„Veel geleerd, vooral hoe het niet moet" MERLIN Aouii- jjê r~i Leidse Tourdelegatie na Fleurance: MAANDAG 4 JULI 1977 PAGINA 11! SPORT SPORT TOULOUSE IP ARIJS - Hoewel zijn eigen trip naar de Tour be paald geen succes werd, ziet Dick Tesselaar de komst van de Ronde-karavaan naar Leiden volgend jaar toch wel zitten. •)rHet bedrag at daarvoor be taald moet worden door de men sen van de Leidse stichting is natuurlijk hoog voor zo'n spek takeitje", vindt de weihouder „maar Leiden komt daardoor wèl een paar dagen in het cen trum van de internationale be langstelling." Een gegeven dat de komst van het Tourcircus in 1978 voor het gemeentebestuur van de SleiL- telstad erg attractief moet ma ken. Vooral omdat de gemeente zelf erin wezen niet al te gek veel guldens voor neer hoeft te tellen. Door een lang heersend misver stand is er tot op de dag van vandaag alleen sprake van een garantiesom van 100.000 gul den. Geldschieter Teekens zou voor de rest van het organisatie-bedrag instaan, zo werd in de raad maar al te graag gedacht. Niemand daarin had tot voor kort kenne lijk door dat de Vleesmeester al leen ten opzichte van de FRANSE tourorganisatie ga rant staat voor het start bedrag" van 360.000 gulden, waarvan een deel inmiddels ge stort is. De overige kosten, die nog in de nodige tonnen kunnen gaan lopen nu een Franse week het sportieve evenement moet gaan omlijsten, komen voor re kening van het Leidse organisatie-comité zelf. Dat be sef is inmiddels wèl doorge drongen. Tesselaar: ,JAaar die 100.000 gulden staat er nog steeds als een garantiebedrag, al zal er nu wel iets in de rich ting van een subsidie moeten gaan gebeuren. Of dat een ton wordt, weet ik niet. Misschien een mixture van garantie en subsidie. Zo'n voorstel kan er komen, maar dan moet de raad er wel akkoord mee gaan." Wat de beschikbai datie betreft, heeft Leiden in ie der geval niets te vrezen. Ge brekkiger dan in het Zuidfranse plaatsje Fleurance, dat dit jaar als vertrekplaats fungeerde, kan het moeilijk zoals Tesselaar met eigen ogen heeft kunnen aanschouwen. ,JJu ik het daar gezien heb, begrijp ik niet dat die Fransen zoveel babbels hadden toen ze in Leiden waren. De Groenoordhal deugde niet, dit deugde niet en dat was ook niet goed. Ze kunnen nu hun mond maar beter houden." Tesselaar is eenzelfde mening toegedaan als de toch gere nommeerde Franse hoffelijk heid ter sprake komt. Daarmee heeft hij inmiddels zulke slechte ervaringen dat hij zelfs eerder uit Auch „vluchtte" dan was gepland. Voor hem hoefde het bezoek aan „het. grote spekta kel" al na de eerste dag niet meer. ,Kijk," zei hij in het vlieg tuig naar Parijs, „als ze nou vooraf hadden gezegd dat ik voor de lol kon komen kijken, was het wat anders geweest. Nu het allemaal zo officieel ging, was het vooraf erg opge blazen. Ik had bijvoorbeeld een briefje gekregen van mijn amb tenaren. Neem een mooi pak mee, een Leidse stropdas en de ambtsketting. Die staat niet op een coltrui.Dat vond ikook,dus heb ik dat advies opgevolgd, maar het was wel de reden dat ik er nog meer de pest in kreeg. Vooral op het moment dat ik de burgemeester van Fleurance, die geen tijd had om mij te ont vangen, over het parcours zag rennen. Weliswaar ook in pak, maar wel lekker zonder das." Geslaagd De eerste burger van het kleine Franse plaatsje was trouwens toch de gebeten hond. Ook de le den van de Leidse Tourdelega tie die al eerder waren gearri veerd, hadden weinig lovende woorden over voor die man. Anders lag dat voor de overige gemeentebestuurdersDie had den zich bijzonder uitgesloofd om het hun gasten naar de zin te maken. De ontvangsten op woensdag en donderdag/- avond) waren uitstekend gere geld, met een overdaad aan drank en eten. Tijdens die bij eenkomsten ook, hadden de Leidse ambtenaren hun colle ga's een tegel overhandigd, waarna zij zelf een legpenning in ontvangst hadden kunnen nemen. Voor Van der Loo (wel zijnszorg), Regeer wegbebake- ning.Hugens (algemene zaken) en La Rivière (hoofdinspecteur van politie) kon de missie achte raf toch in alle opzichten ge slaagd worden genoemd. Dat de trip vanTesselaar de mist in ging lag dan ook bepaald niet aan hen, zoals de wethouder zelf ook begreep. Tesselaar ,fLe zul len daar heel wat opgestoken hebben." Hijzelf had ondanks zijn gepi keerdheid toch ook nog wel het een en ander gezien. Enkel voor zien van een blauw kaartje had hij alles van zeer nabij kunnen aanschouwen en was hij ner gens tegengehouden door één van de 150 gendarmes die op de been waren. ,Jiet is natuurlijk gemakkelijk als iedereen zo maar door kan lopen, maar in Leiden mag dat straks toch echt niet gebeuren. Nu ik dit zo ge zien heb, heb ik het idee dat we bij ons alleen maar een paar straten hoeven af te zetten vol gend jaar. Zelfs dan zal het al beter geregeld zijn Wim van Duivenbode op de plek waar de renners „weggeschoten" wor den: „Onbegrijpelijk dat agenten de startplaats een kwartier voor tijd nog met dranghekken moesten afgaan schermen". Deflvervalvoltrok zich verbijsterend snel voor de markthal (links) die als perscentrum dienst deed. Ineens stond het parcours barstensvol men sen, waren renners aan het proefrijden en zoemde de reclamekaravaan over de wegen. FLEURANCE/leiden Eerste citaat: "Zelfs al gebeurt er in Leiden een jaar lang niet meers, dan nog zal het met de Tourstart beter gaan dan hier (gemeenteambtenaar Hugens, algemene zaken). Tweede citaat: "We hebben hier veel geleerdvooral hoe het niet moet. De eerste de beste amateurkoers in Nederland is beter georganiseerd". (Wim van Duivenbo de, secretaris van de wielervereniging Swift). Derde citaat: "De Tourdirectie wil dat de eerste etappe vanuit Leiden naar Brussel zal voeren. Best, maar ze willen ook over Dordrecht. Gebeurt niet. We gaan gewoon over Hilvarenbeek of St. Willibrord.Nu we naar Brussel rijden zal dat St. Willibrord wel worden. Dat betaalt minder, maar dat stelt ons wel in de gelegenheid ook over Rijnsburg en Katwijk te gaan. Daar zullen we niet van afwijken". (Joop Riethoven, directeur sportief van de Leidse Tour stichting) Vierde citaat: "De heren hebben de aanval weer geopend op de Groenoordhal. De idee daarin volgend jaar te moeten starten boezemt ze veel angst in. "Take it, or leave it", heb ik gezegd. We starten in de hal,of we starten helemaal niet. Als je het gedoe in Fleurance hebt gezien vraag je je af waar die mensen over durven zeuren". (André de Jong, directeur Groenoordhal). 150 gendarmes neergepoot. Het was nodig omdat alleen op het marktplein dranghekken waren geplaatst. Hoofdinspecteur De La Rivière be sefte dat hij meer agenten nodig zal hebben. "Met de 90 mensen die in Leiden direct inzetbaar zijn, redden we het niet. We zullen er minimaal 60 extra nodig hebben en daarnaast nog eens een aantal in burger. Bij ons zal niemand op de route mogen kómen". krimpen en een verschil in stenen. De renners zullen als het ware door de stad slingeren. Verder zullen we persé moeten voorkomen dat het gaat zoals hier. Het is toch onmoge lijk dat agenten een kwartier voor de start nog met drankhekken de startplaats van de renners moeten afzetten"? Toch moest dat gebeuren in Fleu rance en het gebeurde ook toen be paald niet afdoende. Van alles wat de Leidse delegatie vorige week by het bezoek aan de Tour-startplaats Fleurance heeft opgedaan, liep het gerezen zelfbe wustzijn het meest in het oog. De Stichting Tour de France in Leiden 1978 die zich aanvankelijk schuch ter had opgesteld, zal een aanmer kelijk harder standpunt aannemen in de afrondende onderhandelin gen in oktober. Reden voor de opmerkelijke me tamorfose was de ontroerend zwakke organisatie in Fleurance, waar een paar gemeenteambtena ren een uur voor de start van de proloog nog driftig met dranghek ken liepen te sjouwen. Dat leek op dat moment flink ridicuul, omdat het er toen nog alle schijn van had dat het publiek het begin van 's we relds grootste wielergebeuren to taal zou negeren. Goed, hier en daar hadden zich wat groepjes mensen verzameld langs het simpele par cours. En op het marktplein, dat in normale tijden schilderachtig moet overkomen, maar dat in de gegeven situatie alleen maar bouwvallig leek, waren wat frites-tenten en petjes-verkopers neergestreken. Verder werden tegenover wat wrakkige tribunes stellages opge bouwd, die erop moesten duiden dat er iets te gebeuren stond. Wat dan wel zou een toevallige pas sant in het geheel niet duidelijk geworden zijn, als niet plotseling de hele sfeer totaal veranderd was. Explosie De "overval" werd verbijsterend snel uitgevoerd. Het kleine Fleu rance, zorgeloos neergeplakt in een schitterend glooiend landschap zag de bijna hoorbare rust in een paar minuten tijd keihard verstoord. In eens was de mensenexplosie daar. Van alle kanten waren ze opgedo ken. Uit het niets - zo leek het. Plot seling waren de straten langs het parcours barstensvol; werden de wegen overstroomd door proefrij- dende wielrenners, snorde de re clamekaravaan luidruchtig langs en sprongen flarden over van ge sprekken in veel talen. Fleurance was in een mum van tijd herscha pen in een soort Babyion waarin een heksensabath van geluid de chaos gestalte gaf. "Ik zie het economisch rendement niet zo", had de Leidse politie hoofdinspecteur De La Rivière eerder nog gezegd. Gedurende een half uur werd duidelijk wat Leiden op grote schaal volgend jaar te wachten kan staan. Ook op het ge bied van de organisatie rond het parcours. Rond het vijf kilometer tellende rondje in Fleurance waren Teleurstellend Vandaar ook dat het plan heeft postgevat het gehele parcours met dranghekken af te zetten. Pro bleem is alleen dat Leiden er zelf maar 550 heeft, terwijl er voor het 6 km tellende traject zo'n 5000 nodig zullen zijn, volgens de schatting van de meegereisde Regeer van de afdeling wegbebakening. De Tou rorganisatie zelf neemt er 400 mee, de overige zullen elders vandaan gehaald moeten worden. "Ze zullen er hoe dan ook moeten komen", meende Wim van Duivenbode die volgend jaar belast is met de orga nisatie rond de proloog in Leiden. "Want in Fleurance was het maar een teleurstellend eenvoudig rond je. Alles plat, geen bocht en geen brug. Leiden wordt voor de renners veel moeilijker. Met veel bochten, wegen die van breed naar smal Teveel mensen konden doorlopen, wat Van Duivenbode verbijsterd aanschouwde "Dit is de grootste chaos die ik ooit gezien heb. Dat loopt straks volkomen fout, hetzij met mensen op het par cours hetzij met de volgwagens van de renners. Die kunnen hier straks nergens meer heen". Hij kreeg op beide fronten gelijk, al liep tenslotte alles toch goed af. De binnenkomende volgwagens ston den op een gegeven moment zelfs in een lange file dwars op het par cours omdat ze in de knoop raakten met aankomende wagens van ren ners die nog moesten rijden. Juist op tijd echter werd een alternatieve vluchtweg gevonden, die op het terrein bij" de Groenoordhal niet ge zocht zal hoeven te worden, een voudig omdat daar voldoende par keerruimte is. Nog geen tien minu ten later kon Van Duivenbode, in middels zelf ook doorgedrongen tot een binnenbocht op het parcours, vlak voor de finish, een angstige kreet slaken. "Kijk nou, daar. Onge looflijk". Het schouwspel dat zich voor zijn verbaasde ogen voltrok, had inderdaad iets bizars. Vlak voordat Joop Zoetemelk met een geschatte snelheid van zo'n 48 ki lometer per uur de laatste hoek om zou komen suizen, bewoog zich daar op de weg doodgemoedereerd een oud vrouwtje, dat op haar ge mak wilde gaan oversteken. Het duurde nog knap lang voordat één van de daar geposteerde gendar mes het lumineuze idee kreeg dat het vrouwtje en de renner wel eens gevaarlijk op elkaar zouden kun nen botsen. Desondanks werd ze nog op tijd verwijderd. Wat Van Duivenbode een zucht van verluch ting deed slaken. "Wat een troep. De eerste amateurkoers in Neder land is beter georganiseerd". Loopbrug kaar rijden. We moeten goed be kijken hoe we dat gaan regelen. Misschien kunnen we die mensen met een rondvaartboot vervoeren, of misschien per loopbrug. In ieder geval zal bij ons niemand op de route mogen komen". Iets dat in Fleurance de eerste de beste voorbijganger met lef wel lukte. Neem de Leidse rijwielhan delaar Walenkamp, in wiens zaak zaterdag 9 juli Maertens en Pollen- tier handtekeningen komen uitde len. Hij was per auto gearriveerd in Fleurance om het Tourgebeuren te gaan volgen. Hij kwam er zelfs middenin terecht. Dankzij een hem door Joop Riethoven verstrekt bord. Daarmee lukte het hem niet alleen het parcours een aantal ma len te verkennen, maar slaagde hij er bovendien ook in mee te zoemen in de reclame-karavaan. Zomaar, zonder dat iemand hem opmerkte, wat nogal vreemd mag heten in een publiciteits-optocht die zo streng georganiseerd heet te zijnmmee- dogenloos Echt streng was in Fleurance alleen de hoofdorganisatie van de Tour, die de renners meedogenloos aan het tijdschema hield, ongeacht de omstandigheden. Alles wat cen traal geregeld diende te worden stak perfect in elkaar. De permana- nce bijvoorbeeld. Hoewel het on derkomen van de Tourdirectie ook bepaald niet ideaal kon worden ge noemd in die markthal, kon de echt professionele sfeer daar wél ge proefd worden. André de Jong: "Er is aan alles gedacht. Zo is er ook ruimte voor een informatie-stand. Dat zou in Leiden ook best leuk zijn voor het VW, de pers en de vereni gingen. Daarbij is het hier erg leuk geconcentreerd, zo in het hart van het plaatsje met al die terrasjes eromheen. Het doet wat rotzooierig aan, maar het geeft bijzonder veel sfeer als iedereen de betrokkenen op zo'n centrale plaats kan spreken of kan interviewen. De Groenoord hal lijkt me iets te ver weg uit het centrum om als permanance dienst te doen. Een idee zou kunnen zijn de Stadsgehoorzaal daarvoor te ge bruiken. Dan ziet de Leidse burger ook iets meer van het Tour- gebeuren. Als het daar niet kan, zou je ook terrasjes rond de hal kunnen creeren. Dat is typisch Frans, wat me hardstikke nodig lijkt in zo'n Franse week. Wat we gaan doen, weet ik nog niet. Bouvet en Gaillard komen als vertegenwoordigers van de Tourorganisatie in oktober proefdraaien in de hal. Dan zal alles afgerond moeten worden. Eén ding j rp A. weet ik in ieder geval nu al zeken ae Letase 1 ouraelegatie voor de permanance in Fleurance, met o.a. Vonk (tweede van rechts), wat de start in de hal betreft wiiken Van der Loo, Regeer, Riethoven en Van Duivenbode. we niet. "Waarom ook. Na dit sim- La Rivière was er in gedachten al druk mee bezig in Frankrijk. De hoofdinspecteur van de Leidse po litie: "Het grote probleem wordt dat we de binnenstad een aantal uren af zullen moeten sluiten. De gene die dat gebied op 29 juni in zal gaan, kan er niet meer uit. Voor de mensen die er wonen zal er toch een sluis gemaakt moeten worden. Waarschijnlijk aan het begin als de renners nog op een minuut van el- pele boeltje zullen ze in Leiden een unieke situatie aantreffen. Toen de onderhandelingen in een eerste stadium waren, heb ik een gok ge waagd door te zeggen dat het nieuwe restaurant in 1978 wel klaar zou zijn. Dat is inmiddels door de raad; dat ding staat er eind maart 1978. Dus kan ik me een stuk gerus ter voelen. Het voormalige restau rant kan dan ter beschikking ko men van de Tour-organisatie en in een hal van 440 vierkante meter kunnen erscentrum onderbrengen. Dat betekent dat alles nu al stukken beter is dan hier in Fleurance. Dat zal de Leidse Tour-stichting wel wat geld opleveren". Goedgemaakt Ook belangrijk natuurlijk, maar niet het meest importante waar voor de Leide delegatie was geko men. Dat was om het organisatie- gebeuren te aanschouwen. En uit gerekend dat was zo zwak, dat zelfs een krachtenslopende busreis van uit Leiden erdoor werd goedge maakt. Een tocht van zo'n 24 uur heen en 24 uur terug, die alles vroeg van de zelfbeheersing van de reizigers die nauwelijks gelegenheid hadden zich te herstellen. Ook al dankzij de Franse Tourorganisatie die voor de Leidenaars een hotel geregeld had den in Toulouse, bijna 90 km ver wijderd van de plaats die bezocht moest worden. Dat betekende da gelijkse busreizen van bijna drie uur vice versa, hetgeen ziekte en soms irritatie opriep. Die werd vaak even snel weer weggenomen, dankzij een aantal aardige gebeur tenissen. Rond Joop Riethoven bijvoorbeeld, die in het land van Asterix en Obelix zijn culinaire Wa terloo vond. I een etablissement bij Fleurance werd zoveel geser veerd, dat zelfs hij het niet meer opkon. De serveerster gaf hem met een triomfantelijk gevaar alle over gebleven vlees mee En dat was meer dan aan positieve ervaringen kon worden meegeno men uit Fleurance zelf. Laatste citaat, een algemene ind ruk: "Onze missie is geslaagd. In Leiden kan het niet meer mis. Zelfs al ste ken we geen hand meer uit". Tekst op deze Paid de Tombe

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11