PAGINA 14 WOENSDAG 6 JULI 1977 Als voetballiefhebber ben ik gewend, bij het binnenschui- felen van het stadion een pro gramma te kopen. Eenmaal een plaatsje op de tribune ge vonden, blader ik het door, al lereerst op zoek naar de op stellingen. Het 72 pagina's dikke, magazi neachtige programmablad van de New York Cosmos werd wel drie keer doorge worsteld, maar een opstelling was er niet in te vinden. Dan wil ik - en zeker als neu traal toeschouwer - de stand eens bekijken. Opnieuw het kleurrijke en niet al te goed kope 2,50)programma doorgebladerd: geen stand. Het enige, wat ik wist, dat de Cosmos er goed voor stonden, maar dat had ik van omstan ders gehoord. Wat het programma dan wel al lemaal bevat? Op de eerste plaats 56 pagina's adverten ties. Als je Beckenbauer voor een paar miljoen uit Europa haalt, moet er wel wat tegen over staan natuurlijk. Er zijn aan Kaiser Franz overigens twee pagina's gewijd, evenals trouwens aan Pélé want dat zijn tenslotte de sterren, nietwaar? Het programma bevat wel een spelerslijst-met-rugnummers, waaruit blijkt, dat de Cosmos 31 spelers hebben. Tegen stander Minnesota hééft - volgens het programma al- Door Frans de Jong thans - slechts 16 spelers, maar als de cracks een voor een het veld opsprinten, moet ik tot de conclusie komen, dat er heel wat Minnesotalieden op het astroturf-veld zijn, die niet op die spelerslijst staan. Maar goed, het zijn gasten en die zijn niet belangrijk, ook niet in het programma. Bij dat opdraven van de teams roept de microfonist de na men van de spelers af. Merk waardigerwijze klinkt zijn stem door de speakers enorm krakkemikkig, zeker in ver gelijking met het stereofo- nisch, op een uitstekend vo lume gedoseerd geluid, als er muziek door de speakers galmt. Hij kondigt afgezien van wat gemeenplaatsen als „defender" en „forward", evenwel niet aan, op welke plaatsen de voetballers spe len. In het verloop van de strijd kom je er dan wel ach ter, maar toch. Voorts staan - maar wel in kleine lettertjes - de spelre gels in het programma. Ook wordt de voor ons merkwaar dige manier om de wedstrijd- te beslissen uitgelegd. oo dè Referee's Signals 1Charging 6. Dangerous Kick 2. Pushing 7. Indirect Free Kick 3. Handball 8. Begin Play 4. Holding 9. Official Warning 5.ContinuePlay 10. Tripping In het fraaie programma worden ook de handgebaren van de scheidsrechter verklaard. Wat opvalt zijn de grimmige gelaatstrekken en het ijshockey-shirt, dat de man aanheeft. „atlantic"-afdeling van de North American American Soccer League. Die divisie bestaat uit 4 clubs. In de noordelijke spelen 5 spelen 5 clubs. Dan is er ook nog een „pacific "-afdeling met een westelijke divisie (4 een zuidelijke (5 Die indelingen hebben (zoals bij baseball) uitsluitend te de met het aan het eind van het seizoen te spelen kam pioenswedstrijden. De Cos- mos komen namelijk tegen elke club in elke divisie en in elke afdeling uit. Zij spelen tegen 9 clubs uit en thuis en tegen de overige 8 maar een keer. In totaal dus 26 weds trijden, van begin april tot be gin augustus. Waarom zij een aantal een maar een keer ontmoeten, is volstrekt onduidelijk. De winnaar van een wedstrijd krijgt 6 punten plus 1 punt voor elk doelpunt met een maximum van 3 punten; de verliezer krijgt alleen punten voor het maken van doelpun ten, ook met een maximum van drie. Aan het eind van de competitie komt de kampioensronde, die begint met wedstrijden van de nummers 2 tegen de nummers 3 in elke divisie. De winnaars komen uit tegen de nummers 1 van hun eigen di visie. We hebben dan vier „kampioenen", waarvan noord tegen oost en zuid te gen west speelt. Dat levert dan een „atlantic" en een „pa cific" kampioen op, die tegen elkaar spelen in de „Soccer- Bow". En wanneer dat achter de rug is, breekt er een geweldige tijd aan voor de statistici, die het hele seizoen op papier zetten. Hun werk zal, afgedrukt in het programma voor het vol gende seizoen, bijna 5 pagi na's beslaan. Want iedereen moet natuurlijk weten, wat het gewicht, de lengte en de geboortedatum van de spelers is; hoeveel wedstrijden en hoeveel minu ten en seconden zij hebben gespeeld; hoeveel doelpun ten zij lieten aantekenen (2 punten) en hoeveel voorzet ten, waaruit gedoelpunt is a punt, a la ijshockey: assists); welke speler in de kortste tijd achter elkaar 2 of 3 doelpun ten welk gescoord; welke team de kortste en de langste tijd nodig heeft gehad om een goal te maken; wie de topsco rers zijn; wie de meeste over tredingen heeft begaan; wie de meeste schoten op doel heeft gelost; hoeveel reddin gen de keepers hebben ge maakt (met gemiddelden); wie de waardevolste speler is geweest (a la baseball); wie de minste en meeste penalty's heeft gemist en nog veel meer statistische gegevens, waar- s van de Amerikanen kennelijk smullen. En dan nog al die in voegen in die vanaf de tijd, dat de NASL begon, nu tien jaar geleden. Voor een alge heel overzicht. Maar hoe de scheidsrechter heet, die de Cosmos tegen de Kicks leidde, weet ik nu nog niet. Het stond niet in het programma, het werd niet omgeroepen. Het enige, wat ik me goed ingeprent heb, is zijn rugnummer, Dat was 4. Misschien kom ik er ooit nog eens achter In het fraaie programma wor den ook de handgebaren van de scheidsrechter verklaard. Wat opvalt zijn de grimmige gelaat strekken en het ijshockey-shirt, dat de man aanheeft. Door Daan Overhoff Het heeft rijkelijk lang geduurd, maar de Amerikanen lijken nu toch gewonnen voor ons voetbal. Dat mag je tenminste aannemen als een wedstrijd tussen de New York Cosmos en de Tampa Bay Rowdies, afgelopen zondag in East Rutherford (New Jersey), een dikke 62.000 toeschouwers trekt. Een record in de geschiedenis van „soccer" in de Verenigde Staten, dat wel. Tekenend is echter dat het peperdure Cos- mos een week eerder in zijn in rood en blauw opgetrokken Giants Stadium ook al bijna 37.000 liefhebbers begroette: ruim vijfduizend meer dan de club ooit eerder in huis had. Nou moet je de deur wel plat lopen, wil je die machtige arena vol krijgen, maar toch - de weg gaat, net als de roltrappen naar de tweede en derde ring, om hoog en dat kan Ajax, met een toch niet onaardige achterban als Amsterdam, mooi niet zeg gen. Wie een middagje naar de Mea- dowlands trekt - een half uurtje rijden buiten New York - om er de Cosmos (jawel, Becken bauer, Pele) tegen de Minnesota Kicks aan het werk te zien, weet dat het voetbal daar niet meer stuk kan. Dat gevoel komt echter pas la ter, want vooralsnog stuit het bemachtigen van twee kaarten lange zij op enige problemen. Dat komt niet alleen, omdat een van die twee kanten vrijwel vol ledig door een paleisachtige perstribune in beslag wordt ge nomen. Er zijn domweg ook minder loketten, waar onze plaatsen worden verkocht. Een Amerikaan zit, zo blijkt ook als het stadion langzaam tot de derde ring volloopt, liever ach ter het doel. Dat is 'ie zo gewend van het baseball, waar hij voor een plekje achter de plaat moet knokken, en het football, waar bij die puntbal zo aardig tussen de lange palen door komt zei len. „That's where the action Een voorafgaande junioren wedstrijd moet het hoofdzake lijk met de belangstelling van moeders en klasgenootjes doen. De bal stuitert geduldig op het mosgroene Astroturf als blijkt dat die jochies het nog geheel zonder techniek doen en enige jubel weerkaatst pas van de dan nog kale wanden als een knaapje onbeschaamd tegen de grond wordt gewerkt. Het feest begint pas echt als een twaalfmans koperorkest het op een swingen zet. Jazz, in stereo vanzelfsprekend. Dat maakt het ook een stuk plezieriger om naar de wc te gaan, want trom pet en trombone reiken via een vlekkeloze installatie tot in- het kleinste kamertje. Haas De kermis is compleet met de binnenkomst van een mensho- ge, muisgrijze haas, die de vol gende uren als een te groot uit gevallen mascotte hinderlijk rond het veld blijft draven. Beide elftallen schieten wat in, scheidsrechter en grensrech ters melden zich, compleet met rugnummers en drie ballen (maar daar gooien ze er geluk kig twee van weg) en wie denkt dat het dan na de toss wel zal beginnen, heeft het mis. Alles en iedereen weer van het veld, behalve het arbitrale trio. Voorstellen van de ballpersons, (baIlen)jongens en meisjes uit New York. „You too can be a ballperson", nodigt het elek tronisch scorebord uit. Zij vor men een erehaag (met de haas) en dan opnieuw de spelers, nu een voor een. Ovatie Bij de Cosrr s een ovatie voor Beckenbauc., maar de club houdt het - het is per slot van rekening zijn laatste seizoen - nog op Pele: hij mag, de armen ten hemel, als enige even dicht langs de tribunes tribunes voor hij zich in de middencirkel bij zijn makkers voegt. „Pele, Pe le", schiet het over het score bord en in het midden van het bord blinkt het portret van de zwarte parel ons toe. Als alle thuiswedstrijden van de Cos- mos begint ook deze om vol strekt onduidelijke redenen om precies vijf over twee. We zien hoe Kaiser Franz voor zijn vele miljoenen nu iedereen de bal door de benen speelt en hoe oud Pele wel is geworden, maar er is veel meer. De orkestleider bij voorbeeld (witte pet boven een gitzwart hoofd, wit jasje, groene broek, witte schoenen) zet zijn mannen, wanneer het hem goeddunkt, aan tot feestelijke fanfares. Zolang het de Cosmos betreft tenminste. Mooie aanval - fanfare, hoekschop (corner kick, doceert het scorebord) fanfare. Wangen bol En als de Italiaan Chi- naglia halverwege de eerste helft de bal ineens op de slof naar 1-0 jaagt en hij zakt op de knieen in verrukking, dan blaast het orkest zich de wan gen minutenlang bol. Daartussendoor krast een nu veel slechtere microfoonstem de namen van de spelers, die langer dan enkele seconden aan de bal zijn. Vooral de spelers van de Cosmos worden kritisch gevolgd. Bij een uitzichtloze ren van Pele op links: „Pele on the left, excellent play". Wie het dan nog niet kan volgen, heeft de transistor-radio met het rechtstreekse verslag aan het oor. Een heksenketel, die nauwe lijks doordringt tot de met glas afgeschermde „private boxes" hoog in de tweede ring. Met za kenrelaties of het gezin in privésfeer naar het voetbal. Achter ons maakt een uitge breide familie het zich gemak kelijk in de fauteuils, het glas in de hand. Alleen zoonlief ziet niet, hy likt achter in de ka mer verveeld aan een ijsje en op op de kleurentelevisie naar een baseballwedstrijd van de New York Yankees. Beneden hem goochelt de beste libero ter wereld. Wonder En dan het scorebord, een elek tronisch wonder. Via een intern televisiecircuit worden de be langrijkste momenten onmid dellijk op het enorme scherm herhaald, vertraagd indien ge wenst. Dat is iets voor hier - kan een scheidsrechter, die binnen luttele seconden ziet dat hij ten onrechte een strafschop heeft gegeven, de zaak tenminste nog recht trekken. Het scorebord moedigt aan, be veelt en commentarieert in bondige teksten en/of tekenin gen. Kreten als „Go Cosmos" en „Charge", begeleid door een paar levensgrote, klappende handen, doen het vooral later in de wedstrijd, als het allemaal erg spannend wordt, goed. uit zinnige nige publiek klapt zich de handen stuk, het gescan deerde Cos-mos stormt ons [door de haren. Natuurlijk licht het zwarte bord alleen voor de spelers van de Cosmos geel op. Als de doelman geblesseerd is bijvoorbeeld. Beckenbauer „Give that man a hand", is het bevel en het applaus klatert de man weer op de been. Een fraaie actie van Beckenbauer, „All right!", staat er tevreden in de lucht. Een inderdaad knappe redding van de doelman. „Great save", constateert het score bord tevreden en het beloont hem met zijn portret. Een kop bal net naast. Verbaasde oogjes op het scherm en dan de onge lovige "Did you see that? Verbaasde oogjes Het helpt vooralsnog niet. Ruim een kwartier na rust maken de Minnesota Kicks gelijk. De net nog verbaasde oogjes huilen nu tranen met tuiten. Een vrije schop voor de in het in het vijandelijk strafschopgebied. Hoog in het "Do it", schreeuwt het bord. beukt een op en neer. „Do it!", schreeuwt het bord. Voor een op het eerste oog toch charmant huismoedertje naast ons aanleiding zich de haren bijkans uit het hoofd te trekken. Ze doet het echt als een kopbal van Pele een minuut voor tijd van de lijn wordt gehaald. Bo ven de derde ring wordt op nieuw gehuild, maar dan „Sweet pass" en een zonnig, opbeurend gezicht. Zo is het scorebord ook weer. Na ruim 95 minuten (bij bless ures staat de klok stil) 1-1. Twee keer zeven en een halve minuut verlengen, want in Amerika speel je niet gelijk. Eerste ver lenging. „Cosmos fans. The team needs your support. Let's do it!". Alsof het al geen gek kenhuis is. Tweede verlenging, „Score Cosmos!", is het gebod. Het publiek staat op de stoelen en schreeuwt zich schor. „Lou der, louder", overdrijft het s- cherm. Het blijft 1-1. Zogeheten shoot- outs - een tegen een, speler te gen doelman, maar beiden in beweging, als de penalty shot bij ijshockey - beslissen de wedstrijd. „Allright Cosmos. Get your guns ready!", roept het bord bloeddorstig. Becken bauer waagt zich er niet aan (een vedette mag niet falen, ge spaard?) hij gespaard?) en zo wordt ene Tony Field uit Enge land de held voor de Cosmos. Terwijl hij het middelpunt is van een wilde vreugdedans door vrijwel alle spelers, loopt Franz Beckenbauer op een flinke afstand naar de kleed kamer. Hij glimlacht. „We're number 1". Het score bord

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 14