Noodmaatregel van Ford Rijden met caravan vraagt geen extra talenten Autobanden met gebreken Modeilen-'78 al dit jaar de deur uit Toyota Corona 2000 kreeg nieuw gezicht ZATERDAG 2 JULI 1977 De VACO waarschuwt tegen mala fide praktijken in de bandenhan- del". Het is de club van banden specialisten, die er natuurlijk alle belang bij hebben dat de sluik handel van het zogenaamd goed koop aan de markt brengen van autobanden met gebreken de kop wordt ingedrukt. En juist in deze vakantietijd steekt die handel de kop heel hoog op. Geen wonder. De markt is dan willig. Velen willen hun vakan tietrip zo veilig mogelijk maken. Daarom nog snel een paar nieuwe banden onder de wagen. Maar dan kan goedkoop goed duurkoop worden. Als men er in tuint bij een malafide handelaar. Volgens de VACO gaat het meestal om autobanden welke door de autofabrikant zijn afge keurd. De bandenfabrikant brengt dan in die banden een code aan, waaruit blijkt dat mon tage alleen nog is toegestaan op langzaam rijdende voertuigen, zoals bijvoorbeeld landbouw- tractoren. Maar die banden worden in partijen door bepaalde kanalen opge kocht. Als ze in verkeerde han den vallen worden de coderingen er daarna uitgeslepen (meestal zichtbaar aan gladde slijpplek- ken op de zijkant) en de banden kunnen voor extra lage prijzen aan niets vermoedende consu menten worden aangeboden. De winst is dan nog wel zo royaal, dat er gemakkelijk "gratis monte ren" af kan. Het gaat dan om banden, die vol gens de officiële fabrikanten- prijslijsten tweehonderd gulden of meer per stuk moeten kosten, maar die zo voor minder dan honderd gulden kunnen worden geleverd. Zulke banden kunnen echter levensgevaarlijk zijn. "De VACO is dan ook hoogst geluk kig met het onderzoek dat de ANWB tegen zulke praktijken is begonnen. De verkeersveiligheid is er mee gemoeid. "Goedkoop kan duurkoop zijn. Al willen we natuurlijk niet zeggen, dat alle goedkopere banden slecht zijn. Ford bouwt op dit moment in De troit personenauto's van heft bouwjaar 1978, die echter nog dit jaar als 77-modellen aan de man zullen worden gebracht. Ford is hiermee begonnen, maar het zit er dik in dat andere fabrieken zul len volgen. Het zijn noodsprongen om de fa briek draaiende te houden en massa-ontslagen te voorkomen. Die zijn verre van denkbeeldig nu het Amerikaanse Congres er niet in is geslaagd voor 1978v de nieuwe voorschriften voor de samenstelling van uitlaatgassen De automobielfabrikanten hebben in de Senaat een nederlaag gele den. Zij hadden gehoopt, dat de Senaat net als het Huis van Afge vaardigden zou inst^nmen met het uitstel van vijf jaar voor de strenge eisen, die aan uitlaatgas sen zullen gaan worden gesteld. Maar de Senaat weigerde net zo ver te gaan als het Huis van Afge vaardigden. Enig uitstel was ac ceptabel, maar geen vijf jaar. Het werd tenslotte een compromis: twee jaar. Dus zal in 1980 al nog maar één gram stikstofoxide per mijl (ca. 1,6 kilometer) toegelaten worden. De auto's mogen nu nog twee gram per mijl uitstoten. De auto fabrikanten zitten met deze hal vering danig in de maag. Zij heb ben al in alle toonaarden naar vo ren gebracht dat stikstofoxide het moeilijkste is te verwijderen uit de uitlaatgassen zonder het verbruik van brandstof stevig op te schroeven of over te gaan op kostbare apparatuur, die de ver ontreiniging tegengaat. Daarom hadden zij graag vijf jaar uitstel gehad. Een dergelijk uitstel is wel verleend aan de kleinste van de vier grote Amerikaanse automobielfabrie ken. American Motors krijgt en kele jaren respijt als de andere in 1980 aan de nu gestelde moeten voldoen. Het door de Senaat aanvaarde compromis is wat minder streng dan het aanvankelijke wetsont werp dat werd ingediend door de commissie voor milieu en open bare werken. Dat had bovendien de steun van de regering van Car ter. Volgens dat plan zouden de meeste eisen voor de uitlaatgas sen al zijn ingevoerd op de model len voor 1979. In het compromis hebben de automobielfabrikan ten gedaan gekregen dat slechts tien procent van hun automobie len aan alle eisen behoeft te vol doen. Maar de grote autojongens in Ame rika weten nog steeds niet waar zij voor volgend jaar aan toe zijn. Hoe de eisen er voor 1978 zullen uit zien. En zolang die eisen niet vaststaan kunnen zij moeilijk met 78-modellen op de proppen komen. Daarom heeft Ford die noodsprong gemaakt: 78-modellen als 77-ers op de markt brengen. Het gaat om Pinto's, Bobcats en Mus tangs. Ze worden uitgerust met onderdelen, die voor 78-modellen op het programma stonden. Ze krijgen ook een serienunner van 1978. Maar ze zullen verder wor den aangeduid en worden ver kocht als ging het om wagens van het lopende bouwjaar. In prin cipe zullen ook de prijzen van 1977 worden aangehouden, ter wijl al vaststaat dat de modellen van volgend jaar zo'n zes procent duurder zullen zijn. Volgens de woordvoerder van Ford wil men met dit systeem door gaan tot het Congres de normen heeft vastgesteld. Ford is de eer ste, omdat deze fabriek meestal als eerste met de overschakeling op de bouw van modellen van het nieuwe bouwjaar begint. Eind juli of begin augustus schakelen ook de andere fabrieken over. En wanneer er niets gebeurt zullen zij waarschijnlijk ook de door Ford aangegeven weg bewande len. Toyota heeft de Corona 2000 op een aantal punten gewijzigd. Het nieuwe front valt natuurlijk het meeste op, maar ook in het interieur is een aantal wijzigingen doorgevoerd: een verlaagd dashboard, betere stoelen, gordels in de kleur van de bekleding e.d. 'i de Corona 2000 serie komt op bijna zestien mille. |-^ O o Door I j [jD Koos Posi oneffenheden van die weg glad jes naar boven. Bovendien is er sprake van enige windgevoeligheid en heeft de achterkant de neiging bij snel ge nomen bochten rustig door te gaan (overigens een eigenschap, die alleen een eerste keer verrast en daarna telt de gewaarschuwde bestuurder voor twee). Dat alles bij elkaar doet wat afbreuk aan de verder zo comfortabele rust van de wagen. Verder is het jammer dat de com ponisten van deze Cavalier alleen gebruik hebben gemaakt van de 1256 cc vier cilinder motor, die ook in de Chevette en de Viva voor 58,5 DIN-pk zorgt bij 5600 toeren per minuut. Natuurlijk, een zeer beproefde motor en der halve uiterst betrouwbaar. Soe pel genoeg, omdat het maximum koppel van 9,4 kg reeds bij 2600 toeren wordt bereikt. Erg plesant allemaal, maar toch wat te weinig voor deze bijna 4V2 metér lange auto, die 924 kilo weegt. Men vindt dat dan ook duidelijk te rug in de prestaties. Hij komt vrij traag op gang en komt maar met moeite boven de 140 km per uur uit. En dat vinden we voor een auto van zo'n kaliber toch te weinig. Met weemoed hebtjen we zitten denken aan de pittige 1600 cc motor, die General Motors zelfs al via zijn Kadettjes in huis heeft. Maar die kon kennelijk niet in dit Britse produkt. Natuurlijk is een auto met zo'n licht "bromtolletje" onder de motor kap en met zo'n niet alleen sier- lijk, maar ook wat luchtweer- stand betreft aantrekkelijk frontje, zuinig in het gebruik. Eén op 11 Va is voor zo'n formaatkat best aanvaardbaar. Blijft tenslotte de laatste, bepaald ook belangrijke informatie: de prijs. De allergoedkoopste Cava lier is te krijgen voor 14.608 gul den. Maar de door ons bereden vierdeurs Cavalier GL reikt al weer naar de 16.664 gulden. Ja, de auto's worden duur vandaag de dag. Ook bij General Motors. Want al heeft men daarvoor een be paald leuk ogende wagen met eep behoorlijke hoeveelheid ruimte, die als men niet al te veel vraagt uiterst rustig zijn werk doet, het blijft toch ook een auto met de beperking van een motor van niet meer dan 1256 cc inhoud. Voor huis tuin en keuken-gebruik een werkelijk heerlijk karretje, maar verlang er geen bijzondere din gen van. Die heeft deze Vauxhall niet in huis. Natuurlijk weten we niet wat zich precies achter de schermen bij Vauxhall heeft afgespeeld. Maar het laat zich gemakkelijk raden dat de grote bonzen van 's we relds grootste auto-onderneming General Motors niet bijster ge lukkig waren met de commer ciële escapades van hun Engelse dochter. - We zijn zo langzamerhand wel im muun geworden voor berichten over het slechte klimaat in het Britse bedrijfsleven en de moei lijke tijden, die vooral de auto industrie daar moet doormaken. Maar gemakshalve wordt dan wel eens vergeten, dat British Ley- land niet in zijn eentje de Britse auto-industrie maakt. Chrysler heefter bijvoorbeeld nog een tak zitten (Sunbeam) en ook General Motors (Vauxhall). Met die laatste ging het de laatste jaren ook niet zo bijster best. Minder een gevolg van sociale onrust dan wel van ongelukkige modellenpolitiek. En we kunnen ons voorstellen dat er toen een paar grote jongens uit Amerika zijn overgewipt om hun Britse broeders eens nadrukkelijk te wijzen op de successen, die Opel op zijn naam heeft staan. Toch ook een loot uit de G.M.-stam. Die kon wel fikse verkopen op de exportmarkten boekstaven. Onder die "moederlijke" druk moesten de Vauxhall-mensen wel overstag. Het is begonnen met de Chevette, dat velen van ons destijds met instemming hebben begroet. Geen revolutio- met plezier hebben gereden. On der Amerikaanse druk is voor de -Duitse vormgeving gekozen voor een auto, die in Antwerpen wordt gemaakt. Erg cosmopolitisch. Leuk voor General Motors, maar niet bijster inspirerend voor Vauxhall zelf. Maar op de aantrekkelijke neus van' de Cavalier tussen de rechthoe kige koplampen zit het Vauxhall-embleem en dus zullen de verdiensten van deze erg ple zierige wagen aan de Britse fa briek worden toegeschreven. En die verdiensten liggen voor het oprapen. Goede stoelen (al is de zitting een tikkeltje aan de korte kant). In "onze" Cavalier GL vier deurs bekleed met velours. Ge makkelijke en soepele bediening. Uiterst eenvoudig te hanteren. Licht in het stuur en een vlot schakelende versnellingsbak. Al leen het feit, dat bij het schakelen in de achteruit het pookje moet worden opgetild hebben wij al tijd al als een ongemakje gevoeld. Het is een zo onnatuurlijke han deling. De ruimte, zowel voor inzittenden als voor hun bagage is aan de royale kant. Wat dat betreft weet General Motors wat de kopers toekomt. De meeste wagens van G.M. zijn lekker royaal bemeten. Tot zover allemaal koek en ei. De bezwaren liggen echter in een ander vlak. Natuurlijk is ook bij deze auto gekozen voor een onaf hankelijke voorwielophanging met schroefveren rondom, maar er is nog altijd sprake van een starre achteras. Weliswaar vol gens de fabriek "goed gelokali seerd". Bovendien met dicht bij de wielen gemonteerde schok dempers en stabilisatoren voor en achter, maar het is en blijft een starre achteras, die de auto op wat slechte wegdekken een levendig karakter geeft. Dan komen de ben de mannen van Vauxhall ge handhaafd, toen zij op de prop pen kwamen met hun tweede produkt volgens de Opel-lijn: de Cavalier. Gewoon de Britse equi valent van de Duitse Ascona. Wie die lijn heel recht doortrekt komt aan een auto, die heel gemakke lijk naast de Opel Rekord is te plaatsen. Het zal niet zo lang meer duren of de nieuwe Rekord rijdt de automarkt op. En waarschijn lijk laat dan een nieuwe grotere Vauxhall ook niet meer zo lang op zich wachten. Overigens is er niet meer zoveel Brits aan de Cavalier, welke wij nair autootie. Dat kan men ook niet verwachten in de G.M.-stal, waai; altijd wordt gemikt op het grootste publiek. En die is alleen bereikbaar via de grootste ge mene deler van de publieke- smaak. En die is uit de aard der zaak niet revolutionair. Dan komt men terecht in de sfeer van de Opeltjes. De nuttige trekpaarden, die gemakkelijk zijn te hanteren, soepel hun werk doen, veel last kunnen tillen en waarin iedereen zich thuis voelt. In dat sfeertje was de Chevette met zijn geinige frontje goed te plaat sen. Dat succesvolle frontje heb AUTO aanhanger beslist weer in het rechte spoor. Nog steeds zijn er velen, die bang zijn om met een caravan op stap te gaan. Een zinloze angst. Want het rijden met een caravan vraagt behalve enige gewenning en wat extra voorzichtigheid geen extra talenten. Mensen, die voor de eerste maal met een caravan erop uit trekken zijn ook vaak bevreesd voor de luchtdrukstoot bij het passeren van een vrachtwagen. Een "stoot", die ontstaat door de smalle luchtstroom tussen de beide voertuigen. Het is daarom raadzaam er een gewoonte van te maken bij het inhalen zoveel mo gelijk afstand te houden van de ingehaalde vrachtwagen. Men dient ook te bedenken, dat de banden van de caravan invloed uitoefenen op het rijgedrag. Veel caravans hebben te smalle ban den, waardoor de slingerbewe ging wordt bevorderd. Radiaal- banden zorgen in het algemeen voor prettiger rijden. De vakantiegangerdie voor het eerst met een caravan op stap gaat, behoeft geen vrees te koeste ren. Maar hij zal wel nieuwe er- varingen opdoen. Zo zal hij al di rect ontdekken, dat de acceleratie minder is geworden. Dezelfde krachtbron moet een veel groter gewicht in beweging brengen en houden. Dat gaat ten koste van de pit. Ook de besturing reageert anders. De caravan "drukt" vooral na een bocht, de auto iets op. Als dan wordt gecorrigeerd met het stuur en dat gebeurt te abrupt kan het zijn dat de caravan gaat slinge- Maar uit alles blijkt toch wel dat men ook met een caravan behoor lijk in het verkeer kan meekomen al zal men zich wel aan de door de verkeersbonden gestelde normen moeten worden wat betreft ver houding trekkende auto- Theoretisch is het brandstofver bruik het dubbele als de motor tweemaal zoveel gewicht moet trekken. In de praktijk komt het meerverbruïk neer op ongeveer veertig procent omdat doorgaans met de auto alleen veel sneller wordt gereden. Bij hogere stïelheden- boven de 80 km/uur - loopt het verbruik zeer sterk op omdat de \uchtweerstand van de caravan tamelijk groot is. Moderne auto's zijn wat hun kracht betreft volledig opgewas sen tegen het trekken van een ca ravan. Zelfs passen en bergwegen behoeven geen problemen op te le veren al zal men wel moeten be denken dat boven de duizend me ter hoogte de motor a Is gevolg van een geringere luchtdruk aan kracht inboet. Eenheid Overigens, de Europese commis sie in Brussel is voorlopig niet van plan iets te doen om meer eenheid te brengen in de maximum-snelheden, die in de diverse EG-lidstaten gelden voor het rijden met een caravan. Dat blijkt uit het antwoord dat het dagelijks bestuur" van de Euro pese Gemeenschap heeft verstrekt op een schriftelijke vraag uit het Europees parlement. De schriftelijke vraag was af komstig van de Duitse socialist Horst Seefeld.Hij vindt het tot nu toe eert allegaartje. Om dat te il lustreren had hij bij zijn vraag een overzicht toegevoegd van de in Europa voorgeschreven maxi- mumsnelhden voor het rijden met In de bebouwde kom is die snel heid in België 60, in Duitsland 50, in Denemarken 60, in Frankrijk 60, in Groot-Brittannië 48, in Ier land 48, in Italiè 50, in Luxem burg 60 en in Nederland 50 km per uur. Op buitenwegen is het al even gevarieerd. In België is de maximum-snelheid 90 tot 120 km per uur, afhankelijk van het type weg, in Duitsland 80, in Dene marken 70, in Frankrijk 90 tot 110, in Groot Brittannië 80, in Ier land 56, in Italië 100, in Luxem burg 90 en in Nederland 80 km per uur. Zelfs op de autosnelwe gen is er geen eenheid. Hier geldt 80 km per uur voor Duitsland, Groot Brittannië en Nederland, 120 km per uur, in België, Italië en Luxemburg, 130 km per uur in Frankrijk, 70 km per uur, in De nemarken en 56 km per uur in Ier- Lange tijd heeft de mening stand gehouden dat dan gas gegeven moest worden om de combinatie te strekken en zo de slingerbewe ging af te remmen. Een volslagen onjuiste gedachte. Het tegendeel bleek waar te zijn, toen mensen van het Volkswagenconcern die stelling eens gingen beproeven. De trekkende auto moet juist remmen. Een beetje remmen is meestal al voldoende. Vooral bij geremde caravans wordt goede resultaten geboekt, maar bij on geremde aanhangwagens gaat het ook goed. Zelfs als de caravan van de grond komt brengt een kort maar krachtig remmen de Het rijden met een caravan be hoeft geen problemen op te leve ren. Mits enkele belangrijke re gels in acht worden genomen. Zoals deze: geen gas geven als de caravan gaat slingeren.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 19