'Heineken wilde toch al uitbreiden' Ook verkeers- aparte bus baan Papeweg eidse agenda Eerste paal woningen in Zoeterwoude Vergeefse poging Prins Bernhard te vervolgen Programma Kaagweek Eind '78 produktie van ruim 4 miljoen hectoliter in Zoeterwoude Burgerlijke stand PAGINA 2 STAD EN RAND DONDERDAG 30 JUNI 1977 (Van een onzer verslaggevers) ZOETERWOUDE - Los van de vraag wat er gaat gebeuren met de twee Heineken brouwerijen in Am sterdam, zal de komende jaren de bierproduktie in de nieuwe vesti ging in Zoeterwoude worden uit gebreid. Daarbij wordt uitgegaan /an een fasenplan, zoals dat bij de jpening in 1975 is opgesteld. Be gonnen werd met een produkttie /an IV2 miljoen hectoliter bier per aar en volgens plan moet eind vol gend jaar een capaciteit van 4 a 4.5 niljoen hectoliter bereikt zijn. /oor de verdere toekomst ligt een aitbreiding tot 10 a 12 miljoen hec- .oliter in het verschiet. Dat deelde vanochtend een woord voerder van Heineken desgevraagd mee. Hij ontkende dat er sprake zou zijn van een volledige concentratie van Heineken in. Zoeterwoude. "Waar het op dit ogenblik om gaat^ is dat er een studie verricht wordt' over de toekomst van de brouwerij aan de Mauritskade in Amsterdam. Je moet je afvragen of het verstan dig is te gaan investeren in een be drijf dat midden in eep woongebied ligt, waarmee de genfieente andere plannen heeft. Die studie is be doeld om daarover opheldering te geven. Er is geen sprake van dat bij die studie ook de brouwerij aan de 1ste Van der Heistraat in Amsterdam is betrokken. Wat de vakbonden daarover suggereren is totaal niet aan de orde", aldus de Heineken- woordvoerder. NW-districtbestuurder Kuhlman, echter, constateert dat de ervaring met Heineken in de afgelopen jaren leren dat men weinig rekening houdt met de wensen van het pers oneel. "Dat was in 1974 al toen de overplaatsing van Rotterdam naar Zoeterwoude aan de orde kwam en deed zich vorig jaar opnieuw voor met de overplaatsing van de lande lijke diensten van Amsterdam naar Zoeterwoude". Volgens Kuhlman (NW) is er in derdaad in Zoeterwoude vol doende ruimte beschikbaar om in de toekomst flink te kunnen uit breiden. "Wij vinden echter, dat Heineken andere prioriteiten moe ten stellen dan alleen bedrijfseco nomische. Er werken tenslotte 1500 mensen in Amsterdam. Ook de cen trale ondernemingsraad heeft uit gesproken dat de problemen in Amsterdam zelf moeten worden opgelost". Overigehs constateert Kuhlman dat zich bij een verdere .uitbreiding in Zoeterwoude de nodige proble- men* zullen voordoen. De wonings ituatie is hier verre van rooskleurig, zeker als het gaat op goedkope huurwoningen. Zoeterwoude zelf heeft helemaal geen mogelijkhe den. Dan moetje al gauw kijken in een straal van tien kilometer met gemeenten als Zoetermeer, Alphen aan den Rijn, Katwijk en Leiden. Heineken praat bovendien over de steeds moeilijker wordende ar beidsmarkt in Amsterdam, maar ik vraag me af of de situatie in de om geving van Zoeterwoude nu wel zoveel beter is", aldus Kuhlman. Hij ontkent niet dat uitbreiding in Zoeterwoude een bijdrage kan le veren aan de bestrijding van de werkloosheid in de Leidse regio. "Maar we moeten niet de ene ellen dige situatie oplossen en elders een nieuwe creëren". Begin augustus gaat de vakbond praten met het gemeentebestuur van Amsterdam om de mogelijk heden voor het behoud van Heine ken te bekijken. "We gaan ervan uit dat het gemeentebestuur er alles aan doet om het vertrek van Heine ken te voorkomen". Op 18 augustus gaat de vakbond weer praten met Heineken. Burgemeester Detmers van Zoe terwoude zei vanochtend niets van Heineken te hebben gehoord over een eventuele uitbreiding van de vestiging. "Ik heb het nieuws van ochtend ook in de ochtendbladen moeten lezen." De door de'vakbon- den gesignaleerde huisvestings problemen voor het personeel on derschrijft hij. "Zoeterwoude kan geen soelaas bieden. We hebben hier wel werkgelegenheid gekre gen. maar we mogen niet groeien. Voldoende huisvesting was ook al een probleem toen de verhuizing van Rotterdam naar Zoeterwoude aan de orde was. Er is toen een af spraak gemaakt tussen een aantal mensen om gezamenlijk te streven naar het oplossen van dit probleem. Het heeft in de praktijk niet erg veel resultaat gehad. Op dit ogenblik - twee jaar nadat prins Claus de Heineken-brouwerij in Zoeter woude met Veel feestelijk vertoon opende - rijden er nog elke dag bussen om pendelaars uit Rotter dam op te halen en weer thuis te brengen. Donderdag 19, Architektenburo, gratis advies, 8-9.30 Werkgroep dienstweigeren, in juli en aug. inlichtingen tel. 140866. Troef, Noordeinde 2a, kreagroep, foto grafie, 8-10 uur nam. Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homofilie, open-café avond, 9-12 uur nam. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 35, Voorschoten, spreekuur Alg. Ned. Invaliden Bond, 7 uur nam. tel. 01717- 3309. Zaaltje Pieterskerk, ledenvergadering 1.15 u Leiderdorp, gemeente- ZOETERWOUDE - Voor de bouw van 20 "splitlevel" woningen is vanmorgen de eerste paal geslagen in het plan Westeinde II. Naar ver wachting zullen de woningen vol gend jaar juli opgeleverd worden. Het zullen ruime huizen worden in de vrije sector. De garage bevindt zich in de onderbouw. Naast een eetkeuken en een woonkamer op de begane grond zullen de huizen vier slaapkamers bevatten, ver deeld over twee verdiepingen, een badkamer en een doucheruimte. De huizen zijn ontworpen door het Warmondse architectenbureau Gradus Kamsteeg en worden ge bouwd en verkocht door de Noorlander-Van Rhijn-groep uit leiderdorp. De prijzen variëren 350.000 gulden tot ruim vier ton. AMSTERDAM/LEIDEN - Vijf Leidenaars hebben tevergeefs ge probeerd om een strafvervolging in te doen zetten tegen Prins Bern hard, vanwege diens aandeel in de zg. Lockheedaffaire (de prins was betrokken bij het omkoopschan daal van deze Amerikaanse vlieg tuigfabriek). Het gerechtshof in Amsterdam heeft zich vanochtend "onbevoegd verklaard om kennis te nemen van het beklag van de vijf Leidenaars. De Leidenaars, P. Koppen, R. C. van .den Boogaard, T. J. Knoop Pathuis, G. J. Boudewijnse en S. 'Schuur, hadden het beklag inge diend op grond van artikel 12 van het wetboek van strafvervolging. Volgens het Gerechtshof moet Prins Bernard als militair worden beschouwd in de jaren, waarin zich de Lockheed-affaire afspeelde. Om WARMOND - Gedurende de ge hele vrijdag kunnen Kaagweek- vierders zich vermaken op de ker mis op de baan en bij het kunst- marktje op het Pleintje bij de Pomp. Degenen die iets van het wedstrijdgebeuren op de Kager- plassen willen meemaken, kunnen om 9.30 en 11.00 uur vanaf Park Groot Leerust met een rondvaart boot vertrekken voor een tocht met deskundige uitleg. Bovendien is er van 13.00 tot 17.00 uur een pendel dienst tussen Park Groot Leerust en de Kaagsociëteit. De boten ver trekken om de 25 minuten. Dat is ook 's avonds het geval, maar dan wordt de pendeldienst vanaf de Gemeentehaven gehouden en wel tussen 18.30 en 23.30 uur. De weds trijdzeilers zijn dan weliswaar niet meer actief, maar in de feesttent is volop muziek en gezelligheid te vinden. Zo ook in Warmond zelf waar om 14.00 uur in Park Groot Leerust jongens en meisjes tot twaalf jaar in eigen stands hun koopmanskunst tonen. Om half drie laten in datzelfde park schaap scheerders zien hoe het scheren vroeger en nu toeging en toegaat. Atletisch ingestelde personen kunnen zich om half acht melden bij de sporthal Klim-op voor een stratenloop van vijf kilometer door Endepoel. De zanger Jen Rog treedt om acht uur op in Ut Sloepie. Het publiek zal daar wel voornamelijk uit jon geren bestaan, want de Spelen die om half negen in de feesttent in Park Groot Leerust beginnen, zijn alleen toegankelijk voor dames en heren vanaf 18 jaar. die reden zou hij onder de militaire justitie vallen. De Leidenaars kun nen evenwel niet op èen soortge lijke wijze hun beklag doen bij de militaire rechter, omdat de mili taire rechtspraak een dergelijke beklagartikel niet kent. Het hof overweegt in zijn beschik king dat de prins in de jaren 1960-1968 militair was; inspecteur-generaal ven de drie onderdelen van de krijgsmacht. De strafbare feiten, die aan prins Bernhard zouden kunnen worden toegedacht (volgens het rapport van de zg. commissie-Donner), die nen door de militaire rechter beoordeeld te worden. Deze neemt met uitsluiting van de burgerlijke strafrechter kennis van strafbare feiten, die door militairen zijn be gaan. „Het hof is niet bevoegd te bevelen dat een strafvervolging wordt ingesteld of voortgezet voor de militaire rechter", aldus de be schikking van het Amsterdamse gerechtshof. De vijf Leidenaars hadden in hun beklag aangevoerd dat er ten on rechte geen strafvervolging is in gediend tegen Prins Bernhard, hoewel dat naar hun oordeel ge- LEIDEN - Geboren: Natascha, d.v. A. van der Blom en W. van der Welle; Serife, d.v. M. Akbinar en S. Atalay; Guido, z.v. J. M. F. J. Seisveld en C. H. Makkenze; Auke M., z.v. J. F. L. Wilod Versprille en S. M. Thunnissen; Lise, d.v. A. N. R. El- derhorst en M. W. Schoonwater; Marti na, d.v. A. Hoek en M. Hancox. Getrouwd: G. F. Lares en Th. J. E. Cor- Overleden: L. J. H. Stiens, geb. 1903, man; J. van Egmond, geb. 1915, man; J. Siere, geb. 1906, man; S. C. Mechelse, geb. 1895, gehuwd met D. A. van den rechtvaardigd zou zijn, gezien het vermoeden van strafbare feiten, die zijn gebleken uit het onderzoek van de commissie-Donner. ZOETERWOUDE - Afgelopen nacht om vier uur begon men bij de Grofsmederij in de Grote Polder met het omvangrijke vervoer van een speciale wagen De Grof heeft voor de Hoogovens een speciale transportwagen gebouwd van 20 meter lang en 14 meter breed, die gebruikt zal worden om transformatorhui zen te vervoeren. In twee delen van zeven meter breed is de staalconstructie voor deze wa gen vervoerd van de fabriek naar een boot in Koudekerk. Er moest voorzichtig gemanoeu vreerd worden met dit vrachtje van tegen de dertig ton. WASSENAAR - Het Verkeersoverleg in Wassenaar staat achter het afwij zend standpunt van B en W van Wassenaar ten aanzien van een aparte busbaan op de Papeweg en een verkeerslichtinstallatie op het kruispunt van de Landscheidingsweg en de Wittenburgerweg. Het Verkeersoverleg is ook tevreden over de overeenstemming, die met de bewoners is bereikt over het inrichten als woonerf van de Pieter Maritz- straat in de wijk Ocatdorp. Men is ook van plan de rest van de wijk op dezelfde wijze in te richten. Het voorstel van B en W om in de Pieter Maritzstraat 44 parkeervakken aan te leggen en de leefbaarheid van de buurt te verhogen met bomen, bloembakken, bankjes en nog meer van dergelijke voorzieningen, is door de omwonenden goed ontvangen. Op twee na, zijn alle 42 bewoners voor de plannen van het college. In verband met het opstellen van een verkeersplan voor de gemeente Wassenaar, heeft het gemeentebestuur de Verkeersafdeling van de ANWB om advies gevraagd. Daarnaast is bij het opstellen van het plan ook de verkeersdeskundige prof. H. J. H. Volmuller ingeschakeld. Uitgangspunt voor een verkeersplan in Wassenaar moet, aldus het college, het voorkomen van overbelasting van het wegennet binnen de gemee nte zijn. Het Verkeersoverleg is van mening dat over het opstellen van een verkeersplan overleg moet worden gevoerd met de omliggende gemeenten. Twee jongens opgesloten in goederenlift Hulpverlening Centrum voor Vrijwillige Hulpverle ning, Langegracht 246a, tel. 149064. Op werkdagen geopend van 9-17 uur. Gezinsverzorging Stichting Gezinsverzorging Leiden, Mare 45, tel. 149441. Aanvragen hulp voor bejaarden, langdu rig zieken en gezinsverzorging, op werkdagen van 9-10 en 13-14 uur. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 24 juni tot 1 juli, door. Apotheek Reyst, Steenstraat 35, tel. 120136;Apotheek Voorschoten, Leids eweg 66, Voorschoten, tel. 2525. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 212753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondhei scentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641; Alg. Hulpverle ning, tel. 2141, tst. 35 (dag en nacht). Warmond - ZR. J. de Vries, Parnassia- laan 26, Noordwijkerhout, tel. 02523- 5180. STAG-drukkerij SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071- 125202. Voor allen die in moeilijkheden verkeren. Van half 8 's avonds tot 8 uur 's, morgens, tijdens het weekend doorlo pend van vrijdagavond tot maandag morgen, bereikbaar, vertrouwelijk. Huize St; Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen vAn in nood verkerende moeders, evertttieel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 132187. Dag en nacht bereikbaar. Dierenhulpdienst •Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverlening aan verongelukte hon den, katten, vogels e.d. in de gemeenten. Leiden en Leiderdorp. Dag en nacht be- Teikbaar, tel. 134687. Onderwijswinkel Burgerraadsman 11.00-12.00 uur, do. 18.30-20.00. Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Moederhulp LEIDEN - Twee jongens hebben gisteravond op het Leidse station ruim anderhalf uur'opgesloten ge zeten in een goederenlift. De lift was blijven hangen, toen een elfia- rige, in Leiden wonende Turkse jongen met zijn vriendje daarmee aan het spelen was. Het jeugdige tweetal had om hulp kunnen roe pen door tijdens hun angstig avon tuur een ruit in de lift stuk te slaan. Nadat door personeel van de N.S. om politie-assistentie was gevraagd konden de jongens uit hun netelige positie worden bevrijd. Ongelukken op de weg Bureau Moederhulp (niet gehuwde moederzorg), Terweepark 2, tel. 151068. Mej. J. Schrama, maatschappelijk werk- Dienstencentrum Advocaten spreekuur Pieterskerkgracht 11. iedere donder dagavond van 7-8 uur. Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad, Gerecht 10, tel. 143503, woe. 16.30-l7.30 uur. Noord, van Hogendórp- straat 36", tel. 144912, ma. 10.30-11.30 uur. Kooi, Driftstraat 49a, tel. 149726, di. L0.30-ll.30 uur. Morskwartier, Morsch- wijk Topaaslaan, tel. 761196, woe. 10.00-11.00 uur. Tuinstadwijk, Herens traat 45, tel. 144112, vr. 10.30-11.30 uur. Stadhuis, Stadhuisplein, tel. 145344, do. 17-30-19.30 uur. Henry Dunant Met het Rode Kruis Hospi taalschip "J. Henry Dunant" zullen in de periode van 4 tot en met 9 juli 74 chronisch zieke en gehandicapte patiënten uit Leiden en omgeving een vaar- week over de Nederlandse binnenwateren meemaken, zoals ieder jaar gebruikelijk is. De verzorging aan boord be rust behalve bij de vaste be manning bij vijftig vrijwilli gers en vrijwilligsters van het Rode Kruis. Het schip vertrekt en komt aan op de IJsselkade in Gouda. Pinokkio De speel-o-theek Pinokkio in Leiden-Noord zit te springen LEIDEN - Een 20-jarige Leidse kwam gistermiddag op de Burg- LEIDERDORP -De werkzaamheden aan de Hoogmadeseweg in Leiderdorp zullen binnenkort worden afgeslo- gravenlaan met haar brommer te ten. Dan is de reconstructie van de hele straat, inclusief de aanleg van een voetpad, een feit. vallen, toen plotseling de bal van De opknapbeurt was mede noodzakelijk geworden door het feit dat aan de, in het verlengde gelegen, Simon een groepje spelende jongens de Smitweg allerlei openbare voorzieningen zijn geprojecteerd, waardoor de weg intensiever gebruikt zal worden, rijbaan oprolde. z.e viel en kreeg Kortgeleden werd aan de Simon Smitweg het nieuwe onderkomen van de Leiderdorpse dienst gemeentewerken en letsel aan naar ar m.L veneens op a e de brandweer in gebruik genomen en in de toekomst wordt ook het politiebureau aan de weg gerealiseerd. f9-jarige Lhdenaar met zij n bromfiets tegen de achterkant van personenauto. Een wond aan om medewerkers, mensen die speelgoed kunnen repareren of fabriceren. De medewerkers van Pinokkio zijn vrijwillige rs. Een aantal van hen leent het speelgoed uit, anderen doen de administratie of bewaken het financiële gedeelte. Een keer in de maand komen de mede werkers bijeen en ook worden er thema-avonden gehouden, bijvoorbeeld over speelgoed. Speel-o-theek Pinokkio is ge opend op dinsdag van tien tot twaalf uur, op woensdag van een tot drie uur en op donder dag van drie tot vijf uur. Pi nokkio is gevestigd in de Hei lig Hartschool, Lusthoflaan 2, telefoon 126163. De medewer kers zijn overigens van 1 juli tot 15 augustus op vakantie. Bedankt open brief aan de bevolking, het gemeentebestuur, de ver enigingen en het bedrijfsleven van Zoeterwoude gestuurd. Daarin wordt geconstateerd dat de feestelijke periode van 27 mei tot en met 12 juni uniek is geweest. Door het feest zijn vele Zoeterwoudenaren mei elkaar in contact gekomen, hetgeen door de aanwezigheid van twee verschillende dorps kernen anders bemoeilijk! wordt. "Ons feest heeft op dit gebied voor tal van verrassin gen gezorgd. Oude banden (soms na tientallen jaren) zijn aangehaald, nieuwe ontston den", aldus de coördinatie commissie. Bevolking, gemee ntebestuur, verenigingen en bedrijfsleven worden bedankt voor hun medewerking. de knie was het vervelende gevolg. Een 16-jarig meisje uit Hazers- woude kwam in de afgelopen nacht door tot nog toe onduidelijke oor zaak met haar fiets op de Willem de Zwijgerlaan te vallen. Ze kreeg een wond aan het achterhoofd. In al deze gevallen zorgde de EHD voor vervoer naar het Academisch Zie kenhuis. LEIDEN - De r.-k. Paulus Scho lengemeenschap voor mavo en leao mag pas in 1980 uitbreiden. Het gaat om vier practicumlokalen (tekenen en handenarbeid) en een gymnastieklokaal. De lokalen ko men aan de achterzijde van het be staande schoolgebouw aan de Su- rinamestraat. Dit blijkt uit het scholenbouwplan van het ministerie van onderwijs. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Lêiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 39,80 per post 57,65 Jaarabonnement 147,70 Jaarabonnement per post ƒ219,10 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2