Den Uyl vraagt loonoffers werknemers komende jaren Schipper De Niet tekent beroep aan Vijf jaar geëist voor wurgen van echtgenote Bemanning hasj-schip aangehouden in Rotterdam Uitspraak in Rijn-proces pas einde jaar m Geen cao-verbetering in 1978 en 1979 Vrouw (24) in Tilburg vermoord WOENSDAG 6 JULI 1977 Bevriezing De loonmatiging die Den Uyl van de werknemer vraagt betekent fei telijk een bevriezing van het be steedbare inkomen op het peil van dit jaar. Om de koopkracht echter in stand te houden zal wel een ver goeding voor gestegen prijzen moe ten worden gegeven. Den Uyl zegt overigens niet of daar ook op moet worden beknibbeld. Want dit maakt momenteel onderwerp uit van overleg tussen werkgevers en werknemers. De enige welvaartsverbetering - in de zin van vergroting van de koop kracht - die de komende jaren nog wel mogelijk i, zit in de „incidentele loonsverhoging". Maar de grote massa van de werk nemer profiteert daar niet van. Vandaar dat Den Uyl daar paal en perk aan wil stellen. Daarvoor ook nodig dat het promotiebeleid Gezagvoerder B .McParlin DEN HAAG <SP- De werknemers moeten in 1978 en 1979 afzien van de gebruikelijke jaar lijkse verhoging van de cao-loon. Dat betekent de voor de vakbeweging tot voor kort vrijwel onaanvaardbare „nul-lijn". Optimistische politici gingen nog niet zo lang geleden uit van een „echte" inkomensverbete ring van 1,5 procent. Volgens kabinetsformateur Den Uyl is dit offer nodig in de strijd tegen de steeds verder oprukkende werkloosheid. Hij heeft dit in zijn tweede „memorandum" aan de formatie-partners Van Thijn (PvdA), Van Agt (CDA) en Terlouw (D'66) geschreven. Andere punten daaruit zijn: de sociale uitkeringen mogen niet worden aangetast. Ze moeten blijven mee stijgen met het minimum-loon en niet met de prijzen, zoals het CDA wil. De hogere inkomens moeten de zwaarste offers brengen. Zij profi teren toch al meer van extra loon stijgingen waar de gewone man niet aan toekomt. Zoals promoties, dienstjarentoeslagen en overwerk vergoedingen. In Haagse kringen ook wel de „incidentele loonstij ging" genoemd. De ambtenaren hoeven geen ex tra loonoffer te brengen om meer werk te scheppen in de sector van de overheid. Ambtelijke rekenaars hadden dit onlangs voorgesteld. TILBURG (ANP) - Gistermiddag is in de keuken van haar flat op de achtste verdieping van een pand aan de Alleenhouderstraat in Til burg het stoffelijk overschot van de 24-jarige onderwijzeres Rlarloe Santegoets gevonden. Zij was vrij wel geheel ontkleed. Volgens de politie is de vrouw vermoedelijk gewurgd, zo heeft een eerste onder zoek uitgewezen. Aan het onder zoek werken dertig rechercheurs mee, onder wie tien van het bij standsteam van het arrondisse ment Breda. De politie heeft een aanhouding verricht, waarover zij, in verband met het misdrijf, geen verdere inlichtingen wil verstrek ken. SCHIPHOL - Een Fokker F-27 Friendship van de Engelse lucht vaartmaatschappij AirAnglia is gisteren rond kwart voor een op Schiphol tijdens de start door het neuswiel gezakt Geen van de 28 passagiers en vier bemannings leden raakten gewond de overheid moet worden her zien. Daar was de stijging van de „post incidenteel" de afgelopen ja ren het hoogst, naast de sector van de beter betaalde werknemers. Afspraken Den Uyl stelt voor om sie met onafhankelijke deskundi gen in te stellen om dat probleem aan te pakken. In ieder geval moeten nu al harde afspraken in het bedrijfsleven (werkgevers en werknemers) wor den gemaakt om deze loonstijging, die het effect van de gewone loon matiging sterk teniet doet, tot prak tisch nul terug te brengen. De door Den Uyl onvermijdelijk geachte loonmatiging is noodzake lijk om de bedrijven meer winst te laten maken. Maar de ondernemers moeten dan ook wel degelijk de be reidheid hebben om winst in werk om te zetten. De mate waarin dat gebeurt is beslissend voor het leg gen van een vertrouwensbasis, waarop loonmatiging uitvoerbaar wordt, vindt Den Uyl. Slaagt het loonmatigingsbeleid voor de komende jaren, dan is al in de tweede helft van 1978 wellicht een belastingverlaging moglijk, waarvan in ieder geval de lagerbe- taalde werknemers profiteren. smet de start op de baan 01 links bezig toen de controlelamp van het neuswiel in de cockpit op rood sprong, ten teken dat de vergren deling van het neuswiel een moge lijk defect vertoonde. De gezagvoerder besloot, met een snelheid van ruim 180 km per uur de start af te breken en te remmen. Daarbij zakte het neuswiel naar binnen en de Friendship schoof daarna 800 meter over zijn neus op de baan alvorens tot stilstand te komen. Man lag twee weken dood in huis ROTTERDAM (ANP) - Een 55- jarige man heeft twee weken dood in zijn huis aan de Peit- kreek in Rotterdam gelegen. Op verzoek van buren, die de man al enige tijd niet hadden gezien, nam de politie maandag een kijkje. Zij vond de heer J. Reijers dood op bed. Aan de hand van kranten, die in de gang lagen, maakte de politie op dat de man veertien dagen ge leden moet zijn overleden. ROTTERDAM (SP) - Tot grote verbazing van de politie is gis ternacht de onder Panamese vlag varende kustvaarder Zan zibar de Rotterdamse haven komen binnen varen. Het schip stond gesignaleerd in verband met de grote hasjvangst van de Amsterdamse politie een dag eerder. Toen werd door de rijkspolitie te water in de Oranjesluizen in Amsterdam het jachtje Taipan, dat al geruime tijd in het oog werd gehouden, doorzocht. Aan boord vond de politie 2000 kilo hasj, ter waarde van enkele mil joenen guldens. Het was bekend, dat de hasj vanaf de Panamese kustvaarder op de Taipan was overgeladen, maar omdat de kustvaarder buiten de grenzen lag kon de politie de bemanning van de Zanzibar niets maken. Totdat dit schip geheel onverwacht in de Rotterdamse haven opdook. De Rotterdamse politie kwam onmiddelijk in actie bij het ge signaleerde schip, dat ongela den was. Het is nog onduidelijk waarom de Zanzibar de St. Jobs-haven binnenvoer. De vijf Turkse opvarenden, in leeftijd variërend van 27 tot 38 jaar, werden meteen aangehouden. Zij zijn overgebracht naar Am sterdam, waar zij de gehele dag zijn verhoord. De Amsterdamse rijkspolitie wilde in verband met het on derzoek niet meedelen wat de kapitein, de machinist en de drie bemanningsleden hebben verteld. In verband met de hasj- smokkel zaten al vier Amster dammers vast. Dat waren twee stuurlieden en een automon teur, die zich aan boord van het jacht bevonden en een 52-jarige Amsterdamse koopman, die als belangrijk tussenpersoon wordt beschouwd. Deze zou voor buitenlandse opdrachtge vers de zaak in Nederland heb ben geregeld. Tegen vonnis in Aberdeen Streven naar ?°kh?tnjk 4000 open hartoperaties over drie jaar DEN HAAG (ANP) - Staatssecreta ris Klein van onderwijs en weten schappen heeft gistermiddag in Den Haag de begeleidingscommis sie hartchirurgie academische zie kenhuizen geïnstalleerd. Deze commissie, onder voorzit; ;*drs. J.B.M. Verhey (academisch zie kenhuis Groningen) heeft tot taak de coördinatie te bevorderen van de uitbouw van de hartchirurgie in de academische ziekenhuizen in ons land. In zijn installatie-toespraak zei de staatssecretaris dat de Nederlandse regering nog steeds streeft naar een aantal van 4000 open hartoperaties in 1980. Volgens de bewindsman zullen daarvan bijna de helft, rond 1800, in de academische ziekenhui zen moeten worden verricht, de overige in drie algemene zieken huizen: het St Antoniusziekenhuis in Utrecht, het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis in Amsterdam en het Cat- harinaziekenhuis in Eindhoven. De heer Klein merkte voorts nog op dat het academisch ziekenhuis van de Vrije Universiteit in Amsterdam gezien de geplande ontwikkeling van dit ziekenhuis, een bijdrage aan de hartchirurgie kan leveren, ter wijl reactivering van de hartchirur gie in het Utrechtse academische ziekenhuis nog een onderwerp van overleg vormt. Promotie „De benoeming bij een academisch ziekenhuis moet ook in financieel opzicht een promotie betekenen, en niet, zoals nu, een aderlating". Dat zei drs. J.B.M. Verhey, voorzit ter van de geïnstalleerde begelei dingscommissie. Een juiste hono rering van de medische staven noemde de heer Verhey een van de drie voorwaarden waaraan naar zijn inzicht moet worden voldaan, wil de hartchirurgie in de academi sche ziekenhuizen zich op de juiste wijze kunnen ontplooien. Behalve de werknemers moeten ook de overheid en het rijk het kal mer aan gaan doen. Zij moeten de vier miljard die nog resteert van de acht miljard aan bezuinigen tot 1981, welke het thans demissiona ire kabinet vorig jaar juni voorstel de, ook werkelijk minder gaan uit geven. Daar moet misschien nog enige verdere beperking van de col lectieve uitgaven bijkomen. Maar die kan volgens Den Uyl groten deels worden verwezenlijkt, door dat de overheid via de loonmati ging in het bedrijfsleven ook min der voor ambtenarensalarissen hoeft uit te geven. Een beperking van de overheids uitgaven via die weg zou ook de door ambtelijke rekenaars bepleite uitbreiding van het aantal arbeid splaatsen in de sfeer van de over heid en van de gesubsidieerde in stellingen kunnen financieren. ABERDEEN (ANP) - De Scheveningse schipper Ni- colaas de Niet is gisteren in beroep gegaan tegen de boete die de rechtbank in Aberdeen hem maandag op legde wegens vissen op ha ring binnen de Britse 200 mijlszone, waarvoor Lon den een vangstverbod had afgekondigd. De rechter in Aberdeen veroor- deelde De Niet maandag tot een boete van 25.000 pond sterling (on geveer 110.000 gulden) en liet be slag leggen op de vis-uitrusting ter waarde van 20.000 pond en op de visvangst ter waarde van 7.500 pond. Nadat het beroep was aange tekend zette de treiler Maria koers naar Nederland. De Maria was vo rige week door een Brits fregat aangehouden voor de kust van Ab erdeen, een kwartier voor dat de schipper van de reder de opdracht kreeg het vissen te staken en naar de thuishaven terug te keren. Voor zijn vertrek heeft de schipper de boete betaald. De vangst en de visuitrusting waarop beslag was ge legd moesten in Aberdeen achter- EG-parlement Het Europese parlement zal van avond de Europese commissie, het "dagelijks bestuur" van de EG, het vuur na aan de schenen leggen in verband met de Britse maatregel van de vorige week om de haring vangst in het Britse deel van de Noordzee tot het einde van het jaar te verbieden. H/LVAREN BEEK - Het mag dan bouwvakvakantie zijn, geheel bevrijd De Deense liberaal Kofoed wil we- van plichten ben je nooit. En zeker niet als je vader bent van een bouwlus- tigezoon. Al is een werknemer waarschijnlijk niet zo snel geneigd om er een punt aan te draaien als deze vader in het recreatiepark De Beekse Bergen wat de plannen in Hilvarenbeek. voor de toekomst zijn. Vraag De christen-democratische fractie wil daarnaast nog eens van land bouwcommissaris Gundelach ho ren of het de bedoeling is het alge hele verbod van haringvangst in de Europese wateren te handhaven en hoe men aan de vraag naar haring in de EG naar behoren denkt te kun nen voldoen. Daarbij willen de christen democraten van de Europese commissie de verzekering dat de akkoorden met niet-EG landen zoals Noorwegen, IJsland, Canada en de Verenigde Staten tijdig ge noeg gesloten zijn of verlengd om voldoende vangstmogelijkheden voor de vissersvloten en een toerei kend visaanbod te waarborgen. DEN HAAG - Vijf jaar gevangenis straf terzake van doodslag luidde vanmorgen de eis van de procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof in de zaak te gen de 37-jarige badmeester die op 25 december vorig jaar zijn vrouw heeft gewurgd me een elektriciteitssnoer. Door Sybe Stamm De Haagse rechtbank had hem hiervoor tot driejaar gevangenis straf veroordeeld. Alleen de offi cier van justitie ging tegen het vonnis in hoger beroep. Hij had acht jaar geëist. Het noodlottige drama speelde zich op eerste kerstdag af in de echte lijke woning aan de Ampère straat. Tijdens een van de vele ru zies overlaadde de vrouw haar man met verwijten. Toen zij een deur tegen zijn hoofd sloeg pakte de man in razernij een elektrici teitssnoer uit de openstaande gangkast, sloeg het om haar hals en hield het aangetrokken tot zij dood was. Ruim twee weken lang leefde de badmeester daarna met het lijk van zijn slachtoffer in de woning. Ongeruste familieleden kregen steeds andere smoesjes te horen over haar verblijfplaats. Op 9 ja nuari probeerde hij vergeefs zich met een vuurwapen door het hoofd te schieten. Daarna meldde hij zich bij de politie. Voor het gerechtshof betuigde de verdachte vandaag snikkend zijn spijt. "Onze lieve heer weet dat ik haar dood niet gewild heb. Ik was liever zelf dood geweest", zei hij. vrouw klein is gehouden en ge tergd. Speciaal in zijn man-zijn werd hij voortdurend door haar gehoond. Volgens psychiaters pleegde hij zijn daad in een toestand van ver laagd bewustzijn, in een woede aanval, waarvoor de klap met de deur het "trigger-moment" had opgeleverd. Procureur-generaal mr. Bos: weken tussen de wurging en de Mr. Bos eiste vijfjaar aangifte bij de politie moeten straf omdat hij het voor hem een verschrikking zijn geweest". vangenis- )ver de spanningen die tussen de echtelieden hadden bestaan, zei de procureur-generaal dat de verdachte jarenlang door zijn drie jaar in strijd achtte met de ernst van het feit. Advocaat mr. Drnkbepleitte dat het vonnis van de rechtbank zou worden beves tigd. Uitspraak 19 juli. ROTTERDAM (SP) - De Rotter damse rechtbank zal waarschijnlijk niet eerder dan tegen het einde van het ja^r een uitspraak doen in het zogenaamde Rijn-proces. Daarmee duurt deze civiele procedure, die door de Stichting Reinwater en en kele Westlandse tuinders is aange spannen tegen de Franse kali- mijnen, ongeveer drie jaar. De ka- limijnen wisten de zaak te rekken door de bevoegdheid van de Rot terdamse rechtbank sterk in twijfel te trekken. Tweeëneenhalf jaar geleden span den de eisers het proces tegen de kalimijnen aan. Zij beschuldigen de mijnen van een onrechtmatige daad, omdat die verantwoordelijk zouden zijn voor de zoutlast in de Rijn. Volgens de Stichting Reinwa- ter is het overigens dit jaar met de hoeveelheid zout in de Rijn erger gesteld dan ooit tevoren. Na de twijfels van de kant van de mijnen aan de bevoegdheid van de Rotterdamse rechtbank, achtte deze zich inderdaad niet gerechtigd een uitspraak te doen. De zaak werd voorgelegd aan het gerechts hof in Den Haag, die op haar beurt bij het Europese hof in Luxemburg te rade ging. Het Europese hof kwam tot de con clusie, dat de rechter in het land van de eisers een uitspraak mocht doen. Vervolgens vernietigde het Haagse gerechtshof het vonnis van de Rot terdamse rechtbank. De Franse kalimijnen zijn nu voor de Rotterdamse rechtbank met het verweer gekomen, dat zij niet al leen verantwoordelijk zijn vóór de Nog gewonden treinkaping in ziekenhuis GRONINGEN (ANP) - In het aca demisch ziekenhuis in Groningen worden nog steeds twee gewonden verpleegd van de Zuidmolukse treinkaping bij De Punt. Het ern stigst is de toestand van de 27-jarige Jnunus R.. een van de kapers. Een andere patiënt is een jonge vrouw. Haar identiteit wordt niet bekend gemaakt door het zieken huis. Een woordvoerder van het AZ doet ook geen mededelingen over de toestand van beide gewonden. lozingen in de Rijn. Zij noemen nog achttien bedrijven in Frankrijk, Duitsland, Zwitser land en Belgie bij naam, die ook hun steentje bijdragen aan de zout last in de Rijn. Zij willen, dat die ook ter verantwoording worden opgeroepen en dat dan ook op die bedrijven de eventuele schade wordt verhaald. Volgens de Stichting Reinwater is dit een nieuwe „vertragingsactie'. De stichting krijgt in augustus de gelegenheid om schriftelijk te rea geren. Daarna is de beurt weer aan de kalimijnen; Weer later wordt de zaak mondeling behandeld. Giropasjes te laat DEN HAAG (SP) - Het CDA- Kamerlid Schakel maakt zich ern stig ongerust over de grote hoe veelheid nieuwe giropassen die nog niet zijn uitgereikt. Aan het begin van deze maand kampte men met een achterstand van 80.000 pasjes. Schakel wil dat de oude pasjes geldig blijven tot alle nieuwe zijn uitgegeven. Tijdelijk werk zonder geld onmogelijk DEN HAAG (SP) - De arbeidsbu reaus kunnen voorlopig geen werk lozen meer aan de slag krijgen via de "tijdelijke arbeidsplaatsen rege ling" omdat het geld op is. De arbeidsbureaus in Den Haag en Amsterdam hebben alle aanvragen uit de kaartenbakken verwijderd. Dat geldt zowel voor aanvragen die al waren ingediend, als voor de aanvragen die al in behandeling waren. Via de regeling werden werklozen en met name academici aan de slag geholpen in afwachting van definitief werk. Voor dit jaar hebben de arbeidsbureaus nu al de maximum-bedragen die voor deze regeling zijn uitgetrokken besteed. In schriftelijke vragen aan minister Boersma (sociale zaken) heeft het D'66-Kamerlid Nypels er op aange drongen de financiële mogelijkhe den te verruimen, waardoor lang durig werklozen of door hun leef tijd moeilijk plaatsbare n het werk kunnen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7