Waterkwaliteit rondom Leiden beter Bej aarden woningenhoren in elk nieuwbouwproject "Ik kon alleen maar aardappelen schillen Fonkelnieuwe auto dook Zijlsingel in Het merk kent u. Onze prijs nog niet: DONDERDAG 7 JULI 1977 LEIDEN LEIDEN - Het gaat de goede kant op met de kwaliteit van een aantal wateren in het Zuid hollands plassengebied. Dat blijkt uit het bacteriologisch onderzoek, dat jaarlijks wordt ingesteld door het hoogheem raadschap van Rijnland. Uit de metingcijfers over 1976 blijkt dat in diverse grote meren en plassen de verontreiniging met uit rioolwater afkomstige bac teriën duidelijk is afgenomen. Dat bleek bijvoorbeeld het ge val op een aantal monsterpun ten in de Braassem en de Ka- gerplassen. De verheugende kwaliteitsstij ging betekent overigens niet dat daarmee het water overal weer van een zodanige kwaliteit geworden is, dat nu zonder ge vaar op die plaatsen gezwom men kan worden. Daarvoor zijn ook een groot aantal andere fac toren van belang, zoals de aan wezigheid van ratten, waardoor de ziekte van Weil wordt ver spreid en de aanwezigheid van botulisme, omdat zich plaat selijk ook voor de mens gevaar lijke vormen kunnen ontwikke len. Verder spelen de gesteldheid van bodem en oever, de door zichtigheid van het water, de aanwezigheid van drijvend vuil en de diepte een belangrijke rol. En niet te vergeten de drukte van de scheepvaart. De kwali teitsbeoordeling van Rijnland moet voor de recreant dan ook gezien worden als een indicatie. Duideliik blijkt dat het in een aantal wateren in onze omge ving nog steeds geen aanbeve ling verdient om een duik te nemen, om de dóódsimpele re den dat zo'n duik weinig ver frissend is en bovendien soms gevaar voor de gezondheid kan opleveren. Rijnland verricht het bacterio logisch onderzoek al geruime tijd en publiceert sinds 1966 jaarlijks een rapport. Het on langs verschenen rapport over 1976 bevat de resultaten van een groot aantal wateren, waarvan druk gebruik gemaakt wordt door watersporters en andere recreanten. Nieuw in het over zicht zijn wateren als De Bijlen bij Alphen aan den Rijn, de zandwinplas bij Zoetermeer en het Oosterduinmeer bij Noordwijkerhout. De samenstellers van het rap port geven aan zwemmers die op eigen verantwoording in het buitenwater gaan zwemmen het advies om voldoende af stand van woonboten en jacht havens in acht te nemen, omdat men er vrijwel zeker van kan zijn dat van dergelijke objecten ongezuiverd afvalwater in het oppervlaktewater komt. Voor de beoordeling van de kwaliteit zijn de onderzoekers van Rijnland uitgegaan van drie verschillende normen. Waar sprake is van een kwaliteits norm 1 kan gesproken worden van water van de gewenste kwa liteit. Verbetering op die plaats is niet nodig. Kwaliteit nummer 2 is weliswaar aanvaardbaar, maar enige verbetering is zeker wenselijk. Tenslotte kwaliteit 3. Het water laat daar zeer veel te wensen over en verbetering is dan ook dringend nodig. Hieronder volgt een overzicht van de resultaten zoals die het vorig jaar tevoorschijn kwamen uit een tiental metingen op de verschillende punten. Ringvaart Haarlemmermeer. Op geen enkele plaats waar wa termonsters werden genomen, werd goed zwemwater aange troffen. Slechts op een aantal meetpunten was er aanvaard baar zwemwater. Een zeer on gunstige situatie bestaat in de omgeving van die punten in de Ringvaart waar nog steeds af valwaterlozingen plaatsvinden. Westeinderplassen. De bacte riologische kwaliteit van het water is op deze plassen in ver gelijking met die van 1975 dui delijk beter. In de Kleine Poel is het water van aanvaardbare kwaliteit. Elders schommelt het tussen goed en aanvaardbaar. Een uitzondering vormt ook hier het meetpunt bij de Ring vaart. De Kagerplassen. Evenals in voorgaande jaren werd op de Kagerplassen een groot aantal monsters genomen. De kwali teit was over het algemeen ge lijk aan die van 1975. Die va rieert tussen goed en aanvaard baar. Minder goed water wordt ook hier aangetroffen op die punten die op korte afstand van de Ringvaart liggen en in de Warmonder Leede bij War mond. Desondanks is ook hier sprake van een verbetering, zij het nog onvoldoende. Braassemermeer - Wijde Aa. Midden op de beide plassen wordt over het algemeen water aangetroffen dat de gewertste kwaliteit bezit. Op de Wijde Aa soms ook water van iets minde re, maar toch nog aanvaardbare kwaliteit. De verbetering was vooral merkbaar op het mee tpunt in de Wijde Aa tegenover de molen. Daar werd in 1975 nog water van minder goede tot slechte kwaliteit aangetroffen; in 1976 was de kwaliteit over het algemeen aanvaardbaar. Noord Aa (Zoeterwoude). De kwaliteit van dit water was in 1976 duidelijk beter dan in 1975. In 1975 voldeed het water slechts op één punt aan de kwa liteitsnorm twee, de rest scoorde de norm 3. In de over ige gevallen werd voor alle monsterpunten kwaliteitsnorm twee geregistreerd. Op twee punten werd zelf water van kwaliteit één aangetroffen. Nieuwkoopse Plassen. Een duidelijk merkbare verbetering is er door de monsternemers van Rijnland ook aangetroffen op de Nieuwkoopse Plassen. Op de meeste plaatsen werd er een aanvaardbare waterkwali teit aangetroffen. Een negatieve uitzondering vormden slechts een tweetal punten, namelijk Zwammerdam en Slikkendarn waar de kwaliteit onvoldoende Langeraarse Plassen. Het afge lopen jaar voldeed het water op alle monsterpunten aan de kwa liteitsnorm: aanvaardbaar. De resultaten van de individuele monsters vertonen echter een duidelijke opgaande lijn ten op zichte van die in 1975. Zowel in De Bijlen bij Alphen a. d. Rijn als in het Oosterduin meer bij Noordwijkerhout zelfs water van aanvaardbare kwali teit gevonden. BRILJANTEN Ringen - hangers - oorbellen - armbanden - groeibriljant - briljant voor belegging Uw betrouwbaar vakadres Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 LEIDEN - De gevel van de stadstimmerwerf aan het Gal gewater straalt weer zijn oude glorie uit. Vanaf november verleden jaar heeft de monu mentale trapgevel in de stei gers gestaan. Het herstel was hoogst nood zakelijk omdat het in de gevel verwerkte zandsteen (de lichte steen) ouderdomsverschijnse- len ging vertonen. De zand- steenblokken waren los komen te zitten. De geveltop had kun nen bezwijken onder nog één strenee winter. Waar nodig zijn nu de zand- steenblokken vervangen. De uit 1612 daterende gevel is op nieuw gevoegd en de leeuw met het stadswapen in top is opnieuw verankerd. Het com plex dat oorspronkelijk als timmerwerf van de stad ge bouwd is aan het water (voor de aan- en afvoer van mate riaal wordt nog steeds ge bruikt door Gemeentewerken, voornamelijk voor opslag. Het oorspronkelijke woonhuis van de stadsarchitect wordt nog steeds bewoond. Deze restauratie, die zich be perkt heeft tot het meest urge nte werk aan de gevel, en een schilderbeurt, heeft zo'n 53.000 gulden gekost. Voor de tweede fase van de restauratie, het herstel van het dak, is subsidie aangevraagd over een bedrag van 45.000 gulden. Greet Yos, de eerste vrouw met schoenmakersdiploma: PPR-D'66 raadslid Frits van Oosten: LEIDEN - "Er is een grote behoefte aan bejaardenwoningen. Deze wo ningen zullen in de eerste plaats in de binnenstad en in de oudere stadswijken gerealiseerd moeten worden. Bejaardenwoningen moe ten niet in aparte blokken worden gebouwd, bejaardenwoningen ho ren in elk nieuwbouwproject met een minimumpercentage te wor den opgenomen". Dat schrijft het PPR/D'66-raadslid Frits van Oosten in een brief aan de commissie Vernieuwd Gecoördi neerd Ouderen Beleid Leiden in een reactie op het boekje "Behoefte aan inspraak, wel degelijk!" Vol gens Van Oosten en zijn partij kun nen ook de hofjes in Leiden ge mengd bewoond worden. "Wij denken dan aan ongeveer 2/3 be jaarden en 1/3 kleine gezinnen (2 a 3 personen). Door dit soort maatrege len ontkomen we aan een sterke scheiding van "aktieven" en minder-aktieven en kan de veel ge roemde integratie van ouderen daadwerkelijk gestalte krijgen", aldus Van Oosten. Hij verwijst naar de bouw van negentig bejaarden- woningen in Zuid-West. "Het pro ject van Nieuw Groenhoven tussen Herengracht en Zijlsingel is eve neens een goed voorbeeld van wat wij ons voorstellen bij bejaarden huisvesting". Van Oosten zegt bin nenkort voorstellen te zullen doen om de bejaardénwoningen wat be treft bepaalde dienstverlening te la ten aanleunen tegen bestaande be jaardenoorden. PPR/D'66-raadslid Van Oosten zegt verder de gemeente voorstel len te zullen doen om de voorlich ting aan bejaarden te verbeteren. Bijvoorbeeld over huisvesting, op- namebeleid, financiële 'zaken en een wegwijzer voor de verschil lende instellingen in Leiden. LEIDEN - Zelden zal een fon kelnieuwe auto zo snel in waarde gedaald zijn als giste ren op de Zijlsingel. Daar was men in de ochtenduren bezig om een aantal nieuwe auto's af te leveren bij het automobiel bedrijf van Bakker BV. Bij het uitladen van een oplegger ging er onverwacht iets mis. De auto kreeg een wat al te grote vaart en kon daardoor niet meer in bedwang worden ge houden. De auto reed richting waterkant en belandde ver volgens met een flinke plons in het water van de Zijlsingel, verbijsterd nagestaard door het personeel. Duikers van de Leidse brandweer moesten in actie komen om een kabel te bevestigen, zodat de auto weer op het droge kon worden geta keld. VROOM DREESM ANN LEIDEN - Ze mag zich de eerste vrouwelijke "gezel in het schoen- herstellersbedrijf' van Neder land noemen: Greet Vos uit Lei den, die haar echtgenoot Piet te genwoordig assisteert in hun schoenmakerij "Cowboy" aan de Hogewoerd. Als eerste Neder landse vrouw heeft ze met succes een opleiding gevolgd bij de Stichting Vakopleiding en Va kexamen voor de Schoenmakerij "Ik kon alleen maar aardappelen schillen en wilde ook wel eens wat anders", zegt ze. Greet en Piet Vos zijn onlaiigs alle bei tegelijk geslaagd voor hun di ploma, dat voor Piet een nood zaak was geworden. Weliswaar beheerst hij het schoenmakersvak al zo'n tien jaar, maar de econo mische controledienst dwong hem alsnog het verplichte papiertje te halen. En na twee keer een bekeu ring te hebben betaald koos Piet eieren voor zijn geld en ging een opleiding volgen: één dag in de week in RotterdamZijn echtge note ging hem later op die weke lijkse tocht vergezellen en zo haalden ze onder bezielende lei- dingvan hun leraar Frans Klerks het begeerde diploma. Van de 41 kandidaten behaalde Piet met zijn jarenlange ervaring de beste cijfers. Het schoenmakersbedrijf Cowboy is al veertig jaar in Leiden geves tigd. De vader van Piet Vos is er in 1937 aan de Nieuwe Rijn mee begonnen. De naam Cowboy is overgenomen van een schoenma kerszaak in Amsterdam, die door een oom van Vos sr. was opgezet en inmiddels al zestig jaar voort- bestaat. Na de periode aan de Nieuwe Rijn verhuisde het Leidse schoenmakersbedrijf 26 jaar ge leden naar de Hogewoerd, num mer 50. Daar is nu de koffiebar van Rinus gevestigd. Twaalf, dertien jaar geleden werd "Cow boy" naar de overkant van de Hogewoerd, nummer 67 ver plaatst en ging moeder Vos er een koffiebar "bijdoen". Later heeft ze die weer verkocht. Toen Vos sr. Greet en Piet Vos in hun zaak aan de Hogewoerd: "Het vak is weer opgeleefd". overleedzette Piel het schoenma kersbedrijf samen met zijn moe der voort, als vijftienjarige jon gen leerde hij zichzelf het vak. "Zo ongeveer toen ik begonnen was, kwam er'een teruggang in het schoenmakersvak"herinnert hij zich. In tien, vijftien jaar tijds liep het aantal schoeiimakers in Nederland terug van dertigdui zend naar drieduizend. "Cow boy", waar vroeger twintig man aan personeel rondliep, werd een éenmansbedrijf. Een ambachte lijk beroep leek voorbestemd om te verdwijnenLeek, want een paar jaar geleden bloeide het vak weer wat op, al zal de situatie van der tigduizend schoenmakers wel niet meer terugkeren. Piet Vos: "De meeste zonen van schoenma kers zagen geen brood meer in het vak. De zaken die er nog zijn, zijn eigenlijk maar van een paar personen. Het vak is de laatste ja ren weer opgeleefd door de komst van de hakkenbars" Iets anders is of die hakkenbars ook verrijking voor het oude ambacht van de schoenmaker betekenen. Vos vindt in ieder geval van niet: "Iedereen kan een hakkenbar be ginnen. Stomers, bloemenboeren ze denken daar allemaal vlug geld mee te verdienen. Een tim merman kan °r rustig sollicite ren Als ik wil kan ik iedere week wel zo'n zaak kopen. Een vriend van me, die dag en nacht in een patatzaak had gewerkt, kocht een hakkenbar, hij was nog geen twee weken bezig of hij kocht er nog een. Binnen vijf jaar wil hij er tien hebben". Maar veel meer dan het vastslaan van hakken gebeurt er niet in dat soort zaken, zegt Vos. Voor schoenendie nog best te repareren zijn, wordt daar het advies gegeven, om ze maar weg te gooien. Aldus Piet Vos, die nu regelmatig assistentie krijgt van zijn vrouw Greet, moeder van een zoon van elf en een dochter van negen. Om dat ze wel eens iets anders wilde dan aardappelen schillen. "Dat is pas emancipatie", zegt Piet. w SgifH CREAM OFOILS *"y «r— adviesprijs 9,95 A95 Vroom Dreesmann prijs Zolang de voorraad strekt

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3