Betty Stöve: „Ik 'geloof' dat ze het wel verdient" FRISOL RENNERS AL VER IN ACHTERHOEDE fiÉÉÉ u WADE WINT WIMBLEDON Spanjaard kon niet plassen ZATERDAG 2 JULI 1977 Dubbel voor Theo Smit krijgt al koude rillingen als hij een berg ziet. Laat staan, dat hij er op de fiets op tijd over kan komen. Een trauma dat nog groter is geworden sinds hij vorig jaar met zijn rechter knie is gaan sukkelen. "Iedereen riep maar, dat ik me aan stelde", vertelt Smit. "Maar ik wist wel beter. Als je om de prijzen wilt spurten zal je ook goed moeten rijden. En dat kon ik niet door de pijn". Smit liet zich opereren omdat bij de aanhechting van zijn pees de pijn veroorzaakte. "Ik ben er zes weken zoet mee geweest, maar dat was het niet". De sprinter was ten einde raad. Liep allerlei doktoren af en kreeg ook de tegenslag van het overlijden van zijn vader te ver werken. Uiteindelijk kwam hij in maart bij dokter Kriek terecht, die hem vertelde, dat het zijn buiten meniscus was. Drie dagen later werd zijn meniscus verwijderd. "Ik heb nu nog wel last als ik aan zet", bedenkt Smit. "Maar het gaat steeds beter. Ook op m'n benen komt meer spanning te staan. Een teken dat de vorm weer komt". Door deze samenloop van omstan digheden heeft Smit vorig jaar en ook dit seizoen nog geen enkele ge legenheid gehad om met Freddy Maertens te duelleren. Een Smit in oude doen had de wereldkampioen best in de sprint kunnen kloppen. "Als dat waar was geweest, had ik goed gezeten", filosofeert hij. "Ik was dan ongetwijfeld goed aan het werk gekomen in de criteriums. Nu moet ik nog sappelen voor m'n geld, dat ik door m'n huwelijk hard nodig heb". Het zet de sympathieke Frisol- renner onder een zware druk, om dat hij ook weet, dat aan het eind van het seizoen zijn contract af loopt. "Ik moet prestaties leveren, want dat merk je aan je contract. Maar omdat ik nog weinig gereden s Tom Ulolenkomp te Haarlemmerstraat 1-3 Telefoon 071 - 12 37 84 AUCH - Uitslag eerste etappe Ronde van Frankrijk van Fleu- rance naar Auch over 237.5 km: 1. Villemiane (Fr.-Gitane) 7 uur 9 mi nuten, 1 seconde, 2. Esclassan (Fr.- Peugeot) zt, 3. Wesemael (Bel.- Frisol) zt,4. Van Linden (Bel.- Bianchi) zt, 5. Thaler (Wdl.-Teka) zt, 6. Thurau (Wdl.-Raleigh) zt, 7. Chamel (Fr.-Gitane) zt, 8. Merckx (Bel.-Fiat) zt, 9. Delepine (Fr.- Peugeot) zt, 10. Van Impe (Bel.- Lejeune) zt,19. Lubberding (Ned.- Raleigh), 20. Zoetemelk (Ned.- Mercier), 25. Knetemann (Ned.- Raleigh), 27. Pronk (Ned.), allen de zelfde tijd, 41. Kuiper op 15 sec., 43. Den Hertog zt, 70. Bal zt, 78. Schui ten op 35 sec. 79. Raas op 41 sec. 83. Karstens op 42 sec. 87. Van Katwijk op 5 min. 25 sec. 89. Van den Hoek zt, 90. Smit zt. Algemeen klassement: 1. Thurau (Wdl.-Raleigh) 7.15.7,2. Knetemann (Ned.-Raleigh) op 4 sec. 3. Merckx (Bel.-Fiat) op 8 sec. 4. Agostinho (Por.-Teka) en Bruyere (Bel.-Fiat) op 11 sec., 6. Thaler (Wdl.-Teka) en Bracke (Bel.-Lejeune) op 12 sec., 8. Laurent (Fr.-Peugeot) en Wesemael (Bel.-Frisol) op 13 sec., 10. Van Impe (Bel.-Lejeune) op 14 sec. 11. Pronk (Ned.-Raleigh) en Zoete melk (Ned.-Mercier) op 18 sec. 16. Thevenet (Fr.-Peugeot) op 19 sec. 17. Lubberding (Ned.-Raleigh) op 23 sec., 24. Wellens (Bel.-Frisol), Kuiper (Ned.-Raleigh), Den Hertog op 37 sec. 52. Bal op 46 sec. 80. Kar stens op 3.05, 86. Van Katwijk op 5.50, 87. Van den Hoek op 5.51, 89. Smit op 6.05. Dagploegenklassement: 1. Gitane 21.27.03, 2. Peugeot zt, (30 pnt), 3. Mercier zt, (47 pnt), 4. Raleigh zt (50 pnt), 5. Kas zt, (62 pnt), 8. Frisol 27.27.18. Algemeen ploegenklassement: 1. Raleigh 21.46.13, 2. Mercier 21.46.45, 3. Fiat 21.46.46, 4. Peugeot 21.46.49,5. Teka 21.46.53.6. Lejeune 21.46.54, 7. Frisol 21.46.57. Case/Masters LONDEN - Ross Case en Geoff Masters wonnen een volledig Australische heren dubbelfina- le. Tegen John Alexander en Phil Dent had het aanmerkelijk slankere duo twee uur en 45 mi nuten en vijf sets nodig alvo rens ze de 6000 pond (bijna 30.000 gulden) op konden strijken. Case en Masters, vorig jaar verliezende finalisten in het dubbelspel tegen Gottfried en Ramirez, wonnen met 6-3, 6-4, 3-6, 8-9, 6-4. Het was de vierde keer in de twee weken Wimble don dat het duo het maximale aantal sets moest spelen. Case en Masters misten in de vierde set twee matchpoints tijdens de tie-break. Dent redde het eerste met een volley in de veertiende game en deed het twee games later nog eens. Vervolgens wonnen Dent en Alexander de tie-break met 7-4. De beslis sende servicedoorbraak voor Case en Masters in de laatste set kwam in de zevende gamè. LONDEN - In het festival van Britse saamhorigheid, dat gisteren op het centrecourt van Wimbledon aan Elizabeth de tweede werd op gedragen, kreeg Betty Stöve niet de kans boven de haar toebedeelde bijrol uit te groeien. „Sorry, bad luck, one has to win", zei de Queen toen Betty even de zwachtel van haar rechter been had gedaan om de voorgeschreven reference uit te voeren. Een paar passen verder op de groene loper, die met bekwame spoed was uitgelegd, stond Virgi nia Wade, met haar 31 jaar de oud ste Wimbledonkampioene sinds Louise Brough, in 1954, met een lach van oor tot oor en hield de goudglanzende schaal boven het hoofd. De scheidsrechter, die in het gejuich waarmee de laatste slag was begroet, onverstaanbaar was geweest, herhaalde de uitslag van de damesenkelspel finale: miss Wade won met 4-45, 6-3,6-1. Cijfers die in het gouden geschiedenis boek van Wimbledon veel zullen toedekken. Bijvoorbeeld het feit dat Betty Stöve in deze finale de betere speelster is geweest. On danks haar gelimiteerd loopver mogen, ondanks haar negen dub bele fouten. Zolang de hoog boven het net uittorende Nederlandse het hoofd er bij hield, domineerde haar verschijning het centrecourt. Maar de hunker van 14.000 Britten om de nationale glorie wat op te poetsen sloeg over op de dames en heren, die de lijnen in de gaten dienden te houden. „Ik heb geen enkele bal meegehad", aldus Betty. De Wimbledon-organisatie had dan ook niets aan het toeval overgela ten. 's Morgens nog was de Neder landse scheidsrechter Eric Savalle, die al negen jaar op Wimbledon ac tiefis en daar een goede naam heeft, van het centrecourt geweerd. Een Brit had zijn plaats ingenomen op de lange lijn, waar precies de be slissing viel die Betty Stöve haar concentratie deed verliezen. Het was in de achtste game van de tweede set, toen ze juist een ach terstand van 0-3 had goed gemaakt en nog maar drie games van de Wimbledon-titel was verwijderd. Een wolk van kalk spoot van de lij n „Uit", zei desondanks de betrok ken lijnwachter. De scheidsrechter greep niet in. Eerder had hij dat wel gedaan, maar dat was hem komen te staan op een luidkeelse repri- Betty in finale mixed-dubbel Betty Stöve heeft met Frew McMillan gisteravond de finale bereikt van het gemengd dub belspel. De Nederlands- Zuidafrikaanse combinatie won met 5-7, 6-4, 12-10 van de Amerikanen Dennis Ralston en Martina Navratilova. In de fi nale komt Stöve/McMillan uit tegen de Zuidafrikanen Greer Stevens en Bob Hewitt. AUCH - De eerste dopingaffaire in de Ronde van Frankrijk was een tragi-komische geschiedenis. Na afloop van de proloog in Fleurance kon de Spanjaard Sebastian Pozo met de beste wil van de wereld geen plas doen. Volgens de regels van de UCI had hij twee uur de tijd, maar het lukte niet. Pozo, een klein man neke, dronk anderhalve liter water en vijf flesjes frisdranken, stond minutenlang met zijn handen in een emmer water, maar kreeg het niet voor elkaar de toch kleine fles jes voor de urinestalen te vullen. Ten lange leste ging hij zelfs hard op zijn buik staan drukken. Do- pingcommissaris Jean Houben had waarlijk meelij met de Spanjaard, maar moest hem toch hard straffen. Wie in gebreke blijft op de doping controle, wordt na twee uur positief bevonden. Pozo kreeg de gebruike lijke straf voor de eerste overtre ding: laatste in de uitslag, 1000 gul den boete en een voorwaardelijke schorsing van tien minuten. ÏS.Sebashon Spa'nje| ^TOIOSO 82km p Mondragon IWITORIA ©Ravilaillenng A Berg AUCH - De verwachte rustige dag voordat de Tour-karavaan de Pyre neeën intrekt, had toch nog z'n moeilijkheden. Niet dat leider Didi Thurau werd onttroond, maar de last van de gele trui kwam op ver keerde schouders. De Nederlan ders hadden het in ieder geval zwaar te verduren. Want toen in Auch voor de tweede keer voor de dagprijzen moest worden gespurt [Esclassan had met gering verschil Thurau halverwege in de vliegende aankomst geklopt) was menigeen in de langzaam gereden openingsrit ver Richter. De in het groen getooide Gerrie Knetemann spuwde direct zijn gal, nadat Romain Villemiane in de eindsprint voor een dubbel Frans succes had gezogd. De ex- Amsterdasmmer zou zich zo vlak voor de besneeuwde bergtoppen rustig houden om zijn krachten te sparen voor de beklimmingen. Maar daar kwam in de finale niets van terecht. Omdat niemand Kne temann bijstond draaide hij er als enige voor op om in de slotfase alle aanvallen af te slaan. Vloekend kneep hij in z'n remmen. "Waar was iedereen toch? Ik kon dat nooit aan". En terwijl hij boos de rijrich ting terug reed: "Hè, hè, daar komt iedereen". Omdat Didi Thurau ook voorin had gereden en zelfs lange tijd het tempo had aangegeven, kwam er geen verandering in de kop van het klassement. Wel vielen er een groot aantal helpers weg van Knetemann en Thurau. omdat eerst Aad van den Hoek lek reed en later Piet van Katwijk. Ook Jan Raas overkwam dit op tien kilometer van het einde. "Er zat geen materiaal wagen achter en omdat het peloton door de finale zo'n zestig kilometer per uur reed, heb ik niemand laten wachten. Ik had toch nooit meer bij kunnen komen". Tegenslag Het was slechts een van de tegen slagen voor Frisol, die ook met de Belg Schepmans, sprinter Theo Smit en de gekwetste André Ro mero goed in de achterhoede was vertegenwoordigd. Voor Romero, die uitsluitend een Tour-contract heeft bij de Dordtse firma, waren de 237 kilometer na de al weinig impo sante proloog van hem een grote kwelling. Romero heeft erg veel last van z'n zitvlak, waaraan hij on langs werd geopereerd. In de hitte werd hij ondanks het lage begin- tempo al snel gelost en reed moede loos in de schaduw van de bezem wagen. Andre Romero promo veerde zich al tot de eerste opgever van de Tour, maar met morele steun van assistent-ploegleider Edgard de Maere bleef hij in de wedstrijd. Voor Theo Smit was de etappe geen lijdensweg, maar bij een klimmetje van enige importantie werd de sprinter uit het wiel gereden. "Ik merk dat ik veel te weinig competi tie achter de rug heb", verklaarde de Nederlander na afloop. "Ik zal echter blij zijn als het zaterdag avond is". Geen loze opmerking van Smit, die twee jaar terug ieder- mande van Virginia Wade. „Ik vind het jammer voor Betty, maar dit was mijn toernooi. Bij de perscon ferentie opperde een journalist de mogelijkheid dat hier sprake was geweest van het goedmaken van eerder gemaakte fouten. „Ik wil geen goedmakers. Ik wil alleen de punten die mij toekomen. Verder niets", aldus Betty. Mishandeld Sinds Margeret Court, in de wande ling „Big March" genoemd, heeft naar alle waarschijnlijkheid nie mand de vertroetelde grasmat van het centrecourt zo mishandeld als Betty Stöve gisteren. Haar eerste opslag werkte weliswaar in de mee sje gevallen niet, maar als ze vol leerde, deed ze dat met zo'n kracht en precisie, dat er een huiverig door de toeschouwersrijen ging. Dat ge beurde vele keren. Betty Stöve trok zich er niets van aan dat ze een uit wedstrijd speelde. In de tweede set moest ik wel wat anders proberen", gaf de Britse la ter toe. In de zesde en negende game van de eerste set werd haar service op nul gebroken. Het was dat haar eigen opslag niet helemaal naar behoren werkte, anders had Betty het moreel van haar tegen standster toen al kunnen breken. In de eerste, met 6-4 gewonnen sef; sloeg ze al drie dubbele fouten, in de tweede vijf. Dat gaf Virginia Wade de kans terug te komen in de wedstrijd. Ze liep tot 3-0 uit. „Ik geloof dat ik na de winst van een set me iets teveel heb ontspannen", realiseerde Stöve zich later. „Alle druk was op Virginia. Ik dacht: rus tig doorgaan". Betty Stöve kan zich dat soort bespiegelingen echter niet veroorloven. Ze bemerkte dat ze in de vertraagde slagenwisselin gen missers begon te maken en voerde het tempo op. Wade werd in haar volgende serveerbeurt alle kanten opgejaagd. Dit was Stöve op haar best. Wade zou later verklaren dat ze met opzet meer was gaan be wegen omdat ze in de eerste set na uwelijks warm was gelopen. Vanaf de tribune zag het er anders uit. Knallers Zes knallers produceerde Stöve achterelkaar. Forehand, backhand, volley en smash. Haar hele tenni- sarsenaal sprak ze aan. Maar het was een vleug van inspiratie; die snel verdween. De ongelukkige be slissing van de lijnrechter in het begin van de achtste game moet haar het besef hebben gegeven hoe ongewenst haar activiteiten in feite wel waren. Met het vizier op onein dig gaf ze met dubbele fouten haar opslag uit handen en Wade greep haar kans. Zeven games op rij: van 3-3 in de tweede tot 4-0 in de derde set. De spanning liep weg uit te sta dion als lucht uit een lekke band. De voorbereidselen voor de erece- remonie werden al getroffen en hoewel Betty Stöve nog een ver twijfelde poging deed om terug te komen, sloeg ze op het tweede matchpoint ten aanschouwe van een box vol royalties de bal in het net. De Wimbledonkoorts waar voor in het verleden zelfs harde jongens als John Newcombe en Rod Laver niet immuum waren, had haar uiteindelijk toch nog ge veld. Met een zuinig lachje gaf ko ningin Elizabeth alle medewer kenden een hand. Ze houdt niet van tennis. „Het was net een sprookje voor me. Iedereen juichte voor de koningin en voor mij", jubelde Vir ginia Wade. „Ik ben zo gelukkig". Het Britse meisje dat al twee jaar in New York woont, heeft lang be kend gestaan als iemand die op be langrijke momenten haar zenuwen niet onder controle kan houden. Nu heeft ze bewezen dat wel te kunnen. „Dank zij een psychologische aan pak, die mijn persoonlijkheid totaal veranderd heeft", aldus'Wade. Verdiend Betty Stöve zag het wat nuchterder. „Virginia Wade speelde goed. Vooral in de tweede helft van de partij. Ze serveerde toen beter en toonde meer aanvalslust. Ik geloof dat haar overwinning verdiend was, al denk ik misschien over een week dat ik die partij had moeten Teleurgesteld? „Daar heb ik geen tijd voor. Ik zit nog in de dubbelspe len en hoop daar heel wat tenni- splezier aan te beleven". Voordat ze weer naar de Verenigde Staten afreist, doet Betty Stöve Nederland aan. Een uitgebreide huldiging wordt al voorbereid. Het is misschien pas bij die gelegenheid dat Bettv Stöve echt zal beseffen wat ze hier op Wimbledon allemaal heeft beleefd. Konmgin Elisabeth overhandigt Betty Stöve de medaille Toen verloor Dent zijn opslag. Case mocht met een smash het beslissende punt maken nadat Alexander nog maar net een fraaie lob van Masters had gere tourneerd. Raymond Villemiane gaat juichend over de meet. Geheel links Didi Thurau. een versteld deed staan van de Tour-zeges in massaspurts. De "ka tapult", zoals zijn snel gegeven bij naam luidt, heeft er echter nooit het grote geld van gekregen, omdat hij toen in de eerste de beste berge tappe moest opgeven". heb is het erg moeilijk. Daarbij de bergen, waar ik toch nog hoop over te komen. Als het in de eerste Pyre- neeënrit de eerste honderd kilome ter niet te snel gaat en ik kom daarna in een aardig groepje te recht, dan maak ik nog een kans". SPANJE IN 248km Rillingen Huici799m RaviTaillering A Berg tJlUl

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11