Arie Groenevelt: „Meeste ondernemers oude wijven Russische getuigen komen voor Menten-prooes VAN DER WIEL Energiebesparende maatregelen op komst Justitiedelegatie terug uit Polen Vakantie gedupeerde bejaarden gered Deel Lombokschat van Leiden naar Djakarta voelu eens een dagje vliegende Hollander Ik kies'n bril van van der Wiel Weet u waarom? 11 'ZATERDAG 2 JULI 1977 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (ANP)- De Ministerraad heeft in zijn gisteren gehouden vergadering uitvoerige besprekingen gewijd aan de mogelijkheid, in Nederland energiebesparende maatregelen te treffen. Die maatrege len zullen zowel het huishoudelijk gebruik als het gebruik bij de industrie betreffen. Dit heeft premier Den Uyl meegedeeld op zijn wekelijkse persconferentie. De voorstellen voor de maatregelen zijn gedaan door de ministers Lubbers van Economische Zaken en Gruijters van Volkshuisves ting. De Ministerraad gaat er volgende week verder over praten. De maatregelen liggen op het vlak van de prijs van de energie, op het bevorderen van isolatie van woningen en kantoren, het propageren van de toepassing van stadsverwarming, de ontwikkeling van huis houdelijke apparaten, welke weinig energie verbruiken en het voor schrijven van de wijze waarop energie bespaard kan worden. De delegatie was ter plaatse aanwe zig voordat er een spade in de grond werd gestoken. Eén van de getui gen, die ook in .Nederland zal wor den gehoord, de H. N. Slaifer, heeft de delegatie de plaats van het graf aangewezen. "32 minuten nadat de eerste spade in de grond was gesto ken kwam de eerste schedel met een kogelgat naar boven", aldus mr. Habermehl, die zijn bewonde ring uitsprak voor het werk dat door de Russische militairen was verzet gedurende de vier dagen die het openleggen van het graf hebben gevergd. Precies op de plaats waar een mo nument ter nagedachtenis van de slachtoffers stond werd het massa graf aangetroffen. Hoewel het huis, van waaruit een der getuigen des tijds zegt de executie te hebben ge zien er niet meer stond, heeft in specteur Pasterkamp de indruk dat de verklaringen inderdaad op waarheid kunnen berusten. Hij heeft op de plaats van het huis zich ervan overtuigd dat vanaf die plek ongeveer honderd meter van de executieplaats mogelijk is mensen tot op borsthoogte te zien. Er moet volgens de delegatie van dichtbij op de slachtoffers zijn ge schoten. Dit zou blijken uit de aan wezigheid van kogelhulzen in het graf. De patronen zijn 9 mm fn- patronen. De delegatie heeft in Urycz acht processen verbaal opgemaakt van getuigenverklaringen. In totaal heeft de delegatie circa twintig ge tuigen gesproken, die zich spon taan bij de delegatie hebben ge meld. De heer Habermehl acht het uitgesloten dat deze getuigen door de Russische autoriteiten zouden zijn gestuurd. SCHIPHOL (ANP) - Vliegmaat schappij Martinair en touringcar- bedrijf Pool Amsterdam gaan er samen voor zorgen dat de bejaar den die door de moeilijkheden van de reisorganisatie Cóncordia gedu peerd dreigden te raken, toch op vakantie kunnen. Martinair gaat een aantal bejaarden gratis naar Bristol vliegen, Pool neemt een groot deel van de verblijfskosten voor zijn rekening. Uit een onderzoek van de twee be drijven is, zo deelde Martinair gis- In kader museale samenwerking LEIDEN - Van de Lombokschat gaat een deel terug naar Indonesië. De kostbaarheden zijn gistermid dag door de directeur van het Rijksmuseum voor Volkenkunde in Leiden, prof. dr. P. H. Pott, aan de Indonesische ambassadeur overgedragen. De teruggave van deze museum stukken is het resultaat van be sprekingen, die in het kader van het cultureel akkoord tussen Neder land en Indonesië zijn gevoerd met een delegatie van Indonesische deskundigen. Het gaat hier om de schatten van de sultan van Lombok, die aan het einde van de vorige eeuw na de ver overing van dit gebied door de Ne derlanders zijn meegenomen. Een klein deel van deze schatten, voor namelijk handschriften en gouden en zilveren voorwerpen, is via bet toenmalige Batavia in Amsterdam en Leiden terechtgekomen. De col lecties uit beide steden zijn onlangs samengevoegd en uit die ling is door een groep van Indone sische en Nederlandse deskundi gen een keuze gemaakt. Dat bete kent dat een deel van de collectie in Nederland blijft. Er zijn in totaal 242 voorwerpen, die van groot be lang voor de Indonesische geschie denis worden geacht, voor verzen ding naar Djakarta geselecteerd. Ze zullen in het centrale museum van de Indonesische hoofdstad worden bewaard. Op een na de overdracht van de stukken in het Museum van Vol kenkunde gehouden persconferen tie werd er van Indonesische zijde de nadruk op gelegd, dat Indonesië niet de bedoeling heeft om al zijn cultuurschatten, hoe groot de his torische en emotionele waarde ook mag zijn, van Nederland terug te vorderen. Een lid van de Indonesi sche delegatie noemde in dat ver band cultuurgoederen de beste ambassadeurs van zijn land. Nederland en Indonesië werken op museaal gebied al enige tijd samen. Er is als gevolg van die samenwer king o.m. een uitwisseling tot stand gekomen van visuele documentatie zoals microfilm archiefmateriaal naast de scholing van museum personeel. (van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM - 62 procent van de ondervraagden bij een Nipo- onderzoek vindt dat de Zuidmo- lukkers onder „scherp toezicht" worden gehouden, „ook al zou ons land dan wat op een politiestaat gaan lijken". 33 procent van de on dervraagden voelt daar niet voor en vijf procent gaf geen oordeel. teren mee, gebleken dat in totaal 252 bejaarden een vakantiereisje naar Bristol hadden geboekt. De gratis diensten van Martinair en Pool zijn bedoeld voor de mensen die hun reis al helemaal betaald hadden. De anderen zullen voor de met Concordia overeengekomen prijs kunnen reizen. Eén en ander komt er op neer dat Martinair van de acht retourvluchten per Fokker F 28 naar Bristol er drie voor eigen rekening uitvoert, zo deelde een woordvoerder van het bedrijf mee. Dinsdagavond kwam een groep van 65 vakantiegangers terug uit hotel Collingwood in Ilfracombe bij Bristol. Ze hadden 110 gulden bij moeten betalen, omdat de eige nares van het hotel, wegens wanbe taling door Concordia, haar pers oneel niet meer kon betalen. Voor het merendeel waren de vakantie gangers bejaarden uit Amsterdam. De meesten hadden geboekt via de afdelingen van de Algemene Be- jaardenbond in de hoofdstad. De penningmeester die ook in Enge land was, nam zestig gulden daar van voor rekening van de kas van de bond. De verplichtingen jegens Martinair was directeur J. Biesheuvel van Concordia wel nagekomen. „Zij het na veel op hem uitgeoefende press ie", aldus een woordvoerder. Po gingen van de politie van Aalsmeer Biesheuvel te ondervragen zijn- mislukt, omdat hij spoorloos is. Zijn vrouw vertelde niet te weten waar haar man was. Concordia had rvog dertien vluchten op Engeland geboekt. Margarine vier cent goedkoper DEN HAAG (ANP) - De prijzen van margarine die de fabrikanten hun afnemers in rekening brengen gaan maandag vier centen omlaag, en die van halvarine twee cent per pakje of kuipje van 250 gram. Een woord voerder van het Ministerie van Economische Zaken zei gistermid dag te verwachten dat de prijsver laging binnen een week aan de con sumenten kan worden doorbere kend. De prijsverlaging is mogelijk ge worden door daling van de grond- stoffenprijzen voor oliën en vetten op de wereldmarkt. Over de prijs verlaging is overleg gevoerd tussen de Bond van Nederlandse Margari nefabrikanten en het Ministerie van Economische Zaken. SCHIPHOL (ANP/SP) - Er zullen zeker vier Russische ge tuigen, gevraagd door de Amsterdamse officier van justitie mr. A. F. J. C. Habermehl, naar Nederland komen om ver klaringen af te leggen tijdens het proces Menten, dat op 25 augustus wordt hervat. Over de komst van twee andere getuigen zal nog overleg worden gepleegd. Dit heeft mr. Habermehl gistermiddag op Schiphol verklaard na zijn aankomst uit de Poolse hoofdstad Warschau. SCHIPHOL-ln de perskamer op Schiphol leggenv.l.n.r. commissaris Peters .officier van justitie Habermehl en inspecteur Pasterkamp een verklaring af. Met echte historische vliegtuigen van Fokker Spin en Fokker F VII A tot en met de ruimtevaart Elke dag geopend van 10-17 uur (Van 1/11 tot 1/4 's-maandags gesloten) V-+ AVIODOME. suggestie vooreen gevleugeld dagje uit inlichtingen: Aviodome. Schiphol C. 020 - 173640 De Russische getuigen zullen waarschijnlijk niet eind augustus op de zitting van de bijzondere strafkamer van de Amsterdamse rechtbank verschijnen, maar pas op 3 oktober. Officier van justitie mr. Haber mehl: "We willen dat onze getuigen en de getuigen van de verdediging tegelijk verschijnen zodat we hun verklaringen tegenover elkaar kunnen zetten. Dat lukt volgens de Russische autoriteiten niet meer voor de zitting van 25 augustus". De Amsterdamse justitiedelegatie, die verder bestond uit commissaris G. G. J. Peters, inspekteur D. Pas terkamp van de rijksrecherche en een tolk, is naar het voormalige Poolse Urvcz, nu Russisch grond gebied, gereisd om daar aanwezig te zijn bij de opening van een mas sagraf. Om deze opening was door de Nederlandse justitie gevraagd. Mr. Habermehl verklaarde dat nu zekerheid bestaat dat in ieder geval 151 mensen in dit graf begraven zijn geweest. Het aantal zal waarschijn lijk hoger zijn, daar er ook kinderen V.d. Wiel garandeert me een modisch montuur, zorgvuldig uitgekozen in de internationale mode centra. Dan weet je dat je er opvallend beter uit ziet. Daarom kies ik v.d. Wiel. Al jaren! Nieuwe Rijn 62, Leiden. Tel: 071-124108 onder de 2 jaar om het leven zijn gebracht maar daarvan zijn de stof felijke resten volledig verteerd. De aanwezigheid van 7 kinderen, jon ger dan 2 jaar, werd duidelijk door dat er 7 zuigflessen, waarvan een met speen, in het graf zijn aange troffen. Uit het graf zijn verder hul zen en kogels tevoorschijn geko men. Daarvan heeft de delegatie 3 hulzen en 2 kogels voor verder on derzoek mee naar Nederland ge nomen. Daarnaast zullen nog de re sultaten van een ballistisch onder zoek, dat in Rusland plaatsvindt, ter beschikking van de Justitie worden gesteld. Menten zelfheeft om de aanwezig heid van 6 Russische getuigen ge vraagd. Mr. Habermehl verklaarde dat daarvan mogelijk enkelen naar Nederland zullen komen. Om de opening van het massagraf in Urycz was door de Nederlandse justitie gevraagd, omdat Pieter Menten verklaard heeft dat er nooit een executie in Urycz zou hebben plaats gevonden. Menten ver klaarde bovendien dat er in Urycz nooit Joden hadden gewoond. Volgens de dagvaardiging was Menten op 27 augustus 1941 be trokken bij de executie van 175 a 200 mannen, vrouwen en kinderen, voor het merendeel Joden, waar van de stoffelijke resten in het nu geopende massagraf zouden zijn begraven. Volgens mr. Habermehl is het graf gevonden op de plaats die getuigen hebben aangegeven. Ook het aantal slachtoffers klopt met de eerder afgelegde getuige nverklaringen. Mr. Habermehl twijfelde overigens geen moment aan de echtheid van het massagraf. AMSTERDAM - "Laat ik het maar gelijk duidelijk stellen: de meeste onder nemers in Nederland gedra gen zich als een troep oude wijven, voortdurend bezig met zichzelf te beklagen, en voortdurend de schuld voor de huidige problemen aan anderen wijtend. Weet je waaraan we behoefte heb ben? Aan góéde onderne mers, met een reële kijk op de zaken. Ondernemers die er op uittrekken, actief en inventief zijn. Ondernemers die moeite doen om orders binnen te halen - al heb je gelukkig nog wel van die goede exemplaren. Door Theo de Jong In het bedrijfsleven is men te lang verwend geweest door de hoogcon junctuur. Toen stroomden de wins ten binnen: een ondernemer hoefde maar 'n vinger uit te steken, en de opdrachten kronkelden om z'n voeten. Nu dat over de gehele wereld niet meer zo gemakkelijk gaat, wijt men dat hier aan premier Den Uyl. Alsof Den Uyl er hoogst persoonlijk voor heeft gezorgd, dat er in Europa ruim vijf miljoen werklozen zijn. Zó machtig is Den Uyl nou ook weer niet". Gespierde taal. moeiteloos getoon zet door vakbondsleider Arie Groenevelt (50), voorzitter van de machtige Industriebond NW, be hept met een "natuurlijke afkeer jegens het kapitaal", zoals hij zelf soepel formuleert. "Twee jaar gele den verdiende FME-voorzitter R. Prins van de werkgevers een ton, en zat ik op 50.000 gulden. Dat zijn de verschillen, die veel mensen, en terecht, onaanvaardbaar vinden. Toch heb ik er persoonlijk geen moeite mee om 'n stapje terug te doen, nu de economie slecht gaat. Maar dat geldt dan voor allemaal - ook voor de hoogstbetaalden in het bedrijfsleven, ook voor degenen met de topfuncties aan universitei ten en hogescholen. Als je nagaat wat daar niet via schnabbelen wordt bijverdiendAl die eco nomen, m'n partijgenoten niet uit gezonderd, weten altijd zo goed wat wij moeten doen, maar blijven zelf buiten schot. Ik vind dat dergelijke maatregelen iedereen aangaan. Uitsluitend praten over het inko men van een ander is te gemakke lijk. Gevreesd als debater en als sta kingsleider is Arie Groenevelt ook 'n man die ooit zei: "Stakingen zijn geen feest, geen kermis, en geen ui tje - maar een bitter ernstige zaak waarvoor je echt een groot risico moet nemen - mét de kans datje er uiteindelijk onderdoor gaat". Gezien zijn pleidooi voor een aan pak over de hele linie, gezien de werkloosheidscijfers en het nog steeds teruglopend economisch tij - blijft het stakingswapen nu in de kast bij de komende loon- en ar beidsvoorwaarden onderhande lingen voor 1978? Groenevelt, ogenblikkelijk reage rend: "Zo'n garantie is nooit te ge ven. Men moet bij ons van de vak beweging nooit eenzijdig komen praten over een geleide loonpoli tiek. Dan moet je niet alleen de in komens aan de ónderkant willen binden, maar ook aan de boven kant. Dat moet er over het totale gebeuren worden gesproken: ver- mogensgroei en de verdeling daar van, winsten en investeringen. En dan kom je uiteindelijk bij de vraag: waar moeten we met ons ka pitalistisch systeem naartoe? Voor mij is het antwoord duidelijk. Ik zie de noodzaak levensgroot aanwezig van een heel andere economische orde, waarbij inkomen, kennis en macht eerlijk worden verdeeld, en iedereen z'n zegje kan doen - in- plaats van een systeem waarbij en kelen beslissen over de toekomst van honderdduizenden. Als je over dat soort zaken praat kun je het sta kingswapen niet buiten beschou wing laten - al is dat natuurlijk ook niet het eerste waaraan we den ken". Dor hout Heel nadrukkelijk schaart Groene velt zich niet in de rij van degenen, die vanwege het geringe uitzicht op groei van het reeël besteedbare in komen, een bezuinigingsoperatie bepleiten - gericht op het impone ren van de sociale voorzieningen. Groenevelt, fel: "Iedereen heeft 't maar over "dor hout kappen". Wat is dat? Moet je aan het inkomen gaan sleutelen van invaliden, men sen die buiten hun schuld zonder werk zijn gekomen, door het arbeidsproces zó gerad braakt- zijn dat ze arbeidsonge schikt zijn geworden, bijstand strekkers en bejaarden? Dat zijn groepen in onze maatschappij, die zichzelf niet kunrten verweren, die niet kunnen staken. Ik betwijfel of er, ook na diep speuren, zulke enorme uitwassen te vinden zijn als vaak wordt beweerd, en in die ma te, dat bij het afkappen daarvan onze economie geholpen is. Ik ge loof dat we dan morrelen in de mar ge. Dat geldt ook voor het gemak kelijke praten over het verplichten van mensen-zonder-werk om een baan te accepteren, die ligt bene den het niveau van opleiding, ken nis of ervaring. Halberstadt en Al- brecht (resp. Kroonlid-SER en directeur-Hoogovens - Th. de J.), of wie dat dan ook zeggen, redeneren vanuit de optiek van hun bedrijf of vanuit de economische wenselijk heden. Maar ik zeg dan altijd maar - zou je zélf zo gemakkelijk genoegen nemen met 'n baan die voor jou niet passend is? Ik praat daar slechts met grote schroom over. Het minimumloon ter discussie stellen? Maar dan moeten we we derom alle inkomens inzet maken van een discussie, en dan moet ie dereen die zeg 50 mille per jaar ver dient en meer ook een flink offer brengen. Te vaak wordt vergeten dat er duizenden zijn, die met man,' vrouw en twee of meer kinderen van het minimumloon moeten rondkomen. En dat is echt veel minder dan Jan Modaal verdient". Om niettemin een grootscheepse aanpak van de werkloosheid tot stand te brengen, gelooft Groene velt in een optreden van de staat. Groenevelt: "Vanuit mijn hele vakbondswerk en vanuit mijn poli tieke opvatting zie ik veel in een ingrijpen van de overheid in de chaos, die het kapitalisme nog elke dag veroorzaakt. En dat gaat zeker op waar de ondernemingen zelf geen regels kunnen vinden. Het geldt bijvoorbeeld sterk bij het beter verdelen van de beschikbare arbeid. Als we bij de 40-urige werkweek 200.000 werklozen heb ben of meer, dan vind ik het logisch dat je de werkloosheid spreidt en streeft naar een werkweek van zo'n 36 uur of minder. Wij zijn ook kei hard vóór verlaging van de pens ioengerechtigde leeftijd. In elk ge val willen we gericht werken aan het streven naar arbeidstijdverkor ting. Natuurlijk is zoiets niet on middellijk in te voeren. Welk effect heeft (verhoging van) de leerplich tige leeftijd en de gevolgen voor het aantal schoolverlaters. Hoeveel mensen willen vervroegd met pens ioen? Wat zijn de gevolgen van het overgaan van vier- op vijfploege- nsysteem? Over 'n jaar zijn de ge volgen van die ontwikkelingen be ter in te schatten. We kunnen dan per bedrijfstak of onderneming ar beidsplaats overeenkomsten slui ten, waarbij o.a. is geregeld hoeveel arbeidsplaatsen erbij of af moeten, en wat de lengte van de werkweek wordt. En ik ben het duidelijk niet eens met de stelling dat korter werken ook daarom minder verdienen be tekent. Ook op dit punt laat de vak beweging zich niet door de'werk gevers manipuleren, zogenaamd vanwege de slechte economie. Ie dereen blijft via zijn arbeid toch meewerken aan de winstopbouw? Ik geloof dat verkorting van de ar beidstijd best kan worden gefina ncierd uit de winst van de onder neming. VNO-voorzitter Van Veen kan nu wel roepen dat het bedrijfsleven al tot op het bot is uitgebeend - dat moet hij ongetwijfeld op lichtelijk overdreven toon hebben gezegd. Arbeidstijdverkorting is best te be talen zonder inkomensverlaging. Onze economie heeft de afgelopen 150 jaar al zoveel processen door gemaakt, de huidige problemen komen wj ook wel weer te boven. Grote delen van de wereld kennen een vorm van bestaan, die het nog lang niet haalt bij ons maatschappelijk- en welvaartspeil: er liggen nog veel markten open. We moeten misschien leren leven met een periode, waarin een aantal ontwikkelingen op 'n laag pitje moet worden gezet. Maar bij een gezamenlijke aanpak ben ik rede lijk optimistisch. Ik geloof zelfs dat er ook komend jaar nog wel wat be schikbaar is voor verbetering van collectieve voorzieningen (vakan tie, pensioenuitkeringen, ziekte kostenregeling, WAO en AOW- uitkeringen), voor verbetering van de positie van de werknemer in de onderneming (bijvoorbeeld voor meer veiligheid in het bedrijf) en voor wat reële inkomensverbete ring: te denken valt aan bepaalde groepen - bij positieverbetering, ploegendiensten, jeugdlonen, vrouwen enzovoorts. Kortom - on danks de sombere voorspellingen zie ik toch, ook voor komend jaar, nog een groot aantal mogelijkhe den".

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7