fraaie voorbeelden van. Om "1900" nog even aan te halen. De Niro weet op zo'n geraffineerde wijze gestalte te geven aan de laf heid van Alfredo Berlinghieri, die zijn meesterknecht Atilla (in wie het fascisme is gepersonificeerd) niet durft te ontslaan dat je begrip kunt opbrengen voor die in wezen zo laakbare houding. Dat hij die ge- voelfens weet los te krijgen dankt hij in de eerste plaats aan de grondige voorbereiding voor al zijn rollen, maar natuurlijk ook aan de ruimte die zijn regisseurs hem laten. Tenslotte Robert de Niro zelf over zijn acteren: "Ik vind niets zo erg als acteurs die spelen met hun ego. Sommige vroegere acteurs waren echt heel goed maar ze romanti seerden. De mensen jagen op illu sies en de film schept die illusies. Ik wil de dingen juist concreet en reeël doen, de illusie afbreken. Ik ben be reid in alles waarmee ik bezig ben - of het nu mijn relatie met mijn vrouw is of een rol - alles te geven". Misschien komen we nog wel wat verder als we weer teruggaan naar "The last tycoon", naar Monroe Stahr die op een gegeven moment zegt: "I'm just making movies". New York. New York Na "1900" volgden nog twee films: "Taxidyver". weer met Martin Scrosèse. waarin De Niro een taxi chauffeur speelt die gek van een zaamheid drie mensen vermoordt, en de in het begin van dit verhaal al genoemde film "The last tycoon". In de Verenigde Staten is zojuist De Niro's laatste produktie "New York, New York" York" versche nen. Regisseur is voor de derde maal in De Niro's carrière Martin Scorsese en zijn tegenspeelster is de fameuse Liza Minelli. Zoals de aanwezigheid van deze zange fl Met uw wensen wordt terdege rekening gehouden. Maatwerk in tijdelijk werk noemen we dat. EVRO maakt er werk van /i 40 vestigingen: Leiden, Kort Rapenburg 12a, 071 -14.23.47 uitzendbureau Kazan zei driemaanden terug naar aanleiding van "The last tycoon" over De Niro: "Laat ik voorop stellen dat ik Bobby een erg groot acteur vind, dat hij zo groot kan worden als Laurence Olivier. Het was wel erg moeilijk om met hem te werken. Het is zo'n perfectionist. Hij kwam met zeventien verschillende brillen aanzetten om er maar zeker van te zijn dat de meest geschikte voor zijn rol van last tycoon (letterlijk: de laatste filmmagnaat) Stahr er bij wasIk heb tijdens de opnamen geen enkele vrije zondag gehad want dan wilde hij ook komen repeteren. Scènes waar iedereen tevreden over was, moesten van hem worden overgedaan omdat hij dacht dat het nog beter zou kunnen. Maar bij acteurs worden fouten kwaliteiten. Voor een acteur is het goed om ambitieus .ijdel, egoïstisch en eigengereid te zijn". Waarmee duidelijk mag zijn dat Monroe Stahr zijn manie voor film in ieder geval met Robert de Niro deelt. Door Bart Jungman en Ton van Brussel Blijvers LUXOR: "A star is bom". Bar- bra Streisand in de rol van een zangeresje, dat dankzij popster Kris Kristofferson de top haalt. CAMERA: "Once upon a time in the West", een Western, die alleen al om de muziek alom wordt gewaardeerd. LIDO 1: "Slap shot". Paul Newman als leider van een ijs- hockeyteam. LIDO 3: "Rocky", ook deze film heeft een sport als onderwerp: de bokssport. TRIANON: "Een brug te ver", imponerende film over de Slag om Arnhem. Een misser uit de Tweede Wereldoorlog uitste kend verfilmd. Terug in Leiden LIDO 2: "The sound of music", een ouderwets sprookje vol muziek. STUDIO: "Samen uit, samen thuis", een van de leukste lach films met Louis de Funès, Bourvil en Terry Thomas. Kindermatinee LIDO 3: "Tom en Jerry festi val". REX: "Peter en de vliegende autobus". Nachtfilms CAMERA: "Spellbound". REX: "Meisjes met extra inko- "Adam en Eva", het bijbelse verhaal op onbijbelse wijze ver filmd. Goede films in andere steden "Blindgangers" van Ate de Jong met Ansje Beentjes en De- rek de Lint, Lumière 3, Rotter dam. "Alleen de kat kende de moor denaar", thriller van Robert Benton. Leidsepleintheater, Amsterdam. Haagse bioscopen APOLLO 1: "Alleen de kat kende de moordenaar", dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. 2.00, 4.15. 7.00 en 9.15 uur. 16 jaar. APOLLO 2: "Mary Poppins", dag. 2.00 en 8.00 uur. AL. ASTA: "Een brug te ver", dag. 2.00 en 8.00 uur. 16 jaar. BIJOU: "Jaws", dag. 2.15, 7.00 en 9.30 uur, zo. 1.45,4.15,7.00 en 9.30 uur. 12 jaar. CALYPSO: "Dial M for mur der", dag. 2.00, 7.30 en 9.45 uur, zo 1.15, 4.00, 6.45 en 9.45 uur. 16 jaar. CAMERA: "Te gek om los te lo pen", dag. 2.00, 6.45 en 9.15 uur, zo. 1.15, 4.00, 6.45 en 9.15 uur. AL. CINEAC: "De motorduivei van Texas", dag. 7.00 en 9.30 uur. 16 jaar. CORSO: "Live and let die", dag. 2.15. 7.00 en 9.30 uur. zo. 1.30, 4.15, 7.00 en 9.30 uur. 12 jaar. DU MIDI: "Papilion", dag. 8.15 uur, zo. ook 4.00 uur. 12 jaar. EURO: "The sound of music", dag. 1.45 en 7.45 uur, za„ zo. en woe. 1.45 en 7.45 uur. AL. METROPOLE 1: "Slap shot", dag. 2.00, 6.45 .en 9.30 uur, zo. 1 15, 4.00, 6.45 en 9.30 uur. 16 jaar. METROPOLE 2: "A star is born", dag. 2.00,6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15,4.00, 6.45 en 9.30 uur. 12 jaar. METROPOLE 3: "Het debuut", dag. 2.15, 6.45 en 9.15 uur, zo. 1.30, 4.00, 6.45 en 9.15 uur. 16 jaar. METROPOLE 4: "Rocky", dag. 2.15, 6.45 en 9.15 uur, zo 1.30, 4.00, 6.45 en 9 15 uur. 12 jaar. METROPOLE 5: "Farewell my lovely", dag. 2.15, 6.45 en 9.15 uur, zo. 1.30, '4.00, 6.45 en 9.15 uur. 16 jaar. ODEON 1: "Een brug te ver", dag. 1.30 en 8.00 uur. 16 jaar. ODEON 2: "The twist", dag. 2.00, 6.45 en 9.15 uur, zo. ook 4.30 uur. 16 jaar. ODEON 3: "Vakantie perikelen met funeste gevolgen", dag. 2.15, 7.15 en 9.45 uur, zo. ook 4.45 uur. AL. ODEON 4: "De killer van Cen tral High", dag. 2.15,7.15 en 9.45 uur, zo. ook 4.45 uur. 16 jaar. PASSAGE: "Twee door 't dolle heen", dag. 2.00, 6 45 en 9.30 uur. za. en zo. 1.15, 4.00, 6.45 en 9 30 uur. 12 jaar OLYMPIA: "What's up doc", dag. 2.00 en 8.00 uur. AL. ROYAL '70: "De sex- slavinnen do., za. en zo. 2.00, 7.00 en 9.30 uur, vr. 2.00 en 6.45 uur, ma. 2.15 en 8.00 uur, di. en woe. 2.15 uur 16 jaar. ROYAL: „Vergelding der ver doemden", do. en vr. 2.00, 7.00 en 9.30 uur, za. en zo 7.00 en 9.30 uur, ma. en di. 2.15 en 8.00 uur. 16 jaar. STUDIO 2000: "Mary Pop pins". dag. 2.00 en 7.30 uur. AL. DE UITKIJK: "Zeven schoon heden". dag. 2.00, 7.00 en 9.30 uur. 16 jaar. "I don't want to lose you". Met teneergeslagen ogen kijkt de zojuist door zijn chef Pat Brady ontslagen filmproducent Monroe Stahr ons vanaf het witte doek aan. Hij is teveel liefhebber van het verschijnsel film om zonder te kunnen leven. De figuur van Monroe Sthar staat centraal in "The last tycoon", Elia Kazan's laatste werkstuk met Robert de Niro in de hoofdrol.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17