LAF verhuist in 1978 naar nieuw pand Zoeterwoude Kan gemeente ontwikkeling afdwingen? ■esltt&tl Inkrimping personeel met 30 man Restauratieplan van V&D voor monumentale gevel in Breestraat Duitsers in land tot aan rechter toe LEIDSE KANTONRECHTER a DINSDAG 5 JULI 1977 LEIDEN - De Leidsche Apparatenfabriek (LAF), gevestigd aan de Os- en Paardenlaan in Leiden, zal over ongeveer een jaar verhuizen naar een nieuw bedrijfspand aan de Hoge Rijndijk in Zoeterwoude. Het Gist-Brocades-concern (waar- toe de LAF behoort) heeft al een optie op een stuk grond van onge veer 8.000 m2 aan de Oude Rijn (te genover het Heineken-complex). Op die grond zal een nieuw be drijfspand gebouwd worden. Men verwacht over ongeveer drie maanden met de bouw te kunnen beginnen. De raad van bestuur van Gist- Brocades en de vakbonden hebben hierover overeenstemming»bereikt tijdens het overleg dat zij met el kaar voerden over de toekomst van de LAF. Met de verplaatsing van het bedrijf gaat echter wel een verlies aan ar beidsplaatsen gepaard. In een me dedeling aan het personeel van de LAF wordt gezegd dat "een afslan king van de huidige personeelsbe zetting onvermijdelijk is". Het personeelsbestand zal worden te ruggebracht van ongeveer 100 tot ongeveer 70 mensen. De dertig man die bij de LAF moeten verdwijnen, krijgen een baan aangeboden bij het moederbedrijf Gist-Brocades in Delft. In de komende weken zullen individuele gesprekken met de be trokken personeelsleden plaats vinden, en hen zal gevraagd wor den of zij bereid zijn een baan in Delft te accepteren. Een aantal personeelsleden van de LAF werkt overigens al enige tijd in Delft. Districtsbestuurder Verhappen van de Industriebond NKV toonde zich desgevraagd niet ontevreden met het resultaat van de besprekin gen met de Gist-Brocades-top. "Op basis van deze plannen zijn wij be reid verder te praten", zei hii. "en dat zal na de vakanties ook gebeu ren, nadat de details nader zijn uit gewerkt". Volgens de heer Verhappen zal de nieuwe fabriek van de LAF een proeffabriek worden, die voorna melijk voor Gist-Brocades zal gaan werken maar ook werk voor derden kan verrichten. Zoals bekend hield het oorspronkelijke plan van de concern-directie in, dat de LAF al leen nog maar voor Gist-Brocades zou gaan werken. Wanneer die planner^zouden zijn doorgevoerd zouden er ongeveer zestig arbeid splaatsen bij de LAF verdwenen zijn. Het oude bedrijfspand aan de Os- en Paardenlaan zal worden ver kocht. De raad van bestuur van Gist-Brocades heeft zich tegenover de vakbonden bereid verklaard over de verkoop van de panden en de grond in eerste instantie contact met de gemeente Leiden op te ne- LEIDEN/AMSTERDAM - De monumentale gevel van het voormalige restaurant "In den vergulden Turk" in de Breestraat zal in de oorspron kelijke staat teruggebracht worden door V en D. Dit betekent dat de erker weer plaats zal moeten maken voor een aantal ramen, zoals de gevel er vanaf de bouw in de achttiende eeuw heeft uitgezien. Het grootwinkelbedrijf bekijkt momenteel samen met de Rijksgebouwen dienst en de Leidse architect Kirch hoe de restauratie aangepakt moet worden. Eerste taak voor de restaurateurs is nu uit te vissen hoe de gevel er vroeger bijstond en van welk materiaal gebruik is gemaakt. Het streven is zoveel mogelijk weer de oorspronkelijke materialen toe te passen, en de gevel ook weer de oorspronkelijke kleur te geven. De driehoekige opbouw - (timpaan of fronton geheten) is voorlopig opgelapt om te voorkomen dat er ineens stukken afvallen. Het ligt in de bedoeling het weelderige beeldhouwwerk tot en met de nodige verguldsels te herstellen met de in de loop der tijd verdwenen versieringen. Zo zullen ook weer de vazen aan weerszijden geplaatst worden. Op de begane grond zal de winkelingang vernieuwd worden. Er wordt naar gestreefd tegelijk de gevels naast de Turk een onderhoudsbeurt te geven en ook op de begane grond het verschil tussen de gevels onderling te laten uitkomen in de nieuwe ingang. Het aanzien van het winkelpand zal een heel stuk verbeteren als de erker verdwijnt. Meer dan een halve eeuw geleden is deze staalconstructie nogal gevoelloos aangebracht.' De verwachting is dat het voorbereidende werk en de vereiste procedures via Monumentenzorg nog wel een jaar in beslag zullen nemen. Volgend jaar zullen wellicht de eerste werkzaamheden kunnen beginnen. Het gaat dan nog alleen om de buitenkant. Inwendig zijn van het ooit zo statige pand nog het trappenhuis (achter de hakkenbar) en een gestuct plafond van een bovenzaal behouden gebleven. Wellicht dat dit later aan de beurt komt. Men zou dan een nieuwe winkelindeling kunnen maken, die inspeelt op de oorspronkelijke indeling van "de Turk". TOM MAAS Voor steken met mes: 8 maanden LEIDEN/DEN HAAG - De Haagse rechtbank veroordeelde een 30- jarige in Leiden woonachtige Turk tot acht maanden gevangenisstraf waarvan vier maanden voorwaar delijk met een proeftijd van wee jaar en aftrek van voorarrest. De man was betrokken geraakt bij een forse familieruzie. Plotseling had hij een mes getrokken en zijn tegenstander enkele steken toege bracht. Van een poging tot doods lag werd de verdachte vrijgespro ken. De moeilijkheden tussen de beide families zijn inmiddels opgelost en de vrede is getekend. LEIDEN - PV "Columbia" hield een wedvlucht vanaf Orleans met oude duiven. De uitslag was: 1,2,8. 10, C. v.d. Nieuwendijk, 3. W. Siera jr., 4,7, W. v.d. Nieuwendijk en Zn., 5, 6, F. Platteel, 9. J. Schipper. Vanaf Essen werd gevlogen met jonge duiven. De uitslag was: 1,2,9, W. v.d. Nieuwendijk en Zn., 3, 4, 5, 7,8, C. v.d. Nieuwendijk, 6. W. Siera Jr- 'pv "De Reisduif' hield een wed vlucht vanaf Orleans met 73 dui- vuitslag was: 1. K. v.d. Berg, 2. F. Bouwman, 3, 9, F. v. Duuren, 4, 8, 10, W. Kop, 5. P. Mooten, 6. A. Noordermeer, 7. W. Tolboom. Met 264 jonge duiven werd een wed vlucht gehouden vanaf Essen. De uitslag was: 1,2,8, N. v.d. Dop, 3. K. v.d. Berg, 4. A. Noordermeer, 5. C. Strik, 6. F. v. Duuren, 7. H. Scheur water, 9. P. Mooten, 10. S. v.d. Ho- PV "Leiderdorp" hield een oude duivenvlucht vanaf Orleans met 61 duiven. De uitslag was: 1. W. Hoog- ervorst, 2, 8, 10, J. Zevenhoven, 3. M. Reijerse, 4. J. Brantenaar, 5. H. Flippo, 6, 7, R. G. Slikkerveer, 9. J. Borst. Met 225 jonge duiven werd gevlogen vanaf Essen. De uitslag was: 1. Fr. Hoogervorst, 2, 7, H. van Laar, 3. W. Hoogervorst, 4. J. Bran tenaar, 5. Th. Habraken, 6, 8, M. Reiierse, 9. 10, R. G. Slikkerveer. Dit is het vijfde en laatste artikel in een serie waarin de vijf ontwik- kelingsschetsen belicht zijn die de Projectgroep voor de Binnenstad onlangs heeft gepubliceerd. De projectgroep zal in september op grond van de reacties op de schetsen beginnen met het opstel len van een definitief binnenstad splan. LEIDEN - De vijfde en laatste ontwikkelingsschets van de projectgroep binnenstad is een combinatie van schets drie en vier: zakelijke activiteiten mo gen zowel langs de Langegracht als de Hooigracht en Middels tegracht tot ontplooiing komen. Tegenover het nadeel dat het wonen in deze gebieden zal af nemen, staat het voordeel dat de "veelkleurigheid" van het centrum groter wordt. Bij een dergelijke verspreiding over al lerlei terreinen van het zaken centrum kan de ontwikkeling stukje voor beetje z'n beslag krijgen. De projectgroep ver wacht bij deze ontwikkeling een optjmaal gebruik van even tuele nevencentra (met par keergarage en busstation wel licht) aan de ir. Driessenstraat en de Garenmarkt. Tenslotte verwacht de projectgroep ook dat het winkelcentrum voor deel kan putten uit de-aanwe zigheid van de omringende za kencentra. Wat voor deze schets, net als voor de andere schetsen trou wens, van belang is, is dat de verschillende functies niet ge scheiden moeten worden ge zien. Waar "wonen" staat inge tekend, zal voornamelijk plaats zijn voor deze woningen, maar het is goed'denkbaar dat een vermenging ontstaat met en- ziekenhuis te accentueren. Het buurtcomité Pancras-Oost heeft de aanwezigheid van de psychologische faculteit daar wel eens als een probleem aan geroerd vanwege het vele ver keer wat erdoor aangetrokken wordt. De projectgroep binnenstad wil in september beginnen met het opstellen van een definitief plan voor de binnenstad. Hoe dat plan eruit zal zien zal afhangen van de reacties die loskomen op de vijf schetsen. Is het mogelijk met zo'n plan de ontwikkelin gen in de binnenstad te sturen? Want daar gaat het toch om. De gemeenteraad besloot een plan voor de binnenstad op te stellen omdat een aantal problemen om een oplossing vragen. Maatregelen om het ene pro bleem op te lossen zullen in vloed hebben op alle andere problemen. Wil men de pro blemen in een zo complex ge heel als de binnenstad aanpak ken dan is het het beste een alle somvattend plan op te stellen waarbij alle problemen en op lossingen tegen elkaar afgewo- kele kleine bedrijfjes. Hetzelfde geldt voor geplande zakencen tra: daar kan best plaats zijn voor woningen tussendoor. De vermenging van functies kan geïllustreerd worden aan de hand van dekplaats die aan de universiteit is toebedacht. Op elke schets is er de gestippelde vlek te zien rond het Witte Singel- en Doelenterrein. Zoals bekend is de bedoeling om op een gedeelte van hèt Doelenter rein woningen te bouwen als overgang naar de nieuwbouw die de universiteit op beide ter reinen zal plegen. De verdere verwevenheid van de universiteit is gelegen in het feit dat in de Academie- en Pie- terswijk de universiteit nog een groot aantal panden gebruikt. De universiteit» is op de schet sen ingetekend ofnda't de pro jectgroep wil aangeven dat de steeds maar groeiende universi teit een probleem kan' zijn voor de stad. In schets vier en vijf is pok een stukje universiteit, ingetekend aan de Hooigracht om de plaats van het voormalige Elisabeth- gen kunnen worden: daar draait het om in een integraal plan. Nu zal zo'n integraal plan, schrijft de projectgroep, de vorm aannemen van een stede bouwkundig plan. Dat zal al dan niet in gedeelten uitge werkt worden in een bestem mingsplan. Slechts met een be stemmingsplan kan de gemee nte dwingend optreden. Een bestemmingsplan regelt wat voor bebouwing op een be paalde plaats mogelijk is en waar die bebouwing voor ge bruikt mag worden (wonen, winkels, horeca etc.). Het is nog meer de vraag of een dergelijk bestemmingsplan ge noeg is om de ontwikkelingen in goede banen te leiden. De projectgroep binnenstad stelt dan ook zelf dat het noodzake lijk is om daarnaast instrumen ten te ontwikkelen waarmee de economische activiteiten ge stimuleerd kunnen wotden. Ook het sociale klimaat en het woonklimaat moeten worden verbeterd. Dat laatste zou bij voorbeeld kunnen gebeuren door in"de planning rekening te houden met scholenbouw en het scheppen van recreatie ruimte. In het'gemeentelijk beleid en in de op te stellen plannen moeten de voorwaarden tot stand ko men die verdere ontwikkelin gen mogelijk maken. Voor die verdere ontwikkelingen is de gemeente voor een groot ge deelte afhankelijk van het par ticuliere initiatief: men kan een winkelier niet dwingen zich er gens te vestigerl of ergens weg ,te gaan, hetzelfde geldt voor kantoorvestigingen. Slechts op het gebied van WQningbouw kan de gemeente zelf daadwer kelijk optreden. TOM MAAS Als de "u" in de eerste letter greep van de maand zit, zijn de Duitsers in het land. En, zoals gisteren bleek, tot inde zaalvan de Leidse kantonrechter toe. Dat laatste evenwel moet op toeval berusten, want wie zich te ver antwoorden heeft voor de disci pelen van Vrouwe Justitia heeft vele maanden daarvoor, soms meer dan een jaar, tegen de re gels van de wet gezondigd. Maar ze stond daar toch maar voor het hekje, de hoogblonde mevrouw E., afkomstig uit een plaatsje in de buurt van Düs- seldorf. Drie uren met de auto heen en weer drie uur met de auto terug om te vernemen, wat ze in Leiden vinden van een maanden geleden gemaakte parkeerovertredingTerwijl het ook voorkomt dat zelfs bewoners van het Rapenburg de weg naar het kantongerecht nog te lang vinden om naar hun veroorde ling te komen luisteren. Medelijden van zowel de officier van justitie, mr. Dectmeyer, als van de kantonrechtermr. Van Dijke, was mevrouw E's deel. Met de autorit was zij al genoeg gestraftvonden zijMevrou w verliet het statige pand in ge zelschap van twee dochters in de veelbelovende leeftijd en infor meerde bij een passant naar een goed restauraiit, zich wellicht de woorden van de kantonrech- ter aantrekkend: "Gehen Sie nach Noordwijk von die Son- nenstrahlen geniessen". 's Middags meldde zich ander maal een oosterbuur aan de ba lie van het kantongerecht, dit maal ntijnheer G. Hij had des tijds zijn auto op het Rapenburg geparkeerd, zonder zijn par- keerschijf in te stellen. "Ich ha be gs nicht gewus$t",zei hij. welke woorden in de zaal enig ge mompel tot gevolg hadden van mensen die lieten weten zoiets wel eens meer gehóórd te héb ben. Ook G. kon de terugreis aanvaarden zonder de Neder landse overheid van markén'te hebben voorzien.'Hij werd we liswaar schuldig bevonden, maar zonder toepassing' van straf, hetgeen van de kanton- .rechleV; mr. Attema nog een om, standige vertaling vereiste.. Wat bezielt die Duitsers ioch om helemaal naar' Leiden te komen,'terwijl de mee ste Nederlanders zich bij ver stek, dus zonder op te komenla ten veroordelen? ts het plichts besef? Nee, vermoedelijk is het gebrek aan kennis van de Ne derlandse rechtspraak. In de Bondsrepubliek bestaat name lijk een opkomstplicht .wie daa r geroepen wordt om voor te ko men, moet verschijnen. Ten on- 'réfhte vrezen de Duitsers bo vendien sancties bij de douane, als ze bijvoorbeeld een lang week-end naar Zandvqort wil len en ooit eens bij de kanton rechter verstekhebben latep. gaan. Hei meest bekeurde gemeente raadslid van Leiden is vermoe delijk de fractieleider van het CDA, die wij piëteitshalve mr. D. zullen noemenOp de tweede plaats komt in dit opzicht trou wens de VVD'er,kolonel b.d. W Mr. D. voert namelijk ook buiten de raadszaal oppositie tegen die rode autohaters die thans de wethoudersposten bemannen. Het zijn principiële gevechten, diehijhelaas voor hem .meestal tot aan de Hoge Raad toe ver liest. Inzet is veelal het parkeren op het Stadhuisplein. Ditmaal ging het om de plaats onder de balustrade, waar D. zijn auto had neergezet. Hij bestreed dat de politie hem daarvoor had kunnen bekeuren, omdat het niet om openbaar terrein zou gaan. Er staat daar een bord, dat het neerzetten van fietsen en bromfietsen-verbiedt.Het desbe treffende bord is echter niet van een officieel model, zo voerde D. aan. Daarom is er volgens hem geen sprake van een trottoir on der de balustradeDe officier van justitie, mr. De Wit was het niet met het raadslid eens, al werd niet erg duidelijk waarom niet: "Strikt genomen valt die ruimte onder het begrip voet pad, ook al is het dan een 'bij zonder soort voetpad". Hij eiste een boete van 25 gulden, maar de kantonrechter bediende mr. D. op zijn wenken door 51 gul den te vragen, het minimum be drag waarbij hoger beroep bij de rechtbank jnogelijk is. Toch blijft het beste voor mr. D.: de verkiezingen winnen. JOHN KROON LEIDEN - Aan de Leidse universi teit slaagden voor het doctoraal Engels: I. M. Mees (cum laude), doc toraal geschiedenis J. W. Buisman !cum laude), doctoraal notarieel recht: mej. M. Q. Becker, F. R. Jans- sens, P. Vlas, doctoraal Indo- Iraans: J. H. W. van Hartevelt, doc toraal notarieel recht G. J. Schra- ma, H. J. Steinvoort, H. B. J. Stein, doctoraal fiscaal recht: D. J. v. Klink, G. L. Meij, C. M.1 Bolhaar, doctoraal geschiedenis:- R. W. Holsbergen, doctoraalnotarieel recht J. K. Schmitz, doctoraal scheikunde: P. v. 't Sant,.H. W. M. van der Steen, P. L. Franke, G. Ooms, R. H. Tadema Wielandt, A. M. Nagelkerken,. Alphen aan den Rijn, W. Anker. Gouden en Zilveren Ringen, Armbanden, Colliers en Sieraden, Briljant Een uitgelezen collectie. Altijd voordelig. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181. Eigen ateliers' voor het repare ren en ontwerpen van Uw sie t

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3