Kortsjnoj wil kandidatuur onderstrepen Wim Rijsbergen nu toch bijna rond met Feyenoord quicktófooys- bomssia 'Regionale samenwerking gezondheidszorg bepleit' Riant uitzicht op 3-0 tegen Polu Har Meyer slaat toe in toernooi Forescate DONDERDAG 7 JULI 1977 EVIAN - Voor Lev Polugajevski lijkt het zo langzamerhand wen selijk om alvast voor straks, als zijn match tegen Kortsjnoj is afgelopen, een extra geneeskrachtig weekje te boeken in het Franse kuuroord Evian. Kansloos gaat hij ten onder, is de heersende opinie en dat is treurig om aan te zien en schok kend voor zijn zenuwgestel. De derde partij, die gisteren gespeeld werd, toonde weer eens aan hoe voortreffelijk het Engelse secon dantenteam Keene and Stean in de weken van voorbereiding in Lau sanne de stijl en de stokpaardjes van Polugajevski heeft doorgelicht. Want Kortsjnoj had een giftig ant woord klaar op de Meraner, nota bene de opening die Polugajevski als geen ander in de vingers heeft en waarin hij zelf al menig nieuwtje heeft geïntroduceerd. Hoe gedegen die voorbereiding van Kortsjnoj en zijn staf is geweest moge blijken uit het feit, dat de stelling rond de twintigste zet al in de studeerkamer getest en als kansrijk bevonden- was. Hiermee lijkt het voornaamste wapen van de Sovjetgrootmeester te zijn vernageld. Zijn secondanten Bagirov en Zajtsev, die hun huis werk in Moskou lelijk hebben laten liggen, zaten hoofdschuddend toe te kijken. In de combinatoire af- Vier vicarissen van de Evangeli sche Kerk in Hessen-Nassau (West-Duitsland) hebben de com munistische partij verlaten. Vorige maand bekrachtigde de synode het besluit van de kerkelijke leiding dat vicarissen die lid zijn van de communistische partij na hun proeftijd van vijfjaar geen aanstel ling kunnen krijgen als officieel kerkelijk bedienaar. Nu de vier vi carissen uit de partij zijn gegaan, telt de landskerk van Hessen- Nassau nog drie communistische functionarissen. Begin dit jaar al verklaarde de Evangelische Kerk van Rijnland dat het lidmaatschap van deze par tij niet verenigbaar is met het pre dikantsambt, "omdat bepaalde communistische opvattingen in te genspraak zijn met het evangelie". Tegen deelneming aan door de communistische partij onder steunde acties worden echter geen principiële bezwaren gemaakt. Dit voorjaar richtten 300 hooglera ren, predikanten en theologiestu denten, behorende tot de Evangeli sche Kerk in West-Duitsland, tegen deze kerkelijke "Berufsverboten" een commissie op om "de belaste ring van mensen die zich voor het socialisme inzetten te bestrijden en steun te verlenen in confiictgeval- len". De Hongaars sprekende her vormde kerk van Roemenië kreeg van de overheid toestemming 500 bijbels uit Hongarije in te voeren. Ook de snel groeiende Unie van Baptistengemeenten mag 5000 bij bels (in het Roemeens) invoeren. Ze worden geleverd door de Wereld bond van Bijbelgenootschappen In Roemenië verloopt de distributie van bijbels alleen via de kerken, in tegenstelling tot andere Oosteuro- pese landen waar ze in kerkelijke boekhandels en soms ook in staatsboekhandels te koop zijn. In Utrecht is een gesprek op gang gekomen tussen Surinaamse Hin does en Nederlandse christenen. Ze hëbben samen een werkgroep gevormd. Het gesprek is bedoeld om op verschillende manieren be grip te kweken voor eikaars positie in onze samenleving. Het is niet de bedoeling, de ontmoeting te beper ken tot de mensen in de groep. Op 15, 16 en 17 juli zijn er al open ont moetingen op het adres Catharij- nesteeg 6 Utrecht. Ze zijn georgani seerd door de stichting Shri Sana- tan Utrecht, een sociaal-cultureel- religieuze organisatie die voorlich ting geeft over de achtergronden van de Hindoes. Ter afsluiting is er een gemeenschappelijke maaltijd. Hervormde Kerk - beroepen te Ried (Fr.) K. Sluiter Norg; aange nomen naar Stellendam kandidaat C. Oorschot Capelle a. d. IJssel. Ge- ref. Kerken: bedankt voor Leeu warden A. Marais Purmerend. Ge- ref. Kerken Vrijgemaakt: aange nomen naar Siegerswoude kandi daat H. Jagersma Dalfsen. wikkeling die uiteindelijk op het bord kwam weerde Polugajevski zich overigens voortreffelijk, in die zin dat hij het kleinst mogelijke na deel (toren en pion tegen twee lichte stukken) uit het vuur sleepte. Daarentegen was hij in de slotfase weer niet op zijn best, met name zijn laatste zet was zo zwak dat Spasski, die in Genève de partij op de telex doorkreeg, opbelde om te vragen of Polu dat echt wel ge speeld had. Er werd afgebroken in een stelling die Kortsjnoj, met zulke goede secondanten, die stel lig de hele nacht de positie zullen doorrontgenen voortreffelijke uit zichten op 3-0 biedt. Het is lang ge leden dat in schaakmatches groot meesters voor nul aan de kant wer den gezet. Dat lukte Fischer aan de vooravond van zijn aanval op het wereldkampioenschap. Kortsjnoj lijkt van zins zijn kandidatuur te gen Karpov op dezelfde ondubbel zinnige manier te onderstrepen. De derde partij voor de tweekamp tussen de schaakgrootmeesters Bons Spasski (Sov) en Lajos Por- tisch (Hon) in de halve finales van het kandidatentoernooi zal in Ge nève niet vandaag maar morgen worden gespeeld. Voortaan zullen de partijen in deze tweekamp op zondag, dinsdag en vrijdag worden afgewerkt. De stand is 1-1. Beslissingen In de gisteren gespeelde achtste ronde van het IBM-schaaktoernooi zijn in de grootmeestergroep maar liefst vier beslissingen gevallen. Dit in tegenstelling tot de dag ervoor, toen er louter remises konden wor den genoteerd. Nederlandse spe lers hadden een groot aandeel in de winstpartijen. Sosonki, Van Wij- gerden, Ree en de jarige Donner aan de positieve kant, Timman aan de negatieve. Gennadi Sosonko was het eerst "binnen". Hij had deze keer aan Jan Timman "geen kind". Timma kwam met een interessante op bouw van de Grünfeldindier op de proppen maar verzuimde een tus- senzet (13h5) in te lassen. De gevolgen waren verschrikkelijk. Sosonko kon moeiteloos een felle aanval opbouwen, die hij met scherp combinatoir spel afrondde. Cor van Wijgerden, de Rotterdamse kandidaat-meester, won verdiend een omsingelingspartij van de Ita liaan Tatai. Van Wijgerden heeft nu 3,5 punten en heeft er 6,5 nodig voor een tweede meesterresultaat. Er volgen nog zeven ronden om deze taak te volbrengen. Ook Hans Ree boekte een fraaie zege, op de Arge ntijn Quinteros, die zijn ritme he lemaal kwijt lijkt te zijn. De nederlaag van de 65-jarige Ame rikaan Reshevsky tegen de Israë liër Liberzon wekte wat spijtgevoe- lens op. Reshevsky had uitstekend gespeeld, maar faalde in het laatste uur. Liberzon staat nu ongeslagen op kop. Een andere gebeurtenis in de grootmeestergroep was gisteren de 50ste verjaardag van Jan Hein Donner. De fors gebouwde groot- Wit: Kortsjnoj Zwart:PoIoegajevski I.c2-c4, Pg8-f6, 2.Pbl-c3, e7-è6, 3.Pgl-f3, d7-d5, 4.d2-d4. c7-c6, 5.e2-e3. Pb8-d7, 6.Lfl-d3. d5xc4, 7. Ldijxc4 b7-b5, 8.Lc4-d3, Lc8-b7, 9.0-0, b5-b4, 10.Pc3-e4, Lf8-e7. II.Pe4xf6 schaak, Le7xf6, 1.2.e3-e4, 0-0, 13.e4-e5, Lf6-e7, 14.Ddl-c2, h7- h6, 15.Ld3-h7 schaak, Kg8-h8, 16.Lh7-e4, Dd8-b6,17.Lcl-e3, c6-c5, 18.d4xc5, Le7xc5, 19.Tal-dl, Lc5xe3, 20.Tdlxd7, Ta8-c8, 21.Td7xb7, Tc8xc2, 22.Tb7xb6, Tc2xf2, 23.Tflxf2, Le3xd6, 24.Kgl- fl, Lb6xf2, 25.Kflxf2, Tf8-c8, 26.Pf3-d4, Tc8-cl, 27.Pd4-b3, Tcl- hl, 28.H2-h3, Kh8-g8. 29.a2-a3, b4xa3, 30.b2xa3, Kg8-f6, 31.a3-a4, Kf8-e8, 32.a4-a5, Ke8-d7, 33.Kf2-e2, Kd7-c7, 34.Ke2-d2, Thl-fl, 35.Kd2- e2, Tfl-hl, 36.Ke2-d2, Thl-fl, 37.Kd2-c3, Th5-el, 38.Pb3-c5, Tel- al, 39.Kc5-b4, Tal-el, 40.Kb4-b5, Kc7-b8, afgebroken. De afgebroken stand is: Wit: Kb5, Pc5, Le4, pionnen: a5, e5, g2, h3. Zwart Kb8,Tel,pionnen: a7,e6,f7, g7, h6. meester werd voor het begin van de achtste ronde gehuldigd. Toernooi-direkteur Wim Ruth memoreerde de verdiensten van Donner voor het Nederlandse schaakleven. In 1952 werd Donner FIDE-meester en zes jaar later mocht hij zich grootmeester noe men. Donner is één van de weini gen die ooit tijdens een Olympiade een partij van Robert Fischer won. Het grootste sucpes van Donner was de eerste plaats in het Hoog oventoernooi van 1963, dat achttien deelnemers telde, onder wie cracks als Bronstein, Averbach en Pilnik. Donner won gisteren in tweede zit ting van de Engelsman Miles. Grootmeestergroep Uitslagen achtste ronde: Sosonko (Ned)-Timman (Ned) 1-0, Torre (Fil}-Böhm (Ned) V2-V2, Reshevsky (VS)-Liberzon (Isr) 0-1, Ree (Ned)-Quinteros (Arg) 1-0, V. Wij gerden (Ned)-Tatai (Ita) 1-0, Don ner (Ned)-Miles (Eng) 1-0, Kavalek (VS>-Adorjan (Hon) V2-V2, Hulak (JSL )-Panno (Arg) V2-V2. Afgebroken partij 4e ronde Reshevsky (VS)-Adoijan (Hon) V2-V2. Afgebroken partij 6e ronde Reshe vsky (VS)-Tatai (Ita) afg. Stand 1. Liberzon 6, 2. Kavalek 5V2, 3. Mi- les 5, 5. Donner 4V2, 8 Sosonko, Panno, Adorjan 4, 9/13 V.. Wijger den, Quinteros, Böhm, Torre, Ree 3V2, Timman 3, 15. Reshevsky 2V2 en 1, 16. Tatai 2 en 1. Meestergroep, achtste ronde Ligterink (Ned)-v.d. Sterren (Ned) afg, Szmetan (Arg)-Popov (Buig) 1-0, Ftacnik (Tsj)-Scheeren (Ned) 1-0, Diesen (Vst)-Nikolac (Jsl) 0-1, ADVERTENTIE HEDENAVOND A»»V /oW/ Kaartverkoop vanaf 18.00 uur aan de kassa's van het Quick Boysterrein. De Israëliër Liberzon die na acht ronden aan de leiding gaat in het IBM-toernooi. Cuartas (Col)-Zwaig (Noo) 1-0, Eg- mond (Ned)-Langeweg (Ned) 0-1 Afgebroken partij 5e ronde, Zwaig (Noo)-Szmetan (Arg) afg. Stand 1. Nikolac 7, 2. Ftacnik 5V2, ij. Lan- geweg 5,4. Cuartas 4'/2, ce. Szmetan 4 1, 6. Ligterink 3>/2 1, 7/8 Po pov, Diesen 3''/2,!.V.d. Sterren 3 1, 10. Scheeren 2V2, Zwaig 2 1,12. Egmond 2 De Israëlische Alia Koesjnir heeft zich in Dortmund geplaatst de halve finales van het kan- fiidatenschaaktoernooi bies. Zij won de negende partij in pe tweekamp voor de kwartfinales pan de Russin Irina Levitina en be reikte daardoor het voor haar te genstander onbereikbare totaal van pes punten. In de halve finales zal Mla Koesjnir aantreden tegen een da- andere Russin, Fatah Bekova PAGINA 11 Geslaagde test Wybo Lelieveld LEIDEN - Wybo Lelieveld heeft gisteravond na vele weken weer eens aan een wedstrijd meegedaan. De atleet van De Bataven, die aan het begin van het wedstrijd-seizoen tijdens een trainingskamp op Texel een knie-blessure opliep en daar door geruime tijd was uitgescha keld, kwam in de Leidse Hout op de 800 meter bij de heren tot een tijd van 1 minuut 56,3 seconden. Uit het feit dat Lelieveld deze tijd vrijwel zonder enige tegenstand neerzette mag worden afgeleid dat er voor hem toch nog wel perspectieven zijn om zijn wedstrijdseizoen in de maanden augustus en september enigszins te "redden". Er werden gisteravond, tijdens een instuif-wedstrijd georganiseerd door De Bataven, ook op de sprint nummers behoorlijke tijden ge scoord. Dick van de Vijver (Hol land) kwam sterk voor de dag op de 100m (11.3) en op de 200m (23.4) terwijl zijn clubgenoot Kees Justus Vogel ook tot redelijke tijden kwam, resp. 11.5 en 23.9. De snelste Bataven-sprinter was Ton Ouds hoorn die op de 100m 11.6 noteerde. Bij de dames was Marian v. d. Niet (Spartaan Lisse) behoorlijk op dreef met 12.8 op de 100m en 26.6 op de 200m. Tineke de Groot (Bataven) bleef met 13.0 en 26.8 niet ver bij haar achter. Bij het verspringen heren gaven Aya van Gemeren (Holland) en Theo Brusche (Bataven) elkaar weinig toe. Van Gemeren haalde 6.43m en Brusche 6.41m terwijl Dick v. d. Vijver (Holland) 6.27 liet opmeten. Bij het hoogspringen he ren flopte Maarten Noort (Holland) over 1.80m. De 800m leverde redelijke tijden op voor A-juniores Heieen Haverkort en Marian van Schie van De Bata ven, resp. 2.20.7 en 2.21.0; voor B-junior Chris Winkel van Holland (2.14.0) en voor C-junior Paul Oo- men van De Bataven (2.14.7). Op de sprint bij de meisjes B scoorde Ce- lina v. d. Meer (Holland) op de 100m 13.3 en op de 200m 27.5. Haar club genote Belinda Middelkoop kwam op de 200m tot 28.4 maar Tina Buntsma (Bataven) was op dit nummer toch de snelste Leidse: 27.3 sec. Voorts sprong Marice Hunck (Bataven) bij de meisjes C 4.72m ver en liep de 600m in 1.52.6. Haar clubgenoot Arie van Tol kwam op de 800m heren juist bin nen de twee minuten aan de streep: 1.59.6. ROTTERDAM - Hoewel de partijen nog niet voor de volle honderd procent overeens temming hebben bereikt, mag worden aan genomen dat Wim Rijsbergen en Feyenoord binnen afzienbare tijd een éénjarig contract afsluiten. Zoals deze krant al enige tijd gele den meldde zijn Cor Coster en Guus Brox eveneens dicht bij elkaar gekomen ten aan zien van een nieuwe verbintenis van Wim Jansen. Dat laatste leidt vrijwel zeker tot een nog deze week te signeren driejarig contract. Problemematischer ligt de zaak met betrek king tot Willi Kreuz. In een gesprek dat de echtgenote van Kreuz gisteren met Guus Brox voerde kwam van Feyenoord-zijde we liswaar een iets royaler aanbod af, maar in de ogen van de familie Kreuz is dat nog altijd niet interessant genoeg om het te accepteren. Zaterdag vindt opnieuw een bespreking plaats. Martin Jol is vanmorgen bij FC Den Haag op de training verschenen. Hoewel Jol nog steeds niet heeft getekend, zal het daarvan weldra komen. Haarlem completeerde gisteren het spelersbe stand door de 21-jarige spits Robbie de Kip voor nog twee jaar vast te leggen. Ab van Oorschot gaat definitief naar Telstar. De 24-jarige middenvelder van FC Dordrecht was persoonlijk al akkoord voor twee jaar. Na moeizame onderhandelingen rondden de clubs de zaak gisteren af op 85.000 Gulden. Eveneens overeenstemming bereikten Ex celsior en de Xerxes-middenvelder Nakkie Nyssen. Tot slot was van Feyenoord zij de gisteren te be- sluisteren dat geen medewerking is te ver wachten om het contract met jeugdtrainer Theo Beenakker te ontbinden. Bij Volendam had men gisteren nog niets vernomen van Feyenoord. Niet alleen voor AZ, ook voor PSV is de vol gorde van thuis- en uitwedstrijd voor de eerste ronde van het toernooi om de UEFA- beker gewijzigd. AZ'67 speelt eerst een thuiswedstrijd (14 september) omdat Red Boys anders gelijktijdig met de Luxeum- burgse kampioen Jeunesse d'Esch thuis zou voetballen. PSV moet eerst naar Belfast toe om te voorkomen dat Glentoran (kampioen) en Glenavon gelijktijdig in de Noordierse hoofdstad thuiswedstrijden zouden hebben. Het is overigens nog allerminst zeker dat Dynamo Kiev in het toernooi om de UEFA- Cup uit zal komen. Pas vierentwintig uur na de loting voor de eerste ronde, die Dynamo als tegenstander van Eintracht Braunsweig aanwees, bleek dat de voormalige Russische supercupwinnaar nog in de kwartfinales van de Russische beker moet uitkomen. Mocht Dynamo deze beker winnen, dan zal de club alsnog aan het Europacuptoernooi voor be kerwinnaars willen deelnemen. De UEFA zal die overstap echter niet toestaan. "Dynamo Kiev is door de Russische voetbal bond opgegeven voor het UEFA- cuptoernooi en daar houden wij ons aan", aldus een verklaring van de Europese Voet balbond. Goed geconcentreerd, weinig pratend, "zoefde" hij gisteren over de baan. Hij gaf Jan de Groot geen schijn van kans in het open tennistoernooi op Fo- rescate. Zijn dodelijke forehand zat met de regelmaat van de klok tegen de baseline aan en de Groot had voortdurend het na kijken. De uitslag loog er ook niet om: 6-0, 6-2. Bram Madera won gemakkelijk van Van Gerwen (6-0, 6-2) en de goed spelende Jurgen Peters ver sloeg toch wél enigzins verras send Jan Hasenoot in twee sets, 6-4, 6-3. Verder won in het her enenkel B de als achtste ge- plaatste C. Dekker van P. Wol- terink, Arnold v.d. Capellen van Ploos van Amstel en de als vijfde geplaatste A. van Leeu wen van clubgenoot van Straa- ten. Blommendaal lijkt, na twee niet zo erg geslaagde toernooien weer op de goede weg terug. De Raadt had geen schijn van kans tegen hem: 6-3, 6-2. Tenslotte zette Pauwels zijn zegereeks voort. Hij versloeg Bijleveld met 6-1, 7-5. Bij de dames in B kwamen twee dames Meyer in actie. Hoewel ze geen familie van elkaar zijn, wonnen ze toch beiden. Annie Meyer, van de organiserende vereniging Fore scate, won van Inge Siegentha- ler (6-4,4-6, 7,5) en Maureen Meyer vvan Unicum versloeg Huizinga in drie sets: 4-6, 6-2, 6-1. Het herenenkel C toernooi kende tot nu toe geen verras singen. Favoriet de Jong won van Witkafnp (6-0, 6-3). Hins pakte vlot uit tegen Parlevliet (6-4,6-0). Rik Kopelle won van B den Elzen (6-1,6-2) en Ton Gibe- nus speelde een marathonpartij tegen de als derde geplaatste H. Hamming 3-6, 6-0, 7-5. Bij de dames in C won Tónjann van Winter 6-4, 6-2. Marijke de Beer, tevens lid van de wedstrijdlei ding, versloeg overtuigend Ger ritsen (6-1, 6-1). De slechts 1.52 m. lange Davy Willemse stootte in D door tot de vierde ronde. Dit keer was zijn slachtoffer de Nerée, uitslag 6-7, 6-3, 6-4. Stichting Samenwerkende Ziekenhuizen Leiden; ADVERTENTIE LEIDEN - "Steeds duidelijker zal gestreefd moeten worden naar een gemeenschappelijk beleid voor de gezondheidszorg in de Leidse re gio. In sommige gevallen kan dit betekenen dat er afstand gedaan moet worden van een stuk auto nomie van de individuele instel ling". Tot die conclusie komt de Stichting Samenwerkende Zie kenhuizen in Leiden en Omstreken in het zojuist gepubliceerde - eerste -jaarverslag. In dit kader passen de besprekin gen die het afgelopen jaar hebben plaatsgevonden tussen de stichting en het Instituut voor Sociale Ge neeskunde in Leiden. Overlegd werd of het mogelijk is een onder zoek in te stellen naar projecten waarin die regionalisatiegedachte gestalte kan krijgen. Een ander facet vormden de be sprekingen om te komen tot een rampenplan voor de Leidse regio. In het Academisch Ziekenhuis in Leiden is inmiddels een organisatie opgebouwd met een mobiel team, dat in geval van ramp aanvullend kan optreden. Om een goede coör dinatie tot stand te brengen is het volgens de stichting gewenst dat er één centrale meldingspost wordt ingesteld, van waaruit de verzoe ken om hulp naar de ziekenhuizen kunnen uitgaan. Als mogelijke cen trale post zou de Leidse GG en GD kunnen fungeren. Bij de stichting zijn aangesloten het Diaconessenhuis, het St. Elisabeth-ziekenhuis, het Acade misch Ziekenhuis, het Rotter- damsch Zeehospitium, de reuma kliniek "Sole Mio" en ziekenhuis "Rijnoord". UITTENBOGAART SP0RTPRIJZEN Brugstraat 4 - Zwammerdam wenst Quick Boys vanavond veel succes in de wedstrijd tegen Borussia Dortmund UITTENBOGAART ZWAMMERDAM Eigen graveerinrichting Grote collectie Zeer snelle levering Scherpe prijzen Tel. informatie: 01726-12583

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11