Ondernemingsraden geen struikelblok bij formatie Over een paar f aar een fors bedrag op zak. Wij helpen. ABN Bank Exploitatie van meisjes Vakantiegangers gedupeerd door wanbetaling van reisbureau Grondpolitiek nog altijd "zware hobbel BIJ BORNE Bestuur PvdA noemt 'wanbetalers' niet WOENSDAG 29 JUNI 1977 BINNENLAND DEN HAAG (SP) - Kabinetsformateur Den Uyl gaat mor gen proberen de problemen over de grondpolitiek op te lossen. Hij zal dan met voorstellen komen aan de fractie voorzitters van PvdA, CDA en D'66. De grondpolitiek - waarover het kabinet Den Uyl enkele maanden geleden struikelde - blijkt tot nu toe de zwaarste hobbel te zijn bij de formatie. SCHIPHOL - Op Schiphol werd gistermiddag een n hoogwerker die uitstekend geschikt is om brand aan hoogwerker worden ingeschakeld om een vluchtgoot tot ker heeft 450.000 gulden gekost. Daarentegen is gisteren gebleken dat het wetsontwerp over de on dernemingsraden in geen geval een struikelpunt zal zijn bij de pogin gen een tweede kabinet Den Uyl tot stand te brengen. CDA-leider Van Agt zei gisteren over de grondpolitiek: "Er zijn en kele punten van overeenkomst. En er is menig punt van verschil." Wil aanwezig Omdat echter duidelijk is gewor den dat de "politieke wil aanwezig is" om de obstakels uit de weg te ruimen, is formateur Den Uyl be gonnen met het opstellen van voor stellen om de proolemen op te los- Den Uyl zal - zo is de bedoeling - morgen al met de drie fractievoor zitters gaan praten over deze voor stellen. Van Agt: "Technisch zou vrijdag de zaak afgerond kunnen worden". De CDA-leider zei dat in de pro- wel een wonder zijn als dat niet zo was", merkte Van Agt op. Geen probleem meer vormt het wetsontwerp over de onderne mingsraden, waar Den Uyl gisteren tieke meningsverschillen kunnen vinden", zo werd na afloop ver klaard. De drie partijen zijn heter over eens geworden dat ook in bedrijven met minder dan honderd werknemers een vorm van medezeggenschap moet komen. Het gaat er alleen nog om een hanteerbare regeling te vinden. Ondernemingsraad Hetn ieuwe aanwinst van de luchthaven gedemonstreerd: boord van hoge vliegtuigen te blussen. Tevens kan de blemen rond de gVondpoliüek nog een hoogte van 22 meter tot stand te brengen. De hoogwer- breekpunten zitten. "Het zou ook DEN HAAG (SP) - Omdat zij in haar "massagehuis" in 1975-'76 tot vier keer toe minderjarige meisjes ^diaRenïeHen''SgKStHren,KegT Met klem verklaarde de bordeel- houdster te hebben gedacht dat de Moeilijk schatten ster een straf geëist van den, waarvan twee maanden voor waardelijk, met een proeftijd van twee jaar. De officier van justitie bij de Haagse rechtbank mr. J.R. Brou wer zei dat de vrouw niet werd ver- volgd wegens overtreding van het bordeelverbod (hetgeen overigens subsidiair wél was tenlastegelegd), maar uitsluitend omdat zij zich niet had ontzien ook twee meisjes van 16 en 17 jaar te exploiteren. Volgens de officier is het ondanks de ruimere sexuele normen nog steeds zo dat minderjarigen hierte gen moeten worden beschermd. Hij zei dat er nog meer onderzoeken naar explotitatie van minderjarigen gaande zijn en dat alle betrokkenen verbaal dat het meisje trouwens zelf ook niet langer met het werk had willen doorgaan. Zij had in één dag vijftien klanten moeten bedie nen betrokken meisjes allen twintig jaar waren, abusievelijk meende zij dat de leeftijd voor meerderjarig heid al op 18 jaar was gesteld. Zij zei dat van een zwaar opge maakt meisje met pruik de leeftijd bijna niet te schatten is. President mr. A. Berkhout antwoordde dat zij zich dan van de juiste leeftijd had moeten vergewissen. De bordeelhoudster gaf dit toe en zei dat zij tegenwoordig van nieuwe "assistentes" identiteitspapieren ter inzage vraagt. In geval van twij fel belt zij de zedenpolitie. Om haar goede trouw aannemelijk te maken benadrukte de vrouw dat zij het 16-jarige meisje na één dag werken op staande voet had weg- Tpanning^af^clïten welke straf g!?Pj^^a.^chter haar wer" Mishandeling i deze zaak zal op- Tevens werd ter zitting door de pre sident meegedeeld dat twee van de vier minderjarige meisjes waren weggelopen uit Huize Christina en vervolgens door Surinaamse jon gens waren overgehaald in het bor deel te gaan werken. In één geval was dit overhalen ge beurd door middel van mishande ling. Dit meisje was na drie weken ook uit het bordeel weggelo pen .terug naar Huize Christina. Van de andere twee had een meisje zelf gereflecteerd advertentie advertentie ster. Het vierde meisje (17) was na enige tijd voor zichzelf begonnen in de Poeldijksestraat. Advocaat mr. H. J. Brandsma be- kabinet zal aan de hand voorstel van de Sociaal Economische Raad (SER) dat in september wordt verwacht beslis sen over de wijze waarop de onder nemingsraden moeten worden sa mengesteld. PvdA en CDA zijn het er over eens dat deze raad voor een deel moet worden samengesteld door de werkgevers en voor een deel door de werknemers en dat deze raad di rect moet worden gekozen. Oneens is men het echter nog over de verdeling tussen werkgevers- en werknemerscommissarissen in de raad. Het CDA geeft de voorkeur aan het kiezen van eenderde door de werknemers, eenderde door de toogde dat de verdachte haar be- werkgevers, en het laatste derde roep al vijf jaar uitoefent zonder dat deel door beide groepen. PvdA wil er voor justitie ooit reden was tegen de helft laten kiezen door de werk- haar op te treden. Uit de advertenties in kranten e weekbladen blijkt trouwens dat i Den Haag alleen al tientallen ma: sagehuizen bestaan, die hun assi: tentes in alle toonaarden en soms Voordat premier Den Uyl met uitvoerige beschrijvingen aan- gen vertrok naar de Europese Raad prijzen. Ook 18-jarigen adverteren in Londen - waar de leiders van de driftig. Europese Gemeenschap elkaar De meisjes in deze huizen wisselen ontmoeten - sprak hij met'verte- elkaar bijna net zo snel af als de genwoordigers van de vakbonden, klanten en zo kon het gebeuren dat Rond het komende weekeinde de verdachte, ondanks haar contro- wordt zijn tweede werkstuk ver- Ie, een paar minderjarigen in dienst wacht over het sociaal economisch heeft gehad, aldus mr. Brandsma, beleid, die van mening was dat de verwijt baarheid in dit geval zeer gering is en dat dus deze verdachte niet de dupe mag worden van het justitieel de" bördée'ihoïïd- verlangen om thans een voorbeeld Naar EG-top Mr. Brandsma bepleitte een geheel GIFVONDST voorwaardelijke gevangenisstraf ADVERTENTIE Als je tussen de 15 en 21 bent, lukt je dat met het Zilvervloot Spaarplan. Na zes jaar sparen krijg je dan over je spaargeld plus rente nog eens een extra premie van 10%. Je moet dan wel tussen de f 30,- en f 480,- per jaar sparen. Dat levert uiteindelijk flink wat geld op! Kom daarover eens praten. I Er is altijd wel een ABN-kantoor in de buurt. BORNE (ANP( In Borne (bij Hen gelo) is een grote, naar schatting 25 jaar oude gifstortplaats gevonden. Volgens een woordvoerder van de gemeente ligt het gif in een gat dat is ontstaan bij de winning van klei. Een boer ontdekte het gif bij toeval. De gemeente Borne heeft om de vindplaats inmiddels een groot hekwerk laten plaatsen, het gif af gedekt met zand en de waterloop in de omgeving door buizen geleid, zodat het gif zich niet meer kan ver spreiden. Een geluidstechnicus van de NOS biedt bejaarde vakantiegange rs, die gisteren vanuit Ierland op Schiphol terugkeerden de helpende hand. Door wanbetaling van het reisbureau hadden de vakantie gangers in Ierland een extra bedrag moeten betalen. SCHIPHOL (ANP) - Als eerste van waarschijnlijk nog an dere groepen vakantiegan gers is gisteren een gezels chap van 65 Amsterdamse be jaarden gedupeerd door de reisorganisatie Concordia Reizen uit Aalsmeer. Zij zouden in een F-28 Fellows hip van Martinair naar Bristol worden gevlogen voor een vakantie in hotel Colling- wood in het badplaatsje Ilfra- combe maar aangezien Con cordia Reizen de hotelreke ning van vorige groepen niet heeft betaald liet de Engelse hotelier weten dat hij op ver dere klanten van het reisbu reau geen prijs meer stelde. De Fellowship vertrok gister middag leeg van Schiphol om de vorige groep vakantiegan gers van Concordia Reizen uit Bristol op te halen. Volgens een woordvoerder van de luchtvaartmaatschappij is di recteur J. Biesheuvel van Concordia Reizen, dat al eer der met de F-28 acht reizen heeft laten uitvoeren, zijn fi nanciële verplichtingen te genover Martinair - „zij het na veel op hem uitgeoefende U kunt mij helpen door informatie te sturen over de voordelen van het Zilvervloot Spaarplan. Heeft reeds een rekening bij de ABN: ja/neen. Zo ja, bij ABN-kantoor: In ongefrankeerde envelop zenden aan: Algemene Bank n Nederland, Afd.O.D.50, Antwoordnr. 1555, Amsterdam. DEN HAAG (SP) -Het partijbe stuur van de Partij van de Arbeid weigert de namen bekend te maken van de partijleden die geen extra- bijdrage storten in de partijkas. "Wij willen de privacy van deze mensen beschermen", zei een woordvoerder. In de komende maanden wordt ge poogd om de ministers, staatsse cretarissen, kamerleden burge meesters, wethouders, leden van de Raad van State, commissarissen van de koningin, gedeputeerden en leden van provinciale staten, ge westelijke en openbare lichamen en gemeenteraden die tot nu toe hebben verzuimd een deel van hun inkomen aan de partij af te staan, tot andere gedachten te brengen. Het gaat om honderden PvdA- leden, die blijven weigeren ook na dat nu al weer een jaar geleden de partijraad van PvdA een harder op treden eiste tegen de "wanbeta lers". De partijraad sprak toen al uit, dat als uiterste dwangmiddel royement van deze leden in stelling gebracht moest worden. In het afgelopen weekeinde zette de partijraad deze eis kracht bij. Het partijbestuur zit nu min of meer met de gebakken peren. In geklemd zit het tussen de opvatting van de geharnaste kaderleden van de PvdA die vinden, dat mensen die mooie banen en hoge inkomens mede aan de partij te danken heb ben daarvan de partij ook best mo gen belonen en de hooggeplaatste partijleden die menen, dat zo n bij drage uitsluitend op vrijwillige ba sis verstrekt kan worden. Dr. A. Vondeling heeft aan het eind van de jaren zestig, toen hij nog PvdA-voorzitter was, de verplichte bijdrage bedacht om de belabberde financiële positie van de partij wat op te vijzelen. Onder het motto Gul Gebaar werd toen het "potje van Vondeling" gespekt. Later heeft dit de meer officiële benaming Fonds Bijzondere Activiteiten gekregen. Met dit fonds werden bijvoorbeeld de verkiezingscampagnes van de partij gefinancierd. Vondeling heeft zich destijds door enkele staatsrechtdeskundigen la ten adviseren. Deze zagen geen on overkomelijke bezwaren als achte raf aan eenmaal benoemde of geko zen functionarissen een extra- bijdrage werd gevraagd. pressie" - tot nu toe nageko- De woordvoerder deelde voorts mede dat de heer Biesheuvel op zijn reisprogramma voor de periode tot 26 september nog dertien vluchten had ge boekt, die - naar het zich thans laat aanzien - ook zullen worden geannuleerd. Hoe veel vakantiegangers in totaal worden gedupeerd kan alleen Concordia Reizen zelf vertel len. Maar dit éénmansreisbu- reau is al enkele dagen telefo nisch onbereikbaar. De meesten van de 65 bejaarden hadden hun reisgeld van 450 gulden betaald aan de de tien afdelingshoofden in het Am sterdamse rayon van de Al gemene Bejaardenbond. Slechts tien hadden recht streeks bij Concordia ge boekt. Eén van hen zou dezer dagerl van mevrouw Bies heuvel zijn geld terug hebben gekregen, zo kon op Schiphol worden vernomen. Alle 65 leden van de groep kre gen reeds vorige week ach terdocht omdat zij na betaling van hun reis niets meer van Concordia Reizen vernamen hoewel hun was toegezegd dat zij reisinstructies en een vliegticket zouden ontvan gen. Het slechte nieuws werd hun al spoedig door de afde lingshoofden van de bejaar denbond bevestigd. Gisteren aan het eind van de middag keerde de eerder die dag leeg van Schiphol ver trokken F-28 van Martinair terug met de naar alle waar schijnlijkheid laatste groep bejaarden die nog een vakan tie in hotel Collingwood had doorgebracht. De 65 Nederlandse bejaarden, die hun volledige reissom voor hun vertrek hadden vol daan, moesten echter tijdens hun verblijf in Engeland we gens wanbetaling van de rei sorganisatie voor een aantal dagen bijbetalen. De eigena res van het hotel had de groep vrijdag laten weten dat zij wegens de achterstallige be taling van de reisorganisatie niet meer in staat was het personeel te betalen. De 65 Nederlandse gasten moesten toen voor de resterende da gen een bedrag van 110 gul den per persoon extra beta len. Het gróótste deel van de groep bestond uit bejaarden, aange sloten bij een van de Amster damse afdelingen van de Al gemene Bejaardenbond Zij hadden het voordeel dat hun penningmeester, die de reis meemaakte, een gedeelte van deze 110 gulden uit de kas van de bond kon betalen. Daar door bedroegen de extra kos ten voor deze mensen uitein delijk niet meer dan vijftig gulden per persoon.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7