Is de sociale werkplaats nog wel sociaal? \w centrum bij Hooigracht Actiefin vakantie Klachten over opvoering produktie LEIDEN - Is de Sociale Werk plaats nog wel zo so ciaal? Ligt de nadruk niet te veel op het pro duceren in plaats van op de begeleiding van de werknemers? Deze vragen houden op het ogenblik medewerkers van de Leidse onder wijs winkel en van het Juridisch Adviesbu reau bezig, na een aan tal klachten van werk nemers op de Leidse Werkplaats. De meest concrete is die van Paul Rosemeijer (49), die sinds zestien jaar in het kader van de WSW (Wet Sociale Werkvoorziening) op de werkplaats werkt, omdat hij als in valide moeilijk op een andere ma nier aan een baantje kan komen. Hij werkt daar halve dagen op de montage-afdeling. Of eigenlijk werkte, want een paar maanden ge leden werd hij naar een andere af deling overgeplaatst, omdat hij de op de montage-afdeling geldende produktienorm niet kon bereiken. Verschillende pogingen om op zijn oude afdeling terug te komen, lie pen op niets uit. Voor Paul een bittere pil ,,Ik woon alleen, wil niet de hele dag mijn fa milie of buren lastig vallen en vind juist op mijn werk veel contact. Ik voel me gediscrimineerd. Als ik die baan kwijt ben, verlies ik een be langrijk stuk van mijn leven. Ik kan toch niet de hele dag thuis gaan zit ten. Ik ben altijd met plezier naar mijn werk gegaan. Op die manier heb je tenminste nog het gevoel dat je meetelt". Representatief Het geval yan Paul Rosemeijer is representatief voor een tendens, zoals die zich op het ogenblik op vrijwel alle sociale werkplaatsen in Nederland voordoet. Vijfentwintig jaar geleden werd de WSW van kracht, een regeling om lichamelijk of geestelijk gehandi capten of mensen die in verband met psychische problemen tijdelijk niet aan een baantje konden ko men, toch werk te geven. Deels ge beurt dat op zg. „buitenprojecten" (WSW'ers werken bijvoorbeeld bij de overheid, bij scholen en in mu sea), de rest krijgt werk op de so ciale werkplaats. Zo op het oog een gewoon bedrijf waar werkzaamhe den worden vervuld in de sfeer van toeleveringen aan fabrieken en be drijven. Montage van fietsen, fabri cage van onderdelen voor motoren, verpakkingen, samenstellen van stalen voor interieurverzorgers. Werk dat in eerste instantie niet al te plezierig is, maar waar WSW'ers toch kunnen laten zien dat ze wel degelijk een plaats in een produc tieproces kunnen waarmaken. Als de omstandigheden dat toelaten wordt geprobeerd WSW'ers te laten doorstromen naar het bedrijfsle- In die 25 jaar dat deze mogelijkheid voor aangepast werk bestaat is er echter wel het een en ander veran derd. In principe is er de WSW- commissie van deskundigen en be trokkenen die zich bezig houdt met de toelating. Wie mag wel en wie mag niet van de regeling gebruik maken. In het verleden is die toela tingsregeling nogal soepel gehan teerd. Klassieke voorbeelden zijn inmiddels kleuterleidsters, waar van het aanbod de vraag meer dan Door Ton van Brussel overtrof en die een paar jaar gele den veelal zonder dat er van een handicap sprake was, tot de rege ling werden toegelaten om zo de met geldgebrek kampende creches en kinderdagverblijven uit de brand te helpen. Toelatingsnorm Veel langer geleden werd met de geldende toelatingsnorm ook al de hand gelicht op het moment dat het voor vrijwel alle gehandicapten, in welke moeilijke omstandigheden ook, mogelijk werd gemaakt om op de werkplaatsen te komen. Voor bij ouders of familie inwonende ge handicapten bijvoorbeeld, een uit komst voor de betrokkenen, die zich daardoor niet de hele dag met de verzorging hoefden bezig te houden. Bij het soepel hanteren van de rege ling werd echter een belangrijke zinsnede in de wet over het hoofd gezien: de sociale werkplaatsen dienen te streven naar een produc tie van 1/3 van het niveau dat in het bedrijfsleven wordt gehaald. Door het boven aangegeven beleid kwamen veel gehandicapten in de WSW, maar bleef de produktie laag. De kosten van de regeling werden daardoor veel hoger dan het minis terie van Sociale Zaken plezierig vond. In de achterliggende rege ringsperiode is daarom begonnen met een strenger toelatingsbeleid en een stringenter hanteren van de 1/3 produktienorm. Ondankbaar Directies van sociale werkplaatsen kregen daardoor de ondankbare taak om personeel opnieuw te gaan testen, de produktie naar het ge Veel niet zo plezierig werk wenste niveau op te voeren en werknemers die dat niet haalden over te plaatsen. Betrokken werk nemers spelen de Zwarte Piet uit eraard aan hun directies toe, hoe wel deze in feite thuishoort in de broekzakken van degenen die het verleden te weinig acht hebben ge slagen op een juiste uitvoering van de wet, of zo men wil, bij het minis terie, dat niet van zins is van de norm af te wijken. Dit ondanks toenemende weers tanden die er bij betrokkenen ont staan. In een recentelijk in Leiden gepubliceerd proefschrift over de WSW vroeg de promovendus Dr. Dijkstra van het Instituut voor Praeventieve geneeskunde TNO zich af of het werk op de sociale werkplaatsen wel voldoende is aangepast, of er niet teveel naar het produkt en te weinig naar de men sen werd gekeken. Een van zijn stellingen luidde: „er wordt te veel gepraat over mensen? die arbeid songeschikt zijn en te weinig over arbeid die ongeschikt is voor men- Wat gaat er nu met de Paul Rose- meijers, die een toch niet te onder schatten deel van de WSW'ers op de Nederlandse sociale werkplaatsen uitmaken gebeuren? De Gemeentelijke Dienst Sociale Werkvoorziening gevestigd op het industrieterrein De Waard, heeft sinds kort een speciale afdeling waar personeel getest en geobser veerd wordt, om zodoende te bepa len welk soort werk voor hen het meest geschikt is. Op die afdeling werkt Rosemeijer nu ook. Zelf be seft hij dat zijn handicap hem niet in staat stelt het produktieniveau dat verwacht wordt te halen. In principe zou dat betekenen dat de deur van de Sociale Werkplaats voor hem definitief dicht blijft. Vervelend Directeur Smits zegt evenwel: „Het is in principe natuurlijk al verve lend genoeg dat we gedwongen worden om tot deze maatregelen over te gaan. Er is geen andere mo gelijkheid. Het ministerie contro leert ons en als de boeken te lage cijfers laten zien, komen wij in moeilijkheden. We kunnen wel één afdeling in stand houden voor mensen die de norm niet halen. Ro semeijer kan hier zeker blijven werken, hij zal niet hoeven te ver dwijnen, maar hij komt wel op een andere afdeling. Voor hem is dat natuurlijk net zo moeilijk als voor een elke andere werknemer van zijn leeftijd, die hoort dat er over plaatsing komt." Nu de WSW zich wel aan de tela- tingsnorm gaat houden, wordt nog een ander probleem actueel: ge handicapten die nog niet in de WSW zitten, maar zich aanmelden, terwijl vast staat dat ze de produk tienorm niet zullen halen, wat ge beurt daarmee? Directeur Smits: „Voor die mensen is er de mogelijkheid tot werk in de verschillende dagverblijven. Ik zou er zelf een groot voorstander van zijn om die dagverblijven op te ne men in de sociale werkplaatsen, omdat het in principe in beide ge vallen gaat om sociale werkvoor ziening. Tot nu toe is die integratie nog niet tot stand gekomen. Maar ik ben er van overtuigd dat het voor onze mensen plezieriger zal zijn". LEIDEN - De vakantievierende jeugd kan morgen op de volgende plaatsen terecht: Jeugdvakantiedorp Zuid-West: Geopend van 9.30-15 uur. De activi teiten staan in het teken van „Ne derland waterland". Er worden bruggen gebouwd, slootjes gegra ven en er wordt een maquette ge bouwd. De organisatie berust bij de "Tanboerijn". 's Morgens van half tien tot twaalf uur is er ook een op vang voor peuters van 2 tot 4 jaar. De Vrolijke Ark, Pieterskerkkoor- steeg 15: Morgenmiddag wordt er een sportmiddag georganiseerd in het Leidse Hout. De middag begint om twee uur en het duurt tot half vijf. Club Groenoord, Musschen- broekstraat 25: Dit clubhuis orga niseert morgen een dagje uit voor de jeugd van alle leeftijden. Het vertrek is 's morgens om negen uur en rond vijf uur is de jeugd weer terug. De Zevensprong, Bernhardstraat: Morgenochtend is er vanaf tien uur een kreativiteitsinstuif, waarbij met allerhande materialen gewerkt kan worden, 's Middags om twee uur begint de schatgraverij. Europees dans- kampioenschap 1 september in Stadsgehoorzaal LEIDEN - Op donderdag 1 sep tember zullen de Europese dam kampioenschappen Latijns- Amerikaans. in de Leidse Stadsge hoorzaal worden gehouden. De kampioenschappen zijn bestemd voor die groep die dansen als pro fessie beoefent, Van de kampioen schappen zal een televisieuitzen ding worden verzorgd door de KRO. De organisatie van de weds trijden is in handen van het over koepelend orgaan de Nederlandse Dans Organisatie (NDO). Zoekt U een goed Ankerhorloge reeds vanaf 40,- of Electronic-QUARTS De beste merken brengen wij U SEIKO - CASIO - CERTINA - PRISMA - CITIZEN - JUNG- HANS-EWE- ANKER Horloger v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Altijd voordelig. EIGEN ATELIERS. LEIDEN - LPV "De Snelvlieger" hield een vlucht met 138 oude dui ven vanaf Orleans. De uitslag was: 1,2 N. Bink, 3,9 F. Compier, 4,8 M. de Lange en Zn., 5,6 Comb. Koop man, 7. Comb. Montanje, 10. A. Wit- teveen. LPV "De Vriendenclub" hield een wedvlucht vanaf Orleans met 114 duiven in concours. De uitslag was: 1. Comb. B.B. 2,8. Jac. Siera, 3. T. Gijsman, 4. W. Vijlbnef, 5. H. Blouw, 6,7 S. Pracht sr, 9. A. J. Link, 10. P. Vinkesteyn. Voor de jonge duiven was er een vlucht vanaf Es sen. De uitslag daarvan was: 1, W. Rietkerk, 2. W. Vijlbrief, 3,5 Comb. B.B. 4.7.8.10. P. de Jong, 6. T. Gijs man, 9. L. Koopman. PV "De Sleutelstad" hield een wedvlucht vanaf Orleans. De uit slag was: 1,2 A. Pracht en Zn., ij. W. v. Berk, 4.7 A.v.d. Dop en Zn., 5. H. Sladek, 6,9, S. Koster, 10. N. Nie- vaart. PV "Het Oosten" hield een wed vlucht vanaf Orleans met 82 dui ven. De uitslag was: 1.2 W. Gijsman, 3,5,10 J. Gijsman, 4,8, D. Koet, 6,7, P. Juffermans, 9. T. van As. Meerburg knapt speelplaats op LEIDEN - De Stichting Meerburg is samen met een groepje buurtbe woners bezig om de speelgelegen- heid in de wijk Meerburg uit te breiden. In het najaar zal een begin worden gemaakt met het opknap pen van de speelplaats aan de Lin- gestraat. De tegels zullen vervan gen worden door asfalt en de speel- rekken worden voorzien van zacht boomschors. Er wordt nog gewerkt aan plannen voor basketbalveldjes. Dit is het vierde artikel i serie van vijf waarin de vijf ontwikkelingsschetsen be licht worden die de project groep voor de Binnenstad on langs gepubliceerd heeft. Na de eerste nota van aanpak en de tweede nota Berichten uit de binnenstadswinkel hoopt de projectgroep op basis van de meningsvorming over de vijf schetsen in september te beginnen met het opstellen van een definitieve regeling voor de binnenstad. LEIDEN - De gemeente heeft in Pancras-Oost (tussen Hooigracht en Herengracht) veel grond in handen. Dat biedt de mogelijkheid om vooral van daaruit de ontwik kelingen in de binnenstad te sturen. In de vierde ontwik- kelingsschets lanceert de pro jectgroep binnenstad het idee om de ruimte in Pancras-Oost niet zozeer voor woningen te gebruiken maar meer voor kantoorruimte. Langs de Hooigracht zou zich dan ook nog het aantal winkelvesti gingen kunnen uitbreiden. Dat geeft de mogelijkheid om optimaal gebruik te maken van eventuele parkeergara ges aan de Garenmarkt en ir. Driessenstraat. In de eerste ontwikkelings- schets werd de mogelijkheid aangegeven van een heel nieuw zaken- en winkelcen trum bij het station (zie krant dinsdag). In schets twee werd het zakencentrum op het Schuttersveld geprojekteerd, een kleiner winkelcentrum dan het huidige zou in het hartje van de stad gehand haafd blijven. In schets drie ging een,gedeelte van het zakencentrum naar de Langegracht waarbij plaats voor woningen op het Schuttersveld zou vrijkomen. In de hier afgebeelde vierde schets blijft de situatie op het Schuttersveld zoals in schets drie; maar het zakencentrum bevindt zich nu niet meer ge deeltelijk aan de Langegracht maar langs de Hooigracht en Middelstegracht. De projectgroep verwacht van deze ingreep dat er rond de Hooigracht een vervlechting ontstaat van zakencentrum en winkelcentrum; deze beide kunnen elkaar onder steunen waarbij de nevencen tra (eventueel met parkeerga rages en busstations) bij de ir. Driessenstraat of Kaasmarkt en Garenmarkt prima aan sluiten. Het zwaartepunt van het stadscentrum komt meer oostelijk te liggen. Wie schets drie en vier verge lijkt ziet dan ook dat het win kelcentrum van Haarlem merstraat en Breestraat niet meer doorloopt tot de Vrou- westeeg; een gedeelte heeft zich verplaatst naar de Hooi gracht. Er kan zo een winkel circuit ontstaan langs de Breestraat, Hooigracht en Haarlemmerstraat. Het kan een levendig gebied worden, waar niet één functie (bij voorbeeld winkels of kanto ren) overheerst. Deze regulering van alle bin nenstadsactiviteiten brengt een aantal problemen met zich. De Hooigracht kemt on der een nog sterkere druk van het autoverkeer; waarschijn lijk is ter ontlasting een ver- beterdeverbinding via de Herensingel nodig (zie kaar tje). Het wonen in Pancras- Oost kan niet gestimuleerd worden. Het verschil met de situatie aan de Langegracht is dat de ligging van de be schikbare terreinen meer be perkingen stelt aan de ont wikkeling van kantoren. De bereikbaarheid van dit ge deelte van de binnenstad vanaf het station is slecht; per bus en auto is het gebied ma tig bereikbaar, meent de pro jectgroep. Het buurtcomité Pancras-oost zal het idee van een zakencen trum in de wijk niet in dank afnemen. In de voorafgaande besprekingen met inspraak- v [fBQjaeïïQBQGP BDaaoqg'D'/AB no mg Ba 04 coördinator Hans van Gelder en in het enige tijd geleden opgestelde verbeteringsplan voor de wijk is naar voren ge komen dat men vooral het wonen wilde stimuleren. Veel van de hinderlijke bedrijven zouden uit de wijk moeten verdwijnen. De hoop van ds projectgroep is - daarvoor zijn de ontwikke lingsschetsen gemaakt - dat er een discussie ontstaat waarbij bijvoorbeeld Pancras-Oost aangeeft waarom welke ontwikkeling gewenst of ongewenst is in de wijk. Wil men de. kantoren bijvoorbeeld niet hebben dan zal daarbij aangegeven moe ten worden waar wel ruimte gereserveerd moet worden voor het zakencentrum. De gevolgen moeten worden on derzocht van elke ingreep waarmee men het binnens tadsleven tracht te sturen. Het feitenmateriaal dat de ar- gumenten voor en tegen moet ondersteunen kan groten deels gevonden worden in de nota Berichten uit de bin nenstadswinkel. Daarin, en in de nota van aanpak, kan men ook de algemene doelstellin gen vinden waar de ideeén bij aan moeten sluiten. TOM MAAS

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3