Vliegen op de vloer waarom dan toch Pergola: plant op hoger niveau Noordierse vrouwen naar Nederland Poetsen voor het eten en er na 'n stukje kaas mnarm Afsluiten Ook tuin voor de flatbewoner PAGINA 6 MAANDAG 4 JULI 1977 Zelfs het modernste vliegtuig heeft men geen voorzieningen getroffen om tijdens lange vluchten een paar uurtjes horizontaalte LONDEN - Toen ik 's morgens wak ker werd en naast mijn stoel op de grond een slapende Nederlander vond kostte het me een paar minu ten om me te herinneren hoe die daar terecht gekomen was. Maar toen wist ik het weer. We zaten in een vliegtuig ergens tussen Karachi en het ontbijt en hij had me uitge legd dat hij altijd de plaats bij de nooduitgang reserveerde omdat daar extra beenruim te is waar je kunt gaan liggen en een beetjq sla pen. Toen hij overeind gekrabbeld was en ik de lap rond mijn nek had ont rafeld waarvan Thai Airlines denkt dat het een deken is, begon nen we gegevens uit te wisselenHij zei dat de SAS zo voorbereid is op vertraging dat ze pyama's uitrei ken. Hij had er nu drie. Ik legde uit waarom TWA en Air Canada je ba gage er op Heathrow twee keer zo snel doorloodsen als British Air ways en Pan Am. We bespraken de nadelen van El Al en China Airlines. De Chinezen hebben de stoelen zo dicht op elkaar gezet dat je voortdurend als een foe tus opgevouwen zit in de houding die je in noodgevallen moet aanne men. En misschien is dat maar goed ook gezien hun militair getrainde piloten die kennelijk onverander lijk starten en landen op één wiel. Ik deed een boekje open over Air In dia. Daar denken ze dat ze door zichzelf "de luchtvaartmaatschap pij die van u houdt" te noemen goedmaken dat ze je een hele rij leugens hebben verteld over de tijd waarop de vlucht vertrekt - in ieder geval tot de tijd waarop het te laat is nog op een andere inaatschappij over te stappen. Maar het gekste wat we ons reali seerden is dat de verschillen tussen luchtvaartmaatschappijen maar zo klein zijn. Beter of slechter voeds el, meer of minder cadeautjes, goede of slechte manieren, sinasappel- sap Maar geen een maatschappij behalve zo nu en dan Singapore Airlines, is in staat je dat te ver schaffen wat werkelijk iets uit zou maken op lange vluchten: de moge lijkheid liggend te slapen. Door Katharine Whitehorn. Neem nou deze vliegende Hollan der, geen kleine jongen, coördinator vair wereldpersbureaus, veroor deeld tot het doorkruisen van het luchtruim op de grond voor de nooduitgang omdat er voor geen enkel bedrag iets beters te koop is. Het is gebruikelijk de IATA de schuld te geven voor deze idiote si tuatie. Die voorkomt concurrentie met iets anders dan glimlachjes of sandwiches. Maar dat is niet de werkelijke ellende. Het probleem is dat luchtvaartmaatschappijen vermogens die ze niet eens hebben uitgegeven om het laatste nieuws te kopen wat betreft snelheid en uiter lijk maar geen ogenblik nadenken over het in terieur van hun vliegtui gen. Meneer Guxllemin van de Parijse luchthaven zegt dat de problemen met bagage voor minstejis de helft tot het verleden zouden behoren als je gewoon jé bagage mee aan boord zou kunnen nemen en boven je stoel zou kunnen opbergen, net als in een bus of een treinMaar er is nog nie- mand geweest die zelfs maar ge probeerd heeft een vliegtuig te zo ontwerpen En die Pan Am-stewardess die me vertelde dat in een Boeing 747die zoveel ruimte heeft, best een cafeta riasysteem in te voeren zou zijn. Maar nee hoor, we moeten, als ba- bys in kinderstoelen vastgesnoerd blijven zitten want zo vlogen Lind bergh en de Gebroeders Wright en sindsdien heeft niemand er over ge dacht zich op die situatie te bera- Aangezien de eerste klas compar timenten zelden voor meer dan 35 procent bezet zijn is het absurd te zeggen dat een luchtvaartmaat schappij geen slaapgelegenheid zou kunnen invoeren. Als ze de helft van de vindingrijkheid zouden, gebrui ken die iedere bouwer van kleine boten in z'n vingertoppen heeft, zouden we jaren geleden al slaap plaatsen in vliegtuigen hebben ge had. In plaats daarvan moeten mana gers zich na aankomst eerst 24 uur in hun kamer opsluiten om bij te komen voordat ze gebruik gaan maken van de tijd die ze wonnen door een snelle vlucht. Steeds meer bedrijven komen tot de slotsom dat het de kosten niet loont om. eerste klastickets te nemen en we kennen het modieuze verschijnsel van Jet ziekte: het resultaat van te veel al cohol en te weinig slaap. Maar ik geloof dat ik de verklaring voor dit alles gevonden heb. We weten al jaren dat de ladderloze nylon, de onverslijtbare gloeilamp en de sok waar geen gaten in vallen ons onthouden worden door boos aardige fabrikanten. Het vliegtuig met slaapplaatsen kan aan de lijst worden toegevoegd. Daar zitten de bouwers van privevliegtuigen ach ter. Zij hebben er belang bij. Want zoals de zaken nu staan zijn de be zitters van privé-vliegtuigen de enigen die nog een behoorlijke na chtrust krijgen, zelfs midden op de dag. De wetenschappelijke medewer kers van de universiteit van Newcastle-upon-Tyne hebben het tandenpoetsen weer eens onder zocht. Prof. Neil Jenkins zegt er over „Als de mensen hun tanden voor de maaltijd zouden poetsen zou het meer effect hebben, het zou mogelijk het tandbederf tot de helft kunnen terugbrengen." Dat komt zegt Jenkins omdat tandbederf veroorzaakt wordt door de inwerking van bacteriën op de tanden die daar uit suiker zuren vormen. „Als je dus de bacteriën verwijdert voordatje gaat eten, dan kunnen zich ook die zuren niet De zuren worden binnen vijf minu ten na het eten gevormd en zijn binnen tien minuten het werk zaamst. Hoewel er tegenwoordig veel fles sen zijn meteen schroefdopsluiting is de kroonkurk - vooral bij de kleinere flessen - er nog lang niet uit. Het vervelende is dat kroon- kurken er nooit meer goed op te doen zijn. Jammer want dan moet de fles "prik" helemaal worden op gedronken. Met de flessensleutel van Brabantia bent u een heel eind uit de brand. Met deze sleutel kunt u de fles openen en met een bewe ging voldoende afsluiten. De prijs: f2,-. Een afscheiding van het terras en de rest van de tuin of een omlijst ing van de wandelpaden in de tuin, wordt meer en meer gerealiseerd door middel van een pergola. Zo'n pergola vormt een derde dimensie in een tuin. Het geeft enerzijds een wat intiemer sfeer bij een wat gro ter terras en anderzijds is het een leuke mogelijkheid om met allerlei planten ook op wat hoger niveau bloemen te krijgen. Zo'n pergola moet een degelijk en stevig bouwwerk zijn. Vooral wan neer men kiest voor een enkele per gola zal er goed aandacht geschon ken moeten worden aan een stevige verankering in de grond. Bij een dubbele pergola moet natuurlijk ook stevig worden gewerkt, maar dan heeft men door het onderlinge ver band wat meer evenwicht. Wanneer een terras moet worden afgeschei den met een pergola verdient het aanbeveling een enkele rij te plaat sen. De paden kunnen daarentegen weer beter door een dubbele worden omzoomd. De hoogte van zo'n pergo la moet zo tussen de twee meter en twee meter dertig liggen. Wanneer een pergola aansluit op een schuur of garage moet met die hoogte reke ning worden gehouden. Voor de staanders gebruiken we bal ken van 10x10 cm. De lat die boven op de staanders komt houden we maximaal op 10x12 cm. en de dwar- slatten, waarin aan het einde een profiel wordt gemaakt om het alle maal wat minder vierkant te maken, kunnen ongeveer 4x8 cm. zijn. De mooiste verankering in de grond is de staanders in stampbeton vast te zetten. De meest duurzame is een U-profiel in te storten en dan het hout vrij van de grond houden. Het hout moet natuurlijk goed ge conserveerd worden waarbij bij voorkeur geen carbolineum wordt gebruikt omdat dat schadelijk is voor de planten. Er zijn middelen te over die niet schadelijk zijn. De beplanting hoeft geen probleem te vormen, omdat er grote keus is. Een veelgeziene plant is de Clema tis. Maar ook de Lonicera doet het goed. Blauwe regen (Wisteria sinen sis), Polygonum, klimrozen, ze kun nen allemaal gebruikt worden, ook als er volle zon op de pergola staat. Een pergola in de schaduw kan worden voorzien van de Duitse pijp (Aristolochia durior), Hedera helix (klimop) en Celastris orbiculatis (boomwurger). En tussen de palen in kan ook nog heel veel fraais wor den aangebracht. Zo groeit de bloemtros bji de Loni cera, ook langs de pergola. In appels gelooft Jenkins niet, die zijn zelf nogal zuurhoudend. „In de meeste gevallen vullen ze de zuren van de plak eigenlijk aan en maken ze nog schadelijker". Je kan na de maaltijd beter kaas eten ontdekten de professor en z'n medewerkers. „Dat is een sterke stimulans van de speekselklieren. Speeksel neutraliseert de zuren en voorkomt dat ze de tanden aantas ten. Daarom is ons recept om tand bederf te voorkomen: je tanden voor de maaltijd poetsen en dan te eten. En na iedere maaltijd een klein stukje kaas eten." Prof. Neil Jenkins ontdekte trou wens ook, dat pinda's min of meer hetzelfde doen. Voordat freelance journaliste Trix Betlem vorig jaar naar Noord- Ierland vertrok voor het NOS tv- programma "Ot en hoe zit het nou met Sien?" belde zij enkele vrou wenorganisaties qp. Zij wilde niet alleen een programma maken over de vredesbeweging in Noord- Ierland, maar daar ook met ideeën aankomen. Voor haar gevoel zou de vredesbeweging er meer aan heb ben dan publiciteit. De Neder landse vrouwenorganisaties reage erden onmiddellijk. En de Noord ierse vrouwen waren enthousiast over de plannen waarmee Trix Be tlem in Ulster verscheen. Er werd in de "Stichting Hulp Noord-Ierland" onder voorzitters chap van Trix Betlem een werk groep opgericht, waarin vrouwen uit allerle' groeperingen zijn verte genwoordigd, zoals het Katholieke Vrouwen Gilde, de Nederlandse Christen-Vrouwenbond, de Platte landsvrouwen, politieke partijen als CDA, VVD en PvdA, Dolle Mi- na's en Man-Vrouw-Maatschappij. Vrouwen die zich in hun vrije tijd inzetten voor Noord-Ierland met een achterban van anderhalf mil joen leden. De werkgroep kwam onder meer tot het volgende resul taat: in augustus komt een aantal Noordierse katholieke en protes tante vrouwen voor drie weken naar Nederland om hier te praten over wat zij voor de vredesbewe ging in hun land kunnen doen. Trix Betlem: "Wij hopen dat zij dan gemotiveerd terug gaan en dat dit in hun wijk als een olievlek zal wer ken. De vredesbeweging heeft nu al 169 afdelingen in Noord-Ierland. De tijd is voorbij dat de vrouwen op straathoeken bidden voor vrede. Zij zijn aan het werk geslagen en met allerlei projecten bezig, die door onze werkgroep worden ge steund". Trix Betlem "Noordierse katholieke zouden wel met protestante vrou wen in een dorp 30 km verderop willen praten, maar ze hebben geen geld om met de trein te gaan. Zo'n minibus biedt dan de oplossing. Men wil houten keten bouwen en gebruiken als peuterzaaltjes. In het weekeinde kunnen die worden ge bruikt als gezelligheidstrefpunt voor jonge mensen". "Gepensioneerde artsen en psy chiaters hebben gratis hulp aange boden. Zij zullen ex-gevangenen opvangen en proberen ze ervan te overtuigen zich niet meer in te zet ten voor paramilitaire organisaties, maar voor de vrede. Er zullen vre- deshuizen worden gesticht, waarin ook mishandelde vrouwen tijdelijk onderdak zullen krijgen. In een land waar zoveel agressie heerst, is het geweld tegenover vrouwen on voorstelbaar groot". Dé werkgroep in de "Stichting Hulp Noord-Ierland" zal deze Pro jecten financieel steunen en de vrouwen directe hulp bieden. Trix Betlem tenslotte: "Je moet verdomde dapper en zeer gemoti veerd zijn om als Noordierse vrouw mee te doen aan de vredesbewe ging". Ons land telt zo'n 4'/ss miljoen wo ningen; 2/3 deel daarvan is voorzien van een tuin. De overblijvende l'/z miljoen gezinnen en alleenwonen- den in flats en op etages moeten het echter zónder stellen. De enige ma nier voor deze groep om iets van een tuin te creeëren is het plaatsen van bloem- en plantenbakken op het balkon. Voor fleze groep be hoeft een stukje tuin niet langer tot de onbereikbare idealen te beho- In navolging van de daktuinen, die dikwijls aangelegd worden op grote gebouwen, is er nu een sys teem ontwikkeld, waarmee men zelf op eenvoudige wijze een heuse tuin kan aanleggen; op het balkon of een andere plaats, het dak van een garage bijv. Bij de aanleg van een tuin zijn een aantal dingen van belang. Een goede voedingsbodem voor de planten en voldoende afwatering zijn wel de eerste vereisten. Om aan alle eisen te kunnen bean twoorden heeft de fabrikant het balkon-tuin-systeem opgebouwd uit de volgende elementen: drain ageplaat, filtervlies en kunststof- schuimplaat. Deze materialen zor gen er met elkaar voor dat een uit stekende wateropname en -afvoer gewaarborgd is, terwijl verstop ping door eventuele grond- en plan- tendeeltjes wordt voorkomen. De materialen waarmee gewerkt moet worden zijn licht in gewicht en kunnen gemakkelijk met bijv. een keukenmes gesneden worden in de vorm en grootte van de tuin die men wil aanleggen. De drain ageplaat wordt op de balkonvloer gelegd, het filtervlies er op en daar overheen de kunststofschuimplaat. Op de kunststofschuimplaat wordt normale potgrond aangebracht. Als men de basis-materialen gelegd en het groen geplant heeft, dan komt de afwerking. Een afsluitrand is noodzakelijk om het geheel bin nen de perken te houden. Om een dekoratief effekt' te verkrijgen is het misschien een leuk idee om er bielzen of B 2 sierblokken omheen te zetten. Let wel dat de keuze van de afsluitrand pas gemaakt wórdt als de hoogte van de tuin vast staat. Onderhoud Over het onderhoud hoeft men zich geen zorgen te maken. De kunst stofschuimplaat is zodanig samen gesteld dat deze 50 tot 10% water vasthoudt om de planten daarvan te kunnen blijven voorzien. Over tollig water wordt via de drainage- plaat weggevoerd naar de afvoer buis van het balkon. Normaal gesproken -regelt de na tuur verder alles. De Comfa-balkontuin wordt gele verd in een pakket bestaande uit 2 drainageplaten en 2 kunststof- schuimplaten met bijbehorend fil tervlies. De platen hebben een af meting van 100x75 cm. Met dit ma teriaal kan l'/a m2 tuin aangelegd worden. De Comfa-balkontuin wordt in de handel gebracht door Acomfa b.v. Pijnacker (01736-4940) en is verkrijgbaar bij tuincentra, doe- het-zelf zaken en zaadhandels. verzorgingslijn, speciaal voor de gevoelige huid. De naam van deze serie: Sensitive Skin. De, serie be staat uit reinigingsmelk (150 cc f 18,50) beschermende dagcrème (50 cc f24,50) verzorgende na chtcrème (50 cc f32,50). Van Margaret Astor een nieuwe high lighter. Het is een creme in goud of zilver die kan worden ge bruikt op het bovenste ooglid, de wangen en de lippen, (potje van 10 ml f6,95).

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 6