Kindermarkt trekt veel belangstelling Leidse vakantiebezigheden eidse agenda Voorschotense paardenmarkt op 28 juli VOOR WAARDELIJKE STRAF EN BOETE VOOR AANRIJDING GELD VOOR KERKEDAK ZATERDAC 2 JULI 1977 WARMOND - Met vermoeidheid van de Warmondse bevolking hebben de organisatoren van de Kaag- week niets te maken want zondag om 9.30 uur is er al gelegenheid om vanaf Park Groot Leerust te starten voor een puzzelrit op de fiets. Tot twaalf uur bestaat de mogelijkheid om met het hele gezin de start te maken maar men moet dan wel rekening houden met een route van zo'n 35 kilometer vooral als de kinderen het Warmondse Jeugdcircus Atleta niet willen missen. Dat treedt namelijk om drie uur op in Park Groot Leerust. Voor de volledigheid moet nog vermeld worden dat de Warmonders die liever een puzzelvaart (per boot dus) maken zich (met boot) om half elf moeten melden bij het informatiebu reau bij de Kaag-Sociëteit. Het allerlaatste programmapunt is op zondagavond het optreden van de groep "Liberation of Man" om acht uur in Ut Sloepie. En dan is de koek echt op en de Kaagweek om. Regen spelbreker tijdens Kaagweek STAD EN RAND Op de kindermarkt was het een hele drukte WARMOND - Het weer werkte gisteren tijdens de Kaagweek bepaald niet mee. Uitgezonderd enkele droge perioden viel de regen gestadig uit de hemel. De rondvaartboten die 's mor gens over de plassen voeren om mensen in de gelegen heid te stellen het weds- trijdgebeuren te volgen, wa ren bijzonder dun bevolkt. Ook het aantal passagiers dat 's middags gebruik maakte van de pendeldienst tussen de Kaagsociëteit en Park Groot Leerust was op schaap met de hand een hand te tellen. De jeugdige handelaren op de .kindermarkt" hadden echter geen snkele last van het slechte weer wanthun stands waren opgebouwd in de feesttent. Er was een grote verscheidenheid aan artikelen te koop zoals stripboeken poppen en inder speelgoed, limonade, appels ?n andere groenten. Zoals het ook hoort op een markt werd er druk onderhandeld en sommige kinde ren draaiden elkaar zeer vastbera den de rug toe wanneer de vraag prijs te hoog werd bevonden. De kinderen verkochten voornamelijk hun eigen spulletjes, maar voor het merendeel hadden ze geen enkele moeite om er afstand van te doen. Sommigen wilden het verdiende geld op de kermis weer uitgeven, anderen legden het bij het vakan- tiepotje van hun ouders. Wie wel last had van de regen w de schapenscheerder Almekind< uit Sassenheim die onder de dr pende bomen van Park Grc Leerust aan het nog redelijk grc publiek het verschil liet zien tuss ouderwets (met de hand) en n dern (machinaal) scheren. Met hand kostte het beduidend mc tijd. maar de heer Almekindc scheert nog op de ouderwetse wi. uit liefhebberij. De eigenaar van schapen, de heer P. van Leeuw (één van de organisatoren van Kaagweekfestiviteiten), had ge enkele moeite met de verkoop v de wol. Voor de zwarte en wi schapenvachten die gemiddt zo'n vijf kilo wegen, bestond grc belangstelling. LEIDEN - Maandag starten op di verse plaatsen in Leiden de jeugd- vakantiebezigheden. De eerste week in het Jeugrivakantiedorp in Zuidwest staat in het teken van het water. Er worden bruggen ge bouwd, sloten gegraven en scheep jes en zeilbootjes getimmerd. Ver der wordt er een maquette ge bouwd en zullen er balspelen pols- stokverspringwedstrijden en zee- roverspelen worden gehouden. De tweede week staat in het teken van het vuur. Zo kunnen er sieraden gemaakt worden en kan er geëmail leerd worden. Ook is er gelegen heid om klei te bakken en er is een rooksignalen-spel. In de loop van Ophalen grofvuil VOORSCHOTEN - Op donderdag 7 juli wordt in Voorschoten grofvuil opgehaald in de Nassauwijk, K.L.M.-wijk aan de Papelaan (van het station tot de grens met de ge meente Wassenaar), Dobbeweg, Donklaan, Industrieweg, Wijn gaardenlaan (noordzijde), Elstlaan, Oude Adegeesterlaan (het gedeelte tussen de Prins Bernhardlaan en de Nassaukade), Erasmusstraat, Bak- kersteeg, Schoolstraat, Kon. Mari nelaan, Bloklaan, Voorstraat, Kerkplein, Treubstraat, Willibror- dusstraat, Leidseweg (tussen Schoolstraat en Raadhuislaan), Oranjeboomstraat, Molenlaan (het gedeelte tussen Prof. Asserlaan en Voorstraat), Chr. Huijgensstraat, Van Heuven Goedhartstraat, Prof. Asserlaan, Raadhruislaan (het ge deelte tussen Leidseweg en Prof. Asserlaan), Vredenhoeffstraat, Langenhorststraat, Bethlehems- traat, Vlietzicht en Tolstraat. de week wordt er brood gebakken, en worden er aardappels gekookt en bananen gebakken. „De Zevensprong" Los van het jeugddorp „Zuid- West" organiseert De Zevensprong in Noord nog vier weken zomerac- tiviteiten. Het programma voor de eerste week ziet er als volgt uit: 4 juli 10 uur: kreavitietsinstuif 2 uur straattekenwedstrijd, 5 juli 10 uur kreativiteitsinstuif 2 uur schatgra- verij. 6 juli 10 uur vertrek naar ont- spanningsmarkt Drievliet, 7 juli 10 uur kreativiteitsinstuif, 2 uur mu ziekinstrumenten maken, 8 juli 10 uur kreativiteitsinstuif, 2 uur film voorstelling. „Groenoord Ook clubhuis „Groenoord" start maandag met de vakantieactivitei ten. Het programma voor de eerste week is daar 4 juli 2-3.30 uur han denarbeid (4 t/m 12 jaar), 7-9 uur open huis (7 t/m 16 jr), 5 juli 9-5 uur dagje uit (alle leeftijden), 6 juli 1.30-4 uur mini-zeskamp (7 t/m 16 jaar) 7-10 uur fototentoonstelling, 8 juli 10-5 uur naar zee op de fiets (12 t/m 16 jaar). „De Vrolijke Ark" Voor de jeugd van 4 tot en 12 jaar heeft clubhuis „In de Vrolijke Ark" voor volgende week een pro gramma opgesteld. Dat pro gramma luidt 4 juli tocht naar het strand (2-4.30 uur), 5 juli sportmid dag in de Leidse Hout (2-4.30 uur), 6 juli tocht naar het Linnaeushof (10 - 4 uur), 7 juli knutselmiddag in het clubhuis (2-3.30 uur), 8 juli film voorstelling (10—11.30 uur). Even tueel kan het programma in ver band met het weer gewyzigd wor den. srs ui- )Ot Dte en Burgerlijke stand srs jze tte ;ld )te WARMOND-OVERLEDEN: Jergen, A. M. w/v W.C. van Riet, oud 87 jaar. GEHUWD: W.C.P. Wehrmann en D. J. van Zoelen. G. Th. C. M. de Vetten en de H.M.S.A. Gozeling. W. L. Veerman en A. M. Brugman. Artsen Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur vm. tot zondag 24 uur, waargenomen door de volgende artsen: Wijk I (Morswegkwar- tier, binnenstad tot Cityring en Groe noord): M. J. H. van Tol, De Sitterlaan 80, tel. 142427; Wijk II (Kooi en Merenwijk): H. A. M. M. Meyer, Stokroos 1, tel. 122113; Wijk III (Waard, Professoren- wijk en Tuinstadwijk): J. de Bruyne, Kernstraat 11, tel. 141225; Wijk IV (Zuid-West en Haagwegkwartier): W Schellekens, Paganinistraat 24, tel. 764035. Leiderdorp - Van Beek, Hoofdstraat 8, tel. 894539 (zaterdag); Van Leeden, Hoofdstraat 8, tel. 894539 (zondag), Za. en zo. spreekuurtje van 12.30-13 uur. Oegstgeest - J. W. de Haan, Duiven voordestraat 3, tel. 154294. Voorschoten - A. Meiman, J. W. Friso- laan 13, tel. 2493 (zaterdag); J. H. Vrijen- hoek, S. v. d. Oyelaan 38, tel. 2356 (zon dag). Warmond - F. Walenkamp, Dorpstraat 45, tel. 10030. Apotheken ZOETERWOUDE - In tegenstel ling tot eerdere berichten, wordt het boek "700 jaar Zoeterwoude, een familieportret", eerst op zater dag 9 juli huis aan huis bezorgd. De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 1 tot 8 juli, door Apotheek "Tot Hulp der Menschheid", Rosmolen 13, tel. 121060; Apotheek' Vporschoten, Leidseweg 66, Voorscho ten, tel. 2525. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v d. Waalslaan, tel. 4641; Alg. Hulpverle ning, tel. 2141, tst. 35 (dag en nacht). Zaterdag Pieterskerk, Antiekmarkt, 9.30-5 LEIDEN - Een opvallend mild vonnis werd vrijdag gewezen door de Haagse politierechter Rathenau in de strafzaak tegen een 25-jarige ZOETERWOUDE - De in het kader van Zoeterwoude 700, door de postduivenvereniging de "Kerk duif' georganiseerde wedvlucht, waarvan de opbrengst ter beschik king zou worden gesteld voor het herstel van het kerkedak van de Ned. Herv. Kerk, heeft een batig saldo van 483,25. De 92 deelnemers zetten in met een gemiddelde vasn 5,25 per pers- De volgende duiven kwamen als 1, 2 en 3 binnen. 1. F. van Antwerpen (poule nr. 10), 2. J. Zandbergen (poule nr.2), 3. B. van Dijk (poule nr 4). Organist v. d. Reijden een speler van formaat LEIDEN - Wim v.d. Reijden, organist van de zo bescheiden Lokhorstkerk, ontpopte zich gisteravond in de Marekerk, als gast van K O, als een spe ler van formaat. In een won dermooi programma boven dien. En het Marekerk-orgel ontwikkelde een pregnant le vend melodische reliëf. Dat kwam de Dialoque, bijvoor beeld van Marchand, ten goe de, maar ook het meesterstuk Chaconne van Buxtehude en het Trio Liebster Jesu van Bach met diens kleine Prelu- diën en Fuga in c (dat iets meer stuwing verdragen kon). De concertgever boeide met gerijpte visies. Niet in het minst in de vèrreikende Fan tasie in d van Mozart al moeten enige twijfels worden geuit t.a.v. de status van orgelwerk. Na twee Praeludia met Fuga van Cor Kee (knap werk) be sloot de organist met Langlais' metrisch vrije Incantation, met haar ongewone soms wrang snijdende harmoniek. Daaraan verwant is een Trumpet Voluntary, vervolg van een Trumpet Tune die Van der Reijden componeer de. De trompet worat orge lstem en dat gaat, wat trom pettist Theo Verbey heel fijn tjes realiseerde, zonder solis me, stoot of galm. Zijn aandeel bestond verder nog uit Par- cell's Trumpet Tune en enkele sonate-delen van Handel. KEES VERHOEF grondwerker uit Leiden die zich had te verantwoorden wegens be sturen van een auto, terwijl hij on der invloed van drank verkeerde en het veroorzaken van een aanrij ding. 's Nachts om drie uur botste hij te gen een geparkeerde auto. Door de klap ontwaakten omwonenden, die een man gekleed in een witte trui zagen weglopen. Even later ontdekte de bemanning van een politieauto een man in witte trui, die zich schuil hield bij een flatgebouw. Op vermoeden dat hij de bestuurder van de auto was geweest, werd de man aangehou den en een bloedproef afgenomen, welke een alcoholpromilage van 2,05 aangaf. Maat verdachte zei van niets te weten, kon zich ook niets herinneren, maar bekende wel dat de bij de aanrijding betrokken auto zijn eigendom was. Hij verklaarde bij het flatgebouw aan de Splinterlaan naar zijn wo ning te hebben gezocht. Wanneer hij sterke drank heeft ge bruikt - en in dit geval was dat een forse hoeveelheid - lijdt hij aan ge heugenverlies en ook zijn raads man, mr. Heskes onderstreepte, dat verdachte dan een soort van blac kout krijgt. De officier eiste twee weken ge vangenisstraf en een jaar intrekken van het rijbewijs. Verdachte is le vensgevaarlijk op de weg. Ver dachte vroeg geen gevangenisstraf op te leggen, omdat zijn kinderen hem niet kunnen missen. Hij heeft juist een caravan gekocht en wil nu met vrouw en kinderen op vakan tie. De rechter volstond met 800 gulden boete, twee weken voor waardelijk gevangenisstraf en eve neens voorwaardelijk zes maanden intrekken rijbewijs, proeftijd 2 jaar, plus 50 gulden boete voor de aan rijding. De officier overweegt van dit vonnis in hoger beroep te gaan. VOORSCHOTEN - Voorschoten zal donderdag 28 juli weer ge bruik maken van de marktrech- ten welke in 1282 werden ver leend door Graaf Floris V. In dat jaar ontstond de eerste V.V.V. (Valkenburg, Vlaardingen, Voor schoten), Drie woonoorden, die toen de belangrijkste marktcen tra werden. De handel en wandel duurde in de middeleeuwen min stens een week. Handel in dieren, onroerende goederen, wandel voor de vele bezoekers. Het is lang de gewoonte geweest dat be talingen van aflossing en rente voor hypotheken werden geda teerd op de dag van de Voorscho tense paardenmarkt, want tens lotte bleef alleen nog over de handel in paarden. De waren markten waren inmiddels ver plaatst naar nieuwe en grotere centra, de steden. De oude Voorschotenaren weten het zich ook nog te herinneren dat rekeningen eenmaal per jaar werden uitgeschreven en dat de dag van de paardenmarkt als uit erste betaaltermijn gold. De grote bloei van de Voorschotense paardenmarkt bleek tot aan de laatste wereldoorlog. Tot die tijd was het de gewoonte dat de boe ren hun extra aangeschafte paar den voor het binnenhalen van de hooi en de oogst op 28 juli van de hand deden. Een paard was er voor om te werken en zodra de „bouw" binnen was, bleef er al leen werk over voor het eigen paard. Na de oorlog maakte het werkpaard plaats voor de tractor en kwam het sierpaard. Thans is Voorschoten bekend als markt voor het goedkope rij paard. De aanvoer is jaarlijks ruim 400 stuks van groot tot klein. Dat is te danken aan een comité Tot Instandhouding van de Voorschotense paardenmarkt. Dit comité werd in 1960 opgericht en heeft tot op de dag van van daag gezorgd dat de historie zijn loop kon hebben, waardoor ron dom het zakelijke handelen ook de eeuwenoude tradities de aan dacht kregen, zo zal om 10 uur de burgemeester officieel de enig overgebleven kruismarkt van Holland officieel openen door het planten van een houten kruis in een marktpaal ten teken dat de markt vrijplaats is, waar Schout en Schepenen niemand mogen gevangen nemen. Omdat de tijden wel iets veranderd zijn, wordt er thans maar een kruis geplaatst waardoor de wacht meester der rijkspolitie toch zijn bevoegdheden behoudt. Schandpaal Naast het planten van het kruis wordt ook de schandpaal neerge zet. Altijd in deze tijd goed voor ontelbare meters film omdat ie dereen wel eens eventjes boef wil spelen voor het oog van de came ra's. Ook het koekslaan, een krachtsport voor mannen, is steeds gewild. Met een klap een dikke koek in twee stukken slaan, het is slechts weinigen ver gund, maar het is te proberen. Dit jaar is er ook weer een stands- werkersconcours, waar dertien standwerkers de meest vreemde produkten weten te slijten. In de middag is er de Kortebaand- raverij op de Beethovenlaan en Prins Bernhardlaan, waar dra vers uit bekende stallen de tweehonderd meter zo snel mo gelijk uitlopen en talrijke kijk- en goklustigen aan hun trekken komen. Omdat paardje kijken enige afwis seling behoeft, is er op de Treub straat een vermaakcentrum, de kermis, die al een dag eerder be gint warm te lopen. Wie ondanks de vele gelegenheid Langdurige zieken op Beresteyn VOORSCHOTEN - Huize Beres- teyn aan de Leidseweg is weer voor ruim een week vakantiecentrum voor 20 langdurige zieken. Gister avond verklaarde burgemeester J. van der Haar de vakantiegangers officieel voor een week tot burgers van Voorschoten. De organisatie berust bij de Zon nebloem, de zieken worden thuis afgehaald door ambulances van de geneeskundige troepen, die van de oefening een praktische deugd maakten. Het vakantieprogramma gaat een beetje uit van mooi weer, waardoor de vele lange wandeltochten met de verzorgers, die plezierige rijtochten te bed voor de zieken zijn, kunnen worden afgewerkt. Zo staat o.a. op het programma een bezoek aan de weekmarkt en een wandeltocht door het groene Voorschoten en Wassenaar. Bij slecht weer zijn er feestavonden in de eetzaal van het internaat Beresteyn gepland. De twintig zieken zijn allen boven de 70 jaar, de jongste is 71 en de oudste bijna 92 jaar. om de dorst te lessen nog niet de hoogte heeft, kan dan de twee honderd treden van de dorpsto ren bestijgen en zo Voorschoten van grote hoogte bezien. Voorschoten is ook een dorp met veel kunstenaars en tijdens de paardenmarktdag organiseert de Kunstkring Voorschoten een kunstmarkt op de Molenlaan. De organisatoren verwachten ook dit jaar weer een verdubbeling van het inwonertal op Paarden marktdag. Jaarlijks komen er ongeveer twintigduizend bezoe kers mede omdat ook volgens de historie de paardenmarktdag 28 juli nog altijd de dag is waarop in Voorschoten voor het laatst nieuwjaar gewenst kon worden. De agrarische bevolking had vroeger meer te doen dan reizen en trekken voor Familiebezoek. Een uitzondering is er altijd ge weest: de Paardenmarkt. Jeugdhonk De Zolder. Morsweg 114, jeugdschaaksoos, 3-5 uur nam. Zondag Antonius Clubhuis, dansen, 8-11 uur Nieuwe Rijn 20a, trefcentrum werk groep homofilie/COC, 8-11 uur nam. Middelweg 19c, kindervoorstelling Leids poppentheater, 2.30 uur nam. Café De Twee Spieghels, muziekpro gramma, 3 uur nam. Maandag Ontmoetingscentrum, hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, 2.30 uur Troef, Noordeinde 2a, Troefkrant, WSW? film, recht/onrecht, textiele werkvormen, alle groepen van 8-10 uur Witte Poort kazerne, Noordeinde 2, tel. 120833, adviescentrum voor Werklozen di. van 10.30 uur vm.-12.30 uur nam. Leidse Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775. De maanden juli en aug. alleen geopend di. en do. van 18.30-20.30 uur. Hulpverlening Centrum voor Vrijwillige Hulpverle ning, Langegracht 246a, tel. 149064. Op werkdagen geopend van Gezinsverzorging Stichting Gezinsverzorging Leiden, Mare 45, tel. 149441. Aanvragen hulp voor bejaarden, langdu rig zieken- en gezinsverzorging, op werkdagen van 9-10 en 13-14 uur. Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen vén in nood yerkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 132187. Dag en nacht bereikbaar. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverlening aan verongelukte hon den, katten, vogels e.d. in de gemeenten- Leiden en Leiderdorp. Dag en nacht be- Teikbaar, tel. 134687. Onderwijswinkel Sophiastraat 36, tel. 126325. Geopenc maandag t/m vrijdag 12.00-17.30 uur. Burgerraadsman Koren brugsteeg 7. Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wó. 11.00-12.00 uur, do. 18.30-20.00. Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oudé Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00, uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Léiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941 Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 39,80 per post 57,65 Jaarabonnement 147,70 Jaarabonnement per post 219,10 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2