Onbezorgd op vakantie. Wij helpen. ABN Bank Af scheids weds trij d nieuw begin voor Joep den Hollander Geen surprises bij "Foreseate' Borussia op Katwijks Nieuw Zuid Tweekamp Spasski- Portisch kan nog lang gaan duren WOENSDAG 6 JULI 1977 SPORT PAGINA 11. ZEIST/KATWIJK - Joep den Hollander heeft er weer zin in. De ausputzer van de zaterdag-eersteklasser Quick Boys vond zichzelf met zijn 24 jaar toch eigenlijk nog veel te jong om al te stoppen met voetballen. „Dus" zocht hij in de afgelopen weken naarstig naar een oplossing om zijn werk als winkelier (hij heeft een drogisterij en een kruiderij in Katwijk) alsnog met zijn hobby te combineren. Een pro bleem dat verrassend eenvoudig kon worden opgelost. Sinds Den Hollander een zaterdaghulp heeft gevonden staat zijn besluit vast: hij voetbalt gewoon door. Het duel dat aanvankelijk tot zijn afscheidswedstrijd was besterh- peld, wordt voor hem een nieuw begin waarin hij zijn kracht als ver dediger zal kunnen tonen. Gelegenheid om zijn kunnen te demonstreren zal hij morgen avond, aanvang 19.30 uur op het Katwijkse sportpark Nieuw Zuid voldoende krijgen; daar staat de naam van de tegenstander wel ga rantvoor. In het eerste oefentreffen voor de voetbaljaargang '78-'79 is het Westduitse Borussia Dortmund de sparringpartner. „En tegen zo'n club kunnen we natuurlijk alleen maar verdedigen", beseft Kat wijkse Joep. „We mogen waar schijnlijk alleen maar achter de bal aanlopen, want tegen jongens van die klasse komen we er niet aan te pas. Als voorbereiding op het nieuwe seizoen, zullen we er dan ook niet veel aan hebben, maar het is leuk om ook eens een keer tegen dat soort voetballers te staan." Spektakelstuk Spelers zoals de Duitse internatio nal Kostedde, de WK-kandidaten Burgsmüller (het grote talent) en Geyeren de pas door Borussia aan gekochte Sigi Held, moeten dan ook borg staan voor een gekruid spektakelstuk in Katwijk. Wanneer vanaf 19.00 uur donderdagavond politiehonden gedemonstreerd hebben hoe misdadigers dienen te worden achterhaald en parachutis ten uit de lucht zijn komen vallen is het woord aan Borrussia om zich waar te maken op voetbalgebied. De ploeg uit Dortmund liet zich in het afgelopen seizoen kennen als dè grote verrassing in de Bundesliga. Na vier jaar teruggekeerd in de hoogste afdeling van het Duitse voetbal, stuntte de club met een achtste plaats in de eindrangschik king. Een plek die vooral werd ver overd via uiterst agressief thuis- voetbal, dat gemiddeld 46.000 kij kers trok (het hoogste gemiddelde dat ooit door een Bundesligaclub werd geboekt). „In eigen stadion speelden we dan ook vaak met vier spitsen", zegt Otto Rehhagel, de hoofdtrainer van Borussia. „In uit wedstrijden komen we wat defens- Ajax-Feyenoord op 4 september DEN HAAG - De Rotterdamse voetbalderby Feyenoord - Sparta staat al voor de tweede speeldag van de vaderlandse eredivisie competitie gepland. Op woensdag 17 augustus treffen de clubs elkaar. Feyenoord begint de nieuwe jaar gang drie dagen eerder met een ontmoeting tegen FC Den Haag. In het Zuiderpark moet Aad Mans veld op 14 augustus zijn oude club bestrijden. Ajax dat met een uit- duel bij Haarlem start, treft in het tweede duel AZ'67. De aloude top per tussen Ajax en Feyenoord staat geprogrammeerd op de zesde speeldag (4 september in Amster dam). iever voor de dag, maar by Quick Boys willen we toch wel het een en ander laten zien. Ik zal in ieder geval al mijn spelers inzetten, want in eerste instantie is de partij bedoeld om onze nieuwe aanwinsten Schneider, Held) te la ten wennen". Op veel bescheidener niveau ver blijft Quick Boys daar al jaren. Toch slaagde de zaterdag- eersteklasser er de afgelopen sei zoenen nooit in de kroon op het werk te zetten. Een gegeven dat meespeelde in de besluitvorming van Den Hollander. „Want ik wil wel eens een kmp onschap meemaken. Dat is nog nooit gelukt, terwijl ik al zes jaar in het eerste speel. We zijn gewoon niet constant genoeg.'" Voor de nieuwe trainer Arie Lage ndijk (oud-voetballer van UVS), ligt in Katwijk de taak van Quick Boys een uitgebalanceerd geheel te maken. Aan Den Hollander zaLhet niet liggen. Sinds hij heeft besloten door te gaan, vlamt in hem de oude strijdlust. Hij vat het kernachtig samen: „een nieuwe trainer, nieuwe inzet, nieuwe moed." Goedkoop paul de tombe. Joep den Hollander: Jk wil ook weieens een kampioenschap meemaken.' VOORSCHOTEN - Ook op de tweede dag van het tennistoernooi van Foreseate Voorschoten bleven de sensaties uit. In het herenenkel B zijn nog niet al te veel partijen gespeeld maar van de acht geplaat ste spelers komen er morgen drie in actie. Van de tot nog toe gespeelde partijen zijn de belangrijkste uit slagen: R. Koppelle-W. J. de Jong 6-4, 6-2, C. J. Asselbergs- van die toch 6-1, Driessen-Kuizinga 6-1 7-5, De Raadt-E. Bosch 7-5, 4-6, 6-3, P. Pauwels-de Bakker 6-4. 6-3. Bij de dames won de als eerste ge plaatste Liselotte van der Bijl op merkelijk gemakkelijk ven mevr. Loomans. Door het vaste base-line spel van Liselotte kreeg Loomans geen enkele kans om in haar spel te komen. De Stoppelaar versloeg in drie sets moeizaam de Boer; 6-3, 3-6, 9-7. Agnes Goemans won door haar grotere routine makkelijk van Van Riet (6-3, 6-3). In de heren dubbel B was een enerverende par tij te aanschouwen. De gebroeders Arnold en Herman van der Capelle traden aan tegen het Zoetermeerse duo Reniers/van Aalst. Deze laats- ten kwamen in de derde set met 5-0 en 40-0 voor. maar slaagden er pas na tien matchpoints in de wedstrijd naar hun hand te zetten, uitslag 6-4, 4-6, 6-4. In het damesenkel C toer nooi won de als eerste geplaatste Tombrock van de Keulenaar (7-6, 6-0). Een verrassing was de partij van van Overloop tegen van Pari don. Laatstgenoemde was als Met Sigi Held kan dat bij voorbaat al niet meer mis. De bijna 35-jarige speler is speciaal aangetrokken als vervanger van de gisteren geope reerde Willy Lippens voor een be drag van slechts 25.000 mark. Reh hagel, zelf 38, „hij was zo goedkoop omdat hij al zo lang bij Kickers Of fenbach speelde en omdat die club in een financiële noodsituatie ver keert. Geen enkel risico dus, want Sigi is nog steeds een goede voet baller. Er zijn van die spelers die hun snelheid nooit kwijtraken en Sigi behoort tot die categorie;." Ondanks het brok routine dat met Held in het Duitse huis is gehaald ziet Rehhagel de aanstaande jaar gang bepaald niet al te optimistisch tegemoet. Omdat ze nu in de Bun desliga weer weten wie Borussia Dortmund is en omdat bij onze ei gen spelers het nieuwtje er een bee tje af is. Met het voorbeeld van een falend aankoopbeleid van een paar jaar geleden nog voor ogen, hebben we ons daarom nu krachtig ver sterkt". Negen ton Borussia is daar trouwens nog druk mee bezig. Met FC Köln worden onderhandelingen gevoerd over een transfer van de Kuhlmann voor wie een bedrag van rond de negen ton moet worden neergeteld. In ie der geval weet Borussia zich nu al in een betere uitgangspositie dan bijvoorbeeld Werder Bremen, Hannover '96 en Kickers Offen bach, verenigingen die in zulke hoge Financiële nood zijn geraakt dat het nog niet vaststaat of ze aan de nieuwe competitie zullen deel nemen. Vandaar dat het wedstrijd programma in Duitsland nog niet bekend is, terwijl de wedstrijden reeks toch al in augustus moet be ginnen en snel afgewerkt dient te zijn in verband met het wereld kampioenschap. Het zal voor de Duitse voetbalprofs betekenen dat in de eerste weken van de competi tie zowel op woensdag als op zater dag gevoetbald moet worden. Bo russia bereidt zich op die krach- tenslopende start voor in het KNVB-sportcentrum in Zeist, waar de selectie een week lang een train ingskamp heeft opgeslagen. Zware duels Van daaruit zal morgen de trip worden gemaakt naar Katwijk waar het enige optreden in Neder land geprogrammeerd staat voor de Dortmunders die daarna nog o.m. St. Etienne en Queens Park Ran gers als oefenpartners zullen ont moeten. Rehhagel: „zware duels, maar het komt voor ons nu meer dan ooit op een goede start aan. Lukt dat dan redden we het wel, al zal het nog jaren duren voor we door kunnen stoten naar de echte top". De Nederlandse Ineke Berends uit Amsterdam rust uit in Santo Domingo. Ze is een van de kandidaten voor de Miss-Universe Verkiezingen die op 16 juni in de Dominicaanse Republiek zullen worden gehouden. GENEVE/EVIAN - Spasski en Portisch hebben er in Genève duidelijk weinig zin in. De eerste partij was van een troos teloze saaiheid, de tweede, die gisteren werd gespeeld, had wel een paar dynamische kenmer ken, doordat Spasski na zestien zetten met zwart een kwaliteit offerde, maar het was zo over duidelijk dat Portisch er niet op in kon gaan, dat er van werke lijke spanning alweer geen sprake was. Na twintig zetten remise, stand 1-1. Spasski, het zij gezegd, streeft bewust naar een rustige start van de match. Tegen Hort pro duceerde hij enkele maanden geleden ook al zo'n slaapver wekkende serie halfjes, met als gevolg dat hij de match nog bijna verloor. Portisch zal deze tactiek in zijn voorbereiding wel duchtig ingecalculeerd hebben. Voorlopig lijkt hij van zins dit baseline-duel te willen aangaan. En dan kan het in Ge nève nog een zeer langdurige klus worden. In Evian lijkt dat niet te zullen gebeuren. Sterker nog: in ho gere zin is Polugajevski- Kortsjnoj al beslist in het voor deel van Kortsjnoj. Hij won met zwart ook de tweede partij, die Polu zonder verder spelen op gaf. De stemming in Viktors kamp is uitbundig: de secon danten Keene, Stean en Murej worden geregeld gefeteerd aan de voorname, fragiele dinerta feltjes buiten op het terras van het hotel Royal. De Sovjet- ploeg maakt daarentegen een ontredderde indruk. Zajtsev en Bagirov slenteren als twee schuwe pechvogels door het hotelpark, mevrouw Polugaje- vskaja staaft uren lang melan choliek over het Lac Léman, haar gekwelde echtgenoot is meestal op zijn kamer en dele gatieleider Baturinski heeft zijn bemoeienissen met zijn falende ploeg al ondergeschikt gemaakt aan een knorrig baantje zwem men in de hotelpoel. "Het kan best nog lang duren, ik schat Polugajevski hoog als tegen stander", zei Kortsjnoj gister middag. Maar dat klonk meer als een obligate beleefdheid aan het adres van een oude vriend, die nu dreigt stuk te lopen op de politiek die in deze match van uit Moskou wordt geïntrodu ceerd. IBM-toernooi De belangstelling van de schaakliefhebbers was gisteren in de RAI tijdens het IBM- toernooi meer gericht op de par tijen in de meestergroep dan op die in de groep der grootmee sters. In het "walhalla" waren de spelers niet tot vechtlust aan te sporen. De een na de ander besloot een veilige remise te kiezen. Alleen Jan Timman be reikte tegen Hans Böhm een winstpositie. De nationale kampioen deed even later prompt enige minder goede zet ten, waardoor Böhm in de tweede zitting een nieuwe kans kreeg. Sosonko deelde het punt met de Joegoslaviër Hulak, Van 'Wijgerden hield de sterke Brit Miles in bedwang en de partij Tatai-Ree bleef eveneens in evenwicht. Jan Hein Donner, die vandaag zijn vijftigste ver jaardag viertkm remise overeen met da Hongaar Adoijan. Verheugende berichten over de Nederlandse deelnemers vallen uit de meestergroep te melden. Kick Langeweg bleef ongesla gen door in de avonduren de aanvankelijk afgebroken partij tegen de Columbiaan Chartas remise te houden. Hierdoor kwam de donkere Nederlander op een totaal van 4 punten, waarmee hij derde is. Gert Lig- terink sloeg met zwart meedo genloos toe tegen Egmond. Hij bereikte een score van vijftig procent en deelt de vierde plaats met de Amerikaan Die- sen en de Bulgaar Popov. Ook Scheeren deelde in het Neder landse succes. Hij wees de Ar gentijn Szmetan terug. Het was de eerste overwinning voor Scheeren, die nog wel laatste bleef in de meestergroep. Grootmeestergroep 7e ronde Hulak (Jsl)-Sosonko (Ned) - v2-v2, Panno (Arg)-Kavalek (Vst) v2-v2, Adoijan (Hon)-Donner (Ned) v2-v2, Mi les (Eng)-v. Wijgerden (Ned) v2-v2, Tatai (Ita}-Ree (Ned) v2-v2, Quinteros (Arg}-Reshevsky (Vst) v2-v2, Liberzon (Isr)-Torre (Fil) V2-v2, Böhm (Ned)-Tim- man ed) v2-v2. Stand 1/3 Kavalek, Miles, Liberzon 5,4 Hulak 4V2, oe/7 Panno, Donner, Quinteros 3 Va, - Adorjan 3 en 1, 9/12 Timman, Böhm, Torre, So sonko 3, 13:14 Van Wijgerden. Ree2'/2, .oeReshevsky 2 en 2,16 Tatai 2 en 1. meestergroep 7e ronde Egmond (Ned)-Ligterink (Ned) 0-1, Langeweg (Ned)-Cuartas (Col) v2-v2, Zwaig (Noo)-Diesen (Vst) 0-1, Nikolac (Jsl)-Ftacnik (Tsj) 1-0, Scheeren (Ned)-Szmetan (Arg) 1-0, Po pov (Bul)-V. d. Sterren (Ned) v2-v2. Afg. partij 6e ronde V. d. Sterren-Scheeren 0-1. Stand 1. Nikolac 6, 2. Ftacnik 4V2, ij. Langeweg 4, 4/7 Diesen, Ligte- rink, Popov. Cuartas 3V2, -. Szmetan 3 en 1, 9. V. d. Sterren 3, 10. Scheeren 2V2, Zwaig 2 en 1, 12. Egmond 2. U kunt niet alleen een prettige vakantie boeken bij de ABN, maar u kunt zich er ook goed verzekeren met een ABN Reisverzekering. Dan kunt u rustig op vakantie gaan, zonder zorgen over wat er allemaal op reis kan gebeuren. Er zijn drie combinaties van verzekeringen met dagpremies van f 1,-, f 1,50 en f 2,- per persoon. En tegen een geringe premietoeslag kunt u een aantal extra's meeverzekeren, zoals verlies van geld en cheques, wintersportrisico's, gevolgen van pech aan auto of caravan, etc. Uiteraard kan de ABN u ook helpen met vreemd geld en reischeques. Als u vakantieplannen hebt, informeert u dan bij het ABN-kantoor bij u in de buurt. U kunt ook de coupon insturen, dan krijgt u informatie in de bus. Stuur mij meer informatie over: Reisverzekering en vreemd geld. ABN-reizen. (aankruisen wat verlangd wordt) D hr./M e vr./M ej Adres: Woonplaats:Tel.: Heeft reeds een rekening bij de ABN:ja/neen. Zo ja, bij ABN-kantoor: In ongefrankeerde envelop zenden aan: Algemene Bank Nederland, Afd. O.D. 50, Antwoordnr. 1555, Amsterdam. tweede geplaatst, maar kreeg tegen de verrassend sterke van Overloop geen voet aan de grond: 6-2,6-0. De Voorschotense Bertie Koemans won door beter benenwerk van Heiligers. Ze ha<j wel twee tie breaks nodig, maar won toch die overtuigend: 7-6, 7-6. Tenslotte won Marijke de Beer met 6-1, 6-1 van I. van Riet. Oud-Forescate spe ler Max Madera kon het in het her enenkel C niet bolwerken tegen Naessen. Nadat hij in de eerste set winst had geboekt, herstelde Naes sen zich en won tenslotte de tweede l en derde set: 3-6, 7-5, 6-2. R. Kop- pelle die in herenenkel B al had ge wonnen, versloeg in C makkelijk Snik, 6-0, 6-4. De Jong en Bosch wonnen allebei met dezelfde cijfers (6-2, 6-0) van resp. de Rooy en Cij- "AZ al bijna ronde verder" AMSTERDAM - De Nederlandse vertegenwoordigers in de Euro pese voetbaltoernooien waren, op FC Twente na, uiterst tevreden met het resultaat van de loting die giste ren in Zurich werd verricht. Ajax dat voor het EC I-toernooi het Noorse Lilleström zal treffen, liet bij monde van voorzitter van Praag weten: "In 1960 zijn we uitgescha keld door Frederikstadt. Je moet echter wel realist blijven, want de verhoudingen in het Europese voetbal zijn drastisch gewijzigd". FC Twente komt bij de bekerwin naars uit tegen de winnaar van het kwalificatietreffen Glasgow Ran gers (Sch) - Young Boys (Zwi). Twente-manager Ton van Dalen rekent op de Schotse ploeg: "Glas gow Rangers is een sterke ploeg, ik zou zo tien clubs kunnen opnoe men die we liever hadden getrof fen". AZ-manager Hans Kraay vond dat zijn ploeg het bij de loting nauwe lijks beter had kunnen treffen nu het Luxemburgse Red Boys de eerste tegenstander is in de strijd om de UEFA Cup. "We hebben bijna de zekerheid dat we al in de tweede ronde spelen, net als PSV". De Eindhovense club ontmoet het Ierse Glenovan (Belfast). De weds trijden worden gespeeld op 14 en 28 september. Surinamers De werkgroep "Samenleven met Surinamers" van de Raad van Ker ken in Nederland beoordeelt in ee brief aan de kamercommissie voor de migratie en begeleiding van Su rinamers en Antillianen de onlangs verschenen nota van minister Van Doorn over hun positie in Neder land als een "simplificering van de vragen die aan de orde zijn". De groep vindt een grondige bezinning in breder kring dan de ambtelijke alleen nodig en wil een gesprek tus sen de Raad van Kerken en de ka mercommissie onder meer over ge zinshereniging, discriminatie en werkgelegenheid. De nota van de minister geeft, vol gens de werkgroep, de indruk voornamelijk een proces van inte gratie en assimilatie (gelijkmaking) voor te staan, zonder dat daarmee recht wordt gedaan aan de Surina amse gemeenschap in ons land. De Surinamers worden te veel gezien als een optelsom van enkelingen, terwijl zij bij alle tegenstellingen toch een gemeenschap vormen. Een derde deel van dit volk verblijft in ons land. De problemen zijn niet opgelost als iedere Surinamer hier een huis, werk en een school voor zijn kinderen heeft gevonden. "De regering laat kennelijk de wens de vader van de gedachte zijn dat de meeste Surinamers niets anders zouden willen dan op te gaan in de Nederlandse samenleving", schrijft de werkgroep. Tenslotte vragen de briefschrijvers met aan drang, de overheveling van de dienstverlenende functies van de Surinaamse welzijnsstichtingen naar Nederlandse instellingen on gedaan te maken. Beroepen Hervormde Kerk - beroepen te Emmen G. Zonneberg Heerde, te Amsterdam (voor "Flevohuis") N. Boomer Helmond, te Creil-Espel (Noord-Oost-polder) C. W. Oppe- laar Nieuw-Amsterdam (voor herv. en geref. samen). Geref. Kerken: benoemd tot luchtmachtpredikant •in Duitsland D. Grasdijk Vlagt- wedde, tot zendingspredikant in Argentinië C. G. Vermeulen Gees teren.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11