'Je kunt slapen met wie je wilt, maar bezoek moet weg' ,Meer contact met wijk' „Rechter moet straf bepalen'" Vrijheid gemeentelijke planning aangetast 7 ZATERDAG 2 JULI 1977 LEIDEN bij gebrek aan belangstelling. Wat het intern wonen zelf betreft zijn er volgens mej. J. C. Bouricius, die als adjunct-hoofd civiele dienst direct verantwoordelijk is, formeel wel beperkingen, maar die dienen meer als "stok achter de deur". Zij zegt: "Ik denk dat er nergens in Leiden bij de ziekenhuizen zo'n vrije situatie is als in het Diaco- nessenhuis". Een van de beperkingen is bijvoor beeld dat men geen bezoek mag la ten overnachten. Logé's kunnen incidenteel gebruik maken van een logeerkamer, maar dat moet wel een week van tevoren worden aan gevraagd. Van enige controle is na uwelijks sprake. En als er controle komt, wordt dat eerst aangekon digd. Het enige controle instrument is de portier in de por tiersloge, waar de internen bij bin nenkomst en vertrek automatisch langs komen. Soortgelijke beperkingen zijn er ook in de woonflat "Nieuweroord" van het Academisch Ziekenhuis aan de Rijnsburgerweg, die zo'n 250 kamers heeft. Volgens J. H. van Doorn, hoofd van de hoteldienst, gelden daar twee "echte regels". De ene is geen bezoek tussen twee uur 's nachts en zeven uur 's ochtends. En de andere regel is dat de inter nen (van wie ongeveer vijftig pro cent verpleegkundige is) na elf uur 's avonds een pasje moeten tonen aan de portier. Een bijkomende re gel is dan nog dat men de kamer uitsluitend alleen mag bewonen. "Nieuweroord" heeft trouwens twee logeerkamers, voor het ge bruik waarvan men drie dagen van tevoren een aanvraag moet indie- Het verbod om het bezoek te laten overnachten berust volgens Van Doorn op twee gedachten, namelijk aan de ene kant de brandveiligheid en aan de andere kant "toch ook wel de reputatie". Harde sancties voor tegenstre vende bewoners zijn er niet. "Wij zijn daarin zeer mild", zegt Van Doorn. "Maar na drie waarschu wingen, dan is het moven, dan gaan ze eruit". Monitor In de woonflat van het St. Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp (115 ka mers) zijn de huisregels al niet veel anders. Tussen twaalf uur 's nachts en acht uur 's ochtends geen bezoek op de kamers. Bezoek moet worden gemeld bij de portier. En om twaalf uur gaat de deur van de flat op slot. Internen die na dit tijdstip thuis komen, drukken op de bel en ver schijnen op de monitor in de por tiersloge in het op enige afstand van de woonflat gelegen ziekenhuis. Zo wordt de late bezoeker geregi streerd. Maar volgens de mentrix van de woonflat mevrouw G. van Scherpenzeel wordt daar verder niets mee gedaan. Zij bestrijdt ook1 de opvatting dat het feit dat de woonflat onder de verplegings dienst ressorteert, ertoe uitnodigt om dingen uit het privé-leven van de bewoner tegen hem/haar te ge bruiken in zijn/haar werk. "Dat ge beurt hier niet", zegt zij. Dat het bezoek al om kwart voor twaalf weg moet, komt volgens mevrouw van Scherpenzeel overi gens niet zozeer voort uit morele dan wel uit praktische overwegin gen. "De portier gaat hier om twaalf uur weg. Ik vind het ook helemaal niet leuk als iemand hier z'n ver jaardag viert en al om kwart voor twaalf z'n bezoek móet wegsturen. Daarom zijn we er ook over bezig om te proberen de situatie hier te veranderen. Maar de moeilijkheid blijft: waar trek je de grens?". Het oude woongebouw van de internen op het terrein van Sancta Maria: eigen verantwoordelijkheid. Staf cn medewerkers „Ouders op herhaling": LEIDEN - De staf en medewer kers van de cursus "Ouders op herhaling" in Leiden-Noord gaan zich meer op de wijk rich ten. De bedoeling is dat de con tacten met de instellingen die in de wijk werken, nauwer wor den aangehaald en dat er meer aandacht wordt besteed aan wat er onder de bewoners leeft. Het afgelopen halfjaar zijn de contacten met de wijk een bee tje verwaarloosd, vinden Christa de Boer en Rob Tho-- massen, twee van de drie vaste medewerkers bij OOH. "Dat kwam eigenlijk doordat we meer aandacht hebben besteed aan de organisatie. Dat was no dig omdat er tamelijk los van elkaar gewerkt werd. In het ver leden hebben we ons altijd pri mair op de wijk gericht. Maar het gevolg daarvan was dat er te weinig aandacht werd gegeven aan de organisatie". De staf van OOH concludeerde, dat er meer wijkgericht gewerkt moest worden toen de jaarver slagen van OOH (groepen) en van de individuele begeleiding van OOH werden samenge steld. De contacten met de cur sisten in de groepen (nu 260 in totaal) waren niet intensief ge noeg geweest. "Om betere con tacten te krijgen zijn we nu bij voorbeeld van plan meer bij de mensen in de wijk op visite te gaan. Gewoon eens een keer op de koffie", zegt Christa de Boer. De cursus "Ouders op herha ling" is inmiddels flink ge groeid. Rob Thomassen: "Er wordt altijd wel gezegd dat de dagmavo's zo enorm groeien. Maar de cursussen ouders op herhaling groeien minstens zo hard. Alleen gaat dat niet van de overheid uit, dus hoor je er ook niet zoveel van". Vorig jaar heeft OOH er diverse cursussen bij gekregen. Een renovatiecur sus, die intussen wordt voort gezet door het buurtcomité van de Anna Palownastraat, een oudercommissiecursus om ou ders inzicht te geven in het on derwijs, en een voorbereidings groep voor cursisten, die na OOH verder willen leren. Laatstgenoemde activiteit valt onder het zg. afsluitprogram- ma, dat men nog verder wil gaan uitbouwen. OOH heeft voor het groepswerk de beschikking over 32 mede werkers en voor de individuele begeleiding over 20. Van het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen krijgt de cur sus 246.000 gulden subsidie tot 1979. Dan is OOH geen experi menteel subsidieprojekt meer. De afdeling individuele bege leiding krijgt van het Koningin Julianafonds f59.000. Het mi nisterie van Sociale Zaken heeft, ondanks diverse acties van de cursisten, besloten van verdere subsidiëring af te zien. Er wordt nu naar gestreefd de hele cursus OOH door één mi nisterie gesubsidieerd te krijgen. Omstreeks augustus/septem ber komt er overigens een vierde vaste medewerker bij, die de contactep tussen het "kantoor" van OOH en de groe pen en medewerkers zonodig moet gaan bevorderen. leiden noord herensingel 3 071-126502 Waal schrijft over Breestraat: LEIDEN - Het Leids City Centrum heeft nooit in de formele gemeente lijke procedure bezwaar gemaakt tegen de verkeersmaatregelen rond de Breestraat, toch heeft het LCC daarna bij de Raad van State succes gehad met haar verzoek om schor sing van de maatregelen. Deze op merking maakt wethouder Waal (stadsontwikkeling) in het lande lijke Pvd A-partij blad Roos in de vuist in een artikel over de uit spraak van de voorzitter van de af deling voor de geschillen van be stuur van de Raad van State. Deze schorste enkele bijgaande ver keersmaatregelen waardoor de re constructie van de Breestraat van de baan werd geveegd. Over de overwegingen van de voor zitter om tot de schorsing te komen ilaatst Waal enkele kritische op- nerkingen. Uit de overweging dat liet is komen vast te staan dat de ioor de winkeliers aangevoerde Tees voor schade grond zou mis- en maakt hij op dat schade blijk- >aar niet meer aangetoond hoeft te vorden. Dat biedt de mogelijkheid om vopr bijna iedere verkeersmaat regel in Nederland schorsing te vragen. "Een van de grote proble men van gemeentebesturen in con tacten met winkeliers is het oncon troleerbaar zijn van uitspraken die gedaan worden over schade, om zetverlies etc". De overweging dat op de resultaten van lopende onderzoeken gewacht moet worden verwerpt Waal: een onderzoek kan geen politieke vra gen beantwoorden, de resultaten van een onderzoek lossen op zich niet op. "Er is ook altijd wel een onderzoek waarop je zou kunnen wachten". Met die overweging wordt de vrijheid van de gemeente om werken in_een bepaalde plan- Gezin uit tent LEIDEN - Voor het echtpaar Van de Hoed, dat een week in een tent achter de Juliana van Stolberghof heeft gewoond, is een tijdelijke op lossing gevonden. De familie - het echtpaar heeft één kind - mag voor een bepaalde periode wonen in een huis dat al door de gemeente .was gekocht en uiteindelijk gereno veerd, dan wel afgebroken zal wor den. In de tussentijd duurt de wachttijd van het gezin bij Bureau Huisvesting voort, zodat het later aan een definitieve woning kan worden geholpen. ning uit te voeren aangetast, meent hij. Tenslotte merkt Waal op dat vele politiek aanspreekbare instanties bij de Breestraat betrokken zijn geweest: B en W, gemeenteraad, provinciebestuur en enkele minis teries. Hij noemt het wonderlijk dat een zo belangrijk project als de Breestraat dan zo snel terzijde kan worden geschoven door een orgaan dat geen politieke verantwoording hoeft af te leggen. Waal stelt dat ty pisch politieke beslissingen ook feitelijk door politici genomen moeten worderr. "advertentie TRANSCENDENTE MEDITATIE TECHNIEK zoals geleerd door Maharishi Mahesh Yogi, voor de ontplooiing van alle vermogens INTRODUCTIELEZING door drs. J. Janson woensdag 6 juli 1977 Museum voor Volkenkunde Steenstraat 1 te Leiden aanvang 20.00 uur toegang gratis Studenten over Lockheed-zaak: LEIDEN - De zg. Lockheed-affaire was al weer aardig in de vergetel heid geraakt, toen het Amster damse Gerechtshof deze week plotseling liet weten buiten de vraag te blijven of Prins Bernhard vervolgd zou moeten worden we gens diens aandeel in deze ge ruchtmakende zaak, of niet. Letter lijk achtte het Hof "zich onbevoegd om kennis te nemen van het beklag dat vijf inwoners van Leiden op grond van artikel 12 van het wet boek van strafverordening hebben gedaan". Met andere woorden: het hof blijft buiten de vraag of de Prins aan een veroordeling door de rechter zou moeten worden onderworpen. En dat alleen omdat Bernhard in de periode waarin hij bij het omkoop schandaal betrokken was - de jaren van 1960 tot 1968 - militair was, inspecteur-generaal van drie on derdelen van de krijgsmacht. Om die reden zou hij onder de militaire rechtspraak vallen. Maar daar is geen artikel bekend, op grond waarvan burgers een beklag kun nen doen, zoals artikel 12 van het wetboek van strafverordening. De vijf Leidenaars voelden zich be langhebbend bij de zaak, want: "Als burgers in een democratisd- che rechtsstaat heb je belang bij de principes, waarop de rechtsstaat berust. De gelijke wijze waarop ie der zich voor de wet moet verant woorden is er één van". De vijf Leidenaars zijn de studen ten Paul Koppen, Tjake Knoop Pathuis, Geert-Jan Boudenwijnse, Siebe Scbuur en R. C. van den Boogaard. Vier van hen konden een nadere toelichting geven op hun in itiatief; de vijfde zit in militaire dienst. Die vier studenten studeren niet allen rechten zoals voor de hand zou liggen. Geert-Jan Bou- dewijnse verdiept zich in psycho logie en Siebe Schuur in geschie denis. Laat Het is voor alle duidelijkheid nuttig om erop te wijzen, dat zij het beklag al vorig jaar in augustus of septem ber indienden. Pas nu heeft het hof daar een reactie op gegeven. "We hebben niet speciaal iets tegen Bernhard, we wilden hem ook niet natrappen. Het principiële pro bleem, of Bernhard vervolgd zou moeten worden, was vorig jaar in de publieke opinie in discussie. Toen hebben wij daar een bijdrage aan willen leveren. Het zou beter zijn geweest als het Hof eerder zou hebben gereageerd. Nu is de dis cussie doodgebloed". Een bekend argument in de pu blieke discussie die vorig jaar gaande was over de wenselijkheid van een strafvervolging van Prins Bernhard was het volgende: De Prins zou, door de vele publiciteit die aan zijn dubieuze handelingen is gegeven, door de openbar e de regering daarover heeft laten blijken, en door zijn gedwongen uittreden uit openbare functies al genoeg gestraft zijn. De Leidse stu denten stellen daar tegenover "Prins Bernhard heeft op grond van zijn functie altijd veel publici teit genoten, maar hetzelfde geldt voor bekende zangers of de president-directeur van Shell. Maar het is niet onze taak om uit te ma ken of de Prins straf heeft verdiend of niet. Dat is ook niet de taak van de regering. De rechter moet dat uitmaken. Als er sprake is van een vermoeden van strafbare feiten, dan moet het openbaar ministerie tot vervolging overgaan De rechter bepaalt de strafmaat, stelt de straf bare feiten vast. Om dat principe gaat het. Laat het oordeel over de strafmaat of de wenselijkheid van straf over aan degene, die ervoor is aangewezen". De mening, die het Gerechtshof deze week heeft gegeven, heeft wel een opvallende lacune in de recht spraak aangetoond. DAt is de les, die de studenten uit de overwegin gen van het hof hebben getrokken: "Als een militair een misstap be gaat tegen een burger, dan kan die burger bij het afwezig blijven van een strafvervolging niets tegen die militair ondernemen". JOHN KROON DE GEHARNASTE REGELS VOOR LEERLING-VERPLEEGKUNDIGEN IN WOONFLATS ten met een nieüw reglement, dat een aanzienlijke versoepeling in houdt ten opzichte van de tot nu toe vigerende situatie. Tot voor kort werd er de bewoners van het vrij oude woongebouw kenbaar ge maakt dat ze maar het beste voor twaalf uur 's nachts thuis konden komen. Bezoek op de kamer was toegestaan tussen tien uur 's och tends en elf uur 's avonds. Maar de aankomst en het vertrek moesten wel worden gemeld bij de mentrix. Hetzelfde gold voor extern wo nende leerlingen, die in het woon gebouw op bezoek kwamen. Fout Vorig jaar drong de ondernemings raad van Sancta Maria er bij de di rectie op aan de internen meer vrijheid te geven. Er kwam een commissie, die een rapport sa menstelde en dat op het bureau van de directie deponeerde. Maar de di rectie maakte de fout het rapport in een la te laten liggen. "Een niet zo gelukkig besluit", zegt D. Luijen- dijk, hoofd personeelsdienst. "De directie zei: we hebben al zoveel op ons brood en besloot de behande ling van het rapport uit te stellen". Al snel vormde zich een actiegroep onder de internen, die met steun van de ondernemingsraad druk be gon uitte oefenen op de directie. De actie werd gehonoreerd met een democratisch gekozen "kommissie internen", die een nieuw stel huis regels ontwierp voor het woonge bouw. Deze regels zijn inmiddels goedgekeurd door de directie. Essentieel in de nieuwe conceptie is dat de internen (ongeveer zestig in totaal, onder wie ook medewer kers van de huishoudelijke dienst) min of meer zelf verantwoordelijk zijn. Ze mogen thuis komen wan neer ze willen, ze mogen bezoek la ten overnachten, hetzij op hun ei gen kamer, hetzij in een van de vier logeerkamers, en ze mogen op hun eigen kamer doen wat ze willen. Al leen is het gebruik van drugs ver boden. De bedoeling is dat er bin nenkort een gastvrouw of gastheer wordt aangesteld, op wie men een beroep kan doen wanneer men er gens mee zit. "Stok achter deur" Minder betrokkenheid onder de in ternen bij hun woonsituatie is er in het Leidse Diaconessenhuis, hon derd kamers waar driejaar geleden de bewonersraad werd opgeheven LEIDEN - "Als je bezoek hebt, dan wordt dat opge schreven. Om twee uur moet je bezoek weg zijn. En als het niet weg is, word je opgeroepen. Dat is het gek ke. In de woonflat zelf kan je slapen met wie je wilt, en dat gebeurt ook. Maar je bezoek moet weg". "Het argument dat ze gebruiken is, dat je pas zeventien jaar bent. Ze willen je een zogenaamd be schermd milieu bieden. Blijkbaar mag je daar zelf niet verantwoorde lijk voor zijn, terwijl je voor je werk wel voor de volle honderd procent verantwoordelijk bent". "Het toezicht op de woonflat viel tot voor kort onder de verplegings dienst. Dat hield in dat wat jij in je privé-leven deed, tegen je gebruikt kon worden in je werk". ziekenhuizen, ze kunnen tenslotte ook op kamers gaan. Onbetaalbaar De leerling-verpleegkundigen stel len daar tegenover dat een kamer onbetaalbaar is. En dat weegt erg zwaar, temeer omdat de leerlingen in de streekziekenhuizen (dus niet in het AZL) in de eerste drie maan den van hun opleiding (preklini sche periode) sinds kort geen sala ris meer krijgen. Een kamer in de woonflat van het ziekenhuis kost 80 gulden per maand. Dus wat heb je voor keus? Frappante voorbeelden uit de prak tijk illustreren de bezwaren van de vijf leerlingen tegen de geharnaste regels in enkele woonflats. Een van hen zegt: "Op eerste paasdag 's och tends om negen uur kreeg ik be zoek van een collega, die net wachtdienst had gehad. Maar die moest weg. Officieel mocht je na melijk pas om tien uur 's ochtends bezo,ek ontvangen". Een ander: "Ik wilde een keer 's nachts een wande ling gaan maken. Het was mooi weer, een uur of één. Maat dat mocht niet". Een reisje langs de instellingen leert dat er onderling nogal wat ver schillen zijn. Opmerkelijk is bij voorbeeld dat men bij de psychia trische instellingen het intern wo nen wat soepeler interpreteert dan bij de ziekenhuizen. Misschien komt dat door de in het algemeen wat hogere leeftijd van de leerlingen-verpleegkundigen in de psychiatrische opleiding. Of door de enigszins excentrische ligging van de twee psychiatrische instel lingen (St. Bavo en Sancta Maria in Noordwijkerhout) die in het on derhavige geval met een bezoekje werden vereerd. Het externe ver tier is in deze dreven immers ver te zoeken. Hotelsysteem Het psychiatrisch centrum St. Bavo heeft als enige in de reeks van gepolste instellingen een zg. ho- telsystêem. Op enige afstand van het centrum ligt een complex met 34 kamers, die zowel door jongens als door meisjes worden bewoond. "Ze dragen zelf volledig de verant woordelijkheid", zo meldt een woordvoerder van St. Bavo. "Aan enige bevoogding hebben wij geen behoefte". Het betekent dat de bewoners zich vrijelijk kunnen bewegen, niet ge bonden zijn aan tijden en bezoek kunnen ontvangen wanneer ze dat willen. Wel is er een beperkt aantal regels - zoals: geen huisdieren op de kamers - om te voorkomen dat het wonen ontaardt in een chaos. "Maar de filosofie", zegt de woord voerder, "is precies dezelfde als bij studenten die zelfstandig wonen". Al niet veel anders zal het waar schijnlijk gaan worden bij het nabij gelegen psychiatrisch ziekenhuis Sancta Maria. Daar is nog niet zo lang geleden een discussie afgeslo Door Wim Wirtz Flarden uit een gesprek met vijf leerling-verpleegkundigen en een vertegenwoordiger van de Kriti sche Werkende Jongeren over in tern wonen. Een onderwerp dat op tal van instellingen en werknemers in de gezondheidszorg van toepas sing is en dat hier en daar ook als het zogeheten hete hangijzer te boek staat. De vijf leerlingen komen uit de Leidse regio. Ze werken in het psy chiatrisch ziekenhuis Sancta Maria in Noordwijkerhout, het St. Elisa beth Ziekenhuis in Leiderdorp en het Academisch Ziekenhuis Lei den. Ze hebben kritiek op wat ze noemen de vrijheidsbeperkende huisregels in de woonflat. In som mige gevallen gelden daar strikte tijden voor het bezoek. Overnach tingen zijn vaak uit den boze. En in een enkel geval houdt een strenge portier de gang van zaken nauwlet tend in het oog. De leerling-verpleegkundigen zijn zeventien, achttien jaar en ook wel ouder. Velen van hen wonen tij dens de opleiding intern. Sóms een paar maanden, soms ook enkele ja ren. Ze hebben het ouderlijk huis verlaten en komen opnieuw in een huis waar bepaalde (soms strenge) regels gelden. Maar ze kiezen daar in feite zelf voor, zegt men bij de De woonflat van het St. Elisabeth Ziekenhuis: om twaalf uur gaat de deur op slot.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3