LEIDSCH DAGBLAD Scherpe kantjes grondpolitiek wat bijgevijld Kaping na tien uur Leger neemt macht van Bhoetto over "Die boete van viel ons zwaar vandaag gisteren tegen Formatie vordert moeizaam Twee doden en twee gewonden in gegijzelde bns DINSDAG 5 JULI 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 35284 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN IN PAKISTAN NEW DELHI (Reuter) - Het leger van Pakistan heeft zich van de macht meester gemaakt en premier Zoelfi- kar Ali Bhoetto en andere regeringsfunctionarissen in hechtenis genomen, zo heeft radio Pakistan vanmorgen bekendgemaakt. Ook een aantal leidende figuren van de opppositie, verenigd in de „Nationale Alliantie" is gevangen genomen. De toestand in Pakistan werd ver der als „normaal" betiteld. De staf chef van het leger, generaal Mo hammed Zia-ul-Haque, zal van avond een toespraak tot het volk houden, aldus radio Pakistan in een bulletin. Bhoetto had Haque in februari vo rig jaar tot stafchef benoemd, daar bij vier andere generaals passe rend. Drie van hen dienden uit pro test meteen hun ontslag in. De 52-jarige Haque verving onge veer 30 hoge en middelbare officie- re in de eerste drie maanden van zijn nieuwe functie. Wekenlang Aan de staatsgreep door het leger zijn wekenlange onderhandelingen tussen Bhoetto's regering en de al liantie van de oppositie voorafge gaan over de eis van de laatste dat nieuwe kamerverkiezingen zouden worden gehouden. Volgens de oppositie is in de in maart gehouden verkiezingen die Bhoetto een grote overwinning be zorgden, op grote schaal geknoeid. De onderhandelingen zouden van daag zijn voortgezet. De 49 jaar oude Bhoetto had het presidentschap van Pakistan in de cember 1971 overgenomen van ge neraal Yahya Chan, na de burger oorlog die leidde tot de afscheiding van Oost-Pakistan als Bangladesj. Twee jaar later gaf Bhoetto het pre sidentschap op en werd Pakistans eerste premier sinds 15 jaar. Hij vestigde na dertien jaar militaire dictatuur een burgerbewind. Bhoetto was oprichter - in 1967 - van de Pakistaanse Volkspartij. In 1958 was hij voor het eerst in de regering gekomen als minister van handel onder veldmaarschalk Ayoeb Chan die zich in 1958 nog als generaal van de macht had verze kerd. In drie kwartier De militaire actie begon om twee uur vannacht en was binnen drie kwartier voltooid, blijkbaar zonder enig bloedvergieten. De opppositieleiders waren toen uit bed gehaald en naar het hoofd kwartier van het leger in Rawal pindi gebracht, aldus zegslieden. Twee uren voor de staatsgreep had Bhoetto op een persconferentie in zijn residentie nog uiteengezet waarom de besprekingen over nieuwe algemene verkiezingen wa ren mislukt. Radio Pakistan noemde Bhoetto vanochtend „de voormalige pre- De militairen hebben vanochtend een communicatieverbod voor het hele land ingesteld. Telefoonge sprekken met het buitenland zijn verboden. Op het vliegveld van Islamabad hebben militairen stellingen inge nomen. Maar het luchtverkeer gaat gewoon door. Droog en zonnig Droog en zonnig, maar in het Wad dengebied ook enkele wolkenvel den. Matige noordwestelijke wind. Min. temperaturen onge veer 14 graden. Maxima morgen van 22 graden op de Wadden tot 28 graden in het binnenland, (opgemaakt om 11.15 uur) 6 JULI Zon op: 5.28 uur; onder: 22.01 uur. Maan op: 0.25 uur; onder: 12.07 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.46 en 20.13 uur, laagwater om 3.39 en 15.58 uur. In New York Na tien uur was de gijzeling op het vliegveld Kennedy afge lopen. Op de foto hieronaer wordt de kaper van de bus Luis Robinson (midden) na zijn ar restatie door twee politieman nen meegevoerd NEW YORK(REUTER/UPI) - Een recruut van de Ameri kaanse marine (geboortig uit Panama), die zei geschokt te zijn over de rassensituatie in de Verenigde Staten, heeft zich vanochtend vroeg aan de politie overgegeven. Daarvoor had hij bijna 10 uur lang op het vlieg veld Kennedy van New York een bus gekaapt met 20 tot 25 passagiers aan boord, had hij de buschauffeur en één van de passagiers gedood en twee pas sagiers ernstige verwondingen toegebracht. De politie identificeerde de man als de 26-jarige Luis Ro binson uit Somerset (New Jers ey), als recruut gestationeerd op de Detroit, een bevoorradings schip dat zijn thuishaven heeft in Bath (Maine). Hij emigreerde in 1954 naar New York. In de uren van de kaping dwong de Spaanssprekende schutter die met een revolver was gewa pend, de bus in een wilde tocht over de startbanen en taxiba- nen van het vliegveld. De kaper wilde zes miljoen dollar en een vliegtuig dat hem naar Cuba zou brengen, maar even voor middernacht gaf hij zich over nadat politievoertuigen, inclu sief een pantserwagen, de bus ramden nabij een hangar van National Airlines. Terwijl hij werd weggeleid schreeuwden de overgebleven gijzelaars bijna hysterisch van opluchting dat aan hun benarde situatie een eind was gekomen. Ze waren er getuige van ge weest dat vier mensen door de kaper waren beschoten, dat daarbij de 41-jarige buschauf feur en een 60-jarige mevrouw om het leven kwamen, en dat hij een man uit de rijdende bus gooide tijdens de rit over de ba nen van het vliegveld. De man bleef ongedeerd. De kaping was vannacht be« gonnen in een drukke straat van New York. De kaper dwong de bus, die op weg was naar Ver mont, naar het vliegveld Ken nedy, een van de drukste Ame rikaanse luchthavens, dat tijde lijk voor alle vliegverkeer moest worden gesloten. Op een be paald punt, zo vertelde een woordvoerder van politie na afloop, gooide hij het lijk van de vrouw naar buiten. Op een ander punt liet hij onge veer de helft van de passagiers gaan, onder wie vier kinderen die een briefje met zijn eisen aan de autoriteiten overbrach ten. Later, toen de politie de bus had omsingeld nabij een hangar schoot de kaper een gijzelaar in de borst. Deze is in kritieke toe stand in een ziekenhuis opge nomen. De andere gewonde passagier, die in de hals werd getroffen, bevindt zich in goede toestand. Nog maar weinig is bekend van de werkelijke motieven of be doelingen van de kaper. In ant woord op een van zijn eisen was al een DC-8 vrachtvliegtuig ge reedgemaakt „om de kaper te brengen waarheen hij wil", zei een woordvoerder van de luchthaven. Op het laatste mo ment zag hij er echter vanaf te vertrekken en een politienman vertelde: „De enige reden dat hij zich overgaf, zo zei hij, was dat hij vrienden had gemaakt onder de passagiers van de bus". De vader van de kaper verklaarde desgevraagd tegen een verslaggever dat zijn zoon „heel wat vooroordelen koes tert tegen niet-blanken". DEN HAAG (SP)- Kabinetsformateur Den Uyl is er in geslaagd enkele scherpe kantjes van het conflict over de grondpolitiek af te vijlen. Na urenlang nachtelijk beraad werd vanmorgen om streeks vijf uur tussen PvdA, CDA en D'66 een akkoord bereikt over de omvang van de schadevergoeding aan boe ren en tuinders die onteigend worden. Katwijkse vissers in afwachting proces Afgesproken is dat onteigende grondbezitters voortaan de ge bruikswaarde van hun grond ver goed krijgen en in veel gevallen daarbovenop enkele extra schade loosstellingen. Daarmee is de kwestie waarover in maart het (eerste) kabinet-Den Uyl viel, uit de weg geruimd. PvdA- fractieleider Van Thijn vond zelfs dat de „eerste steen" voor het kabinet-Den Uyl gelegd was. Zijn CDA-collega Van Agt was niet zo optimistisch. Nog problemen Toch is er nog geen oplossing voor alle moeilijkheden tussen PvdA en CDA over de grondpolitiek. Twee belangrijke voetangels liggen er nog: Het in de hand houden van de prijzen van landbouwgronden. De PvdA wil de speculatie uitbannen door de verkoop van grond altijd via een overheidsinstelling als de Grondbank te laten lopen. Het CDA maakt zich sterk voor ver koop via de grondkamers, die er op zouden moeten toezien dat land bouwgrond alleen aan boeren en tuinders te koop wordt aangebo den. De uitwerking van de door Den Uyl voorgestelde vermoge nswinstbelasting. Het CDA voelt meer voor een speculatiewinstbe lasting op onroerend goed, omdat dit gemakkelijker te regelen is. Hervat Vanmiddag om twee uur is het overleg tussen PvdA, CDA en D'66 onder leiding van kabinetsforma teur Den Uyl hervat. Het beraad op het Catshuis over de schadevergoedong bij onteigening heeft acht uur geduurd. Na lang wikken en wegen rolde er eindelijk een compromis tussen PvdA en CDA uit de bus. Dit komt er op neer dat in principe bij onteigening de gebruikswaarde van de grond (en niet langer de hoge handelswaarde) vergoed wordt. Daarnaast kunnen boeren en tuinders aanspraak maken op een vergoeding voor de negatieve ontwikkelingsschade. Dat is de schade die landbouwers lijden, omdat ze - met het oog op de ko mende onteigening - hun bedrijven verwaarlozen. Niet alleen eigenaars, maar ook huurders en pachters kunnen in aanmerking komen voor zo'n extra schadevergoeding zo staat in het akkoord van PvdA, CDA en D'66. len het eerste recht om grond te ko pen (bijv. natuurgebieden). - De minister van Ruimtelijke Or dening krijgt de bevoegdheid om gemeentebesturen te verplichten van hun voorkeursrecht gebruik te maken. - De overheid wordt verplicht een stuk grond dat ze met het voor keursrecht in de hand opgeëist had, te kopen, nadat de rechter een ad vies over de waarde er van uitge bracht heeft. - Ook projectontwikkelaars en an dere maatschappijen die in staat zijn een bestemmingsplan uit te voeren kunnen door de overheid onteigend worden. Het compromis moet nog goedge keurd worden door de fracties van PvdA, ÖDA en D'66. Maar Van Thijn, Van Agt en Terlouw ver wachten daarbij geen moeilijkhe den. Een uiterst sombere Sche- veningse schipper De Niet stond gisteren in Aberdeen de pers te woord nadat hij door de rechter was veroor deeld tot een boete van meer dan honderdduizend gulden. Bovendien waren zijn net ten en zijn vangst verbeurd verklaard. Totale schade: meer dan twee ton. De klap kwam hard aan. PAGINA 7 De auteur van Lolita in Zwitserland overleden. PAGINA 5 Suarez maakte zijn nieuwe regering bekend. PAGINA 9 Aanhang van Lefebvre bui gen Frankrijk gering. PAGINA 10 "Dag van de knechten" in de Tour de France. PAGINA 11 Punten Een in deze dorstige dagen toch wel trieste aanblik.' Een bij Avifauna gekantelde bierwagen verloor maar liefst 324 kratten Talrijke flessen sneuvelden Vele liters van het verfrissende vocht stroom den nutteloos weg. En dat terwijl de kelen zo droog zijn. Terwijl velen verkoeling zoeken. In het bosaan het water of waar ook. Terwijl anderen hard moeten werken om de grote vraag naar frisdrank te kunnen bijbenen Zoals de firma van Tol uit Bodegraven. Wellicht was in de haast de grote wagen niet goed geladen. In elk geval ging hij in Avifauna onderuit Rijkswaterstaat en brandweer hadden vanochtend uren nodig om de boe. op te ruimen Toen hadden ze hun biertje wel verdiend. Overigens: het KNMI verwacht dat het nog even zomers blijft LERWICK/KATWIJK - Directeur H. Noordenbos van de Katwijkse haringrederij Kennemerland zei ons vanmorgen tijdens een telefo nisch contact met Engeland te ho pen dat zijn schipper Arie Jonker van de KW 39 er bij het proces mor gen met een waarschuwing of een symbolische boete vanaf komt. De reder die momenteel in "afwach ting van het proces bij zijn person- Ajax in EC tegen Lilleström ZURICH (ANP) - Ajax komt in de eerste ronde van het Europa Cup J-toernooi uit tegen het Noorse Linneström. De Amsterdammers treden op 14 september aan in Os lo. Veertien dagen later volgt de return. FC Twente komt in het toernooi van de bekerwinnaars uit tegen de winnaar van de kwalificatie-wedstrijd Glasgow Rangers (Schotlandp-Young Boys (Zwits.). Twente speelt eerst uit. In het UEFA-Cup toernooi speelt PSV eerst uit tegen Glenovan in Noord-Ierland en AZ'67, eveneens eerst uit, tegen het Luxemburgse Red Boys. eel verblijft, toch nog optimistisch: "De rechter kan beslissen dat wij nog niet konden weten van het in stellen door Engeland van een 200 mijls-zone. Wij waren de eerste die werden opgebracht en de tweede wordt nu eenmaal altijd forser aan gepakt". De heer Noordenbos die de uit spraak van de rechter in Aberdeen van gisteren erg fors noemt vertelt dat momenteel overleg gaande is over het in hoger beroep gaan tegen die uitspraak. "We wachten af wat er morgen gebeurt en dan zien we wel verder. Ik verwacht ook dat de reder zal proberen het geld van de boete van de Nederlandse overheid terug te krijgen. De Engelsen zeg gen namelijk dat in februari al over het volledig stopzetten van de ha ringvisserij is besloten door de re geringen. En dat terwijl ons altijd is verteld van Nederlandse zijde dat T dit begin juli een Brusselse aange- J^HUrcl-VierdciclffSC legenheid zou worden. Als de En gelsen gelijk hebben dan sprake door oi reet schuld aan deze hoge boete", aldus de reder die laat weten een boete als de Scheveningse schipper De Niet opgelegd heeft gekregen te zullen kunnen betalen. Schipper Arie Jonker uit Katwijk Andere punten uit het eersteak koord van PvdA, CDA noemt de uitspraak van de rechter a^eer gisteren teleurstellend. Hij laat meenten, vanuit Engeland weten dat de ovei"heid krijgt stemming onderzijn mannen daar door wel wat grimmiger is gewor den. "Die boete viel de zwaar tegen. Over angst voor werk loosheid heb ik ze echter nog niet gehoord omdat we na 18 juli in ie der geval bij de Hebriden kunnen gaan vissen en wellicht ook bij Ier land. Dat land beslist over twee weken namelijk over het al dan niet opheffen van zijn visserijzone van vijftig mijl". Het Europees parlement komt morgenavond in speciale zitting bijeen om over de visserijproble men te praten. Overleden tijdens WASSENAAR - De 55-jarige L.F. foutievé voorlichting Dobbinga uit Wassenaar is van- overheid en heeft zij di- morgen rond tien uur tijdens de eerste dag van de Laura- fietsvierdaagse aan een hartaanval overleden. De 55-jarige fietser werd vanmorgen in de duinen tussen Wassenaar en Katwijk plotseling onwel en viel van zijn fiets.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1