Slechte parkeer voorzieningen bij winkelapparaat "Aantijgingen inslikken "Meijer was beledigend Loodgieter De nog tang in de Vrind ook na vijf jaar Leidse inbrekers bestraft Onderzoek midden- en kleinbedrijf: Iböfeff V©© §®iïïni@@inllJ@ L©ödl©ini LCC§ Paaltjes markeren busbaan WOENSDAG 6 JULI 1977 LEIDEN LEIDEN - Op het gebied van de parkeervoor zieningen verkeert het winkelapparaat in de Leidse binnenstad in een ongunstige positie ten opzichte van concurrerende winkelcentra. De parkeergelegenheid in of bij de Leidse binnens tad wordt door vrijwel iedereen matig tot slecht gewaardeerd. Dit is een voorlopige conclusie uit iet regionaal distributieplanolo- gisch onderzoek, dat het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (CIMK) op het ogenb lik in de regio Rijnland houdt. De heer drs. W. Trommels, projectlei der van het onderzoek, lichtte gis termiddag tijdens de leden verga dering van de Kamer van Koop handel voor Rijnland een eerste tip van de onderzoeks-sluier op. Uit het onderzoek, dat in het voor jaarvan het volgend jaar zal worden afgerond, blijkt overigens ook dat ondanks de slechte waardering van de parkeergelegenheid, de Leidse binnenstad voor de hele regio Rijn land een vrij sterke aantrekkings kracht blijft houden. Die trek kracht van het Leidse centrum geldt de laatste tijd alleen wat min der voor de consumenten in het noord-oostelijk en oostelijk deel van Rijnland, die zich meer op Am stelveen en Alphen aan den Rijn gaan richten. De heer Trommels wilde zich in dit stadium van het onderzoek nog niet wagen aan een uitspraak over de vraag, of het voetgangersgebied in de Leidse binnenstad moet worden uitgebreid. In het onderzoeksver slag zal op deze vraag worden te ruggekomen. Wel noemde hij het instellen van een voetgangersge bied in een stad waar voldoende consumenten naar toe komen, in z'n algemeenheid juist. Discountzaken Een ander gegeven, dat uit het on derzoek naar voren is gekomen, is dat er in het gebied van Rijnland nogal wat discountsupermarkten op industrieterreinen zijn geves tigd. Deze discountzaken blijken een vrij sterke zuigkracht uit te oe fenen, aldus de heer Trommels, waardoor een stuk koopkracht uit de binnensteden en de buurtwin kelcentra verdwijnt. In het onder zoeksgebied zijn er dan ook vier kleine plaatsen waar geen enkele voorziening meer aanwezig is. Naast de zuigkracht die van discount-zaken binnen het gebied van Rijnland uitgaat, wordt de de tailhandel in deze regio ook nog ge confronteerd met de aantrekkings kracht, die de binnenstad van Den Friese staart- en stoeltjes- klokken, Zaanse- en Schippert jesklokken. Div. stijlklokken, moderne schoorsteen- en wandklokken. Interessante collecties antieke klokken. Horloger v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Altijd voordelig Haag op de consumenten heeft. Ook Amstelveen en Amsterdam trekken een deel van de koop kracht uit de regio Rijnland weg. Er is volgens de heer Trommels zelfs sprake van een harde concurrentie strijd tussen de binnensteden van Den Haag. Leiden en Amsterdam. Daarnaast blijkt uit het onderzoek, dat de winkelvoorzieningen in plaatsen als Alphen aan den Rijn inmiddels op een dergelijk niveau zijn gekomen, dat ze concurrentie gaan vormen voor de winkelfunctie in de oude binnensteden. Enquête Het distributie-planologisch on derzoek, dat op initiatief van de Kamer van Koophandel in deze re gio wordt gehouden, zal niet alleen een analyse van het huidige situatie op het gebied van de winkelvoor zieningen moeten geven, maar ook een voorspelling over de toekom stige ontwikkeling. De huidige si tuatie wordt geïnventariseerd door middel van een enquête onder ruim 7000 gezinnen in de regio, en een enquête onder alle ondernemers in de detailhandel in het betrokken gebied. LEIDEN/DEN HAAG - Een 21- jarige straatmaker en zijn 20-jarige collega, beiden uit Leiden, werden betrapt tijdens een inbraak in een magazijn in een van de stegen in de Leidse binnenstad, waar zij het op een cassette-recorder hadden voor zien. Ook zouden zij hebben inge broken in een winkelmagazijn aan de Aalmarkt, wat ruim 4000 gulden opleverde. Met de oudste verdachte was het al eerder fout gegaan mede als gevolg van een alcoholprobleem waarmee hij te kampen heeft, aldus de offi cier van Justitie. Hij eiste tegen deze verdachte zes maanden ge vangenisstraf waarvan twee maan den voorwaardelijk met toezicht en voor de andere verdachte die nog niet eerder veroordeeld is, vier we ken. Het vonnis voor de eerste ver dachte was overeenkomstig de eis. Voor de tweede - wiens aandeel ge ring was - luidde het vonnis van de Haagse politierechter 300 gulden boete en twee weken voorwaarde lijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar. LEIDEN - "Wanneer u niet bereid bent de beschuldigingen tegen over onze ambtenaren terug te nemen, maakt u het ons prak tisch onmogelijk om nog verder met u in overleg te treden". Dat schrijft het Leids college van B en W aan het bestuur van het Leids City Centrum naar aanleiding van beschuldigingen, die door het LCC werden gedaan aan het adres van de Leidse gemee nteambtenaren. Volgens het LCC zouden ambtena ren notulen hebben vervalst en keiharde leugens hebben verteld. Dat laatste zou gebeurd zijn op een voorlichtingsbijeenkomst over de reconstructie van de Breestraat. De kritiek van het LCC richt zich ook op de notulen van deze bijeenkomst. De uitla tingen van het LCC waren voor het college van B en W aanleiding om het bestuur tijdens een gesp rek om opheldering te vragen. Afgesproken werd toen dat het LCC schriftelijk de klachten zou toelichten. Dat gebeurde in een brief van 2 juni jl. Van deze brief zegt het Leids college dat er slechts in vage bewoordingen over een aantal zaken wordt ge sproken, terwijl was afgesproken dat duidelijk zou worden aange geven op welke punten de notu len niet kloppen. Volgens he Leids college zijn een aantal pas sages in de brief volstrekt onjuist Dat er in de brief bepaalde medede lingen werden gedaan over pre cieze termijnen is volgens het col lege gebeurd naar aanleiding var vragen die op de bewuste lichtingsbijeenkomst zijn steld. In de brief aan het LCC bestuur zeggen B en W dat he verslag van de informatieve bij eenkomst op ruime schaal is ver spreid, maar dat alleen het be stuur van het LCC de inhoud er- van heeft aangevochten. Naar aanleiding van het bespro kene en de brief vindt het college geen termen aanwezig om het verslag van de bijeenkomst als nog te wijzigen. Sprekend over de kritiek op gemeente ambtenaren zeggen B en W in de brief: "Deze op zichzelf al onaan vaardbare uitspraken over personen die zich niet in het openbaar kunnen verdedigen, worden nog verergerd door het feit, dat die uitspraken zonder onze voorkennis bij herhaling in het openbaar tegenover de pers worden gedaan". In de brief wordt erop gewezen, dat in het overleg tussen gemeente en LCC steeds ambtelijke assis tentie nodig is in verband met de moeilijke en veelomvattende on derwerpen die ter sprake komen. "Indien u nu uw beschuldigingen terugneemt en ons de verzeke ring geeft dat u onze ambtenaren niet meer in het openbaar zult aanvallen, kan het overleg wor den voortgezet. Bent u hiertoe niet bereid, dan kunnen wij onze ambtenaren niet meer aan enig overleg met u laten deelnemen omdat zij dan - als politiek niet verantwoordelijke personen - steeds de kans lopen te worden blootgesteld aan uw openbare kritiek, zonder zich in het open baar te kunnen verdedigen. Het moet u duidelijk zijn, zo besluit het Leids college de brief, "dat wij een dergelijke gang van za ken, die de positie van de desbe treffende ambtenaren ernstig ondermijnt, onder geen beding kunnen, mogen en willen accep teren. Op Rijnsburgerweg LEIDEN - De busbaan op het ge deelte van de Rijnsburgerweg tus sen Mariënpoelstraat en Boerhaav- elaan zal gemarkeerd worden met paaltjes. Dit om te voorkomen dat auto's half op de busbaan parkeren, een situatie die zich nu vaak voor doet. De bussen kunnen daardoor uiteraard niet vlot doorrijden. De dienst gemeentewerken zal bin nenkort overgaan tot het slaan van de houten paaltjes. LEIDEN - De Leidse straatzan ger lampie geeft vanavond een voorlopig afscheidsconcert in het Leidse café De Twee Spieghels aan de Nieuwstraat. Lampie gaat drie maanden met vakantie. Hij treedt samen op met Peter en Pol (bekend onder de naam Mixed-Up) en drummer Fred Cohen. Aanvang om half tien. LEIDEN - "Rancuneus, niet door dacht, beledigend, beneden elk peil en bijzonder arrogant". Zo kwalificeert het Leids City Cen trum. overkoepelend orgaan van middenstand en grootwinkelbe drijf, het optreden van de fractie voorzitter van de Partij van de Arbeid, Leo Meijer tijdens de laatste raadsvergadering voor het zomerreces. Meijer leverde in die vergadering felle kritiek op de houding van het LCC in de zaak rond de reconstructie van de Breestraat. In een brief aan de gemeenteraad van Leiden doet het LCC een dringend beroep op de PvdA- fractieleider om in de eerstko mende vergadering zijn ge wraakte uitlatingen over het LCC en over de voorzitter, de heer Van Egmond terug te nemen. Mocht Meijer daartoe niet bereid zijn dan verzoekt het LCC aan de raad om door middel van een motie van afkeuring, blijk te laten ge ven dat men de uitlatingen af keurt. LCC-vice voorzitter J. Th. J. Brummer en secretaris C. J. van Leeuwen zeggen in de brief met teleurstelling en afschuw kennis te hebben genomen van de be richten zoals die in de dagbladen van 23 juni jl. verschenen over de uitlatingen van de PvdA- fractieleider. Deze krant meldde in het verslag onder meer dat Meijer het LCC verweet ernstige zo niet onherstelbare schade te hebben aangericht aan de toe komst van de Breestraat. Verder betitelde de PvdA- fractievoorzitter het LCC als "het grootwinkelbedrijf met zijn bontmantelorganisatie". "Wat nu is gebeurd?" zo schrijft het LCC. "De rechtspersoonlijkheid bezittende vereniging "Leids City Centrum" maakt op demo cratische wijze gebruik van de rechtsgang in Nederland, door aan de Kroon te verzoeken een genomen raadsbesluit te vernie tigen. Omdat een met de kleinst mogelijkê meerderheid genomen raadsbesluit in strijd werd geacht met het algemeen belang. Evenmin als de verdediger van de gemeente Leiden de voorzitter van de afdeling voor de geschil len van bestuur van de Raad van State, van het ongelijk van het LCC heeft kunnen overtuigen, zomin heeft de bedoelde fractie leider ook maar enige moeite ge daan steekhoudende argumen ten aan te dragen om tenminste de raad van het ongelijk van het LCC te overtuigen". Volgens het LCC heeft Meijer zich er toe laten verleiden om een be langenorganisatie en zijn voorzit ter in persoon, laaghartig en min derwaardig te bejegenen. Bo vendien konden de aangevalle nen zich op die plaats niet verwe ren en moest ook de voorzitter van de afdeling voor de geschil len van bestuur van de Raad van State he^ ontgelden. Het LCC schrijft het onbegrijpelijk en onvoorstelbaar te vinden dat de loco-voorzitter van de raad (Van Aken - red) de spreker niet tot de orde heeft geroepen of het woord heeft ontnomen. "Het LCC dat een gezonde ontwik keling van de Leidse binnenstad voorstaat en waar nodig en zo mogelijk daaraan wil meewer ken, is over deze gang van zaken diep teleurgesteld. In een demo cratisch bestuurde stad moet het mogelijk zijn, dat er verschil van inzicht kan bestaan over de wijze waarop dat kan worden verwe zenlijkt. Zij betreurt daarom in hoge mate, dat dit uiteindelijk tot dit soort tirades in de Leidse raad moest escaleren. Gisteren is .na enige vertraging het laatste gedeelte van de Breestraat weer voor het ver keer opengesteld. Wat nog niet wil zeggeii dat het wegdek al in goede conditie verkeert: borden bij het kruispunt met de Koorn- brugsteeg geven dat ook aan. De toegestane snelheid is op 25 ki lometer per uur gesteld. De Breestraat werd in mei openge broken voor het leggen van e nieuwe riolering. Het was bedoeling dat de weg tevens e reconstructie-op-proef zou c dergaan, maar het Leids City Centrum protesteerde hiertegen met succes bij de Raad van Sta te. De werkzaamheden in de Brees traat zijn vorige week afgerond. Het was de bedoeling dat de straat afgelopen vrijdag weer open gesteld zou worden, maar het college van Ben W achtte het wegdek te slecht. Met name voor fietsers en bromfietsers zou het gevaar groot zijn geweest. Straatmakers van de gemeente hebben aarom maandag de slechtste plekken in het hobbe lige wegdek opnieuw bestraat. De straat zal nu nog een keer worden opengebroken en wel na de bouwvakvakantie. Dan zal het gedeelte boven het nieuwe middenriool nog een keer her straat worden. Daarmee zal het werk tevens „opgeleverd" wor den. Het onderzoek zal een antwoord moeten geven op vragen als: wat zijn de gevolgen wanneer er een groot zelfbedieningswarenhuis in deze regio wordt gevestigd? (Zoals bekend hebben enkele grootwin kelbedrijven een aanvraag inge diend om in Leiden een dergelijke vestiging te mogen neerzetten). Ook zal het onderzoek een beeld moeten geven van het functioneren van de Leidse binnenstad, mede met het oog op de bouw van het winkelcentrum Winkelhof in Lei derdorp. LEIDEN - Loodgieter in de tang. Onder die kop verscheen vijfjaar geleden het lijdensver haal van loodgietersbedrijf De Vrind in deze krant. In al die jaren lijkt er niets veranderd: nog steeds voert het bedrijf, net als vele andere bedrijven in de binnenstad, een 1 verwoede strijd om aan een parkeeront- heffing te komen. „Een beroep op de wethouder van verkeer heeft niet gehol pen, een verzoek aan B en W heeft niets geholpen. Een plei dooi voor de kantonrechter geeft hem geen genoegdoening: schuldigverklaring zonder toe passing van straf. Parkeerover- tredingen kosten op die manier niets, maar het woord schuldig blijft." Wat er sindsdien is bij gekomen is dat De Vrind nu een beroep heeft lopen bij de pro vincie. Voor de Beschuitsteeg, waar het loodgietersbedrijf geves tigd is, geldt een inrijverbod; op Nieuwstraat en Nieuwe Rijn mag niet geparkeerd worden. Op marktdagen is het bedrijf helemaal onbereikbaar. Toch is het voor het werk nodig dat re gelmatig geladen en gelost kan worden. Soms moet een lood gieter ook snel uitrukken om plotselinge lekkages of over stromingen te bestrijden. Dan moeten snel de vaak omvan grijke materialen geladen kun nen worden. Het is een verhaal dat velen gekend in de oren zal klinken en waarin veei be drijven in de binnenstad zich zullen herkennen. Maar niet alleen voor de deur van het bedrijf zelf wordt een stille strijd gevoerd met politie en parkeerwacht. Ook daar waar de klussen moeten wor den opgeknapt kan het moeilijk zijn: bijvoorbeeld 's middags in de Haarlemmerstraat. De moeilijkheden waarvan de loodgieter, die al zijn leven lang op dezelfde hoek van de Be schuitsteeg en de Nieuwstraat gevestigd is, gewag maakt zijn nu nog precies dezelfde als die van vijf jaar terug. Het is om moedeloos van te worden. Toe ntertijd opperde De Vrind dat er een vignettensysteem moest komen waarbij bedrijven alles zouden mogen doen wat voor de uitvoering van het werk noodzakelijk is. De toenmalige wethouder Kret reageerde daarop dat onmogelijk zo een waterdicht systeem is te maken. Nu zwaait een niet minder om streden wethouder de scepter problemen met ontheffingen. Waal kondigt een nota aan over de kwestie van de ontheffingen die in september of oktober zal verschijnen. Of de binnens- tadsbedrijven en De Vrind in het bijzonder veel vertrouwen zullen hebben in die toezeg- ing, is de vraag: vijf jaar gele en kondigde Kret in antwoord op vragen van een raadslid al aan dat er een nota zou komen die enzovoort..... In samenwerking met de Stich ting Leidse Binnenstad wil wethouder Waal tot een oplos sing komen. In de Stichting zijn alle economische krachten ge bundeld. „Wat me de beste con structie lijkt is dat we bijvoor beeld honderd ontheffingen la ten verdelen door de Stichting". De Stichting zou met een derge lijke regeling overigens willen wachten tot het verkeersplan voor heel Leiden gereed is. Door de Stichting in te schake len kan de gemeente ontkomen aan de moeilijke vraag wie wel en wie niet voor een ontheffing in aanmerking komt. In de praktijk zal de regeling verder niet alleen duidelijk moeten zijn voor de controleurs, maar ook voor de andere binnens tadsgebruikers, zodat die niet in Verwarring gebracht worden (of in verleiding) door "lukraak" geparkeerde auto's. Naast de bedrijven die steeds met de gemeente in de clinch liggen zijn er ook nog grote aan; tallen bewoners die een pasje of iets dergelijks zouden willen hebben- om hun auto kwijt te kunnen. Ook daar moet een nieuwe regeling voor bedacht worden. Net als voor bedrijven geen ontheffingen worden ge geven momenteel, worden er ook geen pasjes meer uitge reikt. Alleen als men een medi sche verklaring heeft zijn er ontheffinsmogelijkheden. Wethouder Waal denkt erover om in de nieuwe pasjesregeling de bewoners meer rechten te geven. Nu betaalt men een be drag en mag men in de binnens tad parkeren, als er plaats is. In de toekomst zal het meer moe ten lijken op het "huren" van een bepaalde parkeerplaats. Als wijken om dergelijke regelin gen uit te proberen denkt Waal aan Maredorp en Vreewijk, deze laatste wijk in verband met de. universitaire nieuwbouw op het Witte Singe lterrein. over de binnenstad. Exact zoals blemen niet bagatelliseren: moet plaats zijn in de binnens- Kret destijds wil Waal de pro- voor een loodgietersbedrijf tad, geeft hij toe, en dat geeft Het loodgietersbedrijf van De Vrind in de Beschuitsteeg.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3