Troostprijs Betty Stöve: 40.000 golden W imbledon kan toch niet zonder hofnar' Björn Borg: „Deze titel meer voldoening dan de eerste... Nederlandse faalt in drie Wimbledon-finales f .v*,» n r mMJÊÊW 3?- - f-f' f rr Betty nn tweede op Grand Prix-ranglijst MAANDAG 4 JULI 1977 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT NASTASE MOET TERUGKOMEN LONDEN - Wimbledon 1977 be hoort alweer tot het verleden, maar zonder enige twijfel zal over dit honderdste toernooi nog heel lang worden nagekaart. De Engelsen, die stellen dat er maar één toernooi in de wereld is dat met "Glorious" kan wor den bestempeld, zullen dat nu zeker nog nadrukkelijker ver kondigen. Afgezien van het feit dathuneigen Virginia Wadena 16 jaar eindelijk de kroon op haar inspanningen kon zetten - zij het dat daarvoor wel de steun van een zeer chauvinis tisch Engels Legioen en een corps van beslist niet altijd vrijuit gaande lijnrechters no dig was - zullen de verrichtin gen van grote kampioenen "Ice Björn Borg", "Lightning Geru- laitis", "Lionheart Jumbo Con nors", "Baby-Face McEnroe" en niet te vergeten "Dutch Betty" (met drie finaleplaatsen wel het hoogst in net algemeen klasse ment) niet snel vergeten zijn. Maar behalve over deze toon aangevende figuren in een bruisend Wimbledon, dat zelfs de weergoden niet onberoerd liet - er ging geen dag door re gen verloren - was er nog een naam, die op ieders lippen lag, zij het niet in lovende termen, Ilie Nastase. Als de explosieve Romeen ooit de bijnaam "Na sty" heeft verdienddan was dat wel op dit Wimbledon. Want hij ging inderdaad erg ver. Wat hij in zijn partij tegen Borg in de kwartfinale presteerde door de voor zijn tweede service niet be nutte bal nauwkeurig tussen de benen te deponeren van de man op de stoel die hij als zijn groot ste kwelgeest zag, bracht ontzet ting bij het oudere deel van het Wimbledon-publiek en hilari teit bij de jongeren. Dat alles prikkelde hem kennelijk tot nog meer fratsenMen kan het eigen lijk alleen maar betreuren dat een zo begenadigd speler als Nastase blijkbaar niet in staat is het hoofd bij de gang van za ken te houden als de partij min der naar wens verloopt. Dat is ook de mening van oud- Wimbledon-kampioen Arthur Ashe, die een lans brak voor de Roemeen naar aanleiding van de stemmen die opgingen om Nastase voortaan van Wimble don te weren. Dat zou Ashe en met hem vele andere topspelers, zeer betreuren. "Een man als Nastase met zijn uitzonderlijke kwaliteiten kan op een toernooi met de wereld-allure van Wim bledon niet worden gemist. Noem mij", zegt Ashe. "maar één speler op, die een dropshot durft te slaan als zijn tegen stander aan het net is. Nastase doet dat en als hij zijn touch heeft en zich niet laat afleiden door alles wat niet direct met het spel en de wedstrijd te maken heeft, kan hij iedereen kloppen. Als men Nastase wil beteugelen, dan zou dat moeten gebeuren door straffen tijdens de weds trijd. Overigens is het echt niet alleen Nastasedie zich laat gaan. Ik ken er nog wel meer "Play shall be continuous"dat is de regel waar iedereen zich aan moet houden. Een speler, die daartegen zondigt door dis cussie met de scheidsrechterde lijnrechter of op een andere ma nier, benadeelt zijn tegenstan der. Dat moet hem op puntver lies of eventueel zelfs spelverlies komen te staan. Boetes alleen zijn niet meer voldoende. Ten aanzien van Nastase moet naar mijn mening wat meer begrip worden opgebracht. Nastase heeft een Latijns temperament en daar verandert dc traditie van Wimbledon niets aan. Men moet niet vergeten dat het me rendeel van de spelers, die op Wimbledon aantreden, niet En gels is en dat zij maar één doel voor ogen hebben als zij daar zijn, namelijk winnen. Nastase gelooft in de gedragslijn "oog om oog, tand om tand". Als hij denkt dat hem onrecht wordt aangedaan, dan gebruikt hij iedere mogelijkheid om dat on recht te herstellen. Hij heeft mij (Ashe) tijdens een toernooi op Hawaii eens "nigger" genoemd. Dat ontlokte bij het publiek een storm van verontwaardiging maar ik wist dat hij het niet in de voor mij onterende, racisti sche zin bedoelde. Als hem op dat moment een ander scheld woord te binnen zou zijn gescho ten, had hij dat gebruikt. Hij moest een naar zijn mening foute beslissing van een lijn rechter afreageren. Of hij daarmee nu wel of niet de ach ting van het publiek verspeelt, doet hem niets." In dit verband mag de uitlating van de 18-jarige McEnroe na zijn partij tegen Connors wor den aangehaald, toen hem werd gezegd dat hij toch wel respect had afgedwongen met zijn op treden. "Ik ga de baan niet op" zei Wimbledons jongste semi- finalist, "om te worden geres pecteerd, maar om te winnen". Geen Nastase dus meer op Wim bledon? Het woord is aan de lei ding van de All-England Lawn Tennis Croquet Clubmaar de topspelers, inclusief kampioen Borg in een TV-interview na de kwartfinale tegen Nastase, heb ben zich vóór de Roemeen uitge sproken. Een van Engelands vooraanstaande tennisrecens- enten, Peter Wilson, zéi het zo, "Een schouwspel als Wimbledon zonder een hofnar? Dat kan toch niet..." FRANK BONTE In debat met de umpire, zo kun je Nastase uittekenen. SPORT Björn Borg heft in triomf de hand: de eerste dubbel, sinds die van Newcombe, is een feit. WW* f L LONDEN - Driemaal heeft Betty Stöve de kans f:, gehad haar naam by te laten schrijven op de ere lijst van het honderdjarig Wimbledon. Even zo vele malen heeft ze gefaald. De laatste horde was juist even te groot, of om het meer adequaat in termen van tennis te stellen: de knieën waren niet soepel genoeg voor de lage volley en de voeten onvoldoende snel voor het achterhalen van diep- geslagen ballen. Na zo moedig te hebben gereikt naar het hoogstbereikbare moet het resultaat haar hebben teleurgesteld, al werden de drie troostprijzen dan ook verguld met een prijzen geld van om en nabij de 40.000 gulden. i j I 1 I Het damesenkelspel van vrijdag tegen Virginia Wade, dat door de pro-Britse enscenering een men tale vuurproef betekende, ge volgd door de met 12-10 in de derde set gewonnen halve finale van het gemengd dubbelspel, waarin zij drie wedstrydpunten wegvolleerde (McMillan nam met een ace het vierde voor zijn reke ning) hadden haar vooral geeste lijk uitgeput. De Betty Stöve, die zaterdag in twee finales optrad, scoorde zo nu en dan. Maar alleen als ze wakker was geschud door een voorgaande misser. Ze liep 1 op 1 en dat is te weinig voor de winst, al was zij er in het gemengd dubbelspel, samen met McMillan tegen Hewitt/Greer Stevens, dan ook slechts twee games van ver wijderd. Eén game minder nog dan in de finale van het enkelspel (6-3, 5-7, 4-6). Wat het toernooi van Betty Stöve had kunnen zijn, werd dat van Virginia Wade en Björn Borg. Beide verdienden hun titels in de halve finales. Wade in een recht streekse confrontatie met titel- houdster Chris Evert, de pas meerdeijarig geworden Borg door zijn overwinning in v\jf sets op Vitas Gerulaitis, waarschijn lijk de technisch meest perfecte match die ooit is gespeeld. De be loning daarvoor kon de Zweed zaterdag na één van de meest gruwelijke marathons, die Wim bledon ooit heeft gezien: 3-6,6-2, 6-1, 5-7, 6-4 tegen de als eerste geplaatste Jimmy Connors, in ontvangst nemen. Ballen die als gillende keukenmeiden over de grond zigzagden, gaven zaterdag, toen de zon het laatste restje vocht had opgezogen, voor de zo veelste keer aan dat gras, door de Britten hardnekkig aangeduid als turf, geen oppervlak meer is om op te tennissen. De verbeten trekken rond de kaken en de on gecontroleerde armbewegingen duidden er op dat vyfsetters door de acteurs als een temptatie wor den ervaren. Desondanks wer den de 17.000 toeschouwers zo door het gebeuren meegesleept, dat zelfs de meest stijve Brit zijn emoties niet in bedwang kon houden. Er is dan ook geen en kele stem opgegaan om gras en vijfsetters te elimineren. Hon derd jaar na de stichting staat Wimbledon, ondanks de archaï sche trekjes, sterker dan ooit. Ongeslagen Titelhouder Borg was voor de fi nale begon in 22 partijen onge slagen. Jimmy Connors in vijf tien. De stand van de onderlinge partijen was zwaar in het voor deel van de Amerikaan: zeven Connors, verbeten terug vechtend. brutaal smashende 22-jarige nummer 21 van de nationale ranglijst, greep samen met de uitgekiend spelende Australi sche Helen Cawley de titel in het dames dubbelspel tegen Stöve en Navratilova (6-3, 6-3). Een al te magere beloning voor een land, of beter gezegd een continent, dat met Connors, Gerulaitis, Martin, McEnroe, Evert, de 14-jarige Tra- seling uit het niets die dubbele fout kwam. Misschien forceerde ik me. Waarschijnlijk was het be ter geweest op dat moment even wat gas terug te nemen". Borg, wiens trekken naarmate de partij vorderde steeds meer gelijkenis gingen vertonen ne en ndervoede kluizenaar, verhoogde nog een keer het tempo en greep zijn tweede enkelspeltitel ircsuccess- LONDEN -Canada, Mexico, Venezuela en het Carafbisch gebied hebben zich teruggetrokken van deelneming aan de Noordamerikaanse zóne van het toernooi om de Davisbeker voor tennislandenploegen. Een woord voerder van de internationale tennisfederatie fLTFmaakte in Londen bekend, dat de vier landen van deelneming afzagen, omdat zij in dezelfde zóne waren ingedeeld als Zuid-Afrika. De beslissing werd juist op tijd voor de loting - genomen, zodat tegen de betrokken landen geen straffen uitgevaardigd kunnen worden. In de Noordamerikaanse zóne zijn nu drie landen overgebleven: Zuid-Afrika speelt tegen Columbia en de winnaar ontmoet in de finale de Verenigde Staten. overwinningen, met inbegrip van de finale van Forest Hills van vo rig jaar, tegenover slechts twee nederlagen. Borg versloeg Con nors toen hij hem vier jaar gele den in Stockholm voor de eerste keer ontmoette en de laatste keer in januari van dit jaar in een par tijtje voor 100.000 dollar in Boca Raton (Florida). Desondanks- deze eerste confrontatie op gras niet in een zege voor de Ver enigde Staten, zoals trouwens bijna alle Amerikaanse spelers en speelsters naast de hoofdprijzen grepen. Met inbegrip van Billie Jean King, die haar hoop op een twintigste titel in rook zag op gaan, alleen Jo Anne Russell, de cey Austin en nog een hele reeks jongeren veruit het meeste talent inbracht. Van het hele stel was Connors het minst in vorm. Onzeker op zijn groundstrokes en gehandicapt door een zere duim. De vechtlust, die hij er tegenover stelde was echter onvoorstelbaar. Kreunend en steunend werkte hij zich langs Riessen, Drysdale, Smith, Bert ram en McEnroe naar de finale. Daarin bleef hij in de vijfde set slechts twee games van de zege verwijderd. Hij had toen juist een achterstand van 0-4 weggewerkt. "Ik dacht werkelijk dat ik in één keer door zou kunnen lopen naar 6-4. Het ging geweldig toen plot- Voldoening "Deze titel geeft mij meer voldoe ning dan ae eerste", aldus Borg. "Connors is een formidabele te genstander om te verslaan. Ikzelf voelde vooral in het begin de par tij tegen Gerulaitis nog in mijn benen. Het is een vrijwel onmo gelijke opgave om twee van zulke vijfsetters binnen 48 uur te spe len". In tegenstelling tot Ashe (nu afwezig wegens oogklachten) in de finale van twee jaar geleden, volgde Borg geen speciale van te voren uitgestippelde taktiek. De Zweed besteedde alleen extra aandacht aan zijn service, die de gehele tijd dan ook een formida bel wapen bleef. De Amerikaan was beter op dreef dan in voor gaande partijen, maar hij slaagde er niet in meer dan anderhalve set pressie en precisie te combine ren. Met enkele simpele missers gaf hij Borg in de tweede set een voorsprong van 4-2. Geïn strueerd door seintjes van zijn trainer Lennart Bergllin gaf de Zweed zijn slagen meer lengte mee en het effect was verbijste rend. Vijf servicegames op rij gaf Connors uit handen. In de hele derde set won de nummer één van de wereldranglijst slechts dertien punten. Bereid tot over gave was hij echter niet. Rennend achter elke bal nam hij in de vierde set een voorsprong van 4-2. Borg brak terug voor 4-4 en had drie kansen op 5-4. "Ik dacht het toen in vier sets te kunnen klaren", aldus de Zweed. Con nors knokte echter tot hij erbij neerviel. Hij hield zijn opslag en brak die van zijn tegenstander voor 7-5. In de vijfde set veerde hij op toen hij nog een slag van een achterstand van 0-5 af was. Het werd 4-4, maar in de Russi sche roulette van de laatste ga mes was de kogel in de kamer toen hij de trekker overhaalde. Maar wie kon daar iets aan doen9. Connors zeker niet. De uitslagen van de finales van de juniorrijden zijn: Jongens en kelspel: Van Winitsky (VS)-Eliot Teltscher (VS) 6-1, 1-6, 8-6. Meisjes-enkelspelLea Antonop- lis (VS)-Marcie Louie (VS) 7-5 6-1. LONDEN - De Nederlandse Betty Stóve beeft door het bereiken van de Wlmbledon-flnale in het dame senkelspel haar positie op de Grand Prix-rangllist aansienlijk verbeterd. Zij staat na samen met de Britse Virginia Wade, die haar vrijdag In de finale damesenkels pel van Wimbledon versloeg, op de tweede plaats met 295 ponten. De Amerikaanse Chris Evert, op Wimbledon aitgeschakeld in de halve flnale door Wade, gaat met 390 ponten aan de leiding. De stand op de Grand Prix- ranglijst na Wimbledon is: 1. Chris Evert (VS 1390 ponten; 2. Betty Stöve (Ned.) en Virginia Wade GBr.) leder 295 pnt.; 4. iKerry Reid-Melville (Aas.) 230 pnt.; 5. Martina Navratilova (VS) 200 pnt. 6. Soe Barker GBr.180 pnt. De Amerikaan BI an Gottfried blijft, ondanks xljn altschakeling bij de Wimbledonkamploens- chappen door de Zuidafrikaan Byron Bertram in de tweede ron de, leider in het klassement van de Grand Prix-toernooien bij de he ren. Guillermo Vilas is tweede en Björn Borg is door lijn Wlmble- dontitel opgeklommen naar de derde plaats. Jimmy Connors staat op de «estlende plaats. De beste acht spelers komen oit in bet sogenaamde Masterstoernool. De ranglijst liet er na Wimbledon als volgt oit: 1. Brian Gottfried (VS )1093 pnt; 2. Guillermo Vllas (Arg.) 921; 3. Mex. )418; 6. Stan Smith (VS )363; 7. Phil Dent (Aas.)358; 8. Buster Mottram (Fbr.282; 16. Jimmy Connors (VS) 175.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9