Hermens snel op 5000 m. Blankenburg zwaar gestraft Moeder van Betty toch op tribune QELFiN^ tadogej DE^IIN0 n. Quinteros alleen aan de leiding DONDERDAG 30 JUNI 1977 PAGINA 11 AMSTERDAM - De tweede dag van het internationale schaaktoer nooi te Amsterdam heeft opnieuw een nederlaag gebracht van een na tionale grootmeester. Genna So- sonko moest met wit het volle pond laten aan de Argentijn Quinteros. Een opvallend resultaat, want So- sonko had in twee jaar als witspeler niet verloren. De vorige zwart- speler die hem een nul bezorgde, was de Oostduitser Wolfgang Uhl- mann en het verlies kwam op vrij wel identieke wijze tot stand. Jan Timman heeft in de eerste zit ting tegen Adorjan zijn verlies uit de eerste omloop nog niet kunnen rechtzetten. De partij werd remise. Donner marcheert in het nog prille toernooi in de eerste rijen mee na zijn overwinning "op tempo" tegen kandidaat-meester Van Wijgerden. In de meestergroep trof de Euro pese jeugdkampioen Ftacnik uit Tsjechoslowakije de wereldkam pioen bij de junioren de Amerikaan Diesen. Ftacnik toonde zijn grote mogelijkheden met als gevolg zijn tweede overwinning en de tweede nul voor Diesen, waardoor de Ame rikaan, net als Ligterink, die het punt aan Nikolac moest laten, met lege handen aan de staart van de ranglijst staat. De uitslagen van de partijen uit de tweede ronde zijn: Grootmeester- groep: Sosonko (Ned)-Quinteros (Arg) 0-1; Liberzon (Isr)-Tatai (Ita) 1-0; Böhm (Ned)-Miles (Gbr) V2-V2; Timman (Ned)-Adorjan (Hon) V2-V2; Torre (Phi)-Panno (Arg) V2-V2; Res- hevsky (Vst)-Hulak (Jsl.) V2-V2; Ree (Ned)-Kavalek (Vst) 0-1; Van Wij gerden (Ned)-Donner (Ned) 0-1. De stand in de grootmeestergroep: 1. Quinteros 2 pnt., 2. Donner, Ka- valek, Adorjan, Panno en Liberzon IV2 pnt., 7. Miles en Reshevsky 1 pnt., 9. Torre en Hulak punt (uit één partij), 11. Van Wij gerden, Ree, Böhm, Sosonko en Timman V2 pnt., 16. Tatai 0 pnt. HAMBURG - Oud-Ajacied Horst Blankenburg is door de Franse voetbal bond voor een jaar geschorst vanwege het feit dat hij zowel bij Pans St. Germain als bij Girondins Bordeaux een contract getekend zou hebben. Blankenburg, die tot voor kort bij Hamburger SV onder contract stond, ontkent dat hij bij Paris St. Germain een definitief contract getekend zou hebben: "Ik heb slechts een voorlopig contract getekend met het voorbe houd dat ik eerst nog met mijn vrouw wilde praten." Naderhand ging de 29-jarige Westduitser in op een beter aanbod van Girondins Bordeaux, waar hij voor drie jaar contract tekende. Blankenburg gaat op korte ter mijn via zijn advocaat stappen ondernemen om de schorsing ongedaan te maken. HELSINKI - Langzamerhand lijkt Jos Hermens weer in vorm te komen. Liep de 27-jarige Nijme- genaar op de Sparta-Spelen van afgelopen weekeinde zijn snelste tijd op de 1500 meter (3.43,8), gis teravond benaderde Hermens tijdens de wereldspelen in Hels inki zijn Nederlands record op de 5000 meter tot op 1,7 sec. (13.24,1). Hij eindigde met deze tijd op de vijfde plaats. Winnaar op deze afstand werd de Nieuwzeelander Dick Quax die voor ruim 25.000 toeschouwers de beste seizoenprestatie reali seerde: 13.19,4 negentienhon derdste seconde sneller dan de tijd die de Tanzaniaan Nyambui op de Sparta-Spelen had neerge zet. De Belg Emiel Puttemans, nog steeds wereldrecordhouder op de 5000 meter, eindigde in Helsinki als achtste met 13.36,3. De weersomstandigheden waren in Helsinki niet ideaal. De tempera tuur schommelde rond de elf graden, wat zo'n graad of vijf la ger is dan de voor lange afstands lopers ideaal geachte tempera tuur. Kemeto nog op kop. Achter Hermes (vierde) de latere winnaar Dick Quax, die de beste wereldseizoenprestatie leverde. berto Juantorena en Mike Boit. Juantorena gaf de voorkeur aan Stones bereikte 2,18 m. Bij het verspringen zegevierde de zon dag 18 jaar geworden Cubaan David Giralt met 7,96 meter vóó Olympisch kampioen Robinson (7,77 m.). Giralt sprong dit sei zoen reeds 8,12 meter. - De uitnodigingen waren bij wijze van spreken ih( LONDEN de deur al uit, toen Betty Stöve gisterenhet geplande Britse onderonsje tussen Virginia Wade, Sue Barker en The Queen wreed verstoorde. De van een nieuwe haarstijl en nieuw karakter voorziene Virginia Wade had de geheel Britse finale in het damesenkelspel van morgen al voor negentig procent veilig gesteld door titelhoudster Chris Evert met 6-2,4-6, 6-1 één van haar uiterst zeldzame neder lagen toe te dienen. Sue Barker moest alleen nog het karwei afronden door een einde te maken aan de opzienbarende opmars van Betty Stöve. Maar Bettv had nog een verrassing in petto. Het hele centrecourt stond paf toen zij bij haar debuut op deze "heilige" tennisgrond een leeftijdsverschil van elf jaar, haar eigen beperkte loopvermo gen en de opgekropte overwon. De overwinning 6-4, 2-6, 6-4 komt niet ii king voor de schoonheidsprijs, maar dat kon ook niet met zoveel tegenstanders, van wie de blonde Sue Barker in feite een onderge schikte rol speelde. Voor de 21- jarige Britse stond er veel op het spel: het uitzicht op de eerste ge heel Britse finale sinds 1961 (tus sen Angela Mortimer en Chris tine Truman) in aanwezigheid van een jubileum vierende ko ningin, die zich vijftien jaar niet heeft laten zien bij tennismat ches. Voor Stöve was het één van de vele partijen uit haar loopbaan, wat het thuisfront in Alblasserdam en omstreken er ook van moge den ken. "Natuurlijk stond ik hier onder druk, maar dat gold in veel sterkere mate voor Sue Barker". Uitersten In de tennisopvattingen van Betty Stöve liggen de uitersten vlak bij elkaar. Waar anderen inhouden, slaat zij door. Zo'n vijftien jaar lang al rijgt ze winnaars en mis sers als kralen aan een ketting. Ook ditmaal. "Ik moet nu een maal proberen mijn service volley game te spelen. Ik heb daar best wat dubbele fouten voor over. Het ergste dat ik me kan voorstellen is dat ik inhoud en een ander de bal langs me heen jaagt". Die spelopvatting bracht haar ertoe op het tweede matchpoint haar racket omhoog te steken naar een bal die zonder meer zou zijn uit gegaan. Nu plaatste ze zelf een volley buiten de lijnen en bood Sue Barker een nieuwe kans. De Britse realiseerde het zich na uwelijks. Ze serveerde onmiddel- de 400 meter, die donderdag wordt gelopen. De Keniaan Boit zegevierde op de 800 meter in een tijd van 1.44,6, waarmee hij slechts 0,25 seconden van zijn beste seizoenprestatie verwij derd bleef. Ook de finale van de 100 meter le verde toptijden op. Silvio Leon ard uit Cuba, die afgelopen zon dag ook in Den Haag liep, won in 10.0 met de hand opgenomen). Vier andere lopers (Abrahams, Wells, Olympisch kampioen Crawford en Lara) kregen allen dezelfde tijd: 10.1. Wereldrecordhouder hoogsprin gen Dwight Stones moest zijn meerdere erkennen in de Rus Belkov die met 2,21 meter won. Dames enkelspel, halve finales: Virginia Wade (Gbr) - Chris Evert (VSt) 6-2,4-6,6-1Betty Stöve (Ned) - Sue Barker (GBr) 6-4, 2-6, 6-4 Gemengd dubbelspel derde ronde: Grover (VSt)/Kerry Reid (Aus) - Machette/Sharon Walsh (VSt) 8-9, 6-2, 6-3. Heren dubbelspel, derde ronde: Alexander/Dent (Aus) Lutz/Smith (VSt) 3-6, 6-4, 8-6, 6-3. Kwart-finales: Alexander/Dent (Aus) - Bal/Warwick (Aus) 6-4, 6-4, 6-2. Dames dubbelspel, kwart finales: Helen Cawley (Aus)/Jo Anne Rus sell (VSt) - Brigitte Cuypers/Marise Krüger (ZAf) 8-9, 6-4, 6-2. lijk een dubbele fout en sloeg op het derde matchpoint de bal on derin het net. Die afloop karakte riseerde de hele voorgaande zigzag-affaire. Hele sets werden beslist door fouten en niet door gewonnen punten. Het was het va banque spel, waarin Bettv Stöve in een reeks van jaren uiterst be dreven is geraakt. "Je kunt nooit voorspellen hoe het tegen Bettv gaat. Ze is zo onbere kenbaar", vertelde de teneerge- slagen Sue Barker na afloop. "Achteraf realiseer ik me dat ik vooral in de eerste set een nega tief soort tennis heb gespeeld. Ik kwam veel te weinig naar het net. Ik sloeg alleen de bal terug en wachtte wat de tegenstander zou doen". Verknoeid Stöve wist nauwelijks weg met het initiatief dat haar zo genereus werd geboden. De vier service- doorbraken waarmee de partij begon, werden gevolgd door drie doorbraken aan het eind. Daarbij waren er twee op de opslag van Barker en dat besliste de set, na dat Stöve eerst nog setpunten had verknoeid door een dubbele fout, een uitgeslagen volley en een te late reactie. De tweede set ging de andere kant op. "Niet omdat ik beter speelde, maar omdat Bettv meer fouten maakte", aldus Barker. De Ne derlandse zelf vond dat ze op de goede weg was. "Iets meer pressie moest ik nog geven", zei ze later. Die poging resulteerde in drie dubbele fouten, waarmee ze de eerste game van de derde set uit handen gaf. In totaal zou ze er tien slaan. Sue Barker höd niet de macht ervan te profiteren. Het enige dat bij haar werkte was de forehand. Backhand en service bleven onbetrouwbaar. De dub bele fout waarmee ze de tweede game begon gaf Betty het seintje. Ze kwam naar voren, volleerde een keer goed en kreeg de andere punten cadeau. Sprokkelhout De zesde game vormde er een kopie van. Weer waren één goede volley en wat sprokkelhout voldoende voor het punt en een voorsprong van 4-2. Haar eigen opslag voor 5-2 hield ze toen Nico Marres, de enige Nederlander onder de lijn rechters, bij een dubieuze bal de ogen sloot. Bij 5-3 kwam moei zaam de overwinning binnen handbereik. Betty verknalde een matchpoint door een volley ver keerd te beoordelen. Barker veerde op met twee returns die het krijt van de lijnen deden stui ven: 5-4. Met de Britse aan service leek Betty haar kansen te hebben verspeeld. Maar het fortuin lachte haar toe. In een wirwar van missers kreeg ze een tweede en een derde matchpoint. Het tweede ver knoeide ze door verkeerd in grijpen op een bal die uit zou zijn gegaan. Bij het derde deed Bar ker het werk door tegen het net te slaan. Gewoon En nu de finale. "Zo noemen jullie dat. Voor mij is het gewoon een volgende wedstrijd", aldus Betty Stöve. Voor haar staan 6500 pond sterling op het spel (het verschil WIMBLEDON - Bij de partij Stöve - Barker braken twee mensen met een jarenlange gewoonte. In de box, die ter be schikking staat van de familie leden van de speelsters, had den de moeder van Betty Stöve en Arthur Roberts, de trainer van Sue Barker plaats geno men. Voor beiden was het de eerste keer. Betty's moeder loopt bij de partijen van haar dochter meestal op een van de buitenbanen rond: „Ik ben zo nerveus dat Betty erdoor beïnvloed zou kunnen wor den". Maar gisteren vond ze dat het wel kon. De vader van Betty was voor zaken naar Ne derland afgereisd, maar zal naar Londen terugkeren om de finale mee te maken. Arthur Roberts, de bejaarde coach van Sue Barker durfde het eveneens aan om een belang rijke partij van nabij te vol gen. Hem overkwam waar hij al jarenlang bang tussen de hoofdprijs van 13.500 en de troostprijs van 7.000 pond). Voor de bookmakers zijn het mil joenen. Gerekend naar de maat staven van de tennis jetset betaalt Wimbledon daarmee te weinig om van onder de indruk te gera ken. "Bovendien heb ik meer fi nales gespeeld", aldus Betty. "Dus ik weet wat het is". Ze haalde in 1972 de titel in het da mesdubbelspel met Billy Jean King en bereikte in 1973 en 1975 de finale met Francoise Durr, in 1976opnieuw metKingenin 1975 bovendien nog de finale van het gemengd dubbelspel met Alan Stone. Ze kent dus de sfeer. Ook ditmaal is ze nog in alle drie de onderdelen in de strijd. Na de halve finales van het enkelspel moest ze zich weer omkleden voor het gemengd dubbelspel. Of het allemaal niet te veel is?, vroeg men haar op de persconfe rentie: "Ik geloof van niet. Ik houd nu eenmaal van tennis. Het lijkt me een betere tijdspassering dan uren doélloos in een hotel rond te lopen". In de finale van morgen staat Betty Stöve opnieuw tegenover een hoger aangeslagen tegenstand ster: de 31-jarige Virginia Wade, die bij haar zestiende poging ein delijk de eindstrijd heeft bereikt. De manier waarop de dochter van de aartsdeken van Durban Chris Evert uitschakelde, was indruk wekkend. Net zoals Betty Stöve beschikt Virginia Wade over de slagen en het spelinzicht om Wimbledon-kampioene te wor den. "In feite had ze het al jaren geleden moeten zijn", aldus Betty Stöve. "De moeilijkheid van Wade was altijd de onmacht om de druk van het favoriet zijn te verdragen. Door een intelligente aanpak heeft ze dat kunnen veranderen. Onder het nieuwe, breed uit waaierende kapsel, schuilt een nieuwe persoonlijkheid. Wade zelfheeft dat gezegd van de eerste dag van het toernooi. Met haar overwinning op Chris Evert heeft ze bewezen gelijk te hebben". Baanrecord Kees Riemens ALPHEN - Een fraaie serie speer worpen liet atleet Kees Riemens van het Leidse AV Holland gister avond tijdens atletiek-wedstrijden in Alphen opmeten. Met een aantal worpen van rond de 58 meter (de verste was 58,52 m) was hij op dit onderdeel duidelijk de sterkste en vestigde bovendien een nieuw baanrecord. Ook met de herenko gel van 7 1/4 kg deed Riemens het gisteravond niet onverdienstelijk: 11.12 m. schriftelijk garanties op waterdichtheid /voor populaire prijzen Hooigracht 45, Leiden SPORT Geen vreugdekreten, geen rondedans. Betty Stöve steekt na haar zege, alleen haar duim op. Appia WOCÖT ZIaJA^R HUIO, eezerrEKj r MAAR Deze 5CMEIOS- CECUTEC Q£ QSRAY/TS OMoeia. Y CG WATEAPOLO - rA W TLUiriSTEW Fj WI Aiies 'M MA3 811 !>V; MÉM F5£AALV£ Mmoorcj

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11