rVLOOIEN PLAAG? VAKANTIEGOLF KOMEND WEEKEINDE 1 1 Vrachtauto's met koper morgen in Nederland weer Bejaarden bijzonder kwetsbaar in verkeer Broederweigert dienst ROXASECT Seveso-gas in Gelderland? Christen-democraten bezorgd over verdwenen Chilenen Proef met de beeld telefoon niet erg geslaagd LARVENDODER DONDERDAG 30 JUNI 1977 BINNENLAND DEN HAAG (ANP) - Het ko mende weekeinde zal de vakan tievreugde pas goed losbarsten. De komende maanden zullen vier miljoen Nederlanders naar het buitenland gaan. Gelukkig gaan ze niet alle vier miljoen te gelijk. De komende drukte is toe te schrijven aan het feit dat basis scholen in Noord- en Zuid- Holland de deuren zullen slui ten en tal van bedrijven de pro- duktie stoppen. Daar komt bij, dat de bouw en nevenbedrijven het ook voor drie weken laten afweten en nog eens een kleine 300.000 bouwvakkers met vrouwen en kinderen aan de vakantiestroom worden toege voegd. Het zal morgen, zaterdag en zondag niet alleen druk worden op onze wegen, ook Schiphol krijgt veel vlieglustige vakan tiegangers te verwerken De auto zal de meeste Nederlan ders vervoeren. Naar schatting tussen de 65 en 70 procent gaat met dit vervoermiddel; met het vliegtuig ongeveer 14 procent. Bovendien blijven nog eens een kleine vier miljoen mensen in eigen land en alles bij elkaar kan dat goed zijn voor een aan talfiles. De scholen in de andere Nederlandse provincies zijn al eerder met vakantie gegaan. Maar het zijn niet alleen onze landgenoten die er uitgaan. In West-Duitsland zijn alle scholen en bedrijven in enkele deelsta ten reeds gesloten, maar de aan ons land grenzende deelstaat Rijnland-Westfalen laat de schoolkinderen pas op 7 juli met vakantie gaan. Dat geeft in ons land weer een hoop vakantied- rukte. Enquêtes in het verleden hebben uitgewezen, dat grote aantallen mensen uit deze deels taat Nederland uitkiezen als vakantiebestemming Na het vliegtuig treedt de bus als grootste vervoerder met een aandeel van zeven procent op. De belangstelling iszogroot.dat de ondernemingen speciale "stations" in den lande hebben ingericht, van waar de vakan tiegangers vertrekken. De ANWB, de nationale weg wijzer op dit gebied, is al maanden geleden begonnen de goede raadgevingen over ons land uit te strooien. Eén van de voornaamste "aanbevelingen" van de bond: ga toch vooral niet onverzekerd op reis en laat een adresje achter of laat eens iets van je horen. Veilig Verkeer Nederland drukt ook de automobilisten op het hart na iedere twee uur rijden een kwartiertje rust in acht te nemen en de politie bekijkt het nog weer uit een andere hoek: maak het eventuele liefhebbers van uw inboedel niet te gemak kelijk. En om verder nog een greep te doen: de ANWB heeft niet alleen tal van goede wegen door Eu ropa aangegeven.de bond heeft ook een overzicht gemaakt waar aan wegen wordt gewerkt en vertragingen kunnen optreden. Daarnaast is een reis- en kre dietbrief gemakkelijk, meent verder de Toeristenbond. Dan zijn er in tal van landen benzi nebonnen te krijgen met als doel het voor de gasten een ietsje goedkoper te maken om eens langs te komen. Ook is er nog het betaalmiddel: contant dan wel in de vorm van een of ander papiertje: giro betaalkaart, reischeques of eu- rocheque om er maar een paar te noemen. Ook kan in noodge vallen de meergenoemde reis- en kredietbrief uitkomst brengen. Dan zijn er de diverse verzeke ringen voor mens en auto. De automobilist mag vooral de groene kaart niet vergeten. De reis- en kredietbrief geeft een persoonlijke hulpverlening, hulp voor het voertuigjuridis che bijstand, krediet in be paalde gevallen en recht op hulp van de ANWB steunpunten in het buitenland: Lyon en Mend- Ook de spoorwegen verwachten aan het eind van-de week grote drukte, vooral wat betreft het internationale treinverkeer. Morgen en zaterdag vertrekken de meeste internationale trei nen met naar schatting 8.000 vakantiegangers naar tal van bestemmingenAl met al zijn de internationale treinen versterkt met meer dan 30 extra rijtuigen, aldus de NS. Op de valreep van de bouwvak vakantie is het Ialiaanse spoorwegpersoneel in de regio Verona vanaf gisteravond 24 uur in staking gegaan. Reizi gers die via München richting Bolzano of Rome sporenmoeten rekening houden met flinke ver tragingen. Er hoeven echter geen treinen uit te vallen. ARNHEM (ANP) - Het lijkt erop dat in de gewestelijke vuilverbran dingsoven in Duiven onlangs een hoeveelheid TCDD (dioxine) is vrijgekomen. Dit is een giftig gas dat o.a. werd gebruikt als ontbla- deringsmiddel in de Vietnam- oorlog. Vorig jaar ontsnapte dit gas in de Italiaanse plaats Seveso. Er zijn aanwijzingen gevonden die kunnen duiden op sporen van dit gif in de verbrandins-installatie. Een woordvoerder van de afdeling milieuhygiëne van de provincie Gelderland heeft verklaard dat er meer metingen verricht zullen worden. De sporen zijn aangetrof fen in de vliegas en de sintels van de Duivense vuilverbrandingsinstal latie, tijdens een onderzoek door het laboratorium voor milieuche mie van de Amsterdamse i teit. a. chlooracne verwek ken. Riet J. krijgt tien jaar eel MIDDELBURG (SP) - De recht bank in Middelburg heeft de 38- jarige Rietje J. gisteren veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf. De vrouw, tegen wie vorige week vijf tien jaar was geëist, wordt be schouwd als de hoofdfiguur in de moord op haar man, de 44-jarige Vlissinger Cor De de 49-jarige kel ner Frans van der K., die op verzoek van Rietje de dodelijke schoten heeft gelost, werd na een eis van twaalf jaar veroordeel tot acht jaar cel. Rikus S., de 28-jarige minnaar van Rietje, kreeg voor zijn aandeel in de moorf zes jaar cel opgelegd. Hij was bij het beramen van ver scheidene moordplannen betrok ken geweest en had het latere moordwapen geleverd. Tegen Ri kus was 4,5 jaar gevorderd. De Middelburgse rechtbank achtte deze drie verdachten allen schuldig aan het medeplegen van de moord. De 18-jarige zoon Jan van het slach toffer werd wegens medeplichtig heid veroordeeld tot twee jaar ge vangenisstraf. Jan had eveneens 4,5 jaar horen eisen. Molukse ouders willen praten met ouders van gegijzelde kinderen BOVENSMILDE (SP) - De vijftien Zuidmolukse ouders van kinderen op de openbare basisschool in Bo- vensmilde hebben de ouders van de onlangs gegijzelde kinderen in een brief om een open gesprek ge vraagd. Zij stellen daar prijs op, zo (schrijven de Molukse ouders, "om [elkaar weer recht in de ogen te kunnen kijken". In de brief betui- 'gen de ouders alsnog hun medele ven met het ondergane leed. Zij schrijven verder dat ze reeds eerder hadden overwogen contact te zoeken, maar men was bang da het direct na de gijzeling niet in goede aarde zou vallen. ROTTERDAM (ANP) - Twee rangeerders van de Nederlandse Spoorwegen zijn gisteren onwel geworden, toen een giftig zuur uit een tankwagon lekte. De wagon stond op het emplacement bij het Feyenoord-stadion in RotterdamDeze was geladen met 49 ton fosforzuur Door onbekende oorzaak ontstond er een scheurtje in de tank. Na een uur kon de spleet gedicht worden. Slachtof- TTrp-r) ttput a tvtt»\ fers zijn de 26-jarige T. L. M. Gijsbers en de 35-jarige Turk E. Metin, beiden uit Rotterdam. Zij werden voor UTRECHT (ANP) De zes behandeling naar het Zuiderziekenhuis overgebracht. 9 Nederlandse vrachtauto's DEN HAAG (ANP) - De bejaar den vormen in het verkeer een bijzonder kwetsbare groep, vooral als zij op de fiets of te voet gaan. Als autobestuurder loopt de oudere mens geen gro ter risico dan de andere leef tijdsgroepen Tot deze conclusies komt aan de hand van statistische gege vens medewerker J. Damen van de hoofdafdeling statistieken van verkeer en vervoer van het Centraal Bureau voor de Statis tiek. De kwetsbaarheid van de bejaarden blijkt al direct uit de verhouding tussen de aantallen doden en gewonden bij ver keersongevallen op de open bare weg. Het aantal doden per 100 slach toffers (doden plus gewonden) bedroeg in 1975 voor de leef tijdsgroep 65 jaar en ouder 11 tegen 3,7 voor alle leeftijden. Het aantal doden onder de ver keersdeelnemers van 65 jaar en ouder is niet alleen relatief hoog ten opzichte van het aantal ge wonden, maar ook in verhou ding tot de omvang van de be volkingsgroep zelf. In 1975 kwamen per 100.000 inwoners van 65 jaar en ouder 36 perso nen tengevolge van een ver keersongeval om het leven. Voor de gehele bevolking be droeg het aantal verkeersdoden 17 per 100.000 inwoners. Hoewel er 35 procent meer be jaarde vrouwen dan bejaarde mannen zijn, komen er meer dan tweemaal zoveel bejaarde mannen in het verkeer om. Dit is in overeenstemming met het algemene verschijnsel, dat het aantal mannen onder de ver keersslachtoffers belangrijk groter is dan het aantal vrou- De dodelijke verkeersongeval len, die bejaarde voetgangers overkomen, gebeuren meestal bij het oversteken. In 1974 wer den binnen de bebouwde kom 136 voetgangers van 65 jaar en ouder tijdens het oversteken met dodelijk gevolg aangere den. Van deze doden vielen er 29 (21 procent) op een al dan niet van een verkeerslicht voorziene voetgangersoversteekplaats en 107 bij het oversteken op een punt zonder dergelijke voorzie ningen. Het aantal van 29 bejaarde voetgangers, die bij het over steken van een voetgangerso versteekplaats werden gedood, maakt 75 procent uit van alle dodelijke voetgangersongeval len op voetgangersoversteek plaatsen. Aanrijding op een oversteek plaats is dus een ongevalstype dat hoofdzakelijk bejaarden treft. Wanneer de ongevallen plaats vinden op een over steekplaats, voorzien van ver keerslichten, wordt op de poli tierapporten er meermalen melding van gemaakt, dat de bejaarde voetgangers zich tij dens rood voetgangerslicht op de zebra bevond. Dit zou erop kunnen wijzen, dat de groene voetgangersfase voor bejaarden, gezien hun beperkte loopsnelheid te kort duurt, waarbij komt dat zij nogal eens gaan weifelen en teruglopen als halverwege de oversteek het licht op rood springt. Het invoe ren van een groene zogenaamde "knipperfase" voordat het licht op rood springt, zou hier wel licht de situatie kunnen verbe teren, aldus de CBS- medewerker. Het grootste aantal slachtoffers valt bij de bejaarden onder de fietsers. In 1974 kwamen 144 mannen en 28 vrouwen om het leven toen zij als fietser aan het verkeer deelnamen. Als voet ganger kwamen 89 mannen en 76 vrouwen om bij verkeerson gelukken. Op de bromfiets lo pen bejaarden ook veel risico. In 1975 kwamen 62 bromfiets- ende bejaarden (56 mannen en 6 vrouwen) om bij verkeersonge lukken. Voorts verongelukten 48 bejaarde mannen en 7 be jaarde vrouwen die een auto be stuurden. Het licht staat voor bejaarden te kort op groen. met een partij "besmet" Chi- leens koper zullen vermoe delijk in de loop van morge nmiddag uit Italië in ons land terugkeren. De vrachtwagens waren door de Italiaanse vakbonden be smet verklaard en werden al meer dan een week in de buurt van Milaan vastge houden. De routevergunningen voor de te rugreis zijn inmiddels in Italië gear riveerd, zodat de vrachtwagens vanochtend met lading en al de te rugreis hebben aanvaard. De vrachtwagens rijden terug via Frankrijk en België en ze zullen onderweg geëscorteerd worden door de Franse en Belgische vak bonden, aldus een woordvoerder van de vervoersfederatie NW/NKV. De heenreis naar Italië liep via Duitsland maar de vracht wagens rijden niet via de bondsre publiek terug omdat vakbondscon trole daar om juridische redenen moeilijker is, aldus de vakbonds woordvoerder. Aan de Belgisch/Nederlandse grens wordt het escorte overgeno men door de vervoersfederatie NW/NKV. De vervoersfederatie zal er verder op toe zien dat de partij koper wordt opgeslagen bij han delsveem in Rotterdam. Verwacht wordt dat de Engelse verzender van de partij koper, Rudolf Wolf, de la ding zal terugnemen. "In ieder ge-' val zullen wij er op toezien dat de lading niet via een achterdeurtje toch weer verdwijnt. Het spul moet hoe dan ook weer terug naar Chili", aldus de vakbondswoordvoerder. Het Europees comité van vervoer- svakbonden heeft inmiddels de vakbonden opgeroepen actie te ondernemen om te voorkomen dat het Chileens koper op de eén of an dere manier weer verdwijnt. De vervoersfederatie NW/NKV hoopt dat deze kwestie de interna tionale vakbeweging zal stimuleren ernst te maken met het op touw zet ten van een wereldomvattende boycot van Chileense goederen. "De vervoersfederatie hamert al lang op zo'n internationale boycot, overigens zonder veel succes. Een boycot heeft volgens ons alleen maar zin als hij internationaal van karakter is", aldus de vakbonds woordvoerder. "Bovendien staan we als Nederlandse vakbonden ju ridisch sterker als we meedoen aan een boycot die een internationaal karakter draagt dan wanneer het gaat om een actie die uitsluitend in Nederland speelt". DEN HAAG/EINDHOVEN (SP) - Nederland krijgt voorlopig geen beeldtelefoon. Philips en PTT zet ten binnenkort de proefnemingen met dit nieuwe communicatiemid del stop. Tot nu toe heeft men drie jaar met het nieuwe systeem geëx perimenteerd. De conclusie is dat "tv-telefoon" in ons land voorlopig geen kans van slagen heeft, zeker niet op commercieel-haalbare ba sis. Het telefoneren via de beeldte lefoon (waarbij aan de telefoon een klein tv-schermpje is gekoppeld, en de gesprekspartners elkaar kunnen zien), kost tien maal de prijs van een gewoon telefoongesprek. Als op grote schaal tot invoering van het tv-telefoneren in Nederland zou worden overgegaan, is de aanleg van een nieuw kostbaar kabelnet nodig. Een Philips-woordvoerder uit Hil versum bevestigde ons desge vraagd het afbreken van de proef nemingen, maar wilde geen ver dere uitleg geven omdat komende zomer het officiële rapport over het stopzetten van de proefnemingen wordt gepresenteerd. Ook de PTT wil met commentaar tot dit rapport wachten. Wel wordt in PTT-kringen gespro ken over het eventueel inschakelen van de beeldtelefoon bij interne projecten van dit staatsbedrijf. Zoals onlangs bekend werd wor den alle belangrijke PTT-objecten op zes alarmcentrales aangesloten, waardoor dag- en nachtbewaking mogelijk wordt. Aan de proeven met de nieuwe beeldtelefoon werd deelgenomen door 50 personeelsleden van PTT en Philips in Den Haag, Leids- chendam. Eindhoven, Hilversum en Waalre. Particulieren waren (ge zien de hoge kosten) hierbij niet be trokken. Bij het experiment werd onder meer onderzocht of de proefpersonen "minder behoefte aan persoonlijk contact" zouden hebben, en dus minder zouden rei zen. In dat geheel werd eveneens de mogelijkheid van telefonisch ver gaderen bekeken. Voorlopige con clusies over het PTT- Philipsproject, die ook in het rap port komen te staan: lagere emplovées bellen niet graag met hogere functionarissen met wie zij via het scherm oog-in- oog kontakt hebben; De kosten (lOx de prijs van een ge woon telefoontje) vormen een grote hinderpaal; Het vergaderen per tv-telefoon neemt op den duur niet toe; telefonisch-vergaderen "zonder beeld" wordt wel steeds p pulair- der, en stijgt 25 a 30 procent per jaar in omvang; De beeldscherpte voldoet niet al tijd waar het gaat om het tonen van documenten: voor het overige zijn er weinig klachten over de techni sche uitvoering; Het reisgedrag van de aangeslote nen op de tv-telefoon wordt niet of nauwelijks door het nieuwe sys teem beïnvloed. Nu PTT en Philips tot stopzetting van de proeven met de beeldtele foon hebben besloten, wordt wel geprobeerd methoden te vinden om de aanleg- en gesprekskosten van dit systeem omlaag te brengen. Boer Akkerman stopt met hongeren NEDERWEERT (SP) - De 47-jarige landbouwer Frans Akkerman uit Nederweert heeft na anderhalve week zijn hongerstaking beëin digd. sloot hiertoe, nadat het eerder die dag gevoerde overleg tussen het gemeentebestuur en de Limburgse elektriciteitsmaatschappij enige lichtpuntjes in de zaak heeft ge bracht. Bij dat overleg zegde de elektrici teitsmaatschappij toe een offerte te maken voor een andere technische oplossing om de boerderij op het stroomnet aan te sluiten. Een aan vankelijke oplossing zou 60.000 gulden gaan kosten, hetgeen boer Akkerman onmogelijk kan betalen. Volgeling verbindingsgroep 2000-3000 ARNHEM (SP) - Nederland heeft een nieuw soort dienstweigeraar. De stichting verbindingsgroep 2000-3000", die kort geleden nog in het nieuws kwam omdat zij be zwaar maakte tegen de bouw van een Achterhoeks transfomator- huisje dat denkgolven van de stich ting negatief zou kunnen beïnvloe den, schoof gisteren bij de krijgs raad in Arnhem haar - in Rotter dam geboren - volgeling Eduard R. (23) naar voren. Eduard werkt al drie jaar als kloos terbroeder in het centrum van de stichting in Zuid-Frankrijk, waar hij wordt opgeleid tot verbindings officier. De groep, waarvan hij daar in Frankrijk deel uitmaakt, om schreef stichtingsvoorzitter Knotter als onder andere Eduard is daarom de Nederlandse dienstplicht niet te verdragen. DEN HAAG (ANP) - De bezetting van een VN-gebouw in Santiago de Chile en de daarop volgende hon gerstaking door een aantal Chi leense vrouwen, die daarmee uiting willen geven aan hun ongerustheid over de nog steeds plaatsvindende verdwijningen in Chili, zijn voor de Nederlandse equipe van de Euro pese unie van christen-democraten aanleiding geweest te verklaren dat het grote aantal verdwijningen van personen in Chili en in een aantal andere Zuidamerikaanse landen in toenemende mate bezorgdheid wekt. Niet alleen verkeren hierdoor de verwanten van de betrokkenen in een Wurgende onzekerheid, maar ook worden door dit ver schijnsel, dat een bijna svstema- a_ tisch karakter schijnt te vérkrijgen, 19 ,de grondbeginselen van de recht- De auditeur-militair vond het rr een mager verhaal en eiste maanden cel en ontslag uit de sorde ernstig aangetast. Dat dienst. Een verzoek van de stich- actieve orde die ting tot erkenning als kerkgenoot meditatie en vre- schap ligt bij minister Stemerdink, r de krijgsraad wilde hier niet Naast het feit dat het recht op leven vachten. Uitspraak 6 juli. door deze praktijken tot fluiting wordt gemaakt, wordt voorts de regel dat niemand van zijn vrijheid mag worden beroofd dan via een behoorlijke rechtsgang daardoor volledig ondermijnd, zo luidt de verklaring. Zonder een oordeel uit te spreken over de vraag wie in concreto voor deze ver dwijningen verantwoordelijk is, stelt de equipe dat het de taak van de overheid is haar onderdanen te gen inbreuken op het recht op le ven en vrijheid te vrijwaren. De equipe doet derhalve een dringend beroep op de Chileense regering al les in het werk te stellen teneinde aan deze praktijken paal en perk te stellen en een grondig onderzoek in te stellen naar de verblijfplaats en het lot der betrokkenen. De equipe meent dat de actievoer ders terecht de aandacht hebben gevestigd op deze onmenselijke si tuatie en dat ze derhalve geen enkel nadelig gevolg behoren te onder vinden van hun uit wanhoop gebo ren poging een appél te doen op het wereldgeweten. ADVERTENTIE j net thuis van vakantie met meteen besprongen wilt wor den door hongerige honde- of kattevlooien, moet u vlak voor de vakantie even spuiten met Ook afdoende tegen mieren kakkerlakken en ander kruipend ongedierte Bij uw drogist. F-4IUPS-DUPHAR NEDERLANC

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7