LEIDSCH DAGBLAD VERSCHRIKKELIJK DIE VERVELING..." Weer extra bewaking spoorlijnen Betty Stöve faalt in drie finales vandaag Italiaanse vrachtwagens met koper wèl gelost KILO roMfiïW Wellicht pyromaan Alkmaar in arrest UT Nigeria wil politieke brandweervoor Afrika MAANDAG 4 JULI 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 35283 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Schipper Arie Jonker en zijn mannen in Lerwick: (Van een onzer verslaggevers) LERWICK/KATWIJK - Het ge dwongen verblijf van Arie Jon ker en zijn zestien bemannings leden van de KW 39 „Johanna" in de Britse vissershaven Lerwick staat in het teken van de verve ling. Dat deelde de schipper ons vanmorgen tijdens een telefo nisch gesprek vanuit Engeland Arie Jonker: „De stemming aan boord is niet best. De mannen mogen nu weliswaar vrij rondlo pen maar er blijft ze niet veel meer over dan een loopje te doen en wat te zwemmen. We zullen allemaal blij zijn als we naar huis kunnen terugkeren". Arie Jonker hoopt dat de uitspraak van de rechter woensdagmiddag om vier uur Nederlandse tijd dermate gunstig zal zijn dat de KW 39 meteen naar IJmuiden kan vertrekken. Daar zal het schip dan 36 uur later aankomen. In zijn achterhoofd houdt de schip per echter ook rekening met een langer verblijf in Lerwick. „De si tuatie is voor ons erg onzeker en dat maakt de stemming hier er niet beter op", aldus Jonker, die vanmorgen rond elf uur nog tele fonisch contact had met zijn vrouw en met directeur Noord enbos van zijn rederij Kennemer- land. De Katvyijkse reder N. Parlevliet jr., voorzitter van redersvereniging De Nederlandse Zeevisserij, zei ons vanmorgen dat er voor de ha ringvissers niets anders opzit dan te wachten tot de EG- vergadering over een Europees visserijbeleid op 18 en 19 juli. Voorzitter Parlevliet: „De datum van 18 juli is erg belangrijk, om dat Ierland dan beslist of het zin 50-mijls-zone al dan niet opheft. Eventueel is dit jaar op die vis gronden nog tienduizend ton te vangen en dat mag een klein voordeel heten. Verder kunnen we na 18 juli nog bij de Hebrideq, terecht, waar dan een habbekrats van drieduizend ton is te halen. Maar voorlopig is het voor ons op de plaats rust. *Ne hebben de strijd tot het einde gestreden, mi nister Van der Stee heeft ons daarvan overtuigd. Engeland staat nu eenmaal in zijn recht en je kunt dan wel net zolang door gaan tot er veertig schepen in En geland aan de ketting liggen in plaats van twee, maar dat zou al leen maar met je kop tegen de muur lopen betekenen. De kern van de zaak is dat we recht heb ben op de Noordzee dit jaar nog 2500 ton te vangen en dat Enge land dat ons onmogelijk heeft gemaakt. Er moet worden gequo teerd, maar het gaat erom hoe dat gebeurt. Ik hoop dat er alsnog recht zal worden gedaan half ju li". Spijtig Het Britse dagblad „Times" heeft vandaag een commentaar gewijd aan de recente visserijproble men. „Het eenzijdige verbod op de haringvangst in de Noordzee door de Britse regering is door de beste motieven ingegeven, maar Schipper Arie Jonker de Schotse visserij-industrie is er bijna even zwaar door getroffen als die van Nederland. De Neder landers zijn razend en dat is bij zonder spijtig, gezien de vriend schap die normaliter tussen Groot-Brittannië en Nederland bestaat". „Andere EG-landen", zo gaat de Times verder, „hebben Engeland om zijn onbuigzame houding ge kritiseerd en zij zullen vermoede lijk weinig begrip kunnen op brengen voor de Britse verlan gens bij de verdere besprekingen over een gemeenschappelijke visserijpolitiek, in het bijzonder wat betreft de aanspraak op een exclusieve visserijzone van vijf tig mijl". Het blad vraagt zich.af wat na 1 ja nuari 1978 zal geschieden. „De Britse regering zit in een lastig parket. Er is een grens aan de on buigzaamheid waarmee zij uit naam van de Britse vissers kan optreden". (Zie ook pagina 5) Vrees voor mogelijke acties Zuidmolukkers ZWOLLE (ANP) - De Rijkspolitie en de politiemensen van de gemeentelijke korpsen rond Zwolle hebben de order gekregen vandaag extra waakzaam te zijn. Wij verwachten dat er vandaag wat gaat gebeuren. Dit zei de districts commandant van de rijkspolitie in Zwolle, kolonel Honcoop. De extra waakzaamheid houdt verband met geruchten dat de vierde juli „een belangrijke dag" voor de Zuidmo lukkers zou zijn. De waakzaamheid wordt gecon centreerd op de spoorlijn Amers- foort-Groningen. Volgens de Spoorwegen heeft de NS op ver zoek van de centrale recherche in Den Haag twaalf man spoorwegpo litie beschikbaar gesteld, die con trole op de stations uitoefenen. Over de maatregelen die de politie heeft genomen, wil zij niets zeggen. De heer Putiray, secretaris van Ba- dan Persatuan, zei desgevraagd, dat de 4de juli geen bijzondere dag is voor de Zuidmolukkers. Er valt niets te vieren of te herdenken. Ook de spoorwegstations op de lijn Leeuwarden-Meppel zijn vanmor gen van extra bewaking voorzien. Ook in Wolvega heeft de politie van Weststellingwerf twee gewapende manschappen ingezet. .In de ge meente Opsterland is een vakan- tiespelweek waaraan tweehonderd kinderen zouden meedoen, afge last. Volgens geruchten zou er rond het tentenkamp waar de scholieren zouden verblijven tot tweemaal toe een auto zijn gesignaleerd met Mo- lukkers. De bewaking van de NS-stations na geruchten van een op handen zijnde treinkaping is ingesteld na infórmatie van de districtcomman dant van de rijkspolitie in Zwolle. Daar heeft men de binnengekomen berichten over op handen zijnde ac ties serieus genomen. Met name, zo zei een woordvoerder, omdat de ge ruchten elkaar versterken en op be langrijke punten gelijkluidend wa- Zonnig en warm Zonnig en warm. In het zuiden kans op een lokale onweersbui. Meest matige noordoostelijke wind. Minima onge veer 15 graden, maxima morgen van 25 tot 30 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur) 5 juli Zon op; 5.27 uur; onder: 22.01 uur; maan op; 0.01 uur; onder: 10.55 uur Hoogwater te Katwijk om 6.59 en 19.26 ADVERTENTIE fXPOKT ALKMAAR (ANP) - De politie in Alkmaar heeft vanmorgen een man gearresteerd op verdenking van brandstichtingen in die stad. De man lag te slapen bij het in aan bouw zijnde belastingkantoor aan de Robonsbosweg. Vermoedelijk is de man geestelijk gestoord. De laatste weken was in Alkmaar vijf tien maal een poging geweest tot brandstichting. Een aantal keren brandden gebouwen uit, zoals het arbeidsbureau aan de Robonsbos weg. Vrijdag bluste de brandweer tweemaal een aangestoken brand in een Mavoschool en in een garage. Zaterdag ontdekte de conciërge van de middelbare technische school in de Jan van Heemstraat, dat daar een poging tot brandstich ting was geweest: het hele gebouw stond vol rook. Het vuur was even wel vanzelf uitgegaan. Dat was de vijftiende poging in Alkmaar. De pyromaan opereert steeds in het weekeinde in houten gebouwen. Ambassadeur vermoord RIO DE JANEIRO (Reuter) - De ambassadeur van Haïti in Brazilië, Dolorme Mehu, is in de noordooste lijke stad Salvador doodgeschoten. De moord is gepleegd door twee huurmoordenaars toen Mehu een hotelbar aan het strand verliet. Hij werd in de rug geschoten. De moordenaars werden ter plaatse aangehouden en vertelden dat zij voor de moord waren gehuurd door de eerste secretaris van de Haï- tiaanse ambassade. Driemaal heeft Betty Stöve de kans gehad haar naam bij te laten schrijven op de erelijst van het honderdjarige Wim bledon. Evenzovele malen heeft de Nederlandse tennis ster gefaald. Na haar verlies in de eindstrijd van het dame senkelspel slaagde zij er ook niet in het gemengd dubbel spel en het damesdubbelspel te winnen. Haar teleurstelling werd verguld met een prijzen geld van om en nabij de 40.000 gulden. Voor Björn Borg was het wel feest. De Zweed greep voor de tweede keer in successie de Wimbledontitel bij de heren, na een van de meest gruwe lijke tennismaratons ooit in Londen vertoond. Na zijn overwinning op Connors kon Borg dan ook stellen dat "deze titel hem meer voldoening gaf dan de eerste". De Nederlandse wielrenners deden ook in het afgelopen weekeinde weer van zich spre ken in de Tour de France. Za terdag speelde vooral Hennie Kuiper een dominerende rol in de zware Pyreneën-etappe. Hij zorgde er o.m. voor dat zijn ploeggenoot Didi Thurau de rit kon winnen en daarmee in het bezit kon blijven van de gele trui. De ploeg van Peter Post is erg succesvol in de eerste da gen van de Tour, Zelfs een doorgewin terde tennisprof als Björn Borg kan nog stralend op kijken naar de beker, die hij in een gigantische ten- nisfinale op Wimbledon te gen Jimmy Connors voor de tweede maal veroverde. aantal kanshebbers inmiddels stevig is geslonken. Ti Raleigh verdiende tot nu toe het mee ste geld.De leden van de Leidse Tourdelegatie in Frankrijk hebben dat niet meer mee kunnen maken. Zij aanvaard den vrijdag de terugreis naar Leiden in de wetenschap dat het volgend jaar bijna niet meer mis kan gaan". „We heb ben in Fleurance veel geleerd: vooral hoe het niet moet". Toch mag Fleurance over twee jaar weer de start organiseren. Vrij Spel ditmaal ook voor zei len. In de Kaagweek domi neerden de Friezen. De team wedstrijd in de Regenboog klasse leverde voor de noorde lingen vier overwinningen en de eindzege op. De Ier Watson beleefde een slechte dag in zijn coureurs- carrière. In de grote prijs van Frankrijk moest hij in de laat ste ronde door benzinegebrek toch nog de zege aan Mario Andretti laten. PAGINA 9-14 DEN HAAG/ROTTERDAM (ANP) - Twee Italiaanse vrachtwagens, die samen met zes Nederlandse Chileens koper naar Milaan heb ben vervoerd, zijn daar zonder problemen gelost. Dat heeft een woordvoerder van Handelsveem in Rotterdam gezegd. Italiaanse transportarbeiders wei gerden de Nederlandse vrachtwa gens te lossen omdat ze koper uit Chili als besmet beschouwen. De bonden schaarden zich achter de AMSTERDAM - Twee busjes van de politie waren nodig om de enorme hoeveelheid hasj te vervoe ren die de rijkspolitie te water de afgelopen nacht in de Amsterdamse haven in beslag nam. Het ging om een partij van bijna tweeduizend kilogram. De waarde ervan wordt geschat op enkele miljoenen gul dens. De hasj bevond zich op een klein jachtje. De personen aan boord zijn gearresteerd. Om hoeveel aanhou dingen het gaat is (nog) niet be kend. Het Nederlandse jachtje is in beslag genomen en naar het bureau van de rijkspolitie te water ge sleept. Aan de inbeslagname van de hasj is een lange periode van voorberei ding voorafgegaan. De recherche van de rijkspolitie te water heeft daarin onder andere samenge werkt met de douanerecherche, de gemeentelijke politie in de hoofd stad en enkele andere politiekorp sen in het land. LIBREVILLE (AFP/DPA) - Het staatshoofd van Nigeria, Olusegun Oba sanjo, heeft op de topconferentie van de Organisatie voor Afrikaanse Een heid (OAE) in Libreville gepleit voor een soort diplomatieke brandweer voor het bestrijden van interne Afrikaanse oorlogshaarden. Obasanjo zei dat de Afrikaanse landen de weinige middelen waarover ze beschikken besteden aan de aankoop van wapens om elkaar uit te roeien in plaats van aan de verheffing van hun volkeren. Hij noemde het zo zinloos dat men zich in plaats van zich als één man te keren tegen het „overblijfsel van kolonialisme in het zuiden van Afrika", onderling bedreigt en zijn vijand munitie levert om het vuurtje aan te wakkeren en het Afrikaanse continent verder uit te melken. Het leek hem, zei hij, harde noodzaak dat Afrika een orgaan opricht, dat snel en doeltreffend kan reageren op interne Afrikaanse crisissituaties. Obasanjo zei zich dit orgaan voor ogen te stellen als een vaste commissie van tussen de vijf en zeven lid-staten van de OAE die op het eerste alarm van een dreigehd gewapend conflict, bijeenkomt om stoom te helpen afblazen. De OAE-commissie voor bemiddeling, verzoening en arbitrage had in het verleden getoond niet het gewenst instrument te zijn. (Zie ook pagina 7). actie en uiteindelijk weigerde de fabriek in Milaan de lading. Vol gens Handelsveem was de actie van de Italianen niet gericht tegen Chili maar om het eigen vervoer te be voordelen. De Vervoersorganisatie NOB-wegtransport heeft inmid dels gesteld in dat geval ook ernstig aan de Italiaanse actie te twijfelen. De Nederlandse vrachtwagens zijn vol naar Nederland teruggekeerd. Ze ontsnapten aan een escorte dat het Chili-comité en de bonden het transport van de grens hadden wil len geven naar Rotterdam. Vandaar zou het koper terug moeten gaan naar Chili, zo luidde de eis van de Italiaanse bonden. Waar het koper dat eigendom is van een Engelse firma, nu is, wil Handelsveem niet zeggen. De Vervoersfederatie FNV was er niet van op de hoogte dat ook twee Italiaanse vrachtwagens deel uit maakten van het konvooi. Waarom het met het escorte fout is gegaan is eveneens onbekend. De federatie heeft nog geen contact gehad met de bonden in het buiten land, die zich solidair verklaarden met de Italiaanse actie. Voor zo ver de Vervoersfederatie FNV weet, hebben in Italië, Frankrijk en België leden van de bonden en van de Chili-comité's in die landen de vrachtwagens wel geëscorteerd. Een lid van het Nederlandse Chili- comité zou contact onderhouden, maar van hem heeft de federatie sinds vrijdag niets gehoord. Van daag is de boycot van Chili onder werp op de agenda van de feder- atieraad in Amsterdam. Daarin zit ten de voorzitters van alle bij de FNV aangesloten bonden. Zeker 300 doden bij overstroming KARATSJI (Reuter) - Bij over stromingen "als gevolg van de zwaarste moessonregens in Pakis tan in ruim 40 jaar zijn minstens 300 mensen om het leven gekomen In Karatsji traden de rivieren bui ten hun oevers en kwam op som mige plaatsen 1,5 a 2,5 meter water te staan in de straten. Ruim 10.000 mensen zijn dakloos geworden als gevolg van de overstromingen. Er zijn kampen ingericht om de ge troffenen op te vangen. Laagwater om 2.54 en 15.16 u Zwak verweer SCHEIGMATT (UPI) - Rood aangelopen hebben burge meester en wethouders van Scheigmatt in het zuiden van West-Duitsland aan boze bur gers moeten uitleggen waarom de badmeester van het gemee ntelijke sportfondsenbad niet kan zwemmen. "Dat heeft in de afgelopen der tig jaar nog geen enkele bad meester gekund en in al die ja ren is er niemand verdronken", luidde het verweer. De baan werd onlangs gegeven aan de 56-jarige invalide Willi S., aan wie niet was gevraagd of hij ook zwemmen kon. Verdwaald LÜNEBURG (UPI) - Een Westduitse soldaat die onder invloed van bier in de rivier de Elbe was gesprongen maar uit kwam op de oever waar de DDR begint, heeft zijn moeder om kleding en geld gevraagd. De 22-jarige soldaat had op 25 juni de ronde van een aantal ca- fé's in Lüneburg gemaakt, waar hij is gelegerd. De dag erna deelden de Oostduitsers mee dat ze een Westduitse militair hadden aangehouden "voor hét overschrijden van de grens". Verslapen DUSSELDORP (UPI) - Een Westduitse automobilist viel achter het stuur in slaap toen hij in het centrum van Dusseldorp voor een rood verkeerslicht stond te wachten. De man sliep zo vast dat hij niet merkte dat een taxichauffeur de motor afzette, het contactsleu teltje meenam en de auto naar de stoeprand duwde. Agenten in een surveillancewa gen wekten de automobilist en namen hem mee naar het bu reau want, zo redeneerden ze, het knikkebollen zou wel aan de tapkast begonnen zijn. 4 weken lang hel LEIDSCH 'd: DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS ga liever met over 1 nacht ijs en wil het Dagblad eerst 4 weken voor halt geld en O Ik beslis meteen en U kunt mij m i v heden als abonnee noteren en ik knjg dan de eerste 2 weken de krant gratis. Naam Adres Woonplaats Gironr. Hokje aankruisen en bon ingevuld in een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad Antwoordnummer 214 Leideii^^rt

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1