Er komen do< 11 irlopend nieuwe vluch telingen Arie van Gardere n (Alphen): 99Werk staat of valt met huisvest ting en vrijwilligers99 Elkaar vasthouden Kerkdiensten ZATERDAG 2 JULI 1977 ALPHEN AAN DEN RIJN - Sinds veertien da gen herbergt een Alphense familie een jong echt paar uit de Westafrikaanse republiek Ghana. Het is zijn land - in 1957 zelfstandig geworden - ont vlucht, nadat het betrokken was geweest bij plannen, het heersende regime omver te werpen. Dat regime is, volgens hen, dictatoriaal. Het kind van dit echtpaar is bij familie in Ghana achterge bleven. Pogingen worden gedaan, het gezin te herenigen. De huisvesting van deze - om zui ver politieke redenen gevluchte - mensen in Alphen aan den Rijn is het resultaat van een oproep aan de Alphense kerken om onder hun le den tijdelijk onderdak te zoeken voor politieke vluchtelingen uit den vreemde. De oproep ging uit van een plaatselijke "opvan- ggroep", die gezien kan worden als een afdeling van de Nederlandse Vereniging voor Vluchtelingen, waarvan het hoofdkantoor in Am sterdam staat. Er kwamen drie reacties op het ver- Zoek aan de kerken. Een van deze families wilde het Ghanese paar, dat in het bezit is van een voorlo- "pige verblijfsvergunning, voor een beperkte periode ^woonruimte ver schaffen. De opvanggroep probeert nu, de beide vluchtelingen niet al leen aan zelfstandige ruimte maar ook aan werk te helpen. Het beleid van de groep, die zov/el een ont vangende als een begeleidende functie heeft, is erop gericht, haar "cliënten" zo spoedig mogelijk voor zichzelf'te laten zorgen. De vrouw was in Ghana onderwijzeres. Voor de man zal in technische rich ting een baan moeten worden ge vonden. De wind mee De opvanggroep is, om de woorden van haar zegsman Arie van Garde- ren (30) te gebruiken, "uiterst te vreden" over de medewerking die zij van alle kanten ondervindt om de opneming van deze mensen^in de plaatselijke samenleving te ver gemakkelijken. "Ze hebben hier gewoon de wind mee". Van Garderen zegt dat niet omdat hij als maatschappelijk werker 'verbonden is aan de sociale dienst van de gemeente en uit dien hoofde de zaak wat rooskleuriger zou voor stellen dan ie is.Nee, de-groep heeft alle reden, ook gezien de achter grond en de medewerking van het. bewuste paar zelf, om te verwach ten dat deze opvang een succes wordt.Dat weerhoudt haar er overigens niet van, de centrale or ganisatie in Amsterdam te vragen, haar nu even de tijd te gunnen. Die kritische voorzichtigheid van de Alphense afdeling is alleszins te begrijpen. Haar ervaringen met de eerste cliënt waren minder positief. De groep was nog niet eens formeel tot stand -gekomen, of "Amster- »dam" stuurde al een vluchteling. Een alleenstaande Bulgaarse jon gen van omstreeks 25 jaar. Eenmaal in Alphen opgenomen, bleek hij psychisch gestoord te zijn, en wel in zo'n mate dat een behandeling, in een psychiatrisch ziekenhuis nodig was. Op eigen verzoek is hij uitein delijk naar Bulgarije teruggegaan. De Alphense werkgroep, die daarop uiteraard niet was inge steld, had zich haar contacten met de eerste cliënt wel anders voorge steld. Decentralisatie De vereniging voor Vluchtelingen, die connecties onderhoudt met Amnesty International en een vluchtelingenorganisatie speciaal voor studerenden, beschikt op het ogenblik over ongeveer 20 plaatse lijke opvanggroepen, verspreid over het land. Om de decentralisa tie maximaal effectief te maken, zullen er, naar schatting, 35 nodig zijn. In Leiden zou er ook een ko- Garderem "Dat echtpaar uit Ghana redt zich wel" keuze doen en zou de kans dat we van het aanbod gebruik maken veel kleiner zijn, temeer omdat het aan tal op te nemen vluchtelingen voor- lopig zeer beperkt blijft". Intussen verwacht Arie van Garde ren wel, dat "Amsterdam" de Alp-, hense. werkgroep binnen afzien bare tijd weer zal verzoeken, zich over een vluchteling te ontfermen. "Er komen daar doorlopend men sen binnen. Onze oproep blijft dus voorlopig van kracht, ook al is de plaatselijke vyerkgroep gerechtigd een verzoek van de centrale organi satie af te wijzen. Waddinxveen heeft nu via de plaatselijke werk groep, naar ik heb gehoord4 vluch telingen opgenomen. Zaandam zou er al 7 hebben en Den Haag, waar 'vluchtelingen zich rechtstreeks kunnen aanmelden, 20. Ter wille van de duidelijkheid brengen wij geen vluchtelingen onder bij leden van onze groep, zoals een hospita ook geen lid van de groep kan worden. Ieder die woonruimte ter beschikking stelt moet de verbintenis kunnen beëin digen, zonder het gevoel een ver plichting niet te zijn nagekomen. Regelmaat Waaruit bestaat de begeleiding door zo'n opvanggroep nu? Van Garderen: "Wij verzorgen voor de vluchteling alle formaliteiten - en dat zijn er nogal wat- totdat hij de regelmaat in zijn nieuwe omge- ving gevonden heeft. Omdat hij hier zo snel mogelijk moet kunnen inburgeren, zijn wij, als dat nodig is, ook behulpzaam bij De taal is ook belangrijk. Engels sprekenden zullen hier gemakke lijker wegwijs worden dan iemand uit Oost Europa". De uitkering die de legale vluchte ling van de overheid krijgt, is van dien aard dat er een kostgeld afkan. Ze bestaat uit een basisbedrag, kos ten voor huisvesting en de zieken fondspremie. Doelstelling De plaatselijke opvanggroepen, die gelijk zijn in hun bewogenheid voor minderheidsgroepen, hebben alle hun eigen "werkformule", al staat die nog niet overal zwart op wit. Er zijn nuances in doelstelling en beleid. Sommige willen alleen vluchtelingen uit een bepaald land, andere alleen slachtoffers van een bepaald regime. Een definitie is nodig om een aanvraag tot opne ming te kunnen beoordelen. Zo heeft de Alphense groep er geen behoefte aan, zich in te zetten voor iemand die louter om economische redenen hierheen is gekomen. Er glippen in Amsterdam wel een6 mensen tussendoör die, strikt ge nomen, niet tot de politieke vluch telingen gerekend kunnen worden. Maar Alphen komt weer wél in ac tie als die slechte economische po sitie een direct gevolg is van 's mans politieke opstelling, zijn ras of ge loof. Arie van Garderen: "Het merendeel van de vluchtelingen komt in Am sterdam aan. Door die concentratie ontstonden er moeilijkheden in de opvang en begeleiding, vooral bij het zoeken naar huisvesting en werkgelegenheid. Via enkele adop- tiegroepen van Amnesty Interna tional is vorig jaar de Alphense werkgroep ontstaan. Aanvankelijk waren er 12 geïnteresseerden. Nu werken We nog met 6 vrijwilligers: 3 uit de verpleging, 1 uit het onder wijs, 1 huisvrouw en 1 uit het maat schappelijk werk. Die beroepen zijn heel toevallig. groep groter was. Dan konden 6 le den de algemene zaken behartigen, en de anderen speciale taken op zich nemen, zoals het zorgen voor onderdak en werk en het leren van eenvoudig Nederlands. Wij zijn al op zoek naar gekwalificeerde men sen dié in staat zijn op een verant woorde manier onze cliënten het Nederlands in zijn meest prakti sche vormen bij te brengen". Van Garderen: "Dat bleek een goeie greep. Niet dat we er opvan- gadressén door kregen, ma/St men wist dan van ons bestaan. Je moet als groep ergens op kunnen terug vallen. um aan adressen voor tijde lijke huisvesting te komen, hebben- we in een later stadium de kerken een circulaire gestuurd. Dat le verde die drie reacties op". Toen de Alphense werkgroep was opgericht, heeft ze zich eerst "ge meld" bij de plaatselijke instanties: gemeentelijke en sociaal-culturele instellingen, het arbeidsbureau, de ziekenfondsen, de artsen, de politie en zo nog een paar. Doorlopend "Het werk staat of valt met de huis vesting en de vrijwilligers die de begeleiding op zich nemen. Als we hier zo'n 20 adressen hadden, kon den we een zo goed mogelijke het leggen van contacten in de plaatselijke samenleving, bijvoor beeld in de sociaal-culturelê sector. We proberen hem binnen een jaar volledig zelfstandig te maken. Het hangt natuurlijk in belangrijke mate van de persoon in kwestie af, hoe de begeleiding moet zijn en hoe lang ze zal duren. De familie die een vluchteling opneemt, krijgt daar ook mee te maken. Die man en vrouw uit Ghana steunen elkaar en zij redden het wel, maar een al leenstaande heeft het moeilijker, en dan is het prettig als de hospita, vooral de eerste tijd, een oogje in het zeil houdt. Van Garderen: "Als er sprake is van bedreiging van leven of vrijheid, kortom van schending van funda mentele mensenrechten, dan wordt in principe iedere cliënt geaccep teerd. Wel zullen wij van geval tot geval bekijken of de man zich ook zelf schuldig heeft gemaakt aan schending van de mensenrechten, dus geweld heeft gebnuikt, en zo ja in welke omstandigheden". "Van nature" De groep in Alphen heeft geen be roep op de kerken gedaan omdat de kerk "van nature" gevoelig is, al thans wordt verondersteld te zijn, voor het lot van de vreemdeling. Maar alleen "omdat je via de kerke lijke organisatie, zeker in Alphen,' een zeer grote groep mensen be reikt". Uit die menigte heeft de opvan ggroep tot nu toe drie adressen ge worven. Het is denkbaar, dat dit er méér worden als onder de kerkle- dep heel serieus de vraag gaat leven wat het concreet kan betekenen, daadwerkelijk iets te zijn voor de "minste van de broeders". s. j:de groot De hervormde kerkeraad in Eefde (bij Deventer) heeft het voortaan niet meer over zijn "prae- ses" maar over zijn voorzitter en ook niet meer over "scriba'' maar over secretaris. Men vond de oude benamingen "te plechtig". Vol gende week donderdag, 7 juli, wordt in Haarlem (Bavokerk) het jaarlijkse orgelconcours gehou den. Op 5 juli is het openingscon cert (koor, koper en orgel), op juli een orgelconcert van de deelne mers aan het improvisatieconcours en op 8 juli een concert van de jury- leden. De Soefi-tempel in Kat wijk aan Zee herbergt van 9 juli tot en met 14 augustus een tentoonstel ling die en analyse geeft van de is lamitische kunst. Volgende week zaterdag zal burgemeester Bos van Katwijk deze tentoonstelling ope nen. Elf raadgevingen van de Katwijkse (streng-orthodoxe) do minee J. Catsburg voor vakantie gangers: 1. alle voorbereidingen treffen in het teken van "indien de Heere wil....", 2. vergeet uw bijbel niet, 3. goede lectuur meenemen, 4. ,buig uw knieën voor het afreizen, 5, rijd niet te snel, 6. houd zondags tweemaal kerk in uw gezin als er geen "rechte prediking" in de buurt is, 7. mijd plaatsen van ijdelheid, 8. uw kleding zij in overeenstemming met uw belijdenis, 9. ook in gezels chap bidden en danken bij het eten, 10. niet op de das des Heeren terug keren, 11. bij behouden terugkeer, erken Hem, Die u, zo onverdiend, veilig ttmisbracht. Herv. «terk: beroepen te Zuid- Beyerland B. van 't Veld Well, te Harkema-Opeinde J. Kawarman Twisk, te Krabbendijke C. Hoog- éndoorn Twello; aangenomen naar Brakel H. Harkema Sint Filipsland. Geref. Kerken: beroepen te Hoog vliet P. Loo Dussen; aangenomen naar Onstwedde kand. C. Corporaal aldaar; ontzet uit ambt B.H. Groot Enzerink (30) te Siddeburen (we gens overdoop). Geref. Kerken Vrijgemaakt: aan genomen naar Alkmaar kand. K. Muller aldaar. Doopsgez. Broeder schap: aangenomen naar Barsin- gerhorn H. Kossen Ameland. Prof. dr. K. Runia is voor twee jaar herbenoemd als rector van de theologische hogeschool van de Geref. Kerken te Kampen. Het Interkerkelijk Vredesberaad wil in de Vredesweek van 18 tot 25 sep tember een discussie op gang bren gen over de mogelijkheid dat Ne derland zich ontdoet van kernbe wapening. De leider van de Schotse Presbyteriaanse Kerk, John Gray, heeft gisteren het ont slag geëist van zeven protestantse theologen die een boek hebben ge schreven dat de goddelijkheid van Jezus Christus ontkent. Franz Rosenzweig was een joods theoloog. Aan hem en zijn vriend Martin Buber danken wij de mach tige vertaling van het Oude Testa ment in het Duits, die ook talloze christenen geholpen heeft om het Oude Testament op een nieuwe wijze te lezen en te verstaan. In 1920-hij was 33 jaar-schreef hij een brief aan de zuster van Edith Hahn, met wie hij toen verloofd was. Die brief lees ik u voor. "Weet je, dat het je helemaal geen verdriet hoeft te doen, datje niet de kracht hebt om jezelf te helpen? Geen mens heeft die kracht. Geen mens kan zichzelf helpen. De we reld is vol van mensen, die zich dat wijsmaken, maar het lukt hun evenmin als het de baron van Münchhausen lukte, om zich aan zijn eigen haren uit het moeras te trekken." Er is echter méér. "Iedereen kan altijd slechts de an- 'der, die het dichtst bij hem in het, tnoeras zit, bij de haren pakken. Dat is de naaste, van wie de bijbel spreekt. Dat is het wonderbaarlij ke: iedereen zit zelf in hét moeras en kan toch de ander eruit trekken of in elk geval voor wegzinken be hoeden. Bodem onder de voeten heeft niemand". Maar i&nog een derde. "Al dat wederzijds vasthouden, dat uit een oogpunt van mechanica onmogelijk is, is tenslotte pas mo gelijk doordat de grote hand van boven al deze mensenhanden zelf vasthoudt. Aan die hand en niet aan de een of andere niet bestaande grond onder de voeten hebben al die mensenhanden de kracht de danken om vast te houden en te helpen." En den zegt Rozenzweig tenslotte:: "Er is geen staan, er is slechts een gedragen worden. Zoals een ade laar zijn broedsel. Laat je door Edith zeggen, waar dat staat". Vertroostend Ik vermoed, dat de meesten niets begrijpen van de woorden: "zoals een adelaar zijn broedsel" evenmin als de zusters van Edith weten, waar die woorden staan. Ze staan in de bijbel. In "Het lied van Mozes", dat ik geneigd ben een vertroos tend en huiveringwekkend lied te noemen. Ik lees u twee verzen uit dat lied (Deuteronomium 32:11 en 12) voor "Als pen arend, die, zijn broedsel opwekt, over zijn jongen zweeft, zijn wieken uitspreidt, er één opneemt en draagt op zijn vler ken, zo heeft de Heer alleen Israël geleid en geen vr eemde god stond hem terzijde". God een adelaar en Israël en ook wij, die in Israël ingelijfd zijn en de naam van Sions kinderen mogen dragen, zijn broedsel. De jongen liggen in het nest en nu wekt de adelaar zijn broedsel op. Ze moeten het nest uit. De adelaar stoot ze het nest uit. Ze fladderen wat hulpe loos. De adelaar zweeft over zijn jongen. Niet boven, maar over. Er is een zeer wezenlijke verbinding tus sen de adelaar en zijn jongen. De adelaar spreidt zijn vleugels uit en houdt het jong scherp in het oog. Dat jong redt het op een gegeven ogenblik niet meer en tuimelt naar beneden. De adelaar neemt een duik, vangt zijn'jong op en draagt het op zijn vlerken naar het nest. Zo heeft de Heer Israël geleid, de Heer alleen. Geen vreemde god kwaip eraan te pas. Er is geen staan, er slechts een ge dragen worden, wij hebben geen grond onder de voeten maar hou den elkaar vast, omdat Gods sterke hand onze zwakke handen vast houdt. Dr. Hans Jansen LEIDEN - Herv. Gem. Hoogl. Kerk 10 ds. De Jong, 11.45 oec. stud, dienst, Ma- rekerk 10 dhr. Dekker, 5 ds. De Jong, Maranathakerk 10 ds. Baayen Rijns burg, Bethlehemkerk Driftstraat 10 kand. Sol Hoogeveen, Bevrijdingskerk 9 ds. Broekema, Vredeskerk 10 ds. Wage nvoorde, Waalse kerk 10.30 ds. Ribs, Acad. Ziekenhuis 10 ds. Brederveld, Diac. huis 10.30 ds. Den Tonkelaar, Me- renwijk 10 pastor Van Well, Petrakerk Sur. str. 10.30 dhr. Leenhouts, dienst voor doven, Geref. Kerk Zuiderkerk 10 ds. Sijtsma, 7 ds. Bovenberg, Petrakerk 10 ds. Koolstra, Oude Vest 10 ds. Heemskerk Oegstgeest, 5 ds. Baayen Rijnsburg, Maranathakerk 10 ds. Baayen, 5 ds. Koolstra, Bevr. kerk 9 ds. Broekema, 5 ds. Sijtsma, Groenh. 10 ds. Bovenberg, De Mirt 10 dhr. Wielenga, Mierennest 10 dhr. Spijker, Diac. huis 10.30 ds. Den Tonkelaar, Acac. Z. 10 ds. Brederveld, Merenwijk 10 pastor Van Well, Petrakerk 10.30 dhr. Leenhouts, dienst voordoven, Dolerende Noodgem. Groot Leiden (Pieterskerkstr. 1), 8.30 en 5 dhr. Maaskant Ens, Geref. K. Vrijg. (Herengr. 70) 10 en 5 ds. Gootjes, Chr. Geref. K. (Steenschuur 9) 10 en 5, Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30, Geref. Gem. in Ned. (Bethl. kerk Dnftstr.) 11.30 en 5.30, Evang.- Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 mevr. Koopmans, R.dam, Re- monstr. Doopsgez. Gem. (Pieters kerkstr. 1) 10 ds. Kuipers, Baptistengem. (O. Rijn 3) 10, Evang. Christengemee nschap (Middelstegr. 3) 10 dhr. Dikkes, Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe- terwoudsesingel 21) 5 nam. dhr. Sprey, Evangeliecentrum Zijlsingel 2,10 Edgar Holdee, di. 8 Th. Verkuil, vrij. 8 jeugd- samenk. Pinkstergem. (O. Rijn 3) 3 evang. Scheffer, Leger des Heils (Hooigr.) 10 en 7.30, Nieuw Apost. Kerk (H. Rijndijk 24) 9.30 en 4, woe. 8, Chris tian Science (Steensch. 6) 10.30, Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Steensch. 6) 10.15, Oud Kath. Kerk (Zoeterw. singel) 10, Vrij Kath. Kerk (Vreewijkstr.) 10.30, Rooms Kath. Ker ken Merenwijk 7, zo. 10, Haagweg zat. 7, zo. 9, 10.45, 12 en 6.30, Steenschuur zat. 10 en 7, zo. 8.30, 10. 11.30, 6 en 7. Lam- menschansweg zat. 7, zo. 9,10.30,12 en 6, Haarl. str. zat. 7, zo. 9.30,1Q.45,12.15 en 6, zat. 7, zo. 10.45, 12.15 en 6.30. AARLANDERVEEN - Herv. Gem. 10 ds. Wolthaus, 7 drs. Kattenberg V.seho- ten, Geref. Kerk 10 zie Herv., 6.30 ds. Vree, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 3 ds. Kok Nijkerk, RK Kerk zat. 7, zo. 7.30 en 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN-Herv. Gem. Adventskerk 9.30 dhr. Christ Leiden, Kruiskerk 9.30 ds. Bogers, Opst. kerk 9.30 ds. Hanemaayer, 6.30 ds. Bogers, Mar. kerk 6.30 ds. Hanemaayer, G. H. Kerk 9.30 ds. Hoogendijk, De Bron 9.30 dhr. Stolk, 6.30 ds. Jeanine de Ruiter, Driehoorne 7 ds. Vermeul, Oudsh. weg 10 ds. Oort, Sionskerk 9.30 ds. Rijnsbur ger A.foort, 6.30 dhr. Bor (Alphen), Rijn stroom 8 nam. oec. dienst, pastor Haket, Geref. Kerk Mar. Kerk 10.15 ds. Vree, 6.30 ds. Hanemaayer, Salv. kerk 9 ds. Vree, 6.30 ds. Brederveld Leiden, G. H. Kerk 9.30 ds. Hoogendijk, 6.30 ds. Hart kamp H.gom, De Bron 9.30 dhr. Stolk, 6.30 ds. Jeanine de Ruiter, Geref. K. Vrijg. 8.45 dienst, 6.30 ds. Borgdorff, Ge ref. K. Vrijg. Buiten V. 10.30 ds. Moggre Rijswijk. 4.30 dhr. Knol, Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst, 2.30 ds. v.d. Ent, Oud Geref. Gem. 9.30 en 4, woe. 6 juli 7.15 ds. Smits, Baptistengem. 10 en 6.30 ds. Koe koek, Volle Evang. Gem. )school Prelu- deweg) 10 hr. v. Leeuwen, Moluks Prot. Kerk 4 mej. ds. Nussy, Moluks Evang. Kerk 11 ds. Sitanala, RK Kerken Bon. kerk zat. 7, zo. 8.30,10 en 11.30, Pius zat. 7, zo. 9,10.30 en 11.45, De Bron zat. 6.30, zo. 8.30 en 11. BODEGRAVEN - Herv. Gem. Dorps kerk 9.30 ds. De Vreugd, 6.30 ds. v. As- senbergh Nijkerk, Salv. kerk 9.30 ds. Richter, 7 ds. v. Niel Rijnsburg, Bethl. kerk 9.30 ds. Van Bergen Bravenboer Molenaarsgraaf, 6.30 kand. Oosterom Ameide, Geref. Kerk 9.30 ds. Bakker Ca- pelle a.d. IJssel, 4.45 ds. Huizebosch Woubrugge. BOSKOOP - Herv. Gem. 9.30 en 6.30, De Stek 9.30 ds. Heymans, Geref. Kerk 9.30 dhr. v. Tellingen A.dam, 6.30 ds. Mans veld Zwijndrecht, gez. jeugddienst, De Stek 9.30 ds. Heymans, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 stud. De Lange, Geref. Gem. 9.30 en 6, Opwekkingsgem. (Concordia) 9.30, Verg. v. Gelovigen (Nieuwstr.) 9.30 en 5, RK Kerken kerk zat. 7, zo. 8.45, 10 en 11.30, Ontmoeting zat. 5.30,. zo. 10.30. HAZERSWOUDE - Herv. Gem. 9.30 dhr. Goedhart Nieuwkoop, Q.30 ds. Jon kers Utrecht, Geref. Kerk 9.30 ds. Ver- sluys, 5. ds. Swierts, RK Kerk Het Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.45, Bernardus zo. 10, Dorp zat. 7, zo. 10 en 11.30. HILLEGOM - Geref. Kerk 10 ds. Zand bergen A.dam, 7 ds. Rothfusz, gemee- nsch. dienst, Chr. Geref. Kerk 10 leesd., 7 stud. Korving Apeldoorn, RK Kerk Mart. kerk zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30 en 12.45, Jozefkerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30. HOOGMADE - Herv. Gem. 10 dr. v. Vliet, RK Kerk zat. 7, zo. 10. DE KAAG - Herv. Gem. 9.30 ds. Car- stens, jeugddienst, RK Kerk zat. 7, zo. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv. Gem. Dorpskerk 9130 ds. Teygeler, 6. ds. Goverts, Ontmoetingskerk 10 ds. Ge braad, 6.30 ds. Teygeler, Geref. Kerk 9.30 ds. v. Halsema, 6.30 ds. De Vries, RK Kerk zat. 7. zo. 9.30 en 11.15, Kapel Mari nevliegkamp, 10.30 ds. Schepers. KATWIJK AAN ZEE - Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Hovius, 6 ds. Boer, O. Kerk 10 ds. De Keuijf Rijnsaterwoude, 6 de. Catsburg, Ichtuskerk 10 ds. Vink, 5 ds. Arkeraats, Pniëlkerk 9.30 ds. Catsburg, 6. ds. Overgaauw, Overduin 2 ds. Baas, De Hoeksteen* 10 Duitse dienst, ds. Koch, Mannheim, Geref. Kerk Vr. kerk 9.30 ds. v.d. Horst, 5 ds. v. Halsema, Tr. kerk 9.30 ds. De Vries, 6.30 ds. v.d. Horst, Geref. K. Vryg. 10.30 en 3.30 ds. Breen, A.dam, Geref. K. Vrijg. Buiten V. 8.45 en 7 ds. Roukema, Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. v.d. Ent, Geref. Gem. 10 en 5 leesd., do. 7 juli 7.30 ds. Mijnders, Volle Evang. Gem. (Voorstr. 100) 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN-Herv. Gem. 10 ds. Baas Katwijk, 7 ds. Versluys, H.woude, gez. dienst, Geref. Kerk 10 ds. Swierts, 7. zie Herv. straatkerk 10 en 6.30 ds. v.d. Stoel Ber gen op Zoom, Scheppingskerk 9 ds. Knorth, Baptistengem. heden 7 bid stond, morgen 10 dhr. Lourens, av.-maal 5 "Rondom de open bijbel", RK Kerk 7, z 1 10.30. LEIMUIDEN - Herv. Gem. 9.30 ds. De Vree, Geref. Kerk 9.30 ds. Los, 7 ds. v.d. Heiden, RK Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE - Herv. Gem. Grote kerk 9 ds. v.d. Velden Mijdrecht, Pauluskerk 10.30 ds. v.d. Velden, Geref. Kerk 10 en 7 ds. De Wit av.-maal, Geref. K. Vrijg. 10.15 en 4.30, Geref. K. Vrijg. Buiten V. 9 ds. Waagmeester, 5 dienst, Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 ds. Langbroek Véenendaal, Geref. Gem. 10 en 4 ds. Boogaard Lei den, Oud Geref. Gem. 9.30 en 3,6 juli 7.30 ds. v.d. Poel, RK Kerken Agatha zat. 7, zo. 8.30,10 en 11.30, Poelh. zat. 7, zo. 9 en 11.30, Maria zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30, Engelbew. zat. 7, zo. 7.30,9.30,11 en 5.45. NIEUWKOOP - Herv. Gem. 9.30 ds. Le- feber Alphen, 6.30 ds. Oostenbrug Rid derkerk, Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Ol- demans H.sum, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 6.30, RK Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9 en 10.45. NIEUWVEEN - Herv. Gem. 9.30 ds. Bouwman Katwijk, 7 zie Geref., Geref. Kerk 9.30 ds. Hoekstra Maarssen, 7 ds. Wolthaus Aarlanderveen.'RK Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP - Chr. Geref. Kerk 9.30 en 3 stud. Korving, RK Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. NOORDEN - Herv. Gem. 9.30 dhr. v.d. Scheur Veenendaal, 6.30 ds. Lindenburg Ter Aar, Geref. Kerk (Woerdense Ver laat) 10 kand. Verburg Zw.dam, 7 ds. Schaafsma, Utrecht, RK Kerk zat. 7.30, zo. 9 en 10.30. NOORDWIJK - Herv. Gem. Binnen gr. kerk 10 ds. Streefland Nijkerk 7 ds. Kui per, Zee, Hoofdstr 10 ds. Keuning av.- maal, De Rank 8.30 ds. Hovius Katwijk 3.30 ds. v.d. Plas Delft, 5.30 ds. Keuning, 8 nam. Duitse dienst, Geref. Kerk Hoofdstr. 10 ds. Elgersma, 7 ds. Elger- sma, gecomb. dienst, Vinkenlaankerk 9.30 ds. Bouma, stichtingskerk 11 ds. Bouma, Sole Mio, 9 dhr. v. Duin, cam ping De Wulp 8.45 ds. Keuning, RK Ker ken Binnen zat. 7, zo. 8, 10 en 11.30, zee zat. 7, zo. 9, 11 en 7. NOORDWIJKERHOUT- Herv. Gem. 10 ds. Brokerhof Voorhout, RK Kerk Jozef zat. 7, zo. 8,10,11.30 en 6, Viktor zat. 7, zo. 8, 9.30, 11 en 6, De Zilk 8.30, 10 en 11.30, Bavo 9.30, S. Maria zat. 7.15, zo. 10. OEGSTGEEST - Herv. Gem. Gr. kerk 9.30 ds. Fritsche Den Haag, Pauluskerk 10 ds. Van Hylchema Vlieg Maasdijk, gem. centr. 10.30 ds. Ter Linden, Van Wyckerslooth, 4.30 ds. Heemskerk, Ge ref. Kerk 10 en 7 ds. Vegter, Geref. K. Vrijg. Buiten V 8.45 dhr. Bronsema, 3 ds. Janse, RK Kerk Will, kerk zat. 7, zo. 9, 10.30 en 12, Bon. kapel, zat. 6.30, zo. 9 en 11, Volle Evang. gem. (gem. centr.) 4 dhr. v.d. Brugge. OUD-ADE - RK Kerk zat. 7, zo. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING - Herv. Gem. 9.30 ds. Lalleman, Geref. Kerk 9.30 en 6.30 dhr. Schoenmaker, RK Kerk zat. 7, zo. 8.15, 9.45 en 11.30, Re- monstr. Gem. 10 ds. Adriaanse Den M. Pr. zat. 7, zo. 8, 9.30 RIJNSATERWOUDE - Herv. Gem. 9.30 ds. Reijenga L.dorp, 7 ds. De Kruijf, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 2.15. RIJNSBURG - Herv. Gem. Gr. Kerk 9.30 ds. Boer Katwijk, 5 ds. Van Niel, Bethelkerk 9.30 ds. v. Niel, 7 ds. Wisse Wageningen, Geref. Kerk Petrakerk 9.30 ds. v. Wijk Nieuwkoop, 5 ds. Damsma, Immanuelk. 9.30 ds. Damsma, 5 ds. Schaafsma, Utrecht, Mar. kerk 9.30 ds. Schaafsma, 5 ds. Elgersma Noordwijk, camping Koningshof 10 dhr. De Mooij, Geref. K. Vrijg. 10 en 5.15 prof. Trimp, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. De Joode, Evang. Christengem. (aula mavo) 10, RK Gemeenschap (aula tuinb. school) zat. 7, zo. 10.30. RIJPWETERING - RK Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9 en 10.30. SASSENHEIM - Herv. Gem. 9 ds. Den Tonkelaar Warmond, 10.30 ds. Aalders Den Haag, 6.30 ds. Stelwagen Boskoop, Geref. Kerk 9.30 mr Reugebrink Lei derdorp, 7 ds. Den Tonkelaar, Warmond, Chr. Geref. Kerk 10 ouderling Goud- riaan, 3 ds. Langbroek Veenendaal, rk kerk zat. 7, zo. 8, 9.30 en 11. TER AAR - Herv. Gem. 9.30 ds. Stehou- wer te Alphen, 6.30 Lindenburg, Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Wallinga, RK Kerk Langeraar zat. 7, zo. 8, 9.30, 11 en 12.15, dorp 9 en 12. VALKENBURG - Herv. Gem. 10 ds. Overgaauw, 6.30 ds. Vink, Katwijk, Ge ref. Kerk 9.30 dhr. Brouwer Katwyk, 6.30 kand. Ravensbergen Rijnsburg, Geref. K. Vryg. 9 en 5.15 ds Breen, Kapel Marine-vliegkamp 10.30 ds. Schepers. VOORHOUT - Herv. Gem. 10 drs. Cor- bee, Leiden, RK Kerk zat. 7, zo. 9, 10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN - Herv. Gem. Dorps kerk 10 dr. De Ru Den Haag, Hulp en Heil 10 ds. v d. Ploeg R.dam, aula NH 9.30 ds. Meyering, Geref. Kerk 9.30 prof. mr. Diepenhorst Zeist, 5 ds. Reedijk R.dam, Geref. K. Vryg-10 en 5 leesd., RK Kerken M. Godskerk zat. 7. zo. 8. 10 en 11.30, Laurentius zat. 7, zo. 8.30,10.30 en 12, aula NH 11 WADDINXVEEN - Herv. Gem. Brug- kerk 9.30 ds. Verwelius, 6.30 ds. v.d. Heuvel, Hoeksteen 9.30 ds. v.d. Heuvel, 6.30 kand. v.d. Berg, Bethelkerk 9.30 kand. v.d. Berg, 5 ds. Verwelius, Imma- nuelkerk 9.30 ds. Comelder, 7 dhr. Goedhart, Geref. Kerk Kruiskerk 9.30 ds. Schiebaan, 5 ds. v.d. Berg, Ontmoe tingskerk 9.30 ds. v.d. Berg, 5 ds. Schie baan, Oud Geref. Gem. 10 en 6.30, Chr. Afgesch. Gem. 9.30 en 5 ds. Verloop, Vqtte Evang. Gem. (Lindengaarde 17a) 9.30, RK Kerk Viktorkerk 10, Ontmoe tingskerk 8.30 en 11.45. WARMOND - Herv. Gem. 10, RK Kerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.40. WASSENAAR - Herv. Gem. Dorpskerk 10 dr. Frederikse, 4.30 ds. Blenk Wou brugge, 7 ds. v. Zanten, Kievietkerk 10 ds. Wiersma, Messiaskerk 10 ds. Van Zanten, Dorpscentrum 9.30 dr. Tukker, Noordhom, Geref. Kerk 10 ds. Eringa Den Haag. 7 ds. Baayen, Rynsburg Zuid 10 ds. Zijlstra Delfzijl. WOUBRUGGE - Herv. Gem. 9.30 zang, 9.45 ds." Blenk (Speciaal voor gasten), 6.30 dienst, Geref. Kerk 9.30 ds. Huize bosch, 6.30 ds. Los, RK Kerk zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN - Herv. Gem. 9.30 ds. Nicolai, Geref. Kerk 9.30 Sipke v.d. Land, 7 ds. Nicolai, RK Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE - Herv. Gem. 10 ds. Schoch, RK Kerken St. Janskerk zat. 7.30, zo. 9.30, Chr. Dienaarkerk zat. 7, zo. 8 30 en 10, Ryndyk Meerburg, zat. 7, zo. 10, 12 en 6. ZWAMMERDAM - Herv. Gem. 9.30 ds. Mostert, 6.30 dhr. Christ Leiden, Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Heiden, 6.30 ds. Lan- gedyk Waarder.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4