OAE-top begroet Idi Amin met luid applaus Carter wil Libanon helpen Pahder Turkse premier Eeevit neemt ontslag Jongeman rijdt in op tribune Ku Klux Klan „Zeker 100.000 mensen onder Amin vermoord" SITUATIE NU Voormalig minister Egypte ontvoerd Bloedige gevechten in Z.O.-Ethiopië WEER GESPANNEN VOORZITTER RHODESISCHE FRONT STAPT UIT PARTU Vanaf 7 juli. I' 1 Illll S(I daar verzamelde delegaties hem Partij-ideoloog van Kremlin beschuldigt het Westen MAANDAG 4 JULI 1977 BUITENLAND PAGINA WASHINGTON (AFP/Reuter/UPI) - De regering van de Amerikaanse president Carter stelt alles in het werk om het Amerikaanse Congres ertoe te brengen militaire hulp ten bedrage van 100 miljoen dollar aan Libanon te verlenen. Dit meldde de New York Times gisteren. Kringen die in nauw contact staan met het ministerie van Buiten landse Zaken en met de Ameri- CAÏRO (Reuter/UPI) - Gewapende leden van een fanatieke moslim- groepering hebben gisteren de Egyptische vroegere minister van Wakfs (moslim schenkingen), Mohammed Hoessein el Zahabi, ontvoerd vanuit zijn huis in een van de bui tenwijken van Cairo. Dit heeft de politie van Cairo bekendge maakt. Een onbekende man belde later correspondenten van persbu reaus in de Egyptische hoofdstad en zei dat de ontvoerde zal wor den gedood, tenzij de regering 30 gevangenen vrijlaat van een ultra-conservatieve moslim groep. Naar zijn zeggen is voor de ontvoe ring het lot op El Zahabi gevallen omdat deze artikelen in kranten heeft geschreven waarin hij kri tiek oefende op de moslim gemeenschap. Volgens de politie van Cairo is El Zahabi gisterochtend vroeg uit zijn bed gesleept door de met hafl-automatische geweren be wapende ontvoerders en is hij weggevoerd in een personena^ uto, die door een tweede auto werd gevolgd. De chauffeur van de tweede auto werd aangehou den door mensen die gealar meerd waren door het gegil van de familie van El Zahabi. El Zahabi verloor zijn ministers post toen president Sadat vorig jaar een kabinetswijziging aan bracht. ANKARA (AFP) - Premier Eeevit heeft bij de Turkse president zijn ontslag ingediend. Het is zo goed als zeker dat president Fahri Koru- tuerk nu aan oud-premier Soelei- man Demirel zal verzoeken een nieuwe regering te vormen. De Turkse nationale vergadering had gisteren een motie van ver trouwen in de nieuwe sociaalde mocratische regering van premier Bulent Eeevit met 229 stemmen te gen 217 verworpen. Er waren 2 ont houdingen. De kamer telt 450 afgevaardigden. De kamervoorzitter onthield zich van stemming en één afgevaar digde was niet aanwezig. Eeevit had op 21 juni zijn regering gevormd nadat op 5 juni algemene verkiezingen waren gehouden. Tegen de motie stemden de Recht vaardigheidspartij (conservatief, 189 stemmen), de Partij van het Na tionale Heil (24 afgevaardigden) en de Partij van de Nationale Bewe ging (16 afgevaardigden). Ecevits partij heeft 213 afgevaar digden waarbij zich 4 onafhanke- lijken hebben gevoegd. Bij het parlementsgebouw zijn strenge veiligheidsmaatregelen genomen met het oog op eventuele betogingen. ADDIS ABEBA (AFP) - In het zuidoosten van Ethiopië, aan de grens met Somalië, zijn blijkbaar hevige gevechten tussen guerrilla eenheden en Ethiopische militai ren aan de gang. Bedie partijen zei den in het weekeinde dat zij de te genstander ernstige verliezen had den toegebracht. Volgens berichten uit Addis Abeba zijn in de laatste twee weken in ge noemd gebied meer dan 500 "contra-revolutionaire bandieten" gedood. Er zou nog steeds worden gevochten. Radio Somalië zou gisteren gemeld hebben dat in de Ethiopische ooste lijke procincie Harrar zware ge vechten zijn uitgebroken. Daarbij zou de daar optredende zogena amde West-Somalische bevrij dingsbeweging 240 Ethiopische militairen hebben gedood, een vliegtuig hebben vernield alsmede een pantserwagen en verscheidene andere Ethiopische voertuigen. In Djiboeti, dat pas zes dagen onaf hankelijk is, werd gemeld dat de daar aanwezige Franse legereen heid enige tijd in de hoogste alarm toestand was geplaatst omdat er troepen uit Somalië ën Ethiopië, naar de grens van het nieuwe, kleine Afrikaanse staatje op weg waren. Addis Abeba en Mogadisjoe ver denken elkaar er al enige tijd van, het strategisch belangrijke Djiboeti aan de ingang van de Rode Zee te willen bezetten. kaanse Sanaat, zo schrijft het blad, hebben laten weten dat de regering op deze wijze haar goede wil tegen over de Libanese president Elias Sarkis wil laten blijken. Het krediet zou gebruikt worden voor de leve ring van lichte wapens ten behoeve van een Libanese infanterie-macht van 3000 a 4000 man. Discretie is volgens de New York Times nood zakelijk om prolsraëlische leden van het Congres niet te alarmeren. Deze zijn bezorgd dat militaire hulp aan Arabische landen gebruikt kan worden tegen de Joodse staat. De Libanese strijdkrachten zijn door de burgeroorlog in het land volkomen gedesintegreerd ge raakt. Veel militairen sloten zich bij verschillende militie-groeperingen aan die 19 maanden lang elkaar be streden tot vorig jaar november een door Syrië gedomineerde vredes macht in het land werd gestatio neerd. In het gebied van Ykarin, in het zuiden van Libanon, zijn gis termiddag zware artillerieduels ge leverd. Israëlische militaire corres pondenten, die dit meldden, zeiden dat zij vanuit de vlak bij Yarin gele gen Israëlische grenspost Dovev, bewegingen van tanks van de chris telijke falangisten hadden waarge nomen. Bij de grenspost waren ver scheidene Libanese gewonden aangekomen om zich door de Israë liërs te laten verzorgen. Libanese ooggetuigen spraken be richten tegen dat Isralische troepen zich in de strijd in Zuid-Libanon hadden gemengd. Ze verklaarden dat wel Israëlisch artillerievuur steun had gegeveh aan een aanval van rechtse Libanese eenheden op een door linkse Libanezen bezet dorp aan de grens met Israël. Berichten over een. directe Israëli sche deelname aan de gevechten, zaterdag gelanceerd door Pales tijnse en rechts-Libanese woord voerders, waren eerder al van offi ciële Israëlische zijde tegengespro ken. In de loop van de dag slaagden gis teren VN-officieren erin een staakt het vuren tot stand te brengen. Hier en daar werd echter nog geschoten. Yarin, dat slechts 1200 meter van de met prikkeldraad versperde grens met Israel ligt, was zaterdag door rechtse troepen bestormd en na vijf uur durende zware gevechten ver overd. Troepen van het links- Palestijnse bondgenootschap slaagden er echter in het dorp te heroveren. Bij de strijd zouden on geveer dertig doden zijn gevallen. Van goedingelichte zijde in Beiroet is vernomen dat een prominente leider van de Palestijnse commando-organisatie El Fatach de rechtse christenen in het zuiden van Libanon vorige week een be stand had voorgesteld, vooraf gaande aan besprekingen over een oplossing van de problemen in het zuiden van Libanon. De rechtse Li banezen hadden dit echter van de hand gewezen met het argument dat eerst de wortel van alle moei lijkheden moet worden aangepakt, de aanwezigheid van gewapende Palestijnen in dit gebied. In Beiroet vond gisteren een lang durige zitting plaats van ae mili taire raad van de Palestijnse bevrij- dings organisatie (PLO). De be sprekingen stonden onder leiding van PLO-leider Jasser Arafat en hadden betrekking op de situatie in het zuiden van Libanon. Na afloop van de bijeenkomst werden geen bijzonderheden verstrekt. tussen China en EG op komst PEKING - Een delegatie van de EEG is vandaag in Peking aange komen voor besprekingen om te komen tot de ondertekening van een handelsakkoord tussen China en de Europese Gemeenschap. Al in februarti 1976 werden in Brussel onderhandelingen gevoerd maar deze werden spoedig door China opgeschort. Volgens diplo matieke kringen gebeurde dat vermoedelijk met het oog op de po litieke moeilijkheden die volgden op de dood van premier Tsoe en- Lai. Later verklaarde Peking zich bereid zijn betrekkingen met tech nologisch gevorderde landen uit te breiden teneinde zijn eigen ont- wikkelging te bespoedigen. MOSKOU (UPI) - De Kremlin- ideoloog Vadim Zagladin heeft za terdag het Westen ervan beschul digd te proberen een splitsing tus sen Moskou en de buitenlandse communistische partijen tot stand te brengen door de Sovjet-Unie zwart te maken. In het partijblad Pravda schreef hij dat enkele Westelijke landen een nieuwe reeks aanvallen op de Sovjet-Unie hadden gedaan te neinde de communistische bewe ging in de wereld in verdeeldheid te brengen. Deze aanvallen waren vooral gericht op de broederlijke (communistische) partijen in kapi talistische landen. Het directe doel van die campagnes is de uitbrei ding tegen te gaan van de commu nistische rol in de klassenstrijd, het vertrouwen van de mensen in de communisten te ondermijnen en de democratische krachten tot een splitsing te voeren. SALISBURY (Reuter) - Des Frost, voorzitter van het in Rhodesie aan de macht zijnde Rhodesische front, heeft zaterdag de partij verlaten en tegelijkertijd premier Ian Smith gebrek aan leiderschap verweten. Frost, die wordt beschouwd als be horend tot de rechter vleugel, ver weet Smith geen plannen te willen maken voor de toekomst van het land. In een brief aan het partijbestuur zegt Frost: "Het zou volkomen on eerlijk van mij zijn als ik in het Rhodesische Front zou blijven, daarmee stilzwijgend steun verle nend aan een leider die steeds meer een volledig gebrek aan leider schap, planvorming en leiding heeft getoond". Wees er dus tijdig bij als u van de speciale prijzen wilt profiteren. Botermarkt21-22/Breestraat 145, Leiden. Dertig gewonden bij incident in Plains (Georgia) PLAINS (GEORGIA) (UPI/Reuter/AFP) - Een jon geman is zaterdagavond met zijn sportwagen ingereden op een tribune met 250 leden van de Ku Klux Klan in Plains, de geboorteplaats van de Ame rikaanse president Jimmmy Carter. Daarbij zijn dertig mensen gewond geraakt. Terwijl hij verwensingen schreeuwde tegen de leden van de Ku Klux Klan, die pro testeerden tegen de politiek van Jimmy Carter, gaf de der tigjarige Buddy Cochran vol gas en reed op de tribune in. Hij raakte enkele tientallen mensen op zijn weg. Op het ogenblik, dat de auto op de tribune te pletter sloeg, werd er door een lid van de Ku Klux Klan, geschoten. De politie heeft de jongeman onmiddellijk uit de menigte die hem wilde lynchen, ont zet. Mensen schreeuwden "vermoord hem" en "vuile blanke nikker". -mbulances en politiewagens reden temidden van alle op winding op en neer naar het ziekenhuis van Americus, een plaatsje op vijftien kilometer van Plains. President Carter was zaterdag avond op Camp David in Ma ryland Het Witte Huis heeft elk commentaar op het ge beurde in Plains geweigerd. De gearresteerde chauffeur van de sportwagen zal moeten te rechtstaan voor zware mis handeling, "maar ik ben er zeker van dat er meer punten op de aanklacht komen te staan", aldus officier van jus titie Claude Morris. Ook het lid van de Ku Klux Klan dat met een pistool op de auto sprong, toen die zich m Leden van de Ku Klux Klan ontfermen zich over een gewonde. Op de achtergrond de sportwagen, waarmee de man zich in de menigte stortte. de tribune boorde, is gearres teerd. De politie gaat na of hij een wapenvergunning heeft. De leden van de Ku Klux Klan, gekleed in witte gewaden en met een puntmuts over hun gezicht, hadden traditioneel kruisen verbrand als protest tegen de politiek van de Ame rikaanse president en als blijk van waardering voor het blanke ras. Ze verwijten Car ter de produktie van de su personische bommenwerper B-l te hebben gestaakt. Ook vindt de uiterst racistische organisatie dat de Ameri kaanse regering haar ambas sadeur bij de Verenigde Na ties, Andrew Young moet te rugtrekken. Bill Wilkinson, de "keitvbnaar" van de Ku Klux Klan had de bijeenkomst georganiseerd. Hij heeft volgens het gemee ntebestuur toestemming ge vraagd voor een muzikale show. Dat de Ku Klux Klan er achter zat zag men pas toen het zover was. Omdat er een vergunning was kon de poli tie niet ingrijpen. LIBREVILLE (UPI/Reuter) - Op de gisteren in Libreville, de hoofdstad van Gabon, begonnen 14de topconferentie van de OAE, de organisatie voor Afrikaanse Eenheid, is de president van Oeganda, Idi Amin, met applaus ontvangen. Toen amin, die vorige maand zijn -.k'^6.*1 dertiende moordaanslag overleef- de, in zijn blauw met goud bestikt 1 J -'V I J fMÊÊÊÈ li ber de conferentiezaal lllll v bracht een groot aantal van de 49 11 een ovatje j)at was nog by geen van Amin in gesprek met zijn minister van Buitenlandse Zaken Juma Oris tijdens de openingszitting van de de naar Libreville gekomen staats- jaarlijkse bijeenkomst van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE) in de Gabonese hoofdstad Libreville, hoofden gebeurd. Schok Het hartelijke welkom voor Amin, beschuldigd van wrede vervolgin gen in zijn land, schokte vele neu trale waarnemers op de conferen tie, maar het was duidelijk een blijk van de gevoe lens die leven bij de delegaties van sommige landen, die de Oegandese dictator als een Afrikaanse held blijven beschouwen. Men verwacht dan ook niet dat de kwestie van de moorden in Oe ganda op de conferentie aan de orde zal komen, ondanks de verkla ring van president Jaafar Noemeiri van Soedan, dat negeren van inter-Afrikaanse problemen als Oeganda „immoreel" zou zijn. Tot morgen wordt de toestand in het zuiden van Afrika, de inmen ging van de grote mogendheden in Afnka, een rechtvaardiger econo mische wereldorde, een gemee nschappelijke Afrikaanse markt en het bijleggen van conflicten tussen Afrikaanse landen (Tsjaad-Libië, Somalië-Ethipiê, Angola-Zaire, Marokko-Mauretanië-Algerije) be sproken. De topconferentie was zaterdag avond met plechtige oproepen ge opend. Zuidelijk Afrika Alle sprekers waren het erover eens dat Zimbabwe en Namibië bevrijd moeten worden en dat de apartheid in Zuid-Afrika moet worden afge schaft. Houhphouet-Boigny drong er bij de Rhodesische bevrijdings bewegingen op aan, hun geschillen bij te leggen en deed een beroep op het Westen, zonder dralen te wer ken aan een Afrikaanse meerder heidsregering in Zimbabwe om een bloedbad en buitenlandse inmen ging te voorkomen. President Noemeiri van Soedan waarschuwde zijn collega's tegen het inruilen van het ene soort impe rialisme voor het andere. Ook pre sident Bongo van Gabon sprak daar voorzichtig over 'Terwijl Af rika ontegenzeggelijk het rijkste werelddeel van onze planeet is, is het tegenwoordige prijsgegeven aan de hegemonieën der machts blokken en het egoïsme van buiten landse en neo-kolonialistische machten van allerlei soort", zei hij van de sprekers had het recht streeks over de onderlinge Afri kaanse conflicten. Alleen de aftre dende voorzitter, premier Ram- goolam van Mauritius, klaagde dat tijdens zijn eenjarige ambtsperiode de spanning tussen de Afrikaanse landen was toegenomen en zei het te betreuren dat de topconferentie over de westelijke Sahara, waartoe een jaar geleden was besloten, nog niet is gehouden. H andelsakkoord LONDEN (Reuter) - De uitgewe ken Oegandese minister van jus titie, Godfrey Luie, zei gisteren in een vraaggesprek voor de Britse televisie dat hij in zijn land een martelkamer had gezien en dat het aantal onder het bewind van president Amin vermoorde Oe- gandezen thans meer dan hon derdduizend bedraagt. De minister vluchtte twee maan den geleden uit Oeganda en woont thans in het zuiden van Engeland met zijn vrouw en ze ven kinderen. Gevraagd waarom hij zolang minis ter van justitie is gebleven, vier jaar, antwoordde Luie: "In Oe ganda kan men een twee dingen doen, blijven of vluchten zoals ik heb gedaan. Men kan geen ont slag nemen en men kan zich ook niet verzetten". Luie zei dat een politieman hem eens een martel kamer had laten zien en de wer king van de werktuigen had uit gelegd. Hij had echter geen men sen gezien die toen werden ge marteld. "Ik ben wel eens ergens geweest waar ze mensen de schedels in sloegen. Toen ik dat bij iemand zag gebeuren ben ik weggelo pen", zei hij. Dat was kort voordat hij minister van justitie werd. Op een vraag waarom hij als minis ter van justitie niet had gepro beerd het bloedvergieten te laten ophouden, antwoordde Luie: "niemand kan dat behalve Amin". Volgens Luie had hij met zijn ontr hullingen gewacht tot het begin van de topconferentie van de OAE met het doel Amin zoveel mogelijk in verlegenheid te brengen. In Engeland verblijven nog twee voormalige leden van de Oegan dese regering die het land zijn ontvlucht. Het zijn Semei Nyanzi, die minister van nijverheid was en zijn collega van gezondheid, Henry Kyemba.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7