"Door deze Tour ben geaccepteerd Belgisch dankzij Europees record van Rus Parinov "Ulvenhout" blijft Maertens Koen Gijsbers loopt op 400m. nieuw jeugd Hoe was de naam ook alweer? Didi Thurau (22): Thurau: handgeld van Belgische formatie? DONDERDAG 7 JULI 1977 SPORT PAGINA 9 ULVENHOUT - De bouwvak kersronde bleef "Belgisch". Voor de vijfde achtereenvolge nde maal triomfeerde in het jaarlijkse wielergala van het Brabantse Ulvenhout een Vla ming. Na Jos Huijsmans, Rick van Linden, Julien Stevens en Frans Verbeeck was het nu de beurt van wereldkampioen Freddy Maertens. Een uiterst vervelende koers sloot de dra ger van de regenboogtrui af met de geprogrammeerde korte eindrush. Waarbij Maertens in de laatste meters ook veel te vlug was voor de twee profess ionals die hem wilden volgen: Fons van Katwijk en Frans Verbeeck. De duizenden toeschouwers kwamen er daarmee bekaaid af. Een vroege vlucht van het trio Ludo Peeters, Nidi den Hertog en Fons van Katwijk en een langere uitval van Jan Aling, Johan de Muynck, Wim de Rui ter en Mare Demeyer waren immers de enige opwindende momenten uit ruim twee uur (in de hitte) moeizaam rondjes draaien. De vedetten Maertens, Belgisch kampioen Michel Pollentier, Verbeeck De Witte, Dierickx en Planckaert, verkozen de be schutting van het peloton. Toch zou Demeyer tevreden moeten zijn met de speciale prijs (een afwasmachine) die hij onder weg veroverde. De eindbuit bleek voor de baas bestemd. Freddy Maertens rukte zich zes toeren voor de finish los uit de groep. Kon met de pols nog steeds in het gips, in één of twee kilometer een voorsprong van bijna een minuut nemen en liet vervolgens in de laatste omloop ook Van Katwijk en Verbeeck nog ter plekke. Organisatoren en publiek waren hier zelfs blij Uitslag: Freddy Maertens (Bel); 2, Fons van Katwijk (Oploo); 3. Frans Verbeeck (Bel); 4. André Gevers (Schijndel): 5. Jan Huis jes (Almelo); 6. Walter Planc kaert (Bel); 7. Jan Krekels (Born); 8. Jan Brinkman (Rot- Amateurs: 1. Ad Prinsen (Raamsdonkveer); 2. Bas van Lamoen (Haarsteeg): 3. Johan van der Velde (Rijsbergen);4. Toon van der Steen (Etten); 5. Fred Brand (Dordrecht). Junioren: 1 (Eindhoven). Liefhebbers: 1. Klaas v ven voorde (Noord wijk). Henk Kruithof Hans Pluggers i Dui- BORDEAUX - Ook Didi Thurau ontkwam niet aan de grappenmakerij waar mee in de Tour een rustdag wordt gevuld. Waar Eddy Merckx voor een batterij persfotografen zachtjes van een glijbaan zakte, liet Didi Thurau in het zwembad van het nabij gelegen hotel een papieren scheepje te water. Als» een symbool van de nieuwe vedette. Hoewel het voor een Tour-debutant bijzonder mag zijn om zes dagen achtereen de gele trui te dragen, voelt Didi Thurau zich ondanks zijn uitzonderlijke optreden in het pelo ton nu echt een vedette." "Het is bijzonder moeilijk om als jonge prof de hegemonie van de kop stukken te doorbreken. Men houdt er niet van om een nieuwe tussen zich te laten, omdat zij dan weer een nieuwe concurrent hebben voor de criteriums, waarin het geld wordt verdiend. Zo heeft men mij in de klassiekers ook afgehouden. Vooral De Vlaeminck was daar sterkin. Maar door deze Tour heb ik de indruk, dat ik echt ben geaceep- OSLO - Dank zij ningen in de elf i tweede dag heeft de ploeg van de Benelux gisteren in het Bisletsta- dion in Oslo de atletiekwedstrijd tegen Noorwegen met zes punten verschil weten te winnen: 206,5 te gen 200,5 punten. Eltjo Schutter zorgde op het polsstokhoogsprin gen met 4,70 meter voor de enige zege van een Nederlandse deelne mer. Zeker het vermelden waard is de tijd van Koen Gijsbers op de 400 meter. De Bataven-atleet werd derde in 47,5 seconden, hetgeen een nieuw nationaal jeugdrecord in hield. Gijsbers had, evenals Harry Schulting van PH een groot aan deel in de overwinning van de Be- neluxploeg op het nummer 4 x 400 meter estafette (3.10,9). De andere Nederlanders vielen minder op. Bert Lambeck (TION) werd op de 200 meter in 22,4 secon den zesde en laatste. Roy Sedoc eindigde op het onderdeel versp ringen weliswaar als derde, zijn 7,18 meter was niet indrukwekkend. Ar jan Eleveld (Spero) bleef met zijn 67,76 meter (vijfde) niet ver achter op zijn beste seizoenprestatie ver springen. Jo Schout (RKHAVj ver gaarde met zijn derde positie op de vijf kilometer in de matige tijd van 14.13,6 nog wat puntjes voor de Be nelux. Een vierde plaats was er voor polsstok-hoogspringer Pim Goebel (Lycurgus), Eltjo Schutter werd ook nog vijfde op de 110 meter horden in 15,5 seconden. Voor ko gelstoter Janssen (AVT) en de ko gelslingeraars Ter Horst AV'23) en Van Uythoven (sprint) waren slechts posities in de achterhoede weggelegd. Vergeefs De serie uitstekende hoogspring prestaties kreeg gisteravond tij dens de internationale atletiek wedstrijden in Koblenz een ver volg. Drie dagen nadat de 18-jarige Rus Vladimir Jasjtsjenko in Rich mond het wereldrecord op 2 meter en 33 centimeter bracht deed de Oostduitser Rolf Beilschmidt driemaal een poging een centime ter hoger te springen. Hij faalde maar net. Daarvoor was de 23-jarige atleet uit Jena, die tijdens de Olym pische spelen van Montreal als ze vende eindigde, over de nieuwe na tionale recordhoogte van 2,30 me ter gekomen. Een dag voor het "sportfest" in Koblenz had in Stockholm oud wereldrecordhouder Dwight Sto nes tevergeefs gepoogd 2,34 meter teerd." Liefde voor de velo werd hem al van thuis meegegeven, omdat de familie Thurau veelvuldig fiets tochten langs de Rijn maakte. Didi Thurau (22) raakte nog meer in het cyclisme geïnteresseerd, toen hij boeken over Ferdi Kubler ging le zen." Die wielrenner heeft me altijd gefascineerd. Ik heb later nog met hem gesproken. Hij heeft hetzelfde karakter als ik. Altijd blijven vech ten". De strijdlust die Thurau telkens ontplooit is in zijn jonge carrière al dikwijls fataal geweest. Didi heeft daar nooit om getreurd. Zegt: "Als je niet aanvalt, weetje niet wat fiet sen is". Pas in zijn derde leerjaar bij de professionals ziet de 22-jarige te springen. Beilschmidt stond op Westduitser in, dat niet voortdu rend met krachten kan worden ge smeten. Zijn ploegleider Peter Post: "Eerzuchtig zijn is mooi. Dat was ik in mijn tijd als coureur ook. Maar Didi wil te veel op jonge leef tijd doen. Hij is moeilijk af te rem men. Buiten de grote ritten/weds trijden zou hij het liefst elke dag willen fietsen." Didi Thurau (midden) laat een scheepje te water in het zwembad, r met Knetemann (links) en Kuiper hoogte. Istvan Major uit Hongarije werd tweede met 2.18 meter. Olympisch Kampioen Wszola (Pol), die zich had verslapen en de wedstrijd twintig minuten ophield, kwam met 2,15 meter niet verder dan de derde plaats. ADVERTENTIE :ns in vervulling gaan. Want zijn geprogrammeerde opbouw naar de top kreeg weer wat meer gestalte. In het eenvoudige gezin Thurau verheugde men zich erop, dat Didi e ook zijn vader, moeder en inmid dels getrouwde oudere zus hebben veel aan de carrière van Didi bijge dragen. Vader Thurau bleef BORDEAUX - Voordat Didi Thurau in de laatste maanden van 1974 overstapte naar de professionals reed hij als junior en amateur zo'n 150 kans kreeg. Want overwinningen bijeen. In '74 won hij ook enkele amateurklassiekers en werd wereldkampioen ploegachtervolging. In zijn eerste profjaar bracht Thurau het tot 5 overwinningen, waaronder de Ronde van de l'Oise het kampioenschap van West-Duitsland en de Grand Prix Fourmies. In 1976 werd dit aantal verhoogd met elf zege's, ploegendienst werken op de che- waaronder vijf ritoverwinningen in de Ronde van Spanje, één in de ronde van Zwitserland en opnieuw het Duitse kampioenschap. Dit seizoen be gon Thurau met een overweldigende successenreeks in de Ronde van Andalusieë (acht ritzeges en eindwinnaar) en won hij de grote prijs van Harelbeke. Met wat criteriums en de Tour de France heeft hij nu reeds zestien overwinningen. Tom Walenkamp op kop Haarlemmerstraat 1-3 Telefoon 071 - 12 37 84 Broodrijders Dat is ook de oorzaak geweest, dat Dietrich Thurau eind 1974 de stap naar de broodrijders waagde. Door zijn instelling raakte hij in 1973 in conflict met de Duitse ama- teurcoach Rudi Altig, waarna Thu rau zich op de baan ging specialise ren. In 1973 lukte dat op de wereld kampioenschappen nog net niet. Maar een jaar later liet hij zich in Montreal wel kronen als eén van de vier ploegachtervolgers, die in aanmerking kwamen voor het goud. In Canada merkt Peter Post hem op en daarn was het contract snel rond. Thurau zag op dat moment weer mische fabriek en de moeder Didi haalde speciaal voor haar zoon het rijbewijs, om met de jonge cou reur naar de koers te kunnen rijden. "Ik heb altijd veel steun aan m'n ouders gehad", meent Didi Thurau, die er nimmer spijt van heeft gehad zijn loopbaan als typograaf te ver ruilen voor het harde beroep van profwielrenner. "Ze vinden het prachtig, dat ik nu in het geel rijd. Net zo min als ik, hadden zij dit verwacht. Ik zie ze weer in Charleroi waar ze volgende week naar toe komen." Didi Thurau en de Tour, een gelij kenis met 1962 toen Rudi Altig ook week de Tour naar toetrekt, het idool groots ontvangen. Alpen "Tot Freiburg heb ik een goede ge legenheid om het geel te houden", de bondsrepubliek op z'n kop zette, overdenkt Thurau. "In de Alpen zal dat anders zijn. Mijn onbekendheid met dit gebergte, zal ook meespre- r ik heb inmiddels geleerd, 2 in de beklimmingen niet het fietsen weer doen op- moet laten verleiden. Daar zal ik de Hoewel in Frankrijk de be- kop loslaten als het moeilijk wordt, langstelling bij de aankomsten ge- Het moeilijkste zal ongetwijfeld de ring is, zal Freiburg, waar volgende bergaankomst op Alpe d'Huez zijn. Die vrees ik meer dan de korte bergtijdrit in Javioraz". Didi Thurau, die in de afgelopen winter zijn longinhoud door het in tensief beoefenen van de winters port met een liter wist uit te brei den, wordt naar het einde van de Tour geleefd. Zijn eerste Tour, waarin de krachtige coureur met het jongensgezicht, tot ieders ver bazing al drie ritoverwinningen wist te behalen en met een explosie, die alleen aan een groot coureur doet denken. Of zijn die zes dagen gele trui slechts een bevestiging van Didi's klasse.? ADVERTENTIE LAAG HEUVELLAND- 8JULL7eET 139km BORDEAUX - Vlak voor de Tour zaaide Didi Thurau enige onrust in de Raleighploeg, omdat hij in Belgie contractbesprekingen had gevoerd voor het volgend jaar. Omdat Thurau z'n contract bij Ra leigh afloopt, voelt de Westduitser er veel voor om naar een formatie te gaan waar hij als kopman wordt erkend. In de ploeg van Post heeft hij nog steeds te maken met Hen- nie Kuiper, die deze eer voor zich opeist. Peter Post heeft Thurau dit niet in dank afgenomen, omdat het vol gens de Belgen meer is dan een ge rucht, dat Thurau reeds een voor lopige verbintenis heeft gesloten met de ploeg IJsboerke. Thurau neemt dan ook zijn vriend Bert Pronk en zijn landgenoot Günther Haritz mee. Hoewel dit niet mag volgens de UCI- reglementen zou Thurau reeds als handgeld een half miljoen Belgi sche frank (35.000 gulden) hebben ontvangen. Peter Post: "Dat Thurau met IJs boerke zou hebben gesproken, heb ik uit de krant vernomen. Wij heb ben drie jaar lang veel geld in Didi geïnvesteerd, daar zal hij begrip voor moeten opbrengen. We zullen hem aan het eind van het jaar een DNJEPROPETROVSK - Tijdens de strijd om de nationale zwem- kampioenschappen van de Sowjet Unie is Valentin Parinov er in ge slaagd het Europees record op de 800 meter vrije slag te verbeteren en te brengen op 8.11.82. Het oude re cord stond sinds 20 juli 1976 op record van de Rus Salnykov. Op de eerste dag van de Oostduitse zwemkampioenschappen in Leip zig werden twee beste wereldsei- zoenprestaties geleverd. Op de 100 meter vrije slag (dames) maakte Barbara Krause een tijd van 55.86 seconden, slechts tweetiende voorstel doen. Wordt dit voorstel overgeboden door andere spor tieve Firma's dan is de keus aan Didi. Naar mijn mening is hij niet gediend met een overstap naar een andere ploeg". i zijn landgenoot Vladimir conde boven het wereldrecord jarige Parinov kwam tot stand tij- Op de 400 meter wisselslag (dames) dens de 1500 meter vrije slag. De kwam UlrikeTauber uit op 4 r eindtijd van Parinov op de 1500 r ter bedroeg 15.27.5, eéntiende se conde boven het huidige Europese ten 46.36 seconden. Het wereldre cord op deze afstand staat al op Tauber met 4.42.77. Heerlijk, helder Heineken. UOMQAAP6A CCACH LAJoS &ADJAS ZIET IM DAT 7Z>KI HO&WT/i &EEM ÏAGTLJ 16 V/CCG EEW Uü GAAT DAM OOK EEK AMDERE KWADG

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9