Eddv Merckx: Thurau is van zeldzame klasse Post woedend op Tonr- directeuren Gerben Karstens: "Ik heb met zoiets nóóit geluk Voorlopige selectie voor WK wielrennen Westduitser oppermachtig in tijdrit Quax loopt wereldtijd op 5000 m BORDEA UX - Het verschil moest op het negatief van de foto-finish wor den afgelezenTot zo lang verkeerde Gerben Karstens in de onzekerheid of hij Bordeaux als winnen de etap peplaats kon prolongeren. De mas sale eindsprint op het grote exposi tieterrein kon alleen met het electri- sche oog worden geconstateerd. Omdat groene trui-drager Jacques Esclassan een fractie van een se conde zijn voorwiel eerder over de streep drukteuias de eerste halve rit naar de wijnstad voor hem. Karstens werd niet ingelicht en bleef lang over de rituitslag twijfe len Maar toen Esclassan op het po dium werd. geroepen, wist de Raleigh-sprinter genoeg. "Met zoiets heb ik nooit geluk", stamelde hij. "Dat is in heel m'n carrière al zo". Het geringe verschil had wel licht goed gemaakt kunnen worden als Piet van Katwijk, ook eerzuch tig als het opsprinten aankomt ,zijyi ploeggenoot Karstens op het circuit niet bijna de strobalen had in gere den. "Ik raakte nu het contact met het wiel van Esclassan kwijt", legde Karstens uit. "Ik dacht hem alsnog te kunnen verslaan, maar m'n jump was te laat" De geroutineerde Karstens die zijn tiende Tour rijdt en daarmee Ne derlands recordhouder is, wilde in Bordeaux iets goed maken met Jan Raas, die vorig jaar door het af houden van Freddy Maertens de 'Karst' de ritzege bezorgde. "Hoe wel Jan nu bij een andere ploeg rijdt., had ik hem deze zege gegund. Ik mag dat wel niet doen, maar het moest een persoonlijk presentje van mij zijn. Ik heb nog 7iaar hem ge roepen dat hij kon gaan, maar in de laatste meters heb ik hem niet. meer gezienIk heb het niet zo nodig meer, want als ik gezond blijf, fiets ik vol gend seizoen in principe voor het laatst". Z n gezondheid. Gerben Karstens heeft er de laatste jaren veel mee gesukkeld. Een blinde darmopera tie vlak voor de Tour van 1975, een darmvirus een seizoen later, waar door hij volledig 'leeg' aan La Grande Bouclé begon en dit seizoen een tweevoudige sleutelbeenbreuk en een kraakbeen vergroeiing bij z'n kniewaarvan de operatie nog kon worden uitgesteld tot na dit evene ment. Karstens: Moe sterk een li chaam kan zijn, hè. Telkens ben ik zonder enige voorbereiding naar de Tour gegaan en ondanks m'n zwakke lichamelijke en geestelijke instelling ben ik er bovenop geko men. Psychisch en fysiek moet je dan veel verwerkenDaarom ben ik alleen, blij op het moment dat ik win. Belangrijker is voor mij m'n gezondheid". En om dat nog eens te onderstrepen meldt de "Karst", dat hij in de Tour de France nog nim mer is afgestapt. Parijs haalt hij nu ook als hem geen ongeluk zal over komen Peter Post kreeg na de finish van Didi thurau een woede uitbarsting „Het is ongelooflijk", schreeuwde de ploegleider. „Ik zat als derde wagen achter Thurau omdat ook Levitan en Goddet zo nodig met hun auto's achter mijn coureur moesten rijden. Als er wat was ge beurd, had ik alleen daardoor kost bare seconden verloren". Oud-wielrenner Rini Wagtmans was gisteren in Bordeaux voor een zakelijke afspraak. Hij combi neerde dat uitstapje uiteraard om zijn oud-collega's aan het werk te zien. Wagtmans genoot zichtbaar. Hij verklaarde ook dat hij in 1979 manager-ploegleider zal zijn van een Nederlandse ploeg met profe- sionals. Wagtmans: „Ik heb een aanbieding gehad van een firma in M de rijwielsector. Ik heb er wel zin in, omdat ploegleider spelen bij ama teurs me toch niet geheel bevredigt. mriKnmfnr y! m ïi'n de nndérne E.e" ce"til"e<*r bepaalde het verschil tussen Gerben Karstens (m) en Jacques Esclassan gisteren in Bordeaux ten meciesponsoi A)n un ae onaerne nadele m„ de oud.Leide,laar De Karst: Met ZüieUs heb ik ook ,woit geluk-- BORDEAUX - De overmacht was nog groter dan in de korte proloog. De tweede aanval op zijn leiderspositie sloeg Didi Thurau in de dertig kilometer lange tijdrit bewonder enswaardig af. De jongste deelnemer aan de Tour zette alle favorieten op een of twee minuten achterstand. Alleen Eddy Merckx ontsprong een klein beetje de dans. Tussen hem en de 22-jarige Westduitser gaapte slechts een gat van vijftig seconden. "Ik heb nu m'n zwaarste versnel ling niet veel durven gebruiken", vertelde de winnaar die vorig jaar ook in de ronde van Spanje de af sluitende tijdrit over een zelfde af stand won. "Ik vond het risico dat ik in elkaar zou klappen te groot. Zo nu en dan als ik de wind in de rug had maakte ik er gebruik van. Voor de rest 55x13 en 55x14 Ik heb wel vanaf het begin alles gegeven. Want als je je positie veilig wilt stellen, kun je je niets veroorloven". Cocktail-party Ploegleider Peter Post, die vlak voor de start van Thurau nog op zoek was naar de zijden gele trui en het kleinood nog net op tijd vond, kon zijn geluk niet op. Niet alleen door Thurau, maar ook Gerrie Kne- teman (derde op 1.05 min.) en Hen- nie Kuiper (zesde op 1.17 min.) re den een formidabele tijdrit. Met als resultaat, dat de Raleigh-formatie opklom naar de tweede plaats in het algemeen klassement. De opge togen Peter Post: "Dit succes zul len we op de rustdag vieren met een cocktail-party". Dat Didi Thurau kans zou zien zo veel afstand te nemen van zijn con currenten verwonderde iedereen. Eddv Merckx bewonderenswaar dig: "Ik heb altijd al gezegd dat Thurau van zeldzame klasse is. Hij is een superkampioen, waarvan er niet elk jaar een komt". Thurau bloosde een beetje toen hij met deze uitspraak werd geconfron teerd. En nadat zijn tijd en ook de verschillen bekend waren: "Dat had ik zelf ook niet gedacht. Vooral m'n winst op Zoetemelk en Van Impe is erg groot". Inderdaad moest Joop Zoetemelk 1.49 min. en Lucien van Impe zelf 1.58 min. toegeven, waardoor Thu rau in het algemeen klassement van deze twee kanshebbers al ruim twee minuten afstand heeft geno- Hoewel Thurau niet de snelste tus sentijd op de tien kilometer liet no teren. was het te verwachten, dat hij met een extreme eindtijd op de proppen zou komen. Nimmer ver slapte bij de Frankfurter het tempo. Ook tegen de wind bleef hij als een machine over het asfalt voortrazen. DEN HAAG - Piet Kuys, de natio nale amateurkampioen op de weg, is niet opgenomen in de voorlopige selectie voor de wielerwereldkam- pioenschappen, die van 25 augus tus tot 4 september in Venezuela worden gehouden. De sportcommissie van de KNWU heeft zes renners aangewezen, een zevende renner volgt nog. De zes geselecteerden zijn: Leo van Vliet (Honselersdijk), Arie Hassink (Necde), Henk Mutsaars (Schijn- del), Martin Havik (Strijen), Bert Oosterbosch (Eindhoven) en Theo de Rooy (Erica). Vovr de baankampioenschappen, het programma in San Cristobal begint, zijn negen renners aangewezen. Die groep bestaat uit: Individuele en ploegachtervolging:- Herman Ponsteen (Nijverdal), Ger Slot (Alkmaar). Hennie Stamsnij- der (Enter), Barend Huveneers (Amsterdam), Dick van Egmond (Nijverdal) en Martin Schoen (Am sterdam). Stayers: Gaby Minneboo (Poort vliet). Sprint, tandem en 1000 meter tijd rit: Sjaak Pieters (Zwanenburg) en Lau Veldt (Ouderkerk). Eventueel zal nog een tweede stayer v orden aangewezen. De goede tijdrit van Hennie kuiper betekende dat de kopman van de Raleihg's in het algemeen klasse ment van de negende plaats op klom naar een vijfde positie, waar hij erg tevreden mee was. "Het is een stap in de goede richting. Ik heb voor de Tour altijd gezegd, dat ik zou proberen bij de eerste vijf te eindigen. In zo'n tijdrit is het een gevecht tegen de tijd, maar ook te gen jezelf. Daar ben ik goed door heen gekomen. Didi zal ae gele trui nog lang houden en dat zal mij in de vlakke ritten enigzins binden, om dat ik hem onmogelijk van de lei ding kan fietsen. Maar ik zal niet bang zijn om mee te doen. Dat heb ik vorig jaar al laten zien. Peter Post daarentegen: "Deze si tuatie is uitzonderlijk goed voor de equipe. Omdat wij op papier de sterkste ploeg hebben wil men van ons dat we de wedstrijd gaan ma ken. Daar zullen we voor uit moe ten kijken. Het is in ieder geval zo, dat Kuiper geen trap teveel hoeft te geven. Die moet alleen in actie ko men als het noodzakelijk is. Verder kan hij lekker op z'n gemak blijven zitten". Voorzichtig Met de overige ploegleden zal de gele trui tot in het uiterste worden verdedigd. De met drie zege's dol gelukkige Didi Thurau: "Ik ben de gehele Tour al voorzichtig geweest met uitspraken. Wantje weet maar nooit waar je voor komt te staan. Bordeaux was na de Pyreneeenrit mijn volgende uitgangspunt. Ik ben er goed doorgekomen, dus hoop ik nu ook de gele trui in m'n eigen land (Freiburg) te brengen. Als me dat lukt vind ik het al mooi. Wat er daarna gebeurt zullen we dan wel weer zien. Ik heb nog nooit in de Alpen gereden, dus weet ik niet wat me te wachten staat. Daarom ben ik ook voorzichtig met te zeggen, dat ik de Tour zal gaan winnen. Het enige voordeel voor mij is dat er na de Alpen ook nog een tijdrit komt van vijftig kilome ter. Didi Thurau weet dat hoogmoed voor de val komt. Boezemt zichzelf een beetje angst in voor de vlakke ritten, waarin de favorieten toch iets willen proberen, omdat niet voor iedereen de Alpen het ge wenste gevechtsterrein is. Als Thu rau daar door mocht komen, wacht hem in Freiburg bij z'n eigen land genoten een koninklijk onthaal. Want de laatste Duitser, die in de Tour nog enige prestatie van for maat leverde was Rolf Wolfshohl. men schreef toen 1970. Didi Thurau. „de super-kampioen"op weg naar zijn tijdrit-zege. Bruyere (Bei-Fiat) op 1.09,14, 6. Hennie Kuiper (Ned-Raleigh) op 1.16,62, 7. Michel Laurent (Fra- Peugeot) op 1.21,26, 8. Fedor den Hertog (Ned-Frisol) op 1.26,41, 9. Roy Schuiten (Ned-Lejeune) op 1.29,96, 10. Alain Mesiet (Fra- Gitane) op 1.34,06, 11. Ocana (Spa- Frisol) op 1.42,09, 12. Zoetemelk (Ned-Mercier) op 1.49,28,13. Delisle (Fra-Mercier) op 1.52,33, 14. Pronk (Ned-Raleigh) op 1.52,55, 15. Agos- tinho (Por-Teka) op 1.54,66, 31. Lubberding (Ned-Raleigh) op 3.19,91, 51. Van den Hoek (Ned- Raleigh) op 4.14,90, 67. Karstens (Ned-Raleigh) op 4.57,44, 71. Bal (Ned-Fiat) op 5.09,07, 80. Van Kat wijk (Ned-Raleigh) op 5.41,99, 92. Smit (Ned-Frisol) op 6.54,30, 93. Raas (Ned-Frisol) op 7.06,15, 97. en laatste In 't Ven (Bel-Bianchi) op 9.57,04. Algemeen Klassement: 1. Dietrich Thurau (Wdl-Raleigh) 35 uur, 4 mi nuten en 20 seconden, 2. Eddy" Merckx (Bei-Fiat) op 58 seconden, 3. Bernard Thcvenet (Fra-Peugeot) op 1.25. 4. Michel Laurent (Fra- Peugeot) op 1,34, 5. Hennie Kuiper (Ned-Raleigh) op 1,49.6. Alain Mes- let (Fra-Fitane) op 2,06,7. Joop Zoe temelk (Ned-Mercier) op 2,07, 8. Lucien van Impe (Bel-Lejeune) op 2,12, 9. Raymond Delisle (Fra- Mercier) op 2,27, 10. Raymond Vil- lemiane (Fra-Gitane) op 2,50, 11. Galdos (Spa-Kas) op 2,53, 12. Rouxel (Fra-Miko) op 3,38, 13. Aja (Spa-Teka) op 4,24, 14. Andiano (Spa-Kas) op 5,57, 15. Pronk (Ned- Raleigh) op 9,20, 19. Ocana (Spa- Frisol) op 14,59, 20. Janssens (Bei- Fiat) op 17,30, 22. Knetemann (Ned-Raleigh) op 19,19, 29. Lub berding (Ned-Raleigh) op 21,53, 41. Bal (Ned-Fiat) op 23,56, 61. Den Hertog (Ned-Frisol) 42,44, 64. Schuiten (Ned-Lejeune) op 43,17, 80. Raas (Ned-Frisol) op 48,34, 81. Karstens (Ned-Raleigh) op 48,44, 85. Van den Hoek (Ned-Raleigh) op 50,37, 89. Van Katwijk (Ned- Raleigh) op 52,03, 91. Smit (Ned- Frisol) op 52,17, 97. en laatste Bala- gue (Spa-Teka) op 57,36. Ploegenklassement van het tweede deel van de vijfde etappe is: 1. Ra leigh 2 uur, 34 seconden, 2. Fiat op 1,50, 3. Peugeot op 2,27,4. Frisol op 3.01. Algemeen ploegenklassement: 1. Mercier 105 uur, 17 minuten en 16 seconden, 2. Raleigh op 1.45,3. Kas op 8.02. STOCKHOLM - Dick Quax, de 29- jarige Nieuwzeelander heeft een jaar moeten wachten voordat hij revanche kon nemen voor een ne derlaag tijdens de Olympische 5000 meter. In Montreal moest hij zich met zilver tevreden stellen, in Stockholm verbaasde hij vriend en vijand met een schitterend wereld record op de 5000 meter. Hij ver drong met 13.12.9 slechts één tiende van een seconde de Belg Emiel Puttemans van de wereldre cordranglijst. Twee ronden voor het einde explo deerde de Nieuwzeelander en nam een meter of zes voorsprong hoewel de Westduitser Fleschen (tweede) een wanhopige poging deed bij te blijven. Toen de bel voor de laatste ronden luidde had Quax nog een minuut om het record te grijpen. Hij deed het, met ééntiende se conde De 11.000 toeschou wers gaven de besnorde atleet een staande ovatie. mann (Ned-Raleigh), 30. Kuiper (Ned-Raleigh), 34. Thurau (Wdl- Raleigh), 37. Nickson (Gbr- Raleigh), 39. Van Impe (Bel- Lejeune), 41. Schuiten (Ned- Lejeune). 46. Den Hertog (Ned- Frisol), 47. Zoetemelk (Ned-Miko), 60. Van den Hoek (Ned-Raleigh), 63. Prork (Ned-Raleigh), 72. Bal (Ned-Fiat), 75. Merckx (Bei-Fiat), 76. De Cauwer (Bel-Raleigh), 80. Lubberding (Ned-Raleigh), 82. Ocana (Spa-Frisol), 89. Thevenet (Fra-Peugeot), 91. Wellens (Bel- Frisol) allen z.t. BORDEAUX - Eerste gedeelte vijfde etappe: 1. Esclassan (Fra- Peugeot) 3 uur 38 minuten en 5 se conden, 2. Karstens (Ned-Raleigh). 3. Sercu (Bei-Fiat), 4. Rik van Lin den (Bel-Bianchi), 5. Hoban (Gbr- Miko), 6. Thaler (Wdl-Teka), 7. Smit (Ned-Frisol), 8. Van Katwijk (Ned-Raleigh). 9. Rouxel (Fra- Miko), 10. Teirlinck (Bel-Gitane), 26. Raas (Ned-Frisol), 27. Knete- Ploegenklassement: 1. Frisol (Smit, Schepmans, Wesemael) 10 uur 54 minuten en 12 seconden, 37 punten; 2. Peugeot (Esclassan, Ovion, Danguillaume) 10.54.12, 71 pnt.; 3. Miko 10.54.14, 4. Raleigh 10.54.15. Tijdrit 1Dietrich Thurau (Wdl-Raleigh) de 30,2 km in 39 minuten en 24.56 se conden (gemiddelde snelheid 45,023 km-uur). 2. Eddy Merckx. (Bei-Fiat) op 50.23 seconden, 3. Gerrie Knetemann (Ned-Raleigh) op 1.05,41, 4. Bernard Thevenet (Fra-Peugeot) op 1.05,94 5. Joseph

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9