Opnieuw ontslagen in textielindustrie Mannelijk Machtsvertoon Ontslag SMDK- personeel nu aangemeld Acties bij Swabo Tilburg MARKTEN Nederland koploper in groei energie verbruik DONDERDAG 7 JULI 1977 UTRECHT (ANP) - Bewindvoer der mr. W.-Nije van het in sur séance van betaling verkerend* staalgietbedrijf SMDK heeft bi, het arbeidsbureau collectief ont slag aangemeld van de werkne mers van de bedreigde staalgiete rij. Gisteren zijn de personeelsle den hiervan op de hoogte gesteld Volgens mr. Nije heeft hij deze maatregel getroffen om voorbe reid te zijn op alle komende ont wikkelingen. Het betekent niel dat hij alle moed om het bedriji geheel of gedeeltelijk te behou den heeft opgegeven. Morgen zullen de vakbonden, de bewindvoerder en de SMDK- directie een gesprek voeren ovei de bedreigde 550 arbeidsplaatsen bij de Utrechtse staalgieterij op het ministerie van economische zaken. Districtsbestuurder J. Abbenhues van de Industrie bond NW in Utrecht zei desge vraagd te verwachten, dat tijdens dit gesprek de knoop zal worden PvdA bezorgd over werk Heineken AMSTERDAM (ANP) - De PvdA-fractie in de Am sterdamse gemeenteraad twijfelt aan de juistheid van de door Heineken b.v. verstrekte informatie om trent de mogelijke ver plaatsing van de brouweri jen aan de Maurits- en Stadhouderskade in de hoofdstad. De fractie vindt, dat B en W alles in het werk moeten stellen om de werkgelegenheid bij Heineken voor Amsterdam te behouden. De brouwerij liet vorige week het personeel weten zich "te beraden" over het voortbestaan van de voor malige Amstel-vestiging aan de Mauritskade. De di rectie. meent namelijk, dat het nieuwe bestemmings plan voor de Oosterpark- buurt rond de brouwerij "belemmerend zal zijn voor de bedrijfsactivitei ten". Over een half jaar komt de directie op deze zaak terug. De Amsterdamse PvdA. meent nu, dat Heineken destijds het Amsterdamse gemeentebestuur verkeerd heeft ingelicht. De brouwe rij zou B en W hebben ge zegd, dat er "geen sprake zal zijn van een verdwij ning van de Heineken's brouwerijen uit Amster dam." doorgehakt waar het gaat om de vraag of de overheid bereid is SMDK financiële steun te verle nen. Zoals gemeld heeft minister Lubbers een eerdere steunaan vraag van de staalgieterij afgewe zen, omdat er naar zijn mening onvoldoende garanties waren voor de continuïteit van het be drijf. De beide aandeelhouders, Hoogovens/Estel en het franse concern Sambre et Meuse, beslo ten vervolgens de gieterij in fasen af te bouwen tot hij in september helemaal kon worden gesloten. Het actiecomité van SMDK- werknemers heeft gisteren een zgn. overlevingsplan gepubli ceerd. Het plan gaat uit van voortzetting van SMDK met 345 werknemers en is gebaseerd op de gedachte dat in Nederland plaats is en moet blijven voor een staalgieterij als SMDK. Met het oog op de reacties van binnen- en buitenlandse afnemers, die lieten weten sluiting van SMDK als een aderlating te beschouwen, zegt het personeel het bedrijf te willen redden. Het voert hierbij nog aan, dat SMDK de laatste grote staalgiete rij in Nederland is en dat binnen landse afnemers bij sluiting van het bedrijf het gietstaal uit het buitenland zullen moeten be trekken. De binnenlandse be hoefte aan gietstaal wordt door de werknemers zelf op dertien duizend ton per jaar geschat. TILBURG/DEN HAAG (ANP) - De afbraak van de werkgelegenheid iri de textielindustrie gaat derd door. VIANEN - Een punt, dat iedere dap weer de radio "haalt" wegens het optreden van files: de Lekbrug bij Vianen achtergrond). Van boven naar beneden loopt de rijksweg Utrecht-Den Bosch; van links naar rechts de nieuwe weg die Breda met Utrecht zal verbinden en die om de stadskern van Vianen (rechts boven) zal lopen. Links boven het industriegebied van Vianen. KATWIJK AAN DEN RIJN. - Groente veiling 6/7 Andijvie 32-38, snijbonen glas I 3.80-4.00. sniibonen II 1.70. tuinbonen 58, bos kroten 28-50, rode kool 66, spits kool 28-40, bospeen I 85, bospeen II 35-82, was peen AI 9.5-12.80, waspeen All 3.60-12.10, waspeen BI 22.10-27.10, prei A 82-1,47, rabarber 36-42, radijs 28-51, blauwschokkers 3.10-3.60, kool rabi 16-25, selderij 43, sla natuur 12-40, uien 29-83, bosuien 18-31, bonenkruid 24-26, krulpeterselie 12-19, sortering 6 p. bak 1.50-2.00,6 p. bak II44-96,8 p. bak I 1 43-1.61, 8 p. bak II 32-76, aanvoer 46 ton waspeen, 8500 bos bospeen, 2000 st. bloemkolen. DEN HAAG (ANP) - In geen enkel land van de Europese Gemee nschap is het energieverbruik in het afgelopen jaar zo hard gegroeid als in Nederland, meldt het statis tisch bureau van de Europese Commissie. Ons land heeft in 1976 11.4 procent meer verbruikt dan in 1975. Dit was het dubbele van de gemiddelde stijging van het enerr gieverbruik in de gehele gemee nschap, die 5.7 procent bedroeg. West-Duitsland lag met een groei van 8 procent eveneens boven dit gemiddelde. Frankrijk, Italië, Bel gië en Denemarken lagen ongeveer op het gemiddelde, maar Engeland (1.4 procent) en Ierland (0.4 pro cent) lagen daar ver onder. Het totale energieverbruik van de Europese Gemeenschap heeft in het afgelopen jaar 1306 miljoen ton steenkoleneenheden bedragen. Dit was 70 miljoen ton meer dan in 1975, maar nog steeds 31 miljoen ton minder dan in 1973. Slechts enkele maanden nadat be kend is geworden dat de wollens- toffenfabriek Krantz uit Leiden zal vertrekken en de produktie zal voortzetten in Vaals (waarbij tien tallen arbeidsplaatsen verloren gaan), staan al weer twee sanerin gen in de textiel op stapel. De directie van het Sigmacon- concern in Tilburg, waar nu zo'n 900 mensen werken, heeft besloten 240 mensen te ontslaan, en bij de Tilburgse wolspinnerij Swabo (Swagemakers en Bogaerts) dreigt het aantal arbeidsplaatsen té wor den teruggebracht van ruim 200 tot 100. De problemen bij Sigmacon doen zich voor in de kledingdivisie. De omzet zou volgens de directie niet meer dan 60 procent vun die van vorig jaar bedragen. Het ministerie van economische zaken heeft een onafhankelijke deskundige op dracht gegeven een onderzoek in te stellen naar de problemen die zich bij Sigmacon voordoen. Sigmacon is enkele jaren geleden gevormd uit enkele textielbe drijven in Tilburg en omgeving,-te weten de Koninklijke AaBe- fabrieken (dekens), A en N Mut- saers en HTI Goirle (beide kleding) en Janssens de Horion (inmiddels gesloten), die ook toen in grote moeilijkheden verkeerden als ge volg van de malaise in de textiel branche. Bij de saneringen die uiteindelijk resulteerden in de vorming van Sigmacon, zijn destijds veel ar beidsplaatsen verloren gegaan. De ruim tweehonderd werknemers van de bedreigde wolspinnerij Swabo hebben gisteren besloten nog deze week acties te voeren voor het plan, dat zij hebben opgesteld vóór een maximaal behoud van het aantal arbeidsplaatsen'bij het be drijf. Volgens de Industriebond NKV hebben de werknemers zelf becijferd dat zij met verlies van on geveer vijftig arbeidsplaatsen Swabo weer sterk kunnen maken. Er zou dan een rendabel bedrijf overblijven met 154 werknemers. Maar het ministerie van economi sche zaken en de stichting Wolcon hebben gisteren tijdens onderhan delingen de voorkeur gegeven aan het plan van de Belgische spinnerij Mefil, dat het bedrijf met honderd werknemers in stand wil houden. Volgens districtsbestuurder' A.J. Verdijsseldonk van de Industrie bond NKV heeft de keuzebepaling van het ministerie van economi sche zaken bij het Swabo-personeel het idee versterkt dat zij niet se rieus worden genomen. Naar zijn overtuiging is het personeelsplan economisch gezien tenminste even sterk als dat van de Belgische on derneming, maar heeft de doorslag gegeven dat de Swabo- werknemers minder kapitaal ach ter de hand hebben. De overheid heeft dan ook gekozen voor maxi male winst en niet voor het behoud van een maximaal aantal arbeid splaatsen, aldus Verdijsseldonk. Volgens hem telt elke werkloze in Tilburg, waar de werkgelege nheidssituatie zeer nijpend is. Om die reden is hij ook teleurgesteld in de Wolcon, de stichting die de structureel moeilijke positie van de wolindustrie moet doorlichten. Geldkoersen Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische fr. (100) Duitse mark (100 It. lire (10.000) Portugese esc. (100) Canadese dollar Franse fr. (100) Zwitserse fr. (100) Zweedse kroon (100 Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenr. sh. (100) Spaanse pes. (100) Griekse drachme (100 Finse mark (100) Joegösl. dinar (100) 2 42 2 52 4 14 4 44 6 73 7 03 105 00 108 00 27.50 30.50 6.10 7.60 2.30 2.40 49 50 52.50 100.00 103.00 55.00 58.00 45 50 48.50 40 00 43.00 14 90 15.20 3.42 3.72 6.40 7.65 60 00 63.00 12.75 1500 "Weerrapporten van hedenmorgen 7 uui h til Amsterdam onbewolkt 27 0 De Bilt onbewolkt 28 0 Eelde licht bew. 27 0 Eindhoven licht bew. 28 0 ,Den Helder licht bew. 24 0 Rotterdam licht bew. 27 0 Twente licht bew. 27 0.2 Vlissingen onbewolkt 26 Zd. Limburg onbewolkt 27 0 Aberdeen onbewolkt 25 0 Athene onbewolkt 31 0 Barcelona licht bew. 26 0 Berlijn regenbui 23 1 Bordeaux zwaar bew. 29 0 Brussel onbewolkt 27 0 Frankfort onbewolkt 28 0 Genève onweer 26 0 Helsinki geh. bew. 19 0 Innsbrück licht bew. 27 0 Klagenfurt licht bew. 26 0 Kopenhagen zwaar bew. 22 0 Lissabon zwaar bew. 23 0 Locamo 28 0.1 Londen half bew. 29 0 Luxemburg onbewolkt 27 0 Madrid zwaar bew. 26 0 Malaga half bew. 30 0 Mallorca onbewolkt 28 0 München onbewolkt 23 0 Nice onbewolkt 25 0 Oslo regenbui 28 0.1 Parijs onbewolkt 29 0 Rome onbewolkt 27 0 Split onbewolkt 29 0 Stockholm geheel bew. 17 0.6 Wenen zwaar bew. 24 0 Zürich licht bew. 25 0 Casablanca licht bew. 23 0 Istanboel half bew. 33 0 Las Palmas licht bew. 24 0 Tel-Aviv licht bew. 29 0 Tunis onbewolkt 32 0 Minder appels en peren uit eigen land DEN HAAG (ANP) - De Neder landse fruitkwekers hebben dit jaar een matig appeljaar. De produktie zal met 11 procent da len van 380 naar 340 miljoen ki lo, schat het ministerie van Landbouw en Visserij. De slechte produktie is onder meer een gevolg van de droogte in 1976. Ook de ernstige na chtvorst eind maart heeft de appelproduktie gedrukt. Volgens het ministerie is vooral het appelras cox's orange pip pin getroffen door de na chtvorst. De verwachte produk tie daarvan bedraagt maar 47 procent van de produktie in 1976. De handelsproduktie van peren schat het ministerie op 105 mil joen kilo. In vergelijking met het uitstekende jaar 1976 (goed voor 130 miljoen kilo) betekent dat een daling van 19 procent. Tegen de achtergrond van de normale op- en neergang in de voorafgaande seizoenen valt de perenoogst wel mee, aldus het ministerie. Hazerswoudse Boys begint oefencampagne op 6 augustus HAZERSWOUDE - Voetbalver eniging Hazerswoudse Boys begint de oefencampagne op 6 augustus. Of de kersverse zaterdag vierdeklasser inderdaad op die dag tegen Semper Altius zal aantreden moet nog worden bezien. De Ha- zerswoudenaren ontmoeten dit team namelijk ook in de competi tie. Datzelfde is het geval met Ze venhoven, de club die volgens af spraak op 27 augustus als tegen stander fungeert. Zeker is in ieder geval, dat DSO (Zoetermeer) op 10 augustus gastheer is van de forma tie van Ruud Bos, de nieuwe oe- fenmeester. Op 13 augustus spelen de Boys tegen het Amsterdamse SCZ'58 en op 17 augustus tegen buurman Koudekerk. De Hazers woudse afdelingskampioenen zijn op 20 augustus op het toernooi van Randstad Sport in Voorschoten ook van de partij. Na Aarlan er- veen op 24 augustus is plaatsgenoot Bernardus (op 31 augustus) de laat ste oefenpartner. Overigens wordt de laatste wedstrijd gespeeld om het voetbalkampioenschap van Hazerswoude '77. SUIKER 4 CENT DUURDER DEN HAAG (ANP) - De prijs van een kilo suiker is met ingang van vandaag met vier cent omhoog gegaan. De prijs van een kilo suiker in de winkel omt hiermee op 1.77 terwijl de minimumprijs voor een kilo stijgt van 1.60 tot 1.64. Als reden voor de verhoging wordt opgegeven de eer der dit jaar in Brussel genomen beslissingen van de Europese raad van ministers over de landbouwprijzen. Daarnaast zijn als gevolg van de gestegen vracht prijzen de vrachttarieven aangepast. HOCKEY - Het Nederlandse hoc keyteam heeft in Toronto de tweede officiële interland tegen Canada tijdens de achttien dagen durende toemee gelijkgespeeld: 2-2. Bij de rust stond Nederland voor door treffers van Ties Kruize en Tom van 't Hek. Na de pauze kwamen de Canadezen door toe doen van Doug Pready en Brubli Chohan terug. Nederland had zon dag de eerste interland met 3-2 ge- ZEILEN - In Monnickendam zijn dinsdag en woensdag de derde en vierde race gevaren in de Flying Junior klasse om Het open Neder lands kampioenschap. Uitslagen: derde race: 1 gebroeders Huisman, 2. gebroeders Cox, 3. gebroeders Broshuis. Vierde race: 1. Gebroe ders van Vliet (Leiderdorp), 2. Cox, 3. Broshuis. Algemeen klassement na vier wedstrijden: 1. Cox, 2. Van Vliet, 3. Broshuis. WIELRENNEN - Frans Mahn, de nationale wielercoach, heeft zijn se lectie voor de wereldkampioens chappen, die van 25 augustus tot en met 4 september in Venezuela wor den gehouden, met twee man uit gebreid. Het zijn Ger Mak uit Schiedam en Geert Schipper uit Ter Apel. VOETBAL - Hamburger SV, hou der van de Europese beker voor bekerwinnaars, heeft ook zijn tweede wedstrijd in groep vier van de Intertoto-competitie verloren. In Malmö won Malmö FF met 5-0 van de Westduitsers. Afgelopen za terdag verloor Hamburger SV in Sofia met 0-3 van Slavia Sofia. ATLETIEK - Roelof Veld van Da- ventria heeft gisteravond de 10,5 ki lometer lange stratenloop in Wol- vega op zijn naam gebracht. Hij fi nishte in 32.01.6 en bleef daarmee ruim 3 seconden voor op zijn voor naamste belager, Henk Kalf van GVAV/Rapiditas. Er wordt Van Asten te rap voorJos de Bruin steeds meer geleend DEN HAAG (ANP) - In de eerste vier maanden van dit jaar is voor ongeveer 2.5 miljard gulden aan consumptief krediet leningen op genomen, wat bijna de helft is van de 5.3 miljard gulden consumptief krediet, die de Nederlanders in het afgelopen jaar nodig hadden, zo blijkt uit de gegevens van het CBS. Het verstrekte consumptief krediet vertoont van maand tot maand een voortdurende stijging: in januari was het totaal 493.1 miljoen gulden, in februari 554.9 miljoen, in maart 704.1 miljoen en in april 744.2 mil joen gulden. De autofinancieringskredieten be liepen in de eerste vier maanden van dit jaar in totaal ongeveer 330 miljoen gulden. Eén derde van de in april verstrekte kredieten be stond uit doorlopend krediet (ruim 250 miljoen gulden). ALPHEN AAN DEN RIJN - Aad van Asten heeft het Jos de Bruin niet gegund als junior met een zege afscheid te nemen van Alphen. Te recht, want de Vlaardinger was gis teren ifi de Laura-wielerronde een- vou ig de rapste. Een paar honderd meter voor de eindstreep dook van Asten uit de schaduw van de Alp- henaar, die volkomen kansloos was in de eindsprint. Voor Jos de Bruin geen zege, maar wel het merendeel van de premies en de rondenprijs. Een schrale troost. De Al'phenaar, tie dagen voor zijn 19-de veijaardag, had de wedstrijd tenslotte gemaakt. Vrij wel elke ronde kwam hij als eerste door, een viertal renners met zich meesleperid. Dé Bruin trachtte in de 34-ste ronde zijn slag te slaan. "Zijn" kopgroep vermengde zich toen met het peloton, dat inmiddels een ronde gelapt was en dat was, oordeelde Jos de Bruin, het mo ment voor een demarrage. Meer openheid omtrent vrouwenmishandeling NEW YORK (UPD- In een luxueus zeven-kamer appartement in New York slaat een advocact zijn vrouw voor haar hoofd en bewerkt haar met een schaar, een mes en een hakmes. In een buitenwijk van Dal las splijt een verkoper het hoofd van zijn vrouw open, breekt haar vingers en trekt de trouwring uit. In Atlanta ranselt een man de borsten van zijn in verwachting zijnde Een socioloog van de universiteit van New Hampshire, dr. Murray Strauss, getuigde tijdens hoorzit tingen van het Amerikaanse Con gres dat ongeveer 3.8 procent van alle Amerikaanse mannen verleden jaar hun vrouw hebben mishan deld. Met de opkomst van het feminisme komt de vrouwenmishandeling langzaam maar zeker uit de verbor genheid. Evenals abortus en gelijke beloning voor gelijke arbeid komf ook de mishandeling van vrouwen in.de schijnwerper te staan. Het Amerikaans Cpngres hield zijn hoorzittingen over dit onderwerp hpt afgelopen voorjaar. Geschat werd dat in de Verenigde Staten zo'n 1.5 miljoen mannen hun vrou wen op een hardhandige wijze het leven zuur makenm Het mishande len van vrouwen komt drie keer zo vaak voor als verkrachtingen. Slechts één van de tien gevallen van vrouwenmishandeling komt aan het licht. Een advocaat uit Michigan ver klaarde dat 80 procent van de echt scheidingen uit zijn praktijk te ma ken hebben met geweld. In een zie kenhuis in Boston zijn 70 procent van de slachtoffers van aanrandin gen vrouwen die door hun echtge noten "onder handen zijn geno men". Advocaten, psychologen en politiemensen zijn het erover eens dat dit probleem zich op grote schaal voordoet. Het gaat niet over kleine ruzies in gezinnen, maar over vrouwen met blauwe ogen, gebroken armen, messneden, en die geslagen worden met kettingen. Het probleem doet zich niet alleen in de lagere sociale klassen van de bevolking voor. "Het afranselen van vrouwen komt in alle lagen van de bevolking voor. Alleen verber gen de rijken het beter, zij roepen de hulp in van een advocaat of een psycholoog, en niet van een agent", aldus dr. Morton Bard, professor in de psychologie op de universiteit van New York. Redenen De redenen waarom! handeld worden zijn vaak onduide lijk. "Waarom"?, zegt een bankie die een therapie ondergaat. "Wel omdat ik steeds als zij omkeek' dacht dat ze naar een andere vent loerde". Er lijkt verband te bestaan tussen het in verwachting zijn en mishandeling. 25 procent van de vrouwen die aangifte doen van mishandeling zijn in verwachting. Een jonge vrouw vertelde het vol gende: "Mijn man zei me dat we werkelijk een goed leven hadden, voordat ik in verwachting was. Nu vindt hij dat ik eruit zie als een koe en hij is begonnen met slaan". Waarom pakken de vrouwen dan niet hun boeltje en stappen op? Psychologen die te maken hebben met mishandelde vrouwen zeggen dat een complex van factoren kan leiden tot de beslissing om toch maar te blijven. "In de eerste plaats is de vrouw bang om aangifte te doen of een echtscheiding door te zetten, uit vrees dat haar man haar dan letterlijk zal doden", aldus de socioloog Geiles. Vrouwen zonder baan zijn bovendien bang dat ze zonder inkomen komen te zitten. Zij die bij hun ouders thuis al het nodige geweld hebben meege maakt, staan er wellicht wat tole ranter tegenover. Zij denken dat geweld nu eenmaal deel uitmaakt van het getrouwde leven. Een aantal psychologen meent dat de arbeid van de man vaak leidt tot het mishandelen van hun vrouwen. Vaak zijn de mannen gefrustreerd op hun werk en 's avonds "leven ze zich dan uit" op hun echtgenotes. Anderen menen dat mannen die als kinderen zijn afgerammeld, deze praktijk later zelf in het gezin gaan toepassen. Alcohol Een succesvolle zakenman zegt dat alcohol de oorzaak is voor zijn uit barstingen. "Ik houd van mijn vrouw, maar als ik drink doe ik gekke dingen". Sociale werkers en politiemensen leggen vaak een verband tussen alcohol en mishan deling. Richard Geiles, socioloog van de universiteit van Rhode Is land, heeft samen met dr. Straus een onderzoek verricht naar ge weld in de gezinnen. Volgens hen wordt te sterk de nadruk gelegd op alcohol als oorzaak voor mishande ling. "Alcohol brengt niet het slaan van vrouwen met zich mee", zegt Geiles, "alcohol is voor een man die zijn vrouw slaat alleen een manier om zijn verantwoordelijkheid te ontlopen. Drank is een excuus, geen oorzaak". Het heeft volgens Geiles ook te ma ken met cultuurpatronen. "Vrou wen hebben geleerd om te blijven, zij zijn verantwoordelijk voor het huwelijk. Als ze vertrekken, is het hun fout". Vrouwen die met hun klachten naar de politie gaan, wor- In verband met een technische storing kunnen wij, zeer tot onze spijt, de koersen van de Amster damse Effectenbeurs niet publice- den daar vaak niet helemaal s genomen.."De eerste keer als zij komt met het verhaal dat zij gesla gen is, zeggen zij haar dat ze naar huis moet gaan en de zaak bespre ken. De tiende keer zeggen ze dat ze alles al zo lang gepikt heeft, dat ze het waarschijnlijk niet eens zo erg vindt", zo meent advocaat John Corwin. Een jonge vrouw, Jane genaamd, herinnert zich nog het voorval toen haar man een deur uit de muur van hun appartement haalde en haar daarmee te lijf ging. "De politie mensen fleurden me wat op, ze klopten me op de schouders en zei den dat alles wel weer op zijn poo tjes terecht zou komen. Als hij het nog eens doet, sluiten we hem op voor een miljoen jaar". Toen zij het politiebureau wilde verlaten keek zij nog even om naar haar man die met dezelfde politieagent stond te praten. "De agent klopte hem op zijn schouders en zei: "Wij weten dat vrouwen wel eens lastig kun nen zijn, als ik mijn vrouw sla be taalt ze me misschien met gelijke munt terug".

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15