Buiten Europa aanhang Lefèbvre maar gering Hermens gelouterd na zijn retraite Amerikaans jongenskoor optoernee Polugajevski maakt zware crisis door Vrijwilligers gezocht voor opvang Chilenen imimriiifill Record op 10.000 meter Bram Madera eerste geplaatst op tennistoernooi Forescate DINSDAG 5 JULI 1977 Rebelse bisschop moet het hebben van Frankrijk Correspondenten van het Britse persbureau Reuter heb ben eens in het buitenland gekeken hoe groot de aanhang is van monseigneur Marcel Lefebvre, de tegen „Rome" rebel lerende Franse aartsbisschop, die in het Zwitserse Econe een eigen seminarie heeft en voor de instandhouding van de aloude roomskatholieke geloofsleer eigen priesters wijdt. Zijn volgelingen zj te vinden in Frankrijk en enkele andere Westeuropese landen. Het is de correspondenten van Reuter gebleken, dat er buiten Europa, naar verhouding, maar weinig aanhangers van Lefebvre zijn. In Brazilië het „grootste katholieke land ter wereld", tonen zelfs de meest behoudende rooms- katholieken volledige trouw aan de apostolische stoel. Er zijn berichten geweest dat mgr. Lefebvre een be zoek zou brengen aan Mexico, maar op sympathie van de zijde van het episcopaat had hij daarbij niet be hoeven te rekenen, want dat staat vierkant achter de paus. In rk kring wordt eraan getwijfeld, of het traditionele katholicisme veel aantrekkingskracht heeft voor de plattelandsbevolking van Latijns-Amerika. De ongeveer 5000 traditionalisten in Argentinië die de besluiten van het tweede Vati- kaanse concilie afwijzen, behoren overwegehd tot het rechtse blok van welgestelden, maar zelfs zij hebben geen kritiek geoefend op de paus of steun gegeven aan Lefeb- Het episcopaat van de Verenigde Staten neemt een ontspannen hou ding in ten aanzien van de kleine conservatieve groeperingen in dat land. Wel heeft een kerkelijke woordvoerder in New York gezegd, dat dfN DIE DE HERVORMIN GEN VAN 1968 afwijzen en zich' houden aan het concilie van Trente, geacht worden „buiten de kudde van de kerk" te staan. Op de Filippijnen, het enige katho lieke land in Azië, heeft mgr. Le febvre volgens betrouwbare kerke lijke kringen geen aanhang. Blinde trouw De Ierse katholieken zyn al bekend om hun blinde trouw aan paus en kerk. De traditionalisten in Groot-Brittannië hadden aanvan kelijk sympathie voor het stand punt van mgr. Lefebvre, maar hij heeft ze van zich vervreemd door wat zij gaan beschouwen als een onprettige rechtse politieke opvat ting. Er us weinig steun voor Lefebvre in België. Ook in Spanje en Portugal. In Oost-Europa, waar de rk kerk, verschillend van land tot land, be perkt, is in haar activiteit, is nauwe lijks enig teken van belangstelling voor Lefebvre te bespeuren. Polen, waar de rooms-katholieke kerk de grootste van alle Europese landen is, heeft wel heimwee naar het „rijke roomse leven", maar men heeft het er te druk met het voort bestaan onder een communistisch bewind. In Oostenrijk heeft mgr. Lefebvre enkele honderden volgelingen en in de Westduitse Bondsrepubliek veronachtzaamheden vorig jaar een tienduizend gelovigen een waarschuwing van hun bisschop pen om niet de mis te horen die Le febvre was komen opdragen. In Zwitserland kwam het weekblad "Weltwoche" er in september vorig jaar door middel van een enquête achter, dat 1 op 4 Zwitserse katho lieken achter Lefebvre staat. De bisschop opereert vanuit het over wegend katholieke kanton Valais (Wallis). In Italië zijn maar een paar honderd openlijke volgelingen. Va ticaanse kringen vermoeden dat er nog een paar honderd méér zijn, maar zij gaan niet met de bisschop mee in zijn ongehoorzaamheid aan de paus. Vervoering Mgr. Lefebvre moet het dan ook voornamelijk hebben van Frank rijk, zijn geboorteland. Zijn geboor testad Rijssel vestigde in augustus vorig jaar de aandacht op zich door een met veel publiciteit omgeven mis volgens de antieke ritus, tegen een waaschuwing van het kerkelijk gezag in. Lefebvres Franse volgelingen pra ten over de bisschop met een soort mystieke vervoering. Nadat zij een aantal jaren genoegen hadden ge nomen met afgehuurde sportzalen als plaats van samenkomst rond Lefebvre, bezetten zij in februari de parochiekerk van St. Nicholas du Chardonnet in Parijs, om van het Franse episcopaat een eigen kerk gebouw af te dwingen. Zij kregen er een aangeboden, maar vonden het te onbereikbaar. Elke zondag stromen nu duizenden "Lefebvristen" naar de bezette kerk om er hun geloof te beleven als was er nooit een tweede Vatikaans concilie geweest. LEIDEN - Dit is het British Columbia Boys Choir uit Van couver dat vrijdagavond om kwart over 8 onder auspiciën van de Stichting Orgelcentrum (De Bilt) een concert geeft in de Pieterskerk te Leiden. Was het eerst de bedoeling dat het koor een toernee zou maken- door Japan en Australië, het gouden jubileum van de orga nist FeikeAsma was aanleiding deze reis uit te stellen en naar ons land te komen. Met mede werking van de jubilerende or ganist geeft het nu in een groot aantal plaatsen een uitvoering Het jongenskoor werd in 1968 opgericht. Asma ontdektehet op een toernee die hij in 1969 door Canada maakte, en intro duceerde het in ons land. Sinds dien is hij muzikaal adviseur van het koor en begeleider als het in Nederland is. Het programma van vrijdag vermeldt naast de koorzang ook een viertal orgelsoli. HAZERSWOUDE - Behalve de opvanggroep voor politieke vluchtelingen, waarover wij za terdag in deze rubriek schreven, is in Alphen aan den Rijn sinds kort ook een team vrijwilligers bezig met de opvang en begelei ding van vluchtelingen speciaal uit Chili, zo meldde Ineke Klin kenberg van de stichting maat schappelijke dienstverlening „Midden-Rijnland" te Hazers- woude ons. Na de staatsgreep van 1973 in dit Zuidamerikaanse land zijn vele Chilenen gedood, gevangen ge nomen of gevlucht. De Neder landse regering heeft toen, ge volg gevend aan een oproep van de Verenigde Naties, direct een groep vluchtelingen uitgeno digd. Later zijn er nog meer groe pen in staat gesteld, als politieke vluchtelingen naar ons land te komen. Ineke Klinkenberg; „De gezinnen worden na aankomst in ons land in opvangcentra ondergebracht, waarna ze, zo gauw er plaats is, verhuizen naar een gemeubi leerde flat in de Bijlmermeer. Daar kunnen ze met hun gezin, waarmee zij pas in het vliegtuig naar Nederland, voor het eerst na twee en een half jaar gevange nschap, herenigd werden, ver blijven tot ze een definitieve woonplaats hebben gevonden. In deze gemeente wordt de verdere opvang voorbereid door een ba sisteam, dat bestaat uit vrijwilli gers, een taaldocent en een maat schappelijk werker. Het team kan de vluchtelingen vooral hel pen met persoonlijke contacten en het wegwijs maken in de woonplaats. Het is geen kwestie van liefdadigheid, maar van betrokkenheid. Van de vrij willigers wordt daarom ver wacht, dat ze begrip hebben voor humanitaire en politieke pro blemen van het vluchtelinge nschap". Het basisteam, dat op het ogenblik uit vijf mensen bestaat, zoekt nog enige vrijwilligers. Er wonen nu twee Chileense gezinnen in aal hen en drie andere worden nog verwacht. Ineke Klinkenberg ten slotte: „Het is fijn, als een aantal vrijwilligers Spaans spreekt, maar het is niet strikt noodzakelijk." Belangstellenden kunnen contact opnemen met: Ineke KLinken- berg, stichting „Midden- Rijnland", telefoon 01720-94841. De Raad van Kerken in de oostelijke mijnstreek (Limburg) heeft in een uitvoerig schrijven de ministerraad attent gemaakt op een "groeiende vertrouwenscrisis" in dat gebied als gevolg van onvervulde beloften van vervangend werk voor de gesloten mijnen. "Daar de overheid verantwoordelijk is voor de sluiting van de mijnen, zal ze ook doeltreffende maatregelen moeten nemen om de creativiteit en het initiatief in de mijnstreek te bevorderen", aldus de raad, die graag een bijdrage wil leveren aan de "herwaardering van de arbeid". Over de grote pendel van Limburg naar West-Duitsland zegt het schrijven, dat ieder de vrijheid heeft te werken waar hij of zij wil, maar dat de stroom Limburgers naar het buurland voortkomt uit gebrek aan werk in de eigen streek en dus geen vrijwillige maar een gedwongen zaak is. Bovendien biedt de pendel alleen uitkomst voor mensen tot een bepaalde leeftijd. Er is ook geen perspectief voor de administratief geschoolden. De Raad van Kerken dringt bij de regering aan op invoering van "duplo- banen" en op vervroegde pensionering om op die manier het beschikbare werk eerlijk te verdelen. "Verder zal alles gedaan moeten worden om de toenemende apathie in de mijnstreek tegen te gaan en het vertrouwen in de overheid te herstellen. Te veel oud-mijnwerkers die al meermalen werkloos zijn geworden, voelen zich maatschappelijk afgedankt". Aldus de Raad van Kerken in de oostelijke mijnstreek. Hogeschool Een pand aan de Willem Barendsstraat in Amersfoort is beschikbaar ge komen voor de colleges van de dit jaar opgerichte "Evangelische Hoge school". De school begint in september met meer dan dertig studenten. Bestuur en docenten .vinden dat voor een eerste collegejaar genoeg. Een commissie uit het bestuur voert nu een financiële actie om de begro ting sluitend te krijgen. Er is tot dusver 60.000 aan giften binnengeko men, maar de begroting voor het eerste jaar beloopt 300.000. De Evangelische Hogeschool is opgericht door mensen die vinden dat de bijbel en de christelijke belijdenis aan de bestaande universiteiten en hogescholen niet genoeg tot hun recht komen. De wetenschap heeft daar het bijbelse wereldbeeld verdrongen. En in die sfeer wil men de eigen jongeren liever niet laten studeren. Het oude kabinetorgel (18de eeuw) in de hervormde kerk te Leiderdorp is verkocht aan een particulier buiten het dorp. Het heeft enkele jaren dienst gedaan, toen het grote orgel in restauratie was. Na de ingebruikne ming van dit orgel is het niet meer gebruikt. Het was bovendien zelf weer aan restauratie toe. Beroepingswerk:Hervormde Kerk - beroepen te Utrecht W.S. Duvekot Den Briel, te Oosternijkerk - Morra - Lioessens - Paesens (Fr.) kandidaat J.M. van 't Kruis Nieuwveen; aangenomen naar Kapelle (Zeeland) J.G. Barnhoorn Haulerwijk. Gereformeerde Kerken: aangenomen naar Sche- veningen A. van der Zwaag Heerde. Gereformeerde Gemeenten: aange nomen naar Lelystad kandidaat R. Kattenberg Krimpen aan de IJssel. Salarissen De Berlijnse protestantse bisschop dr. Kurt Scharf heeft op een bijeen komst in Wuppertal gepleit voor salariële bezuiniging binnen de kerk, te beginnen aan de top. Als de inkomsten van de Westduitse kerk uit de belastinggelden niet meer voldoende zijn, dan moet, aldus Scharf, het inkomen van de kerkelijke medewerkers worden ingekrompen. Hij bestreed de opvattingen dat bij financiële zorgen het wérk dan maar zou moeten verminderen. Niet de belastingopbrengst mag het aantal be taalde medewerkers bepalen. Bepalend voor het aantal kerkelijke arbeid splaatsen mogen alleen de problemen in de kerkelijke gemeenten zijn. Er moeten juist medewerkers worden ingezet waar een bepaalde nood hulp vereist, aldus Scharf. Mensenrechten De Nederlandse bedrijven die vestigingen in Brazilië hebben voelen er niet voor, zich met schendingen van mensenrechten in dat land te be moeien. Dat is de strekking van de reacties die de commissie Ontwikke lingssamenwerking (KOS) van de Gereformeerde Kerken in Nederland kreeg op haar brief aan deze bedrijven. Eind vorig jaar werden 62 be drijven aangeschreven. Ongeveer 30 hebben tot nu toe geantwoord en geen van deze bleek bereid stappen te ondernemen. De KOS stelde drie vragen: of het bedrijfsleven in zijn relaties met Brazilië de mensenrechten in ogenschouw wil nemen, of het bereid is met Zending en Werelddiakonaat bij de Braziliaanse autoriteiten aan te dringen op eerbiediging van de mensenrechten en of het de KOS op de hoogte wilde brengen van zijn visie op de situatie daar. De KOS wijst er nog op, dat Braziliaanse bedrijven zich onlangs hebben uitgesproken voor herstel van de rechtsorde. Dat zou, aldus de gerefor meerde commissie, voor Nederlandse bedrijven een extra reden moeten zijn hun stellingname te herzien. De christelijke gereformeerde kerk van Nieuwkoop herdacht haar zes tigjarig bestaan. Ds. H. C. van den Ent uit Katwijk aan Zee, die consulent van deze kerk is, ging voor in een jubileumdienst. Hij herinnerde eraan, dat de kerk zestig jaar geleden begon in een paardenstal. STOCKHOLM - Op de eerste dag van de internationale atletiekwedstrijden in Stockholm, de z.g. Dagens Nyheter Games, heeft Jos Hermens zijn plaats bij de wereldtop her overd. En hoe! Op de 10.000 meter gaf hij de kersverse Keniase wereldrecordhouder samson Kimombwa verbluf fend sterk partij en verloor slechts met vier seconden ver schil in de fameuze nieuwe Nederlandse recordtijd van 27 minuten 41,3 seconden. Een verbetering van ruim vijf se conden van zijn oude toptijd die hij twee jaar geleden liep in Londen. De inzinking waaraan de 27-jarige Nijmeegse onderwijzer leek ten onder te gaan na het echec van Montreal, is voorgoed voorbij. Het was de laatste weken reeds duide lijk merkbaar dat een nieuwe Her mens de atletiekarena's betrad. Vrijer, gemakkelijker, veel minder gespannen dan voorheen. Dat bleek reeds tijdens de Spartaspelen toen hij onder vrij ongunstige weersomstandigheden op de 1500- meter desondanks een uitstekende tijd in de boeken liet schrijven. Zijn herziene training heeft een herbo ren mens van de dikwijls veel ge plaagde Hermens gemaakt. Een man van weinig woorden, die wel eens schamper aandoen, maar toch een man die voor zijn sport leeft en dit ook met daden wil bewijzen. Dat deed hij vóór het Olympische ge weld in Montreal, maar hij schoot tekort tijdens de ware test. Het had erop dat moment de schijn van dat Jos Hermens voor de atletiek verlo ren was gegaan. Een schitterend at leet met ongekende mogelijkheden leek de sport de rug te hebben toe gekeerd. Maar in zijn "retraitepe riode" heeft Jos Hermens gevoch ten tegen alles en iedereen, maar vooral tegen zichzelf. Uit deze strijd is hij gelouterd tevoorschijn geko men, hoewel hij tijdens de eerste wereldkampioenschappen veld loop opnieuw hevig teleurstelde. T^et was zijn laatste harde Jes. Een trainer trok zich het lot van de Nijmegenaar aan en dat hij nu de goede weg is ingeslagen, demon streerde hij in Stockholm waar hij zich met een klap weerftussen de allerbes.ten ter wereld liep. Dat in dit ongekende geweld - liefst tien man doken onder dé 29 minuten - Gerard Tebroke geen rol van bete kenis kon spelen is bijna vanzelf sprekend. Maar toch leverde Te broke een voortreffelijke prestatie af met zijn 28.26,2, waarmee hij be slag legde op een zevende plaats. Schitterend Van schitterend niveau was ook de strijd op de mijl, waarop maar even tjes negen man binnen de vier mi nuten bleven. De gerenommeerde Tsjech Palchy was de snelste met 3.54,7, waarmee hij de Keniaan Waigwa een halve seconde voor bleef. In dit gevecht bezweken de twee Nieuwzeelanders Walker (3.55,5 vierde) en Dixon (3.57,8, ze vende). Ook de Pool Malinovski, die toch met 3.59,4 nog binnen de vier minuten bleef, moest zich des ondanks tevreden stellen met slechts een negende plaats Miklós Nemeth, het Hongaarse speerfenomeen, was enorm op dreef en liet de speer 94.10 meter van zich in de grond neerkomen, slechts 48 centimeter onder zijn ei gen wereldrecord. De Cubaanse tweevoudige Olympische kam pioen Juanto Rena won de 800 me ter, maar zijn 1.45,3 was niet verras send. Een verrassing gaf wel het kogelstoten te zien. De IJslander Halldorsson, Europees indoor- kampioen, trok met een stoot van 21.09 meter de overwinning naar zich toe en versloeg daarmee de Pool Komar - Olympisch goud in 1972 - die een afstand van 20.62 me ter overbrugde. De 100 meter le verde een triomf op voor de Ameri kaanse sprinter Clancey Edwards (10.32) waarmee hij de Cubaan Sil vio Leonard achter zich liet: 10.43. Het polsstokhoogspringen dat ruim drie-en-een half uur duurde leverde een fabelachtige winnaar op in de persoon van de Amerikaan Earl Bell, die de 5.60 meter gemak kelijk passeerde. Tweede werd Dan Ripley met 5.40 meter en derde de Pool Kozakiewicz, die eveneens de 5.40 meter achter zich liet. Zes man bleven boven de 5.20 meter. Jos Hermens VOORSCHOTEN - Bram Madera is als eerste geplaatst op het tennis toernooi van Forescate, dat van daag begint. Het is overigens voor de eerste keer in haar bestaan, dat de Voorschotense vereniging een open toernooi organiseert. Dat er behoefte is aan dergelijke evene menten mag blijken uit het enorme aantal inschrijvingen. In de D-categorie bijvoorbeeld staan er 128 namen op de lijst. Na Madera, -./ï het herenenkel B. is TEAN-speler Charles Asselbergs als tweede geplaatst. Derde staat tennistrainer Rob Hagendoorn en vierde is" Sassenheimer Bob van Overbeeke. Deze laatste heeft nog het een en ander goed te maken, na de verrassende nederlaag in de halve finale van het toernooi in Sas- senheim. De vijfde tot en met de achtste plaats worden bezet door Van Leeuwen, Theunissen, Blom- mendaal en Dekker. Bij de dames is L. v. d. Bijl als eerste geplaatst. I- j wordt gevolgd door J. v. Berkelaer, A. Hamming en M. Meyer. Overige plaatsingen: H.D.B.: 1. Koemans/Hagedoorn, 2. Pauwels/Gelevert. D.D.B.: 1. A. Meyer/A. Goemans, 2. Van Zuu- ren/de Boer. G.D.B.: 1. H. Haks- Berkelaar, 2. Asselbergs/Goemans. H.E.C.: 1. W. J. de Jong, 2. J. Dries- sen. D.E.C.: 1. B. Tombrock. 2. H. van Paridon. H.E.D.: 1. M. Kante been, 2. P. 't Mannetje. D.E.D.: 1. J. van Wijk, 2.1. Koemans. EVIAN - Lev Polugajevski is zich zelf niet meer. Zowel zijn prestaties op het schaakbord als de manier waarop hij zich in het luxueuze Franse rustoord Evian aan het Meer van Genève schichtig en nerveus voortbeweegt, duiden er op dat deze nummer vier op de wereld ranglijst een zeer zware crisis aan het doormaken is. De tweede partij, waarin Polugajevski met wit tegen Kortsnoj moest proberen de snelle achterstand van dit weekend goed te maken, toonde op een pijnlijke manier aan dat de afgezant van de Sowjet-Unie niet los kan komen van de zware psychische druk die in dit duel tegen zijn vroegere vriend Kortsjnoj, die hij nu niet eens "meer mag begroeten, met de dag groter wordt. Het Dame- Indisch dat op het bord kwam deed aanvankelijk nog wel geloven in de witte positie, vooral toen Kortsnoj met veel vertoon van zelfvertrou wen een paar va banquezetten pro duceerde, die hem in normaler om standigheden wellicht de kop ge kost hadden. Maar in plaats van met de weerlegging kwam Poluga jevski met een totaal verkeerd plan. Hij zag een zwakke zwarte pion op e6, concentreerde al zijn stukken op de verovering van dit kleinood en toen het moment dan eindelijk daar was dat hij kon gaan incasse ren bleek Kortsjnoj al lang van te voren een listige valstrik in de stel ling geweven te hebben, die wits plannen in één klap tot een onuit voerbaar hersenspinsel reduceer de. Alle witte stukken stonden nu op het verkeerde been, ijlings moest Polugajevski hergroeperen. De tijd die daarmee verloren ging benutte Kortsjnoj voortreffelijk: hij ruilde de dames, lanceerde een mat- aanval, die Polugajevski in tijd nood zichtbaar tot geërgerde wan hoop bracht en brak tenslotte af met zeer goede kansen op een tweede winstpunt in successie. Waarmee deze match, waarin het gaat om als eerste 8,5 punt te sco ren, in feite beslist zou zijn. Kortsj noj is namelijk in topvorm, terwijl Polugajevski in zijn omgeving, be halve zijn vrouw, eigenlijk nie mand heeft om in bemoedigende gesprekken moed te vatten. Integendeel, de indruk bestaat dat hij na een eventuele tweede neder laag nog veel ellendiger en zenu wachtiger zal worden dan hij nu al is. Arme Polu: het zou wel eens een korte match kunnen worden. IBM-toernooi Cor van Wijgerden was gisteren dé man in het IBM-toernooi, Jan Timman de grote verliezer. Van Wijgerden wist zich in de zesde ronde van de laatste plaats te wer ken door een knappe zege op Ador- jan. Timman verloor zijn partij te gen Liberzon en lijkt nu definitief kansloos voor de eindzege. Hans Ree had gisteren last van de warm te. Tegen Miles beging hij een enorme flater en kon meteen opge ven. Door deze overwinning nes telde de Engelsman zich naast Ka- valek, die remiseerde tegen Hulak, op de eerste plaats. Donner is voor lopig de beste Nederlander. Na zijn remise tegen Panno staat hij oo een gedeelde vijfde plaats.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 10