Verbod tot '79 op haringvangst Vrijwilligheid nullijn betwijfeld Wèrkloze vissers zien de toekomst somber in Actiegroepen in Amsterdam bedreigen Ziekenfondsen: meebetalen onderwijs niet aan Voorstel Europese commissie: Verbazing over eisen tegen drugsmokkelaars DONDERDAG 7 JULI 1977 BINNENLAND PAGINA 7 Katwijker: "Bang, dat het met de visserij goeddeels is afgelopen" KATWIJK - "Voor de jongere matrozen op onze haringsche pen kan het catastrofaal wor den wat er nu in de haringvisse rij gaande is. Blijvende werk loosheid hangt die gasten bo ven het hoofd en je zou de jonge mensen de kost moeten geven, die pas een nieuwbouwhuis in de wijk Rijnsoever hebben ge kocht. Die hebben een hypot heek van meer dan een ton en als je dan een goed deel van je verdiensten wegvaltDe re gering zal moeten bijspringen; als dat niet gebeurt, gaan er heel erge dingen gebeuren on- der de haringvissers Door Jos v. d. Meer Dreigende woorden van kapitein C. van Duyn (39) uit de Sluis- weg 34 in Katwijk aan Zee, werkzaam op het schip KW 135 van rederij N. Parlevliet jr. Ma chinist C. van Beelen (50) van de KW 81 van rederij Kenne- merland, die aan de Stenge-, lingstraat 6 woont, voegt daar de volgende pessimistische ge luiden aan toe: "Ik zie met angst en beven de toekomst tegemoet, ook die van na 18 juli als over het visse rijbeleid wordt beslist. Wij zijn afhankelijk van de haring en volgens mij moet er heel wat gebeuren, wil de regering er nog wat uit halen voor ons. Ik ben bang dat de visserij voor Nederland goeddeels is afgelo pen. Of er moet de komende vijf stringent worden gequo teerd - belangrijk is dat de" vangst door de Denen, Noren en Zweden voor de vismeelin- dustrie wordt ingedamd - waarbij de Nederlandse rege ring dan financieel moet bijsp ringen én Engeland zal moeten toestaan dat wij ons ei gen kwantum kunnen blijven vangen." Werkloze vissers Bij het Arbeidsbureau in Katwijk staan sinds gisteren honderd haringvissers ingeschreven als werklozen, waarmee het totaal aantal werkloze zeelieden op 220 Katwijkers is gekomen. Dat betekent bijna een verdubbe ling van dat aantal door het eenzijdig instellen van een vis serijzone door Engeland. Vol gende week maandag praten de Nederlandse haringreders met minister F. van der Stee (Land bouw en visserij) over steun aan de vissers door de overheid plus over de mogelijkheden tot het elders gaan vangen van an dere vissoorten. Dit laatste om de haringschepen in ieder ge val aan het werk te houden. Een gesprek overigens, waar di verse Katwijkse vissers nou niet zo vreselijk veel van ver wachten. Dat blijkt uit een rondgang die wij gisteren maakten langs enkele werkloze vissers. De stemming was overal bedrukt, hoop op een goede toekomst was nog slechts sluimerend aanwezig. "Wij zijn altijd gewend zelf standig te werken en dat vrije leven dreigt nu weg te vallen. De overgang naar op de wal gaan werken zal verschrikke lijk groot zijn. Een goede vis serman is geen type voor de wal", zo zegt schipper G. van Duyn met een bedrukt gezicht. Dupe Dezelfde schipper van Duyn vreest dat de kleine schepen - en daar behoren onder andere alle van zijn werkgeefster toe - de dupe zullen worden van de huidige situatie. "Die hebben geen diepvriesinstallatie en zullen dus niet naar Afrika kunnen on daar op horsma kreel te gaan vissen. Alterna tieven zijn er dus ook al niet." En C. van Beelen over die an dere mogelijkheid: "Tja, zoiets gaat altijd ten koste van je ver diensten. Bovendien heb je vrouw en kinderen en dan ga je niet zo gauw naar Afrika: dan blijf je veel te lang weg. Daar naast vraag ik me af of er voor horsmakreel wel een afzetge bied is." Dat er voor bepaalde schepen wat dichter bij huis op dit moment ook nog wel werk is. maken twee schippersvrouwen ons duidelijk. Mevrouw P. C. Haasnoot van de Duinstraat 6, wier man op de KW 49 van re derij Kennemerland vaart: "Mijn man zit nu in Noorse wa teren. Hij vangt makreel. Je kunt per slot niet voor de wal blijven liggen. Al met al vind ik dit een penibele zaak. Ik denk dan ook dat er een hoop vissers gaan solliciteren als bagge raar." En mevrouw C. van der Plas uit de Willy Sluiterstraat 16 laat ons weten dat haar man met de KW 167 van rederij N. Parlevliet jr. 110 mijl uit de kust op de Noordzee rondvis aan het vangen is: "Ze kijken dat 14 da gen aan en dan gaat-ie of de ha ring weer in of hij blijft rondvis vangen. Mijn man is teveel een echte visserman om thuis te blijven zitten." Belachelijk Matroos J. Remmelzwaal (34) uit de KarelDoormanlaan 14c, die op de KW 135 vaart, vindt het maar een belachelijke zaak om nu "door de Engelse maatrege len aan de kant te worden ge zet". Hij klaagt "Ik vind het maar hoogst vreemd om in deze tijd van het jaar thuis te zitten. De stemming onder m'n collega's is echter nog niet zo, dat we an der werk gaan zoeken. On danks alle moeilijkheden blijf je als vissersman toch altijd op- De Katwijkse schipper C. van Duyn: 'Een goede vissersman i geen type voor de wal..." timistisch En dan besef ik best, dat dat ook wel komt doordat ik altijd bij dezelfde schipper heb gezeten met de zelfde collega's .daar blijf ik graag, we hebben altijd leuk ons brood verdiend: ik hoop dat dat zo kan blijven. Hoewel ik nog niet zie zitten dat Ierland zijn 50-mijls zone na 18 juli gaat opheffen", aldus de matroos, die de tijd nu opvult met eten- koken en met naar het zwem bad gaan met zijn kinderen: "Iets dat ik echt niet voor m'n eigen lol doe." .Schipper J. Van Duyn uit de Lijs terbesstraat 18, werkzaam op de KW 43 van rederij N. Parle vliet jr., vertelt ons "helemaal niet te houden van dat in de WW zitten". De schipper "Dat is toch verschrikkelijk, ook al is het nog zo'n mooi weer. Dit is nu net altijd de tijd van het jaar waarin je nog wat centen extra kunt verdienen. 's-Winters moetje altijd hard knokken om je brood bij mekaar te vissen, maar deze maandjes zijn altijd een gezekkige gezellige voor Van Duyn hoopt dan ook dat er na 18 juli "toch nog een quan- tumpje" voor hem zal vrijko men: "Dan kunnen we bij de Hebriden terecht en bij Ierland ligt er ook nog 10.000 ton op ons te wachten. Ik hoop dat het nog goed komt, hoewel het toch een onzekere toekomst voor ons zal blijven. En als het langer gaat duren dan twee weken, dat stil liggen, dan vrees ik dat.de be manningen ander werk gaan zoeken, bijvoorbeeld in de bagger", aldus de schipper die niet gelooft dat de Noordzee "zo gauw is leeggevist". De 20-jarige matroos J. Schaap uit de Hessenstraat van het schip KW 171 van rederij Par levliet en Van der Plas noemt het een "hopeloze zaak", dat hij op zijn jonge leeftijd al in de WW zit. "Ik vind erg jammer, hoor. Maar ik heb goede hoop dat het met Ierland nog wel wat zal worden. En dan heb je de Hebriden nog. Daar hebben we vorig jaar nog best gevangen", zo vertelt de jonge AMSTERDAM (ANP) - De tiental len Amsterdamse actiegroepen be dreigen de democratie en bemoei lijken het werk van de wijkcentra. Vooral in sommige stadsvernieu wingsgebieden eemt de inspraak door actiegroepen haast dictato riale vormen aan. Dit staat te lezen in het jaarverslag over 1975 van het gemeentelijke bureau bestuurscontacten. Vol gens adjunct-directeur J. Lammers van dit bureau is de situatie rond de actiegroepen sindsdien nauwelijks verbeterd. De medewerkers van het bureau bestuurscontacten menen, dat ac tiegroepen niet meer de mening vertolken van de bewoners zelf. "Te gemakkelijk worden de betrokken buurt- en wijkbewoners opzij ge drukt door actievoerders. Vaak zijn dit lieden, die slechts tijdelijk - meestal kort - in een buurt of wijk wonen", aldus het jaarverslag. Het bureau bestuurscontacten verwijt bedoelde actievoerders de inspraak in Amsterdam voor zich zelf op te eisen. "De gewone burger beschikt doorgaans niet over de vaardigheid zich daartegen vol doende te weer te stellen". De schuld voor deze ontwikkeling zoekt het bureau bestuurscontac ten overigens voor een belangrijk deel bij de gemeente zelf. Een aan tal gemeentelijke diensten geeft naar de mening van bestuurscon tacten te gemakkelijk toe aan actie voerders. In enkele gevallen leidde dit ertoe dat gelden werden ver strekt aan particulieren, die zeiden op te treden namens een buurt of buurtoverleg. Voor professionele insprekers - en die zijn er vele in Amsterdam - schept dit uiteraard ongekende en moeilijk controleer bare mogelijkheden, aldus het jaarverslag. Bestuurscontacten kritiseert ook de bereidheid van een aantal actie groepen zich "af te zetten tegen de LUXEMBURG - (SP, ANP) - De Europese autoriteiten willen de visserij-ministers voor- wantrouwen tegen en^erdacht- stellen om tot begin 1979 in de Noordzee geen enkele haring meer te vangen. Het is zeer de making van bepaalde ambtenaren vraag of de EG-ministers over twee weken daarmee instemmen. Voor rechtbank in Trier Dat viel gisteravond te beluisteren in de wandelgangen van het Euro pese parlement in Luxemburg. Euro-commissaris Gundelach werd door de parlementariërs scherp ondervraagd over zijn visse rijbeleid. De Nederlandse socialist Laban en de CDA'er De Koning vroegen om voortzetting van de jacht op haring, zij het op zeer be perkte schaal. Visserijbiologen hebben Brussel /i-Wt. dringend geadviseerd in de jaren AMSTERDAM - De 34-jarige zeventig geen haring meer uit de Amerikaan Mel Clay bezoekt Am- Noordzee te vissen. Er zijn daar nog sterdam op een heel merkwaardige maar 150.OOO ton levende dieren •rk re- Met een via een advertentie 1 gen "huisgenote" woont hij open lucht boven op een vrachtauto de Met name Nederland, Frankrijk TRIER (SP) - Een jeugdige West- duitse officier van justitie heeft gis teren voor de rechtbank in Trier voor de nodige verbazing gezorgd door tegen twee Nederlan ers we gens drugsmokkel respectievelijk zeven en vijf jaar onvoorwaardelijk te eisen. De Schiedammer B.S. (32) en de Rotterdam F.L. (37), beiden, koopman, worden verdacht van een poging in januari van dit jaar Reddingsboot haalt vijf opvarenden van zinkend jacht 1BURGH-HAAMSTEDE (ANP) - De reddingboot "Grind" uit Oud dorp heeft gisteren de vijf opvaren den van een jacht, de „Henri" op gepikt. Het schip had rond half zes om hulp verzocht omdat het in de buurt van de lichtmast "Goeree", zo'n 20 kilometer uit de kust ter hoogte van Europoort, aan de grond was gelopen en water maak te. De reddingboot Grind heeft vier opvarenden van de Henri bij Oud dorp aan wal gebracht. Een vijfde man had het in moeilijkheden ver kerende jacht al eerder verlaten en was aan boord gegaan van een boot van de reddingbrigade. Het jacht dat is gezonken had IJ- muiden als thuishaven. De opva renden waren afkomstig uit Bloe- mendaal en Leiden. Het 15 meter lange schip is volgens radio Sche- veningen vermoedelijk vastgelo pen op een zandbank. bijna 75 kilogram hasj van Rotter dam naar de Bondsrepubliek te hebben willen smokkelen. Weliswaar bleef de lading aan de Luxemburgse grens bij Echter- nach steken, maar het tweetal liep in de wijdopen val van agenten- provocateurs van de Westduitse po litie, toen deze pseudo-kopers op het hoofdstation van Trier de voor de transactie benodigde 100.000 mark zogenaamd wilden tonen. Het vonnis zal op maandag 18 juli worden geveld. Deskundige waarnemers achten het onwaarschijnlijk dat de straf kamer van de Trierse rechtbank be reid zal zijn de buitensporige eis van aanklager Hoffman te volgen. Maar ook als het oordeel milder zal uitvallen blijft het feit staan dat deze profijtelijk schijnende handel in West-Duitsland met zeer zware risico's verbonden blijft. Gedurende vijf dagen zal het paar Denemarken zijn slachtoffer van de hier constant verblijven terwijl hun sluiting van de vangsten in de gedragingen op een videoband Britse 200 mijlszone. Een oplossing worden vastgelegdvan conflict zou er in kunnen Een selectie van de opnamen zal te bestaan dat men besluit het op be- zijner tijd worden opgenomen in de houd van de visstand gerichte be- collectie de foto Mei rianne Boyer (23 jaar) uit Amster- vid.eo-galerie.Op VOOrt te zetten. Tegelijk laat ijn huisgenote Ma- men echter bepaalde vangsten toe. "Gebeurt dat niet, dan zijn over drie jaar weliswaar niet de vissen, maar wel onze vissers uitgestorven", zo zegt een deskundige van de Neder landse regering. Patiënt verbrand in ziekenhuis DEN HAAG (ANP) - Een korte brand in een isolatiekamer op de derde etage van het Westeindezie- kenhuis in Den Haag heeft gister avond aan een patient het leven ge kost. De man lag alleen op de ka- de brand volgens de vooral in de eerste maanden van het jaar hun buit binnen. Vervolgens lieten zij de EG dit jaar een van- ADVERTENTIE Vrees Intussen groeit in Den Haag de vrees dat de Britten van plan zijn de andere EG-landen volgend jaar nog eens te pakken te nemen. De Schotse vissers halen traditioneel t betrouwl gstverbod afkondigen. "Dat kuns tje mogen ze volgend jaar niet wéér kunnen flikken", zo heeft minister Van der Stee gezegd. De Britse visserij heeft dit jaar dankzij bovenstaande taktiek evenveel gevangen als in 1976: 9000 ton. Nederland zal bij handhaving van het vangstverbod voor de rest van dit jaar niet meer dan 2200 ton binnenhalen, tegen 13.000 in 1976. Boete De Katwijkse schipper van het Nederlandse haringvissersvaar tuig "Johanna", A. P. Jonker, heeft gisteren in Lerwick in Schotland een boete van 25.000 pond sterling gekregen voor het haringvissen binnen de Britse 200-fnijlszone. Het was het tweede proces tegen een Nederlandse visser in een week sinds Groot-Brittannié zijn eenzijdige verbod instelde. Visser Jonker gaf toe dat hij op de Noordzee naar haring aan het vis sen was geweest, acht uur nadat de Britse maatregel van kracht geworden was. Het hof heeft zijn vistuig ter waarde van 27.180 pond sterling in beslag genomen. Reders Een delegatie van de redersvereni ging voor de Nederlandse zeevis sers gaat maandag praten met mi nister Van der Stee (Landbouw en Visserij). De reders willen van de minister medewerking krijgen om zoveel mogelijk schepen aan het werk te houden. "Mogelijk kunnen de schepen gaan vissen op andere soorten die in de Westeuropese landen niet zo ge wild zijn, maar wel worden gegeten in Afrikaanse landen en het Caraï- bische gebied", aldus dr. H. A. H. Kranenburg, secretaris van de re dersvergadering voor de Neder landse zeevisserij. Als voorbeeld noemde de heer Kranenburg horsmakreel, een vis die tot nu toe wordt beschouwd als bijvangst. worden daarbij niet geschuwd, terwijl deze actievoerders wel voortdurend geld van de gemeente eisen om hun activiteiten te kun nen voortzetten. Over de besteding van het geld wensen zij dan geen verantwoording af te leggen", aldus de kritiek van bestuurscontacten. PEPERZAK beheerst 't vakl Ontmoet onze kollekties :en 1 UTRECHT (ANP) - De zie- staatssecretaris Klein (onderwijs) kenfondsen die overeen komsten hebben met de academische ziekenhuizen het amendement-Konings zal uit voeren. Tweede Kamerlid Konings stelde in februari tijdens de behan- Oeling van de begroting hebben die overeenkoms- derwijs voor twintig miljoen gul ten per 15 augustus 1977 op- den uit het honorariumfonds, gezegd. Na die datum willen u~"* J ze tien gulden minder per verpleegdag gaan betalen. Aanleiding tot de stap van de zie kenfondsen is de mededeling, dat DEN HAAG (SP) - CDA- fractieleider Van Agt heeft grote twijfels over de haalbaarheid van het voorstel van kabinetsformateur Den Uyl om twee jaar lang de C AO- lonen niet te verhogen. Dat heeft hij gisteren duidelijk ge maakt in een eerste reactie op het tweede "memorandum" van Den Uyl over het te voeren sociaal eco nomisch beleid in de komende ja- Van Agt zette vooral vraagtekens bij de vrijwilligheid waarmee de vakbeweging de "nul-lijn" van Den Uyl zou moeten accepteren. De kopman van het CDA vindt ook dat Den Uyl voorstellen had moe ten doen om de uitgaven van het rijk en de sociale zekerheid verder te beperken. Zelfs bij een "opti mum" aan loonmatiging blijven deze collectieve uitgaven te hoog, aldus Van Agt. De verwachting van Van Agt dat de loonmatiging door de vakbeweging niet vrijwillig wordt geslikt wordt mede ingegeven door de vrees dat het komende kabinet in zijn sociaal-economisch beleid teveel van de vakbeweging afhankelijk zal zijn. Ook de werkgevers vinden dat de overheid en de sociale zekerheid de komende jaren eer. flinke stap ver der terug moeten doen. Volgens VNO-voorzitter Van Veen beteke nen de voorstellen van Den Uyl na uwelijks een versterking van de po sitie van de ondernemingen. Het aandeel van de lonen in de op brengst van de bedrijven blijft vol gens hem veel te hoog. Van Veen is van mening dat dit aandeel lager kan uitvallen als er sterker bezuin igd zou worden op de collectieve uitgaven, met name de sociale uit keringen. Merkwaardig in de reactie van de werkgevers was de opmerking van de voorzitter van de bouwwerkge vers Van Eijkelenburg. Hij zag de "nul-lijn" van Den Uyl niet zitten. Dan valt er met de vakbeweging te on- Ibat betekent de 1 de pot", zei hij. Maar poli tieke kringen in Den Haag zien hierin een bevestiging van de vrees bij de werkgevers om straks met de vakbeweging over geen-geld- kostende zaken te onderhandelen. Zoals over de versterking van de positie van de werknemers in de ondernemingen. Voorzitter Wim Kok van de Feder atie Nederlandse Vakbeweging (NW en NKV) besefte dat de loontrekkenden een inkomensof fer moeten brengen ter wille van de werkgelegenheid, maar vooral ter- wille van het in stand houden van de sociale voorzieningen. "Maar je kunt naar aanleiding van het me morandum nu niet even zeggen: ons heb je voor dat beleid, of ons heb je helemaal niet". Kok vond ook dat er erg voorzichtig met die inkomensmatiging moet worden omgesprongen. "De groep die net boven de 30.000 gulden bruto per jaar zit, is niet de groep waar de welvaart en luxe in hun opperste vorm zichtbaar beginnen te worden", zei hij. Boven dit draai punt moet niet al meteen tot een snelle vermindering van de koop kracht overgegaan worden, vond hij Formateur Den Uyl noemde in zijn memorandum overigens helemaal geen draaipunt. Daarover moet nog onderhandeld worden. En daar over zal ook nog een inbreng van de vakbeweging wortden gevraagd. fonds bestemd voor medische spe cialisten in academische zieken huizen, te gebruiken om met name de bijdrage voor het mavo- onderwijs te verhogen. Een meer derheid van de Kamer steunde dit amendement. Het honorariumfonds - in de wan deling de ,Smallenbroek-pot' ge noemd - bestaat al jaren en het is inmiddels ruim 180 miljoen groot. In deze ,pot' worden gelden gereserveerd om de universitaire artsen t.z.t. een toelage boven hun ambtelijk salaris te kunnen geven als ze geen particuliere nevenprak tijken meer mogen uitoefenen. De academische ziekenhuizen storten er tien gulden per verpleegdag en zestig cent per poliklinische be handeling in en deze bedragen vormen een onderdeel van hun verpleegtanef. De ziekenfondsen stellen, dat uit voering van het amendement- Konings betekent dat er een onei genlijk gebruik van deze gelden wordt gemaakt. Ze zijn het daar niet mee eens. Ze willen niet indi rect meebetalen aan het onderwijs. Volgens de laatste bekende cijfers betaalden zij voor hun verzekerden in 1975 ruim anderhalf miljoen ver- pleegdagen in academische zie kenhuizen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7