Britse regering in moeilijkheden Proces in VS tegen massamoordenaars Smith tegen vredesmacht Gemenebest \orster benoemt 'bewindvoerder' Pakistan krijgt een kiesraad Door afwijzing vakbond TTTTI rrrrrr Leiders Swanu op bezoek in ons land Bomaanslag DONDERDAG 7 JULI 1977 Oeganda zal VN-missie toelaten GENÈVE (Reuter) - President Idi Amin van Oeganda is bereid een VN-missie toe te laten in Oeganda om ter plaatse een onderzoek in te stellen naar beschuldigingen over massale schending van de rechten van de mens in Oeganda, zo heeft VN-secretaris-generaal Kurt Wald- heim gisteren meegedeeld. De mis sie zal bestaan uit leden van het VN-secretariaat. Een tijdstip voor het onderzoek is nog niet bekend. Waldheim zei dat de nieuwe missie volgt op een eerder onderzoek on der leiding van de plaatsvervan gend secretaris-generaal Abdulra- him Abby Farah, die in april van dit jaar Oeganda bezocht na de dood van aartsbisschop Janani Loewoen en twee Oegandese ministers. Waldheim zei voorts dat hij in een persoonlijk gesprek met het Et hiopische staatshoofd kolonel Mengistu Haile Mariam zijn „grote bezorgdheid" had geuit over be richten over de vervolging van Et hiopische burgers. Hij had het Et hiopische staatshoofd duidelijk gemaakt dat de wereldopinie hier over ook ernstig bezorgd is, en Mengistu gevraagd de rechten van de mens te respecteren. Kolonel Mengistu had Wal heim de achter gronden van de socialistische revo lutie in Ethiopië uitgelegd. „Ik hoop dat deze interventie tot posi tieve resultaten zal leiden", aldus de VN-secretaris-generaal. Wald heim had Mengistu gesproken in Gabon, tijdens de jaarlijkse confe rentie van de Organisatie van Afri kaanse Eenheid. (OAE). LONDEN (AP)-De Britse socialistische minderheidsre gering van premier Callaghan is gisteren in ernstige moe - lijkheden geraakt toen de grootste vakbond van het land besloot een derde jaar van beheersing der lonen af te wijzen. De 1,9 miljoen leden van de TGWU Vitaal hplariP" (Transport and General Workers vlLclc11 ucmil& Union) negeerden het verzoek van haar leider, de gematigde Jack Jo nes, en besloten op de jaarvergade ring op het eiland Man met ingang van 1 augustus weer over te gaan tot "vrijelijk collectief onderhande len" over de lonen. Dinsdag had de bond van mijnwer kers, de NUM, al voor bepaalde c loonsverhoging dan 90 percent en 135 pond tegorieën geëist van wel tot een per week. Breuk Deze twee besluiten zouden ertoe kunnen leiden dat de Liberale Par tij die in het Lagerhuis 13 van de 653 zetels bezet, haar samenwerking met de Partij van de Arbeid (La bour) die er 310 heeft, gaat verbre ken. Mocht dit gebeuren dan zal Labour geen meerderheid kunnen hand haven in het Lagerhuis. Dat bete kent dan weer aftreden en nieuwe algemene verkiezingen. Maar vol gens de wet behoeft Labour nog niet heen te gaan en zouden alge mene verkiezingen niet behoeven plaats te hebben vóór 1979. De leider der liberalen, David Steel, had al eens meegedeeld de samen werking met de socialisten te kun nen beëindigen. Dat gebeurde op 15 juni, nadat de leden van de linkse vleugel van Labour een voorstel van de partij inzake de belastingen hadden getorpedeerd. UW EIGEN DAGBLAD OOK IN DE VAKANTIE? Dat kan. doch uitsluitend met deze bon. Graag 14 dagen voor u vertrekt opzenden naar: Alphens Dagblad. Julianastraat 19, Alphen aan den Rijn. Leidsch Dagblad. Witte Singel 1Leiden. Plakt u dan wel een postzegel? (55 cent). Hul» adrw: S.v.p. In bloktottor» Invultonl In l»d»r vakje ».v.p. e«n tetter NIET INVULLEN NIET INVULLEN Wijknummer Postnummer Opzending is gratis in Nederland en België. Overige landen 1.90 per dag. De praktijk heeft geleerd dat ondanks al onze goede zorgen de bezorging in sommige landen te wensen overlaat. Wij kunnen dus helaas geen verantwoording nemen voor het niet tijdig arriveren van kranten op uw va kantieadres. SOESTERBERG (ANP)-Verschil lende leiders van de Namibische bevrijdingsbeweging Swanu (South West African National Union) verblijven op het ogenblik in Nederland om zich te beraden over de situatie in hun land. De Swanu doet niet mee aan de zo genaamde Turnhalle-conferentie (het grondwettelijk beraad) in de Namibische hoofdstad Windhoek omdat die volgens haar bestaat uit vertegenwoordigers van de ver schillende stammen in Namibië. De Swanu wil geen verdeling in et nische groepen maar een verte genwoordiging op basis van de ver schillende politieke inzichten, on geacht ras. Vertegenwoordigers van de Swanu hebben onlangs in Afrika ook ge sproken met vijf afgevaardigden van de VS, Groot-Brittannië, Frankrijk, WesLDuitsland en Ca nada die met de Zuidafrikaanse premier Vorster besprekingen hebben gevoerd over de onafhan kelijkheid van Namibië. Er is, zeker in het buitenland, na uwelijks sprake van samenwerking tussen de Swanu en de bevrij dingsbeweging Swapo, die door de Organisatie voor Afrikaanse een heid en de Verenigde Naties als (enige) vertegenwoordiger van het volk van Namibië is erkend. De socialisten die zonder de steun van de machtige vakbonden niet kunnen regeren willen door voor het derde jaar de lonen te beheer sen trachten een opleving van de economie te bevorderen. Het derde jaar, aldus heeft de premier gezegd, is hierbij van vitaal belang ook als men wil trachten de inflatie die thans op jaarbasis genomen 17,1 percent bedraagt, met succes te lijf te gaan. Door militante vakbondsleiders is er evenwel op gewezen dat het hui dige loonbeleid heeft gevoerd tot een daling van delevensstandaard. Onder de huidige regeling die dus afloopt op 3ljuli worden loonsver hogingen beperkt tot ongeveer 4 pond per week en kan niemand meer verhogingen krijgen dan eenmaal per 12 maanden. CAIRO (DPA) - Moestafa Abdel Maasood Ghazy, die zich gisteren ver antwoordelijk verklaarde voor de moord op de Egyptische oud-minister Mohammed ei-Zahabyhoudt zich voor de fotografen verborgen. "Het is in strijd met mijn geloof om te worden gefotgrafeerd", aldus zijn verklaring. Gisteren werd in een villa in Cairo het lijk van El-Zahaby gevonden. De ontvoering van de oud-minister was het werk van een mohammedaanse sekte. Volgens de politie is de oud-minister maandag al vermoordDe Egyptische regering houdt rekening met nieuwe ontvoeringen en terreurdadenGiste ren ontploften in Cairo twee bommen, waardoor negen mensen werden gewond, van wie drie ernstig. De politie sloot niet uit dat de aanslagen het werk zijn geweest van dezelfde sekte die El-Zahaby heeft vermoord. ISLAMABAD (Reuter) - Pakistan krijgt een kiesraad van "onom streden persoonlijkheden" die zich zal belasten met het voorbe reiden van algemene verkiezin gen in oktober. De raad wordt samengesteld door de secretarissen-generaal van de diverse ministeries Deze to pambtenaren ontvingen hun op dracht gisteren van generaal Zia ul-Haqui onder wiens leiding de strijdkrachten dinsdag de macht grepen. Zia is de "sterke man" van een militair viermanschap dat onmiddelijk het herstel van de democratie beloofde - na nieuwe verkiezingen in oktober. De strijdkrachten stuurden pre mier Bhoetto en zijn regering dinsdag maandenlange huis na een maandenvange politieke im passe. Deze ontstond na de ver kiezingen van maart. Bhoetto behaalde een klinkende, maar volgens de oppositie "stinkende" overwinning. De oppositie begon een campagne van burgerlijke ongehoorzaamheid en dit leidde tot rellen waarbij zeker 350 men sen omkwamen. T^oen Bhoetto en de oppositie geen akkoord kon den bereiken over nieuwe ver kiezingen, greep het leger in. Voor heel Pakistan geldt sinds dinsdag de staat van beleg. Het leger heeft delen van de grond wet buiten werking gesteld, maar het staatshoofd gehandhaafd.In overleg met president zal het viermanschap vandaag proberen een overgangskabinet te vormen van militairen en opperrechters. RIVERSIDE, CALIFORNIE (Reuter) - Twee Amerikanen wier namen door de politie in verband worden gebracht met een reeks gruwelijke sexuele moorden in Califor- nië, droegen gisteren koge lvrije vesten toen zij voor de rechter verschenen om in staat van beschuldiging te worden gesteld. Het kleine gerechtsgebouw in Riverside was door de poli tie afgezet om de menigte op afstand te houden die de be klaagden wilde zien. Dezen, de 37-jarige Parick Kearney en de 34-jarige Da vid Hill, gaven zichzelf vo rige week aan bij de politie. Als wordt bevestigd wat de politie vermoedt - dat zij be trokken zijn bij 28 homofïe- lenmoorden in Californie - dan kunnen ze worden be schuldigd van de grootste massamoord uit de Ameri kaanse geschiedenis. Rechter Philip la Rocca be paalde de volgende zitting van het hof op 15 juli en stuurde Kearney, werkzaam voor een vliegtuigindustrie, en de werkloze Hill terug naar het huis van bewaring, tenzij ze een half miljoen dol lar bijeen kunnen krijgen, in welk geval ze tijdelijk hun vrijheid terug krijgen. Volgens de politie werkten de twee mannen samen en pik ten hun slachtoffers op in buurten van Hollywood en Los Angeles waar homofie len bij elkaar komen. Tot 1975 had de politie voor raadsels gestaan bij het vin den van een reeks verminkte lijken in het zuiden van Cali- fornié sinds 1970. In april van het eerstgenoemde jaar beschikte ze over het bewijs dat er onderling verband be stond. Tien lijken die in 1975 in Long Beach waren gevonden, wa ren zozeer verminkt, dat de moorden de codenaam „de kruiswoordraadselmoorden" kregen. Andere lijken waren onge kleed, hadden kogelwonden in het hoofd en waren voor een deel sexueel gebruikt, alle waren weggegooid in plastic-zakken die gewoon lijk voor afval worden ge bruikt. „Diefstal was geen motief, alleen sex", ver klaarde een politiewoord voerder. De politie vertelde dat zij be langstelling kreeg voor Kearney en Hill door een on bekend bewijsstuk dat ge vonden werd bij het lijk van de 17-jarige John Lamay, dat op 18 maart werd gevonden in de buurt van Riverside. Het lijk van Lamay was in stukken gezaagd en in een rubber-zak gedaan. Hoofd, handen en voeten zijn tot op heden niet gevonden. Volgens de officiële stukken die in het gerechtshof op ta fel kwamen, vond de politie een zaag waaraan bloed van Lamay zat, toen zij naar het huis in een buitenwijk van Los Angeles ging waar Kearney en Hill reeds zeven jaar woonden. Het tweetal vluchtte naar Texas voordat de politie hen kon aanhouden, maar vorige week vrijdag gaven ze zich zelf over in Riverside, vre zend ontdekt te worden door aanplakbiljetten met hun signalement. Dinsdag gingen Kearney en Hill met de politie mee naar de Mexicaanse grens om er zes „begraafplaatsen" aan te wijzen. Het was sheriff Ben Clark die na de voorgeleiding op een personferentie zei dat het tweetal verdacht werd van 28 moorden. In 1973 werden in Texas twee mannen aangehouden, die later werden veroordeeld wegens de grootste massa moord uit de Amerikaanse geschiedenis - 27 jongelui die in de omgeving van Houston gemarteld en ver moord waren. Op een tijdstip eerder in dat jaar was de in Mexico gebo ren koppelbaas Juan Corona voor het leven opgesloten, wegens moord op 25 door trekkende landarbeiders, wier lijken hij had begraven in boomgaarden in Midden-Californiê. Bhoetto en andere kopstukken van zijn partij bevinden zich evenals leidende figure van de oppositie in "preventieve hechtenis". Volgens een niet bevestigd bericht heeft het militaire viermanschap een zuivering uitgevoerd binnen de federale veiligheidstroepen. Generaal Zia kondigde dinsdag al een "reorganisatie" aan van deze para-militaire dienst die door Bhoetto in het leven was ge-' roepen. Volgens het dagblad "Nieuwe Tijden" is de directeur-generaal van deze dienst gearresteerd, evenals twee van zijn naaste medewerkers. De veiligheidstroepen, die niet on der het leger maar onder de rege ring ressorteerden, maakten zich de afgelopen maanden erg gehaat bij Bhoetto's tegenstanders door hun meedogenloze bestrijding van agitatie op straat. De situatie in Pakistan was gisteren overal rustig. Bij de openbare ge bouwen werd door het leger ge post, maar de meeste Pakistani's leken zich bij de militaire staats greep te hebben neergelegd. Dver de staatsrechtelijke situatie bestond nog onduidelijkheid. Zia treedt op als "hoofd militair ge zag". Hij kondigde dinsdag aan dat bepaalde delen van de grondwet tijdelijk zijn opge schort. Gisteren gaf hij echtereen proclamatie uit waarin het heette dat de grondwet "buiten werking zal blijven", hoewel het militaire viermanschap "zich zoveel moge lijk op de grondwet zal baseren" Waarnemers zijn van mening dat Zia zich op advies van staatsrecht-geleerden van deze enigszins onduidelijke formule ringen bedient. Verwacht wordt dat er binnenkort meer duide lijkheid zal worden verschaft over de precieze status van de president en over de bevoegdhe den van de civiele rechterlijke macht. TEL AVIV (Reuter) - Van de 23 mensen die gisterochtend als ge volg van een bomaanslag op een drukke groentenmarkt aan de rand van Tel Aviv gewond raakten wer den er volgens de laatste berichten vijf zwaar getroffen. Een man ver loor een been en een zwangere vrouw werd door rondvliegende scherven in het onderlijf getroffen. Volgens veiligheidsfunctionaris sen was het een "vrij grote bom" die geplaatst was in een kist onder een groentenstal. De verantwoordelijkheid voor de aanslag is opgeëist door de Pales tijnse guerrilla-organisatie El Fatah van Jasser Arafat. SALISBURY (UPI/DPA) - Premier Ian Smith van Rhodesië heeft gisteren op een persconferentie laten weten dat hij niets ziet in een vredesstrijdmacht be staande uit troepen van het Britse Gemenebest. Hoewel hij de landen iet met name noemde, gaf Smith wel te kennen iets te zien in de komst van Britse en Amerikaanse troepen. De Rhodesische premier zei dat in een regeling voor de overgang naar een (zwart) meerderheids bewind van zijn kant garanties zouden worden geëist dat geen vergeldingsacties zouden wor den uitgevoerd tegen militairen en regeringsfunctionarissen. Op een vraag of hij de macht aan uitsluitend het Patriottisch Front (de harde lijn) zou willen over dragen, antwoordde Smith: "Neen, zeker niet, als ik er iets aan kan doen, zal dat niet plaats vinden". (Het Patriottisch Front van Joshua Nkomo en Robert Moegabe werd deze week door de Organisatie van Afrikaanse Een heid erkend als enige wettige ver tegenwoordiger van zwart Rho desië). Smith achtte nieuwe verkiezingen na de scheuring binnen zijn Rho desische Front-Partij niet nodig. Hij zei over een solide meerder heid in het parlement te beschik ken. Twaalf voorstanders van de harde lijn tegen de Rhodesische guerrilla-strijders scheidden zich deze week af en vormden de "Rhodesische Actiepartij". Smith beschikt nu in het parle ment over 38 van de 66 afgevaar digden waardoor hij zonder steun NICE - Marie Christine - verband met het smokkelen u,t*yo. i® oTdwIts^Indennïn ^h^TaZg^troffe^ gearreS,eerdDe Fw ?oiitie had in de autofabrikant, is in Nice gearresteerd i i St. Tropez voor meer dan PRETORIA Reuter/AFP) - Zuid- Afrika gaat Namibië (Zuidwest- Afrika) in de overgangsperiode naar onafhankelijkheid besturen via een „algemeen bewindvoer der". Als zodanig werd gisteren be noemd de blanke jurist M.T. Steyn. Hij was vroeger opperrechter in Oranje-Vrijstaat en wordt in Preto ria beschouwd als een man zonder politieke ambities. Het kabinet van premier Vorster maakte bekend dat Steyn bij de creet zal regeren. Minister van buitenlandse zaken Roelof Botha en diens staatssecre taris gaan volgende week naar de Namibische hoofdstad Windhoek om er de zogenaamde "Turnhalle- conferentie" in te lichten over de meest recente ontwikkelingen. Deze "Turnhalle-conferentie,' be staat uit verschillende etnische groeperingen die plannen voor on afhankelijkheid hebben uitge werkt. De Zuidwest-Afrikaanse volksorganisatie (Swapo) had daarbij geen stem in het kapittel. Swapo is door de Verenigde Naties erkend als enig rechthebbende ver tegenwoordiger van het Namibi sche volk. Daarom gaat de V.N. dan ook niet akkoord met de besluiten van de Turnhalle die door de V.N. en Swapo als een ledepop van het Zuidafrikaanse apartheidsregime worden beschouwd. Vijf westerse leden van de Veilig heidsraad (de V.S. Frankrijk, Enge land, West-Duitsland en Canada) hebben kortgeleden in Kaapstad over Namibië gesproken met de re gering Vorster. Daarbij hebben zij getracht een compromis te vinden dat een vreedzame oplossing voor Namibië garandeert en dat de wereld en Af rika voor een nieuwe brandhaard behoedt. De benoeming van Steyn wordt re gelrecht in verband gebracht met de gesprekken tussen Vorster en de westerse "vijf'. De grote vraag bij dit alles blijft of Swapo - die in het uiterste noorden al een beperkte guerrilla-oorlog voert - akkoord gaat met het klaar blijkelijk over haar hoofd heen ge vonden compromis.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13