Moboeto gaat het roer in Zaire omgooien onbezorgd op vakantie Cyrus Vance waarschuwt Zuid-Afrika Oostblok wil niet praten over Helsinki Amnestie voor tegenstanders Negatieve reactie Moskou op Carter Opvolger verzekeringen, vreemd geld, cheques, rekreatiekredieten enkluizen LEIDSE SPAARBANK ZATERDAG 2 JULI 1977 BUITENLAND PAGINA 9 ST. LOUIS, MISSOURI (Reu- ter/UPI) - De Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Cyrus Vance, heeft gisteren Zuid-Afrika gewaarschuwd dat zijn betrekkin gen met de Verenigde Staten slech ter zouden worden als het niet snel voortgang boekte bij beëindiging van rassendiscriminatie en tot standbrenging van de volledige po litieke deelneming van alle bur gers. MOSKOU (UPI) - Via zijn corres pondent in Washington heeft het officiële Russische persbureau Tass gisteren negatief gereageerd op president Carters jongste de- fensiebesluiten - „rood licht voor de B-l bommenwerper en „groen licht" voor de Cruise-raket. Tass noemt Carters fiat voor het laatste wapen - een uiterst trefze kere vliegende bom - „het begin van een nieuwe ronde in de gevaar lijke bewapeningsinspanning". (Er staat geen 'wedloop' omdat Mos kou het initiatief eenzijdig aan Washington toeschrijft). De Tass-correspondent is niet on der de indruk van het feit dat Carter de verdere ontwikkelingen van de B-l heeft stopgezet, want daardoor hoogde militaire begroting, een bespaarde gelden worden aange- verdere uitbouw van het oorlog- wend voor de bouw van een arse- spotentieel en het scheppen van naai Cruise-raketten". nieuwe wapensystemen voor Tass ziet dit besluit als tekenend massa-vernietiging", voor „een algemene Amerikaanse Tass geeft in deze eerste reactie trend in de richting van een ver- verder geen eigen commentaar, citeert Amerikaanse waar- „volgens wie Carters be sluit uiterst ernstige conseqeunties kan hebben niet alleen voor het Salt-ontwapeningsoverleg maar voor de Amerikaans-Russiche be trekkingen in hun totalitiet" Het Sovjet-persbureau signaleert verder dat de Verenigde Staten ook bezig zijn met een verder verfijnde 'Minuteman'-raket en met de ont wikkeling van een neutronenbom die door hevige straling doodt, maar de gebouwen doelgebied onverlet laat. In een rede waarin het Afrikaanse beleid van de regering-Carter uit- eengezet werd, drong Vance er bij het Zuidafrikaanse regering op aan onmiddellijk besprekingen met de zwarte meerderheid te beginnen om de „geleidelijke omvorming van de Zuidafrikaanse maatschap pij" te bereiken. Hij zei dat de regeringsvorm een zaak was waarover het volk van Zuid-Afrika zou moeten beslissen. Er zijn vele manieren waarop de in- i didviduele rechten van alle burgers daar zouden kunnen worden be schermd. „De sleutel voor de toe komst is dat Zuidafrikaanse bur gers van alle rassen nu een dialoog beginnen over de wijze waarop zij deze betere toekomst kunnen be reiken. Pleitend voor Zuidafrikaanse maatregelen tegen de apartheid, voor het brenegen van een meer derheidsstelsel in Rhodesië en het verlenen van onafhankelijkheid aan Namibië (Zuidwest-Afrika) zei hij dat de V.S. vurig hoopten dat Zuid-Afrika in alle drie gevallen een goede rol zou spelen. „Als er geen voortgang wordt geboekt, zul len onze betrekkingen onvermijde lijk daaronder lijden. Wij kunnen geen regering verdedigen die geba seerd is op een stelsel van rasseno- verheersing en toch trouw aan on szelf blijven." AMSTERDAM - Dit is de grootste metalen buis ooit in één stuk vervoerd. Het is een destillatiekolom, bestemd voor een raffinaderij in Canada. Het heeft een lengte van 85 meter en een diameter van 4 meter. Het gevaarte weegt ongeveer 400 ton. Per schip zal het naar Canada worden vervoerd. Regime in Ethiopië: Met name verwierp Vance het Zuidafrikaanse beleid van vesti ging van afzonderlijke thuislanden voor zwarten hetgeen gebeurde zonder rekening te houden met de wensen van de zwarten. „Daarom en omdat wij niet geloven dat dit een eerlijke of uitvoerbare oplos sing is voor Zuid-Afrika's proble men, verzetten wij ons tegen dat be leid". Vance zei dat de regering besloten had actief oplossingen na te streven voor de drie zuidelijk Afrikaanse problemen omdat zij met elkaar verbonden zijn. Hij zei dat negeren van Zuidafri kaanse apartheid teneinde zich te concentreren op het bereiken van voortgang in Rhodesië en Namibië „verkeerd zou zijn en niet zou wer ken". „De doelmatigste politiek jegens Afrika is een bevestigende politiek. Wij moeten niet een beleid voeren van reacties op wat andere moge ndheden doen of op crises als deze ontstaan. Krantekoppen moeten niet onze agenda voor vooruitgang vormen", aldus Vance. „Een negatieve, reagerende Ame rikaanse politiek die alleen maar beoogt zich te verzetten tegen Rus sische of Cubaanse betrokkenheid in Afrika zou zowel gevaarlijk als futiel zijn. Onze beste koers is te helpen de problemen op te lossen die mpge- lijkheden schëppen voor buiten landse inmenging." Maar in een ander deel van zijn toe spraak maakte Vance duidelijk dat de V.S. „niet de toeneming van Russische wapens en Cubaanse mankracht kunnen negeren. Wij verzetten ons daartegen". „Alle partijen moeten zich ervan bewust zijn dat wanneer buiten landse mogendheden aanzienlijke hoeveelheden wapens en man schappen in Afrika stoppen, dat ernstig het gevaar oproept dat ge schillen eerder op militaire wijze worden opgelost dan via bemidde ling van Afrikaanse staten of de Or ganisatie voor Afrikaanse Een heid." LONDEN (Reuter/DPA) - De Et hiopische militaire raad heeft „vol ledige algemene amnestie" afge kondigd voor aanhangers van de "Ethiopische Democratische Unie" (EDU), die de wildernis zijn ingevlucht of hun toevlucht in Soedan hebben gezocht, zo meldt radio Addis Abeba. De rechts ge- örienteerde EDU verzet zich tegen de militaire machthebbers die in 1974 aan het bewind kwamen, en naar eigen zeggen een socialisti sche koers volgen. In het verleden hebben de militairen de EDU be schuldigd van het streven de feo dale monarchie te herstellen. Het aantal politieke moorden in Ethiopië neemt elke week verder toe. Niet alleen worden gehate functionarissen van het militaire regime om het leven gebracht, maar de kranten melden ook bijna elke dag de „liquidatie" van een aantal „contrarevolutionaire ban dieten". Bloedige terreur en tegen- terreur schijnen als een furie te ra zen door het land, welks militaire heersers zich naar buiten toe poli tiek geïsoleerd en in het binnen land tegenover een verscherpte guerrilla-oorlog geplaatst zien. Openlijk wordt in Ethiopische Mengistoe Haile Mariam plomaten schatten dat de centrale KINSJASA (AFP) - Presi dent Sese Seko van Zaire heeft gisteren een reeks in grijpende hervormingen van staatsbestel en lands bestuur aangekondigd daarvan is de zittende re gering demissionair ge worden. Het hoogste beleidsorgaan van Zaïre is het „politiek bureau" van de eenheidspartij MPR („Volksbe weging van de revolutie"). Het bu reau blijft die status behouden, maar een meerderheid van de leden (de „politieke commissarissen on der leiding van Moboetoe zelf) zul len voortaan rechtstreeks door de bevolking worden gekozen. De ne gen bestuurlijke regio's - acht lan delijke „prefecturen" plus Kinsjasa-stad - zullen elk twee commissarissen kunnen kiezen. Naast de 18 gekozen leden krijgt het „politburo" nog 12 commissa rissen die door Moboetoe persoon- lijk worden benoemd. I Tot dusver werd de „wetgevende |f vergadering" (het parlement) geko zen door het politburo. Dat veran dert, want voortaan zullen de „volkscommissarissen" (afgevaar digden) allen rechtsstreeks door het Zaïrische electoraat worden gekozen. Moboetoe maakte voorts bekend dat hij zich persoonlijk als chef van de generale staf met de dagelijkse legerleiding heeft belast. Op korte termijn zal de president een nieuwe „eerste staatscommis- saris" (premier) benoemen. Deze zal een nieuwe ministersploeg moeten gaan samenstellen. Moboe toe kondigde aan dat die nieuwe regering een speciale minister voor plattelandsontwikkeling zal krijgen. Het ministerie van onder wijs wordt voorts gesplitst en twee aparte departementen - een voor het basisonderwijs en een voor voortgezet en universitair onder wijs. Scheidingswet in Duitsland vernieuwd BONN (Reuter) - In West- Duitsland is gisteren een nieuwe echtscheidingswet van kracht ge worden. De wet haalt een streep door de schuldvraag ën de daaraan gékoppelde „grote leugen" en be paalt dat een echtpaar kan scheiden als de partners langer dan een jaar gescheiden leven. Vroeger kon een Westduits echt paar op elk willekeurig moment uit elkaar, als een van de partners overspel toegaf of de huwelijkse plichten verzaakte. Thans moeten de echteleieden minstens een jaar gescheiden wonen en het allebei met de scheiding eens zijn voordat een huwelijk kan worden ontbon den. Belgrado verzandt BELGRADO - De conferentie van Belgrado over de ontspan ning in Europa is na een voor spoedige start verzand in een klassieke Oost- Westconfrontatie. Gedurende de laatste dagen heeft het Oost-Europese blok zijn kaarten duidelijk op tafel gelegd: het wil dat alle 35 deel nemende landen ermee in stemmen dat de grote her- fstontmoeting van de ministers van buitenlandse zaken zal ver lopen in wat men „een con structieve aard" noemt. Maar het Westen wil daarin niet mee gaan. Op het eerste gezicht lijkt het voorstel van het Oosten volko men redelijk. De westelijke landen reageren er zo fel op omdat ze bang zijn dat dit hen bij de ontmoeting in het najaar aan handen en voeten zal bin den. Meer in het bijzonder ziet het Westen het voorstel van de Rus sen als bedoeld om een gron dige controle te verhinderen op de slotverklaring van Helsinki en met name op wat het Oosten heeft gedaan met de rechten van de mens. Het gelooft dat het Oostblok de kans zou krijgen om in het najaar elke kritiek af te stoppen onder de beschuldi ging dat deze in strijd zou zijn met de van tevoren gemaakte afspraak dat men.constructief- te werk zou gaan. „We kunnen ons gewoon niet bij dergelijke grondregels neer leggen", is het commentaar van een Westerse diplomaat. „Wij willen op de hoofdvergadering in het najaar ter discussie stel len wat onze ministers van bui tenlandse zaken en de openbare mening willen - en daar zal ook de staat van dienst van het Oos ten toe behoren met betrekking tot de naleving van de afspra ken over de mensenrechten, zoals die in 1975 in Helsinki- zijn gemaakt." De huidige strijd om de grond regels weerspiegelt zich in de moeilijkheden om overeens temming te bereiken voor de agenda voor de hoofdvergade ring. Gedurende de eerste dagen van de conferentie kwamen de Brit ten met een agenda van drie punten tèr tafel. Volgens deze zouden de afgevaardigden in de eerste plaats praten over de na leving van de slotverklaring van Helsinki. Vervolgens zouden zij de ontwikkeling van de ont spanning in de toekomst ter discussie moeten stellen en tot slot zouden ze de mogelijkheid moeten overwegen voor een volgende bijeenkomst in de zelfde geest. ADVERTENTIE geringskringen de verdenking uit- regering op vele fronten tegelijk gesproken dat de vijandelijke buur- strijd is gewikkeld met landen Somalië en Soedan met de stens tien guerrillagroeperingen, gedachte van een interventie- Het militaire regime heeft de leuze oorlog spelen. Anders gezegd, Addis Abeba heeft het gevoel met de rug tegen de muur te staan en dit schijnt het re gime ertoe te hebben gebracht ter reur thans officieel tot zijn wettig strijdmiddel uit te roepen. Het teken daartoe heeft Ethiopië's „sterke man" zelf gegeven. Luitenant-kolonel Mengistoe Haile Mariam heeft zijn nieuwe volksmi litie opgedragen „met rode terreur de witte terreur en de interventie van de reactionairen te verplette- De reactie was er naar. Dit blijkt wel uit wat de Ethiopische kranten in de afgelopen dagen meldden. Tevens kon men uit deze berichten opmaken hoe verbreid de weers tandsnesten in het land zijn. Di- „rode terreur tegen witte terreur" ongetwijfeld overgenomen van de Bolsjevieken van Lenin die deze gebruikten toen zij in 1918-1919 stijd voerden. De ideologische in vloed van de Sovjet-Unie en Oost- Duitsland in Ethiopië treedt steeds sterker aan de dag. Maar de Oosteu- ropese communistische adviseurs zijn, naar verluidt, niet altijd geluk kig met de wijze waarop in kringen van de Ethiopische militaire top en zijn jonge ideologen Moskou's marxistisch-leninistische theoriën in de praktijk worden toegépast. Men zou Addis Abeba hebben ge adviseerd de afschrikwekkende formule „rode terreur" met het oog op de publieke opinie in het Westen te vervangen door „rode veld tocht". BRUSSEL (ANP) De Belgische minister van volksgezondheid, Luc d'Hoore, heeft gistermid dag, tijdens een persconferentie een grootscheepse campagne tegen het takaksgebruik in Bel gië aangekondigd. Die cam pagne zal gevoerd worden door de staat die zal samenwerken met een aantal particuliere or ganisaties, zoals het Rode Kruis, de „actie anti-tabak", de „anti-tabakbriga e van het Belgische werk tegen kanker", de „Club voor actieve niet- rokers" en andere organisaties. Op een vraag van een journalist of de minister van nu af aan zelf het roken zou laten, ant woordde hij dit een moeilijke vraag te vinden. Met de komende campagne wil men vooral de Belgische jeugd, van wie geconstateerd is dat ze steeds vroeger met roken be gint, trachten van het roken af te houden of af te helpen. Er zul len conferenties georganiseerd worden om te benadrukken dat tabak schadelijk is voor de ge zondheid. Voorts wil men groepstherapieën gaan organi seren om rokers een ontwen ningskuur te laten volgen. Er zullen folders en brochures ver schijnen en er zal opvoedkun- Zuiderburen binden strijd tegen het roken aan dig materieel worden vervaar digd. Het Belgische Rode Kruis gaat zich inspannen om twee groe pen jongeren (van 10 tot 15 jaar en van 15 tot 18 jaar) van het roken af te houden. Dat gebeurt voornamelijk via de scholen. Jonge volwassenen wil men vooral via conferenties bij leger-, marine- en luchtmach tonderdelen van het roken af zien te houden of te krijgen. Aangenomen wordt namelijk dat het in dienst gaan nog al eens aanleiding is om te gaan roken. Verder wil men be drijven voorlichtings- en pro pagandamateriaal tegen het ro ken gaan verschaffen. De vereniging „Leven en Ge zondheid" heeft plannen voor het organiseren van vijf dagen durende „groepstherapieën" om hen die dat wensen, te hel pen van het roken af te komen. Recente onderzoeken hebben uitgewezen dat Belgische kin deren soms al op hun tiende jaar met roken beginnen. De mees ten echter beginnen met roken als ze 13 of 14 jaar oud zijn! Van een groep van 13-jarigen zei 20 pet al regelmatig te roken, nog eens 20 pet rookt „bij gelegen heid" en 60 pet rookt nog niet. Voorts is vastgesteld dat steeds meer meisjes en vrouwen in België gaan roken. Of de Belgische tabaksindus trie blij zal zijn met de actie is zeer de vraag. In die industrie vinden ongeveer 8000 mensen hun brood. België produceerde vorig jaar 714 miljoen sigaren, 1517 mil joen kleine sigaartjes, 24.942 miljoen sigaretten en 4619 ton kerftabak. Vorig jaar werden er, per hoofd van de bevolking, in de Belgisch-Luxemburgse economische unie 26,05 siga ren, 89,27 kleine sigaartjes, 1986,82 sigaretten en 490,78 gram kerftabak verbruikt. Sinds 3 april 1975 is in België een wet van kracht die fabri kanten verplicht op pakjes siga retten de tekst „sigaretten ro ken kan uw gezondheid scha den", af te drukken. Decentralisatie Voor „zeer binnenkort" stelde Mo boetoe tevens een hervorming van de rechterlijke macht in het voor uitzicht. Hij kondigde verder aan dat de Zaïrese economie zal worden gedecentraliseerd Bestuurlijk'zal elke prefectuur op het economische vlak autonoom worden. Dit betekent dat de prefect in economische beleidsvraagstuk ken ook zeggenschap krijgt over de anderszins onder de competente van Kinsjasa vallende staatsamb tenaren. Moboetoe deed een beroep op na tionale en internationale investeer ders. Hij gaf hen de verzekering dat Zaïre geen enkel bedrijf en geen enkele bedrijfstak zal gaan nationa liseren. Om een eind te maken aan wat Mo boetoe „anarchie" noemde zal Zaïre verder een algemene reken kamer krijgen. Op het buitenlands-politieke vlak haakte Moboetoe op de recente „oorlog van sjaba" (een inval, van uit Angola, van de vroegere „Ka- tangese gendarmes" die door Mo boetoe met Marokkaanse-Franse hulp werd afgeslagen). Hij kon digde aan dat Zaïre binnenkort di plomatieke maatregelen zal treffen „tegen de landen die deze oorlog hebben veroorzaakt, zodat ze eens en voorgoed zullen beseffen wat voor een zware fout ze hebben ge maakt en dat ze Afrika aan de Afri kanen dienen te laten". Die landen - Moboetoe doelde on getwijfeld op Cuba en de Sovjet- k, Unie - deden er volgens de presi dent goed aan „ons bij te staan in de strijd waar het echt om gaat - de strijd om de ontwikkeling". LONDEN (DPA) - De 51-jarige Ge rald Fitzgerald tot nog toe minister van Buitenlandse Zaken van Ier land, is gisteren met algemene stemmen tot leider van de Fine Gael-partij gekozen als opvolger van Liam Gosgrave. Na de nederlaag bij de verkiezingen van twee weken geleden had Cos- grave meegedeeld de leiding van de partij te willen overdragen. De reactie van de Sowjet-Unie op het Britse plan was koel. De Russen vonden dat de twee eerste twee punten moesten worden samengevoegd. En het derde zou wel kunnen worden besproken, maar het was niet nodig om daar een speciaal agendapunt van te maken. Het Russische antwoord op het Britse voorstel, dat de instem ming had van alle leden van de NAVO, werd begroet met he vige oppositie van de meeste landen buiten het Warschau pact. Zij waren van mening dat aanvaarding van de agenda van de Russen een opbouwend de bat over de naleving van het ak koord van Helsinki zou belet ten. Als twee van de onderwerpen van de Britse agenda onder een noemer zouden worden ge bracht dan zou de discussie in het najaar er veel meer een van algemene aard worden. En als het Westen kritiek zou laten ho ren op de wijze waarop het Oos ten het akkoord van Helsinki naleeft, zou de Sowjet-Unie binnen de orde blijven als ze antwoordde met nieuwe voor stellen voor een verdere deten te Door Peter Risti „In feite", aldus een Westerse diplomaat," is wat de Russen willen doen het afleiden van de aandacht van de nakoming v de bepalingen naar nieuwe ken, die nog moeten worden aangepakt." In een poging om de impasse over de agenda te doorbreken hebben de neutrale en niet- gebonden landen hun eigen agenda op tafel gelegd, waarbij de eerste twee Britse punten onder een noemer werden ge bracht en een voorstel werd ge daan te praten over de bijeen komsten van de toekomst i over het opstellen van een stuk waarin de beslissingen die in Belgrado zijn genomen, worden neergelegd. Sceptisch De Roemenen - die naar het lijkt steeds meer op het punt staan om ook hun voqt in het neutrale en niet-gebonden kamp te zet ten - stelden daarop een amen dementvoor op het voorstel van de neutralen. En later vorige week kwamen ook de Polen - die handelden uit naam van de Sowjet-unie - met een amen dement. De discussie zal waar schijnlijk het grootste deel van volgende week doorgaan en- misschien nog langer. Westerse diplomaten beginnen secptisch te worden over de waarde van bijeenkomsten als die van Belgrado in de toe komst. „We zijn bereid elke be slissing hierover op te schorten tot we hebben gezien of de ge vechten zo doorgaan", is het commentaar van een diplo maat. „Als dat gebeurt dan kunnen we ons afvragen of het zin heeft hiermee verder te gaan." Hoewel deze houding duidelijk ten doel heeft de Sowjet-Unie onder druk te zetten opdat deze haar standpunt ten aanzien van de Britse agenda versoepelt, is zij wel begrijpelijk. Men ver wacht dat de tweehonderd af gevaardigden zes weken nodig zullen hebben om te beslissen waarover in het najaar moet worden gepraat. De rol die de Amerikanen tot dusver hebben gespeeld in debatten is interessant. Albert Sherer, het hoofd van hun dele gatie, doet zijn mond bijna niet open en hun aanwezigheid valt nauwelijks op. Het is duidelijk hun strategie om zich op de ach tergrond te houden en het mee ste van wat er moet worden ver teld aan de Britten over te laten. Jargon Als er uiteindelijk een beslis sing over de agenda wordt ge nomen zullen daar maar weinig journalisten bij zijn. Bij het be gin waren er honderden, maar een week later waren de mees ten al weer vertrokken. De kof- j fiekamers in de grote conferen tiehallen zijn nagenoeg leeg. Men verwacht dat de meeste journalisten zullen terugkomen als de werkelijke vergadering in het najaar op gang komt - en op het eerste teken dat het tot wer- I kelijke moeilijkheden komt. En als ze er dan zijn moeten ze niet alleen te weten komen wat er is gebeurd in de weken dat ze weg waren - ze zullen ook gewend moeten raken aan de zich steeds verder ontwikkelende geheim taal van de vergadering. De gedelegeerden komen nu uit de conferentiezaal terwijl ze mompelen over NS (neutrale staten), NNS (neutraal en niet- gebonden), MC's (Engelse af korting voor wederzijds over eengekomen voorwaarden) en CBM's (ook Engels en wel voor vertrouwen opwekkende maat regelen). En dan gaat het ook nog over P3. P2 en 2 b. wat dat ook moge zijn. Voor alle laat komers is een spoedcursus in het jargon van de conferentie- nu hoogst nuttig.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9