Ontslag uitbarsting in Brabants industrie stadje: honderden werklozen Burgemeester Jansen: 'Stemming emotioneel' DONDERDAG 30 JUNI 1977 Oss is ontmoedigd. De middelgrote Noordbrabantse gemeente tussen 's Hertogenbosch en Nijmegen, voornamelijk ver maard vanwege nuttige produkten als de Organon-anticonceptiepil, de Zwanburgers van Unox en het oer- huiselijke kamerbrede tapijt van Desso en Bergoss, is in één klap na tionaal bekend geworden door een plotselinge uitbarsting van massa ontslagen. Burgemeester L. F. J. Jansen over ziet vanuit zijn splinternieuwe ge meentehuis gelaten het epicen trum. De cijfers liegen er niet om: de Barwick-tapijtfabriek zet 55 man op straat, het door Japanners opgekochte grafische concern Ro- tobrite-sluit midden-juli definitief de poorten waardoor 330 vaklieden werkloos worden, en de Unilever- vleesgroep (met Oss als hoofdkwar tier) zet de komende twee jaar 1800 arbeidsplaatsen „op de tocht" - zoals het snel ingeburgerde vak bondsjargon dat noemt. Door Theo de Jong Koesterde Oss zich vorige maand nog behaaglijk in de weelde van een relatief klein aantal mensen zonder baan (4 procent van de be roepsbevolking, dus nog lager dan het landelijk gemiddelde van 4,3(, de komende maanden schiet dat percentage met pijnlijke precisie omhoog naar 10, wellicht 12. Eén op de acht Ossenaren in de werkloos heidswet - hoe voelt dat aan?. Geladen „De stemming is natuurlijk emo tioneel en geladen - dat spreekt vanzelf', aldus burgemeester Jan sen. „We wisten al lang dat Unilever de vleesgroep wilde saneren van wege de tegenvallende ontwikke lingen. Maar als zo'n bericht tens lotte officieel bekend wordt ge maakt, komt het wel erg hard over. Onze eerste zorg is dan ook - hoe vangen we de mensen maatschap pelijk zo goed mogelijk op? Ze moeten hun problemen kunnen ui ten. Daarom is hier onmiddellijk een crisiscentrum in het gemee ntehuis geopend. Onze burgers hebben recht op begrip en hulp. Oss is een sterk geïndustrialiseerde gemeente, en dat maakt ons natuur lijk bij een teruglopende conjunc tuur extra kwetsbaar. Het afgelo pen jaar zijn er hier al een paar dui zend arbeidsplaatsen verdwenen. Omdat de arbeidsmarkt toen nog flexibel was, ging dat vrij geruis loos. Maar nu worden we keihard met de problemen geconfron teerd". De eerste gesprekken op het Haagse ministerie van Economi sche Zaken hebben de burgemee ster van Oss tot nu toe weinig aan leiding tot optimisme gegeven: „We hopen vanzelfsprekend op steunmaatregelen, maar daarvoor zijn nog weinig aanwijzingen. Vroeger waren wij als „kernge meente" aangewezen, en kregen bedrijven die zich hier vestigden een overheidssubsidie van 25 pro cent in hun investeringen. Nu zijn we teruggevallen tot 15 procent, terwijl 's Hertogenbosch en Nijme gen 40 procent Krijgen* Waar moet het met Oss heen?" De mensen op de werkvloer héb ben diezelfde twijfels. Somber Arnold Au wens (41), 27 jaar werk zaam bij Unox (voorheen op de af deling hammen), nu al geruime tijd vrijgesteld als ondernemingsraads lid voor Unox/Zwanenburg/Har- tog, secretaris van de- centrale Unilever-ondernemingsraad, is eveneens uitermate somber ge stemd. Tussen twee drukke verga deringen in het crisiscentrum door, zegt hij dat de massa-ontslagen voor Oss "een regelrechte ramp" betekenen. Auwens: "Wedraaien al vier jaar met zware verliezen in de vleessector, dus we zagen de bui wel hangen. De ondernemingsraad onderkende de problemen, en de vakbonden óók. Maar we vinden al lemaal dat massa-ontslagen nooit een oplossing kunnen en mogen zijn. We eisen een stuk vervange nde werkgelegenheid, binnen het Unileverconcern en desnoods er buiten, én een garantie voor de toe komst. Daarvoor zijn nog harde ge sprekken nodig met de directie van Unilever, maar ook met de bonden, gemeente, provincie en rijk. En misschien is er via de politieke par tijen het nodige te bereiken". Over de wijze waarop de honder den Unilever-ontslagen worden verdeeld zegt Auwens, aangesloten bij de Voedingsbond-FNV: "Wij willen het liefst de jongeren aan de slag zien te houden, en voor de oud ste werknemers een vervroegd pensioen zien te bereiken via de 57-plus en de non- activiteitsregelingen. Door het in schakelen van een centraal infor matie en bemiddelingskantoor, en door de toezegging van Unilever om in het hele Unileverconcern een pesoneelsstop te hanteren (om zo doende eerst mensen die met ont slag worden bedreigd aan een baan te kunnen helpen) hopen we het aantal ontslagen te kunnen druk ken. In het bedrijf is de stemming onder het personeel natuurlijk bar slecht, dat is logisch. De kans dat er harde acties komen, sluit ik dan ook beslist niet uit". Vredig Buiten, in de zon, ziet Oss er vredig uit. In het centrum is wat kaalslag gepleegd voor nieuwe winkels en andere voorzieningen, de kassa's in de Vendet- en C A-filialen rinke len nog opgewekt, en in het gemee ntewapen staat een os afgebeeld, die (onkundig over de slachtbank die hem wacht) vrolijk uit z'n ogen kijkt. De plaatselijke verbruikers- markt heet "Weltevreden". Wethouder C. van de Hakt (PvdA), belast met de portefeuilles grond zaken, stadsontwikkeling en volkshuisvesting, en drieëneen halve dag per week werkzaam bij de afdeling planning van Unox/Zwanenburg/Hartog, oogt minder ontspannen. De vergade ring van bouwvereniging St. Willi- brordus even ontvluchtend om zijn visie op de problemen van Oss te kunnen ventileren, noemt v. d. Rakt de ontwikkelingen "zorg wekkend. "Dit is werkelijk te gek. Een groot deel van het personeel van de vleesgroep is aan het ver grijzen, en is dus moeilijk her plaatsbaar. En wat moetje bijvoor beeld met die sterk gespeciali seerde grafici van Rotobrito? Hier komen ze niet aan de slag. Moeten ze dus allemaal maar verhuizen? In heel Nederland is te zien dat het goed fout zit met de werkgelegen heid in de grafische sector, de vleessector en de tapijtfabricage. En uitgerekend rust Oss in belang rijke mate op die drie pijlers. Geschokt Voor de oudere werknemers is dit alles 't ergst. Ze zijn de afgelopen tientallen jaren in een bepaalde functie gegroeid, en worden nu plotseling met ontslag geconfron teerd. Bovendien, ons vertrouwen in een wereldconcern als Unilever is opnieuw geschokt. Oss is nog niet vergeten dat onze gemeente de bakermat is geweest van dat gigantische internationale bedrijf. Eind vorige eeuw begon nen Van den Bergh en Jurgens hier hun boter- en margarinefabriekje. Aanvankelijk als concurrenten, la ter als partners - en daaruit is Uni lever ontstaan. Generaties-lang hebben inwoners van Oss bij Uni lever gewerkt - meestal ging zo'n traditie over van grootvader naar vader en zoon. „Jij moet maar bij Unilever gaan werken" was hier 'n gevleugeld gezegde. Dat zeiden va ders soms letterlijk tegen hun kin deren, omdat zij ze graag goed on derdak zagen. Dat vertrouwen is eerstal beschaamd toen Unilever in 1929 z'n hoofdvestiging van Oss naar Rotterdam overplaatste. Men van Unilever heeft fouten ge maakt Waarom geen hand in eigen boezem gestoken? Dat zou de Unilever-directie hebben gesierd". Hoe zijn ontslagen in aantal zoveel mogelijk te beperken? Van de- Rakt: „Ik geloof in een aanpak via 'arbeidstijdverkorting. Den Uyl heeft naar mijn mening groot gelijk met zijn comcliisie dat de ware oor zaak van de werkloosheidsproble men elders ligt: de consumptie in het Westen is aan z'n verzadigings punt toe, we hebben te maken met schaarste aan grondstoffen en energie, en er is buiten de ontwik kelingslanden een bevolkingssta bilisatie. Hoe moeten we dan met minder mensen méér verdienen? We leven in de nadagen van een post-kapitalistische maatschappij, en ik geloof niet datje ooit nog kunt stellen: er is voor iedereen vol doende werk. Daarom - we moeten bereid zijn een aantal jaren stil te blijven staan met ons inkomen - ie dereen. Dat is konsekwent, anders komen we nooit meer uit de pro blemen". Woongenot Terug in het gezellige gedruis van het naderend weekeind blijkt on der veel inwoners van Oss, naast ontmoediging, een gelaten stem ming te heersen „Wat komen moet, komt tóch". Enkele niet- representatieve steekproeven leren dat de animo om te verhuizen naar delen van het land waar wél vol doende banen zijn, uitermate ge ring is. „We wonen hier rustig, we hebben allemaal een eengezinswo ning en nauwelijks of geen flats, we zitten ruim in het groen, en betalen huren van hooguit 200 a 250 gulden per maand. Op 'n etage in de volle randstad ben je veel meer kwijt". Zelfs enkele managers van Unile ver, die ooit tegen hun zin uit Rot terdam naar Oss werden overge plaatst, zingen eensgezind de lof van het woon- en leefklimaat ter plaatse. „Als we onverhoopt weer terug naar Rotterdam moeten, gaan we wel pendelen. Want we willen voor geen prijs naar een ander huis". De heer G. Steverink, directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Oss, onderschrijft die mening. „Ook mijn persoonlijke ervaring wijst in' die richitng. Ik ben ook oud-Rotterdammer. En ik vind het best begrijpelijk dat mensen van hier niet zo snel willen verhuizen. Want zelfs bij gelijkblijvend salaris gaan ze er in feite op achteruit qua woonomgeving en hogere lasten". Geen paniek De plotselinge ontslaggolf van vele honderden arbeidsplaatsen ziet hij als „zorgelijk", al wil hij „nog niet" spreken van een calamiteit. „Daar voor is het beeld nog niet duidelijk genoeg. In welke categorieën val len die ontslagen - produktiear- beiders, geschoolden, manage ment? Over al die zaken weten we nog te weinig. Mensen met admini stratieve functies zijn moeilijk te plaatsen, grafici weer wat gemak kelijker, maar niet hier in Oss. In hoeverre zijn andere bedrijven be reid mensen over te nemen - kun nen we meer werkgelegenheid in was toen gedwongen mee te ver huizen, of kwam op straat te staan - dat leverde toen al duizenden werk lozen op, en dat heeft sporen nage laten, die nu nog te zien zijn. En nu hebben we die massa-ontslagen wéér. Dat kweekt toch ontevre denheid?" Die „sporen van vroeger" zijn vol gens wethouder Van de Rakt ook in het stemgedrag van de Ossenaren tot uiting gekomen. „Er is hier nog steeds een groot wantrouwen je gens overheid en bedrijfsleiding. Het zwarte volksfront had voor de oorlog veel aanhang in Oss en om geving. En we hebben hier verschil lende grote boerenpartijen gehad, ook na de oorlog". Verzadiging De massa-ontslagen van Unilever, Rotobrite en Barwick noemt v. d. Rakt „onaanvaardbaar": „Natuur lijk, het zal best nodig zijn om het mes in de vleessector te zetten. Maar ik kan niet inzien dat het op deze manier moet. En in het analy- Zondebok; serapport heb ik een opsomming gelezen van een hele serie oorzaken voor de problemen. .Maar nergens heb ik gelezen: het management de dienstensector scheppen? Kor tom - ik voel weinig voor paniek. We moeten, als alle cijfers en an dere informatie beschikbaar zijn, de zaken rustig analyseren. Daar naast blijf ik hopen dat mensen tóch bereid zijn vanwege een baan zich elders te vestigen. En wellicht is de arbeidsmarkt nog flexibeler dan wij denken". Rotobrite-directeur H.A. Bloemers is aanmerkelijk minder optimis tisch. Zijn bedrijf, waar hoogwaar dig drukwerk wordt vervaardigd (o.a. verpakkingen) werd in 1973 door het Japanse concern Dai Nip pon overgenomen. Het was toen ei gendom van de heer A. van Loos broek. Resultaten ten goede bleven uit, want Rotobrite (zoals de nieuwe naam toen ging luiden) boekte over 1975 ruim 1 mihoen verlies, en in 1976 ruim 3 miljoen. Alle 330 werknemers staan per 16 juli a.s. op straat. Een curator is nu bezig met de afwikkeling van de bedrijfssluiting. Bloemers (47), als directeur ook ontslagen: "Ik weet dat de bedrijfs leiding wordt verweten dat er niet is geïnvesteerd, dat er kostbare re visies aan de vierkleurenpersen zijn geweest, dat de overgenomen rotatiepers te duur was, en dat de eenhoofdige directie 'dictatoriaal' opgetreden zou hebben. Wat ik daarop heb te zeggen? Wel, als je wordt geconfronteerd met ontslag, is zo'n emotionele en ongenuan ceerde reactie best begrijpelijk - men zoekt een zondebok. Maar wat is het geval? De toenmalige druk kerij Van Loosbroek kon het fina ncieel niet meer bolwerken; dat za gen we al in 1972-1973. We zijn toen op zoek gegaan naar een partner, die met ons zou kunnen samen werken - eerst in Nederland, toen in Europa Tenslotte zijn we opge nomen in Dai Nippon, uit Japan. Na langdurige onderhandelingen, want we wilden dat de continuïteit van ons bedrijf verzekerd was. Dai Nippon zei 'ja', maar liet na veel ;aandringen, ook van mijn kant en 'van de staf, niets horen over de door ons voorgestelde investeringen. Uiteindelijk werden die voorstellen niet gehonoreerd. Men heeft ons uit Japan financieel niet gesteund. Technische specialisten uit Japan hebben het bedrijf wel doorgelicht, en onze verouderde apparatuur ge zien. Niettemin werd ons uitge breide meerjarenplan niet geaccep teerd. Totdat Dai Nippon, van de ene dag op de andere, zich terugtrok. Toen wij zeiden: "Wat dan?", antwoord den ze: "Dan vraag je maar faillis sement aan". En dat gebeurde niet alleen bij ons, maar ook bij hun vestigingen in Noord- en Zuid-Amerika en in West-Duitsland bij Halva, een be drijf dat ze pas in 1975 hadden overgenomen. Daar staan nu 500 man op straat. Als je nagaat wat dat alleen al aan kapitaalverlies bete kent... Een verklaring voor dis handel wijze heb ik niet. Oost is Oost, en West is West. Je komt er niet achter bij die Japanners. Hoop op hulp Even leek het erop, dat er voor Ro tobrite hulp zou opdagen in de vorm van steun van de Staatsdruk kerij uit Den Haag. PvdA-Tweede Kamerlid Ko Wierenga lanceerde het idee om het orderpakket, dat de Staatsdrukkerij elders uitbesteedt (40 miljoen per jaar) bij Rotobrite onder te brengen, terwijl de Staatsdrukkerij toch al plannen had om in 1980 op een andere plaats in het land uit te breiden. Bloemers: „Staatsdrukkerij- directeur Th. Oltheten heeft al ge zegd dat als je elders werk weg haalt, er daar weer arbeidsplaatsen open vallen. Niettemin hebben we hier mensen en fabrieksruimte voor uitbreiding, en zou die ge plande nieuwe vestiging van de Staatsdrukkerij hier kunnen plaatsvinden. We blijven hopen." Y. Iepma, vertegenwoordiger van de Algemene Nederlandse Grafi sche Bond zegt dat het Rotobrite- personeel over de Japanse ontslag techniek „uitermate verbolgen" is. Iepma: „We hadden de verwach ting dat het ministerie van Econo mische Zaken wilde helpen. We kregen van EZ. wel „kleine" steun bedragen om het bedrijf door de tijd van surseance van betaling "te laten komen. Maar de grote steun van 8 miljoen en nog eens 3 miljoen voor noodzakelijke herstructure ring van het bedrijf en voor investe ringen, werden in Den Haag „te veel bevonden." Dezelfde sombere grijstinten over heersen in de woorden van Ger Al- bers en Roel Dik, bestuurders van de Voedingsbonden FNV als het gaat over Unilever: „Unilever heeft afgelopen jaar 1,2 miljard gulden winst gemaakt. Dat concern kan best een stootje velen. Bovendien zagen wy drie jaar geleden al een gevaarlijke schaalvergroting door de expansiedrift van de onderne mers. Tóén hebben we al aange drongen op een structuuronder zoek Ir. N. H. M. Blonk, voorzitter direc tie Unilever Vleesgroep Nederland, oud-inwoner van Leidschendam en nu belast met de sanering van de UVGN-bedryven in Oss (Unox en Zwanenberg), Olst (Olba) en Uit hoorn (UBC): „Emotioneel begrijp ik die verwijten wel, maar die ver wijten zijn niet terecht. Als ik pijn aan m'n teen heb, denk ik ook niet- m'n lichaam is zó groot - ik laat me er niet aan helpen. Unilever is op gesplitst in onderdelen, die streven elk naar rentabiliteit." Voor de slechte bedrijfsresultaten wijst hij verschillende oorzaken aan. Ir. Blonk: „Er is een ver scherpte internationale concurren tie, met name uit Oost-Europa (Po len), we hebben een „harde" gulden (waardoor we internationaal moei lijk kunnen concurreren met namei naar Amerika), de slachtvarkens worden met duur graan gevoederd, en we opereren nu in een Europese markt, Vroeger bepaalde de indus trie min of meer de prijs van de var kens. Nu kunnen Frankrijk, Italië en Duitsland zelf hun varkens ko pen, ook in ons land, waardoor de vraag groter wordt, en dus de prijs hoger. Als wij die hoge exportprijs niet betalen, krijgen wij de varkens niet. En dan hebben we natuurlijk de hoge loonkosten in Nederland - de hoogste ter wereld op Denemar ken na, maar daar heeft men een hogere produktiviteit en een lager ziekteverzuim". Overnemen Unilever-directeur Blonk zegt te hopen dat het aantal geplande ont slagen nog zal meevallen door vrij willig vertrek, natuurlijk verloop, en de non-activiteitsregeling. "Aan de andere kant hebben al verschil lende bedrijven bij ons geïnfor meerd, of zij van ons mensen kon den "overnemen", en daarbij gaat het nu al om ruim honderd man. Natuurlijk kun je mensen niet a la minute overhevelen - je moet dat zorgvuldig begeleiden, ook uit maatschappelijk oogpunt. Maar aan de andere kant moeten we rea listisch zijn - onze vleesgroeppro- blemen zijn niet van voorbijgaande aard, maar structureel. Iets wat duidelijk ziek is, en ten dode is op geschreven, moet je afsnijden. De binnenlandse Unox-handel gaat goed. Voor de hammen- en schou dersector zie ik 't somber in. In de export van vers vlees zie ik nog wel enig perspectief, al zijn de winst marges in die sector niet groot. En als antwoord op de verwijten van de vakbonden, wil ik zeggen: bij het opstellen van onze toekomstplan nen hebben wé'^duidelijk niét voor, de risicoloze wegen gekozen. Als we dat wél hadden gedaan, zouden nog eens 1400 arbeidsplaatsen in het geding zijn geweest". FNV-bestuurder Roel Dik, wiens vakantie er door de actuele ont wikkelingen bij inschiet: "De in itiatieven moeten van de werkvloer komen. Maar wij sluiten niks uit: stakingen, prikacties, werkonder brekingen enzovoort. Wij hebben als bond alle steun toegezegd aan onze mensen". Y. Iepma van de Grafische Bond, over Rotobrite: "De zaak gaat dicht - wat kunnen wij nog doen? Puinruimen, dat is allés". Burgemeester Jansen van Oss, tenslotte: "We moeten in gezamen lijk overleg naar een oplossing zoe ken. Hoe? Dat weet ik niet". Het is duidelijk - Oss blijft voorlo pig nog ontmoedigd. Anita Bryant heeft alles mee om "de" vrouw van Amerika, ja van de wereld in deze eeuw te worden. Als winnares van schoonheidswedstrijden werd ze vanzelfsprekend tv-ster en prees zij tegen ferme bedragen sinaasappelsap aan. Al licht schafte ze zich een eenvoudig onderkomen van 300.000 dollar aan in Miami Beach. Maar aldaar op eenvou dige wijze de Heer, haar gezin en zichzelf dienende begreep j ze tot hogere zaken geroepen te zijn. Ze richtte een organisatie op: "Redt onze kinderen BV". Dankzij haar ijver stemde 70 pet. van de bevolking van r\nnr Florida tegen de verordening die ernstige discriminatie op het gebied van woningen en werkgelegenheid wilde tegen- pjg{ WeSSeliflQ gaan van personen met homofiele gerichtheid. Anita Bryant heeft de strijd ge wonnen in Florida. Homofie len zijn daar weer vogelvrij. En vanuit deze door de zon verwende vakantiestaat is ze van plan als een moderne Jeanne d'Arc heel Amerika door te snellen. Haar roeping zal haar kruistocht voor geen enkele landsgrens doen te rugdeinzen. Van alle kanten bereiken haar uitingen van enthousiaste bijval. Ook vanuit Nederland. In een plaatselijk dagblad in Florida hebben vlak voor Anita succes had o.a. Neder landse politici de Amerika nen gewaarschuwd dat haar actie tegen fundamentele mensenrechten gericht was. en zigeuners ook de minder- de hand van de bijbel de Zonder succes. heidgroep van de h'omofie- apartheidspolitiek van Vor- Bij de groep Nederlandse poli- len gruwelijk afmaken. ster verdedigde, tici waren de voorzitters van Daarna is er bij de Kerken de Pvda, de WD, de PPR en eindelijk pas enige kentering Voel blclUW D'66. De CDA-voorzitter te bespeuren, hoewel zij ook ontbrak. in dit opzicht bepaald niet Op het ogenblik is men bezig voorop liepen. met de formatie van een De EO veroordeelt de homo- nieuw kabinet. Een moeilijke sexualiteit nog in alle hevig- 1000-stukjes puzzle met veel heid, evenals de aan de hand blauw. Naast de vele kwesties van de Romeinse Congregatie over zeer materiële zaken zul- van de Geloofsleer braaf jen er ongetwijfeld ook zg. voortstappende mgr. Gijèen. immateriële kwesties aan de Maar er groeide postieve be- orde komen. De heiligheid langstelling waarvan pastor van het gezin zal weer verde- W. de Graaf in Amsterdam digd worden, één van de voorlopers mag Niemand zal de waarde van het genoemd worden. Er is nu "normale" huwelijk en het een Centrale Pastorale Werk- "normale" gezin willen ont- groep Homofilie. kennen. Dat is onzinnig. Wel Twaalf leden van deze groep wordt het zeer bedenkelijk als hebben nu een fraai boekje men door de volle schynwer- uitgegeven: "Een mens hoeft pers op de heilige familie te niet alleen te blijven". Dit richten, daarmee andere boekje kwam uit onder lei- groeperingen binnen onze ding van dr. H. A. C. Kamp- samenleving wil discrimine- huisen. De Raad van Kerken ren, zoals vrijgezellen, homo had op deze publicatie aan- fielen, gescheidenen en ver gedrongen, maar nu het der allen die om welke rede werkje uit is schijnt dat en- nen dan ook niet binnen een thousiasme wat bekoeld. gezinsverband willen of kun- Van de Raad van Kerken zijn nen leven, we zo'n terughoudendheid in Het is volkomen duidelijk, dat deze materie wel gewend. Het het gezin in de loop der ge- is de laatste eeuwen ook niet schiedenis, bij alle bekende om bij te houden! Nog in 1742 volkeren en in alle bekende promoveerde de negerdomi- beschavingen niet die plaats nee Jacobus Captein uit W.- ingenomen heeft die het CD A Afrika op een proefschrift er met veel stemverheffing nu waarin de wettigheid van de aan toe wenst te kennen, slavernij werd aangetoond op Nogmaals: het is heel tekenend grond van de Heilige Schrift, dat het CDA niet tot de onder- aldus vernam ik van Rudy tekenaars behoorde van het Kousbroek in de NRC van 24 protest tegen de dwaze actie juni. van Anita Bryant. Dat is het gruwelijke bij dit Lief kijkbuisvolkje, neem me soort zaken, dat men zich tel- niet kwalijk, maar dit moest kens weer volkomen ten on- er even uit. Ik vind dat juf- rechte beroept op de H. frouw Anita Ooievaar haar Schrift. We kunnen er hier in grote bek moet houden. Waar ons land over meepraten. Wie kwam trouwens dat vreemde herinnert zich niet de bij- pikkeltjes-ei vandaan, dat we drage aan het debat over nu alweer dagen missen? Ze kerncentrales in Z.-Afrika mag niet in ons nieuwe praet- van Bart Verbrugh (GPV) die huys. We sturen haar naar 't ook doodgemoedereerd aan grote enge bos. Twintig eeuwen Twintig eeuwen lang zijn de homofielen door de christe nen veroordeeld. Tot voor 30 jaar geleden werd op alle groot-seminaria geleerd, dat de homofiel die aan zijn af schuwelijke, tegennatuur lijke neiging toegaf zware doodzonden bedreef. De moraal-theologie beriep zich op de bijbel, zoals het verhaal van de ondergang van Sodom en Gomorra uit 't Boek Gene sis; uit 't Boek Leviticus 18, 22: "Gij moogt niet bij een man liggen als bij een vrouw"; uit de brief van Pau- lus aan de Romeinen - waar hij schrijft over de heidenen - de verzen 26 en 27: "En daarom heeft God hen over gelaten aan onterende drif ten. Hun vrouwen hebben de natuurlijke omgang met de tegennatuurlijke verwisseld; ook de mannen hebben de na tuurlijke omgang met de vrouw laten varen, zijn in lust voor elkander ontvlamd en i plegen ontucht met Deze teksten waarmee nog al tijd vlot gezwaaid wordt, zeg gen niets. De auteurs van deze teksten wisten nl. niets af van 't bestaan van homofilie als geaardheid, als een in het we zen van de desbetreffende mensen ingebouwde neiging. Dankzij de vorderingen van de "menswetenschappen" zijn we nu verder. Gruwelijk Tijdens de Tweede Wereldoor log liet Hitier naast de joden

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15