Na 7 dagen één grijze gehaktbal Weinig hoop bij laatste rondeRhodesië-overleg r. In 't aanminnige gezelschap van 100 mannen bezocht ik on langs Zweden en Finland. Na 7 dagen sporthallen, ijsbanen, zwembaden, sauna's en krachtsportcentra waren be stuurders, ambtenaren en za kenlieden tot één grote grijze gehaktbal samengeperst. Toch was het geheel energiek begonnen. Als eerste bezoch ten we in Gotenborg een van de scheepswerven. Het bedrijf bouwde daar ad 10 miljoen gulden een groot studie- en recreatiecentrum voor de werk emers. De jaar lijkse exploitatielasten ad 2 miljoen gulden worden ook door het bedrijf betaald. De werknemers hebben voor keursrecht bij het gebruik van de accommodatie, terwijl ook de inwoners van Goten borg - tegen een kleine ver goeding - gebruik van het centrum kunnen maken. Naast allerlei studiezalen waren er o.a. een zwembad, 2 sport hallen, een bowlingbaan, een tafeltennis- en biljarthal, een sauna en een krachtsportcen trum in gevestigd. In deze stad van 450.000 in woners zijn 3 grote bedrijven gevestigd die alle drie zo'n centrum bezitten. De stad zelf bezit uiteraard ook een groot aantal sportaccommodaties. Naast de geijkte manier van rea liseren van zulke accomoda- ties waren er ook een aantal creatieve creaties te aan schouwen. Van een niet meer dienstdoend waterzuiverin- gsbedrijf was een doelmatig sportcomplex gemaakt. In de grote zandbassins was een as- faltlaag gelegd. Een eenvou dige overkapping comple teerde het geheel. Weer 6 nieuwe tennisvelden, 6 badmintonvelden, een zaal voetbalhal en een zaalhand balhal. Kosten rond de 2 mil joen gulden. Helft De financiering van een deel van de sportaccommodaties neemt de overheid voor de helft op zich. Voor de andere helft wordt een bankgarantie gegeven. De exploitatielasten moeten door de clubs zelf worden opgebracht. Grond is er genoeg; grondkosten wor den niet in rekening gebracht. Het accent in Zweden ligt overigens meer op de recrea tieve sport dan op de compe titie sport. Overal zie je trim banen waar zwetende Zwe den zich naar het einddoel spoeden. Dat is dan de on vermijdelijke sauna annex krachtsporthal; meestal aan gevuld met een eetgelegen heid, zodat ze weer even dik als tevoren huiswaarts kun nen keren. Een welvarend en welgevuld volkje. Over Jöngköping is niets te melden. In tegenstelling tot Vaster°as, een plaats onge veer even groot als Leiden. Daar bezochten we de plaat selijke Merenwijk. 10.000 mensen gehuisvest in volle dig gelijke huurflats. Van de huizen in Zweden is een groot deel in huur. Onder de centrale en grootste flat bevond zich een echt meervoudig te gebruiken centrum. Naast een middenschool voor leerlingen van 12 t/m 16 jaar waren er aanwezig; - een bibliotheek en artotheek (platen uitlenen) - een lees zaal - een tafeltenniszaal - een biljartzaal - een bowlinghal (verpacht) - een zwembad - twee gymzalen - een sauna - een krachtsportcentrum - een tandarts - een arts - een fysio therapeut - een filmzaal - een restaurant - een crèche. Het restaurant is tussen de middag speciaal'in gebruik voor de kinderen. In Zweden werken man en vrouw meestal beiden. De kinderen zijn op school of in de crèche. In de gangen staan overal ta feltjes met ingelegde schaak borden. Zelfs de stukken zijn na twee jaar nog aanwezig. Door Dick Tesselaar Leids wethouder mij né een belendende ka- Hoe mooi ook van opzet, be koren kon het mij maar matig. Allemaal eenvormige flats, 's winters donker van 's mid dags vier tot 's ochtends tien, en dan maar lekker recreëren op een punt. Het geheel maakte een steriele, weinig levende indruk Het hele land trouwens. Je vindt er geen papiertje op straat, laat staan hondepoep. De rommeliger sfeer en soort huizen in Fin land bevallen mij meer. Cognacjes Tijdens de reis dronken wij in arren moede menigmaal een Zweeds biertje. Alcoholper centage 1,8% (een slap af treksel van ome Joop dus). De ontsporing van 3 cognacjes voor 58,- bracht ons onmid- delijk weer in 't rechte spoor. De boottocht van Stockholm naar Helsinki leerde dat het ook anders kan. Drie boten, elk voor 1.000 passagiers, vertrekken 's avonds om 6 uur om 's ochtends om 8 uur aan te komen. Uur na uur vaar je door prachtige baaien waar rijke Zweden riante buiten huizen op kleine eilandjes hebben neergezet. Naast een fantastische maaltijd, eten wat en zoveel als je wilt, speelt er in de balzaal een or kest en drink je belastingvrije drank. Waarom sommige passagiers een hut hadden besproken is mij nu nog niet geheel duide lijk. Het neerploffen van de tennisballen, 's ochtends om 9 uur in Helsinki, klonk mij dan ook- als kanonslagen in de oren. Puntje zuigen Je zou trouwens niet verwach ten dat er in Finland zoveel kunstijsbanen liggen, 't Weer schijnt er nogal wisselvallig te zijn. Zonder grof te willen zijn vind ik dat Ton Menken daar nog een puntje aan kan zui gen. De nieuwste accommo datie bevat twee kunstijshoc- keyvelden, een bandyveld (soort ijshockey) en een vier honderd meter baan. Naast een kleedgebouw en restau rant uiteraard Ja juist, een sauna en krachtsportcen trum. Dat gevoel dat U krijgt bekroop mij ook. "Je moet dan toch maar eens zo'n sauna bezoeken". In het hotel in Helsinki toog ik dan ook opgewekt met een hand doekje over de schouder naar de 9e etage. Twee uit de klui ten gewassen Finse verwelkomden mij vriende lijk doch geheel onverstaan baar. ft Fins schijnt op 't Hongaars te lijken; dit laatste spreek ik ook niet regelma tig). Alles werd mij getoond. Na enig geaarzel begaf ik me toch maar naakt naar het sauna- hok. Een van de Finse cipiers veroorzaakte enige krachtige stoomwolken en liet me dis creet alleen. Zonder brilletje zocht ik tastend mijn weg. Op de bedden kon je je hand niet leggen zonder je flink te branden. Zwetend op de on derste trede van het trappetje overdacht ik mijn lot. Plotse ling werd ik ruw tot de werke lijkheid terug gtbracht door de tweede Finse cipier. Zij was gehuld in een enorme voorschoot, badmuts en arm- stukken. Behendig voerde zij Met een soort ruwharige rubbe ren handschoenen werd ik eens flink gewassen. Wanho pig betoogde ik, in vele talen, dat ik die morgen reeds de ha ren had gewassen, doch 't mocht niet baten. Woorden en adem werden mij afgesneden toen ik met ge biedende blik en vaste hand in een houten kuip met ijs koud water werd onderge dompeld. Toen ze daarna een bos berkentakken ter hand nam om mij flink af te rossen glipte ik "sauna, sauna" kreunend langs haar heen. De volgende morgen bleek deze voorproeve van de hel slechts 12,50 gekost te hebben. Dak is dak In Finland hebben ze overigens aan de Olympische spelen een fraaie wielerbaan overge houden. Jammer dat ze daar niet aan (baan)wielrennen doen. De niet geschoolde Finnen zoeken hun heil in Zweden, terwijl er overigens ook veel Zweden in Helsinki wonen. Veel van de opschrif ten zijn tweetalig. Het Zweeds blijkt dan vrij ge makkelijk leesbaar te zijn. Zowel in Zweden als in Finland valt het functionele van de sportgebouwen op. Een dak is een dak. Geen mooie valse plafonnetjes Geen al dan niet weggewerkte centrale ver warming, maar pijpen die de hete lucht in de sporthal bla- Hete lucht die overigens van het stadsverwarmingsbedrijf komt. De buizen lopen onder de straten door zodat deze 's winters ijsvrij blijven Geen behang, maar glad afgewerkt beton. Maar wel veel meer sportaccommodaties, die gra tis of tegen een zeer lage prijs voor de jeugd beschikbaar zijn. Overigens; voorlopig heb ik genoeg sportaccom modaties gezien. Kenneth Kaoenda, bekend als gematigd: strijd lijkt enige weg. LONDEN (SP/Reuter) - Een Brits-Amerikaans on derhandelingsteam is in zuidelijk Afrika begonnen aan mogelijk beslissende besprekingen over een vreedzame regeling van de kwestie-Rhodesië. De Britse diplomaat John Gra ham en de Amerikaanse ambassadeur in Zambia Stephen Low hebben voor stellen bij zich die zijn uit gewerkt door de Britse mi nister van buitenlandse za ken Owen en zijn Ameri kaanse ambtgenoot Cyrus Vance. Graham en Low leg gen deze voorstellen voor aan blanke en zwarte leiders in zuidelijk Afrika tijdens een toernee van drie weken Meningen op deze pagina weergegeven zijn voor rekening van de auteurs Owen is van plan zelf tegen het eind van deze maand ook naar Afrika te gaan om in de eindfase van de besprekingen de leiding daarvan over te nemen. Deze week heeft hij éérst gesprekken piet zijn col lega's in het Britse kabinet om hen er van te overtuigen dat de kwestie-Rhodesië bovenaan de prioriteitenlijst voor het buiten lands beleid dient te staan. Want Owen verwacht dat het spoedig onmogelijk zal worden om nog te voorkomen dat het dispuut over Rhodesie op gewelddadige wijze wordt beëindigd. Als de nieuwe onderhandelings ronde op een mislukking uit loopt, komt Engeland in een to taal andere positie te verkeren, die grote schade zou kunnen toe brengen aan de relaties met Af rika en Washington. In dat geval zullen de presidenten van de frontlijnstaten onmiddel lijk harde sancties tegen Rhode sie en Zuid-Afrika eisen in de Vei ligheidsraad. De nieuwe Ameri kaanse regering zal vrijwel zeker voor die sancties stemmen. Als Engeland zich dan van stemming onthoudt - gezien de gevolgen voor de Brits-Zuidafrikaanse re laties en de te verwachten kritiek in het Lagerhuis - zou dat het einde betekenen van de nauwe samenwerking met Washington. Ook de Britse banden met Afri kaanse staten - met name Zam bia, Tanzania en Nigeria - zouden onder spanning komen te staan. Een ander gevolg van een misluk king zou kunnen zijn dat Mo zambique zich voor militaire hulp tot de Sowjet-Unie of Cuba zal wenden, waardoor de strijd al leen maar hevig zal worden. Plan Het Brits-Amerikaanse plan valt in drie delen uiteen. Het omvat een serie grondwetsvoorstellen in zake een onafhankelijke regering gebaseerd op algemeen kies recht. Daarnaast dient er volgens het plan een enorm ontwikke lingsfonds gevormd te worden, waarmee Rhodesië na de officiële onafhankelijkheid op de been geholpen kan worden en de blanken gerustgesteld kunnen worden dat er voor hen ook onder zwart meerderheidsbestuur nog een toekomst is. Het derde deel van het plan voorziet in een over gangsperiode waarin, zo dat no dig geacht wordt, een vredes macht van het Gemenebest of de Verenigde Naties orde en rust handhaaft totdat het onafhanke lijke Rhodesie een eigen strijd macht heeft opgebouwd. Pessimisme De besprekingen beginnen overi gens in een sfeer van pessimisme. Diplomaten uit oost en west zeg gen dat zelfs de zwarte leiders die vroeger in een vreedzame oplos sing geloofden, nu steeds meer neigen tot de overtuiging dat een guerrilla het enige antwoord is. Het probleem van het algemeen kiesrecht wordt door velen als het belangrijkste struikelblok aangewezen. Volgens diploma tieke kringen zijn de Brits- Amerikaanse onderhandelaars er wel van overtuigd dat de Rhode- sische premier een regeling wil, maar dan op zijn voorwaarden. En die voorwaarden maken het onwaarschijnlijk dat de zwarten de regeling zullen aanvaarden. De breuk in het Rhodesisch Front, de partij van premier Smith, maakt de vooruitzichten ook niet rooskleuriger. Het vertrek van partijvoorzitter Des Frost en het oprichten van een nieuwe rechtse partij, doet waarnemers erover speculeren dat Frost zal proberen een krachtige rechtse oppositie tegen de regering-Smith op te bouwen. Drie maanden geleden hield het Front alle vijftig parle mentszetels bezet, maar eind april zette Smith twaalf rechtse parlementariërs uit de partij en een ander emigreert naar Intussen esië over naar de nationalistische gelederen. De meeste bases lig gen in Mozambique maar een aantal ligt in Zambia. De Zam- biaanse president Kaoenda wordt gezien als een betrouwbare „barometer" voor de stemming onder de leiders van de frontlijn staten en Kaoenda eens be schouwd als gematigd, voelt steeds meer voor een militaire op lossing, zelfs als die zijn eigen land in een oorlog zou storten. Betty Stöve met de closetrol om haar ene knie was onverbid delijk. De "Dutch shoes" (klompen) zoals ze grappig door 't Engelse publiek uitge scholden wordt, het weten, dat ze niet naar Nederland zou komen. "Er is geen speld meer tussen te krijgen. De Amerikaanse stedentocht ligt vast". Herman Kuiphof stond er ver slagen bij. Maar waarom, denk je dan vertwijfeld, was daar ons aller Duys van het Melkhuisje niet aanwezig? Geen Stöve. Hoe komen we deze zomermaanden door? Moeten we dan toch onze toe vlucht nemen tot het nieuwe "monster van Loch Ness": Mgr. Lefèbvre? Dat is niet aardig. Ook niet eerbiedig. Zelfs ongepast. Akkoord, ik trek het terug. Ik ging weer te Toch zou ik graag iets willen schrijven, een overpeinzing, hopelijk iets meer, n.a.v. de gebeurtenissen rond mgr Le- fébre. Wanneer er over hem geschre ven wordt stelt men hem voor als de verdediger van de La tijnse mis. Dat is te simpel. Ik kan me niet voorstellen dat men daar in Rome zich over zou opwinden. Al als bis schop in Dakar toonde hij zich een felle tegenstander van de democratie. Hij is een voorstander van de rechtse regimes in Zuid-Amerika, zoals Argentinië en Chili. Hij is allerminst afkerig van neo- fascistische ideeen. Hij wil van geen enkele oecumene weten. En natuurlijk is hij een doodsvijand van alles wat aan communisme doet denken. Het Vaticaan heeft 't moeilijk met hem, dat is duidelijk. Maar het Vaticaan heeft 't ook moeilijk met een figuur als Hans Küng. Deze hoogleraar in Tübingen heeft een paar prachtige boeken geschre ven, zoals: "Christen zijn". Hij heeft daarin o.a. een vraagte ken gezet achter het dogma van de pauselijke onfeilbaar heid Maar deze zelfde Küng neemt het nu op voor Lefèb vre. Niet dat hij 't ook maar in enig opzicht met hem eens zou zijn. Integendeel. Maar hij pleit ervoor, dat er binnen de Kerk, zoals hij die ziet, ruimte moet zijn voor figuren als Le- fèbrve. Hij pleit voor een dia loog. En dat is merkwaardig. Levèbvre en Küng. Levèbvre is hard, onverzoen lijk. Hij noemt zijn tegen standers dieven, rovers, moordenaars. Hij spoort zijn volgelingen aan tot onver zoenlijke haat. Küng is mild. Probeert te be grijpen. Zoekt naar'de juiste evangelische houding. Hij kan een veroordeling niet over zijn lippen krijgen. Door Piet Wesseling Twee figuren met een voor deze tijd sterke symbolische waarde. Twee richtingen, groeperingen. Aan de ene kant de fanaten, de carrière-jagers, de meedoge nloze heersers, de schreeuwers-met-gebalde vuisten, dé angstaanjagende fascisten, de niets ontziende folteraars, de strevers naar de macht om de macht. Aan de andere kant de voor- zichtigen, de zoekers, de be- hoedzamen, de geduldig luis terenden, de hopenden tegen alle hoop in. De eerste groep grijpt snel naar geweld om de wet te handha ven. Orde moet^ er zijn. Geen precedenten scheppen. Geen uitzonderingen. De tweede groep gruwt van elk geweld. Moet er toch toe overgegaan worden, dan is er het pijnlijke gevoel van een nederlaag. De wet is er voor de mensen. Uitzonderingen bevestigen de regel. Markante figuur Op 22 mei van dit jaar hield Jan van Kilsdonk een toespraak in Amsterdam. Hij is een bij zonder markante figuur, deze studentenpastor^ Als hij zijn mond opendoet heeft hij ook echt iets te zeggen. Ik citeer enkele van zijn woor den."Van niet meer dan twee steden is mij een flink aantal kroegen bekend. Van Am sterdam binnen de grachten gordel een twintigtal: cafés of dancings die ik regelmatig bezoek. En vanParijs, waar ik twee, drie keer per jaar een week lang in de ochtenduren in een kloostercel studeer, vlakbij het Quartier Latin, om 's avonds met het oor en vooral met het oog nog meer te leien in kroegen. Bijna alle preekjes die ik ooit ergens heb gehouden zijn in kroegen geboren en meestal op blok- nootje of bierviltje opge schreven." In die kroegen en cafés leerde Jan van Kilsdonk mensen kennen. Daar leerde hij ook hoe hij. a.h.w. door de ogen van Jezus van Nazareth, die mensen moest zien en ermee omgaan. Hij zegt: "In de tijd van Jezus groeit er in het Joodse land een godsdiens tige richting: de partij van de Farizeeën. De Farizeeër is een ontwikkelde leek, zeer bestu deerd in alle letters van de Schrift en met een fabelach tige verfijning geoefend in recht en morele rechtspraak. In deze kringen ontstond het rabbijnse spreekwoord: het is goed de Thora (de wet) meer lief te hebben da God. Maar waar blijft dan die hele schare wettelozen, die niet zo zijn opgevoed, niet zo gelet terd, niet zo weldenkend, niet zo arbeidzaam zijn; al die dronkaards, die hoeren die niet kosjer blijven tegenover alles wat van de tafel der rijken valt, kortom het grauw, het gepeupel, de randfiguren of degenen over wie men zich in iedere familie schaamt, kortom allerlei stervelingen, ongekroond door de heer sende moraal, van wie soms het gelaat, ik weet niet \yelk een glans van oprechtheid en nederigheid kan uitstralen, die de huid kinderlijk zacht en bros maakt en los uit de fysionomie van het fatsoen." "De Farizeeër in ons koestert achting voor de gelding van het universele, het abstrakte het geletterde. Jezus daaren tegen wordt ontroerd door de oneindigheid van de eenling en van zijn gelaat, onherhaal baar, onoptelbaar. De mate loze verwondering over de oneindigheid van de eenling, van deze bescheiden vrouw, van deze pedofiele man, is voor hem juist het breekijzer in de strukturen en in het schema van de algemene wet. Niet de mens is er voor de sabbat, maar de sabbat is er voor de mens." Ik schreef: Lefèbre en Küng: twee symbolische figuren. Twee richtingen. Natuurlijk niet alleen binnen godsdiens tig verband. Trouwens, welke zaken zijn volkomen los te maken van enige religieuze achtergrond? Op het ogenblik spelen er hier, ondanks 't feit dat miljoenen landgenoten driftig elkaar achterna zitten op weg naar verre, volle stranden, zware, ernstige politieke problemen. Dag in dag uit \yordt er verga derd door formateur en frac tievoorzitters. 't Gaat er maar om voor welke houding, voor welke richting zij kiezen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 16