Engeland verbiedt vangst van haring Europese economie steeds slechter Toenadering Syrië-Irak op komst? Diplomatiek offensief van China in Afrika NAAST HET NIEUWS i1 Tegenslag voor Turkse premier DONDERDAG 30 JUNI 1977 LONDEN (Reuter/AP) - Groot-Brittaniè heeft gisteren de haringvangst in zijn deel van de Noordzee geheel verbo den tot het einde van het jaar. Het verbod is ook van toepassing op de eigen vissers en heeft ten doel te voor komen dat de haringstand al te veel achteruit gaat. PEKING (AFP) - China is. ge- bruikmakend van Russische te genspoed op het Afrikaanse conti nent, bezig met een nieuw diploma tiek offensief om invloed te behou den en te vergroten bij een aantal Afrikaanse landen. De Chinese pers besteedde gisteren veel aan dacht aan het onderhoud van pre sident Hoea Koeo-feng met Robert Moegabe, leider van de Zanu, de Zimbabwe African National Union. Moegabe, die met Zapu-leider Jos hua Nkomo ook het gemeenschap pelijk patriottisch front leidt, brengt een vriendschapsbezoek aan China. Volgens waarnemers hoopt hij op meer Chinese steun voor zijn bevrijdingsbeweging. China geeft al rechtstreeks hulp aan Zanu, en indirect, via het be vrijdingscomité van de organisatie van Afrikaanse eenheid, ook aan het patriottisch front, zo verklaarde Moegabe onlangs. Zapu daarentegen ontvangt recht streekse hulp van de Sowjet-Unie. Hoea Koeo-feng heeft volgens de Chinese pers tegenover Moegabe "krachtige steun" van China be tuigd aan "het volk van Zimbabwe in zijn strijd tegen het imperialis me, het kolonialisme, het racisme en het hegemonisme" en vóór "on afhankelijkheid en nationale be vrijding". Wij beschouwen de overwinningen van het volk van Zimbabwe als de onze", aldus de Chinese president. De Chinese pers publiceerde gisteren een lang commentaar over de "opmars van het Afrikaanse volk in de strijd te gen het hegemonisme". Die term gebruikt Peking om het Russische streven naar invloed aan te geven. Peking laat geen gelegenheid voorbij gaan om diplomatieke te genslagen van de Russen op het Af rikaanse continent uit te buiten, met name sinds de kwestie-Angola en de recente inval in de Zaïrese provincie Sjaba. De verkoeling in de betrekkingen tussen Soedan en de Sowjet-Unie werd gevolgd door een bezoek van de Soedanese pre sident Noemeiri aan Peking. Ook die gelegenheid greep China aan om de derde wereld te waarschu wen tegen de gevaren van de Russi sche invloed. Tegenover de expan siedrang, de infiltratie en het he gemonisme van de Sowjet-Unie stelt China zijn eigen "belangeloze hulp" aan de ontwikkelingslanden. De recente bezoeken aan Peking van de premier van Kongo- Brazzaville, Louis Sylvain Goma, en van de vice-president van Soma li. Ismail Ali Abucar, pasten kenne lijk ook in het streven van deze lan den wat meer evenwicht te brengen in hun betrekkingen met China, ten koste van hun oude bondgenoot de Sowjet-Unie. China volgt met bijzondere aan dacht - evenals de Verenigde Sta ten - de ontwikkelingen in de "hoorn van Afrika". Somali heeft onlangs zijn ongenoegen geuit over Russische wapenleveranties aan zijn aartsvijand Ethiopië. De Soma lische ontevredenheid speelt China weer in de kaart. Ook na de breuk tussen Egypte en de Sowjet-Unie, in 1976, heeft China daar behendig gebruik van gemaakt. =3 F 1975 1975 1975 1975 1975 1975 1975 1975 1975 1974 1974 •1974 1974 1974 1974 1974 1974 1974 1974 1974 1973 1973 1973 1973 1973 1973 1973 1972 1972 1972 1972 De maatregel is gisteren in het La gerhuis meegedeeld door Bruce Millan, minister voor Schotland. Zij komt niet onverwacht. De EG-ministers slaagden er maandag in Brussel niet in tot overeenstem ming te komen over een verbod. ANKARA (Reuter) - De Turkse premier Bulent Ecevit heeft giste ren een nieuwe tegenslag gekregen bij zijn pogingen parlementaire steun te zoeken voor zijn minder heidsregering. De Republikeinse Vertrouwenspartij (RRP) heeft aangekondigd dat haar 3 afgevaar digden in het parlement zich van stemming zullen onthouden. Vol gens die partij dient een minder heidsregering niet de belangen van het land. Met de beslissing van de RRP is Turkije weer een stap dichter bij een volledige regeringscrisis. De partij van premier Ecevit, de Repu blikeinse Volkspartij, heeft bij de verkiezingen van 5 juni weliswaar een overwinning behaald, maar de 214 zetels zijn niet genoeg voor een meerderheid in het 450 zetels zijn niet genoeg voor een meerderheid in het 450 zetels tellende parlement. De RRP heeft de twee grote parti jen, die van Ecevit, en de recht vaardigheidspartij van ex-premier Demirel, opgeroepen toch een dia loog te beginnen over een te vor men coalitieregering. De partij van Demirel, met 189 zetels, de Natio nale Reddingspartij met 24 zetels en de ultra-rechtse Nationalistische Beweging met 16 zetels hebben alle verklaard tegen de regering van Ecevit te zullen stemmen. De 229 leden van deze partijen vormen een meerderheid, maar Ecevit hoopte erop dat enkele van hen hun goed keuring toch aan de regering zou den geven. Ook rekende hij op de stemmen van de drie afgevaardig den van de RRP. Dinsdag verlieten blle rechtse parlementariërs de vergadering toen de sociaal democraat Ecevit aan de presenta- lie van het regeringsprogramma begon. Hoewel de rechtse partijen wel eensgezind zijn in hun oppositie te gen Ecevit, zijn de kansen voor een rechtse coalitieregering niet zo groot, omdat de kleinere partijen ben grote prijs vragen van Demirel. Een te lang uitblijven van een rege ling kan de ernstige politieke en pconomische situatie in Turkije al leen nog maar verslechteren. Oppositie in Zuid-Af rika bundelt zich Het zes maanden geleden door de EG ingestelde vangstverbod loopt vandaag af. Millan zei dat Engeland op grond van de EG-regels het recht heeft eenzijdig in te grijpen als de EG als geheel niet tot een besluit kan ko- Het conservatieve Lagerhuislid Teddy Taylor eiste van de Britse regering de verzekering dat het verbod strikt zal worden nageleefd en wilde dat alle middelen ("ente ring inbegrepen") werden gebruikt om hiervoor te zorgen. Millan verklaarde dat de eenzijdige Britse maatregel wettig is en dat hij erop vertrouwt dat de acht overige lidstaten ervoor zullen zorgen dat hun vissersvloten zich aan net ver bod houden. Millan verklaarde dat hij de Euro pese ministerraad heeft meege deeld dat de wetenschappelijke bewijzen voor de noodzaak van een voortzetting van het verbod "on aanvechtbaar" zijn. Over algemene visserij beperkin gen verklaarde Millan dat hij de ministerraad tevens heeft meege deeld dat het Britse voorstel voor een variabele 50 mylszone nog steeds van kracht is. "Ik heb echter aangeduid dat wij bereid zijn naar andere manieren om te zien waarmee aan onze be hoeften kan worden tegemoet ge komen, zolang zij zorgen voor een zekere toekomst van onze vissers en het behoud van de visstand", al dus Millan. Dreigbrieven ET A-vleugel MADRID (DPA) - De militaire vleugel van de Baskische afschei dingsbeweging ETA heeft opnieuw brieven gestuurd aan Baskische industriëlen waarin betaling van een "revolutionaire belasting" wordt geëist. Meer dan honderd ondernemers zouden met de dood bedreigd zijn als ze de bedragen, die oplopen tot tien miljoen pesetas (een half miljoen gulden) niet beta len. In het verleden zouden al tal van Baskische ondernemers zijn gezwicht voor deze afpersingsprak tijken. Even uitblazen in het zonnetje na de lunch in de ambtswoning i Britse premier, Downingstreet 10: de premiers die deelnemen a tweedaagse topconferentie in Londen. Koningin Elisabeth van Engeland wordt door premier Den Uyl naar de dinerzaal op Buckingham Palace geleid om te gaan dineren met de Euro pese topleiders van de EG. PRETORIA (DPA) - In Johannes burg (Zuid-Afrika) is gisteren de 'nieuwe republikeinse partij" op- jericht, bestaande uit leden van de linsdag opgeheven Verenigde Par- ij van Sir De Villiers Graaff en de tleine Democratische Partij van fheo Gerdener. Graaff gewaagde ■"""dinsdag bij zijn aftreden als leider 'an de Verenigde Partij van een acute vertrouwenskloofen wees lp de noodzaak van een hergroepe- ing van de oppositie. Hij pleitte 'oor opheffing van de apartheids- •epalingen en voor een nieuw en IO ■sngepast regeringsstelsel in Bi 'uid-Afrika, met gelijke rechten [oor Afrikanen, blanken en kleur ingen. Serdener zei dat de nieuwe partij >en middenkoers zal varen tussen Ie Nasionale Partij, de regerings- lartij van Vorster, en de liberale Zee «"Ogressieve Hervormingspartij. )e nieuwe partij is gekant tegen al- lemeen kiesrecht voor alle rassen, rfiaar wil een "eerlijke verdeling an de macht". UW EIGEN DAGBLAD OOK IN DE VAKANTIE? Dat kan, doch uitsluitend met deze t>on. Graag 14 dagen voor u vertrekt opzenden naar: Alphens Dagblad, Julianastraat 19, Alphen aan den Rijn. Leidsch Dagblad, Witte Singel 1Leiden. ■Plakt u dan wel een postzegel? (55 cent). Hul® adrva: S.v.p. In Woklattaja Invulton! In l®d®r vak]® a.v.p. ®«n l«tt®r Vakantlaadr®®: NIET INVULLEN NIET INVULLEN Postnummer Wijknummer Opzending is gratis in Nederland eh Belgie Overige landen 1.90 per dag. De praktijk heeft geleerd dat ondanks al onze goede zorgen de bezorging in sommige landen te wensen overlaat. Wij kunnen dus helaas geen verantwoording nemen voor het niet tijdig arriveren van kranten op uw va kantieadres. Magda Lupescu (81) overleden ESTORIL (ANP) - Prinses He lena (Magda Lupescu, die gedu rende 22 jaar de maitresse was van wijlen koning Carol van Roemenie alvorens hij haar in ballingschap trouwde) is giste ren op 81-jarige leeftijd in Esto- ril in Portugal overleden. De prinses «- de.ex-koning ver leende haar deze titel vlak nadat zij in 1947 in een plechtigheid van vijf minuten in Brazilië in de echt waren verbonden - was reeds twee jaar ernstig ziek. Als Magda Lupescu, de roodha rige dochter van een Joodse drogist, werd prinses Helena in haar tijd wel als een tweede Ma dame De Pompadour betiteld. Zij werd beschouwd als de drijfveer van de Roemeense po litiek tot aan de definitieve bal lingschap van de playboy Carol II in 1940. De ex-koning was in 1953 al in Estoril overleden, waarna prin ses Helena teruggetrokken was gaan leven in Marisol. Het huwelijk van de ex-koning met de vrouw die hoffelijk werd omschreven als zijn metgezellin gedurende bijna een kwart eeuw leek het laatste hoofdstuk van een liefdesgeschiedenis die tot de meest besproken roman ces van de twintigste eeuw be hoorde. De huwelijksplechtigheid had plaats in de slaapkamer van een hotelsuite in Rio de Janeiro na dat artsen tegen Carol hadden gezegd dat de toen 47-jarige Magda Lupescu aan leukemie stervende was. Ze raakte later in coma, maar binnen twee we ken had ze zich hersteld en was buiten gevaar. •LONDEN (SP) - De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, verwacht dat de eco nomische situatie in Nederland dit jaar nog verder zal verslechte ren. De economische groei zal niet ruim vier maar slechts drie procent bedragen. Tegelijk blijft de werkloosheid stijgen en zal de inflatie ongeveer tien procent gaan belopen. Deze onheilspellende gegevens staan in een nog niet gepubli ceerd rapport dat de voorzitter van de Europese Commissie de Brit Jenkings gisteren heeft voorgelegd aan de in Londen vergaderende staats- en rege ringsleiders. Geen daling Premier Den Uyl denkt, na kennis genomen te hebben van het rap port, dat het de komende jaren nog een spectaculaire inspanning zal vragen om het aantal werklo zen in Europa (5,5 miljoen) niet verder te laten stijgen. Over een daling kunnen we dan beter zwijgen. De staats- en regeringsleiders heb ben bij hun discussie over de economische situatie in Europa, aldus Den Uyl, veel meer dan in het verleden de neiging om niet langer te geloven in het stimule ren van de investeringen als mid del tegen alle kwalen. Volgens de Nederlandse premier is op het ogenblik slechts tachtig procent van de Europese indus trie bezet. De afgelopen jaren hebben hem en verschillende andere regeringen geleerd dat het met de bekende instrumenten niet meer gaat. "Er is een veel grotere beheersing van de vraag nodig". Kritiek Verder moet volgens hem de koop kracht van de niet olie- exploiterende landen verruimd worden. "Dat zal onze afzetkan- sen verbeteren". Tenslotte be pleitte de Nederlandse regerings leider voor meer nadruk op de werkgelegenheid in de arbeidsin tensieve bedrijfstakken en voor een ruimere mogelijkheid tot vervroegde pensionering. De minister-president heeft m Londen tenslotte kritiek geuit op de Europese Commissie. Zij is in gebreke gebleven bij het uitwer ken van een op de problemen in de diverse sectoren gericht be leid. Verder wil de Commissie meer geld voor het Europees so ciaal fonds, maar het ontbreekt nog aan voldoende gegevens over de bestemming van die midde len. BOETE VOOR EEN KUS Een rechtbank in Johannesburg heeft een zwarte verdachte veroor deeld tot een boete van - in Nederlands geld uitgedrukt - ongeveer 555 gulden subsidiair 200 dagen hechtenis. Hij zou een blanke vrouw in een lift hebben gekust. De vrouw die door hem gekust zou zijn verklaarde, zich beledigd te voelen "omdat ik de zwarte man niet kende en omdat hij zwart is". Zij zei door de "kus" op haar wang zo geschokt te zijn geweest, dat zij op de verkeerde verdieping uit de volle lift was gestapt. De verdachte, de 26-jarige Chrisostome Magubane, ontkende de vrouw gezoend te hebben. Toen hij hem schuldig had bevonden, zei de rechter, dat krachtens de wet een handeling, die niet beledigend is voor mensen van het zelfde ras, dat wel zou kunnen zijn voor mensen van verschillend ras. BUSKAPER GEZOCHT De Westduitse politie is op zoek naar een gewapende man die een lege autobus kaapte en de bestuurder dwong hem naar Hamburg, 300 kilometer verderop, te brengen. Volgens de politie was het de eerste kaping van dit soort in de bondsrepubliek. De man was voor het stationsgebouw in Northeim in Nedersaksen in de bus gestapt, onder het voorwendsel de rijtijd van een trein te vragen. Hij haalde in de bus een revolver tevoorschijn en droeg de 40-jarige chauffeur Horst Behring op, hem naar Hamburg te rijden. Hij klapte het bordje "gereserveerd" tegen de voorruit. In Hamburg heeft de man eerst nog een rondrit gemaakt. Nadat hij het geld van de bestuurder had opgeëist en een korte schermutseling had plaatsgevonden, is hij gevlucht. OUDSTE GERAAMTE In een grot ten zuiden van het Griekse Thessaloniki is het oudste menselijke geraamte gevonden dat ooit in Europa is ontdekt. Naar schatting van de archeologen, die 10 jaar aan de opgraving van het geraamte hebben gewerkt, is het skelet 700.000 jaar oud. Naar de grot waar het geraamte is ontdekt, is de vondst de „Petralona-mens" genoemd. In de Petralona-grotten zijn verbrande botten en resten van vuur- plaatsen gevonden. Hieruit is opgemaakt dat de Petralona-mens het vuur kende. EXPORT-STAALTJE Een bedrijfje in de Engelse stad Halifax exporteert gebedsmatjes naar Mekka, de heilige plaats van de islam. De firma, waar tien mensen werken, kreeg daarvoor vandaag de jaarlijkse prijs voor "ongelooflijke export-staaltjes." Directeur John Newhill vertelde dat hij op het idee kwam toen hij hoorde dat er in Mekka een gebedsmatjes-tekort begon te ontstaan doordat de gewone leveranciers in Beiroet als gevolg van de burger oorlog waren weggevallen. "Ik haalde een boek over de koran uit de bibliotheek", vertelde Newhill, "maakte aan de hand van de illustraties een patroon en al een paar dagen later waren de eerste monster-matjes op weg naar Mekka. Ze vielen er kennelijk goed in de smaak, want we hebben er al 74.000 verkocht. EXAMEN-OPGAVEN TE KOOP Het Israëlische ministerie van Onderwijs heeft gisteren de e opgaven voor wiskunde, bestemd voor de eind-examens van de Is raëlische middelbare scholieren volgende week, teruggetrokken nadat de opgaven dinsdagavond vertoond werden door de televisie. De televisie had de opgaven gekregen van het communistische par lementslid Charlie Biton, die tevoren had bekendgemaakt dat de examen-opgaven voor een aantal vakken vrijelijk te koop waren op de zwarte markt. Biton drong er op aan alle examen-opgaven terug te trekken. BEIROET,(Reuter) - Een discrete Russische diplomatieke campagne tot verzoening van Syrië en Irak, twee landen die al geruime tijd diepgaand van mening verschillen over de wijze waarop het conflict in het Midden-Oosten moét worden opgelost, heeft al ,,enig succes ge had" en geleid tot bepaalde teke nen waaruit zou kunnen worden afgeleid dat de vijandige buurlan den toenadering tot elkaar overwe gen. Goed ingelichte diplomatieke kringen in Beiroet die dit gisteren meldden zeiden dat het Kremlin hoopte Irak ertoe over te halen zijn standpunt van totale afwijzing van compromissen in de kwestie van het Midden-Oosten af te zwakken. Dit is een van de voornaamste ge schilpunten in de betrekkingen met Syrië geweest. Volgens de diplomaten heeft Mos kou ook de Syriërs erop gewezen dat hun geschil met Irak een tegen gesteld effect heeft, daar het de Arabische positie tegenover Israël verzwakt. De VS hebben ook pogingen aan gewend Irak, dat het „afwijzings front" van Palestijnze commando organisaties die tegen elke vredes regeling in het Midden-Oosten zijn het krachtigst steunt, te bewegen tot een minder onverzoenlijke houding. Niettemin heeft president Assad na zijn terugkeer uit Moskou zwakke maar onmiskenbare tekenen gege ven dat zijn regering bereid is met Irak tot een akkoord te komen, zo meent men in diplomatieke krin gen. Van Öe kant van Bagdad is er nog niet direct gereageerd op de Syri sche signalen. Uit het feit echter dat Irak kennelijk bereid is de diplo matieke betrekkingen met de VS die bijna tien jaar verbroken zijn geweest te hervatten zou kunnen worden afgeleid dat er enige bewe ging in het denken aan die kant is gekomen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9