LEIDSCH DAGBLAD Laatste hobbels grondpolitiek glad gestreken /tails Teleurstelling over hoge boete vandaag Vier Molukkers gearresteerd Meeuwis meer dan'n halve eeuw eerlijk eihen Carter wil open diplomatie DONDERDAG 7 JULI 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 35286 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN KW 39 van middag uit Schotland vertrokken LERWICK/KATWIJK - "Zeer te leurstellend". Dat vindt directeur N. Noordenbos van de Katwijkse rederij Kenne- merland van de uitspraak die rechter Alistair McDonald giste ren deed in de £Mk tegen schip per Arie Jonker-Jut Katwijk. Om dat deze met zijn KW 39 Johanna op 1 juli werd opgepakt binnen 200 mijl uit de Engelse kust, ter wijl Engeland net eenzijdig een 200 mijls-zone had ingesteld, kreeg hij een boete opgelegd van 25.000 pond. Met verbeurd verklaring van vangst en vistuig betekent dit een schadepost van 250.000 gulden. De heer Noordenbos: "Dat is erg onredelijk omdat dat hetzelfde bedrag is dat de tweede man die is gepakt - schipper De Niet uit Scheveningen - kreeg opgelegd". Of de rederij in hoger beroep gaat zal worden bekeken bij terug komst in Katwijk. "Het lijkt mij niet onmogëlijk dat we dat doen omdat schipper Jonker niet kon weten dat hij op die plek bij de Oakney-eilanden niet mocht vissen. De uitspraak is des te onrechtvaardiger omdat Engeland eerst goedkeuring had moeten vragen aan de EG voor het instellen van die zone", aldus de Katwijkse reder die vanavond of morgenochtend de thuisreis zal aanvaarden. Hij vaart niet mee met de KW 39 die vandaag laat in de middag ver trekt. Onderweg neemt schipper Jonker de beslissing of het me teen op huis zal afgaan of dat eerst nog een vangst makreel gaat worden binnengehaald. De heer Noorderbos vindt dat tij dens de rechtzaak gisteren in Lerwick wel recht is gedaan. "We zitten er nu eenmaal tussenin", zo meent hij. "Engeland zegt dat we in zijn wateren zaten en dat we dus onder het Engelse recht val len. Wij vinden dat we in EG- water visten en dat we meer dan 12 mijl uit de kust zaten. We heb ben tijdens de zitting dan ook ge probeerd de zaak voor het Euro pese hof te krijgen maar in dat geval had het schip vier maanden aan de ketting moeten blijven in Lerwick en dat gaat natuurlijk te ver. Vervolgens merkte de rech ter het niet als verzachtende om standigheid aan dat wij nog niet wisten van de 200 mijls-zone", al dus de heer Noordenbos die het verbeurd verklaarde vistuig heeft teruggekocht. Het bedrag dat hij daarvoor betaalde wil hij niet noemen. Hij mocht echter zijn vangst onder geen voorwaarde terugkopen of weer met de KW 39 meenemen. De heer Noordenbos - die naast de 25.000 pond ook nog 3000 pond als borgsom heeft moeten beta len voor een zaak die een Schot, wiens netten geruime tijd terug door de KW 39 kapot zouden zijn gevaren, heeft aangespannen - reageert laconiek op het nieuws dat wij hem vertellen over het voorstel van de Europese com missie gisteren: "Als we tot en met 1978 of zelfs tot half 1979 geen maatjesharing meer op de Noordzee mogen vangen dan is dat natuurlijk geen voordelige zaak. Maar ik kan me niet voor stellen dat er van het plan van acht van de negen EG-partners wordt afgeweken om tot quota voor hen te komen de eerstko mende jaren". 1 18 PAGINA'S 4 weken lang het LEIDSCH -• DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik beslis meteen abonnee noteren de krant gratis n.i.v. heden als de eerste 2 weken Naam Adres Woonplaats Gironr. Hokje a< zonder postzegel opsturen na£ ïidsch Dagblad Antwoordnummer 21 Al eerder deze week was een ak koord bereikt over de schadeloos stelling aan onteigende boeren en de invoering van een vermoge nswinstbelasting. Daarmee zijn alle problemen rond de grondpolitiek opgelost. Het akkoord over de beheersing van de grondprijzen is een duide lijke overwinning voor CDA- fractievoorzitter Van Agt gewor den. Het christen-democratische plan om de prijzen te matigen door de koperskring van landbouw grond te beperken tot hoofdzake lijk boeren en tuinders is helemaal door PvdA en D'66 geaccepteerd. Pas als na tenminste één jaar na in werkingtreding van de nieuwe re geling de grondprijzen niet "be duidend" omlaag zijn gegaan, krijgt de regering - zoals de PvdA bepleitte - de bevoegdheid om in te grijpen. Aanslag op ambassadeur PARIJS (AP) - De ambassadeur in Frankrijk van Mauretanië, Achmed Ghanahalla, is vanmorgen gewond toen er, kort nadat hij zijn woning had verlaten, op hem werd gescho ten. De ambassadeur werd opge nomen in het Amerikaanse zieken huis te Parijs dat over zijn toestand geen nadere inlichtingen wilde ver schaffen. Ghanahalla zou door ver scheidene schoten zijn getroffen. Splinternieuwe FIAT 133 geheel rijklaar voor f 7999,- 1 jaar garantie ongeacht het aantal km een snelle en korrekte service, bel voor een proefrit HUISMAN B V. tel: 144345 Leiden Het akkoord werd geboren na ruim acht uren van intensief beraad tus sen formateur Den Uyl en de frac tieleiders Van Thijn (PvdA), Van Agt (CDA) en Terlouw (D'66). Van Thijn noemde het vanmorgen in alle vroegte een "mirakel" dat de drie partijen het eens geworden waren. "Dit was het zwaarste punt tot nu toe", zei hij. Er bestonden tussen PvdA en CDA nogal diepgaande verschillen over de beheersing van de prijzen van landbouwgronden. De PvdA wilde alle speculatie uitbannen door boe ren te verplichten hun grond aan een overheidsinstelling als de Grondbank te verkopen. Het CDA wilde de prijzen vrijlaten, maar al leen de 'prijsopdrijvers' (zals pro jectontwikkelaars) weren. De grondkamers (samengesteld uit landbouwers en deskundigen) zouden daarop moeten toezien. Mengvorm Als compromis is uit de bus gerold dat een mengvorm van de Grond bank en de grondkamers in de ga ten gaat houden dat uitsluitend aan boeren en tuinders grond te koop wordt aangeboden. Om de prijs zo veel mogelijk te drukken hanteert de nieuwe instelling daarbij 'land bouwkundige' maatstaven. Zo zou de Grondbank/grondkamer de verkoop kunnen goedkeuren als: landbouwgrond verkocht wordt aan mensen die de grond land bouwgrond laten. de grond in handen komt van boeren die het hard nodig heb ben om hun bedrijf (weer) renda bel te maken. Maximumprijs Als het op deze manier niet lukt om de grondprijzen te matigen, krijgt de regering na tenminste een jaar de bevoegdheid om maximum prijzen voor te schrijven. Dat is de concessie die Van Agt aan de PvdA heeft moeten doen. Ook heeft het CDA er mee ingestemd dat de maximumprijzen "geleidelijk" af gestemd zullen worden op de (lage) agrarische gebruikswaarde van de grond. ALBERTA - De Engelse kroon- prions Charles brengt op het ogenb lik een bezoek aan Canada. Bij Blackfoot Crossing in Alberta rookte hij een vredespijp met het hoofd van de Blackfootindianen EIKEN BIELS 260 cm lang 12 x 20 cm 39,50 per stuk 9 x 11 cm 25,50 per stuk 4 x 11 cm 15,00 per stuk 9x 5 cm 15,00 per stuk tóch even kijken bij DE H0UTBAAN zelfbouwcentrum zijldiik. 22 - leiderdorp tel. 071 -899311 Op het terrein van de Verenigde Touwfabriek Premier Callaghan van En geland is in moeilijkheden geraakt. De machtige Britse vakbonden weigeren hun medewerking aan de loon matiging, die hij voor het derde jaar op het pro gramma had gezet. En daar van hangt zijn fïnancieel- economisch beleid af, dat voor een groot deel is gericht op bestrijding van de infla tie. Het liet er naar uit, dat nu ook zijn politieke leven er van afhangt. PAGINA 13 O Northsea-jazzfestival in Den Haag PAGINA 5 9 Europese commissie stelt voor tot 1979 niet op de Noordzee naar haring te vis sen PAGINA 7 Thurau: "Na deze Tour word ik pas geaccepteerd" PAGINA 9 Twee jaar oude bibliot heekwet al verouderd PAGINA 14 O Na zeven dagen één grijze gehaktbal PAGINA 16 Man verkocht niet-bestaande vakantiereizen DEN HAAG (ANP)-De Haagse po litie heeft een 28-jarige reisbureau-directeur uit Delft aan gehouden die ervan wordt verdacht tientallen mensen te hebben bena deeld door aan hen niet bestaande reizen te verkopen. De zaak is aan het rollen gekomen toen in het be gin van deze week elf Hagenaars gepakt en gezakt tevergeefs op Schiphol stonden te wachten om naar Indonesië te kunnen vertrek ken: hun tickets waren er echter niet. De elf zijn toen naar de Haagse politie gegaan. De Indonesiègan- gers hadden ieder al 1600 gulden aanbetaald. De reisbureau-directeur is eerder dit jaar failliet verklaard maar heeft zich daar kennelijk niets van aange trokken, aldus de Haagse politie. Weer brand in Amerikaanse gevangenis WASHINGTON (DPA) - Bij een brand in de Amerikaanse federale gevangenis Danbury in Connecti cut zijn vandaag 50 gevangenen ernstig gewond. De brand is uitge broken in een cellenblok. Oorzaak onbekend. Het is de tweede grote brand in een Amerikaanse gevangenis binnen enkele weken. In die van Columbia in Tennessee kwamen 40 mensen in de vlammen om. Drie zigeuner vrouwen opgepakt in Sassenheim SASSENHEIM - De politie van Sassenheim heeft gistermiddag drie zigeunervrouwen opgepakt. Het drietal, de Italiaanse M. C. (51), de Joegoslavische J. S. (24) en haar landgenote K.K. (23). was op heter daad betrapt bij insluiping in een woning aan de Sassenheimse Hoofdstraat door het echtpaar J. H. H. Schultz van Haegen. De heer Schulz van Haegen wist twee van de vrouwen J.S., en K.K. vast te houden terwijl zijn vrouw de politie opbelde. De 51-jarige M.C. ontvluchtte maar werd later in Hil- legom uit de bus naar Haarlem op gepakt. Zij bleek voor ongeveer 3500 gulden aan buitenlands geld en sieraden bij zich te dragen. Een deel van de. buit bleek gisteroch tend te zijn gestolen uit een woning in Hellevoetsluis. Uit de woning in Sassenheim werd niets vermist. Wel bestaat het vermoeden dat een deel van de gestolen goederen af komstig is uit Boskoop. Wassenaar of Voorschoten waar deze week ook insluipingen zijn geconsta teerd. Het drietal, woonachtig in Assen (J.S. en K.K.) en Amsterdam (M.C.) is ovérgeleverd aan de politie in Hellevoetsluis. Massief eiken meubels: met vakmanschap gemaakt. Grote keuze, originele modellen. Lri Wolkenvelden Wolkenvelden en slechts hier en daar een bui. Overwegend matige wind tus sen noord en noord oost. Minimumtem peraturen omstreeks 14 graden. Maxima morgen ongeveer 21 graden. Opgemaakt om 11.15 uur) 8 JULI Zon op: 5.30 uur; onder: 22.00 uu Maan op: 1.00 uur; onder: 14.23 i Hoogwater te Katwijk te 9.30 ei uur, laagwater te 5.13 en 17.36 u DEN HAAG <SP)-De grondpolitiek is geen hin dernis meer op de weg naar een tweede kabinet-Den Uyl. Na een urenlang nachtelijk beraad op het Catshuis onder leiding van kabinetsformateur Den Uyl zijn PvdA, CDA en D'66 het eens geworden over het beteugelen van de prijzen van landbouwgronden. De president die in het Witte Huis met 53 Amerikaanse joodse leiders heeft geconfereerd en zich thans voorbe reidt op de komst van de nieuwe Israëlische premier Begin, is van oordeel dat er nog stéeds een kans bestaat op een blijvende vredesregeling in het Midden-Oosten, vermoedelijk tegen het einde van het volgende jaar. Tot zijn bezoekers zei hij dat de hoeksteen van zijn beleid inzake het Midden-Oosten is en blijft te trachten de vrede te vestigen en te bereiken dat Israël een "veilig land" wordt. "Ik geloof dat dit binnen de komende volgende maan den een realiteit kan worden." Hij wilde bereiken dat er "open diplomatieke betrek kingen" komen tussen alle landen van het Midden- Daarna werd door rabbijn Alexander Schlindler, voor zitter van de conferentie van voorzitters van Amerikaans-joodse organisaties, meegedeeld dat hij tot de president had gezegd er ongerust over te zijn dat de presidentiële verklaring over een vredesregeling wel eens kon worden beschouwd "als een definitief Amerikaans vredesplan". "De wereld is niet gewend aan uw „open diplomatie", Israël wordt er door verkrampt en er worden Arabische verwachtingen door gewekt die, mochten deze gefrus treerd raken, de vrede eerder zullen uitstellen als zij niet tot een ramp leiden," aldus had de geestelijke ge- In het paleis van justitie in Assen, waar op 20 september de rechtzaak tegen de kapers en bezetters begint, is vannacht brand gesticht. Van twee kanten werden omstreeks vier uur molotov-cocktails naar binnen gegooid. De brandweer was snel ter plaatse en kon de branden snel blussen. Twee jaar geleden brandde een deel van het paleis van justitie uit op eenzelfde plaats als nu door de benzineflessen werd be stookt. De daders zijn toen nooit gevonden. BOVENSMILDE - De Rijkspolitie heeft vier jonge Zuidmolukkers uit Assen en Bovensmilde aangehou den op verdenking van me deplichtigheid aan de acties in Bovensmilde en De Punt. Dinsdagavond werden Pieter T. en Izaak R. gearresteerd. Pieter T. heeft een broer, die straf uitzit voor zijn aandeel in de treinkaping van Wijster. Een andere broer Mattheus kwam om het leven bij de beëindi gingvan de treinkaping in De Punt. Junus R. die nog altijd in het zie- Medeplichtig aan gijzelingsacties kenhuis van Groningen ligt met verwondingen, die hij opliep bij de beëindiging, is een broer van de nu gearresteerde Izaak. Een derde zoon uit het gezin R. - Joop -, zit een straf uit voor de overval op het In donesische consulaat. Gisteren hield de Rijkspolitie Jo- hannis „Anis" P. en Frederik M. aan. Bij deze aanhouding kwam het tot ongeregeldheden in Bovens milde. Jonge Zuidmolukkers gooi den stenen naar enkele woonhui zen van Smildenaren en een poli tieauto. Frederik M. heeft weer een broer, die betrokken was bij de treinka ping van Wijster. De twee die dins dag werden aangehouden Pieter T. en Izaak R. zouden volgens Zuid- molukse kringen destijds door de regering zijn afgewezen als con tactmensen voor de trein. Omdat hun relatie met de kapers overdui delijk was. In deze zelfde kringen wordt gezegd, dat deze twee kun nen worden gezien als de makers van de actieplannen, die overigens meer zouden hebben omvat dan .^Bovensmilde" en „De Punt". WASHINGTON (AP) - President Carter is voor een Oosten hetgeen dan het uitwisselen van ambassa- regeling van het conflict in het Midden-Oosten die het deurs, het openstellen van verbindingen waardoor vrij aanknopen van volledige diplomatieke betrekkingen reizen mogelijk wordt, het voeren van handel en het tussen Israël en de Arabische landen omvat. ontwikkelen, over en weer, van het toerisme en van culturele contacten, betekent.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1