Mffo IFffflifë dl© Zes jaar geleden trouwde ze met een van de meest aantrekkelijke vrijgezellen van deze tijd. Nu heeft ze man en drie kinderen verlaten, gaat scheiden en probeert onder haar meisjesnaam Margaret Sinclair carrière te maken als beroepsfotografe. De nu 28-jarige Canadese die met Jackie Kennedy één van de meest besproken vrouwen van de laatste jaren is, heeft bovendien al een eigen radio-uurtje bij een van de grote Amerikaanse stations en als er uitnodigingen mochten ko men uit Hollywood dan zal de zeker niet onaantrekkelijke Margaret daar graag op ingaan. Een jonge vrouw die vrij wil zijn, die op haar eigen benen wil staan en die heel wat anders wilde dan de vrouw zijn van een gewichtig man en daardoor moe ten meedoen aan allerlei gewichtige dingen. In dat opzicht is Margaret Tru- deau geslaagd, ze is weg uit de omge ving die ze haatte, er lopen geen veilig heidsagenten meer achter haar aan. Ze kan doen waar ze zin in heeft en dat wilde ze immers graag? Waarom dan toch het huwelijk zes jaar geleden met een man die toen ook al premier was? Ach, Margaret was toen 22 jaar en echt wel verliefd op de 29 jaar oudere Pierre. Zij hadden elkaar voor de eerste maal ontmoet op Tahiti waar Margaret op vakantie was met haar ou ders. Ze was de dochter van een welge stelde politicus, bezocht na de middel bare school de universiteit. En in al die jaren was Margaret Trudeau een heel aardig meisje. Niets wees erop dat ze een "rebel'' was. Ze deed niet mee aan links politieke zaken. Een vriend uit die tijd weet zich te herin neren: Margaret wilde graag de ge vierde ster zijn, ze hield zich meestal op met miljonairszoontjes. Ze heeft ook een poosje meegedaan aan de hippie toestand, de flower-power beweging, maar dan wel de flower-power van de rijke kinderen. Na haar studie kreeg ze van haar ouders een tripje Europa aangeboden, weer terug in Canada begon ze te werken en toen ontmoette ze Pierre weer tijdens een verkiezingscampagne. Ze maakte zich los uit de menigte en kuste de toe komstige premier. Geheim Dat was het begin van hun verhouding, die bijna twee jaar geheim bleef. Maar in maart 1971 werd dan toch het sprookjeshuwelijk gesloten van de 51- jarige premier en het 22-jarige meisje uit Vancouver. 'Ze begon er heel koelbloedig aan, ze wist precies wat ze ging doen", zei haar moeder in die tijd. Het waren echter ook haar ouders die al vrij snel merkten dat hun dochter niet zo geschikt was om de vrouw van een man met veel officiële plichtplegingen te zijn. Negentien maanden na het huwelijk - kort na de geboorte van haar eerste zoon Justin, begon Margaret tekengn te vertonen dat ze het allemaal niet aankon. Tegen journalisten zei ze toen al eens: "Ik ben voortdurend aan het vechten om mezelf te zijn. Ik ben een moeder, ik ben een vrouw, ik ben ik en ik ben zeker geen publiek bezit". Margaret Trudeau begon de officiële di ners, bezoeken en al dat soort dingen te haten en zé begon er ook tegen te rebeb leren. Zo rookte ze sigaren met Fidel Castro, ze zong eigengemaakte liedjes voor de vrouw van de Venezolaanse president, ze bracht een toast uit op de vrouw van de Mexicaanse president die niet in het protocol stond. Margaret worstelde met een identiteit sprobleem, ze hield wel van haar man, maar niet van het beroep dat hij uitoe fende. Hoewel diezelfde man haar al tijd verdedigde, want het was logisch dat er hier en daar nog al eens kritiek op haar werd geleverd. 'Ze was pas 22 jaar, helemaal onvoorbe reid kwam ze in een totaal andere we reld terecht. Ze moet het leren", aldus Pierre Trudeau. Maar hoewel Margaret het boek van Eleanor Roosevelt herlas en herlas slaagde ze er niet in om vrede te hebben met het leven dat ze moest leiden. Kliniek In september 1974 verbleef ze een poosje in een psychiatrische kliniek om te herstellen van zware emotionele span ningen. Een maand later verklaarde ze in een in terview: "Ik was volkomen onvoorbe reid op mijn huwelijk met de premier en de rol die van me verwacht werd. Een huishouding runnen met veel be dienden, het accepteren van veilig heidsagenten bij iedere stap die ik doe. Het is bepaald niet het luxe leventje dat ik me had voorgesteld". Ze sprak toen ook voor de eerste keer over vrijheid. "Ik heb geen enkele vrijheid en dat is nu juist een van de dingen in mijn leven die ik erg moeilijk vind. Het is het leven van een gevange ne. Ik kan het alleen maaraccepteren Inmiddels was haar belangstelling voor het fotograferen geboren. Ze nam les bij een fotograaf in Ottawa, Rod Mc- Ivor herinnert zich: ze vertelde me dat ze niets van camera's wist, maar dat ze ervan overtuigd was dat ze er een goed oog voor had. Dat bewees ze trouwens toen ze een paar maanden later uit .Eu ropa terugkwam met tien rollen Films. Die Europese trip was privé geweest, een van de weinige, maar wel steeds vaker voorkomende keren dat ze het strenge protocol van Ottawa ontliep. Margaret had inmiddels drie kinderen, maar ze volgde toch met groot enthou siasme cursussen in fotografie en reisde in haar eigen autootje, dat ze in middels van haar man had gekregen, wat meer privé rond. Maar vrede met het leven dat ze leidde had Margaret Trudeau zeker niet. Toen op hun trouwdag in maart van dit jaar, Pierre haar meedeelde dat ze deze dag niet zouden kunnen vieren omdat hij een belangrijke vergadering had, be sloot Margaret dan maar in haar eentje een concert van de Rolling Stones te bezoeken. Ze reserveerde een tafeltje dicht bij het podium en gaf later in een van de grootste hotels van Toronto een privé-feestje voor de leden van de pop-groep. "Ik ben dol op deze muziek, maar in di plomatieke kringen is dit nu niet be paald het soort muziek dat veel wordt gedraaid, aldus Margaret die tijdens het feestje ook foto's maakte van de leden van de Rolling Stones. Er wer den ook foto's gemaakt van haar en Mick Jagger de leider van de groep. Bovendien verschenen verhalen in de kranten dat ze in het hotel was gezien in een witte badjas terwijl ze de gang overstak. En het werd nog erger toen de gitarist van de groep Keith Richards een week later werd gearresteerd we gens het in bezit hebben van verdo vende middelen. Op de klippen Het was duidelijk dat dit huwelijk op de klippen liep. Er werd dan ook besloten een afkoelingsperiode van drie maan den in te stellen. In die drie maanden was Margaret nog weer een keer in het nieuws. Ze zou een verhouding hebben met Mick Jagger en daarom was ze weer naar New York gegaan. Dit ging toch ook de premier van Canada wat te ver en nog voor de drie maanden ver streken waren, werd besloten dat ze uit elkaar zouden gaan. De kinderen blijven bij de vader. "Hij is er meer voor geschikt dan ik", aldus Margaret. Zij is inmiddels naar New York vertrok ken om zich daar als beroepsfotografe te vestigen. Alleen als Pierre voor lange tijd van huis is zal ze op de kinderen passen. Margaret Sinclair wil vrij zijn, haar eigen leven leiden, maar of dat lukt is de vraag. Want zoals haar ex-echtgenoot het vorig jaar al eens zei: "Zodra ze een eigen leven wil leiden, of het nu als fotografe, journaliste of alleen maar als rondrei zende avonturierster is, zal ze in het nieuws zijn en zal ze gefotografeerd worden". Margaret wil het toch proberen. Een fo tografe die gefotografeerd wordt. Observer Dienst "Bescherming van de privacy, daar verstaat men in ons land nog te veel onder de geluids- herrie die de buren maken". Mr. Frits de Graaf, een jonge Utrechtse advocaat en me dewerker van het instituut in leiding tot de rechtwetens- chap van de rijksuniversiteit, is vorige maand gepromo veerd op het proefschrift "Rechtsbescherming van persoonlijkheid, priveleven en persoonsgegevens", en het is duidelijk dat, zijns bedun kens, privacy inhoudelijk een aanmerkelijk groter terrein beslaat dan de ergernis die u beleeft aan het kabaal van uw buurman. Hij zegt: „Het individu moet een hoeveelheid vrije ruimte tot zijn beschikking hebben die hij zelf kan invullen, en daar ontbreekt het aan in deze samenleving waar zo veel in breukmogelijkheden be staan". Het beeld doemt op van een staat waarin de burger ge knecht door de straten sluipt, voortdurend bedacht op de schennende hand van een machtswellustige politieman. Zo somber ziet De Graaf het niet, maar "Aan de bescher ming van de privacy wordt in ons land bitter weinig gedaan. Nederland loopt in dit opzicht ver achter bij landen als de Verenigde Staten en West- Duitsland. We schelden wel op de Berufsverbote in Duits land, maar ook in ons land zijn er Berufsverbote. Alleen komen die hier niet aan de oppervlakte. In Duitsland kun je er wat tegen doen, in ons land niet. Ik denk dat in Duitsland en Amerika de ju ridische waarborgen van net individu een stuk beter zijn dan hier, maar ik moet toege ven dat de feitelijke omstan digheden in die landen slech ter zyn dan bij ons". Beroerder Ik haal opgelucht adem, het is in Nederland dus nog niet- zo beroerd. Nou, beroerder dan we door gaans denken. "Wat heb je als individu voor ju ridische mogelijkheden tegen inbreuk op je privacy? 'Die zijn mager. Als iemand com munist of delinquent of pa tient in een psychiatrische in richting is geweest, als hij een bedreiging vormt voor de ge vestigde belangen, krijgt hij geen overheidsbaan - nöem dat maar geen Berufsverbot. En als je naar een baan bij de rechterlijke macht sollici teert, wordt aan je hoogleraar een verklaring over je ge vraagd. Nou is het best als die zegt: dat is een prima jongen of zo, maar het gaat veel ver der, je persoonsgegevens worden doorgespeeld en daar ben ik tegen". Door H. J. Oolbekkink Vanaf het moment dat we gebo ren worden zijn we overgele verd aan dossiersamenstel lers die, bij wijze van spreken, het moedervlekje dat onze linkerbil siert noteren, zodat dat vlekje ons, in geschrifte, tot aan de dood blijft begelei den. Nu is dat moedervlekje in principe nog te dragen, maar er is een tijd geweest dat de registratie "Jood" heilloze gevolgen had en er zou een tijd kunnen komen dat de aanduiding "roodharig" aan leiding tot discriminatie zou geven - bescherming tegen dat soort, aan persoonsgege vens ontleende, uitwasse- n is geboden. De Graaf: „Zoals de BVD werkt, dat gebeurt natuurlijk op een keutelige manier, maar intussen doen ze het: ze vragen bij de buren naar je en bij de kruidenier gaan ze na hoeveel kratten pils per week je koopt, want men vindt op sporing altijd belangrijker dan bescherming van gege- Antennes Ik wijs hem er op dat de Binnen landse Veiligheidsdienst wel in het Haagse telefoonboek staat vermeld (070-609940), maar zonder adresvermel ding, terwijl iedere Hagenaar weet dat dat gebouw met al die antennes op het dak aan de President Kennedylaan het hoofdkwartier van on ze spionnetjes is. De Graaf: „Dat kun je sympto matisch noemen voor hun werkmethodes, er is nooit controle mogelijk. Alleen de fractieleiders van de grote po litieke partijen hebben in zicht maar tegelijk ook een zwijgplicht over de BVD. Nou vervult die dienst zijn rol al thans nog binnen de staat, maar je hebt bijvoorbeeld tal loze bedrijfsveiligheidsorga- nisaties die op een griezelige manier hun gang gaan zonder dat iemand er enig kijk op heeft. En het riskante van de hele zaak is: je kunt geen tij- ger vasthouden als je niet weet hoe hij er uitziet". Hoe meer de staat van zijn on derdanen wil weten hoe zwakker die onderdanen ko men te staan en het recht op bescherming wordt niet zel den een wassen neus, omdat voornoemde onderdanen geen weet van hun recht- hebben. De Graaf: „Er zijn echt weinig landen, waar het beter is dan in Nederland, maar toch wordt ook onze samenleving steeds kwetsbaarder. Dat is nu al een paar keer gebleken met treinen, maar het gaat ook op voor, bijvoorbeeld, elektriciteits- en atoomcen trales. Door die kwetsbaar heid wordt de behoefte van de regering om steeds meer van burgers te weten te komen groter en daarom zijn er ste vige juridische waarborgen nodig voor bescherming van die burgers, want ik wil niet afhankelijk moeten zijn van de goede wil van iemand die nu toevallig op een post zit, waar hij macht kan uitoefe nen. Ook al omdat een hoop dingen zonder kracht van wet te hebben zijn geïnstitutiona liseerd - dingen waar we aan gewend zijn geraakt, maar die daarom nog niet deugen". Dossier Je laat, zeg maar,'een berispe lijk woord vallen en eer je het weet staat het in je dossier vermeld. En dat woord komt er van zijn leven niet meer uit. De Graaf: „Een vroegere FBI- directeur heeft eens gezegd: we hebben zoveel miljoenen dossiers datje niet kunt schif ten wat er aan gegevens bin nenkomt en we niet van tevo ren kunnen controleren of iets wel of niet waar is. Nou, wie zegt mij dat ze, wanneer zo'n dossier aan de orde komt, wel gaan controleren? In een dossier wordt een gegeven een feit - het bestaat". Daarom ook heeft Frits de Graaf veel kritiek op de commissie-Koopmans die zich heeft beziggehouden met voorstellen tot bescherming n de privacy tegen de regi stratie van persoonsgege vens. Die commissie stelt zich op het standpunt dat pers oonsregistratie neutraal hulpmiddel is dat geen scha delijke bijverschijnselen voor het individu vertoont. De Graaf: „Het is naïef te ver onderstellen dat men de informatie-uitwisseling door gegevensbanken kan beper ken tot wat op dit moment als wenselijk wordt beschouwd. Met name geautomatiseerde registratiesystemen ontlenen hun waarde aan de mogelijk heid zeer snel en accuraat de opgeslagen gegevens ter be schikking te stellen. Een van hun sterkste kanten is de uit wisseling en combinatie van gegevens en wie weet ooit door wie en hoe die gegevens gebruikt kunnen worden?" Het is nog lang geen 1984. Maar Big Brother houdt ons al heel scherp in het oog.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13