éw 99c 'i/iüO Fotograaf Snowdon: een perfectionist TTMIFiH „BE VERBORGEN TEMPEL" MAANDAG 4 JULI 1977 VARIA PAGINA 4 juli 1977 Honderd jaar geleden stond in de krant: - Een Amerikaan heeft in de ,JCölnische Zeitung" als een der beste middelen tegen den Colo radokever het houden van pauwen op de aangetaste aar dappelvelden aanbevolen. Hij verzekertdat een vriend van hem in Ohio dat middel met het beste gevolg heeft toegepast en zijne velden geheel gereinigd zag, terwijl die zijner buren verwoest werden. Genoemd blad echter meent dat het kwaad in den aanvang echter beter bestreden wordt gelijk te Miihlheim geschied is, door het afbranden der velden, omdat dan ook de eieren vernietigd worden. - Onder persoonlijke leiding van grootvorst Nicolaas zijn Russische troepen er in ge slaagd te Zinnitza den Turksc- hen oever van den Donau te be reiken. Niet minder ernstig voor •de Turken dan deze overtocht is het bericht uit Weenen dat zij Tschernavoda en Nedschidie, twee belangrijke plaatsen aan den wal van Trajanus, ont ruimd zouden hebben. Vijftig jaar geleden: - De Amerikaansche vlieger Byrd heeft op zijn tocht met den driemotorigen Fokker "Ameri ca" een noodlanding bij de Fransche kust moeten maken. Dit geschiedde bij het kleine dorpje VersurMer in het depar tement Calvados bij Bayeux op ongeveer 200 meter voor de kust. Byrd en zijn metgezellen zijn ongedeerd gered. Volgens som mige berichten zou Byrd vlakbij Parijs zijn geweest, maar hij zou het vliegveld niet hebben kunnen vinden en toen bij Bayeux terecht zijn gekomen.In verband met de recente Oceaanvluchten (Lindbergh. Chamberhn Byrd) wordt er aan herinnerd, dat de eerste tocht over den Atlantischen Oceaan in Mei 1919 plaats had en wel met een watervliegtuig van de ]\merikaansche marine onder commando van A. C. Leid (Roc- kaway Beach-New Found- Jand-Azoren-Lissabon). De eerste non-stopvlucht werd ver richt door den Engelschen kapi tein John Alcock op 14/15 Juni 1919. Hij vloog in ruim 16 uur van New Foundland naar Ier land. Staat u mij toe u voor te stellen aan twee tegenpolen, die alleen met elkaar gemeen hebben dat zij allebei in 1500 in Florence werden geborenDe een heette Benvenuto, de ander Cellini. Tegenstrijdiger carrières dan deze twee stadgeno ten doormaakten zijn nauwelijks denkbaar. Ik begin bij Benvenu to, zoon van een ivoorsnijder en bouwer van muziekinstrumen ten. Als 13-jarige gaat hij in de leer bij een goudsmid, maar om dat hij ook muzikaal begaafd is, dringt zijn vader hem een mu ziekstudie op. Toch keert hij steeds weer terug in dienst van goudsmeden: in Siena, Bologna, Pisa, Florence en Rome. In 1524 opent hij een eigen werkplaats en krijgt opdrachten van Paus Cle mens VII en andere prelaten. Hij reist in 1527 naar Perugia en komt via Florence in Mantua te recht. ondertussen als goudsmid allerlei opdrachten afwerkend. In 1529 keert lnj naar Rome terug maakt verscheidene munten voor Clemens VII als stempelsnij der bij de pauselijke munt. Ook ir diens opvolger paus Paulus III ontwerpt hij een nieuwe munt, als ook een serie munten voor her tog Alessandro de Medici in Flo rence. In 1536 biedt hij Karei V tijdens diens verblijf in Rome een kostbaar Maria-officie aan,en in 1537 wordt hij in Fontainebleau door koning Frans I van Frank rijk ontvangen,die hem in 1540 in dienst neemt en hem het kasteel Le Petit Nesle ter beschikking stelt. Voor Frans I maakt hij een in goud uitgevoerd zoutvat, dat er heel anders uitziet dan ons zout vaatje en tot de hoogtepun ten van de smeedkunst wordt gerekend -, het is te bezichtigen in het Kunst historisch Museum in Wenen. In 1545 treedt hij in dienst van Co- simo I de Medici, in wiens op dracht hij het grote bronzen beeld van Perseus maakt met het afge slagen hoofd van Medusa in de handjdat in 1554op27 of 28 april in Florence onthuld wordt en be jubeld, en nog altijd in de Loggia dei Lanzi in Florence te bewonde ren is. Op 16 maart 1564 wordt hij benoemd tot een der vier leden van de commissie die de uit vaartplechtigheid voor Miche langelo moet regelen en op 13 fe bruari 1571 sterft hij zelf. Cellini Hoe schril steekt tegen deze suc cesvolle carrière van Bevenuto niet het tumultueuze leven van zijn even oude stadgenoot Cellini af. In 1516 wordt hij al vanwege een schietpartij naar Siena ver bannen, en in 1521, om precies te zijn op 14 januari, wordt hij be boet wegens onzedelijke hande lingen. Op 13 november 1523, bijna drie jaar later, verwondt hij bij een vechtpartij twee perso nen en wordt ter dood veroor deeldDoor een vlucht naar Rome weet hij zich aan de voltrekking van dit vonnis te onttrekken. Als in 1527 de Spaans-Duitse troepen Rome binnentrekken, neemt hij als kanonnier deel aan de verde diging ran de Engelenburcht, en beweert jaren later dat hij daar bij de vijandelijke opperbevel hebber Charles de Bourbon ge dood heeft, en diens opvolger, de prins van Oranje, heeft verwond. In 1530 doodt hij de moordenaar van zijn broer,een daad die onge straft blijft, maar in 1534 moet hij naar Napels vluchten na een ■straatgevecht met een notaris. Nog maar nauwelijks in Rome te ruggekeerd, vermoordt hij op 26 november 1534 zijn concurrent Pompeo de Capitancis. In 1535 vlucht hij naar Florence om ontsnappen aan een complot dat door een zoon van de paus tegen hem gesmeed is, maar op 16 okto ber 1538 wordt hij in de Engelen burcht gevangen gezet op de be schuldiging edelstenen van de paus te hebben ontvreemd. Hij weet na korte tijd te ontvluch ten, wordt een jaar later weer ge vangen genomen, maar ook weer vrijgelaten. In 1546 wijkt hij uit van Florence naar Venetië, nadat hij vansodomie is beschuldigd.en tien jaar later, in 1556, verblijft hij enige tijd in de gevangenis wegens mishandeling van Gio vanni di Lorenzo de Papi. Het jaar daarop, in 1557, wordt hij wegens sodomie tot vier jaar ge vangenisstraf veroordeeld, maar die wordt hem kort daarop weer kwijtgescholden. Op 14 juli 1564 neemt hij geen deel aan de uit vaartplechtigheid voor Miche langelo uit protest tegen de on voldoende eer die aan de beel dhouwkunst wordt bewezen, en op 13 februari 1571 sterft hij. U had het vermoedelijk al begrepen: Benvenuto Cellini is een en de zelfde persoon, niet alleen be faamd als goudsmid en beel dhouwer, maar ook als schrijver van "La Vita", zijn autobiogra fie, die ik als juni-klassieker las en waarover ik morgen meer zal vertellen. Door Nico Scheepmaker Pulchri Studio, Passage 10, Oegstgeest.. Tentoonstelling Therese de Groot - beeldhouwwerk. Geopend van 17 juni t/m 7 juli, dag. van 10-16 uur (zo. geslo ten). Galene Denise Stephan, Bakkersteég 18. tel. 132319. Tentoonstelling Wil Tweehuysen - aguarellen en gouaches Geopend za. en zo. van 14-18 uur, over ïge dagen na tel. afspraak, tot 15 sept. (gesloten van 15 juli-15 aug Rijksmuseum van Oudheden (Rapen burg 28). Werkd. 10 uur voorm.-5 uur nam. zondag 1-5 uur nam. Museum voor Volkenkunde, Steens traat 1. Tentoonstelling „Taal en teken binnen Chinese muren". Geopend ma. t/m za. van 10—17 uur, zon-en feestdagen v^n 13-17 uur. tot 15 februari 1978. Galerie De Poort. Herensteeg 11 Ten toonstelling Alexander Rosemeier - schilderijen. Geopend di t»m za. van 12- Galerie-bibliotheek, Luifelbaaii 1, Was senaar. Tentoonstelling Ans Sanders - pentekeningen en Bonnie Meerts - etsen en litho's. Geopend tot 7 juli, openings tijden van de bibliotheek. "Hortus Botanicus. Tentoonstelling "Dier en Kleur". Geopend ma. t/m zat. van 10-16.30 uur, zo. van 12.30-15.30 uur. Jot 18 sept Galene JA, Sportfondsenbad. Wassena ar Tentoonstelling Christiaan Jörg - siervormen in hout en Johan Hemkes - etsen. Geopend do. t/m zo. van 10-17 uur, woe. van 20-22 uur, t/m 10 juli. GEVULDE GROENE PAPRI KA'S Fruit 1 ragfijn ge snipperd uitje in 1 eetl. olie boven laag vuur licht goudgeel, roer er de inhoud van 1 klein blikje toma tenpuree en 1 afge streken eetl. bloem door en laat dit sa men even aanbak ken. Voeg dan gelei delijk 1.5 dl. water toe en blijf roeren tot een gebonden saus is ontstaan. Snijd 1 kleine aubergine in dobbelsteentjes en bak deze boven flink vuur in 2 eetl. olie snel aan alle kanten licht goudbruin. Meng de blokjes au bergine door de to matensaus en voeg wat knoflook uit de knijper toe, zout naar smaak en 2 theel epels paprikapoeder. Halveer 4 groene pa prika's in de lengte en verwijder pitjes en zaadlijsten. Kook ter met wat zout en laat ze daarna goed uitlekken in water met wat zout en laat ze daarna goed uit lekken. Vul ze mot de saus met aubergine blokjes en strooi er met royale hand ge raspte kaas over. Zet de gevulde paprika's 15 min. boven in een hete oven. WINA BRON CAMERA. "Ónce upon a time in the West", dag. 8 00 uur 18 jaar. Kindermatinee- "Winnetou in de do- denvallei", Ongevallendienst ziekenhuizen Lei.den Ongevallendienst elke.dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13 00 uur tot woensdag 13 00 yur (Diacones- senhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13 00 uur (Elisabeth-ziekenhuis) AL. Nachtvoorstelling- "Spellbound", vr. en 11.30 uur. 18 jaar. LIDO I "Slap shot", dag 2.30, 7.00 en 9 15 uur. zo ook 4 45 uur 18 jaar LIDO O: "Silver Streak Expresse", dag. Kindermatinee: "Tom en Jerrv festival", dag.-. 2.30 uur, zo. 2.30 en 4 45 uur Nachtvoorstelling: "Maagd in Zweden", i. 11.30 uur. 18 jaar. Bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenliuis: Middagbezoekuur 13 45—14.30 uur. Avondbezoekuur 18 30-19 30 uur Kin derafdeling dagelijks van 14 00-19 00 uur alleen voor ouders zondag 14.00-15.00 uur voor overige familieleden. Kinderen beneden 14 jaar hebben geen toegang op dp kinderafdeling Kinderafdeling: dag. van' 15.00-18 Zt KLASSE: Volwassenen dagelijks v 11.15-12 00 uur en van 14.00-14 45 uur vfin 18 30-19.30 uur. Academisch-Ziekenhuis Voor alle patiënten (behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14 15-15 00 uur 18 30-19 30 uur Voor de prematurenafdeling gelden dt volgende bezoekuren (alleen voor ou- Maandag t/m vïijdag: 18.30-18.45 uur Zaterdag en zondag: 14.45-15.00 uur. Bezoek aan ernstige patiënten Wanneer voor ernstige patiënten doo - lopend be7.oek wordt toegestaan kan de hoofdverpleegkundige hiervoor spe ciale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kinderkhmek: Dagelijks: 15 00-15 45 uur. 18.30-19.00 uur. Bezoektijden kinderafdeling: Elke dag: 14 15-15 00 uur. 18 30-19 00 uur. Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11-11.30; 13.30- 4.15 en 18.30-19.30 uur; 3e klas 13.30- 4 15 en 18.30-19 .30 'uur; Kraamafdeling 3.30-14.15 uur alleen voor echtgenoten 9 20 uur. Kinderafdeling li-15.30 ui Heen. voor ouders 18-18 30 uur. Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vlieg verkeer van en naar Schiphol kunnen dag en nacht worden gemeld bij het ïn- forinatiecentrum Geluidshinder Schip hol (020-175000). PANDA EN HET HELDERKIJKERTJ 47 - 137 Toen het beeld van de tv-toestellen zwart werd, ontstond er natuurlijk een grote verwarring in het laboratorium. Alleeti pro fessor Kalker sprak onverstoorbaar verder. "We hoeven ons dus niet druk te maken," zei hij. Want de uitkomst van mijn berekeningen is duidelijk. Daarom eh... Hm...waar gingen die berekeningen nog maar weer over?" "W-we zijn genegativeerdmompelde Panda, bleek om de hoek van een kast kijkend. "W-we zijn er niet meer!" "Ah - juist!" riep de geleerde uit. "Heel goed, Panka Negativeren is relatief, wilde ik maar zeggen .Deze...eh...hoe heet hij, en zijn vliegende schotel zitten in die zogenaamde kondensaar van het televisie-apparaatMet andere woorden: hij is zo kleiyi.dat nie mand van zijn negativeren last zal hebben avonturen JommeUc Het is nooit mijn bedoeling mensen te shockeren met dergelijke foto's. Ik wil wél dat men kijkt, niet het hoofd afwendt. En ik hoop er be grip mee te kweken". Lord Snow don over een foto. die hij maakte van een geestelijk gestoorde, ou dere vrouw. Hij zegt: "Zij maakt deel uit van de wereld, waarin wij leven. Je kunt haar niet buitenslui ten" Lord Snowdon (47) maakt een vriendelijke indruk En man beze ten van zijn werk. Hij is in Neder land voor zijn fototentoonstelling "Assignments", georganiseerd door het V D-concern. Eind vo rige week was de opening van Tony Showdons foto-tentoonstelling die tot 12 juli duurt in de Rijswijkse Vendomus. De aanvankelijke afspraak luidde: ontbijten in het Haagse Hotel Des Indes. Snowdon laat op zich wach ten. Als hij verschijnt, zegt hij al ontbeten te hebben en dat hij ons uitnodigt mee te gaan naar zijn ten toonstelling, zodat we daar over zijn werk kunnen praten. Het is duidelijk: Lord Snowdon, die in maart van dit jaar scheidde tussen tafel en bed van de Engelse prinses Margaret, wenst niet over zijn privé-leven te spreken. Alleen over zijn werk. Hij was twintig toen hij de assistent werd van de beroemde fotograaf Baron. Ontwikkelde zich als een briljant fotograaf en werkt sinds 1962, na zijn huwelijk met .prinses Margaret, voor Sunday Ti mes. Maakt tv-documentaires, die vrijwel alle sociale aspecten be handelen. Hij begint vandaag aan een nieuwe film, maar mag daar niet over vertellen. Lachend: "Dat staat in mijn contrac Lord Snowdon In een taxi op weg naar Rijswijk vertelt hij dat de opzet van zijn ten toonstelling is de contrasten in het leven te belichten. Hij zegt: "Naast geluk is er verdriet, naast het leven de dood". Zo is zijn tentoonstelling ingericht. Steeds zijn er de tegen stellingen. We mogen pas kijken als hij alles heeft geïnspecteerd. Wijst zijn ma nager op een aantal foto's waar nog retouchewerk aan moet worden verricht. "Je moet bepaalde objec ten van foto's durven afhalen, waardoor ze sterker gaan spreken", zegt hij. Lord Snowdon richtte zijn tentoonstellin zelf in. De avond voor de opening liet hij alle foto's van de panelen afhalen. Het was niet zoals hij het had bedoeld. Tony Snowdon is een perfectionist. Bor den geven aan waar de bezoekers moeten beginnen. Voorin hangen de blije, gekke foto's. Portretstu dies van beroemde kunstenaars. Verderdop opnamen van lichame lijk gehandicapte kinderen, de een zaamheid van mensen, een be jaarde die door een verpleegster wordt verzorgd. Snowdon, die zichzelf een waarnemer noemt, zegt over fotograferen zegt: "Dat is ge luk hebben. IJet treffen van het juiste moment". JOKE KORVING Si si, er is nu geen enke/os indi&nos die nog iets weet van de schattos

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15