Bollengrond te duur betaald GESLAAGD Gematigde reactie van Vaticaan op "Econe" Kwekers Noordwijkerhout: "Houdt dorp agrarisch" Tsjechoslowakije valt Santiago Carrillo aan Lezers schrijven DONDERDAG 30 JUNI 1977 PAGINA 17 Aan de christelijke huishoudschool "De Rank" in Waddinxveen zijn de vol gende leerlingen geslaagd: Thea Cornelisse, Alida Endeveld, Hellen van der Heyden, Yvonne Hooftman. Wilma Hofman, Jeanette Klop, Marian van de Knijf, Elly Koetsier, Betty Moer- lan, Sjouk de Mol, Nelly de Mooij, Ma rina Schippers, Carola Verweij, Ria Volk, Ankie de Wit, Elly de Visser, Gea van Vuuren, Wilma van der Zwaard, Monique Kleiweg, Hylli Boer, Ageeth van Delft, Jolanda Hofman, Nellie Kos ter, Sonja Metselaar. Wilma Verlooy, Lia Steenhuis, Greet de Pater, Ciska Hels- oot, Lia de Jong, Ina Tamerus, Adrie de Vlieg, Sjanie Spekman, Suzan Binken, Nel Hoogendoorn, Annemieke v hatu, Jannie Sanner, Jannie Schouten, Tanja van der Velden. Rinke Kramer. Anja Bregman en Ans Hofman, Anita Tuhuteru, Sonja de Jong on Stenneke Brinkhorst. Aan de Christelijke Nijverheidsschool in Alphen aan den Rijn zijn voor het diploma 4 jaar LBO geslaagd: 4A: Fokelien Aaftink, Simone v.d. Berg, Nel de Blanken, Nel Breedijk, Henny de Bruin, Wilma Cok, Lijnie v.d. Dool, Leny van Egmond, Lies van Ettikhoven, Joke Hogendorp, Ria de Jong, Ineke v.d. Lee, Astrid Muller, Barry Möllers, Lily Noya, Ans Pijnacker, Anita Sprokkerieft, Carla Staring, Annie Verzaal, Janneke van Vliet. Jeanet Voet 4B: Bea Amier, Wilma Bödeker. Janny Boele, Joke de Bruin, Marjo Dorrepaal, Heieen Esveld, Anneke Hoekstra, Petra Huisman, Annie Hijman, Leny Jansen, Astrid Jordan, Coby Kamphorst, Eline Kempenaar, Corine van Klaveren, Ma rijke Kroon, Gretha van Soest, Netty van Staveren, Marian Oppelaar, Janny van Woudenberg 4C: Carla Blakenburg, Sari Bos, Esther van Egmond, Maija van 't Hoog, Mar griet de Jonge, Ellen Jonkers, Arya Wil Treur, Monique Verbeek, Ellen Verboom, Linda Verheul, Dieke Ver- ploeg, Rianne de Veth, Marga van Wal lenburg 4D: Monica Baay, Karin Bok, Marinka Dijkstra, Harriet van Duyvenbode, Carla van Egmond, Carolien van Eijk, Bea Ha verkamp, Yvonne Hunterlerslag, Gerda van Iperen, Ingrid Jordan, Erik Kamper, Lucia Koopman, Maijo Laros, Hetty Le gerstee, Marina van Leijden, Lizzy Me- ka, Petra v. Ordt v. d. Vlies, Rieke Rood- enburg, Walda van Ruiten, Elaine Schel lingerhout, Marieke Schouten, Els Si- maela, Yvonne Stikkers, Matty Tanis, José Teeuw, Anda Tromp, Manko Valk 4E: Lies van Beek, Miijam Bogers, Conny Colijn, Carla Ekelschot, Conny Kapteijn, Dineke Koppe, Brenda v.d. Laar, Hermien Liberg, Marijke Pijper. Nelma Pijper, Gré Roosemalen, Janny Schreiders. Thea Sprokkerieft, Anneke Turk, Elly Verhoog 4F: Hetty v.d. Bos, Marian Ekelschot, Petra Kerkhout, Riet van Ooy, Ai\ja Slappendel, Sylvia van Soest, Liesbeth Zaal, Bep Hoogendoorn 4G: Anja Boxma, Gerda Broer, Hans van Gulik, Jolanda den Hartog, Marian Kas pers, Ria van Leeuwen. Sonja van Mid delkoop, Coby Nagtegaal, Diona Otten, Marry Suvaal, Gera van Varik, Sandra Wiggemansen Voor het MBO Voor de afdeling Couture Loes Blom, Ronella Broer, Wil van Dorp, Yvonne van Dijk, Marjolein Eikelen boom, Liesbeth Filippo, Cora Gelder blom, Gerry Hogenes, Yvonne Marbus, Maijoke Rietveld. Marry Schering, Hanny Vuyk, Landa Blom. Voor de afdeling Kinderverzor- ging/Jeugdverzorging: Elly Bassa, Joske v.d. Berg, Carla van Capel, Alie den Daas, Ingrid van Hattem, Lucia Dobbe, Ineke Ering, Doki Gerte- naar, Cora Griffioen, Leny Krap, Adri Piek, Lineke van Schaik, Annemarie Verboom, Wil de Vlaam, Cora van Wa- geningen, Gretine v.d. Zwet NEW YORK - Veteraan Gregory Peck (links) speelt de hoofdrol in een film over de generaal Douglas Ma- cArthur, de befaamde figuur uit de oorlog in de Stille Oceaan en Korea. Een omstreden figuur, zoals gister avond voor de première in New York weer bleek, toen een groepje leden van de beweging "Jeugd te gen oorlog en fascisme" trachtte de voorstelling in de Radio City Music Hall te verstoren. Het lukte niet. De 2500 genodigden (onder wie oud minister Kissinger en- zijn vrojiw, rechts op de foto) konden onge stoord naar de film kijken, die vol gens ingewijden overigens niet het succes zal zijn beschoren als een vroegere rolprent over een andere Amerikaanse generaal, George Patton. NOORDWIJKERltOUT- De bloembollenondernemers uit Noordwijkerhout willen dat er in Zeeburg zo zuinig moge lijk wordt gebouwd. Mocht er vanuit Noordwijkerhout aan minder huizen behoefte zijn dan aan de ruim 1200, die ge- 'meente tot 1983 heeft berekend, dan moet de lap grond van 24 hectare niet meteen helemaal worden volgebouwd maar ook gespaard worden voor de bouwbehoefte na dat jaar. Lopen de 1200 huizen in 1983 vol met, deels, niet- Noordwijkerhouters dan zal spoedig daarna weer nieuwe bollengrond aan een nieuw huizenplan moeten worden op geofferd. Dat stellen de katholieke Land en kerhouters, vaak komen er van- Tuinbouw Bond (LTB) en de katho- weKe doorstroming huizen elders lieke vereniging voor ondernemers 'n he' dorP 'eeB WÜ vinden dat die in het Bloembollenbedrhf (KVOB), huizen ook niet aan mensen van tesamen met de Koninklijke Alge- buiten Noordwijkerhout verkocht mene Vereniging BloemboUencul- mogen worden. Ze moeten eerst tuur (KAVB) in een gezamenlijk verplicht i bezwaarschrift tegen plan Zeeburg, koop zijn Volgens KVOB-voorzitter P. War- dorp." merdam vertegenwoordigen deze verenigingen ongeveer 60 a 70 pro cent van de bollenkwekers Noordwijkerhout. "De rest is m Intussen gens bij aangesloten", aldus War- schaarste landbouwer Speculatie het niet alleen de grond die het de moeilijk maakt. Grondspeculatie speelt daarbij evenzeer een rol: de grondprijs Lrenoora wordt steeds verder opgedreven. De bezwaarden zijn gisteren door B Het gebied Zeeburg is eigendom en W van Noordwijkerhout ge- van projectontwikkelaar Nelissen hoord. Met als resultaat dat wet- en Rozenstraten onlangs herdoopt houder Heemskerk de bollenon- m Spaarnestad BV, uit Haarlem. De dememers heeft toegezegd de in grond werd destijds gekocht van de het bestemmingsplan opgenomen tnrna Guldemond NV. Het land merdam. bepaling, dat in elk geval 85 procent wordt gepacht door de bollenbe- I van de huizen in Zeeburg ten goede drijven W. A. M. Penrtings en Ver- zullen komen aan Noordwyker- degaal (Sassenheim). houtse ingezetenen, op papier 0ok deze twee bedrijven hebben, I wordt gezet en derhalve gegaran- lopende de onderhandelingen met deerd wordt. Dat was voor War- Spaarnestad over de pachtuitkoop, merdam niet voldoende om het be- bezwaar tegen bestemmingsplan zwaarschrift in te trekken. "Ik heb Zeeburg aangetekend. J Heemskerk gezegd dat we eerst Imet de achterban moeten overleg gen. We willen dat Noordwijker hout een agrarisch dorp blijft. Ei- genlijk vinden we dat de huizen eerst verkocht of verhuurd moeten [zijn voordat ze gebouwd worden. I Dan heb je de zekerheid datje niet teveel, dus voor niet- Noordwijkerhouters, bouwt. De huizen worden daardoor misschien wat duurder, maar dat moeten we maar over hebben voor het behoud van de bollengrond. Als .Zeeburg wordt volgebouwd en meteen daarna komt er een nieuw huizen plan dan kunnen de weggedreven kwekers nergens heen voor nieuwe grond, die bovendien steeds duur der wordt. Vorig jaar heb ik nog grond gekocht voor een ton per hectare, nu gaat er grond weg voor 175.000 gulden per hectare." Niet haalbaar Eerst verhuren of verkopen en dan pas bouwen vond wethouder Heemskerk gisteren echter geen haalbare kaart. Ook een hoger per centage dan 85 procent garanderen wilde de wethouder niet aan, hoe wel de verwachting is dat van de resterende 15 procent die niet ex clusief voor de Noordwijkerhouter zal zijn toch zo'n vijf tot tien pro cent in handen zal vallen van de dorpelingen. Wel toonde de wet houder zich bereid te denken over een ander voorstel van KVOB, LTB en KAVB. Warmerdam: "De huizen in Zee burg kunnen dan vrijwel allemaal in handen komen van Noordwij- Het Vatikaan heeft gematigd ge reageerd op de gebeurtenissen in het Zwitserse Econe, waar de ge schorste Franse aartsbisschop Le- febvre, tegen pauselijk bevel, vol gelingen tot priester en diaken wijdde. Met zijn uitlating dat "de kerk is waar Petrus is" maakte de paus, zonder uitdrukkelijke ver oordeling, duidelijk, dat ieder die Lefebvre volgt zich buitensluit van de gemeenschap der kerk. De paus sprak tijdens een plechtigheid in de Sint Pieter. Radio Vaticana voegde aan het be richt over de wijdingen in Econe toe, dat Lefebvre daarmee de breuk onherstelbaar heeft gemaakt. De paus zei dat al in zijn brief aan Le febvre van 20 juni. Sommige commentatoren schrijven de gematigdheid van de pauselijke reactie toe aan het feit dat leidende figuren binnen de cu rie sympathie koesteren voor Le febvre en diens opvattingen. De stichting "Pro Ecclesia Ro- mana Catholica - Nederland" blijft onverkort achter Lefebvre staan, wat er ook gebeurt, zo staat in een verklaring. De voorzitter van de stichting, de heer Ch. Manders te Den Haag, ging deze week naar Econe om de bisschop een bedrag te overhandigen uit het fonds ten gunste van de priesterbroeder schap van de H. Pius X. Het bedrag was "aanzienlijk", deelde de stich ting mee. Het was bijeengebracht door "velen". Vijftien Europese bisschoppen conferenties, waaronder die van Nederland, zeggen in een 1400 woorden tellende tekst, ter gele genheid van de feestdag van de apostelen Petrus en Paulus, dat hoe hechter de landen van Europa zich aaneensluiten des te eerder zij in staat zullen zijn ook in andere we relddelen spanningen te helpen overwinnen. De verklaring is geti teld: "Een woord over Europa". De Europese christenen hebben de plicht zich te verzetten tegen on derdrukking, honger en ellende, waar dan ook, en de noden van de mensheid te bestrijden door een rechtvaardiger maatschappelijke orde in Europa en de hele wereld, aldus de bisschoppen. Dit vereist dienstbetoon, vooral aan hen die te zwak zijn om zich te kunnen doen gelden, met name gastarbeiders, verdrukten, gehandicapten en ont heemden. Sociale rechtvaardig heid dient uit de weg geruimd. Christenen moeten bereid zyn, royaler dan voorheen met anderen te delen. Leven als christen bete kent zo leven dat ook de andere mensen kunnen leven. Aldus de bisschoppen. Beroepingswerk: Hervormde Kerk - aangenomen naar Hei- en Boeicop kandidaat A. J. de Kieviet IJsselstein, naar Broek op Lange- dijk F. van Dieren Hien- Dodewaard. Geref. Kerken: aan genomen naar Zwijndrecht H. J. Koffrie Zaandam. Baptistenge meenten: aangenomen naar Leeu warden A. de Vries Coevorden. Aan de H.N.O. School "De Spinbaan" Wassenaar slaagden voor het diploma 4-jarig L.H.N.O. Margareth Disseldorp; Nelleke Eijs; Annemarie van Gestel; Viola Groene- veld; Carin van Keppel; Els van der Kleij; Sandra Kloosterman; Magda Koopsen; Anja Kortekaas; Karin Küh- ne; Henriëtte Landsman; Wilma van Ma ren; Joyce Nieuwenhuis; Yvonne Pen- naarts; Jacqueline de la Rie; Marja Roodakker; José Ruygrok; Alice Soe- tisna; Annette Spijk; Annemarie Volle- brecht; Jeanette Voorham; Margriet Vreeken; Lenny Bekooy; Marleen Bre- derode; Lydia Does; Colette van der Ham; José Hendriks; Marijke de Jong; Ciska van Klaveren; Diana Langeveld; Diana van Leeuwen; Carla Looijestein; Tineke Noordover; Marja Oliehoek; Kitty Rol; Lucienne Schoffelmeijer; An toinette Sistermans; Thea Spring in 't Veld; Joke van Spronsen; Jolande van Veen; Sandra Verboon; Bea Westgeest: Maija Wieggers; Ceciel Wiggers; Ans Bronmeyer; Greet Conradi; Elly Dui venvoorde; Corrine Duyndam; Bema- det van Eeden; Wilma Gordijn; Hannie Groenewegen; Thea Hage; Monique Horsten; Ellen Knynenburg; Trees Kouwenhoven; Annelies Kruyt; Astrid Mulder: Lyda Noordover; Monique Remmerswaal; Veronica Rietbergen; Karin van Santen: Maijolein Schroder; Anja Smits; Roos-Marie Smits; José van Veen; Tony van Wissen. Zware straf geëist tegen Nederlander in Somalië MAGADISJOE (Reuter) - De openbaar aanklager bij het ge rechtshof in de Somalische hoofd stad Mogadiskoe heeft gisteren 23 jaar gevangenisstraf geëist tegen drie Europeanen en een Zuldafri- kaanse vrouw die terecht staan op beschuldiging van spionage. Eén van de verdachten is de 38-jarige Nederlander George de Neef. De vier zijn beschuldigd van ille gale binnenkomst in Somalië en spionage. De Neefs jacht, de Julia n, liep in november vorig jaar aan de grond bij Hafun, in het noorden van Somalië. Ze hebben verklaard niet schuldig te zijn. Het proces is achter gesloten deuren gehouden. De andere verdachten zijn een Britse en een Zuidafrikaanse vrouw en een man uit Zwitser land. PRAAG (ANP) - Rude Pravo' het generaal van de Spaanse commu- orgaan van de Tsjechoslowaakse nistische partij 'met onverholen communistische partij' is gisteren blijdschap' en 'in scherpe tegen- fel van leer getrokken tegen de stelling'met de geest van deze con- Spaanse communistenleider San- ferentie hand en spandiensten ver- tiago Carrillo die' aldus het blad' leent aan 'de vijanden, die de com- een groot aanhanger is van 'het munistische partijen van het wes- koekoeksei van het Eurocommu- 'ten tegen die van de socialistische nisme'. landen willen opzetten'. Het blad besluit met een geloofsbe- In een uitvoerige analyse van de si- 'lijdenis in de communistische par- tuatie in Europa 'een jaar na de con- tij van de Sowjet-Unie en zegt hier- ferentie van Europese communis- over. „haar rol in de voorste gelede- tische partijen in Oost-Berlijn, zegt ren in de strijd voor vrede en sociale Rude Pravo dat de secretaris- vooruitgang is onvervangbaar". !Correct? jln uw verslag over de beantwoor ding door staatssecretaris Klein ivan de vragen gesteld in de Tweede KAmer naar aanleiding van de gang van zaken bij de behandeling pan een WUB-beroep dat ik had in gesteld (L.D. 22 dezer) gebruikt u fels titel: "Staatssecretaris Klein bver kwestie gezakte Leidse stu dente: Beroep correct behandeld". Een titel die, zoals bij nauwkeurige lezing van het stuk ook blijkt, on juist is. De staatssecretaris stelt in zijn beantwoording een oordeel te mo gen geven over de wijze waarop aan Êrt. 40 WUB door de faculteiten uit voering wordt gegeven en hy komt tot de conclusie dat één en ander ban de Leidse rechtenfaculteit naar behoren is geregeld, de heersende bepalingen zouden in mijn geval |iiet zijn overtreden. Hier geeft de staatssecretaris dus een oordeel pver slechts de formele kant van de Saak. In zoverre dekt de titel "Be roep correct behandeld" uw ver- Slag. Echter, datgene wat ik aanvocht en wat ook aanleiding was tot de Ka mervragen, was de' Inhoudelijke jcant van de zaak. Hiervan zegt de Staatssecretaris: „Over de inhoude lijke waarde van de uitspraak van fle beroepscommissie vermag ik biet te beoordelen. De wet legt de Verantwoordelijkheid voor de Bxamens geheel binnen de facultei ten etc." Met andere woorden: Dat het beroep volgens de staatssecre taris correct zou zijn behandeld Voor wat betreft de inhoudelijke kant (datgene waar het om draait!) |s niet juist: Hij geeft daarover im mers niet zijn oordeel! Pf de staatssecretaris terecht jneent te moeten stellen dat hij niet tan oordelen over de uitspraak van le betreffende commissie, betwij fel ik ten zeerste. De wet zwijgt laarover. Pe staatssecretaris spreekt zichzelf lok tegen. Hij wordt namelijk in- onsequent wanneer hij naar aan- piding van een onlangs gedepo neerde klacht, in een beantwoor dend schrijven aan mij gericht, af blijkt te wijken van dit principe. De klacht betrof het feit dat de rechtenfaculteit de onsmakelijk heid had betracht mijn WUB-geval te gebruiken als casus voor haar volgende staatsrechttentamen. Mijn WUB-uitspraak, die, door het ontbreken van een hogere be roepsgang (met slechts de moge lijkheid van een uitspraak van de burgelijke rechter, die echter bij een positieve uitspraak weinig sou laas biedt, aangezien de zaak naar de zelfde beroepscommissie wordt teruggewezen), gekenmerkt wordt door grote machtloosheid. Merkwaardig is dan, dat de staats secretaris thans een uitvoerig oor deel geeft over deze examenvraag. Hij stelt daarbij o.m.: „Ook ik ben van mening dat het stellen van de door u bedoelde vraag niet van wijs beleid getuigt." En: „Ik kan mij overigens wel indenken dat deze gebeurtenis op u een onaangename indruk heeft gemaakt". En: meen ik wel dat de commissie had moeten begrijpen dat deze vraag zowel bij u als bij medestudenten onlustgevoelens had kunnen ver oorzaken en dat het daarom in de gegeven omstandigheden beter ware geweest deze vraag niet te steilen. Mijn oordeel „over deze •zaak heb ik de universiteit mede gedeeld". Waarom gaat de staatssecretaris hier plotseling wel in op de inhou delijke kant van de zaak? Een kwestie van willekeurig be leid? Daar lijkt het duidelijk op. En daarmee is het onrecht niet uit de weg geruimd, de rotte plek blijft. Th. Schijffelen-Miedema Zoeterwoudsesingel 64 Leiden dichtbij. Is het niet mogelijk, zo academische ziekenhuizen, d.w.z. vraag ik mij af, een nieuwe Over- geïntegreerde nieuwbouw, dekte op de plaats van de oude neer Nog geen anderhalf jaar geleden te zetten? was de regering van mening dat, in Op vyf minuten gaans is een hele het kader van de bezuinigingen in nieuwe wijk in aanbouw (Waar- de gezondheidszorg, de nieuw- dgracht, Oranjegracht, Lange- bouwplannen over boord gezet straat). Daarbij zullen in de ko- moesten worden, mende twintig jaar werkverkortin- Binnen het ziekenhuis hebben alle gen ingevoerd worden en de men- geledingen van het personeel, de sen over meer vrije tijd beschikken directie, de medische faculteit en en tijdverdrijf gaan zoeken. Met het stafconvent hiertegen op veler- andere woorden in de toekomst zal lei wijze geprotesteerd. Verder uit- zo'n zwembad wel rendabel te ma- stel van de nieuwbouw van het ken zijn. Bovendien zou men bij het AZL zou onaanvaardbare gevolgen hebben voor de patiëntenzorg, de werkomstandigheden van het personeel, het niveau van het me maken, zodat het onderhoud goed- disch onderwijs en onderzoek en de koper wordt. algehele ontwikkeling van de ge- Bij een nieuwe Overdekte zou men, zondheidszorg in de regio Leiden, om in de omgeving te blijven pas- Deze actie in het AZL is onder- sen, eveneens van een kerkgebouw steund door een zeer massale peti- uit kunnen gaan. Iets breder en met tie onder de Leidse bevolking. Er' een meer ruimtegevende bekap- werd een solidariteitscomité ping. Eventueel een klein torentje Nieuwbouw AZL opgericht waarin er bovenop. jongeren-, vrouwen-, wijk- en vak- In het benedengedeelte, doorio- bondsorganisaties deelnamen. Dit pend tot aan de. Oude Vest, komt comité haalde vele duizenden dan het zwembad. Het bovenge- handtekeningen op, die aangebo- deelte zou bruikbaar zijn voor een den zijn aan staatssecretarissen winkelgalerij, kantoren, een bio- Hendriks en Klein. opzetten van een nieuwe Over dekte van moderne energiebespa rende middelen gebruik kunnen Het besluit van de regering is daarom een prachtig resultaat van deze inzet van velen binnen i scoopje en/of woonruimte werkende jongeren. In geval een of meer winkelbedrijven zc ÏC1CI1 uilulcl.c„ ingang met etalages aan de Haar- ,en he, ziekenhuis. De brede lemmerstraat kunnen komen, de dersteuning ingang van het zwembad gga dg Oude Vest. mcuwuui Nodig is een organisator. Misschien Jjedltrine iets voor Ton Menken? Fred Vos de acties bewijst nog eens hoe noodzakelijk de nieuwbouw van het AZL en de ver-- de gezondheidszorg- •oorzieningen voor het zieken huispersoneel en de Leidse bevol- Nieuwe Wat mij verbaast is dat de inwoners van Leiden zich zo gelaten neerleg gen bij het sluiten van De Overdek te. Eén overdekt zwembad voor een gemeente als Leiden is te weinig. Bovendien ligt het in een uithoek. De Overdekte heeft het voordeel dat hij in het centrum ligt, met een parkeerterrein (Driessenstraat) king is Het AZL is hiermee het tweede academische ziekenhuis waar de -jyj, i a rFT nieuwbouw toch doorgang zal vin- 1 Pil WnOUW AZrfLi den- Eerder is een dergelijk besluit iuluttwuutt voor nieuwbouw van het Acade misch Ziekenhuis in Amsterdam Het besluit voor volledige nieuw- afgedwongen, onder ruk van ac- bouw van het Academisch Zieken- ties van personeel en bevolking, huis is het resultaat van de vele ac- waarbij de CPN een actieve rol ver- ties die in de afgelopen periode vulde. binnen en buiten het AZL voor de Dit resultaat toont het belang van nieuwbouw gevoerd zijn. Centraal actief en eensgezind optreden waar in deze acties stond de eis: geinte- het erom gaat de bevolking tegen greerde nieuwbouw! Het nu nog te verslechteringen op de voorzienin- ontwerpen nieuwbouwplan zal gen te beschermen. Nu en in de na- worden opgesteld op basis van de bije toekomst, standaardprogrammering voor de Nu, pal na de verkiezingen, treden al weer figuren naar voren die ver dergaande bezuinigingen op de col lectieve voorzieningen, inclusief de gezondheidszorg, bepleiten. Bin nenkort krijgt ook het AZL te kam pen met tekorten in de begroting voor exploitatie-kosten en person eelslasten. Hiermee wordt grote schade toegebracht aan het niveau van de gezondheidszorg, de positie van het personeel en de verzorging van de patiënten. Nu al worden er aanslagen gedaan op de salarispositie van de leerling-verpleegkundigen in de pre-klinische opleiding. Nadat reeds enkele ziekenhuizen in Ne derland er foe overgegaan zijn geen salaris meer uit té betalen aan de leerling-verpleegkundigen in de pre-klinische opleiding, dreigt deze maatregel ook voor het AZL van toepassing te worden. Wij achten dit onaanvaardbaar, juist nu de uitbreiding van het personeelsbestand en verbeterin gen van de positie en werkomstan digheden van het personeel als maatregelen tegen de taakverzwa ringen en overbelastingen van het grootste belang zijn. De acties waarmee de nieuwbouw voor het AZL bevochten is geven de ervaringen om ook nieuwe aan slagen terug te wijzen. J. Brands, secretaris namens CPN-afd. Leiden Lage Rijndijk 99. Leiden. Chileens koper In het Leidsch Dagblad van 27 juni stond het bericht dat het Italiaanse Chili-comité zes Nederlandse vrachtwagens geladen met 150 ton Chileens lcoper heeft verhinderd door tq rijden naar hun eindbes temming bij Milaan. Een prima actie, die niet alleen de instemming verdient van de Ver- voersfederatie NW, maar van ie dereen die solidair wil zyn met het onderdrukte Chileense volk. Nederland behoort tot een van de landen die intensief economische betrekkingen 'met Chili onder houdt en daarmee de dictatuur in dat land helpt in stand te houden. Bedrijven als Shell en Philips zijn bekende voorbeelden van onder nemingen uit ons land die in Chili investeren. Behalve dat in Nederland op grote schaal produkten worden inge voerd uit Chili, dient ons land ook als doorvoerplaats naar andere Westeuropese landen. De Chi leense produkten worden in de Rotterdamse haven opgeslagen van waaruit ze worden getranspor teerd naar andere landen. Dit is het geval met de 150 ton Chileens koper die in Italië wordt vastgehouden. De Italiaanse vakbonden hebben een boycot ingesteld tegen de in voer van koper uit Chili in Italië. Via Nederland is geprobeerd deze boycot te breken, maar dankzij de oplettendheid van het Italiaanse Chili-comité is hiervoor een stokje gestoken. Arbeiders uit Milaan hebben ervoor gezorgd dat het ko per zijn eindbestemming niet kon bereiken. Inmiddels heeft de fa- brieksraad van het bedrijf besloten het koper niet te zullen verwerken en heeft men van de directie gedaan weten te krijgen dat het koper te ruggestuurd zal worden naar Rot terdam. Om ervoor te zorgen dat dit ook werkelijk gebeurt, wil men bewerkstelligen dat de zes vracht wagens naar ons land terugrijdén. In Italië, Frankrijk en België zullen ze voortdurend worden' begeleid doorleden van de Chili-comité's en vakbonden uit die landen. Aan de Nederlandse grens zullen leden van het Chili-comité Nederland en an dere organisaties de escorte over nemen en de vrachtwagens bege leiden naar het handelsveem in Rotterdam, de plaats waar het Chi leense koper zyn Europese reis be gon. Het Chili-front Leiden doet een be roep op iedereen deze internatio nale boycotactie te steunen door brieven te sturen naar de Neder landse regering, waarin wordt aan gedrongen een boycot in te stellen tegen koper en andere produkten uit Chili. Namens het Chili-front Leiden Wim van Niekerk, Paulien Verstraten. De verdere avonturen van pa Pin kelman en tante Pollewop, tekst Godfried Bomans, strips Carol Vo- ges. Uitg. Elsevier, Amsterdam, 9,50. Woonboek voor doe-het-zelvers, door Otto Werkmeister. Uitg.: Els evier. 35,-. Knuffelspeeltjes om zelf te maken, door Pamela Peake. Uitg. Elsevier. 24,50. Arthur Lehning/Vrijheid en ge lijkheid, Johan Huizinga-lezing 1976. Uitg. Het Wereldvenster, Baarn 6,90. Wernher von Braun één van de 118, door Klaas Jan Hindriks en Rudolf Spoor. Uitg.: A. J. G. Strengholt, Bussum. Tot 31 dec. 19,90, daarna 29,50. Losgeld en chantage, spionage thriller door E. Anthony. Uitg. Lui- tingh, Laren, 16,90. De Diddakoi, kinderboek door Rumer Godden, vertaling mevr. H. de Wit-Boonacker. 14,90. Zwevend naar de dood, Arnhem 1944, door Th. Peelen en A. L. J. van Vliet. Uitg.: Unieboek, Bussum. 27,90. De kuise voorbijganger, door Leo Dreksen. Uitg. Teleboek, Amster dam, 12,90. TURNEN - Cor Smulders, de tien voudige turnkampioen van Neder land, heeft besloten te stoppen met. de actieve wedstrijdsport. PAARDENSPORT - Henk Nooren is gisteren met Pluco op het CHIO van Aken tweede geworden bij de kwalificatie voor het internationale springkampioenschap van West Duitsland. WIELRENNEN - Aavo Pikkuus heeft gisteren de vijfde etappe van de Ronde van Joegoslavië gewon nen. Zijn landgenoot Goesiatnikov behield de leiding in het algemeen klassement. VOETBAL - Austria Wien heeft gisteren de Oostenrijkse beker ge wonnen. Austria won met 3-0 van de Wiener SV.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17