"Wie zich niet aan regels houdt krij gt een penalty tegen" Afstanden in de binnenstad een probleem Éénmalige subsidie Stichting Reinwater VERKOOP FABRIEKSPARTIJ VLOERBEDEKKING LEIDEN In deze krant van vrijdag 17 juni werd melding gemaakt van con tracten, die aspirant-kopers kun nen tekenen, wanneer ze zich een voorkeursrecht willen verschaffen voor het aankopen van een van de woningen. Zolang de koop normaal doorgaat, is er niets aan de hand- het bedrag dat voor het voorkeurs recht moet worden betaald, wordt dan als eerste aanbetaling voor het huis beschouwd. Maar de proble men rijzen wel, als de koop niet doorgaat, en vooral als het initiatief daartoe is genomen door de aspirant-koper. Als hij af wil zien van de bungalow-woning, dan loopt hij de kans om het bedrag dat hij moest betalen om het voor keursrecht te verkrijgen, kwijt te zijn. In het artikel van 17 juni werd een bedrag van 26.000 gulden ge noemd. Dat is vijf procent van de koopsom, die in een specifiek geval 535.000 gulden bedroeg, althans op dat bedrag door Selectinvest ge raamd werd. Vijf procent aanbeta ling is de norm die door de project ontwikkelaar wordt gehanteerd voor het verkrijgen van een voor keursrecht; omdat de prijzen van de in totaal acht woningen variëren, zal ook het voorkeursrecht per huis een verschillend bedrag vergen. Vast staat wel dat alle bungalows een dikke vijf ton moeten opbren gen; het laagste bedrag dat door Se lectinvest in een advertentie is ge noemd was 525.000 gulden. Wijzigingen Aan de Valkenburgseweg, nabij de rijksweg Amsterdam-Den Haag zullen acht luxe huizen worden gebouwd, als twee onder één kap. Op deze plek stonden vroeger garageloodsen. De bungalows komen tot stand op initiatief van de Haagse projectontwikkelingsmaatschappij Select-invest Nederland B .V. De huizen zijn ontworpen door architect Leo Rondeltap uit Den Haag. De projectontwikkelingsmaatschappij hoopt spoedig een bouwvergunning van de gemeente Leiden te zullen krijgen. In het najaar- volgens de voorkeursovereenkomsten voor 1 oktober - moet de bouw begin nen.Bij Selectinvest wordt verwacht dat de bouwtijd zo'n negen maanden zal durenDe foto geeft aan waarde huizen gebouwd zullen worden - op de achtergrond is de aula van begraafplaats Rhijnhof zichtbaar - en de tekening (boven) hoe de bungalows er ongeveer uit zullen zien. Waar het in artikel van 17 juni om ging was dat iemand die zich een keer een voorkeursrecht heeft ver schaft, daar moeilijk vanaf komt; althans het contract biedt hem daar weinig mogelijkheden voor. Eigen lijk alleen wanneer de aspirant- koper failliet gaat of in daarmee vergelijkbare gevallen, dan wel wanneer, de uiteindelijke koopprijs de richtprijs met vijf procent of meer zou overschrijden, kon hij het voorkeursrecht kwijtraken en de daaraan gekoppelde vergoeding te rugkrijgen. Althans: meer was er uit het contract niet af te lezen. In middels blijkt Selectinvest andere contracten te hanteren; de wijzi gingen zijn, naar directeur S. van Beek stellig beweert, al aange bracht voor de publicatie in de krant, die weer volgde op een actie van de Vereniging Eigen Huis. In de oude overeenkomst werd van de aspirant-koper gevraagd een bedrag (vijf procent van koopsom) te storten op een geblokkeerde re kening van de Nederlandsche Mid- denstandsbank in Den Haag. In het nieuwe contract wordt bepaald dat de voorkeurskandidaat een bank garantie moet stellen van evneens vijf procent van de koopsom. In het nieuwe contract waarvan enkele details in ieder geval pas afgelopen week zijn gewijzigd wordt ook dui delijker aangegeven wanneer de kandidaat de bankgarantie wel te rugkrijgt. Volgens de letter van het oude contract was dat alleen in het geval van faillissement van de kan didaat of wanneer de richtprijs met vijf procent of meer zou worden overschreden; in het nieuwe con tract wordt aangegeven dat de bankgarantie ook teruggezonden wordt wanneer de bouw van de woning - "wegens omstandighe den ter beoordeling van Selectin vest" niet doorgaat, wanneer Selec tinvest in de onmogelijkheid ver keert om de voorkeurswoningen toe te wijzen, "zulks eveneens ter uitsluitende beoordeling van Se lectinvest" en indien niet voor 1 ok tober 1977 met de bouw vangen. Van rechtswege Maar onverminderd wordt ook in het nieuwe contract van Selectin vest bepaald dat in andere gevallen waarbij de kandidaat de toewijzing als voorkeurskandidaat teniet wil doen of de koop- en aannemings overeenkomst niet tekent, het be drag van de bankgarantie "van rechtswege vervalt aan Selectin vest (Nederland) BV". Dus: ook als de koop niet doorgaat, is de ex- kandidaat toch vijf procent van de koopsom kwijt. En ook laat de Brandweer bouwde zelf Land-Rover om LEIDEN Om niet voor elk wisse wasje met groot materieel te hoe ven uitrukken heeft de Leidse brandweer zelf een kleine hand- Rover omgebouwd voor snelle hulpverlening. Tot nu toe moest de brandweer er bij kleine ongeluk ken, bijvoorbeeld stormschade, al tijd met de grote rampenwagen op uit. De Land-Rover is waarschijn lijk nog niet half zo lang en half zo breed. De brandweer had al enige tijd de beschikking over deze stoere wagen met twee maal vijf versnellingen, maar kan deze nu voor het eerst inzetten, nu er een nieuwe opbouw op is gezet Achte; de rolluiken aan de zijkant zit alle mogelijke gereedschap. Verder be hoort tot de uitrusting onder an dere een lier, een pomp en wat be-, scheiden blusmateriaal. overeenkomst er geen twijfel over bestaan "dat ieder recht om ont binding of vernietiging van deze toewijzing te vorderen, om welke reden dan ook, wordt uitgesloten". Behalve dan weer in de gevallen die hierboven genoemd zijn. Erg essentieel lijken de wijzigingen in de nieuwe overeenkomst die het voorkeurschap regelt, dus niet. De projectontwikkelaars zijn ook niet van mening dat hun handeling du bieus is. "Wat wij doen, is niets bij zonders". Directeur Van Beek heeft vorige week een kwaaie brief ge zonden naar de Vereniging Eigen Huis, die daar niet van onder de indruk is gekomen. Zij blijft haar leden onverminderd adviseren om dergelijke overeenkomsten niet aan te gaan. "Want het blijft zo dat Selectinvest overal van af kan, maar de andere partij niet". Ander zijds is het wel zo, dat het contract duidelijk is over wat een voor keurskandidaat staat te wachten; wie het goed leest kan achteraf niet zeggen in de val te zijn gelokt. aange- charlatans "Als iemand eerst zegt een huis te willen kopen en daar dan later op terugkomt, daar hoef ik de dupe niet van te worden". Dat zegt direc teur S. van Beek van Selectinvest. "Als iemand zich niet houdt aan de spelregels, krijgt hij een penalty te gen". Daarmee wil hij de handel wijze van Selectinvest rechtvaardi gen. "Iemand kan voor een voor keursrecht krijgen, maar hij moet zijn handtekening hard maken door middel van een bankgarantie. Als je alles vrijblijvend laat. komen er allerlei charlatans op af, die rus tig een handtekening zetten, maar als het erop aan komt het huis toch niet kopen. Dat betekent dat het ons meer tijd kost om net huis te verkopen en lijden wij rentever lies". Ziedaar de redenering van de prjec- tontwikkelaar. Maar wat nu als ie mand door verandering van werk kring naar een ander deel van het land moet verhuizen. Of door an dere persoonlijke omstandigheden gedwongen wordt van de aankoop af te zien. Van Beek: "Als er echt sprake is van force majeure, dan verscheu ren wij de overeenkomst. Als men maar komt wat redelijke argumen ten". Waarom staat daar niets over in de overeenkomst? Van Beek: "Dit soort dingen kan je niet in een contract zetten. Er zijn zoveel voorbeelden te bedenken, dan heb je een enorm dik contract nodig". De vraag blijft: wie bepaalt wat "redelijk" is? En het antwoord is, met een contract in de hand: Selec tinvest Nederland BV LEIDEN - Een probleem dat vooral uit de tweede ontwikkelingsschets van de projectgroep binnenstad naar voren komt is de uitgestrekt heid van de Leidse binnenstad, de grote afstand van station tot hartje stad. Ging de eerste schets (zie krant dinsdag) ervan uit dat een heel nieuw compact centrum zou kunnen ontstaan bij het station en op het Schuttersveld in de tweede schets is op het Schuttersveld al leen plaats voor kantoren en blijft het winkelcentrum in de oude stad. De vraag komt op: is de afstand tus sen dat nieuwe zakencentrum en het winkelcentrum niet te groot? Het nieuwe zakencentrum zal uit stekend bereikbaar zijn per trein, bus en auto. Bij deze ontwikkeling vormt het verkeer geen extra belas ting voor de kwetsbare binnenstad. Het project is makkelijk te ontwik kelen op het braakliggende veld en vergt geen grote ingrepen. Tegenover deze klinkklare voorde len noemt de projectgroep twee nadelen: het nieuwe zakencentrum en oude winkelcentrum zullen door de grote afstanden elkaar niet kun nen ondersteunen, verder bestaat het gevaar dat tussen de twee cen tra ongeregelde winkelontwikke lingen ontstaan waardoor het oude In een serie van vijf artikelen zullen de vijf ontwikkelings- schetsen belicht worden die verleden week door de Pro- jektgroep voor de binnenstad zijn gepubliceerd. Na de eerste nota van aanpak en de nota Berichten uit de Binnens tadswinkel is dit de derde pu- blikatie van de groep. Aan de hand van de binnenkomende reacties op de schetsen wil de projektgroep in september be ginnen met het opstellen van een plan voor de binnenstad. Vandaag de tweede "ontwik kelingsschets". winkelcentrum ondermijnd wordt. Winkeliers zullen als het ware ge neigd zijn hun winkels zo dicht mogelijk te vestigen bij het zaken centrum waardoor het oude cen trum nog meer uiteengerekt wordt in de richting van het station. Dat laatste wordt als een groot ge vaar beschouwd. Er zijn teveel winkels in het Leidse centrum (overbewinkeling), zei de project groep al in haar vorige nota "Be richten uit de binnenstadswinkel". Het centrum mag daarom niet nog verder uitdijen. Een andere oor zaak van de wijdlopigheid van het centrum is dat de publiekgerichte functies (zoals winkels) en niet- publiekgerichte functies in het cen trum niet goed gemengd zijn: in het centrum komen nauwelijks niet- publiekgerichte functies voor. Terwijl Leiden een kleinere regio heeft dan Groningen en zeker Den Haag is het centrum uitgestrekter. Van Blauwpoortsbrug tot aan Gan getje is één kilometer lopen, via de Hoogstraat. Met instemming wordt een nota van oud-wethouder Kret geciteerd: terwijl bij een rondwan deling in de Rotterdamse winkel kern ongeveer 1500 meter moet worden afgelegd, en in de Haagse kern ongeveer 1200 meter is het be lopen van het belangrijkste win kelgebied in Haarlemmerstraat en Breestraat slechts mogelijk als een afstand van 3000 meter wordt afge legd. Die grote afstand is vooral te wijten aan het ontbreken van dwarsverbindingen. Door meer dwarsverbindingen tus sen Haarlemmerstraat en Brees traat (zie de sterretjes op de kaSrt) wil de projectgroep het centrum beter beloopbaar maken: er kan een wandelcircuit ontstaan wat ook weer een stimulans is om tot een compacter centrum te komen. Behalve dat de afstanden in het huidige centrum te groot zijn vol gens de projectgroep, wordt de af stand van Schuttersveld tot hartje stad (twintig minuten lopen) ook als een probleem aangemerkt. In de Berichten uit de binnenstadswin kel zegt de projectgroep al dat nieuwe verbindingen voor voet gangers tussen het zakencentrum op het Schuttersveld en het be staande winkelcentrum, via bij voorbeeld De Camp en molen De Valk, belemmerd worden door het drukke verkeer op de Rijnsburger- singel en de Langegracht. Een schakel tussen het winkelcen trum en zakencentrum kan de Beestenmarkt en omgeving wor den als nevencentrum in de recrea tieve sfeer (horeca, bioscopen) Bij elke schets zijn drie nevencen tra (gestippelde rondjes - zie kaart) getekend. Daarmee wordt aange duid dat in de omgeving van die cirkel mogelijkheden zijn om een parkeergelegenheid aan te leggen (garage of kelder bijvoorbeeld) in combinatie eventueel met een bus station. Daarbij kunnen buurtvoor zieningen en sociale voorzieningen (bijvoorbeeld scholen) getroffen worden als ondersteuning van het winkelcentrum. Deze cirkels geven slechts mogelijkheden aan, die in de ene schets beter dan in de andere tot hun recht komen. Bij deze schets zou een nevencen trum rond Beestenmarkt en Lam mermarkt de afstand tussen zaken centrum en winkelcentrum logisch kunnen opvullen. Het wonen zou bij het nastreven van deze schets in het gebied Her- engracht/Zijlsingel en de buurten Noordvest, Pancras-Oost, Acade- miewijk en Galgewater en omge ving grotere vormen aan kunnen nemen. Verbetering van het wonen zal vooral in de Oude Morsch, Ma- redorp, de Haver en Gortbuurt, Pie- terswijk en Verversbuurt plaats vinden. De Projectgroep vertelt naar aan leiding van deze schets dat met zo min mogelijk grote ingrepen ge probeerd is de gegroeide toestand te verbeteren. TOM MAAS JOHN KROON Over de heer S. van Beek kan nog het volgende worden opgemerkt. Hij was vroeger in dienst bij Euro woningen BV. Een betrekkingdie hij ruim tweeeneenhalf jaar gele den heeft verlaten. Volgens mr.N.L. M. Tilli van Eurowoningen heeft hij zich een "correct zakenman" ge toond. Bij Eurowoningen hecht men er aan om te verklaren dat de heer Van Beek al geruime tijd daar weg is. Kennelijk is uit de vorige publi catie de indruk ontstaan dat dat nist het geval was. Van Hoogheemraadschap Rijnland LEIDEN - Het hoogheemraadschap van Rijnland heeft gisteren besloten om een éénmalige subsidie van 5000 Gulden te geven aan de Stichting Reinwater. De in Amsterdam gevestigde stichting stelt zich ten doel om de kwaliteit van het water in het stroomgebied van de Rijn verbeterd te krijgen. De stichting wil dat onder meer proberen te bereiken door het aanspannen kn een proces bij de burgerrechter tegen de vervuilers van de Rijn. Bijvoorbeeld de kalimijnen uit Elzas die dagelijks grote hoeveelheden zout in de Rijn lozen. Het hoogheemraadschap Rijnland maakt op het ogenblik samen met een cultuurmaatschappij een inventarisatie van die boezemwateren die hoognodig uitgebaggerd moeten worden, omdat ze steeds ondieper worden. Ingenieur directeur De Groot deelde dat gisteren mee in de verenigde vergadering naar aanleiding van opmerkingen van burgemeester Detmers van Zoe- terwoude. Volgens burgemeester Detmers zijn er in de omgeving van Zoeterwoude verschillende boezemwateren die door de geringe diepte nauwelijks meer te bevaren zijn. "Gebeurt dat toch dan stijgt er een enorme stank op", aldus burgemeester Detmers. Dijkgraaf Van Knobelsdorff deelde verder mee dat de betaling van de verontreinigingsheffing een zeer gunstig verloop heeft. Het aantal aan maningen dat het vorg jaar verstuurd moest worden vertoont een sterke dalende lijn ten opzichte van 1975. Blijkens het jaarverslag over 1976, dat gisteren werd besproken, had Rijnland op 1 januari '77 nog een bedrag van twee miljoen te ontvangen aan omslagen en heffingen. de verenigde vergadering ging gisteren akkoord met het aanbrengen van een beveiligingsinstallatie in het Rijnlandhuis aan de Breestraat en de overneming van de waterzuiveringsinstallaties in Hazerswoude en Woubrugge. Thans is er in Leiden een uitste kende gelegenheid om aan al uw tapijtwensen tegemoet te komen. Service Tapijten b.v. Oss- Rosmalen komt 2 dagen naar Lei den om u van deze grandioze ge legenheid te laten profiteren. Service Tapijten b.v. wist zich te verzekeren van een grandioze hoeveelheid wollen en nylontapijt van uitstekende kwaliteit in meer dan 300 dessins, welke thans te gen fabrieksprijzen aan de con sument worden aangeboden Ondanks de zeer lage prijzen vol ledige fabrieksgarantie van3 tot 5 jaar. Hier enkele voorbeelden en prijzen uit 't Service Tapijten b.v. assorti menten. Nylon vilttegels 40x40 cm 0,59 per stuk. in dozen van 50 stuks. Idem 40x40 zelfklevend 0 89 Dikke hoogpo lige tapijttegels 50 x 50 cm in 8 kleuren, los te leggen, per stuk 6,90 Vinyl op vilt. 200 cm breed. 8.95. Nylon vilt 2 m breed per str. m. 9,50 o a nylontapijt in 3 mo dieuze tinten 4 m breed vanaf 24.50 p str m Pr fraai gedessi neerd orgineel Engels bloemtapijt, kamerbreed, vanaf 59,- per m. 100 wollen berber 400 cm breed vanaf 99.- per str. m. Zuiver wol len hoogpolig tapijt speciale prijs 139.- p str. m 400 cm breed. Ver dere huiskamertapijten v.a. 34,90, 39,90, 49,90 enz. enz. Te veel l'ïbrieksaanbiedingen om hier te vermelden. Ook berbertapijf van 400 cm breed 72,50 p.m. Deze sublieme verkoop fa- briekspartij vloerbedekking vindt plaats op vrijdag 1 juli van 14.00-18.00 uur en zaterdag 2 juli van 10.00-17.00 uur in de Ronniehal, gelegen naast de Groenoordhal. Reserveringen en levering op la tere termijn mogelijk, betaling ge schiedt na aflevering. Voor leggen kunnen wij zorgen Kom vrijdag en zaterdag en profiteer van dit unieke aanbod. Service Tapijten bv Kruisstraat, gem. Rosmalen tel 04192-4098 Hoofd-showroom 1.800 m2 Katoor: Oss Thorbeckestraat 89, tel 04120-22006 DONDERDAG 30 JUNI 1977 De voorkeursovereenkomsten van Selectinvest Nederland B.V. LEIDEN - De publicatie over de handelwijze van de projectontwikkelingsmaat schappij Selectinvest Nederland BV bij het aanbieden van luxe woningen die aan de Val- kenburgseweg worden ge bouwd, heeft het nodige stof doen opwaaien. Niet in de laatste plaats bij Selectin vest zelf.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3