Patriottisch Front van Rhodesië nu erkend Pakistan zal burgerbewind terugkrijgen Internationaal gesprek over ontwapening hervat Nieuwe regering Ierland bekend Top Afrikaanse staten geëindigd "Joegoslaven schenden rechten van de mensr WOENSDAG 6 JULI 1977 BUITENLAND PAGINA 13 ISLAMABAD (UPI/Reu- ter/DPA/AFP) - Pakistan krijgt na algemene verkie zingen in oktober weer een burgerbewind. Tot zolang geldt voor het hele land de staat van beleg. In de tussen liggende periode zal de macht worden uitgeoefend door een militair drieman schap bestaande uit de staf chefs van leger, luchtmacht en marine. Het drieman schap staat onder leiding van leger-stafchef generaal Mohammed Zia-ul Haque. Onder diens leiding doorbrak het leger gisterochtend met een kenne lijk zonder bloedvergieten uitge voerde bliksemactie de slepende politieke impasse in Pakistan. Premier Zulfikar Ali Bhoetto en andere vooraanstaande politici werden gearresteerd. Het parle ment werd op last van generaal Zia ontbonden. Ook de provinciale volksvertegenwoordigers werden naar huis gestuurd. Toespraak hij Generaal Zia hield gisteren tionale radio-toespraak de motieven voor zijn staatsgreep uiteen zette. „Wij zijn niet gekomen om te blijven", zei de 53-jarige generaal. De staatsgreep, vertelde Zia, werd op zijn last uitgevoerd om een eind te maken aan de politieke chaos. Deze was ontstaan na de in maart door Bhoetto gewonnen verkiezin gen. Bhoetto werd door de geza menlijke oppositie beschuldigd van stembus-fraude. De oppositie organiseerde massa-betogingen en bij de daarmee gepaard gaande rel len vielen meer dan 300 doden. De premier slaagde er niet in om met de oppositie tot een vergelijk te komen over nieuwe verkiezingen. Nadat in principe overeenstem ming was bereikt over een nieuwe stembusronde in oktober - welke datum dus door de militairen wordt aangehouden - raakten premier en oppositie enkele dagen geleden opnieuw slaags. Generaal Zia liet gisteren doorschemeren dat hij het toen welletjes vond. Niet alleen Bhoetto en andere kopstukken van zijn „Pakistaanse Volkspartij" (PPP) staan onder arrest, ook de top van het oppositieverbond PNA - negen samenwerkende partijen - bevindt zich in „preventieve hech tenis". Geen politiek Generaal Zia sommeerde de bevol king zich tot nader order van alle politieke activiteit te onthouden. Maar uit de stad Rawalpindi kwam gisteravond al het bericht over een eerste kleine betoging tegen de staat van beleg. Volgens generaal Zia, die zichzelf een „eenvoudig moslem-soldaat" noemde, is de Pakistaanse grond wet door zijn staatsgreep niet ge schaad. Enkele paragrafen zijn ech ter tijdelijk niet van kracht in het kader van de staat van beleg. Hij maakte bekend dat president Fazle Elahi Chaudhury heeft toege zegd dat hij als staatshoofd zal aan blijven. Morgenochtend komen het militaire driemanschap en de pre sident bijeen om te praten over de vorming van een nieuwe en „zuiver voorlopige" regering. Deze interim-regering zal bestaan uit een aantal hoge militairen. Ook rechters van het hooggerechtshof zullen voor ministersposten wor den aangezocht. Leemte Generaal Zia blijft stafchef van het leger en heeft verder als „hoofd mi litair gezag" de leiding van het driemanschap. „Ik wil met de mee ste nadruk stellen", zei de generaal in zijn radio-rede, „dat ik alleen de leemte opvul die door de politici is geschapen". Diplomatieke kringen in Islama bad geven de 53-jarige stafchef een prima rapport. Zij schilderen hem als een man die oprecht is als hij zegt geen politieke ambities te koesteren. Dezelfde diplomaten vinden Zia gunstig afsteken bij Bhoetto die, zeggen zij, de mo hammedaanse leer alleen ge bruikte als politiek „melkkoetje" zonder er als particulier in te gelo- De Pakistaanse chef-staf van de strijdkrachten generaal Zia-ul Haque heeft gisteravond een verklaring afgelegd voor de radio naar aanleiding van de staatsgreep in Pakistan. Belofte nieuwe leider: LIBREVILLE (Reu- ter/UPI/AFP) - Aan het eind van hun jaarlijkse topconfe rentie, die meer dan voor gaande bijeenkomsten werd gekenmerkt door inter- Afrikaanse twisten en scherpe woordenwisselin gen, zijn de staats- en rege ringsleiders van de Afri kaanse landen het gisteren toch eens geworden over een aantal besluiten. De mi litaire, diplomatieke en fi nanciële steun van de Afri kaanse landen zal wat Rho desië betreft voortaan uit sluitend worden gegeven aan het Patriottisch Front van Nkomo en Moegabe. Volgens de Nigeriaanse minister van buitenlandse zaken, generaal Joseph Garba, betekent het besluit dat de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) voortaan uitslui tend het Patriottisch Front erkent als de bevrijdingsbeweging van Zimbabwe (Rhodesië). Maar OAE-woordvoerder Peter Onu kon op een persconferentie niet zeggen of het besluit ook betekent dat de bewegingen van bisschip Moezo- rewa en dominee Sithole niet lan ger erkend worden door de OAE. Israël wilde ook in 68 tot Entebbe in Algerije overgaan TELAVIV (Reuter)-De Israë lische stafchef, luitenant- genraal Mordechai Gur, heeft gisteravond onthuld dat Israel een commando-actie in Alge rije overwoog om ontvoerde vliegtuigpassagiers te be vrijden die daar in 1968 door Arabische guerrillastrijders gevangen gehouden werden. De passagiers en het toestel werden uiteindelijk na lang durige internationale onder handelingen zonder militair ingrijpen bevrijd. Generaal Gur sprak tijdens een feestelijke bijeenkomst ter herdenking van de Israëli sche cómmando-actie in juli van het vorig jaar in Entebbe in Oeganda. Erkenning Vooral Zambia had zich, i vijf frontliniestaten, sterk remaakt voor erkenning van het Patriottisch Front als de enige bevrijdingsbe- President Amin van Oeganda woc weging. Een reeks gematigde sta- OAE-top bij. Joviaal groette hij ten stond daar aarzelend tegenover en bepleitte een coalitie van de ver schillende Rhodesische bewegin gen. Maar uiteindelijk zijn de Afri kaanse leiders kennelijk gezwicht voor het argument van president Kaoenda van Zambia, dat "het zelfmoord zou zijn als een land meer dan één bevrijdingsleger heeft". De topconferentie roept alle burgers van Zimbabwe, die voor de bevrijding van hun land strijden, op om "dit binnen het Patriottisch Front te doen"en vraagt alle lidsta ten geen steun te verlenen aan "in dividuen buiten het front" om zo het risico te vermijden dat er meer dan één bevrijdingsleger ontstaan. De conferentie nam het Nige riaanse voorstel over om een "di plomatieke brandweer" op te rich ten om te bemiddelen in geschillen tussen Afrikaanse landen. Leden van de commissie zijn Gabon, Tu nesië, Zaire, Nigeria, Zambia, Togo en Madagascar en drie leden die van geval tot geval aangezocht zul len worden door president Omar Bongo van Gabon, die het ko mende jaar voorzitter van de OAE De top stuurt voorts een missie naar de olieproducerende landen, om deze te bewegen geen olie meer te leveren aan de blanke minder heidsregeringen in zuidelijk Afri ka. Een aantal andere problemen zijn naar de toekomst verschoven. Zo zijn er drie commissies gevormd, die gaan bemiddelen in het geschil tussen Tsjaad en Libië, tussen Soe dan en Ethiopië en tussen Somali en Ethiopië. Deze commissies zul len rapporteren aan de volgende Afrikaanse top. Penibel Penibele kwesties als de schending van de mensenrechten in lidstaten als Oeganda zijn op de topconferen tie zorgvuldig ontweken. President jkaoenda, een van de scherpste cri tici van Amin, vermeed vragen hierover op een persconferentie. Het handvest van de OAE verbiedt inmenging in binnenlandse aange legenheden van lidstaten. deeld. Maar een Algerijnse aanvul- kon uitgelegd worden als een aan- De top nam wel een Senegalese re- üng hierop, Waarin ook schending val op het beleid van Marokko en solutie aan waarin inmenging van, van de principes van het OAE- Mauretanië inzake de Sahara, om- vreemde (niet-Afrikaanse) moge- handvest wordt veroordeeld, dat aan dit gebied het recht op zelf- ndheden in Afrika wordt veroor- haalde het niet. Dit amendement beschikking onthouden is. GENÈVE (DPA/UPI) - In het vol- de conferentietafel bleef ook giste- kenbondspaleis in Genève zijn gis- ren teeg, evenals tijdens de teren na een onderbreking gaande zittingen. De Russische twee maanden de internationale president en partijleider Leonid besprekingen over ontwapening Brezjnjev had er vorige maand tij hervat. De plaats van Frankrijk aan dens zijn bezoek c Franse regering op aangedrongen een actievere rol te spelen in het internationaal overleg over ontwa pening. President Giscard d'Estaing be- Parijs bij de loofde toen dat de regering nog Aanhoudingen in kwestie ontvoering in Egypte CAIRO (AFP/Reuter) - De Egypti sche politie heeft gisteravond be kendgemaakt dat zj vier leiders heeft aangehouden van de strijdba re, orthodox-mohammedaanse beweging „voor inkeer en afkeer van zonde", in verband met de ont voering op zondag van oud minister van godsdienstzaken, Mohammed Hoessein Zahabi. De beweging heeft verklaard dat zij voor Zahabi's ontvoering verant woordelijk is. Bij het doorzoeken van woningen waar volgens anonieme telefoon tjes het lijk van Zahabi kon worden gevonden, heeft de politie nog drie kilo springstof gevonden die zou den zijn ontploft als zij de licht schakelaar zou hebben omge draaid. Doordat zij dat niet deed en zaklan taarns gebruikte, ontkwamen de betrokken agenten aan een zekere dood. De Egyptische regering houdt in tussen vol dat de ontvoerde oud minister nog steeds leeft en dat de onderhandelingen met de bewe ging verdergaan. Zij eist de vrijla ting van zestig van haar leden die gevangen zitten. bekijken of Frankrijk n schien alsnog zou gaan deelnemen aan het internationale ontwape- ningsoverleg in Genève. In een boodschap aan de conferen tie sprak de Amerikaanse president Carter de hoop uit dat de conferen tie spoedig een akkoord kan berei ken over een algeheel verbod op kernproeven en een verbod op chemische wapens. Over deze on derwerpen verkeert de conferentie al jaren in een impasse. De Ver enigde Staten voeren met de Sovjet-Unie ook informeel overleg over een verbod op kernproeven en op chemische wapens. De Zweedse afgevaardigde me vrouw Inga Thorsson meende dat de conferentie tijdens de komende zomerzitting vooruitgang moet maken op deze twee punten, wil de conferentie een geloofwaardige in stantie voor onderhandelingen blijven. Roemenië houdt pleidooi voor Eurocommunisme WENEN (Reuter) - De communis tische partij van Roemenië heeft gisteren een pleidooi voor Euro- Communisme gehouden. Het offi ciële Boekarestse partijorgaan 'Scinteia' schrijft, dat de commu nistische partijen het recht en de plicht hebben hun eigen beleid uit te stippelen. Het blad is van oordeel, dat de communistische partijen in West- Europa ongetwijfeld succes boe ken, omdat zij rekening hielden met 'de specifieke eigenaardighe den en vitale belangen' van hun ei gen landen. DUBLIN ?UPI) - De nieuwe pre- minister van Landbouw omdat ze mier van de Ierse republiek, Jack werden verdacht van medeplich- Lynch, heeft gisteren de samenstel- tigheid aan wapensmokkel naar ling van zijn kabinet bekendge- katholieken in Noord-Ierland. De maakt. Lynch, die de afgelopen vier rechtbank sprak beide mannen jaar oppositieleider was, behaalde echter vrij. Blaney werd uit de par- bij de verkiezingen van vorige tij gezet, maar Haughey bleef, en maand een ongekend grote over- werkte aan een geleidelijke come- winning met zijn Fianna Failpartij. back. Hij wordt nu minister van De coalitie van Fine Gael en Labour Volksgezondheid, leed toen een zware nederlaag, Minister van Buitenlandse Zaken waarna de beide partijleiders. Cos- wordt Michael O'Kennedy, een 36- grave en Corish als partijleider af- jarige jurist, traden. Lynch' kabinet komt in grote trek- Volgens zegslieden van de nieuwe ken overeen met het schaduwkabi- regering zal er geen verandering net waarmee Fianna Fail oppositie van betekenis komen in het beleid voerde. Een van de ministers is ten opzichte van IR A-activisten. Charles Houghey, die in 1970 uit de Het program van Fianna Fail wil regering werd ontslagen omdat hij dat Engeland een intentieverkla- betrokken zou zijn bij een ring geeft dat het zich tezijnertijd smokkel-schandaal. zal terugtrekken uit Noord-Ierland Lynch was toen ook premier. Hij en dat het noorden en de republiek ontsloeg toen Haughey als minister langs vreedzame weg worden her van Financiën en Neil Blaney als enigd. LONDEN - De Nederlandse schipper de Neef van het jacht Julie II (rechts) en zijn bemanningslid Jane Wright zijn gisteravond laat op het vliegveld van Londen aan gekomen. Eerder waren zij met nog twee bemanningsleden door de au toriteiten van Somalië in vrijheid gesteld. Hun jacht was bij vergis sing op de Somalische kust terecht gekomen, waarop de opvarenden werden gearresteerd op verdenking van spionage. Na hun aankomst ontstond een ge- Ginsburg in staat van beschuldiging MOSKOU (Reuter/AP)-Alexander Ginsburg, de Russische schrijver, die sinds februari in de Kaloega Internationale liga aan president Tito: NEW YORK (Reuter) - Joegoslavië gastheren „de afgelopen vijfjaar r heeft verhoudingsgewijs meer poli- duizenden gevallen een verontrus- tieke gevangenen dan de Sovjet- Unie en in absolute zin meer dan andere Oost-Europese landen, de Sovjet-Unie en wellicht ook Alba nië uitgezonderd. Dit zegt de Inter nationale Liga voor de mensen rechten in een gisteren te New York verspreid rapport. De veroordeling van Joegoslavië, aldus een zegs man, valt met opzet op het moment tend gebrek aan eerbied voor de mensenrechten" hebben getoond. De Joegoslaven die volgens de Liga worden vervolgd zijn hoofdzakelijk schrijvers, journalisten, hooglera ren, studenten, juristen en geeste lijken. De tegen hen ingebrachte beschuldigingen behelzen het ver spreiden ve propaganda, het ver dedigen van denkbeelden die niet vecht tussen journalisten toen bleek gevangenis zit opgesloten, is giste- dat er in Belgrado voorbereidende stroken met die van de Partij, het dat de vier hun geschiedenis op ren officieel van agitatie tegen de voorhand hadden verkocht aan de Sovjet-Unie beschuldigd. Hierop Daily Mail zodat de andere journa listen naar een verslag konden flui- staat een maximumstraf jaar dwangarbeid en vijf jaar ver ten. banning naar Siberië. Ginsburg beheerde een steunfonds Het enige dat Miss Wright namens voor politieke gevangenen en hun wilde vertellen was dat ze door Somalische politie marteld om valse bekentenissen los de te krijgen. gezinnen. Het fonds was gevormd uit opbrengsten van de boeken van erbannen Nobelprijswinnaar Alexander Solzjenitsyn. besprekingen plaatsvinden vervolg-conferentie op "Helsinki". Het rapport is toegezonden aan alle ondertekenaars van de slotakte van Helsinki, ook aan president Tito. Secretaris-Generaal Waldheim van de Verenigde Naties heeft eve neens een exemplaar ontvangen. Het rapport maakt de deelnemers uitwisselen van informatie met bui tenlandse collega's en het publice ren van artikelen in de buiten landse media. In een schrijven bij het rapport her innert de Liga president Tito met name aan de gevallen van de schrij- Mihajlov, de rechter Franz Mi- de conferentie van Belgrado klavclc- de hoogleraadnilo Rasto- erop attent dat hun Joegoslavische V1C en journalist Victor Blazic.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13